נוירופתיה של עצב הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

עצב הירך (Femoral nerve) הוא אחד העצבים המרכזיים המעצבבים את הגפה התחתונה. עצב זה מעניק יכולת מוטורית (כוח) למספר שרירים ויכולת תחושתית לחלקים מהגפה הזאת. לאורך מסלולו, יכול עצב הירך להילכד או להינזק מסיבות אחרות במספר נקודות אנטומיות ובכללם בעמוד השדרה (שורשי עצבים L2-L4) בתוך האגן (Intrapelvic) או באזור המפשעה (Inguinal region). 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנוירופתיה של עצב הירך – רקע

עצהב הירך או העצב הפמורלי הוא אחד מסיבי העצב הגדולים ברגל. העצב וענפיו השונים מעצבבים חלקים מהגפה התחתונה כולל חישה לחלק העליון של הירך ומוטוריקה (כוח) לשריר הארבע ראשי. לחץ ופגיעה בעצב הירך במקורותיו בעמוד השדרה המותני או בעקבות לכידתו לאחר שעזב את עמוד השדרה עלולים לגרום לסימנים ותסמינים חישתיים ו/או מטוריים. בין היתר עלול החולה להתלונן על חולשה של השריר הארבע ראשי, קושי לעלות על מדרגות, פיק ברכיים וגם על שינויים תחושתיים בקדמת הירך כולל נימול בירך לפנים, הירדמות של הירך הקדמית וכלה בתחושת שריפה קשה באזור זה.

אנטומיה של עצב הירך

העצב הירך או העצב הפמורלי הוא אחד משני העצבים הגדולים אשר מעצבבים את הרגל. העצב הגדול יותר הוא העצב הסיאטי (Sciatic). שני עצבים אלו מקורם במקלעות הלומבו סקרליות (Lumbosacral Plexus). מסעו של העצב הפמורלי מתחיל במקלעת הלומברית משורשי עצבים L2, L3, L4. הוא עושה דרכו מטה לכיוון הרגל מחלל הבטן, דרך האגן, חודר מבעד לשריר הכסל (Psoas major), ממשיך מטה בסמיכות לשריר המותן (Iliacus), עובר מתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament) אל קדמת הירך וממשיך מטה אל השוק ואל כף הרגל. 

במהלך מסלולו מעניק העצב הפמורלי ושלוחותיו יכולת מוטורית לשרירים כופפי מפרק הירך כולל שריר החייטים (Sartorius), שריר הכסל (Iliacus) ושריר המסרק (Pectineus) ולארבעת הראשים של שריר פושט הברך – השריר הארבע ראשי (Quadriceps). ענפים של העצב הפמורלי מעניקים יכולת תחושתית לחלק הקדמי פנימי של עור הירך באמצעות “עצב עור הירך הצידי” (Lateral femoral cutaneous nerve) ולחלק הפנימי של עור השוק ושל כף הרגל באמצעות עצב תחושתי הקרוי “העצב הצפון” (Saphenous nerve). בדיקת רפלקס הברך (Patellar tendon reflex) מעניקה כלי חשוב לצורך בדיקת תקינות העצב.

גורמים

הגורם לפגיעה בעצב הפמורלי במהלך מסלולו המפותל מעמוד השדרה אל הגפה התחתונה עלול להיות נזקים בגב התחתון, לחץ פיזי (לכידה), נזקי חבלה (תאונה, דקירת סכין) או מחלה (סוכרת?). העצב הפמורלי או הירך חשוף ללכידה ולחץ לכול אורך מסלולו החל מעמוד השדרה ועד השוק. נקודות אפשריות ללכידה ונזק של העצב הזה מצויות בעמוד השדרה, במהלך עוברו דרך שריר המותן ומתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament)

גורמי סיכון

ברוב המקרים נזק לעצב הירך התרחש על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי בין חוליות המותן הגבוהות ולגירוי שורשי העצבים המרכיבים אותו (L2, L3, L4). גורמי סיכון נוספים לנזק לעצב הזה כוללים: טראומה (פצע דקירה, שברים באגן, מפרק ירך), גידול סרטני, מורסה, דימום מסיבי (תרופות נוגדות קרישה, מחלת ההמופיליה, טראומה ישירה) או מפרצת של כלי דם המתפתחים במהלך מסלולו ובסמיכות לעצב.

גם פרוצדורות רפואיות הכוללות ניתוחים להחלפת מפרק הירך, ניתוחי בטן ומפשעה, לידה קשה, טיפולים בקרינה ועוד מהוות גורמי סיכון לפגיעה בעצב. נזק לעצב הזה עלול להפתח גם בגלל מחלה (Diabetic amyotrophy). גורמים מכניים להתפתחות נזק לעצב כוללים חגורה, השמנה, ישיבה או עמידה ממושכים, הבדלים באורך הרגליים ועוד.

נזק לעצב הירך יכול להתפתח גם בשריר המותן כסל (Iliopsoas). שריר זה נתון לעומסים כבדים יחסית וזאת בגין המשימות המוטלות עליו הכוללות בין היתר כפיפה של הירך (הליכה, ריצה). עומסי יתר אלו עלולים בחלק מהמקרים לגרום להתכווצות כרונית של שריר המותן (Psoas) ובכך לגרום ללחץ ולגירוי דלקתי של עצב הפמורלי שעובר דרכו. 

נזק לעצב הירך

סימנים ותסמינים על פי מיקום הנזק לעצב הירך

מהותם וחומרת הסימנים והתסמינים בגין נזק לעצב הירך משתנים בהתאם למיקום הנזק בעצב ולחומרתו. באופן כללי הסימנים והתסמינים המופיעים בעקבות נזק לעצב עשויים לכלול חסרים מוטוריים ו/או חסרים תחושתיים.

– נזק לשורשי העצבים L2-L4

הסימנים והתסמינים בעקבות נזק לשורשי העצבים L2-L4 בעמוד השדרה המרכיבים את עצב הירך יכללו מלבד כאבי גב תחתון גם סימנים ותסמינים מוטוריים – חולשה של השרירים המכופפים את מפרקי הירכיים ופושטי הברך וגם סימנים ותסמינים תחושתיים – נימול או הירדמות של העור בחלק החיצוני קדמי של הירך ובחלק הפנימי של השוק וכף הרגל. 

– נזק לעצב הירך מעל הרצועה המפשעתית

נזק לעצב הירך בתוך האגן מעל רצועת המפשעה (Inguinal ligament) יניב סימנים ותסמינים עצביים מוטורים ותחושתיים כולל חולשה של השרירים שאחראים על הכיפוף של מפרקי הירכיים ופושטי הברך וכן נימול או הירדמות של העור בחלק החיצוני קדמי של הירך ובחלק הפנימי של השוק וכף הרגל. החולה לא ידווח עלך כאבי גב תחתון.

– נזק לעצב תחושתי צדדי של הירך

פגיעה בעצב עור הירך הצידי” (Lateral femoral cutaneous nerve) יכולה לגרום להתפתחות תופעה קלינית ששמה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paresthetica). העצב התחושתי הצדדי של הירך נילכד לרוב ברצועה המפשעתית (Inguinal ligament). הסימנים ותסמינים של מרלגיה פרסטטיקה כוללים כאבים באזור הירך, כאבים במורד הירך לפנים, נימול ותחושת שריפה בחלק הקדמי חיצוני של עור הירך.

– נזק לעצב הצפון

לכידה של העצב הצפון (Saphenous nerve entrapment) עלולה להתרחש בנקודה שבה הוא בוקע מתעלת המתוויכים (Adductor canal) הממוקמת כ 10 סנטימטרים מעל הצד הפנימי של מפרק הברך. הנזק שנגרם לעצב נובע מהחיכוך שנוצר בינו לבין הרקמה השרירית הדינאמית המתכווצת ומרפה לסירוגין. סיבות נוספות עלולות להיות נזק מקומי כתוצאה מפציעת ספורט או חבלה אחרת או מפרוצדורה רפואית כמו למשל ניתוח של הברך בגלל ליקוי במיניסקוס פנימי. הסימנים והתסמינים בגין נזק לעצב הזה יכללו: כאב בחלק הפנימי של אזור הברך המחמיר בעלייה במדרגות, הליכה ו/או בעמידה ממושכת. תחושת שריפה שעלולה להפריע לישון. ללא פגיעה מוטורית. 

אבחון

היסטוריה רפואית ובדיקה מעמיקה עשויים לזהות אם קיימת פגיעה בעצב ומהי רמת החומרה. אדם עם פגיעה במקורות של עצב הירך (L2-L4) או בעצב עצמו במהלך מסלולו מעל לרצועה המפשעתית ידווח (תלוי במיקום הנזק) על פיק ברכיים, צליעה וקושי בעליית מדרגות. הממצאים השכיחים בבדיקה יהיו ירידה בהחזר הגידי של הארבע ראשי וחולשה של השריר הארבע ראשי. יש לחשוד בגב התחתון כמקור לגירוי עצב  הירך על סמך התסמינים שאמורים לכלול גם כאבי גב

אם הבעיה נמשכת זמן מה יתכן ונזהה אטרופיה של השריר. במידה ושריר המותן כסל מעורב אזי הפגיעה בעצב אמורה להיות מעל הרצועה המפשעתית. לרוב יתלוננו החולים על כאבי מפשעה קלים , כאב חריף באזור המפשעה, ירך ואולי גם בטן תחתונה עלולים להעיד על פגיעה עצבית מקורה בדימום מתחת לצפק (Retroperitoneal). פגיעה בעצב באזור המפשעה תניב סימנים ותסמינים תחושתיים בלבד.

אבחנה מבדלת

יש לקחת בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לסימנים והתסמינים שעימם מופיע החולה כמו גם לנסות ולזהות את הגורם להם. יש לשלול בעיות גב תחתון, ו/או בעיות בגפה התחתונה כמו גם רקע של מחלות ופתולוגיות שונות. האם חולשת השריר נובעת מסוכרת? גם סוכרת עלולה לגרום לפגיעה עצבית ולניוון וחולשה של השריר הארבע ראשי אך הצליעה הנובעת מסוכרת אינה כרוכה בכאב, דו צדדית ומתפתחת באופן הדרגתי.

האם חולשת השריר נובעת ממחלת ניוון שרירים? מחלת ניוון שרירים עלולה גם היא לגרום לחולשת שרירים אך גם כאן הפגיעה תהייה דו צדדית וההתפתחות תהייה הדרגתית. MRI או CT של האגן עשויים לעזור באבחון ובהבדלה של הגורם האפשרי לפגיעה עצב הירך. בדיקות נוספות כוללות בדיקת הולכה עצבית (NCT), אלקטרומיוגרפיה (EMG) – בדיקה להערכת תפקוד השריר והעצבים. את הממצאים יש להשוות בין שני הצדדים.

טיפול

הטיפול כמובן, תלוי בגורם לבעיה. כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מדימום, גידול סרטני, מפרצת או כול גורם מסכן חיים אחר יש כמובן צורך להתערבות רפואית כירורגית. ברוב הקרים אין הדבר כך ורוב האנשים שסובלים מפגיעה עצב הירך יכולים ליהנות מטיפול שמרני לא חודרני. טיפול תרופתי יידרש כאשר הבעיה נגרמת כתוצאה מסכרת או מחלת כלי דם. הטיפול יכלול הנחיות לגבי אופן התנהגות נכונה כמו למשל הימנעות מתנועות או שהייה בתנוחות אשר גורמות ללחץ או גירוי של העצב. כמו כן יעשה שימוש באמצעים להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך, החזרת האיזון השרירי (כוח, גמישות) ועוד. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונת כאב הקרויה סיאטיקה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מלחץ על העצב הסיאטי וכן אודות מגוון הגורמים שעלולים לגרום כאבים בישבן. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן