קרע בגיד הכתף
קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

כאבים בכתפיים הם עניין שכיח ביותר ומהווים מקור מרכזי לתלונות. לעתים קרובות מידי אנו חורגים מהיכולת העמידה בעומסים של המפרק הזה ושל הרקמות התומכות ומניעות אותו. למעשה אחרי הגב והברך הכתפיים הם האזור הפגיע ביותר במערכת שריר ושלד. כאבים בכתף מתסכלים במיוחד בגלל היות המפרק הזה מוציא לפועל של רצוננו. או נעזרים בכתף כדי לאכול, לעבוד, להתלבש וכמובן לפעילות גופנית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקרע בגיד הכתף – רקע

על הגידים והשרירים מסובבי הכתף  (Rotator cuffמוטל העומס העיקרי בהנעה ובייצוב של מפרק הכתף. שרירים אלו הקרואים גם “השרוול המסובב” מעורבים בחלק ניכר מהפציעות בכתף. ברוב המקרים פציעות גידי ושרירי הכתף אינן קשות וטיפול שמרני הכולל מנוחה, טיפול להורדת דלקת ושיקום קצר יעזרו במהרה, עם זאת, למרבה הצער, הרבה מפציעות הכתף הופכות להיות ממושכות וכרוניות ואת חלקן לא ניתן לרפא אלא רק לאחר ניתוח.

 תנועתיות רבה שבאה על חשבון היציבות של המפרק חושפים אותו לעומס חריג. רוב הפציעות בכתף כוללות פגיעה באחד או יותר מגידי ו/או ממסובבי הכתף. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל וימנע נזקים בלתי הפיכים וקושי להשתמש בכתף.

אנטומיה של פרק הכתף:

מפרק הכתף אינו מפרק יחיד, ולמעשה, ארבעה מפרקים שונים מרכיבים אותו:

1) סטרנו-קלויקולר (Sternoclavicular joint).

מפרק בין עצם החזה (Sternum) לעצם הבריח (Clavical).המפרק כולל מעטפת ודיסק סיבי סחוסי פנימי אשר מייצבים אותו. לייצוב המפרק תורמת גם רצועת קוסטו-קלויקולר.

2) אקרומיו-קלויקולר (Acromioclavicular joint).

מפרק בין עצם הבריח ועצם האקרומיון. מחוזק באמצעות שלוש רצועות: רצועת אקרומיו- קלויקולר (רצועה דקה וחלשה יחסית), רצועת קונויד ורצועת טרפזויד (רצועות חזקות ועבות).

3) גלנו-יומרל (Glenohumeral joint).

זהו מפרק בין ראש ההומרוס (Humerus) לבין השקע הגלנואידי (Glenoid fossa) המצוי על עצם השכמה. סביב השקע הגלנוידי ישנה רצועה הקרויה גלנויד לברום שמעמיקה את האחיזה בראש ההומרוס ומפחיתה את הסיכויים לפריקת כתף. המפרק נתמך על ידי מספר רצועות נוספות ועטוף בקפסולה אשר מייצבת אותו ומכילה את הרקמה הסינוביאלית. רקמת בורסה (bursae) ממוקמת במקומות מועדים לחיכוך במפרק הכתף לשם הפחתת החיכוכים והגברת ההגנה.

4) סקפולו טורסיק (Scapulothoracic joint).

אין מדובר במפרק אמיתי אך זהו מפגש בין עצם השכמה ובין הצלעות מאחור. לעצם השכמה יש יכולת תנועה הכוללת מעלה, מטה ורוטציה. התנועות הללו מתבצעות במקביל לתנועות של מפרק הכתף (מפרק גלנו-יומרל).

כמו במפרקים אחרים בגוף גם מפרקי הכתף מכוסים באמצעות רקמה סחוסית על מנת לאפשר תנועה חלקה. גידי ושרירי הכתף השונים מחוברים לעצמות ומטרתם להניע את מפרק הכתף. השרירים מחוברים לעצם השכמה, לעצם ההומרוס ולעצם הבריח. קבוצות שרירים אלו ובכללן קבוצת השרירים מניעי הכתף (Rotator cuff) מאפשרים את מגוון התנועות הנרחב המאפיין את מפרק הכתף.

חשיבות השרירים מסובבי הכתף

ארבעת השרירים מסובבי הכתף ממוקמים סביב הכתף ונקראים השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שתפקידו הרחקת הזרוע עד 30 מעלות וייצוב מפרק הכתף, השריר המך קוצי (Infraspinatus) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב הכתף, השריר העגול הקטן (Teres minor) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב המפרק והשריר התת-שכמי (Subscapularis) שתפקידו רוטציה פנימה קירוב הזרוע וייצוב המפרק. קבוצת שרירים זאת עובדת בצוותה על מנת להעניק למפרק הכתף יציבות ודינמיות.  

קבוצת שרירים ייחודית זו שומרת את המפרק במקומו ובמקביל מאפשרת לו לבצע את מגוון וטווח התנועות הגדול ביותר בהשוואה לכול המפרקים האחרים בגופנו. פגיעה ביכולות ובתפקוד של השרירים שאחראים על הנעת הכתף משמעותה חשיפה של המפרק לפציעות. מכאן החשיבות האדירה בשמירה על כושרם של השרירים הללו על מנת למנוע פגיעה במפרק. אימון כתפיים חייב לכלול שיפור קואורדינציה, תחושת המצב והקפדה על האיזון שבין כוח שרירי הכתפיים לגמישותם.

סיווג הפציעות בשרירי הכתף 

פציעת שרירי הכתףפציעות כתף שכיחות כוללות פריקות כתף, נקיעות, מתיחות וקרעים של שרירים, גידים, רצועות ומעטפת המפרק, דלקות של רקמות רכות, דלקות פרקים ושברים. השרירים האחראים על הנעת הכתף עלולים להיפגע בשלושה אופנים שונים:

1) מתיחה או קרע

מתיחות או קרעים ברמות חומרה שונות של אחד או יותר מהגידים המחברים את השרירים הללו אל העצם. מתיחות או קרעים אלו גורמים לדלקות בגידים (rotator cuff tendinitis).

2) לכידה או צביטה

לכידה או צביטה של השרירים הללו (Rotator cuff impingement syndrome). הלחץ הנוצר מלכידה זו מוביל לנזק ולדלקת מקומית.

3) קרע חלקי או מלא

קרע חלקי או קרע מלא של אחד או יותר מהשרירים הללו (Rotator cuff tear). נזקים אלו גורמים לדלקת מקומית.

גורמים לפציעת שרירי הכתף 

פציעות בשרירים שאחראים על הנעת הכתף נגרמות בעיקר בגלל חבלות ו/או עומס יתר ונזק מצטבר. גורמים אלו חושפים את מפרק, בעצם היותו מפרק מרכזי בעל שמישות גדולה לריבוי פציעות. לאחר גיל 50 מחמירה הנטייה לפציעות. הסיבות לכך הם השינויים הניווניים והירידה ביכולות הביו-מכניות של השרירים, אשר פוגעת ביכולת השרירים לעמוד בעומסים שעד לא מכבר לא היוו בעיה. 

ספורטאים כגון שחיינים ושחקני כדור יד אשר במסגרת פעילותם מעמיסים את הכתפיים באופן מיוחד או נוטים לנפילות וחבלות חשופים לפציעות באופן מובהק יותר מאחרים. בדרך כלל פציעות אלו ניתנות למניעה על ידי זהירות והקפדה על עקרונות האימון הנכון אשר שמים דגש על טכניקה נכונה, חימום והדרגתיות באימון. טכניקת זריקה או מסירה המתבצעים באופן לקוי וללא חימום יוצרים עומסים חריגים על מפרק הכתף בכלל ועל השרירים הללו בפרט וגורמים לפציעה. אך בעוד שספורטאים מסוימים מהווים קבוצת סיכון לפציעות כתפיים הרי שרוב פציעות הכתפיים ופציעות השרירים מסובבי הכתף אינם נגרמים בקרב ספורטאים. מגוון בעלי מלאכה והעוסקים בעבודות כפיים חשופים לפגיעות הללו באותה מידה ואולי אף יותר.

סימנים ותסמינים

הסימנים והסימפטומים בגין פציעה של השרירים מסובבי הכתף תלויים כמובן בסוג הפגיעה, מיקומה המדויק וחומרת הפגיעה. עם זאת ניתן לומר שהסימפטומים העיקריים בפציעה מהסוג הזה תכלול תמיד רמה מסוימת של כאבים בכתף עם או בלי הקרנות לאזור השכמות ובמורד הזרוע כמו גם רמה כזו או אחרת של מגבלות תנועה של הכתף. 

הכאבים יכולים להיום חריפים או קלים. פעילות ספורטיבית כגון שחייה או כדור סל, פעילות מקצועית כגון צביעה או סידור מדפים ואפילו פעולות בסיסיות כגון התלבשות או סירוק השיער עלולים להחמיר את הכאבים. במצבים חריפים הכאב יכול להעיר אתכם משנתכם. דברים דומים ניתן להגיד על מגבלות התנועה. זו יכולה לנוע בין מגבלות קלות למגבלות קשות. ברור שקרע מלא באחד מהשרירים שמניעים את הכתף יגרום למגבלה קשה ביכולת התנועה של הכתף.

אבחון פציעת שרירי הכתף

כמו בעיות רפואיות אחרות האבחון של פציעות שרירים מסובבי כתף מתחיל מלקיחה זהירה וקשובה של ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם הכאב מעיר אתכם משנתכם?. נלמד את ההיסטוריה הרפואית הקודמת של הכתפיים (פציעות ומחלות קודמות…) האם הכאבים בכתף קשורים לפעילות הגופנית שלכם? האם הכאבים קשורים לאופי עבודתכם? לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. 

לכול שריר מהשרירים המסובבים את הכתף יש תפקיד שאותו ניתן לבחון ועל סמך הביצועים ולעריך את מידת הנזק. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם מניעים את החלק הפגוע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי, בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות לכתף, בדיקות נוירולוגיות על מנת לשלוש פתולוגיות אחרות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

טיפול עצמי

פציעות שרירים מסובבי כתף הינם מכניות בעיקרן. לרוב, לפחות בהתחלה, ניתן ליזום שינויים קלים בתפקוד הכתף ולטפל בבעיה באופן עצמאי. בדרך כלל זה מספיק ותוך ימים עד שבועות אחדים הכאבים והמגבלות חולפים. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאבים מתחילים היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר ישנם כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות לזמן ארוך. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ואף מאטה את קצב הריפוי. 

הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב ועל כן חפשו אופן אחר לבצע תנועות כתף באופן שאינו גורם לכאב. אם אין דרך חלופית לביצוע התנועה או המטלה על תעשו דבר. במידת הצורך היעזרו בחבישה או תמיכה לכתף. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחת הכתף. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לשרירי הכתף שנפגעו החלמה מלאה. על כן כול חזרה לפעילות שגרתית חייבת להיעשות באופן הדרגתי.

טיפול כירופרקטי

כאבי כתפיים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לכאבים הנובעים מפציעות של השרירים מסובבי הכתף יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מסוג זה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכל שינוי תפקודי שנגרם מעומס יתר או מחבלה של כול אחד מהשרירים מניעי הכתף. לאחר שאובחנה הבעיה והובהרה מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי. 

מטרות הטיפול בפציעות של השרירים הללו כמו בפציעות גוף אחרות הן הפחתת הכאבים והחזרת האיזון התפקודי של הרקמות שנפגעו. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. הטיפול בפציעות הללו מתבצע באמצעות מכשור להורדת דלקות הכוללים אולטרה סאונד, לייזר רך ומכשיר גלי הלם וכן טכניקות טיפול ושיקום ידניות. אופן הטיפול מותאם לגילו ומצבו הבריאותי של החולה. 

טיפולי כירופרקטיקה ככלל אינם אמורים לכאוב. עם זאת יתכן לעיתים כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו לרוב מספר דקות או שעות. יש לזכור שככול שנקדים לטפל בפציעות של השרירים הללו כך ייטב. קשה הרבה יותר לרפא פציעות בשרירים מסובבי הכתף שהפכו לכרוניות. שימוש בתרופות על בסיס סטרואידי והאופציה הכירורגית ישמרו רק למקרים שבהם טיפול שמרני לא מניב את התוצאות הרצויות. 

המשיכו לקרוא על גורמים נוספים לכאבים בכתף ובכללם: כתף קפואה וכאבים בכתף בעקבות פציעות שחייה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן