קרע גיד בכתף אבחון וטיפול

קרע בכתף אבחון וטיפול

קרע גיד בכתף – אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים ברקמות המפרק. הגידים והשרירים במפרק הכתף נוטים לעתים קרובות להיפצע. הפציעות הללו כוללות בעיקר מתיחה או קרע של גידים בכתף. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של:

 • תנועתיות גדולה
 • ויציבות לקויה

כאבים בכתפיים בגלל קרע בכתף של גידים בעיקר הם עניין שכיח ומהווים מקור מרכזי לתלונות. בשימוש האינטנסיבי שאנחנו עושים עם הכתפיים אנו חורגים לעתים מיכולתן לעמוד בעומסים. אחרי פציעות גב וברכיים גידי השרוול המסובב בכתפיים הם האזור הפגיע ביותר במערכת שריר ושלד. כאבים בכתף מתסכלים במיוחד בגלל היות המפרק הזה מוציא לפועל של רצוננו. אנו נעזרים בכתף כדי לאכול, לעבוד, להתלבש וכמובן לפעילות גופנית. סיבה נוספת לתסכול היא העובדה שפציעות כתפיים נוטות להיעשות כרוניות. חשוב לא להתעכב במתן טיפול. בכל מקרה של קרע גיד בכתף אבחון וטיפול מהירים יתבררו כמהלך חכם שלכם.

קרע גיד בכתף אבחון וטיפול – רקע

על הגידים והשרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) מוטל העומס העיקרי בהנעה ובייצוב של הכתף. שרירים אלו שנקראים גם "השרוול המסובב" מעורבים בחלק ניכר מהפציעות בכתף. למעשה כאשר אנו מדברים על קרע בכתף אנו מדברים על קרע של הגידים הללו בכתף. לרוב פציעות גידים בכתף אינן קשות וטיפול שמרני הכולל מנוחה וטיפול להפחתת הדלקת יעזרו במהרה. אך למרבה הצער, חלק מפציעות הכתף נעשות כרוניות ולעיתים אף נדרש ניתוח כדי לרפא אותן.

תנועתיות רבה ויציבות לקויה של הכתף חושפים אותו לעומסים חריגים וסיכויי פציעה גדולים. רוב הפציעות בכתף כוללות פגיעה באחד או יותר מהגידים ו/או מהשרירים המסובבים של הכתף. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל וימנע נזקים בלתי הפיכים וקושי להשתמש בכתף. במאמר "קרע גיד בכתף אבחון וטיפול" נדון בנושא בהרחבה.

מפרק הכתף – רקע אנטומי

מפרק הכתף אינו מפרק יחיד, ולמעשה, ארבעה מפרקים שונים מרכיבים אותו:

1) מפרק החזה והבריח (Sternoclavicular joint)

מפרק בין עצם החזה (Sternum) לעצם הבריח (Clavicle). המפרק כולל מעטפת ודיסק סיבי סחוסי פנימי אשר מייצבים אותו. לייצוב המפרק תורמת גם רצועה הנמתחת בין עצם הבריח לסחוס של הצלע הראשונה (Costoclavicular ligament).

2) מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular joint)

מפרק בין עצם הבריח ועצם האקרומיון. המפרק הזה מחוזק באמצעות שלוש רצועות:

 • רצועת אקרומיו- קלביקולה (רצועה דקה וחלשה יחסית)
 • ורצועת קונויד ורצועת טרפזויד (Conoid ligament. +Trapezoid Ligament). אלה יוצרות לולאה על הקורקואיד ומתחברות חזרה לעצם הבריח. גורם לעצם הבריח ולעצם השכם לפעול יחדיו.

3) מפרק הזרוע (Glenohumeral joint)

זהו מפרק בין ראש עצם הזרוע (Humerus) לחלל הגומתי (Glenoid fossa) בעצם השכמה. סביב החלל הגומתי ישנה טבעת סחוסית הקרויה לברום. טבעת זאת מעמיקה את האחיזה בראש עצם הזרוע ומפחיתה את הסיכויים לפריקת כתף. המפרק עטוף בקפסולה שמייצבת אותו ומכילה את הרקמה הסינוביאלית. שלוש רצועות (Glenohumeral Ligaments) תומכות בקפסולה ומחזקות אותה. הרצועות הללו מהוות גורם מרכזי בייצוב מפרק הזרוע. שקי בורסה (bursae) שמטרתן הפחתת החיכוכים והגברת ההגנה ממוקמים במקומות מועדים לחיכוך במפרק הכתף (Sub-acromial, Sub-scapular).

4) המפרק השכמי-חזי (Scapulothoracic joint)

אין מדובר במפרק אמיתי אך זהו מפגש בין עצם השכמה ובין הצלעות מאחור. לעצם השכמה יש יכולת תנועה הכוללת מעלה, מטה ורוטציה. התנועות הללו מתבצעות במקביל לתנועות של מפרק הזרוע.

כמו במפרקים אחרים בגוף גם מפרקי הכתף מכוסים באמצעות רקמה סחוסית על מנת לאפשר תנועה חלקה. גידי ושרירי הכתף השונים מחוברים לעצמות ומטרתם להניע את מפרק הכתף. השרירים מחוברים לעצם השכמה, לעצם הזרוע ולעצם הבריח. קבוצות שרירים אלו ובכללן קבוצת השרירים מניעי הכתף (Rotator cuff) מאפשרים את מגוון התנועות הנרחב המאפיין את מפרק הכתף.

חשיבות השרירים מסובבי הכתף

ארבעת השרירים מסובבי הכתף והממוקמים סביב הכתף עובדת בצוותה על מנת להעניק למפרק הכתף יציבות ודינמיות. שרירים אלו כוללים את:

 • השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שתפקידו הרחקת הזרוע עד 30 מעלות וייצוב מפרק הכתף
 • שריר מך קוצי (Infraspinatus) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב הכתף
 • השריר העגול הקטן (Teres minor) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב המפרק
 • שריר תת-שכמי (Subscapularis) שתפקידו רוטציה פנימה קירוב הזרוע וייצוב המפרק.

קבוצת שרירים ייחודית זו שומרת את המפרק במקומו ובמקביל מאפשרת לו לבצע את מגוון וטווח התנועות הגדול ביותר בהשוואה לכול המפרקים האחרים בגופנו. פגיעה ביכולות ובתפקוד של השרירים שאחראים על הנעת הכתף משמעותה חשיפה של המפרק לפציעות. מכאן החשיבות האדירה בשמירה על כושרם של השרירים הללו על מנת למנוע פגיעה במפרק. אימון כתפיים חייב לכלול שיפור קואורדינציה, תחושת המצב והקפדה על האיזון שבין כוח שרירי הכתפיים לגמישותם.

קרע גיד בכתף – סיווג פציעות

קרע בכתף אבחון וטיפול
קרע בכתף אבחון וטיפול

פציעות כתף שכיחות כוללות פריקת כתף, נקיעה, מתיחות וקרעים של שרירים, גידים, רצועות ומעטפת המפרק, דלקות של רקמות רכות, דלקות פרקים ושברים. השרירים והגידים האחראים על הנעת הכתף עלולים להיפגע בשלושה אופנים שונים:

1) מתיחה או קרע גיד בכתף

מתיחות או קרעים ברמות חומרה שונות של אחד או יותר מהגידים המחברים את השרירים מסובבי הכתף אל העצם. מתיחה או קרע גיד בכתף יגרמו לדלקת בגיד המעורב (rotator cuff tendinitis).

2) לכידה או צביטה

לכידה או צביטה של הגידים והשרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff impingement syndrome). הלחץ הנוצר מלכידה זו מוביל לנזק ולדלקת מקומית. צביטה מתמשכת עלולה על ציר הזמן להוביל להתפתחות קרע גיד בכתף.

3) קרע חלקי או מלא של השריר

קרע חלקי או קרע מלא של אחד או יותר מהשרירים הללו (Rotator cuff tear). נזקים אלו גורמים לדלקת מקומית.

קרע גיד בכתף – גורמים

קרע גיד בכתף או בשרירים שאחראים על הנעת הכתף נגרם בעיקר עומס יתר. עם זאת קרע כזה עלול להיגרם גם בגלל טראומה. גורמים אלו חושפים את מפרק, בעצם היותו מפרק מרכזי בעל שמישות גדולה לריבוי פציעות. לאחר גיל 50 מחמירה הנטייה לפציעות. הסיבות לכך הם:

 • השינויים הניווניים ברקמות
 • הירידה ביכולות הביו-מכניות של המפרק והשרירים

אלה פוגעת ביכולת הרקמות לעמוד בעומסים שעד לא מכבר לא היוו בעיה.

ספורטאים כגון שחיינים ושחקני כדור יד שמפעילים את הכתפיים באופן אינטנסיבי או נוטים ליפול חשופים לפציעות באופן מובהק יותר מאחרים. פציעות אלו ניתנות למניעה באמצעות זהירות והקפדה על עקרונות האימון הנכון ששמים דגש על:

 • טכניקה נכונה. טכניקת זריקה או מסירה המתבצעים באופן לקוי יוצרים עומסים חריגים על הכתף וגורמים לפציעה
 • חימום לפני פעילות. אי הקפדה על חימום לפני פעילות מעלה את הסיכון לפציעות כתף
 • הדרגתיות בעצימות

אך בעוד שספורטאים מסוימים מהווים קבוצת סיכון לפציעות כתפיים הרי שרוב פציעות הכתפיים ופציעות השרירים מסובבי הכתף אינם נגרמים בקרב ספורטאים. מגוון בעלי מלאכה והעוסקים בעבודות כפיים חשופים לפגיעות הללו באותה מידה ואולי אף יותר.

סימנים ותסמינים

הסימנים והסימפטומים בגין קרע גיד בכתף או קרע שריר בכתף תלויים כמובן:

 • בסוג הרקמה שנפגעה
 • מיקומה המדויק של הפגיעה
 • חומרת הפגיעה

עם זאת ניתן לומר שהתסמינים העיקריים בפציעה מהסוג הזה תכלול לרוב:

 • כאבים בכתף עם או בלי השלכות לאזור השכמות והגפה העליונה
 • מגבלות תנועה של הכתף
 • הכאבים יכולים להיום חריפים או קלים
 • פעילות כגון שחייה או כדור סל, צביעה, סידור מדפים, התלבשות או סירוק שיער עלולים להחמיר את הכאבים.
 • במצבים חריפים הכאב יכול להעיר אתכם משנתכם

ברור שהתפתחות קרע מלא בגיד או באחד מהשרירים שמניעים את הכתף יגרום למגבלה קשה ביכולת התנועה של הכתף.

קרע גיד בכתף – אבחון

כמו בעיות רפואיות אחרות האבחון של קרע גיד בכתף ופציעות שרירים מסובבי כתף מתחיל מלקיחה זהירה וקשובה של ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין:

 • מהו מיקום הכאב
 • מתי וכיצד החל
 • מהו סוג הכאב
 • מה מקל ומה מחמיר אותו
 • האם הכאב מעיר אתכם משנתכם?
 • נלמד את ההיסטוריה הרפואית הקודמת של הכתפיים (פציעות ומחלות קודמות…)
 • האם הכאבים בכתף קשורים לפעילות הגופנית שלכם?
 • הכאבים קשורים לאופי עבודתכם?

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה:

 • לשחזר את הכאב שלכם
 • להצביע על הרקמה שנפגעה
 • להעריך את חומרת הפגיעה

לכול שריר מהשרירים המסובבים את הכתף יש תפקיד שניתן לבחון ועל סמך הביצועים ולעריך את מידת הנזק. הבדיקות תכלולנה:

 • תצפית על האופן שבו אתם מניעים את החלק הפגוע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי
 • מישוש של הכתף והרקמות סביבו
 • בדיקות טווח תנועה במצבים שונים
 • נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות לכתף
 • בדיקות נירולוגיות על מנת לשלול פתולוגיות אחרות
 • וכמובן בדיקות כירופרקטיות

נבצע הליך של אבחנה מבדלת כדי לאשר שאכן מקור הכאב הוא קרע גיד. בין היתר נשלול את האפשרות שהכאב מגיע מהצוואר, ממפרק האקרומיוקלויקולר ועוד. במידת הצורך ואם קיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

קרע בכתף טיפול עצמי

פציעות שרירים מסובבי כתף הנם מכניות בעיקרן. קרע גיד בכתף שהוא מינורי ובתחילת דרכו יכול להיות מטופל בשלב הראשוני באופן עצמי. בימים הראשונים ניתן ליזום שינויים קלים בתפקוד הכתף ובעיקר כאלה שאינם גורמים לגירוי הכאב ובכך לקדם טיפול עצמי בבעיה. בדרך כלל תוך ימים עד שבועות אחדים מהיום שהתחלתם להקפיד על התנהלות נכונה עם הכתף הכאבים והמגבלות אמורים לחלוף או לכול הפחות להשתפר מאוד. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאבים מתחילים היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר ישנם כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות לזמן ארוך. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ואף מאטה את קצב הריפוי.

הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב ועל כן חפשו אופן אחר לבצע תנועות כתף באופן שאינו גורם לכאב. אם אין דרך חלופית לביצוע התנועה או המטלה על תעשו דבר. במידת הצורך היעזרו בחבישה או תמיכה לכתף. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחת הכתף. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לשרירי הכתף שנפגעו החלמה מלאה. על כן כול חזרה לפעילות שגרתית חייבת להיעשות באופן הדרגתי.

טיפול כירופרקטי

כאבי כתפיים בגלל קרע גיד בכתף שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לכאבים הנובעים מפציעות של השרירים מסובבי הכתף יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מסוג זה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכל שינוי תפקודי שנגרם מעומס יתר או מחבלה של כול אחד מהשרירים מניעי הכתף. לאחר שאובחנה הבעיה והובהרה מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי.

מטרות הטיפול בפציעות של השרירים הללו כמו בפציעות גוף אחרות הן הפחתת הכאבים והחזרת האיזון התפקודי של הרקמות שנפגעו. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. הטיפול בפציעות הללו מתבצע באמצעות מכשור להורדת דלקות הכוללים אולטרה סאונד, לייזר רך ומכשיר גלי הלם וכן טכניקות טיפול ושיקום ידניות. אופן הטיפול מותאם לגילו ומצבו הבריאותי של החולה.

טיפולי כירופרקטיקה ככלל אינם אמורים לכאוב. עם זאת יתכן לעיתים כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו לרוב מספר דקות או שעות. יש לזכור שככול שנקדים לטפל בפציעות של השרירים הללו כך נשיג ריפוי טוב יותר. קשה הרבה יותר לרפא פציעות בשרירים מסובבי הכתף שהפכו לכרוניות. שימוש בתרופות על בסיס סטרואידים והאופציה הכירורגית ישמרו רק למקרים שבהם טיפול שמרני לא מניב את התוצאות הרצויות.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי

טיפול בכאב בשריר הירך האחורי

שריר הירך האחורי? טיפול מהיר בפציעה של השריר ימנע תסמינים כרוניים ופציעות חוזרניות. פציעה של שריר הירך האחורי בגלל מתיחה או קרע באחד משרירי מיתר הברך שכיחה בקרב ספורטאים בענפי ספורט שיש בהם עומס על החלק האחורי של הירך כמו כדורגל, טניס, כדורסל ועוד. 

כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום ללתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי להעניק טיפול טוב יותר למנוע סיכון מיותר.

כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון? כליות או חוליות, מה גורם לכאב שלי? כמעט כול אדם שסובל ממיחושים בחלק התחתון של גבו שואל את עצמו את השאלה הזאת. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים באזור אנטומי זה הוא לרוב נזק גופני בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו. לעתים הגורם עלול להיות פגיעה בכליה. 

דלקת בגיד מה גורם לה

דלקת בגיד מה גורם לה

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף.