כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות מהווה תלונה שכיחה. לרוב, המקור לכאבים בקדמת מפרק הברך ובכלל זה בעת עלייה או ירידה במדרגות הן הפרעות בריאותיות במפרק פיקה – ירך. כאבים כאלו בעלייה וירידה במדרגות עלולה להתפתח גם בגלל הפרעות בריאותיות במפרק הברך העיקרי – מפרק ירך שוק. ההפרעות הבריאותיות הללו כוללות שחיקת סחוסים ופגיעה ברקמות הברך בגלל עומסים חוזרניים או בגלל דלקת פרקים ניוונית הפוגעת בעיקר באוכלוסייה המבוגרת. כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של מחלה זאת, יתר הסימנים והתסמינים יופיעו מאוחר יותר.

בין יתר הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים נכלול חוסר נוחות, נוקשות, כאבים וקשיי תנועה במגוון מצבים כולל הליכה, עמידה, ישיבה ולבסוף גם במצב של שכיבה במיטה. החוקרים הצביעו על הכאב בברכיים בגלל שימוש במדרגות כסימן ראשון לדלקת פרקים ניוונית לאחר שעקבו במשך 7 שנים אחר 4,600 חולים עם סיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית. חשוב לטפל בברכיים כבר בשלב הזה כדי למנוע נזקים קשים יותר ותסמינים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות – רקע

כאבי ברכיים במדרגות
כאבי ברכיים במדרגות

הברך שלנו מורכבת משלוש עצמות: עצם השוק, עצם הירך ופיקת הברך. שלושת העצמות הללו יוצרים שני מפרקים: מפרק ירך-שוק ומפרק ירך-פיקה או פטלו פמורל. עם כול כפיפה של הברך הפיקה מחליקה בתוך שקע ייעודי בעצם הירך. הסחוס מתחת לפיקה ועל השקע בעצם הירך מפריד בין שני העצמות הללו ומאפשר תנועה חלקה. נזק לסחוס הזה במפרק פיקה ירך עלול לגרום כאב בכול מאמץ או תנועה הכרוכים בתזוזה של פיקת הברך. בין הפעולות שבהן אנו מניעים את פיקת הברך ועלולים לגרום לכאב נמנה הליכה, ריצה, כריעת ברכיים ועלייה וירידה במדרגות. פגיעה בסחוס מתחת לפיקה עלולה להתרחש בגלל שימוש חוזרני כמו למשל במצב של ריצה וברך רצים, עלייה וירידה חוזרנית במדרגות, סקוואטים ועוד. פגיעה כזאת יכולה להתרחש גם בגלל נזק טראומטי ועוד.

כאבים בברכיים משפיעים על היכולת התפקודית שלנו כולל בין היתר על היכולת שלנו לטפס או לרדת במדרגות. הגורם העיקרי להופעת סימנים ותסמינים בברכיים בעת עלייה או ירידה במדרגות הוא פגיעה כזו או אחרת במפרק הפטלופמורלי. מפרק זה הממוקם בקדמת הברך ונוצר בין פיקת הברך לעצם הירך נמצא תחת לחצים גדולים יותר בעת עליה או ירידה במדרגות. לחצים אלו עלולים על הציר של הזמן לגרום למגוון סימנים ותסמינים כולל כאב. תופעה זאת הקרויה תסמונת פטלופמורל שכיחה ביותר בקרב ספורטאים ובעיקר בקרב רצים. גורמי סיכון לפגיעה בסחוס במפרק פיקה ירך כוללים בין היתר שינויים מבניים מולדים או נרכשים, חולשה או חוסר איזון שרירים, זווית Q גדולה אצל נשים ועוד.

מלבד הפגיעה במפרק פיקה ירך (תסמונת פטלופמורל) גורמים אפשריים נוספים להתפתחות כאבי ברכיים בעלייה וירידה במדרגות כוללים: סטייה של פיקת הברך ממסלולה מסיבות שונות, דלקת בגיד של השריר הארבע ראשי, פגיעות אחרות בברכיים ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית, קרע מיניסקוס, קרע רצועות בברך ועוד, אוסגוד שלאטר ועוד.

המחקר

במטרה לאתר מוקדם ככול האפשר את דלקת הפרקים הניוונית בברכיים בדקו החוקרים מה התסמין הראשון שעליו מתלוננים החולים במחלה זאת. המידע נלקח ממרכזים רפואיים שבהם נבדקו ונבחנו 4,673 אנשים שהיו בסיכון לחלות במחלה הזאת. החולים מילאו מידי שנה שאלונים שבהם דיווחו על רמת הכאב שלהם בעת ביצוע פעולות שונות ובעת שהייה במנחים שונים.

ממצאי המחקר

עלייה וירידה במדרגות גרמו להתפתחות כאבי ברכיים יותר מכול הפעולות השגרתיות האחרות. פעילויות אחרות שגרמו לכאב כללו על פי סדר הופעתן ועוצמת הכאב: הליכה, עמידה, ישיבה ושכיבה ובסופו של דבר גם שכיבה במיטה.

מסקנות החוקרים

כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים ניוונית יופיעו לראשונה בסבירות גבוהה בעת ביצוע פעילות גופנית נושאת משקל כאשר הברכיים במצב כפיפה כמו בעת שימוש במדרגות. כאב כזה עשוי להעניק סימן מוקדם לחולה ולאנשי המקצוע המטפלים בו שמדובר בדלקת פרקים ניוונית ובכך לאפשר טיפול מהיר ומניעת המשך התדרדרות במצב.

journal Arthritis Care & Research, Jan. 19, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים