כף רגל שטוחה מה המשמעות

כף רגל שטוחה מה המשמעות

כף רגל שטוחה מה המשמעות? קשתות שטוחות בכפות רגליים מעלות הסיכוי להתפתחות כאבים בכפות הרגליים. כף רגל שטוחה (Pes Planus) היא תופעה שכיחה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע.  על פי מחקרים שונים מעל רבע מאוכלוסיית העולם סובלת מהשתטחות של כף הרגל. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל. כפות רגליים שטוחות אינן מתפקדות כראוי ולכן גם נתונות לעומסים וסיכון גבוה לפציעות. תפקוד לקוי של כפות הרגליים עלול לפגוע גם במפרקים אחרים בשרשרת הקינטית של הגפה התחתונה.

לא תמיד כפות רגליים שטוחות כרוכות גם בכאב וסימנים והתסמינים אחרים. למעשה, רוב האנשים עם הפרעה זאת לא מודעים לה ואינם מתלוננים על תסמינים כלשהם. במקרים אלה אין צורך כמובן בטיפול כלשהו לצורך תיקון העיוות. ובכן, כף רגל שטוחה מה המשמעות? לעתים הפרעה זאת כרוכה בכאבים ומגבלות תנועה במפרקים שונים. בין המפרקים שעלולים להיפגע בגלל כף רגל שטוחה נמנה: כאבי רגליים, כאבי גב תחתון ועוד.

כף רגל שטוחה מה המשמעות – רקע

כפות הרגליים הן בעלות מבנה מרשים ביותר. המבנה כולל:

 • 26 עצמות המרכיבות את כף הרגל
 • 33 מפרקים
 • עשרות רבות של שרירים, גידים, רצועות ועוד

את הגמישות של כף הרגל ויכולת בלימת הזעזועים שלה מקבלת כף הרגל מהקשתות האנטומיות שלה. קשתות כפות הרגליים נתמכות באמצעות חיתולית הכפית (Plantar Fascia) הממוקמת בקרקעית כך הרגל. חיתולית הכפית היא רקמת חיבור חזקה. רוב בני האדם נהנים מקשתות בכף הרגל גם במצב של עמידה והליכה. על פי נתונים שמפרסם החברה האורתופדית אמריקאית לכף רגל וקרסול לא זה המצב אצל רבע מהאמריקאים.

יש להניח שהמספרים האלה משקפים את המצב גם אצלנו. עוד חשוב לציין שחלק מאותם אנשים עם כף רגל שטוחה (Flat foot) נולדו וחיו שנים רבות עם כפות רגליים נורמליות לחלוטין. ברוב המקרים כפות רגליים שטוחות אינן גורמות לסימנים ותסמינים כלשהם. בקרב מעטים המצב שונה. כפות הרגליים שלהם גורמות להתפתחות הדרגתית של כאבים, מגבלות תנועה ועוד.

למה צריך קשתות בכף הרגל?

היכולת של כף הרגל לעמוד בתפקידיה הרבים מוקנית לה בזכות המבנה הייחודי שלה. עשרות עצמות ומפרקים ומעל 100 שרירים, גידים ורצועות מאפשרים לכף הרגל את:

 • יכולת התאמה לפני השטח המשתנים
 • את יכולת ההתמודדות עם עומסים
 • היכולת לחלק את משקל הגוף על כול כף הרגל
 • את היכולת לשמור אותנו זקופים ויציבים

קשתות כף הרגל

חלק ניכר מהיכולות של כף הרגל מוקנות לה בזכות שתי קשתות אנטומיות בכף הרגל:

 • קשת אורכית
 • וקשת רוחבית

בעת ביצוע פעילות נושאת משקל כמו קפיצה או ריצה מתפקדת הקשת כמו קפיץ:

 • היא משתטחת חלקית בעת ספיגת העומסים
 • בעת שהעומס מוסר חוזרת למצבה הראשוני תוך שחרור אנרגיה

פגיעה בקשתות הללו עלולה לגרום לשינויים ביומכניים תפקודיים באופן עבודת כף הרגל. שיבוש באופן שבו כף הרגל מתפקד עלול לגרום לעומסי יתר, פציעות וכאבים.

כף רגל שטוחה – סיווג

ישנם שני סוגים עיקריים של קשת כף רגל שטוחה:

כפות רגליים שטוחות וגמישות

קשת כף רגל שטוחה – גמישה תשתטח לגמרי בעודה נחה על הקרקע אך בהרימנו את כף הרגל הקשת תחזור.

כפות רגליים שטוחות וקשיחות

כף רגל שטוחה – קשיחה היא קשת שתישאר שטוחה בכול מצב, גם כאשר היא מונפת באוויר או כאשר היא מונחת על הרצפה.

כף רגל שטוחה – גורמים

ישנם מספר גורמים לכף רגל שטוחה. בין הגורמים נמנה:

כפות רגליים שטוחות אצל תינוקות וילדים

כף רגל שטוחה יכולה להיות שלב נורמלי בהתפתחות כף הרגל האנושית. להרבה תינוקות וילדים רכים יש קשת כף רגל נמוכה או אפילו קשת שטוחה בעת עמידה או הליכה. הדבר נובע מרצועות כף רגל גמישות במיוחד בשנים הראשונות של ההתפתחות. ברוב המקרים רצועות אלו מתקשחות עד גיל 10 וכף הרגל מפתחת את הקשת הדרושה לתפקוד פיזיולוגי תקין.

כפות רגליים שטוחות גנטית

כף רגל שטוחה יכולה להיות להתפתח בגלל נטייה גנטית שקיימת אצלכם במשפחה. אם הוריך או הסבים והסבתות שלך סבלו מכף רגל שטוחה ישנה סבירות גבוהה שגם אתה תסבול מהתופעה. לעיתים נדרש השילוב של הנטייה הגנטית לכף רגל שטוחה עם פגיעה או מחלה בכף הרגל כדי שאכן תתפתח כף רגל שטוחה.

כפות רגליים שטוחות נרכשות

עלולה להתפתח בגין פציעה (קרע רצועות או שבר) או מחלה (דלקת פרקים, מחלות נירולוגיות כגון שיתוק מוחי, פוליו ו/או בגין בעיות התפתחות אחרות של רקמות החיבור בכף הרגל), במהלך היריון בגלל שינויים הורמונליים הגורמים לאלסטיות יתר של רקמות החיבור בכף הרגל, בגלל תהליך הניוון הנלווה לגיל (דלקת פרקים ניוונית), עקב עומס יתר מתמשך (שוטר מקוף, רקדנים, אצנים, השמנה וכיוצא בזה) או בשל ליקוי ביומכני של כף הרגל. פגיעה תפקודית בשריר טיביאליס אחורי היא גורם שכיח לקריסה של הקשת.

השפעות קליניות

כף רגל שטוחה מה המשמעות
כף רגל שטוחה מה המשמעות

לקשת בכפות הרגליים הרגל ישנה חשיבות בבלימת הזעזועים וחלוקת העומס הנלווים לנשיאת משקל הגוף בהליכה, ריצה ובקפיצה. אובדן הקשתות בכפות הרגליים גורם למספר עיוותים נלווים במצב של פעילות נושאת משקל ובכללם:

 • סטייה של העקב והחלק הקדמי של כף הרגל החוצה (Valgus)
 • גלגול של החלק המרכזי של כף הרגל פנימה (Hyper pronation)

כף רגל שטוחה משנה את הביו מכניקה של כף הרגל ובכך היא למעשה משבשת את האופן שבה כף הרגל מתפקדת ומעבירה עומסים במעלה הגוף. שיבושים ביומכניים אלו גורמים לעתים להפרעות שמתפתחות בכף הרגל ובמעלה השרשרת הקינטית. השרשרת הקינטית של הגפה התחתונה כוללת את כפות הרגליים, ברכיים, מפרקי ירך, האגן, גב תחתון וצוואר. ועל כן, כפות רגליים שטוחות עלולות על ציר הזמן לגרום בין היתר:

 • "דורבן" בכף הרגל
 • דלקת עצב ע"ש מורטון
 • דלקת בגיד אכילס
 • שין ספלינט
 • הפרעות בריאותיות בברכיים ובכלל זה קרע מיניסקוס, שחיקת סחוסים ועוד
 • להתפתחות דלקת וכאבים במפשעה
 • בעיות עמוד שדרה ובכלל זה שחיקת סחוסים, פריצות דיסק ועוד

סימנים ותסמינים של כפות רגליים שטוחות

בחלק מהמקרים לא מתפתחים כול סימנים ותסמינים בקרב אנשים עם כפות רגליים שטוחות. סיבות אפשריות לכך כוללות בין היתר רמות מאמץ שאינם גבוהים מספיק, יכולות ספיגה ופיצוי גבוהים של הגוף ועוד. עם זאת חלק מהאנשים עם כפות רגליים שטוחות עלול להתלונן בין היתר על:

 • כאבים בכפות הרגליים
 • נפיחות בכף הרגל
 • קושי לבצע פעולות נושאות משקל ובכלל זה הליכות ממושכות, עמידה ממושכת וכמובן ריצה

בגלל העיקרון הקינטי תפקוד לקוי של כפות הרגליים בגלל היותן שטוחות עלול להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים גם במפרקים מרוחקים מכפות הרגליים. מסיבה זאת, אנשים עם כפות רגליים שטוחות עלולים להתלונן גם על:

 • כאב בקרסול וקשיי תנועה
 • כאבים בשוקיים
 • כאב בברכיים ומגבלות תנועה
 • כאבים בירך ומגבלות תנועה
 • כאב בגב ובצוואר ומגבלות תנועה

References:

Pita-Fernandez S, Gonzalez-Martin C, Alonso-Tajes F, Seoane-Pillado T, Pertega-Diaz S, Perez-Garcia S, Seijo-Bestilleiro R, Balboa-Barreiro V. Flat Foot in a Random Population and its Impact on Quality of Life and Functionality. J Clin Diagn Res. 2017 Apr;11(4):LC22-LC27.

Xu L, Gu H, Zhang Y, Sun T, Yu J. Risk Factors of Flatfoot in Children: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Environ Res Public Health. 2022 Jul 6;19(14):8247.

Herchenröder, M., Wilfling, D. & Steinhäuser, J. Evidence for foot orthoses for adults with flatfoot: a systematic review. J Foot Ankle Res 14, 57 (2021).

Khalid, Maria & Maqsood, Komal & Saeed, Tania & Saleem, Maham & Zahid, Javeria. (2024). Rehabilitation Communications Foot Health & Its Association with the Quality of Life in Individuals with Foot Dysfunctions. Rehabilitation Communications. 02. 41-51. 10.55627/rehab.002.01.0246.

Widiani, Ni & Pramita, Indah & Vittala, Govinda. (2024). Risk factors of flat foot in children. Kinesiology and Physiotherapy Comprehensive. 3. 10-15. 10.62004/kpc.v3i1.39.

Sever, Cem, et al. "Treating Symptomatic Flexible Flatfoot Deformities. a Novel Technique: Comparison of Uc Berkeley Laboratory Foot Orthosis With and Without Kinesio Taping in Juvenil Athletes." International Orthopaedics, 2024.

Huang, Yan, et al. "Controlling Flat-foot Limit Cycle Walkers with Compliant Joints Based on Local Stability Variation." Biological Cybernetics, vol. 118, no. 1-2, 2024, pp. 111-126.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי רגליים אבחון

כאבי רגליים אבחון

כאבי רגליים? אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון מקצועי מהיר יאפשרו טיפול מהיר ומניעת נזק בלתי הפיך. מיחושים בגפה התחתונה יכולים להתפתח בגלל ליקוי בזרימת דם, בעיות נוירולוגיות, דלקות זיהומיות אך ברוב המקרים הגורם יהיה עומס יתר, פציעה ו/או שחיקה ובלאי המתפתחים עם הגיל. 

פריקת כתף אבחון וטיפול

פריקת כתף אבחון וטיפול

פריקת כתף? אבחון וטיפול וטיפול מהירים ויעילים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים ופריקות חוזרות. בפציעה זאת ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו בשקע הגלנואידי. התוצאה היא מיחושים קשים, קושי רב להניע את המפרק וסימנים ותסמינים נוספים, תלוי בסוג הנזק לרקמות וחומרת הנזק.

כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

אבחון וטיפול בנקודות הדק

נקודות הדק בשריר אבחון וטיפול

אבחון וטיפול בנקודות הדק עשוי לשפר את איכות החיים שלכם. נקודות הדק הן קבוצת סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים") שכאשר מופעל עליהם לחץ פיזי גורמים בין היתר לכאב מקומי ו/או כאב מוקרן. נזק טראומטי או נזק מצטבר הם הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק.