מורטון נוירומה אבחון וטיפול
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

החשוד המידי כאשר ישנן תלונות על כאבים בכף הרגל ובמיחוד בכרית כף הרגל וקושי לדרוך על כף הרגל הוא מורטון נוירומה. בהפרעה בריאותית זאת העצב שעובר בין אצבעות כף הרגל נפגע, נדלק ומתנפח כאשר אנו לוחצים עליו לאורך זמן באופן חוזרני. לרוב, מדובר בגירוי מכאני דלקתי של העצב שנגרם מנעליים לא מתאימות. גורמי הסיכון לכך כוללות, איך לא, נעלי עקב שפיציות או נעליים צרות אחרות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמורטון נוירומה אבחון וטיפול – רקע

מורטון נוירומה (Morton’s Neuroma) הוא גורם שכיח לכאבים בכרית כף הרגל.  תופעה זאת מתרחשת כאשר העצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) ניזוק. ברוב המקרים הגירוי העצבי התפתח בין האצבע השלישית לרביעית אך גירוי עצבי יכול להתפתח גם בין האצבעות האחרות. הגורם המדויק להתפתחות הבעיה אינו ברור אך רוב החוקרים סבורים שמסיבות של עומס יתר ו/או ביומכניקה לקויה נוצר לחץ על העצב בין עצמות המסרק. כשני שליש מהסובלים מהתופעה הן נשים בגילאים שבין 40-50 (נעלי עקב מחודדות?), אך התפתחות הבעיה תיתכן בכול גיל. הטיפול חייב להתייחס לגורם לבעיה. ברוב המקרים טיפול שמרני יועיל. לעיתים ניתוח הכרחי להסיר את הלחץ מעל העצב. 

מבנה אנטומי של כף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים דינמיים וסטאטיים מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. מבנה גמיש אך חזק, יציב אך בעל כוח פריצה גדול. כף הרגל מורכבת מעצמות רבות המאורגנות בשלושה אזורים עיקריים: כף רגל קדמית המכילה את האצבעות ועצמות המסרק, כף רגל אמצעית – אזור הקשת, ובה חמשת עצמות הטרסל וכף רגל אחורית ובה עצם הטלוס ועצם העקב. כף רגל אחורית מחוברת לחלק הקדמי באמצעות שרירים ורצועת הקשת הלא היא הפלנטר פשיאה. בכף הרגל שרירים, כלי דם, רצועות וגידים מרובים. העצב הפלנטרי דיגיטלי המשותף מתפצל לענפים אשר עוברים בין עצמות המסרק ומספקים תחושה לאצבעות. בתחתית כף הרגל ישנה שכבת שומן מבודדת. 

כל עצמות כף הרגל אמורים לעבוד באופן הרמוני כדי להקנות לכף הרגל את היציבות, את שיווי המשקל ואת התנועה הנדרשת לתפקוד תקין. כשל מבני או כשל תפקודי באחד המרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות וכתוצאה מכך לכאב. עם השנים בגלל עומס מצטבר, מחלה, כשל מבני או בגלל טראומה, חלים שינויים מבניים במבנה כף הרגל דבר הגורם לשחיקה, לדלקת ולכאב בכף הרגל.

גורמי סיכון למורטון נוירומה

מורטון נוירומההגורם המדויק לתופעה אינו ברור כלל ועיקר, אך הסברה היא שמדובר בגירוי כרוני מכני של אחד מענפי העצב הפלנטרי הדיגיטלי בעוברו בין עצמות המסרק. החוקרים סבורים שהגירוי של העצב נגרם כתוצאה מעומס יתר על כף הרגל הנגרם בגלל פעילות ממושכת בעמידה או ריצה, בגלל נעליי עקב או נעליים שאינן מותאמות, בגלל משקל עודף או בגלל בעיות מבניות של כף הרגל כגון כף רגל שטוחה או קשת כף רגל גבוהה, אשר משבשות את התפקוד שלה וגורמות להפעלה חוזרת ונשנית של לחץ וחיכוך של העצב, לדלקות וכאבים. 

העובדה שמדובר בבעיה עם רוב נשי (על פי מחקרים מסוימים 10:1) מחזקת קשר אפשרי בין מורטון נוירומה ובעיות כף רגל נוספות לנעילת נעליי עקב צרות. יש טענות שהעצבים העוברים בין עצמות המסרק השנייה והשלישית וכן בין השלישית והרביעית פגיעים במיוחד עקב מרווח צר במיוחד שקיים בחללים האנטומיים הללו.

מורטון נוירומה סימנים ותסמינים

גירוי והתעבות דלקתית של אחד מהענפים של העצב הפלנטרי דיגיטלי העובר בין עצמות המסרק (לרוב בין האצבע השלישית לרביעית או בין האצבע השנייה לשלישית) יגרום בעיקר לכאבים שמתחילים בכרית כף הרגל , ממשיכים לאורך האצבעות המעורבות ומוחמרים בעמידה, הליכה וריצה. נעילת נעלי עקב עלולה גם היא להחמיר את הסימפטומים. 

הכאבים בנוירומה על שם מורטון יכולים להיות חריפים או קלים להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי פועם או מתמשך. הכאב התפתח לרוב בכף רגל אחת ורק לעיתים נדירות בשתי כפות הרגליים. מלבד כאבים אנו עלולים לחוש תחושה של שריפה, נימול והירדמות של חלקים מכף הרגל. גם לחץ ישיר על העצב הדלוק באמצעות האצבעות יחמירו את הסימפטומים ומהווים אישור לאבחון (Mulder’s Sign).

אבחון של מורטון נוירומה

על מנת לבחור את הטיפול המתאים יש ראשית להגיע לאבחון מדויק. האבחון של נוירומה ע”ש מורטון מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל ועל מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית נשחזר את התסמינים הנובעים מהדלקת בעצב ונאמוד את חומרת הפגיעה. נעשה זאת באמצעות לחץ ישיר על העצב הדלוק (Mulder’s Sign), באמצעות לחץ על כף הרגל מהצד (Foot Squeeze Test) או באמצעות לחץ על כול העצמות המסרק ביחד (Gauthers Test). 

הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה והעמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה ובכללן אולטרה סאונד ו MRI לאישור האבחון. בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון וצילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של כף הרגל. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

אבחנה מבדלת של מורטון נוירומה 

אין לשכוח שכאבים בכף הרגל יכולים להתפתח בגלל סיבות רבות. הקלינאי חייב לקחת בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לכאבים וליתר התסמינים שעליהם מתלונן החולה ולהגיע לאבחון רק לאחר שלילת הגורמים האחרים. גורמים שכיחים לכאבים בכף הרגל שיש לקחת בחשבון כוללים דלקת בכרית כף הרגל (מטטרסלגיה), דלקת פרקים, שבר מאמץ באחת מעצמות המסרק, גידול סרטני, מחלת פרייבורג (מוות של תאי עצם בראש עצם המסרק השנייה) ועוד. פרטים מההיסטוריה הרפואית וממצאים מהבדיקה הגופנית אמורים להבהיר לנו מה גורם לבעיה. במידת הצורך בדיקות מתקדמות אמורות להסיר את הספק. 

טיפול עצמי במורטון נוירומה

כאמור, לנוירומה ע”ש מורטון יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמוני. זכרו התנהגות נכונה כאשר כף הרגל מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

הרבה פעמים מנוחה עם או בלי הרמת הרגל, המלווה בהימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל מספיקים להקל על הכאבים.  יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל. 

אם אתם סובלים מהשמנה, גם הפחתה במשקל עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי במורטון נוירומה 

סימפטומים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף למגוון בעיות בכף רגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות עומסי יתר ו/או שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של הגפה התחתונה. את הטיפול בכף הרגל נתחיל רק לאחר שלמדנו את ההיסטוריה הרפואית של הבעיה, בדקנו את כף הרגל, ערכנו לכף הרגל ניתוח התנהגות ביו מכנית במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב בכף הרגל. 

טרם נתחיל בטיפול נתדרך את החולה בכול הנוגע להתנהלות נכונה והפחתת העומסים המוטלים על כף הרגל, ניתן המלצות בכול הנוגע לנעליים אותם הוא נועל (לא לעקבים ולא לנעליים צרות) ובחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. הטיפול בדלקת בעצב בשלבים הראשוניים הדלקתיים נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות שנועדו להקנות טווחי תנועה טובים יותר ותפקוד טוב יותר של כף הרגל.

עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו/או טיפולים תרופתיים אחרים לטיפול בעצב הדלוק. האופציה הכירורגית שמטרתה הרחבת המרווח בין האצבעות או כריתה של העצב המעורב קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. 

מניעת מורטון נוירומה 

הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר. 

למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. במידה ואתם סובלים מבעיה מבנית של כף הרגל ובכלל זה קשת גבוהה או נמוכה או דפורמציות כגון בוהן קלובה (Hallux Valgus) נסו לאזן את העומסים שנוצרים בכף הרגל על ידי מדרס ושינויים באורך חיים. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבים בכף הרגל כולל כאבים בכרית כף הרגל, דלקת בגיד אכילס וכמובן הפגיעה השכיחה מכול נקע בקרסול.

מקורות

1. Hassouna H, Singh D. Morton’s metatarsalgia: pathogenesis, aetiology and current management. Acta Orthop Belg. 2005 Dec;71(6):646-55. 

2. Summers A. Diagnosis and treatment of Morton’s neuroma. Emerg. Nurse. 2010 Sep;18(5):16-7. 

3. Fuhrmann RA, Roth A, Venbrocks RA. [Metatarsalgia. Differential diagnosis and therapeutic algorithm]. Orthopade. 2005 Aug;34(8):767-8, 769-72, 774-5. 

4. Symeonidis PD, Iselin LD, Simmons N, Fowler S, Dracopoulos G, Stavrou P. Prevalence of interdigital nerve enlargements in an asymptomatic population. Foot Ankle Int. 2012 Jul;33(7):543-7. doi: 10.3113/FAI.2012.0543. 

5. Wu KK, Mortons Interdigital Neuroma: a clinical review of its etiology, treatment and results. J Foot Ankle Surg 1996 Mar-Apr;35(2):112-9; discussion 187-8. 

6. Fazal MA, Khan I, Thomas C. Ultrasonography and magnetic resonance imaging in the diagnosis of Morton’s neuroma. J Am Podiatr Med Assoc. 2012 May-Jun;102(3):184-6. 

7. Zipfel, B. & Berger, L.R. Shod versus unshod: the emergence of forefoot pathology in modern humans. (The Foot: The International Journal of Foot Science – Volume 17, issue 4 – December (2007) 

8. Rattray F, Ludwig L. Clinical Massage Therapy: Understanding, Assessing And Treating over 70 Conditions. Elmira, ON: Talus Incorporated; 2000. 

9. Fridman R, Cain JD, Weil L Jr. Extracorporeal shockwave therapy for interdigital neuroma: a randomized, placebo-controlled, double-blind trial. J Am Podiatr Med Assoc. 2009 May-Jun. 99(3):191-3. 

10. Pace A, Scammell B, Dhar S. The outcome of Morton’s neurectomy in the treatment of metatarsalgia. Int Orthop. 2010 Apr;34(4):511-5. doi: 10.1007/s00264-009-0812-3. Epub 2009 May 30.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן