כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות מהווה תלונה שכיחה. לרוב, הכאב בקדמת מפרק הברך בעת שימוש במדרגות נגרמות בגלל נזק מפרק פיקה – ירך. עם זאת כאבים אלה עלולים להתפתח גם בגלל נזק במפרק הראשי, ירך-שוק. נזקים במפרק פיקה ירך שעלולים לגרום כאב בעת שימוש במדרגות כוללים לרוב שחיקת סחוסים. הסיבה המרכזית לשחיקת סחוסים היא דלקת פרקים ניוונית. כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של דלקת פרקים ניוונית.

חוקרים מצביעים על כאב בברכיים בעת שימוש במדרגות כסימן ראשון לדלקת פרקים ניוונית. קביעתם מתבססת על מחקרים רבים בנושא. לאחר הליך אבחוני מסודר חשוב לטפל בברכיים כבר בשלב הזה. טיפול מוקדם עשוי למנוע נזקים קשים יותר ותסמינים כרוניים. כיצד ניתן להפסיק להרוג את הברכיים שלנו?

כאבי ברכיים במדרגות – רקע

כאב בברך הוא בעיה נפוצה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים ובכל רמות הפעילות. כאבים אלה יכולים להפריע לפעילויות יומיומיות כגון הליכה, טיפוס במדרגות או משחק ספורט. אחת הסיבות לכאבי ברכיים היא דלקת מפרקים ניוונית בברך (OA). מחלת מפרקים זאת גורמת לאובדן סחוס, עיצוב מחדש של העצם ודלקת במפרק הברך. על פי ארגון הבריאות העולמי:

 • כ -365 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מ- OA בברך, והוא נפוץ יותר בקרב מבוגרים ונשים.

אחד הסימפטומים של דלקת פרקים ניוונית בברך הוא כאב בעת שימוש במדרגות. מדובר במשימה מאתגרת היוצרת עומס גבוה על המפרקים ודורשת כוח שרירים משמעותי.

גורמים לכאב בברכיים בירידה במדרגות

אנשים רבים חווים כאבי ברכיים בעת ירידה במדרגות. הסיבה לכך היא שמפרק הברך צריך לשאת יותר משקל ולחץ בעת ירידה מאשר בעת עלייה. בין הפעולות שבהן אנו מניעים את פיקת הברך ועלולים לגרום להתפתחות כאבי ברכיים נמנה:

 • הליכה
 • ריצה
 • כריעת ברכיים
 • עלייה וירידה במדרגות ועוד

כאבים בברכיים משפיעים על היכולת התפקודית שלנו כולל בין היתר על היכולת שלנו לטפס או לרדת במדרגות. כאבים אלו יכולים להיגרם על ידי הפרעות בריאותיות שונות ובכללן:

דלקת מפרקים ניוונית

הפרעה ניוונית זאת פוגעת בסחוס ובחלקים הגרמיים של מפרק הברך. דלקת פרקים ניוונית עלולה להוביל להתפתחות:

 • דלקת, נוקשות, וטווח תנועה מופחת

דלקת מפרקים ניוונית שכיחה בקרב אנשים מבוגרים. עם זאת, גם אנשים הסובלים מעודף משקל או שיש להם היסטוריה של פציעות ברכיים נמצאים בקבוצת סיכון לחלות. מחקרים הראו שבהשוואה לאנשים בריאים:

 • אנשים עם דלקת פרקים ניוונית בברך מעמיסים ומפעילים את הברכיים והשרירים באופן שונה בעת עלייה או ירידה במדרגות .

לדוגמה אנשים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים נוטים במהלך עלייה במדרגות להיות עם:

 • שריר ארבע ראשי חלש
 • ושרירי מיתר חזקים
 • בעלי זווית כיפוף ברך נמוכה יותר ומומנט כניסה גבוה יותר של הברך במהלך ירידת מדרגות

שוני זה עשוי לשקף אסטרטגיה מפצה כדי להפחית את כוח הגזירה הקדמי על המפרק פיקה ירך. פיצויים תנועתיים אלה עלולים להגביר את עומס התא המדיאלי ואת הכאב.

תסמונת כאב פטלופמורלי

הגורם העיקרי להופעת סימנים ותסמינים בברכיים בעת עלייה או ירידה במדרגות היא פגיעה במפרק פטלופמורלי. מפרק זה ממוקם בקדמת הברך בין פיקת הברך לעצם הירך. המפרק חשוף ללחצים מוגברים בעת ירידה במדרגות. לחצים אלו עלולים על הציר של הזמן לגרום למגוון תסמינים כולל כאב. תופעה זאת הקרויה תסמונת פטלופמורל שכיחה ביותר בקרב ספורטאים ובעיקר בקרב רצים.

גורמי סיכון לפגיעה בסחוס במפרק פיקה ירך כוללים בין היתר שינויים מבניים מולדים או נרכשים, חולשה או חוסר איזון שרירים, זווית Q גדולה אצל נשים ועוד. זה קורה כאשר פיקת הברך (patella) לא נעה בצורה חלקה על עצם הירך (עצם הירך). התוצאה עלולה להיות:

 • חיכוך, דלקת וכאב בחלק הקדמי של הברך

תסמונת כאב פטלופמורלי יכולה להיות מופעלת על ידי שימוש יתר, חוסר איזון שרירים, יישור לקוי, או טראומה לברך. פגיעה בסחוס מתחת לפיקה עלולה להתרחש בגלל שימוש חוזרני כמו במצב של:

 • ריצה (ברך רצים)
 • עלייה וירידה חוזרנית במדרגות
 • סקוואטים ועוד
 • פגיעה כזאת יכולה להתרחש גם בגלל נזק טראומטי ועוד

כונדרומלסיה פטלה

בהפרעה זאת (Chondromalacia patella) הסחוס מתחת לפיקת הברך הופך רך ופגום. זה יכול לגרום לכאב ותחושות שחיקה בברך. כונדרומלסיה פטלה קשורה לעתים קרובות עם תסמונת כאב פטלופמורלי. אבל זה יכול להתרחש גם באופן עצמאי.

קרע במיניסקוס

הכאב בעת הירידה במדרגות עלו להיגרם בגלל קרע בכרית הסחוסית (מניסקוס) היושבת בין עצם הירך לעצם השוק במפרק הברך. הפרעה זאת יכולה לגרום:

 • לכאב, נפיחות, נוקשות, ונעילה של הברך

קרעים במיניסקוס יכולים לנבוע מסיבוב או סיבוב הברך בכוח, במיוחד כאשר כף הרגל נטועה על הקרקע.

קרע או מתיחה של רצועה

מפרק הברך מצויד בארבע רצועות שתפקידן לייצב את המפרק. מתיחה או קרע רצועות בברך עלולים לגרום לכאב שאתם חשים בירידה במדרגות. הרצועות הכי פגיעות בברך הן הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) והרצועה הצולבת המדיאלית (MCL). פגיעה באחת או יותר מהרצועות בברך עלולה לגרום:

 • לכאב, נפיחות, חוסר יציבות וקושי בהליכה

נקעים ברצועות יכולים להתרחש משינויי כיוון פתאומיים, נחיתה מגושמת או פגיעה ישירה בברך.

הפרעות נוספות

כאבי ברכיים במדרגות
כאבי ברכיים במדרגות

הפרעות בריאותיות נוספות שעלולות לגרום לכאבים במדרגות כוללות:

אם יש לכם כאבי ברכיים במדרגות פנו לקבלת עזרה מקצועית. חשוב שתקבלו אבחון נכון ותוכנית טיפול. בהתאם לסיבה ולחומרת המצב אתם עשויים להפיק תועלת:

 • ממנוחה, חבישה, הרמת הרגל, טיפולי כירופרקטיקה, תרופות אנטי דלקתיות או במקרים קשים ניתוח

כדאי גם להימנע מפעילויות שמחמירות את הכאב ולנעול נעליים תומכות שמתאימות היטב. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה עליך לשנות את טכניקת טיפוס המדרגות שלך כדי להפחית את הלחץ על הברכיים. לדוגמה, אתה יכול לנסות לעשות צעדים קטנים יותר, באמצעות מעקה לתמיכה, או להוביל עם הרגל החזקה יותר.

המחקר

במטרה לאתר מוקדם ככול האפשר את דלקת הפרקים הניוונית בברכיים בדקו החוקרים מה התסמין הראשון שעליו מתלוננים החולים במחלה זאת. המידע נלקח ממרכזים רפואיים שבהם נבדקו ונבחנו 4,673 אנשים שהיו בסיכון לחלות במחלה הזאת. החולים מילאו מידי שנה שאלונים שבהם דיווחו על רמת הכאב שלהם בעת ביצוע פעולות שונות ובעת שהייה במנחים שונים.

ממצאי המחקר

עלייה וירידה במדרגות גורמים להתפתחות כאבי ברכיים יותר מכול הפעולות השגרתיות האחרות. פעילויות אחרות שגרמו לכאב כללו על פי סדר הופעתן ועוצמת הכאב: הליכה, עמידה, ישיבה ושכיבה ובסופו של דבר גם שכיבה במיטה.

מסקנות החוקרים

כאבי ברכיים במדרגות מהווים הרבה פעמים את הסימן הראשון לדלקת פרקים ניוונית. כאבי ברכיים אלו יופיעו לראשונה בסבירות גבוהה בעת ביצוע פעילות גופנית נושאת משקל כאשר הברכיים במצב כפיפה כמו בעת שימוש במדרגות. כאב כזה עשוי להעניק סימן מוקדם לחולה ולאנשי המקצוע המטפלים בו שמדובר בדלקת פרקים ניוונית ובכך לאפשר טיפול מהיר ומניעת המשך התדרדרות במצב.

References:

Hensor EM, Dube B, Kingsbury SR, Tennant A, Conaghan PG. Toward a clinical definition of early osteoarthritis: onset of patient-reported knee pain begins on stairs. Data from the osteoarthritis initiative. Arthritis Care Res (Hoboken). 2015 Jan;67(1):40-7.

Knee Pain When Walking Up the Stairs | Motion Orthopaedics. https://www.motionorthodocs.com/blog/why-you-may-have-knee-pain-when-walking-up-the-stairs/

Knee Pain in Adults and Adolescents: The Initial Evaluation – American Family Physician. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2018/1101/p576.html

Osteoarthritis – World Health Organization (WHO). https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/osteoarthritis

Concordance between clinical and radiographic evaluations of knee osteoarthritis | SpringerLink. https://link.springer.com/article/10.1007/s40520-017-0847-z

Knee Pain Case Studies | SpringerLink. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-031-15356-3_10

Crossley KM, van Middelkoop M, Callaghan MJ, et al. 2016 Patellofemoral pain consensus statement from the 4th International Patellofemoral Pain Research Retreat, Manchester. Part 2: recommended physical interventions (exercise, taping, bracing, foot orthoses and combined interventions) British Journal of Sports Medicine 2016;50:844-852.

Chai Yatai, et al. Gait strategies for individuals with knee osteoarthritis when transitioning between floor and stair walking, Frontiers in Physiology, 14, 2023

Jacklyn Heino Brechter, Christopher M Powers. Patellofemoral joint stress during stair ascent and descent in persons with and without patellofemoral pain, Gait & Posture, Volume 16, Issue 2, 2002, Pages 115-123,

Geusens, P., Pavelka, K., Rovensky, J. et al. A 12-week randomized, double-blind, placebo-controlled multicenter study of choline-stabilized orthosilicic acid in patients with symptomatic knee osteoarthritis. BMC Musculoskelet Disord 18, 2 (2017).

Özkan Ö, et al. Pain during walking and ascending stairs before hyaluronic acid injection was common in patients with knee osteoarthritis: a qualitative study. Turk J Med Sci. 2021 Apr 30;51(2):693-699.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שרירי ובריא בגיל המבוגר

אימוני כוח בגיל המבוגר

שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת אנשים רבים לחדרי כושר ולמגרשי המשחקים. בגיל המבוגר ישנה חשיבות גבוהה לא פחות לאימוני כוח ואימונים אירוביים.