אי אפשר לחיות בלי שינה
אי אפשר לחיות בלי שינה

אי אפשר לחיות בלי שינה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אי אפשר לחיות בלי שינה! שינה, האיכות שלה, מחסור ועודף שינה לכול אחד מהנושאים הללו ישנה משמעות עצומה לבריאות שלכם. במאמר הנוכחי נפרוש בפניכם עובדות אודות השינה ובכלל זה את הנתונים הבסיסיים ביותר אודות השלבים שלה, מה מספר השעות שצריך לישון מידי לילה ועוד. זכרו, השינה היא הרבה יותר מפרק הזמן שבו אינכם ערים.

הודות למחקרים רבים בנושא אנו יודעים שללינת הלילה יש השפעה קריטית על הבריאות שלנו. ההשפעות של השינה נרחבות ביותר וכוללות אפילו את הבריאות של עמוד השדרה. כמו כן יש לשינה השפעה נרחבת על האופן שבו נתפקד למחרת. הבעיה היא שרובנו לא ישנים מספיק. על פי פרסומים של האגודה האמריקאית הלאומית לשינה 63% מהאמריקאים אינם ישנים מספיק על מנת שיוכלו לשמור על בריאות תקינה, בטיחות, וביצועים טובים בחיי היום יום. על פי הנתונים שמפרסמת הלשכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצבנו בישראל דומה. הקפידו על ארגונומיה של השינה ותשמרו על הבריאות. אי אפשר לחיות בלי שינה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאי אפשר לחיות בלי שינה – רקע

השינה תופסת קרוב לשליש מחייו של האדם. במהלך השינה מצוי האדם במצב של קהות חושים יחסית. השינה אינה אחידה לאורך כול הלילה ולמעשה היא מתאפיינת בספר מחזורי שינה שונים הנמשכים בין 90–110 דקות. השינה מורכבת משלבים שבמהלכם הגוף נח וצובר אנרגיה ליום המחרת, משקם את עצמו מנזקי היום שעבר, מעבד ומאחסן זיכרונות ועוד. ללא שינה מספקת אנו חשופים למגוון בעיות בריאותיות פיזיות וקוגניטיביות כולל השפעה על מצב הרוח, על המשקל ואפילו על חיי החברה והסקס שלכם. חוסר השינה נובע בין היתר בגלל גורמים רבים בעידן המודרני המוגדרים כגוזלי שינה כולל בין היתר המחשב, הטלוויזיה, הטלפון החכם, משמרות לילה, תחילת לימודים בשעה מוקדמת ועוד. הבעיה היא שהשינה הופכת לעתים לחמקמקה.

על פי הנותנים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנושא השינה של אזרחי ישראל בני ה-20 ומעלה עולה שרק מעט יותר ממחצית האזרחים בקבוצה זאת ישנים מספיק שעות. כך למשל 17% מקבוצה זאת ישנים עד 5 שעות ביממה, 29% מקבוצה זאת ישנים 6 שעות, 29% מחברי קבוצה זאת ישנים 7 שעות ורק 25% מקבוצת הגיל הזאת ישנים 8 שעות ויותר. עוד מפרסת הלשכה שמקרב קבוצה זאת 26% מתקשים להירדם או לישון במשך לילה שלם. על פי נתוני הלשכה ככול שאנו מתבגרים כך גם גדל הקושי להירדם או לישון ברציפות. כך למשל בגיל 25 – 44 רק 10% מקבוצת גיל זו מתקשה להירדם או לישון ברציפות ומעל גיל 75 הקושי להירדם או לישון מטפס מקיף כבר 36% מקבוצת גיל זאת. דאגות ומחשבות הן הגורם העיקרי לקשיים הללו. כתוצאה מחוסר שינה או שינה לא איכותית מעל מחצית מהאנשים מעל גיל 20 סובלים מעייפות במשך היום. מעל רבע מקבוצה זאת חשים עייפות שפוגעת בתפקודם.

שלבים בשינה

במהלך השינה עובר האדם המבוגר 5 – 4 מחזורי שינה שנמשכים בין 90-110 דקות. בשני השלבים הראשונים השינה קלה וומתחילה להעמיק. בשלבים השלישי והרביעי השינה הופכת עמוקה ביותר. השינה בשלבים הללו מכונה גם שינת דלתא. השלב האחרון במחזור השינה קרוי “תנועת עיניים מהירה” (Rapid eye movement – REM). במהלך שינת הדלתא הגוף משקם עצמו מנזקי היום ומתכנונן ליום הבא. השלב החמישי המתאפיין בתנועות עיניים מהירה הוא השלב שבו אנו חולמים על כול המשתמע מזה בכול הנוגע לפעילות במוח ולתגובות הגופניות כולל הנעת עיניים אינטנסיבית מתחת לעפעפיים.

כמה שעות שינה צריך?

עם התבגרותו זקוקו האדם לפחות שעות שינה. על פי ארגון השינה הלאומי האמריקאי בגילאים 0 – 3 מספר שעות השינה המומלצות הוא 14 – 17 שעות, בגילאים 4 – 11 חודשים, 12 – 15 שעות שינה, בגילאים 1 – 2 שנים 11 – 14 שעות שינה, בגילאים 3 – 5 שנים 10 – 13 שעות שינה, בגילאים 6 – 13 שנים 9 – 11 שעות שינה, בגילאים 14 – 17 שנים 8 – 10 שעות שינה, בגילאים 18 – 64 שנים 7 – 9 שעות שינה ומעל גיל 65 שנים 7 – 8 שעות שינה. כמובן שלא מדובר בקביעה חד משמעית וחריגות סבירות בלבד מהמלצות אלו אפשריות.

ומה לגבי איכות השינה?

אמנם, יש חשיבות לכמות שעות השינה שאנו ישנים כול לילה וגם חוסר של שעת שינה אחת בכול לילה עלולה לגרום לפגיעה בריאותית. ומה עם איכות השינה? מתברר שגם לאיכות השינה ישנה השפעה על הבריאות הפיזית והנפשית. שני הפרמטרים הללו, מספר שעות השינה ואיכות השינה יקבעו כיצד נתפקד למחרת היום. שינה איכותית היא שינה שבה אתם ישנים ברצף ולכן מצליחים לעבור מספיק שלבי שינה המאפשרים לגוף לנוח ולצבור אנרגיה ולמוח לגבש ולארגן את המחשבות והזיכרונות. ישנם מספר רב של גורמים שעלולים לשבש את מחזורי השינה ולמנוע שינה איכותית כולל בין היתר רעש, אכילה של סוגי מזון מעוררים או אכילת יתר, חוסר פעילות גופנית או פעילות גופנית אינטנסיבית בסמוך לשינה, נטילת תרופות מסוימות, שתיית אלכוהול, מתחים נפשיים ומחשבות טורדניות ועוד.

פחות מידי שעות שינה

כאמור, פחות מידי שעות שינה ולפעמים אפילו שעה אחת פחות ו/או איכות שינה ירודה גובים מחיר בריאותי כבד. הנזקים לבריאות מצטברים לאיטם ופורצים במהלך השנים. בסופו של דבר, הפגיעה תכלול את כול מערכות הגוף כולל בין היתר את הלב, את כלי הדם ואת המערכת הקוגניטיבית. הקשר בין חוסר שינה מספק למחלות מודגם היטב במצבים פתולוגיים קיצוניים הגורמים לנדודי שינה והפרעות שינה ומעלים דרמטית את הסיכון לחלות. בין התופעות הללו נמנה: אינסומניה (Insomnia), תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea), נרקולפסיה (Narcolepsy) – חוסר יכולת של המוח לווסת את מחזורי השינה והערות, תסמונת הרגל הקופצת (Restless Leg Syndrome – RLS) – תנועות רגליים בלתי רצוניות, בייחוד בשעות הלילה. למעשה זה ברור: אי אפשר לחיות בלי שינה.

להלן פירוט של מחלות ובעיות שעלולות להתפתח על רקע של חוסר בשעות שינה או חוסר בשינה איכותית:

– סוכרת

על פי מחקרים רבים חוסר בשינה או חוסר בשינה איכותית מעלה את הסיכון ללקות בסוכרת מסוג 2 (Arch Intern Med 2006;166:1768–1764). על פי אותם מחקרים חוסר בשינה או שינה לקויה מעלים את רמת ההמוגלובין A1C המהווה סמן חשוב בחיזוי של רמת הסוכר בדם. מאידך, השקעה בשעות שינה ובאיכות השינה יכולים גם להפחית את רמת הסוכר בדם בקרב אנשים הסובלים מסוכרת מסוג 2. כך למשל במחקר שנערך בארצות הברית (University of Chicago Medical Center, news release, Feb. 19, 2015) בדקו את השפעת חוסר בשינה על בריאותם של 10 בחורים צעירים ובריאים. לאחר 4 לילות של חוסר בשעות שינה לשלושה מהם עלתה רמת הסוכר בדם למצב של טרום סוכרת.

– מחלות לב וכלי דם

אדם הסובל מהפרעות שינה כמו תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea) מצוי בסיכון גבוה יותר לפתח מספר מחלות לב וכלי דם. בין היתר מדובר בלחץ דם גבוה (Hypertension), התקף לב (Stroke), מחלת העורקים של הלב (Coronary heart disease) ושיבושים בקצב הלב (Cardiac arrhythmias). היות ותסמונת דום נשימה וכן קשיון העורקים (Atherosclerosis) חולקים מאפיינים פיסיולוגיים רבים ישנם חוקרים הטוענים (South Med J 2006;99:58–67) שנוכחות של הפרעות שינה מסוג תסמונת דום נשימה בשינה יכולים למעשה להוות גורם מנבא למחלות לב וכלי דם.

– השמנה

על פי מחקרים שינה שאינה מספקת או אינה באיכות הדרושה גורמת לשינויים מטבוליים ומעלה את הסיכוי להשמנה. היחס הזה שבין השמנה לחוסר שינה אותר במחקרים במספר קבוצות גיל אך נמצא בולט באופן חד ביותר בקרב ילדים (Arch Dis Child 2006;91:881–884). החוקרים טוענים שבמהלך השינה מפתחים הילדים בין היתר גם את המוח. חוסר בשינה אצל ילדים עלול לפגוע באזור במוח שנקרא היפותלמוס (hypothalamus) שאחראי בין היתר על ניהול תחושת הרעב וצריכת האנרגיה.

לאנשים עייפים ושמנים אין חשק לעשות פעילות גופנית ומאידך יש נטייה לאכול אוכל זבל ולהמשיך להשמין. ההסבר הפיסיולוגי להתנהלות זאת נמצא בשינויים ההורמונאליים. רמת ההורמון גרלין (ghrelin) שמעודד רעב ואכילה עולה במצב של חוסר שינה בעוד שרמתו של ההורמון לפטין (Leptin) שמעניק תחושת שובע יורד. מחקר שנעשה בארצות הברית (J Clin Endocrinol Metab. 2011; 96:486–493) בדק את רמתו של ההורמון גרלין ביחס לאוכל ושינה בקרב 14 בחורים צעירים ובריאים ומצא ירידה ברמת ההורמון במצב של חוסר בשינה.

– דיכאון

גם במקרה הזה ישנם מחקרים רבים שמצאו קשר בין חוסר בשעות שינה או חוסר בשינה איכותית לבין דיכאון. היו אפילו הופיעו מחקרים (Chest 2005;128:1304–1306 ; J Nerv Ment Dis 2006;194:158–163) שמצאו שכאשר הפרעת השינה מטופלת חל שיפור גם במצב הנפשי. על סמך מחקרים אלו ממליצים החוקרים שבמהלך ההתנהלות של גורמי מקצוע שונים עם אנשים דיכאוניים חשוב גם לבדוק אם הם ישנים מספיק.

– מערכת חיסונית

חוסר שינה ו/או חוסר בשינה איכותית חושף אותנו להצטננות, שפעת ומחלות ויראליות או חיידקיות אחרות. ההסבר טמון בהחלשות המערכת החיסונית הנגרמת על רקע של חסך בשינה ו/או בשינה טובה הפוגעת ביכולתה להילחם מפני פולשים ולהגן עלינו. גם פרק הזמן שיקח לגופכם להתאושש ממחלות יקבע בין היתר על בסיס כמות ואיכות השינה שלכם. מחקר שעקב במשך שבועיים אחר  150 איש שחלקם ישן 7 שעות וחלקם 8 שעות מצא רמת סיכון של פי 3 לחלות במחלה ויראלית בקרב אלו שישנו “רק” 7 שעות. מחקר אחר (American Academy of Sleep Medicine Saturday, June 30, 2012) עקב אחרי 15 גברים בריאים ומצא שעל רקע של חוסר בשינה התפתחה פגיעה משמעותית בסוג מסוים של תאי דם לבנים (Granulocytes) הדומה להיקף הפגיעה המתרחשת עקב לחצים נפשיים.

– פגיעה הורמונאלית

במהלך השינה הגוף מפריש הורמונים שונים. חוסר בשינה ו/או בשינה איכותית פוגעת באופן ניכר בהורמונים אלו. מלבד הפגיעה בהורמונים גרלין ולפתין המווסתים בין היתר את תחושת הרעב והשובע. הגוף גם מפריש הורמונים נוספים שחלקם מאפשר לילדים לגדול, עוזר לילדים ומבוגרים לבנות מסת שרירי, מסייע במלחמה במחלות זיהומיות ובתיקון תאים בגוף שניזוקו. חוסר בשעות שינה ו/או בשינה איכותית פוגעת גם בהורמוני המין ובכך פוגעת במוטיבציה לצאת לפגוש אנשים ופוגעת בחשק המיני.

– פגיעה קוגניטיבית

שעות שינה מספקות ואיכות שינה נדרשים לתפקוד קוגניטיבי. המסלולים במוח שעוזרים לנו ללמוד ולזכור פעילים מאוד במהלך שנת הלילה כדי שלמחרת נוכל להגיב מהר, לחשוב באופן בהיר ולשלוף מהזיכרון את המידע הנדרש בקלות. חסך בשינה עלול לגבות מחיר קוגניטיבי יקר. בין היתר עלולים להיפגע יכולות השפה, היכולת לשים לב לפרטים, יכולת ההנמקה, היכולת לקבל החלטות טובות, היכולת להתרכז, היכולת לזכור פרטים ועוד.

המשמעות בגין הפגיעה בתחומים אלו היא בין היתר פגיעה בביצועים שלכם בעבודה ובבית הספר, קושי לנהל, להתנהל וללמוד חומרים חדשים. חוסר בשינה ו/או בשינה איכותית תגרום גם לחוסר ערנות בדרכים ולקיחת סיכונים מיותרים שמשמעותם יותר תאונות בדרכים (20% מהתאונות על רקע עייפות), תאונות בבית (נפילות מסולם, החלקה באמבטיה..), נפילה ברחוב, פציעות מסיבות אחרות ואפילו מוות.

כמובן שמדובר ברשימה חלקית בלבד אין תחום בחיינו שלא עלול להיפגע עקב חוסר בשעות שינה או חוסר בשינה איכותית. כך למשל מתברר שחוסר שינה הופך אותנו לרגישים יותר לכאב, יוצר קשיים בבנייה ותחזוקה של מערכות יחסים, המצאת זיכרונות מדומיינים.

ומה עם יותר מידי שינה?

מחקרים מראים שגם במקרה של שעות נדרשת מידתיות. יותר מידי שינה מזיקה כמו פחות מידי שינה. על פי מחקרים גם אנשים שישנים יתר על המידה חשופים למחלות כגון סוכרת, השמנה, השמנה, כאבי גב, דיכאונות, מחלות לב ואפילו מוות. על פי מחקרים רבים אנשים שישנים 9 שעות שינה בלילה או יותר מעלים את הסיכון שלהם למוות מוקדם באופן משמעותי ביחס לאנשים שישנים 7 או 8 שעות שינה ללילה.

שינה בריאה – טיפים

 • היצמדו ללוח זמנים קבוע. לכו לישון והתעוררו בשעות קבועות
 • הימנעו ממזון או שתייה מעוררים כגון קפאין ואלכוהול
 • הימנעו מארוחה גדולה מידי ו/או שתייה מרובה בסמיכות לתחילת השינה.
 • הימנעו מפעילות גופנית הקרובה מידי לתחילת השינה
 • הימנעו משנת צהריים מאוחרת מידי
 • נסו להירגע לפני הכניסה למיטה בלילה למשל אמבטיה חמה
 • הימנעו מכול גורם מפריע או שעלול להפריע לשינה שלכם כולל רעשים, אורות, מחשב, טלוויזיה, מיטה לא נוחה, כרית ו/או מזרן לא מותאמים ותנוחות שינה בעיתיות.

מדריך מקוצר לבחירת מזרן

אי אפשר לחיות בלי שינה
אי אפשר לחיות בלי שינה

אנו ישנים שליש מחיינו בשינה. בפרק הזמן הזה הגוף שלנו ובעיקר עמוד השדרה נתונים לחסדי התמיכה של המזרן. מזרן טוב משמעותו שיקום של הגוף והנפש במהלך שנת הלילה, מזרן גרוע ממשמעותו נזקים גופניים ונפשיים. ראשית חשוב להבין מתי צריך לשקול  להחליף מזרן.

מתי מחליפים מזרן?

כאשר גודל המזרן אינו מתאים, אתם אלרגיים למזרן (נזלת, שיעולים, עיטושים וכו’), המזרן “זקן” ואינו תומך כראוי, מתעוררים בבוקר עם כאבים ונוקשות מתמשכת, הידיים ו/או הרגליים שלכם נרדמות במשך השינה, המזרן שוקע במרכז, המזרן בלוי, המזרן משמיע חריקות ורעשים וכאשר המזרן חם מידי.

איך לבחור את המזרן שלכם?

ישנם שני גורמים מרכזיים שעל פיהם עלינו לבחור את המזרן שלנו, ראשית תמיכה ושנית נוחות:

תמיכה אנטומית

המזרן שעליו אתם ישנים אינו פוגש גוף שבנוי בקו ישר אלא כולל קימורים וקיעורים טבעיים. כדי להבטיח תמיכה נכונה המזרן צריך להיות בעל תכונות המאפשרות לו לתמוך באותם קימורים וקיעורים. עליו להיות מספיק רך וגמיש על מנת להתאים עצמו לתוך הקיעורים והקימורים אך לא רך מידי או קשה מידי ביחס למבנה ומשקל הגוף שלכם. מזרן רך מידי יגרום לגופכם לשקוע במרכזו (ערסל) ובכך תפגע התמיכה. מזרן קשה מידי לא יספוג לתוכו את החלקים הבולטים בגוף כולל כתפיים ואגן ויגרום לשקים מרכז עמוד השדרה ובכך שוב פעם תפגע התמיכה. המשמעות של תמיכה לקויה היא בין היתר נזקים מצטברים לעמוד השדרה וכאבי גב.

נוחות

לאחר שמצאנו מזרן שמעניק לנו את התמיכה הנכונה חשוב לבחון גם את הנוחות שלו. מזרן נוח הוא מזרן שיאפשר לי שינה רציפה. אם אתם זזים ללא הרף ומשנים תנוחות כי המזרן לא נוח סביר שלא תגיעו לשלבים העמוקים של השינה, תקומו עייפים עם מאגרי אנרגיה ריקים. כך למשל נתקשה לישון ברציפות על מזרן שיוצר לחץ חריג על נקודות מסוימות בגוף. לחץ כזה עלול לעצור את זרימת הדם, להפעיל לחץ על עצב ולגרום לכאבים. הכאבים יקטעו את השינה שלכם ויגרמו לכם לשנות תנוחות באופן תכוף מידי.

גם מזרן שמעביר אליכם את התנודות והסתובבויות של השותף שלכם במיטה עלול להשפיע על איכות השינה באופן דומה. בעיה נוספת שעלולה להפריע את שנתכם היא מזרן שאוגר חום. מזרנים שאינם מתוכננים מהחומרים הנכונים ובנויים נכון עלולים במהלך שנת הלילה להגיע לטמפרטורה לוהטת. לשינה נוחה ורציפה חשוב גם שהמזרן יהיה מצויד בתמיכה לשוליים אחרת בעת הסתובבות לעבר הקצה אתם עלולים להתעורר בתחושה שאתם נופלים מהמיטה.

קשה או רך?

בניגוד לתפיסה המקובלת לא לכולם נכון לישון על מזרן קשה. רמת הקושי הנדרשת של המזרן נקבעת על פי מבנהו ומשקלו של הישן עליו. אנשים כבדים צריכים מזרנים קשיחים יותר כדי להשיג את התמיכה הדרושה. עם זאת המלצתי לאנשים שישנים רוב הלילה על הצד או על הגב לבחור מזרן רך יותר. בתנוחות אלה ישנם קימורים ובליטות (כתפיים, אגן, עכוז) שצריכים לשקוע במזרן בנוחות. אנשים שנוהגים לישון על הבטן (לא תנוחת שינה מומלצת) צריכים לישון על מזרנים קשים יותר על מנת להעניק תמיכה לעמוד השדרה.

מזרן ספוג או קפיצים?

גם מזרני ספוג וגם מזרני קפיצים יכולים להעניק לכם את התמיכה ואת הנוחות שאתם זקוקים לה אך ישנם מספר הבדלים שכדאי לשים לב אליהם. המשקל של מזרני קפיצים נמוך יותר מה שמאפשר להפוך אותם בקלות יחסית לצורכי תחזוקה. מאידך מזרני קפיצים נוטים להעביר יותר את התנודות של השותף שלכם למיטה. מזרני קפיצים נוטים להתבלות מהר יותר מה שפוגע בתמיכה. החיסרון של מזרני ספוג ויסקו אלסטי (טמפור) הוא בכך שהם עלולים להתחמם אבל חשוב לציין שסוגים איכותיים של ספוג זה אינם סובלים מבעיה זאת.

מדריך מקוצר לבחירת כרית שינה

אי אפשר לחיות בלי שינה
אי אפשר לחיות בלי שינה

גם בבואנו לבחור כרית אנחנו צריכים להקפיד על אותם שני מרכיבים, תמיכה ונוחות:

תמיכה

לשם השגת תמיכה אופטימאלית לראש ולצוואר אנו זקוקים לכרית שתאפשר לעמוד השדרה הצווארי ולראש להימצא במנח טבעי בהמשך לעמוד השדרה הגבי. כרית כזאת חייבת להיות מותאמת לכם אישית ולתנוחת השינה שלכם. כך למשל בתנוחת שינה על הצד, כרית נמוכה מידי תגרום לצווארכם להיות בזווית מוטה מטה בעוד שכרית גבוהה מידי תגרום לצווארכם להיות מוטה מידי מעלה. בשני המקרים, העומסים הנוצרים על עמוד השדרה הצווארי צפויים על הציר של הזמן לגרום לפציעות, כאבי ראש ועוד. חשוב שהתמיכה תהיה יציבה, ולא כזאת ש”קורסת” תחת משקל הראש במהלך שנת הלילה.

נוחות

מצאתם את הכרית שמעניקה לכם את התמיכה האנטומית המיטבית כעת נותר לברר האם יש משהו בכרית הזאת שעלול להפריע לשינה רציפה ועמוקה. בין יתר הדברים שעלולים להפריע לנו נמנה את סוג המילוי (משי, נוצות, גרגרים, ספוג…), סוג הציפה (משי, כותנה, סינטטי…), כרית אנטי אלרגנית ועוד. גם במקרה הזה מדובר בנוחות אינדיבידואלית. כך למשל לחלק מהאנשים נוח לישון על כרית שמולאה בגרגרים ואילו לחלק אחר השינה על כרית שאינה מלאה בפלומת אווז היא בלתי אפשרית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

  עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות…

 • התקררות בגלל חוסר שינה

  חוסר שינה והתקררות? האם יש קשר ביניהם? על פי מחקרים שונים השינה של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המודרנית אינה איכותית ואינה…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • נדודי שינה בגלל אכילה לילית

  אכילה לילית ובעיות שינה מהוות צמד חמד שהרבה אנשים לא מודעים להם. חלק גדול מאתנו סובלים מהפרעות שינה ומצוי בסיכון גבוה…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • שינה מרובה או קצרה מידי

  פחות מידי או יותר מידי שינה? בשני המקרים אתם גורמים לנזק. אנו מרבים לדבר אודות היתרונות של שינה איכותית וכמה…

 • חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

  חוסר שינה והסיכון לתאונות? ובכן מתברר שיש קשר בין השניים. חוסר בשעות שינה גורם בין היתר גם למעורבות גדולה יותר…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך…

 • אלכוהול לפני שינה מפריע לישון

  אלכוהול לפני שינה? לא כדאי! שינה מספקת ואיכותית קריטית לבריאות תקינה. שתיית אלכוהול לפני שינה משבשת את השינה. שתיית אלכוהול…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן