התכווצות שרירים בלילה טיפול
התכווצות שרירים בלילה טיפול

התכווצות שרירים בלילה טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


התכווצות שרירים בלילה – טיפול יעיל יכול לקצר את סבלכם. התכווצות שרירים בלילה מתרחשת לרוב בשרירי הרגל האחורית מתחת לברך אך עלולה להתרחש גם בשרירים נוספים. ההתכווצות מתרחשת במהירות ונמשכת שניות עד דקות. המיחושים הקשים עלולים לגרום להפרעות שינה.

גורמי הסיכון להתפתחות התכווצות שרירים לילית עשויים להיות מינוריים ולכלול פעילות גופנית מאומצת, עמידה ממושכת, היריון, חסרים במינרלים כגון סידן ומגנזיום וטיפולים תרופתיים שונים. אך ישנם גם גורמי סיכון אחרים משמעותיים יותר הכוללים התייבשות, מחלות כלי דם, מחלות ופגיעות בעצבים, מחלות שרירים, מחלות כליה, הפרעות בבלוטת התריס ועוד. ברוב המקרים ההתכווצות שרירים בלילה תתרחש בשוק ותגרום בין היתר לכאבים בשוק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהתכווצות שרירים בלילה טיפול – רקע

התכווצות שרירים בלילה או עווית שרירית פתאומית בלתי רצונית עלולה לגרום כאבים רציניים ולהתפתח בעקבות מגוון בעיות שחלקן בעלות השלכה משמעותיות. בכול מקרה של תלונות על התכווצות שרירים בלילה יש לאבחן את מקור הבעיה ולשלול את קיומן של מחלות משמעותיות כמו אלו המוזכרות בפתיח. אבחון הרקע להתכווצויות שרירים לילית נעשית בעיקר על ידי לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. שני אלו יעזרו ברוב המקרים להבדיל בין התכווצות שרירים לילית נורמלית (עומס יתר, היריון) לבין התכווצות שרירים בלילה על רקע פתולוגי.

התכווצות שרירים בלילה אבחון

היסטוריה רפואית

נלמד על הרקע הבריאותי של החולה (מחלות שרירים, מחלות כלי דם, מחלות עצבים, מחלות כליה). נלמד פרטים על הרגליו של החולה והאם הם קשורים לכך שהוא סובל התכווצות שרירים בלילה (עבודה, פעילות גופנית). ננסה להבין למה מתכוון האדם מולנו כאשר הוא אומר התכווצות שרירים בלילה. נתחיל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית של ההתכווצויות הללו. איזה שריר מעורב? מתי זה מתרחש?, באיזו תדירות?, כמה זמן זה נמשך?.

האם יש רקע של בעיות רפואיות שעשויות להוביל להתכווצויות אלו כגון: תפקוד לקוי של בלוטת התריס, מחלות שרירים, מחלות לב וכלי דם, מחלות כליות? האם יש בעיה של שתיית אלכוהול? האם את בהיריון? האם אתם מטופלים באופן קבוע עם תרופות שעלולות לגרום להתכווצויות שרירים כגון ונטולין, תרופה המשמשת להקלת התקפי אסתמה (קצרת), תרופות משתנות או ניפידין לטיפול ביתר לחץ דם ובתעוקת הלב (אנגינה פקטוריס)? האם אתם עוסקים בספורט?

בדיקה גופנית

התכווצות שרירים בלילה טיפול
התכווצות שרירים בלילה טיפול

בדיקה גופנית בחולים עם התכווצות שרירים בלילה שהיא בלתי רצונית, תכלול התבוננות על הרגליים ועל כפות הרגליים בחיפוש אחר חוסר סימטריה או כול ממצא אחר. הקשבה ללב, מישוש הדופקים ובדיקות לחץ דם לבדיקה של המערכת לב וכלי הדם. לזיהוי בעיות במערכת הנירולוגית נערוך בדיקה נירולוגית הכוללת בדיקת תחושה, בדיקת כוח, בדיקת החזרי גידים, בדיקת ליקויים בהליכה, רעידות ועוד.

בתהליך התכווצות שרירים בלילה השריר עצמו הופך לקשה וכואב אך בין ההתכווצויות לא נוכל באמצעות מישוש להבחין בשום דבר לא שגרתי. אם לא חלפו 24 שעות מההתכווצות האחרונה השריר יהיה עדין רגיש למגע. כאשר קיים חשש למחלת כלי דם היקפיים, בעיקר בקרב אנשים מבוגרים יש לבדוק את הדופק ההיקפי. יש לבדוק סימנים לפגיעה נירולוגית ובכלל זה אטרופיה שרירית, פגיעה ברפלקסים, אובדן תחושה ואובדן כוח. במקרים בהם יש חשד שהתכווצויות השרירים נגרמות על רקע של חוסר אלקטרוליטים או פגיעה באיזון המטבולי יש לערוך בדיקות מעבדה מתאימות.

בדיקות מתקדמות

כאשר יש ספק נערוך בדיקות מעבדה שכוללות בין היתר בדיקת ההולכה העצבית, ביופסיה של העצב או שריר, צילומי רנטגן של כלי הדם, CPK, רמת כולסטרול למחלות לב וכלי דם, אנזימים של הכבד למחלות כבד, רמה של B12 עבור נוירופתיה ועוד. בדיקות דם רגילות הן חסרות תוחלת לצורך אבחון התכווצויות אלה אך יכולות להועיל באבחון מחלות רקע משפיעות.

אבחנה מבדלת

מגוון גדול של תופעות פתולוגיות עשויות לגרום התכווצות שרירים בלילה שהיא בלתי רצונית. לצורך זיהו הגורם המדויק יש לקחת בחשבון את כול אותם גורמים ולזהותם על סמך הסימנים והתסמינים הנוספים שאנו מלקטים במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית.

מה עלול לגרום להתכווצות שרירים?

התכווצות שרירים בלילה על רקע של מאמץ גופני קשה עלולה להתרחש במהלך הפעילות או מיד לאחריה. מישוש השריר יגלה טונוס שרירים גבוה. נלמד על הקשר עם הפעילות במהלך לקיחת ההיסטוריה. לכיווץ שרירים בלתי רצוני על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי מותני (בלט, בקע או פריצת דיסק) הגורם ללחץ על שורש עצב מותני יתלוו סימנים ותסמינים נוספים כולל כאבי גב תחתון ועוד.

כיווץ שרירים בלתי רצוני על רקע של דלקת שרירים (Myositis) או מחלות שרירים אחרות יגרמו לכאבים בשרירים שאינם קשורים למאמץ. הכאבים יכולים להופיע ברגליים או בכול מקום אחר ובכול זמן. מלבד הכאבים יסבול החולה מעייפות ובבדיקות נראה רמה גבוהה של CPK. יתכן והחולה מטופל בתרופות סטטינים. הכיווצים הבלתי רצוניים אצל חולים במחלת עצבים היקפית (Peripheral neuropathy) התרחשו לא רק בשרירי הרגליים, לא רק בלילה ולא על רקע של פעילות גופנית. כמו כן יופיעו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, זרמים, חולשה, שיבושים בהליכה ועוד. היסטוריה רפואית ובדיקות מתקדמות עשויים להצביע על סוכרת, רמה נמוכה של B12, איידס, אלכוהוליזם.

הכיווצים הבלתי רצוניים אצל חולי שחמת הכבד (Cirrhosis) יכללו עייפות, אובדן משקל, ובחילות, דימומים, צהבת ועוד. הכיווצים הבלתי רצוניים אצל חולים בטרשת עורקים ברגל כוללים: צליעה לסירוגין ( Intermittent claudication), כאב עוויתי בזמן מאמץ שחולף במנוחה.

התכווצות שרירים בלילה טיפול אפשרי

עם הסימן הראשון להתפתחות התכווצות שרירים בלילה מתח מיד (בכיוון הנגדי להתכווצות) ועסה את השריר המכווץ. פעולה זו יכולה לרוב להרפות את השריר ולהקל על הכאב. בגלל פעולתם האטית כדורים נגד כאב הם לא יעזרו לכאב החריף אבל יכולים להקל על הרגישות שעלולה להמשך עד 24 שעות לאחר ההתכווצות. טיפולים נוספים כוללים מתיחות אקטיביות ופסיביות ועיסוי עמוק, אמבטיה חמה או מקלחות חמות. גם קימה מהמיטה והליכה עשויים לעזור

הטיפול האמצעות הכינין (לא לנשים בהיריון) עשוי להפחית את הסיכון של התכווצות שרירים בלילה. עם זאת תופעות לוואי של כינין שחלקן עלולות להיות חמורות מחייבות זהירות. מסיבה זו אסר הFDA האמריקאי את השימוש בכינין לצורך זה. תרופות אחרות שנהוג להמליץ לטיפול בעוויתות שריר למרות שההוכחות ליעילותם אינן חד משמעיות: מגנזיום, דילטיאזם (Diltiazem), ויטמין B קומפלקס, ויטמין E, נפטידרופוריל, אורפנדרין, ורפמיל. רק לאחר שנוסו כול האמצעים הלא תרופתיים ניתן לטפל בנשים בהיריון עם התכווצות שרירים בלילה באמצעות מגנזיום.

מניעה

אם התכווצות שרירים בלילה היא תופעה חוזרנית המתרחשת לעיתים קרובות ניתן לנסות ולמנוע אותן. בדקו האם התרופות שאתם צורכים יכולים לגרום לעוויתות שרירים, בצעו באופן שגרתי מתיחות עדינות של שרירי השוק רצוי גם לפני השינה. בעת שכיבה על הגב הקפידו (באמצעות כרית למשל) שאצבעות כף הרגל תצבענה למעלה ולא לפנים דבר שימנע את המנח עם הכיווץ הראשוני של שרירי השוק ויפחית את הסיכון להתכווצות בלתי רצונית מלאה שלהם.

אחד הגורמים להתפתחות התכווצות שרירים בלילה עלול להיות התייבשות. שתו לאורך כול היום ובעיקר לפני פעילות גופנית ולאחריה. עם זאת, זכרו שאין די במים אתם צריכים לדאוג לתוספת של אלקטרוליטים. מיץ תפוזים ובננות הן מקור מצוין לכך. הקפידו על מתיחות באופן סדיר של השרירים שנוטים להתכווצות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן