מרפק גולף אבחון וטיפול
מרפק גולף אבחון וטיפול

מרפק גולף אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מרפק גולף – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מדובר בדלקת בגיד או בשריר שנאחז בחלק הפנימי של המרפק ואחראי לכפיפת כף היד. התסמונת מתפתחת לרוב בגלל עומסי יתר בעבודה ובספורט אך עלולה להתפתח גם על רקע חבלה.

שימוש ממושך עם המרפק באופן כוחני וחוזרני עלול לגרום לקרעים זעירים בגידים ובשרירים שאחראים על  כפיפה ופשיטה של כף היד. פציעה של הגידים והשרירים מכופפי כף היד במרפק יגרמו להתפתחות הדרגתית של סימנים ותסמינים כולל כאבים בעיקר בצד הפנימי של המפרק, מגבלות תנועה וקושי תפקודי עם המפרק. אבחון מוקדם ומדויק של הבעיה עשוי לאפשר טיפול ושיקום יעילים של מרפק גולף ולמנוע התפתחות הפרעה כרונית במפרק הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמרפק גולף אבחון וטיפול – רקע

מרפק גולף (Medial epicondylitis) הוא תסמונת כאב בחלק הפנימי של המפרק הנגרם לרוב מנזק לגידים הנאחזים בחלק הפנימי שלו (Medial epicondyle). סימנים והתסמינים בגין תסמונת זאת כוללים מיחושים מקומיים עם יכולת להיות מושלכים לכיוון כף היד, חולשה ומגבלות תנועה ותפקוד. ב20% מהמקרים של התסמונת הזאת ישנה גם פגיעה בעצב הגומד (Ulnar) ובמקרים האלו יהיו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול והירדמות של האצבעות הרביעית והחמישית וחולשת שרירים.

השכיחות של מרפק גולף עומדת על כ1% מהאוכלוסייה וזה לעומת שכיחות של כ3% של מרפק טניס ועל פי מחקרים מסוימים קיים רוב נשי לתסמונת הזאת. עומסי יתר על המפרק הזה הנובעים מפעילות מקצועית ו/או מפעילות גופנית הם הגורם השכיח ביותר להתפתחות התסמונת. יש קושי לטפל בדלקת בגיד ועל כן בכול מקרה שבו מתחילה דלקת בגיד כמו במצב של מרפק גוף אבחון וטיפול מהירים צריכים להיות הדרך שבה אתם בוחרים.

מרפק גולף אבחון

תסמונת מרפק גולף יכולה להימשך מספר שבועות או שנים ארוכות. תלוי בחומרת הנזק ובפרק הזמן שעבר מאז החלו הסימנים והתסמינים. גורם חשוב נוסף המשפיע על קצב ההחלמה מהפציעה הזאת היא פציעות קודמות של הגיד ואם חזרתם מוקדם מידי לשחק בעקבות פציעה שלא שוקמה כראוי. המפתח להחלמה מהירה יותר הוא אבחון מהיר ומדויק ולאחר מכן טיפול, שיקום וניהול נכון של הבעיה. ההיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות דימות ומעבדה יעזרו לנו לאבחן את הבעיה.

היסטוריה רפואית

מרפק גולף אבחון וטיפול
מרפק גולף אבחון וטיפול

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נבקש מהחולה להצביע על מקום הכאב, להסביר מתי החל וכיצד החל (באופן הדרגתי, באופן מידי, לאחר נפילה, לאחר משחק טניס…), לספר האם סובל גם ממגבלות תפקודיות, לפרט אלו פעולות (גולף, אחיזת כוס, להבריג) מחמירים או מפחיתים הסימנים והתסמינים, לפרט האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים נוספים (לחץ בחזה, נימול ביד, מגבלות תנועה בכתף, מיחושים בצוואר) ועוד. . נשאל לגבי המקצוע שלו (הקלדה, פטיש, מברג, גינון, כלים היוצרים ויברציות), נשאל מהי הפעילות הגופנית המועדפת (טניס, גולף או משחק מחבט אחר) ומהי רמת ההשקעה בספורט הזה. ננסה להעריך האם יש קשר בין עומסי המקצוע ו/או הספורט שלכם לבין התלונות שלכם על מרפק גולף.

נלמד גם על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו (דלקת מפרקים או מחלות אחרות עם נטייה גנטית כמו מחלות לב שעלולות לגרום להופעת סימנים ותסמינים בחלק הזה של היד), נלמד האם ההיסטוריה של הנבדק כוללת תאונות דרכים, פציעות ספורט, נפילה, שברים, קרעים או פריקות. נברר האם יש היסטוריה של ניתוחים במפרק הזה, טיפולים בפציעות, טיפולים תרופתיים, צריכת סמים, אלכוהול ועוד. נשאל על מצבו הנפשי של החולה.

בדיקה גופנית

נתבונן במפרקי הגפה העליונה של החולה בעת שהוא מבצע מגוון תנועות. נמשש אתו ונחפש סימנים לחוסר סימטריה, נפיחות או כאב. מישוש החלק החיצוני של המפרק אמור להניב כאב. נבדוק את טווחי התנועה של המפרק ושל כף היד בחיפוש אחר מגבלות תנועה כלשהן. נבצע בדיקות כוח של השרירים הפועלים על המפרק ועל כף היד. כפיפת כף היד מול התנגדות או סיבובה פנימה (Pronation) עלולים לגרום לכאב. נבדוק את כול השרשרת הקינטית של הגפה התחתונה. תשומת לב מיוחדת נקדיש לחגורת הכתפיים ולצוואר.

נבצע בדיקות מיוחדות שמטרתן אבחון תקינות הרצועות במפרק (מבחן ולגוס וגם ורוס) ובדיקת מרפק גולף (Golfer’s Elbow Test) שבוחנת את הגיד של השריר מכופף כף היד מול התנגדות. החולה מאגרף את כף ידו ומסובב אותה כלפי פנים מול התנגדות כאב בחלק הפנימי של המפרק מאשר את קיום התסמונת.

דימות

כדי לאבחן מרפק גולף אין צורך בצילומי רנטגן. ברוב המקרים צילומי רנטגן או MRI לא יעזרו לנו לזהות את התסמונת הזאת. רק בחלק קטן מהמקרים של התסמונת הזאת נוכל לראות הסתיידות באזור החיבור של הגיד הפצוע. אמצעים אלו יכולים לעזור כאשר יש לנו ספק לגבי מקור הסימנים והתסמינים, כאשר אנו מעוניינים לשלול את קיומן של הפרעות בריאותיות אפשריות אחרות כמו בין היתר פתולוגיה אחרת במפרק, פריצת דיסק צווארי או דלקת פרקים ניוונית בכתף או כאשר הכאבים החלו בעקבות טראומה ואנו חושדים בשבר.

מרפק גולף אבחנה מבדלת

מגוון הפרעות בריאותיות אחרות יכולות לגרום להופעת סימנים ותסמינים הדומים לפחות בחלקם לאלה הנגרמים מתסמונת זאת. בין ההפרעות הללו נמנה:

פריצת דיסק בצוואר

גירוי דלקתי בשורש עצב צווארי והשלכת הכאב במורד הגפה העליונה. דלקת של שורש עצב צווארי יכולה להתרחש בגלל פריצת דיסק ולחץ שמופעל על העצב. במקרה כזה הסימנים והתסמינים יכללו בין היתר גם מגבלות תנועה בצוואר, חסרים נוירולוגיים ביד ועוד. צילום רנטגן ו/או MRI עשוי להועיל באבחון הבעיה.

פגיעות מרפק אחרות

פתולוגיות אחרות במפרק הזה שהם בעלי פוטנציאל לבלבל אותנו עם מרפק גולף כוללות נזקים טראומטיים במפרק כולל שבר או פריקה, דלקת פרקים ניוונית או דלקת מסוג אחר (Elbow arthritis), במקרים של שבר ופריקה נלמד מההיסטוריה הרפואית על רקע טראומטי. בין הסימנים והתסמינים נמצא גם מגבלות קשות בתנועה של המפרק. צילומי רנטגן יוכלו לעזור בסימני הנזק.

פגיעות כתף

פציעות בכתף עלולות לגרום להשלכת כאב למרפק. בין ההפרעות הללו בכתף נמנה דלקת בגיד בכתף, כתף קפואה, פריקת כתף ועוד.  במקרים הללו בין הסימנים והתסמינים נמצא גם מגבלות תנועה בכתף. צילומי רנטגן יוכלו לעזור לאתר את סימני הנזק.

פגיעות בשורש כף היד

גם להפרעות בריאותיות בשורש כף היד יש יכולת להשליך כאב למרפק. בין ההפרעות הבריאותיות הללו נמנה תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) או כבשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד, שבר בשורש כף היד ועוד. במקרים הללו בין הסימנים והתסמינים נמצא גם מגבלות תנועה במפרק שורש כף היד, חסרים נוירולוגיים ועוד. צילומי רנטגן יוכלו לעזור לנו לאתר את סימני הנזק.

 טיפול עצמי במרפק גולף

כאשר התסמינים רק החלו ואינם פוגעים בתנועת המפרק תוכלו לנסות ולטפל בתסמונת מרפק גולף בעצמכם. הימנעו ממאמצים או שהייה במנחים הגורמים להחרפת הסימנים והתסמינים. כבר לאחר מספר ימי מנוחה מפעולות מציקות עשויים להניב הקלה משמעותית בתסמינים. לאחר מכן נסו לחזור באופן הדרגתי לפעילות. וודאו שיקום של המפרק טרם חזרה פעילות מאומצת במיוחד. במידת הצורך חבשו או תמכו במפרק כדי להוריד את העומס מהגיד. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצבכם, צרו קשר עם גורם מקצועי.

מרפק גולף טיפול כירופרקטי

מרפק גולף היא דלקת בגיד. עקב הדלות היחסית של אספקת הדם לגידים בגוף חשוב לטפל בדלקת גידית בהקדם האפשרי. חוסר טיפול עלול לגרום לבעיה כרונית וקרע מלא של הגיד. המטרה הראשונית של הטיפול היא הפחתת הכאב. גם כאן השלב הזה יכלול המלצות על מנוחה מוגבלת בזמן מפעולות ומנחים הגורמים להחרפה בתסמינים. מנוחה ארוכה מידי עלולה לגרום לניוון ונוקשות. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד, לייזר וגלי הלם. נשקול שימוש בתומך למפרק.

נשלב  בטיפול גם הדרכה ארגונומית שבמסגרתה ננחה את החולה על השינויים שעליו להכניס בעבודה כדי להפחית עומסים מעל המרפק. נמליץ על שינויים בעמדת העבודה, על שינויים באופני העבודה ועל השינויים הנדרשים כדי להתאים את הציוד שעמו הוא עובד. ההדרכה תכלול גם הנחיות לגבי ההתנהגות של החולה בחיי היום יום בבית כולל עבודה במטבח, עבודת ניקיון ועוד וגם הנחיות שמטרתן שיפור טכניקת משחק לקויה או החלפת ציוד ספורט שאינו מתאים

עם שוך הכאב יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרת הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות. בשלב הזה ניתן לכם תרגילי גמישות ותרגילי כוח עם הנחיות על ביצוע הדרגתי. במרפאה נשתמש בטכניקות טיפול ידניות כדי לשמר טווחי תנועה של הצוואר, של הגפה העליונה כולל המפרק הנדון ותפקוד תקין ואיזון של הרקמות רכות. בשלב הסופי נעמיס את המפרק בפעילות נושאת משקל על מנת להכשירו לפעילות גופנית מלאה. כדורים אנטי דלקתיים או זריקות קורטיזון וניתוחים רק אם אין ברירה.

מניעה

כדי למנוע מרפק גולף יש להימנע בעיקר מעומסי יתר על המפרק ונזק מצטבר. כדי למנוע עומסי יתר יש מחד לנקוט בכול צעד נדרש כדי להפחית את העומסים ומאידך לחזק את הרקמות במפרק כדי להעניק להם את היכולת להתמודד עם עומסים. למניעת עומסי יתר נדאג לשיפור הציוד אתו אתם עובדים או משחקים (מקל גולף, פטיש, רקטת טניס, מברג) לשיפור טכניקת המשחק (מכת סווינג, זריקת כדור, כדורים סיבוביים עיליים בטניס), נמנע מפעולות חוזרניות ללא הפסקות להתאוששות, נגוון את האופן שבו אנו מבצעים פעולות עם המפרק ועוד.

לצורך חיזוק הרקמות במפרק ושיפור היכולת שלהן להתמודד על העומסים  נדאג לשפר את הכושר גופני הכללי כולל את היכולות של השרירים והגידים הפועלים על המרפק. עם היד אינה חזקה השתמשו  לפרקי זמן קצרים ולצורך ביצוע מאמצים מיוחדים בתומך מפרק. הקפידו לא להעמיס את המפרק בעיסוקים אחרים ובכך להפוך אותו לפגיע יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

  מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי.…

 • מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

  מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן