כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון – אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל ויעזור לנו למנוע נזקים בלתי הפיכים בגב העליון. מסיבות ביו מכניות הקשורות ליציבות כאבים בגב העליון בגלל נזקים משמעותיים שכיחים פחות מאשר בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים בגב העליון התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". רק לעיתים רחוקות הגורם להם עלולה להיות פתולוגיה מסוכנת. על מנת לבחור את הטיפול הנכון בכאבים הללו יש לדעת מה גורם להם. כאמור, ברוב המקרים המקור לתסמינים הללו יהיה מינורי ולא יצריך טיפול מיוחד מלבד התנהלות זהירה במשך ימים אחדים. נזקים משמעותיים יותר מחייבים אבחון מהיר והפנייה או טיפול מהירים כדי למנוע סיבוכים אפשריים.

הרקע המכני ברוב המקרים של כאבי גב עליון מאפשרים להתחיל בטיפול עצמי שמרני. התנהלות נכונה כאשר הגב מתחיל לכאוב חשובה לתהליך הריפוי. מנוחה ממושכת מידי במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. השאיפה שלכם צריכה להיות אפס כאב ומקסימום פעילות. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון אבחון – רקע

כאבי גב עליון אבחון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם יחושו כאב כזה או אחר בגב העליון במהלך חייהם. חלק מהאנשים חשים כאבים באזור הזה של הגב על בסיס כרוני. כאבים בגב העליון הנמשכים עד 4 שבועות מוגדרים חריפים (acute). כאבים בגב העליון הנמשכים בין 4 שבועות ל- 12 שבועות מוגדרים תת חריפים (sub acute). כאב בגב העליון הנמשך מעל 12 שבועות מוגדר ככאב כרוני.

מעט מידי מחקרים

מעט מאוד מחקרים נערכו על כאבי גב עליון וזאת למרות שכפי שצוין מדובר באזור עם תסמינים שכיחים במיוחד. רוב המחקרים על פגיעות בגב נערכו ונערכים על הצוואר ועל הגב התחתון. למה? סביר להניח שהסיבה לכך היא העובדה שברוב המקרים בגלל היציבות של בית החזה הבעיות בגב העליון הן על רקע פגיעה בשריר זה או אחר. וזאת בניגוד לעמוד השדרה הצווארי והמותני שהם אזורים בעלי תנועה מרובה החושפת אותם לפגיעות משמעותיות יותר.

למרות היציבות של הגב העליון

למרות העמידות היוצאת מהכלל שמקנה כלוב הצלעות לגב העליון כאבי גב עליון נובעים לרוב מגורמים מכניים כולל נזקי חבלה או נזקי עומס יתר. עומסי היתר החוזרניים בגלל יציבה לקויה או בגלל ארגונומיה לקויה בעבודה מובילים לעתים קרובות לפציעה של הגב העליון. כאבים בגב העליון יכולים לנבוע גם ממחלות דלקתיות אוטואימוניות או זיהומיות, מגידולים סרטניים, מהשלכות כאב ממקור אחר ועוד.

כאבי גב עליון אבחון – שלבים

אבחון מדויק הוא מפתח לטיפול טוב. לצורך טיפול נכון ומניעת בעיה כרונית בגב העליון יש חשיבות לאבחון מהיר ומדויק של מקור הכאבים. יותר מידי אנשים מסתובבים עם כאבי גב עליון כרוניים המהווים פגיעה באיכות חייהם עקב טיפול לקוי שהתבסס על אבחון שגוי או חוסר אבחון. האבחון של כאבי גב עליון מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית עובר לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך נעזר באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד מה הרקע הבריאותי שלך ושל משפחתך. האם אתה או משפחתך סובלים או סבלתם ממחלות בעלות השפעה גנטית כמו דלקת פרקים שעלולות היו לגרום כאבי גב עליון או עברתם טיפולים או ניתוחים (לב, מערכת עיכול). האם נחבלת לאחרונה או סובל מתסמונת צליפת שוט בעקבות מעורבות בתאונת דרכים?

מידע על הכאבים

נלמד מה המיקום המדויק של כאבי גב עליון, מתי החלו, האם סבלתם בעבר מכאבים באזור הזה, באיזה תכיפות אתם סובלים מתסמינים אלה, איך החלו לראשונה הכאבים (טראומה, הרמה, ישיבה לא נכונה). נלמד מה סוג הכאב (שורף, לופת, לוחץ, פועם), נציין את עוצמתם (בסולם של 1-10) ונלמד האם כאבים אלו הפריעו לכם להמשיך בשגרת חייכם. נשאל לגבי פעולות או מנחים שיש ביכולתם להחמיר או להפחית את הכאבים (עמידה? שכיבה? הליכה? ישיבה? התכופפות? שיעול? התעטשות? צחוק? התאמצות הנגרמת על רקע של עצירות?).

הרגלים, תרופות

סוג הפעילות הגופנית, המקצוע והרגלים שונים מהווים גורם סיכון להתפתחות כאבי גב עליון. נלמד על הרגליו של החולה. עישון?, סמים?, תרופות?, אלכוהול? (סיכוי גבוה יותר לדלקת זיהומית) נלמד על הרקע המקצועי של החולה. באלו עומסים ופעולות כרוך מקצועו (ישיבה?, נהיגה?, הרמת משאות?, התכופפות?) נלמד על הרקע הספורטיבי של החולה. האם אתה מבצע פעילות גופנית?, מה בדיוק אתם עושים?. ננסה להעריך האם כאבים בגב העליון קשורים לחלק הזה בהיסטוריה הרפואית.

סימנים ותסמינים נוספים?

נלמד לגבי קיום אפשרי של סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבי גב עליון. האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול בחלק מהרגל, חולשה של שריר או קושי ללכת (צליעה?), הירדמות של חלק מהרגל או כף הרגל, ו/או חוסר תחושה של חלק מהרגל או מכף הרגל. האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים המעידים על בעיה במערכת גוף אחרת כולל מערכת העיכול, מערכת הנשימה, דרכי השתן ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את התלונות שלכם על כאבי גב עליון, לזהות את הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. המקור לכאב יכול להיות בכול אחת מהרקמות המרכיבות את האזור האנטומי של הגב העליון. בין יתר הרקמות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים בגב העליון נמנה שרירים, גידים, רצועות, סחוסים, חוליות, דיסקים בין חולייתיים ועוד. לחלופין מקור התסמינים עלול להיות נזק ברקמה מרוחקת יותר שיש ביכולתה להשליך כאב לעבר הגב העליון.

הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות על הגב בכלל ועל הגב העליון והצוואר בפרט. נתבונן באופן שבו אתם נושאים את גופכם בעמידה, הליכה, ריצה ואם אפשר גם בקפיצה. ננסה בעזרת מישוש של חלקי הגב העליון השונים ושל חלקי גוף אחרים שיש ביכולתם להשליך כאב לגב עליון לאתר את הרקמה הפגועה. נערוך בדיקות טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של חלקי עמוד השדרה השונים ושל המפרקים הגדולים. כמו כן נבצע מגוון בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

ברוב המקרים זה כול שיידרש כדי לאבחן את התלונות על כאבי גב עליון. בחלק קטן מהמקרים, כאשר קיים ספק לגבי האבחון נעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה. באמצעות בדיקות אלו נשלול פתולוגיות אפשריות כגון דלקות פרקים ונוכל ברמת ביטחון גבוהה לקבוע מה הבעיה.

דגלים אדומים וצהובים

קיומם של סימנים ותסמינים המעלים את הסיכוי שהתלונות שלכם על כאבי גב עליון אינם נגרמים מסיבות מכניות מהווה דגל אדום. בין אלו ניתן למנות כאבים שהופיעו פעם ראשונה לאחר גיל 50 או לפני גיל 20, כאבים על רקע של טראומה רצינית, או טראומה מינורית על רקע של אובדן צפיפות עצם, היסטוריה של סרטן, רקע של צריכת סמים, אלכוהוליזם, שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית, שימוש ממושך בסטרואידים, חום, צמרמורות, אובדן משקל בלתי מוסבר, כאבים שאינם פוחתים במנוחה, נוקשות חמורה בבקרים, עיוות ונפיחות, לחץ בחזה, קשיי נשימה, דימום בשתן ועוד.

כאבי גב עליון – אבחנה מבדלת

מגוון רחב של פתולוגיות עלול לגרום לסימנים ותסמינים דומים ומבלבלים. כך למשל כאבי גב עליון עלולים להתפתח בגלל דלקת זיהומית באחת מחוליות הגב העליון או בגלל מתיחה מקומית של שריר. הליך של אבחנה מבדלת הלוקח בחשבון את הפתולוגיות שיכולות לגרום לתלונות החולה ולשלול אותן יאפשר הגעה לאבחון מדויק יותר. פתולוגיות שכיחות שעלולות לגרום כאבי גב עליון כוללות בין היתר ליקויים מבניים כמו קיפוזיס (עקשת), סקוליוזיס (עקמת), יישור הקיפוזיס ועוד. כמובן שהסימנים והתסמינים הנלווים יעזרו לנו להחליט האם אכן אלו הם הגורמים או שמא מדובר בשבר חוליה בגלל אוסטאופורוזיס או בבעיה אחרת.

בעיות נוספות שיש לקחת בחשבון כוללות היצרות תעלת השדרה, דלקת פרקים אוטואימונית כמו דלקת חוליות מקשחת או דלקת זיהומית. דלקת פרקים אוטואימונית פוגעת באזורים אחרים בגוף, התפתחות הסימנים והתסמינים הדרגתית, נוקשות בוקר קשה ופעילות גופנית משפרת את התחושה. דלקת זיהומית באחת החוליות יוצרת מוקד דלקתי כואב, חום ותחושת חולי כללית. גידול סרטני ראשוני או משני באחת החוליות יגרום לכאבים מקומיים שיוסיפו להחמיר ללא הרף ובעיקר בלילות, לאובדן משקל בלתי מוסבר ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים