כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות מהווה תלונה שכיחה. במפרק הברך מתפקדים שני מפרקים: מפרק ירך שוק שהוא המפרק העיקרי ומפרק פיקה ירך. לרוב, המקור לכאבים בקדמת מפרק הברך בעלייה או ירידה במדרגות הן הפרעות בריאותיות במפרק פיקה – ירך. עם זאת כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות עלולים להתפתח גם בגלל נזק במפרק ירך שוק. נזקים במפרק פיקה ירך שעלולים לגרום כאב בעת עלייה או ירידה במדרגות כוללים לרוב שחיקת סחוסים בגלל שימוש יתר. שחיקת סחוסים יכולה להתפתח גם בגלל דלקת פרקים ניוונית. הגורמים לשחיקת הסחוסים הם לרוב:

 • עומסים חוזרניים על מפרקי הברכיים
 • או גיל מבוגר הגורם לדלקת פרקים ניוונית

כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של דלקת פרקים ניוונית. יתר הסימפטומים יופיעו לרוב מאוחר יותר. בין יתר הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים נכלול:

 • חוסר נוחות
 • נוקשות
 • כאבי ברכיים
 • קשיי תנועה במגוון מצבים כולל הליכה, עמידה, ישיבה ולבסוף גם במצב של שכיבה במיטה

החוקרים הצביעו על כאב בברכיים בגלל שימוש במדרגות כסימן ראשון לדלקת פרקים ניוונית. קביעתם מתבססת על מעקב שנמשך 7 שנים אחר 4,600 אנשים בסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית. חשוב לטפל בברכיים כבר בשלב הזה כדי למנוע נזקים קשים יותר ותסמינים כרוניים. כיצד ניתן להפסיק להרוג את הברכיים שלנו?

כאבי ברכיים במדרגות – רקע

כאבי ברכיים במדרגות
כאבי ברכיים במדרגות

הברך שלנו מורכבת משלוש עצמות:

 • עצם השוק
 • ועצם הירך
 • ופיקת הברך

שלוש העצמות הללו יוצרים שני מפרקים:

 • מפרק ירך-שוק
 • ומפרק ירך-פיקה או פטלו פמורלי

עם כל כפיפה של הברך הפיקה מחליקה בתוך שקע ייעודי בעצם הירך. הסחוס מתחת לפיקה ועל השקע בעצם הירך מפריד בין שתי העצמות הללו ומאפשר תנועה חלקה. נזק לסחוס הזה במפרק פיקה ירך עלול לגרום כאב בכל מאמץ או תנועה הכרוכים בתזוזה של פיקת הברך.

כאב בברכיים בירידה במדרגות

אנשים רבים חווים כאבי ברכיים בעת ירידה במדרגות. הסיבה לכך היא שמפרק הברך צריך לשאת יותר משקל ולחץ בעת ירידה מאשר בעת עלייה. בין הפעולות שבהן אנו מניעים את פיקת הברך ועלולים לגרום להתפתחות כאבי ברכיים נמנה:

 • הליכה
 • ריצה
 • כריעת ברכיים
 • עלייה וירידה במדרגות ועוד

כאבים בברכיים משפיעים על היכולת התפקודית שלנו כולל בין היתר על היכולת שלנו לטפס או לרדת במדרגות. כאבים אלו יכולים להיגרם על ידי הפרעות בריאותיות שונות ובכללן:

דלקת מפרקים ניוונית

הפרעה ניוונית זאת פוגעת בסחוס ובחלקים הגרמיים של מפרק הברך. דלקת פרקים ניוונית עלולה להוביל להתפתחות:

 • דלקת, נוקשות, וטווח תנועה מופחת

דלקת מפרקים ניוונית שכיחה בקרב אנשים מבוגרים. עם זאת, גם אנשים הסובלים מעודף משקל או שיש להם היסטוריה של פציעות ברכיים נמצאים בקבוצת סיכון לחלות.

תסמונת כאב פטלופמורלי

הגורם העיקרי להופעת סימנים ותסמינים בברכיים בעת עלייה או ירידה במדרגות היא פגיעה במפרק פטלופמורלי. מפרק זה ממוקם בקדמת הברך בין פיקת הברך לעצם הירך. המפרק חשוף ללחצים מוגברים בעת ירידה במדרגות. לחצים אלו עלולים על הציר של הזמן לגרום למגוון תסמינים כולל כאב. תופעה זאת הקרויה תסמונת פטלופמורל שכיחה ביותר בקרב ספורטאים ובעיקר בקרב רצים.

גורמי סיכון לפגיעה בסחוס במפרק פיקה ירך כוללים בין היתר שינויים מבניים מולדים או נרכשים, חולשה או חוסר איזון שרירים, זווית Q גדולה אצל נשים ועוד. זה קורה כאשר פיקת הברך (patella) לא נעה בצורה חלקה על עצם הירך (עצם הירך). התוצאה עלולה להיות:

 • חיכוך, דלקת וכאב בחלק הקדמי של הברך

תסמונת כאב פטלופמורלי יכולה להיות מופעלת על ידי שימוש יתר, חוסר איזון שרירים, יישור לקוי, או טראומה לברך. פגיעה בסחוס מתחת לפיקה עלולה להתרחש בגלל שימוש חוזרני כמו במצב של:

 • ריצה (ברך רצים)
 • עלייה וירידה חוזרנית במדרגות
 • סקוואטים ועוד
 • פגיעה כזאת יכולה להתרחש גם בגלל נזק טראומטי ועוד

כונדרומלסיה פטלה

בהפרעה זאת (Chondromalacia patella) הסחוס מתחת לפיקת הברך הופך רך ופגום. זה יכול לגרום לכאב ותחושות שחיקה בברך. כונדרומלסיה פטלה קשורה לעתים קרובות עם תסמונת כאב פטלופמורלי. אבל זה יכול להתרחש גם באופן עצמאי.

קרע במיניסקוס

הכאב בעת הירידה במדרגות עלו להיגרם בגלל קרע בכרית הסחוסית (מניסקוס) היושבת בין עצם הירך לעצם השוק במפרק הברך. הפרעה זאת יכולה לגרום:

 • לכאב, נפיחות, נוקשות, ונעילה של הברך

קרעים במיניסקוס יכולים לנבוע מסיבוב או סיבוב הברך בכוח, במיוחד כאשר כף הרגל נטועה על הקרקע.

קרע או מתיחה של רצועה

מפרק הברך מצויד בארבע רצועות שתפקידן לייצב את המפרק. מתיחה או קרע רצועות בברך עלולים לגרום לכאב שאתם חשים בירידה במדרגות. הרצועות הכי פגיעות בברך הן הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) והרצועה הצולבת המדיאלית (MCL). פגיעה באחת או יותר מהרצועות בברך עלולה לגרום:

 • לכאב, נפיחות, חוסר יציבות וקושי בהליכה

נקעים ברצועות יכולים להתרחש משינויי כיוון פתאומיים, נחיתה מגושמת או פגיעה ישירה בברך.

הפרעות נוספות

הפרעות בריאותיות נוספות שעלולות לגרום לכאבים במדרגות כוללות:

אם יש לכם כאבי ברכיים במדרגות פנו לקבלת עזרה מקצועית. חשוב שתקבלו אבחון נכון ותוכנית טיפול. בהתאם לסיבה ולחומרת המצב אתם עשויים להפיק תועלת:

 • ממנוחה, חבישה, הרמת הרגל, טיפולי כירופרקטיקה, תרופות אנטי דלקתיות או במקרים קשים ניתוח

כדאי גם להימנע מפעילויות שמחמירות את הכאב ולנעול נעליים תומכות שמתאימות היטב. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה עליך לשנות את טכניקת טיפוס המדרגות שלך כדי להפחית את הלחץ על הברכיים. לדוגמה, אתה יכול לנסות לעשות צעדים קטנים יותר, באמצעות מעקה לתמיכה, או להוביל עם הרגל החזקה יותר.

המחקר

במטרה לאתר מוקדם ככול האפשר את דלקת הפרקים הניוונית בברכיים בדקו החוקרים מה התסמין הראשון שעליו מתלוננים החולים במחלה זאת. המידע נלקח ממרכזים רפואיים שבהם נבדקו ונבחנו 4,673 אנשים שהיו בסיכון לחלות במחלה הזאת. החולים מילאו מידי שנה שאלונים שבהם דיווחו על רמת הכאב שלהם בעת ביצוע פעולות שונות ובעת שהייה במנחים שונים.

ממצאי המחקר

עלייה וירידה במדרגות גרמו להתפתחות כאבי ברכיים יותר מכול הפעולות השגרתיות האחרות. פעילויות אחרות שגרמו לכאב כללו על פי סדר הופעתן ועוצמת הכאב: הליכה, עמידה, ישיבה ושכיבה ובסופו של דבר גם שכיבה במיטה.

מסקנות החוקרים

כאבי ברכיים במדרגות מהווים הרבה פעמים את הסימן הראשון לדלקת פרקים ניוונית. כאבי ברכיים אלו יופיעו לראשונה בסבירות גבוהה בעת ביצוע פעילות גופנית נושאת משקל כאשר הברכיים במצב כפיפה כמו בעת שימוש במדרגות. כאב כזה עשוי להעניק סימן מוקדם לחולה ולאנשי המקצוע המטפלים בו שמדובר בדלקת פרקים ניוונית ובכך לאפשר טיפול מהיר ומניעת המשך התדרדרות במצב.

journal Arthritis Care & Research, Jan. 19, 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פריצת דיסק צווארי טיפול

פריצת דיסק צווארי טיפול

פריצת דיסק צווארי? טיפול מהיר עשוי להפחית את הסיכוי לפגיעה בלתי הפיכה. סימנים ותסמינים המופיעים באזור זה של עמוד השדרה נובעים לרוב מנזקים מינוריים וחולפים תוך זמן קצר. אך לאחר שאובחן שבלט או פריצת דיסק בין החוליות הם מקור הבעיה יחל הטיפול. 

הצחוק טוב לבריאות

הצחוק טוב לבריאות

הצחוק טוב לבריאות! המחקר המסוקר כאן מדגיש את היכולת של הצחוק להפחית את הורמוני הסטרס בגוף. צחקו ותהנו גם אתם מהקשר שבין הנפש והגוף. הבנת המשמעות והכוח שיש לצחוק באה לידי ביטוי בקרב חולים סופניים שנאחזו בחיים לעומת אלו שוויתרו.

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ

חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת. מחקרים מכול צד משמשים תחמושת במאבק להוכחת הצדק של כול אחד מהצדדים וחשוב יותר הוכחת אי הצדק של הקבוצה היריבה. 

דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על תופעת לוואי מדאיגה לניתוחים אלו – דלקת פרקים ניוונית.