אי אפשר לחיות בלי שינה

אי אפשר לחיות בלי שינה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אי אפשר לחיות בלי שינה! שינה, האיכות שלה, מחסור ועודף שינה לכול אחד מהנושאים הללו ישנה משמעות עצומה לבריאות שלכם. הודות למחקרים רבים שנערכו בנושא אנו יודעים שללינת הלילה יש השפעה קריטית על הבריאות שלנו. ההשפעות של השינה נרחבות ביותר וכוללות אפילו את הבריאות של עמוד השדרה. כמו כן יש לשינה השפעה נרחבת על האופן שבו נתפקד למחרת. הבעיה היא שרובנו לא ישנים מספיק. על פי פרסומים של האגודה האמריקאית הלאומית לשינה 63% מהאמריקאים אינם ישנים מספיק על מנת שיוכלו לשמור על בריאות תקינה, בטיחות, וביצועים טובים בחיי היום יום. על פי הנתונים שמפרסמת הלשכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצבנו בישראל דומה.

  הקפידו על ארגונומיה של השינה ותשמרו על הבריאות. במאמר הנוכחי נפרוש בפניכם עובדות אודות השינה ובכלל זה את הנתונים הבסיסיים ביותר אודות השלבים שלה, מה מספר השעות שצריך לישון מידי לילה ועוד. זכרו, השינה היא הרבה יותר מפרק הזמן שבו אינכם ערים. אי אפשר לחיות בלי שינה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אי אפשר לחיות בלי שינה – רקע

   השינה תופסת קרוב לשליש מחייו של האדם. במהלך השינה מצוי האדם במצב של קהות חושים יחסית. השינה אינה אחידה לאורך כול הלילה ומתאפיינת במספר מחזורי שינה שונים הנמשכים בין 90 – 110 דקות. השינה מורכבת משלבים שבמהלכם הגוף נח וצובר אנרגיה ליום המחרת, משקם את עצמו מנזקי היום שעבר, מעבד ומאחסן זיכרונות ועוד. ללא שינה מספקת אנו חשופים למגוון בעיות בריאותיות. הבעיות עלולות להיות גופניות, קוגניטיביות ומנטליות כולל השפעה על מצב הרוח, על המשקל ואפילו על חיי החברה והסקס שלכם. למעשה אי אפשר לחיות בלי שינה. בעידן המודרני חוסר השינה נובע בגלל גזלני שינה רבים ובכללם בין היתר:

   השינה בעידן המודרני הופכת להיות חמקמקה. על פי הנותנים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה רק מעט יותר ממחצית האזרחים מאזרחי ישראל בני 20 ומעלה ישנים מספיק. כך למשל 17% מקבוצה זאת ישנים עד 5 שעות ביממה, 29% ישנים עד 6 שעות, 29% ישנים עד 7 שעות ורק 25% ישנים עד 8 שעות ויותר. עוד מפרסמת הלשכה שמקרב קבוצה זאת 26% מתקשים להירדם או לישון במשך לילה שלם. על פי נתוני הלשכה ככול שאנו מתבגרים כך גם גדל הקושי להירדם או לישון ברציפות.

   כך למשל כ- 10% מהאוכלוסייה בגיל 25 – 44 מתקשה להירדם או לישון ברציפות, נתון זה עולה בקרב בני יותר מגיל 75. 36% מקרב קבוצה זאת מתקשים להירדם או לישון. דאגות ומחשבות הן הגורם העיקרי לקשיים הללו. כתוצאה מחוסר שינה או שינה לא איכותית מעל מחצית מהאנשים מעל גיל 20 סובלים מעייפות במשך היום. מעל רבע מקבוצה זאת חשים עייפות שפוגעת בתפקודם.

   שלבים בשינה

   במהלך השינה עובר האדם המבוגר 5 – 4 מחזורי שינה שנמשכים בין 90 – 110 דקות. בשני השלבים הראשונים השינה קלה ומתחילה להעמיק. בשלבים השלישי והרביעי השינה הופכת עמוקה ביותר. השינה בשלבים הללו מכונה גם שנת דלתא. השלב האחרון במחזור השינה קרוי "תנועת עיניים מהירה" (Rapid eye movement – REM). במהלך שנת הדלתא הגוף משקם עצמו מנזקי היום ומתכנונן ליום הבא. השלב החמישי המתאפיין בתנועות עיניים מהירה הוא השלב שבו אנו חולמים על כול המשתמע מזה בכול הנוגע לפעילות במוח ולתגובות הגופניות כולל הנעת עיניים אינטנסיבית מתחת לעפעפיים.

   אי אפשר לחיות בלי שינה – כמה שעות שינה צריך?

   עם התבגרותו זקוק האדם לפחות שעות שינה. על פי ארגון השינה הלאומי האמריקאי אלה מספר השעות שצריך לישון בהן על פי חתך גילים. כמובן שלא מדובר בקביעה חד משמעית וחריגות סבירות בלבד מהמלצות אלו אפשריות:

   • בגילאים 0 – 3 מספר שעות השינה המומלצות הוא 14 – 17 שעות
   • בגילאים 4 – 11 חודשים מומלץ לישון 12 – 15 שעות שינה
   • בגילאים 1 – 2 שנים מומלץ לישון 11 – 14 שעות שינה
   • בגילאים 3 – 5 שנים מומלץ לישון 10 – 13 שעות שינה
   • בגילאים 6 – 13 שנים מומלץ לישון 9 – 11 שעות שינה
   • בגילאים 14 – 17 שנים מומלץ לישון 8 – 10 שעות שינה
   • בגילאים 18 – 64 שנים מומלץ לישון 7 – 9 שעות שינה
   • מעל גיל 65 שנים מומלץ לישון 7 – 8 שעות שינה

   ומה לגבי איכות השינה?

   אמנם, יש חשיבות לכמות שעות השינה שאנו ישנים כול לילה וגם חוסר של שעת שינה אחת בכול לילה עלולה לגרום לפגיעה בריאותית. ומה עם איכות השינה? מתברר שגם לאיכות השינה ישנה השפעה על הבריאות הפיזית והנפשית. שני הפרמטרים הללו, מספר שעות השינה ואיכות השינה יקבעו כיצד נתפקד למחרת היום. שינה איכותית היא שינה רציפה הכוללת מספיק שלבי שינה שמאפשרים לגוף לנוח ולצבור אנרגיה ולמוח לגבש ולארגן את המחשבות והזיכרונות. ישנם מספר רב של גורמים שעלולים לשבש את מחזורי השינה ולמנוע שינה איכותית כולל בין היתר:

   • רעש
   • אכילה של סוגי מזון מעוררים או אכילת יתר
   • חוסר פעילות גופנית
   • פעילות גופנית אינטנסיבית בסמוך לשינה
   • נטילת תרופות מסוימות
   • שתיית אלכוהול
   • מתחים נפשיים ומחשבות טורדניות ועוד.

   פחות מידי שעות שינה

   כאמור אי אפשר לחיות בלי שינה. פחות מידי שעות שינה ולפעמים אפילו שעה אחת פחות ו/או איכות שינה ירודה גובים מחיר בריאותי כבד. הנזקים לבריאות מצטברים לאטם ופורצים במהלך השנים. בסופו של דבר, הפגיעה תכלול את כול מערכות הגוף כולל בין היתר את הלב, את כלי הדם ואת המערכת הקוגניטיבית. הקשר בין חוסר שינה מספק למחלות מודגם היטב במצבים פתולוגיים קיצוניים הגורמים לנדודי שינה והפרעות שינה ומעלים דרמטית את הסיכון לחלות. בין ההפרעות הבריאותיות שיש ביכולתן לשבש את השינה נמנה:

   • אינסומניה (Insomnia)
   • תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea)
   • נרקולפסיה (Narcolepsy) – חוסר יכולת של המוח לווסת את מחזורי השינה והערות
   • תסמונת הרגל הקופצת (Restless Leg Syndrome – RLS) – תנועות רגליים בלתי רצוניות, בייחוד בשעות הלילה.

   אי אפשר לחיות בלי שינה – מחלות בגלל חוסר בשינה

   רשימה המחלות הבאה תדגים לכם למה אי אפשר לחיות ללא שינה:

   – סוכרת

   על פי מחקרים רבים חוסר בשינה או חוסר בשינה איכותית מעלה את הסיכון ללקות בסוכרת מסוג 2 (Arch Intern Med 2006;166:1768–1764). על פי אותם מחקרים חוסר בשינה או שינה לקויה מעלים את רמת ההמוגלובין A1C המהווה סמן חשוב בחיזוי של רמת הסוכר בדם. מאידך, השקעה בשעות שינה ובאיכות השינה יכולים גם להפחית את רמת הסוכר בדם בקרב אנשים הסובלים מסוכרת מסוג 2. כך למשל במחקר שנערך בארצות הברית (University of Chicago Medical Center, news release, Feb. 19, 2015) בדקו את השפעת חוסר בשינה על בריאותם של 10 בחורים צעירים ובריאים. לאחר 4 לילות של חוסר בשעות שינה לשלושה מהם עלתה רמת הסוכר בדם למצב של טרום סוכרת.

   – מחלות לב וכלי דם

   אדם הסובל מהפרעות שינה כמו תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea) מצוי בסיכון גבוה יותר לפתח מספר מחלות לב וכלי דם. בין היתר מדובר בלחץ דם גבוה (Hypertension), התקף לב (Stroke), מחלת העורקים של הלב (Coronary heart disease) ושיבושים בקצב הלב (Cardiac arrhythmias). היות ותסמונת דום נשימה וכן קשיון העורקים (Atherosclerosis) חולקים מאפיינים פיזיולוגיים רבים ישנם חוקרים הטוענים (South Med J 2006;99:58–67) שנוכחות של הפרעות שינה מסוג תסמונת דום נשימה בשינה יכולים למעשה להוות גורם מנבא למחלות לב וכלי דם.

   – השמנה

   על פי מחקרים שינה שאינה מספקת או אינה באיכות הדרושה גורמת לשינויים מטבוליים ומעלה את הסיכוי להשמנה. היחס הזה שבין השמנה לחוסר שינה אותר במחקרים במספר קבוצות גיל אך נמצא בולט באופן חד ביותר בקרב ילדים (Arch Dis Child 2006;91:881–884). החוקרים טוענים שבמהלך השינה מפתחים הילדים בין היתר גם את המוח. חוסר בשינה אצל ילדים עלול לפגוע באזור במוח שנקרא היפותלמוס (hypothalamus) שאחראי בין היתר על ניהול תחושת הרעב וצריכת האנרגיה.

   לאנשים עייפים ושמנים אין חשק לעשות פעילות גופנית ומאידך יש נטייה לאכול אוכל זבל ולהמשיך להשמין. ההסבר הפיזיולוגי להתנהלות זאת נמצא בשינויים ההורמונליים. רמת ההורמון גרלין (ghrelin) שמעודד רעב ואכילה עולה במצב של חוסר שינה בעוד שרמתו של ההורמון לפטין (Leptin) שמעניק תחושת שובע יורד. מחקר שנעשה בארצות הברית (J Clin Endocrinol Metab. 2011; 96:486–493) בדק את רמתו של ההורמון גרלין ביחס לאוכל ושינה בקרב 14 בחורים צעירים ובריאים ומצא ירידה ברמת ההורמון במצב של חוסר בשינה.

   – דיכאון

   גם במקרה הזה ישנם מחקרים רבים שמצאו קשר בין חוסר בשעות שינה או חוסר בשינה איכותית לבין דיכאון. היו אפילו הופיעו מחקרים (Chest 2005;128:1304–1306 ; J Nerv Ment Dis 2006;194:158–163) שמצאו שכאשר הפרעת השינה מטופלת חל שיפור גם במצב הנפשי. על סמך מחקרים אלו ממליצים החוקרים שבמהלך ההתנהלות של גורמי מקצוע שונים עם אנשים דיכאוניים חשוב גם לבדוק אם הם ישנים מספיק.

   – מערכת חיסונית

   חוסר שינה ו/או חוסר בשינה איכותית חושף אותנו להצטננות, שפעת ומחלות וירליות או חיידקיות אחרות. ההסבר טמון בהחלשות המערכת החיסונית הנגרמת על רקע של חסך בשינה ו/או בשינה טובה הפוגעת ביכולתה להילחם מפני פולשים ולהגן עלינו. גם פרק הזמן שייקח לגופכם להתאושש ממחלות יקבע בין היתר על בסיס כמות ואיכות השינה שלכם. מחקר שעקב במשך שבועיים אחר 150 איש שחלקם ישן 7 שעות וחלקם 8 שעות מצא רמת סיכון של פי 3 לחלות במחלה ויראלית בקרב אלו שישנו "רק" 7 שעות. מחקר אחר (American Academy of Sleep Medicine Saturday, June 30, 2012) עקב אחרי 15 גברים בריאים ומצא שעל רקע של חוסר בשינה התפתחה פגיעה משמעותית בסוג מסוים של תאי דם לבנים (Granulocytes) הדומה להיקף הפגיעה המתרחשת עקב לחצים נפשיים.

   – פגיעה הורמונלית

   במהלך השינה הגוף מפריש הורמונים שונים. חוסר בשינה ו/או בשינה איכותית פוגעת באופן ניכר בהורמונים אלו. מלבד הפגיעה בהורמונים גרלין ולפטין המווסתים בין היתר את תחושת הרעב והשובע. הגוף גם מפריש הורמונים נוספים שחלקם מאפשר לילדים לגדול, עוזר לילדים ומבוגרים לבנות מסת שרירי, מסייע במלחמה במחלות זיהומיות ובתיקון תאים בגוף שניזוקו. חוסר בשעות שינה ו/או בשינה איכותית פוגעת גם בהורמוני המין ובכך פוגעת במוטיבציה לצאת לפגוש אנשים ופוגעת בחשק המיני.

   – פגיעה קוגניטיבית

   שעות שינה מספקות ואיכות שינה נדרשים לתפקוד קוגניטיבי. המסלולים במוח שעוזרים לנו ללמוד ולזכור פעילים מאוד במהלך שנת הלילה כדי שלמחרת נוכל להגיב מהר, לחשוב באופן בהיר ולשלוף מהזיכרון את המידע הנדרש בקלות. חסך בשינה עלול לגבות מחיר קוגניטיבי יקר. בין היתר עלולים להיפגע יכולות השפה, היכולת לשים לב לפרטים, יכולת ההנמקה, היכולת לקבל החלטות טובות, היכולת להתרכז, היכולת לזכור פרטים ועוד.

   המשמעות בגין הפגיעה בתחומים אלו היא בין היתר פגיעה בביצועים שלכם בעבודה ובבית הספר, קושי לנהל, להתנהל וללמוד חומרים חדשים. חוסר בשינה ו/או בשינה איכותית תגרום גם לחוסר ערנות בדרכים ולקיחת סיכונים מיותרים שמשמעותם יותר תאונות בדרכים (20% מהתאונות על רקע עייפות), תאונות בבית (נפילות מסולם, החלקה באמבטיה..), נפילה ברחוב, פציעות מסיבות אחרות ואפילו מוות.

   כמובן שמדובר ברשימה חלקית בלבד אין תחום בחיינו שלא עלול להיפגע עקב חוסר בשעות שינה או חוסר בשינה איכותית. כך למשל מתברר שחוסר שינה הופך אותנו לרגישים יותר לכאב, יוצר קשיים בבנייה ותחזוקה של מערכות יחסים, המצאת זיכרונות מדומיינים.

   ומה עם יותר מידי שינה?

   מחקרים מראים שגם במקרה של שעות נדרשת מידתיות. יותר מידי שינה מזיקה כמו פחות מידי שינה. על פי מחקרים גם אנשים שישנים יתר על המידה חשופים למחלות כגון סוכרת, השמנה, השמנה, כאבי גב, דיכאונות, מחלות לב ואפילו מוות. על פי מחקרים רבים אנשים שישנים 9 שעות שינה בלילה או יותר מעלים את הסיכון שלהם למוות מוקדם באופן משמעותי ביחס לאנשים שישנים 7 או 8 שעות שינה ללילה. אז כעת אנו מבינים שאכן אי אפשר לחיות בלי שינה אך גם אי אפשר לחיות עם יותר מידי שעות שינה.

   אי אפשר לחיות בלי שינה בריאה – טיפים

   • היצמדו ללוח זמנים קבוע. לכו לישון והתעוררו בשעות קבועות
   • הימנעו ממזון או שתייה מעוררים כגון קפאין ואלכוהול
   • הימנעו מארוחה גדולה מידי ו/או שתייה מרובה בסמיכות לתחילת השינה.
   • הימנעו מפעילות גופנית הקרובה מידי לתחילת השינה
   • הימנעו משנת צהריים מאוחרת מידי
   • נסו להירגע לפני הכניסה למיטה בלילה למשל אמבטיה חמה
   • הימנעו מכול גורם מפריע או שעלול להפריע לשינה שלכם כולל רעשים, אורות, מחשב, טלוויזיה, מיטה לא נוחה, כרית ו/או מזרן לא מותאמים ותנוחות שינה בעייתיות.

   מדריך מקוצר לבחירת מזרן

   אי אפשר לחיות בלי שינה
   אי אפשר לחיות בלי שינה

   אנו ישנים שליש מחיינו בשינה. בפרק הזמן הזה הגוף שלנו ובעיקר עמוד השדרה נתונים לחסדי התמיכה של המזרן. מזרן טוב משמעותו שיקום של הגוף והנפש במהלך שנת הלילה, מזרן גרוע ממשמעותו נזקים גופניים ונפשיים. ראשית חשוב להבין מתי צריך לשקול  להחליף מזרן.

   מתי מחליפים מזרן?

   כאשר גודל המזרן אינו מתאים, אתם אלרגיים למזרן (נזלת, שיעולים, עיטושים וכו'), המזרן "זקן" ואינו תומך כראוי, מתעוררים בבוקר עם כאבים ונוקשות מתמשכת, הידיים ו/או הרגליים שלכם נרדמות במשך השינה, המזרן שוקע במרכז, המזרן בלוי, המזרן משמיע חריקות ורעשים וכאשר המזרן חם מידי.

   איך לבחור את המזרן שלכם?

   ישנם שני גורמים מרכזיים שעל פיהם עלינו לבחור את המזרן שלנו, ראשית תמיכה ושנית נוחות:

   תמיכה אנטומית

   המזרן שעליו אתם ישנים אינו פוגש גוף שבנוי בקו ישר אלא כולל קימורים וקיעורים טבעיים. כדי להבטיח תמיכה נכונה המזרן צריך להיות בעל תכונות המאפשרות לו לתמוך באותם קימורים וקיעורים. עליו להיות מספיק רך וגמיש על מנת להתאים עצמו לתוך הקעורים והקימורים אך לא רך מידי או קשה מידי ביחס למבנה ומשקל הגוף שלכם. מזרן רך מידי יגרום לגופכם לשקוע במרכזו (ערסל) ובכך תפגע התמיכה. מזרן קשה מידי לא יספוג לתוכו את החלקים הבולטים בגוף כולל כתפיים ואגן ויגרום לשקיעה של מרכז עמוד השדרה ובכך שוב תפגע התמיכה. המשמעות של תמיכה לקויה היא בין היתר נזקים מצטברים לעמוד השדרה וכאבי גב.

   נוחות

   לאחר שמצאנו מזרן שמעניק לנו את התמיכה הנכונה חשוב לבחון גם את הנוחות שלו. מזרן נוח הוא מזרן שיאפשר לי שינה רציפה. אם אתם זזים ללא הרף ומשנים תנוחות כי המזרן לא נוח סביר שלא תגיעו לשלבים העמוקים של השינה, תקומו עייפים עם מאגרי אנרגיה ריקים. כך למשל נתקשה לישון ברציפות על מזרן שיוצר לחץ חריג על נקודות מסוימות בגוף. לחץ כזה עלול לעצור את זרימת הדם, להפעיל לחץ על עצב ולגרום לכאבים. הכאבים יקטעו את השינה שלכם ויגרמו לכם לשנות תנוחות באופן תכוף מידי.

   גם מזרן שמעביר אליכם את התנודות והסתובבויות של השותף שלכם במיטה עלול להשפיע על איכות השינה באופן דומה. בעיה נוספת שעלולה להפריע את שנתכם היא מזרן שאוגר חום. מזרנים שאינם מתוכננים מהחומרים הנכונים ובנויים נכון עלולים במהלך שנת הלילה להגיע לטמפרטורה לוהטת. לשינה נוחה ורציפה חשוב גם שהמזרן יהיה מצויד בתמיכה לשוליים אחרת בעת הסתובבות לעבר הקצה אתם עלולים להתעורר בתחושה שאתם נופלים מהמיטה.

   קשה או רך?

   בניגוד לתפיסה המקובלת לא לכולם נכון לישון על מזרן קשה. רמת הקושי הנדרשת של המזרן נקבעת על פי מבנהו ומשקלו של הישן עליו. אנשים כבדים צריכים מזרנים קשיחים יותר כדי להשיג את התמיכה הדרושה. עם זאת המלצתי לאנשים שישנים רוב הלילה על הצד או על הגב לבחור מזרן רך יותר. בתנוחות אלה ישנם קימורים ובליטות (כתפיים, אגן, עכוז) שצריכים לשקוע במזרן בנוחות. אנשים שנוהגים לישון על הבטן (לא תנוחת שינה מומלצת) צריכים לישון על מזרנים קשים יותר על מנת להעניק תמיכה לעמוד השדרה.

   מזרן ספוג או קפיצים?

   גם מזרני ספוג וגם מזרני קפיצים יכולים להעניק לכם את התמיכה ואת הנוחות שאתם זקוקים לה אך ישנם מספר הבדלים שכדאי לשים לב אליהם. המשקל של מזרני קפיצים נמוך יותר מה שמאפשר להפוך אותם בקלות יחסית לצורכי תחזוקה. מאידך מזרני קפיצים נוטים להעביר יותר את התנודות של השותף שלכם למיטה. מזרני קפיצים נוטים להתבלות מהר יותר מה שפוגע בתמיכה. החיסרון של מזרני ספוג ויסקו אלסטי (טמפור) הוא בכך שהם עלולים להתחמם אבל חשוב לציין שסוגים איכותיים של ספוג זה אינם סובלים מבעיה זאת.

   מדריך מקוצר לבחירת כרית שינה

   גם בבואנו לבחור כרית אנחנו צריכים להקפיד על אותם שני מרכיבים, תמיכה ונוחות:

   תמיכה

   לשם השגת תמיכה אופטימלית לראש ולצוואר אנו זקוקים לכרית שתאפשר לעמוד השדרה הצווארי ולראש להימצא במנח טבעי בהמשך לעמוד השדרה הגבי. כרית כזאת חייבת להיות מותאמת לכם אישית ולתנוחת השינה שלכם. כך למשל בתנוחת שינה על הצד, כרית נמוכה מידי תגרום לצווארכם להיות בזווית מוטה מטה בעוד שכרית גבוהה מידי תגרום לצווארכם להיות מוטה מידי מעלה. בשני המקרים, העומסים הנוצרים על עמוד השדרה הצווארי צפויים על הציר של הזמן לגרום לפציעות, כאבי ראש ועוד. חשוב שהתמיכה תהיה יציבה, ולא כזאת ש"קורסת" תחת משקל הראש במהלך שנת הלילה.

   נוחות

   מצאתם את הכרית שמעניקה לכם את התמיכה האנטומית המיטבית כעת נותר לברר האם יש משהו בכרית הזאת שעלול להפריע לשינה רציפה ועמוקה. בין יתר הדברים שעלולים להפריע לנו נמנה את סוג המילוי (משי, נוצות, גרגרים, ספוג…), סוג הציפה (משי, כותנה, סינתטי…), כרית אנטי אלרגנית ועוד. גם במקרה הזה מדובר בנוחות אינדיבידואלית. כך למשל לחלק מהאנשים נוח לישון על כרית שמולאה בגרגרים ואילו לחלק אחר השינה על כרית שאינה מלאה בפלומת אווז היא בלתי אפשרית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.