כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות מהווה תלונה שכיחה. במפרק הברך מתפקדים שני מפרקים: מפרק ירך שוק שהוא המפרק העיקרי ומפרק פיקה ירך. לרוב, המקור לכאבים בקדמת מפרק הברך בעלייה או ירידה במדרגות הן הפרעות בריאותיות במפרק פיקה – ירך. עם זאת כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות עלולים להתפתח גם בגלל נזק במפרק ירך שוק. נזקים במפרק פיקה ירך שעלולים לגרום כאב בעת עלייה או ירידה במדרגות כוללים לרוב שחיקת סחוסים בגלל שימוש יתר. שחיקת סחוסים יכולה להתפתח גם בגלל דלקת פרקים ניוונית. הגורמים לשחיקת הסחוסים הם לרוב:

 • עומסים חוזרניים על מפרקי הברכיים
 • או גיל מבוגר הגורם לדלקת פרקים ניוונית

כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של דלקת פרקים ניוונית. יתר הסימפטומים יופיעו לרוב מאוחר יותר. בין יתר הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים נכלול:

 • חוסר נוחות
 • נוקשות
 • כאבי ברכיים
 • קשיי תנועה במגוון מצבים כולל הליכה, עמידה, ישיבה ולבסוף גם במצב של שכיבה במיטה

החוקרים הצביעו על כאב בברכיים בגלל שימוש במדרגות כסימן ראשון לדלקת פרקים ניוונית. קביעתם מתבססת על מעקב שנמשך 7 שנים אחר 4,600 אנשים בסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית. חשוב לטפל בברכיים כבר בשלב הזה כדי למנוע נזקים קשים יותר ותסמינים כרוניים. כיצד ניתן להפסיק להרוג את הברכיים שלנו?

כאבי ברכיים במדרגות – רקע

כאבי ברכיים במדרגות
כאבי ברכיים במדרגות

הברך שלנו מורכבת משלוש עצמות:

 • עצם השוק
 • ועצם הירך
 • ופיקת הברך

שלוש העצמות הללו יוצרים שני מפרקים:

 • מפרק ירך-שוק
 • ומפרק ירך-פיקה או פטלו פמורלי

עם כל כפיפה של הברך הפיקה מחליקה בתוך שקע ייעודי בעצם הירך. הסחוס מתחת לפיקה ועל השקע בעצם הירך מפריד בין שתי העצמות הללו ומאפשר תנועה חלקה. נזק לסחוס הזה במפרק פיקה ירך עלול לגרום כאב בכל מאמץ או תנועה הכרוכים בתזוזה של פיקת הברך. בין הפעולות שבהן אנו מניעים את פיקת הברך ועלולים לגרום להתפתחות כאבי ברכיים נמנה:

 • הליכה
 • ריצה
 • כריעת ברכיים
 • עלייה וירידה במדרגות ועוד

פגיעה בסחוס מתחת לפיקה עלולה להתרחש בגלל שימוש חוזרני כמו במצב של:

 • ריצה (ברך רצים)
 • עלייה וירידה חוזרנית במדרגות
 • סקוואטים ועוד
 • פגיעה כזאת יכולה להתרחש גם בגלל נזק טראומטי ועוד

כאבים בברכיים משפיעים על היכולת התפקודית שלנו כולל בין היתר על היכולת שלנו לטפס או לרדת במדרגות. הגורם העיקרי להופעת סימנים ותסמינים בברכיים בעת עלייה או ירידה במדרגות הוא פגיעה כזו או אחרת במפרק פטלופמורלי. מפרק זה הממוקם בקדמת הברך ונוצר בין פיקת הברך לעצם הירך נמצא תחת לחצים גדולים יותר בעת עליה או ירידה במדרגות. לחצים אלו עלולים על הציר של הזמן לגרום למגוון סימנים ותסמינים כולל כאב. תופעה זאת הקרויה תסמונת פטלופמורל שכיחה ביותר בקרב ספורטאים ובעיקר בקרב רצים. גורמי סיכון לפגיעה בסחוס במפרק פיקה ירך כוללים בין היתר שינויים מבניים מולדים או נרכשים, חולשה או חוסר איזון שרירים, זווית Q גדולה אצל נשים ועוד.

מלבד הפגיעה במפרק פיקה ירך (תסמונת פטלופמורל) הפרעות נוספות שעלולות לגרום כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות כוללות:

המחקר

במטרה לאתר מוקדם ככול האפשר את דלקת הפרקים הניוונית בברכיים בדקו החוקרים מה התסמין הראשון שעליו מתלוננים החולים במחלה זאת. המידע נלקח ממרכזים רפואיים שבהם נבדקו ונבחנו 4,673 אנשים שהיו בסיכון לחלות במחלה הזאת. החולים מילאו מידי שנה שאלונים שבהם דיווחו על רמת הכאב שלהם בעת ביצוע פעולות שונות ובעת שהייה במנחים שונים.

ממצאי המחקר

עלייה וירידה במדרגות גרמו להתפתחות כאבי ברכיים יותר מכול הפעולות השגרתיות האחרות. פעילויות אחרות שגרמו לכאב כללו על פי סדר הופעתן ועוצמת הכאב: הליכה, עמידה, ישיבה ושכיבה ובסופו של דבר גם שכיבה במיטה.

מסקנות החוקרים

כאבי ברכיים במדרגות מהווים הרבה פעמים את הסימן הראשון לדלקת פרקים ניוונית. כאבי ברכיים אלו יופיעו לראשונה בסבירות גבוהה בעת ביצוע פעילות גופנית נושאת משקל כאשר הברכיים במצב כפיפה כמו בעת שימוש במדרגות. כאב כזה עשוי להעניק סימן מוקדם לחולה ולאנשי המקצוע המטפלים בו שמדובר בדלקת פרקים ניוונית ובכך לאפשר טיפול מהיר ומניעת המשך התדרדרות במצב.

journal Arthritis Care & Research, Jan. 19, 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

צביטה בכתף? גורמים ותסמינים שונים עשויים להועיל לנו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. תסמונת זאת נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. התוצאה היא לרוב מיחושים ומגבלות תנועה של המפרק.

השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

אימון נושא משקל לחיזוק העצם

אימון נושא משקל לחיזוק העצם

אימון נושא משקל לחיזוק העצם היא אסטרטגיית אימונים נכונה אם אתם רוצים להפחית את הסיכון לשברים, סיבוכים אפשריים ואף למות מוות מוקדם בגיל המבוגר. אימונים נושאי משקל כמו הליכה מהירה, ריצות וקפיצות נדרשים כדי לגרום להגברת צפיפות העצם.

כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו.