התכווצות שרירים בלתי רצונית טיפול

התכווצות שרירים בלילה טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


התכווצות שרירים בלתי רצונית – טיפול יעיל יכול לקצר את סבלכם. התכווצות שרירים בלתי רצונית מתרחשת לרוב בלילה במהלך השינה ופוגעת בעיקר בשרירי השוק האחוריים. עם זאת התכווצות שרירים כזאת עלולה להתרחש גם בשרירים נוספים ובשעות אחרות. ההתכווצות מתרחשת במהירות ונמשכת שניות עד דקות. הכאבים עלולים להיות קשים ולגרום להפרעות שינה.

גורמי הסיכון להתכווצות שרירים בלתי רצונית עשויים להיות מינוריים ולכלול פעילות גופנית מאומצת, עמידה ממושכת, היריון, חוסר במינרלים כגון סידן ומגנזיום וטיפולים תרופתיים שונים. אך ישנם גם גורמי סיכון אחרים משמעותיים יותר הכוללים התייבשות, מחלות כלי דם, מחלות ופגיעות בעצבים, מחלות שרירים, מחלות כליה, הפרעות בבלוטת התריס ועוד. ברוב המקרים של התכווצות שרירים בלתי רצונית טיפול מהיר עשוי למנוע כאבים מתמשכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהתכווצות שרירים בלתי רצונית טיפול – רקע

התכווצות שרירים בלתי רצונית עלולה לגרום להתפתחות כאבים קשים. בכול מקרה של תלונות על התכווצות שרירים יש לאבחן את מקור הבעיה ולשלול את קיומן של הפרעות משמעותיות כגון התייבשות ותחלואה כמו מחלות לב וכלי דם, מחלות ופגיעות בעצבים, מחלות שרירים, מחלות כליה, הפרעות בבלוטת התריס ועוד. אבחון הרקע להתכווצויות שרירים לילית נעשה בעיקר על ידי לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. שני אלו יעזרו ברוב המקרים להבדיל בין התכווצות שרירים נורמלית (עומס יתר גופני, היריון) לכזו הנגרמת על רקע פתולוגי.

התכווצות שרירים בלתי רצונית – אבחון

היסטוריה רפואית

נלמד על הרקע הבריאותי של החולה (מחלות שרירים, מחלות כלי דם, מחלות עצבים, מחלות כליה). נלמד פרטים על הרגליו של החולה והאם הם קשורים לכך שהוא סובל מהתכווצות שרירים בלתי רצונית (עבודה, פעילות גופנית). ננסה להבין למה מתכוון האדם מולנו כאשר הוא מתלונן על התכווצות שרירים בלתי רצונית. נתחיל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית של ההתכווצויות הללו. איזה שריר מעורב? מתי זה מתרחש?, באיזו תדירות?, כמה זמן זה נמשך?.

האם יש רקע של בעיות רפואיות שעשויות להוביל להתכווצויות אלו כגון: תפקוד לקוי של בלוטת התריס, מחלות שרירים, מחלות לב וכלי דם, מחלות כליות? האם יש בעיה של שתיית אלכוהול? האם את בהיריון? האם אתם מטופלים באופן קבוע עם תרופות שעלולות לגרום להתכווצויות שרירים כגון ונטולין, תרופה המשמשת להקלת התקפי אסתמה (קצרת), תרופות משתנות או ניפידין לטיפול ביתר לחץ דם ובתעוקת הלב (אנגינה פקטוריס)? האם אתם עוסקים בספורט אינטנסיבי?

בדיקה גופנית

התכווצות שרירים בלילה טיפול
התכווצות שרירים בלילה טיפול

בדיקה גופנית בחולים עם התכווצות שרירים בלתי רצונית, תכלול התבוננות על הרגליים ועל כפות הרגליים בחיפוש אחר חוסר סימטריה או כול ממצא אחר. הקשבה ללב, מישוש הדופקים ובדיקות לחץ דם לבדיקה של המערכת לב וכלי הדם. לזיהוי בעיות במערכת הנירולוגית נערוך בדיקה נירולוגית הכוללת בדיקת תחושה, בדיקת כוח, בדיקת החזרי גידים, בדיקת ליקויים בהליכה, רעידות ועוד.

במהלך התכווצות השרירים הבלתי רצונית השריר עצמו הופך לקשה וכואב אך בין ההתכווצויות לא נוכל באמצעות מישוש להבחין בשום דבר לא שגרתי. אם לא חלפו 24 שעות מההתכווצות האחרונה השריר יהיה עדין רגיש למגע. כאשר קיים חשש למחלת כלי דם היקפיים, בעיקר בקרב אנשים מבוגרים יש לבדוק את הדופק ההיקפי. יש לבדוק סימנים לפגיעה נירולוגית ובכלל זה אטרופיה שרירית, פגיעה ברפלקסים, אובדן תחושה ואובדן כוח. במקרים בהם יש חשד שהתכווצויות השרירים נגרמות על רקע של חוסר אלקטרוליטים או פגיעה באיזון המטבולי יש לערוך בדיקות מעבדה מתאימות.

בדיקות מתקדמות

כאשר יש ספק נערוך בדיקות מעבדה שכוללות בין היתר בדיקת ההולכה העצבית, ביופסיה של העצב או שריר, צילומי רנטגן של כלי הדם, CPK, רמת כולסטרול למחלות לב וכלי דם, אנזימים של הכבד למחלות כבד, רמה של B12 עבור נוירופתיה ועוד. בדיקות דם רגילות הן חסרות תוחלת לצורך אבחון התכווצויות אלה אך יכולות להועיל באבחון מחלות רקע משפיעות.

אבחנה מבדלת

מגוון גדול של תופעות פתולוגיות עשויות לגרום התכווצות שרירים בלתי רצונית. לצורך זיהו הגורם המדויק יש לקחת בחשבון את כול אותם גורמים ולזהותם על סמך הסימנים והתסמינים הנוספים שאנו מלקטים במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית.

מה עלול לגרום להתכווצות שרירים בלתי רצונית?

התכווצות שרירים בלתי רצונית על רקע של מאמץ גופני קשה עלולה להתרחש במהלך הפעילות או מיד לאחריה. מישוש השריר יגלה טונוס שרירים גבוה. נלמד על הקשר עם הפעילות במהלך לקיחת ההיסטוריה. לכיווץ שרירים בלתי רצוני על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי מותני (בלט, בקע או פריצת דיסק) הגורם ללחץ על שורש עצב מותני יתלוו סימנים ותסמינים נוספים כולל כאבי גב תחתון ועוד. לכיווץ שרירים לא רצוני על רקע נזק לדיסק בין חולייתי צווארי או גבי התלוו סימנים ותסמינים שונים.

שרירים המתכווצים באופן בלתי רצוני על רקע של דלקת שרירים (Myositis) או מחלות שרירים אחרות יגרמו לכאבים בשרירים שאינם קשורים למאמץ. הכאבים יכולים להופיע ברגליים או בכול מקום אחר ובכול זמן. מלבד הכאבים יסבול החולה מעייפות ובבדיקות נראה רמה גבוהה של CPK. יתכן והחולה מטופל בתרופות סטטינים. הכיווצים הבלתי רצוניים אצל חולים במחלת עצבים היקפית (Peripheral neuropathy) התרחשו לא רק בשרירי הרגליים, לא רק בלילה ולא על רקע של פעילות גופנית. כמו כן יופיעו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, זרמים, חולשה, שיבושים בהליכה ועוד. היסטוריה רפואית ובדיקות מתקדמות עשויים להצביע על סוכרת, רמה נמוכה של B12, איידס, אלכוהוליזם.

התכווצות שרירים בלתי רצונית אצל חולי שחמת הכבד (Cirrhosis) יכללו עייפות, אובדן משקל, ובחילות, דימומים, צהבת ועוד. הכיווצים הבלתי רצוניים אצל חולים בטרשת עורקים ברגל כוללים: צליעה לסירוגין ( Intermittent claudication), כאב עוויתי בזמן מאמץ שחולף במנוחה.

התכווצות שרירים בלתי רצונית טיפול אפשרי

עם הסימן הראשון להתפתחות התכווצות שרירים בלתי רצונית חשוב לבצע מתיחה נגדית (בכיוון הנגדי להתכווצות) ולעסות את השריר המכווץ. פעולה זו יכולה לרוב להרפות את השריר ולהקל על הכאב. בגלל פעולתם האטית כדורים נגד כאב הם לא יעזרו לכאב החריף אבל יכולים להקל על הרגישות שעלולה להמשך עד 24 שעות לאחר ההתכווצות. טיפולים נוספים כוללים מתיחות אקטיביות ופסיביות ועיסוי עמוק, אמבטיה חמה או מקלחות חמות. גם קימה מהמיטה והליכה עשויים לעזור

הטיפול האמצעות הכינין (לא לנשים בהיריון) עשוי להפחית את הסיכון להתכווצות שרירים בלתי רצונית. עם זאת תופעות לוואי של כינין שחלקן עלולות להיות חמורות מחייבות זהירות. מסיבה זו אסר הFDA האמריקאי את השימוש בכינין לצורך זה. תרופות אחרות שנהוג להמליץ לטיפול בעוויתות שריר למרות שההוכחות ליעילותם אינן חד משמעיות: מגנזיום, דילטיאזם (Diltiazem), ויטמין B קומפלקס, ויטמין E, נפטידרופוריל, אורפנדרין, ורפמיל. רק לאחר שנוסו כול האמצעים הלא תרופתיים ניתן לטפל בנשים בהיריון הסובלות מהתכווצות שרירים בלתי רצונית באמצעות מגנזיום.

מניעה של כיווץ שרירים בלתי רצוני

ניתן לנסות ולמנוע התכווצות שרירים בלתי רצונית המופיע שוב ושוב. בדקו האם התרופות שאתם צורכים יכולים לגרום לעוויתות שרירים, בצעו באופן שגרתי מתיחות עדינות של שרירי השוק רצוי גם לפני השינה. בעת שכיבה על הגב הקפידו (באמצעות כרית למשל) שאצבעות כף הרגל תצבענה למעלה ולא לפנים דבר שימנע את המנח עם הכיווץ הראשוני של שרירי השוק ויפחית את הסיכון להתכווצות בלתי רצונית מלאה שלהם.

אחד הגורמים להתכווצות שרירים בלתי רצונית עלול להיות התייבשות. שתו לאורך כול היום ובעיקר לפני פעילות גופנית ולאחריה. עם זאת, זכרו שאין די במים אתם צריכים לדאוג לתוספת של אלקטרוליטים. מיץ תפוזים ובננות הן מקור מצוין לכך. הקפידו על מתיחות באופן סדיר של השרירים שנוטים להתכווצות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים