כף רגל שטוחה מה המשמעות

כף רגל שטוחה מה המשמעות

כף רגל שטוחה מה המשמעות? קשתות שטוחות בכפות רגליים מעלות הסיכוי להתפתחות כאבים בכפות הרגליים. כף רגל שטוחה (Pes Planus) היא תופעה שכיחה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע.  על פי מחקרים שונים מעל רבע מאוכלוסיית העולם סובלת מהשתטחות של כף הרגל. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל. כפות רגליים שטוחות אינן מתפקדות כראוי ולכן גם נתונות לעומסים וסיכון גבוה לפציעות. תפקוד לקוי של כפות הרגליים עלול לפגוע גם במפרקים אחרים בשרשרת הקינטית של הגפה התחתונה.

לא תמיד כפות רגליים שטוחות כרוכות גם בכאב וסימנים והתסמינים אחרים. למעשה, רוב האנשים עם הפרעה זאת לא מודעים לה ואינם מתלוננים על תסמינים כלשהם. במקרים אלה אין צורך כמובן בטיפול כלשהו לצורך תיקון העיוות. ובכן, כף רגל שטוחה מה המשמעות? לעתים הפרעה זאת כרוכה בכאבים ומגבלות תנועה במפרקים שונים. בין המפרקים שעלולים להיפגע בגלל כף רגל שטוחה נמנה: כאבי רגליים, כאבי גב תחתון ועוד.

כף רגל שטוחה מה המשמעות – רקע

כפות הרגליים הן בעלות מבנה מרשים ביותר. המבנה כולל:

 • 26 עצמות המרכיבות את כף הרגל
 • 33 מפרקים
 • עשרות רבות של שרירים, גידים, רצועות ועוד

את הגמישות של כף הרגל ויכולת בלימת הזעזועים שלה מקבלת כף הרגל מהקשתות האנטומיות שלה. קשתות כפות הרגליים נתמכות באמצעות חיתולית הכפית (Plantar Fascia) הממוקמת בקרקעית כך הרגל. חיתולית הכפית היא רקמת חיבור חזקה. רוב בני האדם נהנים מקשתות בכף הרגל גם במצב של עמידה והליכה. על פי נתונים שמפרסם החברה האורתופדית אמריקאית לכף רגל וקרסול לא זה המצב אצל רבע מהאמריקאים.

יש להניח שהמספרים האלה משקפים את המצב גם אצלנו. עוד חשוב לציין שחלק מאותם אנשים עם כף רגל שטוחה (Flat foot) נולדו וחיו שנים רבות עם כפות רגליים נורמליות לחלוטין. ברוב המקרים כפות רגליים שטוחות אינן גורמות לסימנים ותסמינים כלשהם. בקרב מעטים המצב שונה. כפות הרגליים שלהם גורמות להתפתחות הדרגתית של כאבים, מגבלות תנועה ועוד.

למה צריך קשתות בכף הרגל?

היכולת של כף הרגל לעמוד בתפקידיה הרבים מוקנית לה בזכות המבנה הייחודי שלה. עשרות עצמות ומפרקים ומעל 100 שרירים, גידים ורצועות מאפשרים לכף הרגל את:

 • יכולת התאמה לפני השטח המשתנים
 • את יכולת ההתמודדות עם עומסים
 • היכולת לחלק את משקל הגוף על כול כף הרגל
 • את היכולת לשמור אותנו זקופים ויציבים

קשתות כף הרגל

חלק ניכר מהיכולות של כף הרגל מוקנות לה בזכות שתי קשתות אנטומיות בכף הרגל:

 • קשת אורכית
 • וקשת רוחבית

בעת ביצוע פעילות נושאת משקל כמו קפיצה או ריצה מתפקדת הקשת כמו קפיץ:

 • היא משתטחת חלקית בעת ספיגת העומסים
 • בעת שהעומס מוסר חוזרת למצבה הראשוני תוך שחרור אנרגיה

פגיעה בקשתות הללו עלולה לגרום לשינויים ביומכניים תפקודיים באופן עבודת כף הרגל. שיבוש באופן שבו כף הרגל מתפקד עלול לגרום לעומסי יתר, פציעות וכאבים.

כף רגל שטוחה – סיווג

ישנם שני סוגים עיקריים של קשת כף רגל שטוחה:

כפות רגליים שטוחות וגמישות

קשת כף רגל שטוחה – גמישה תשתטח לגמרי בעודה נחה על הקרקע אך בהרימנו את כף הרגל הקשת תחזור.

כפות רגליים שטוחות וקשיחות

כף רגל שטוחה – קשיחה היא קשת שתישאר שטוחה בכול מצב, גם כאשר היא מונפת באוויר או כאשר היא מונחת על הרצפה.

כף רגל שטוחה – גורמים

ישנם מספר גורמים לכף רגל שטוחה. בין הגורמים נמנה:

כפות רגליים שטוחות אצל תינוקות וילדים

כף רגל שטוחה יכולה להיות שלב נורמלי בהתפתחות כף הרגל האנושית. להרבה תינוקות וילדים רכים יש קשת כף רגל נמוכה או אפילו קשת שטוחה בעת עמידה או הליכה. הדבר נובע מרצועות כף רגל גמישות במיוחד בשנים הראשונות של ההתפתחות. ברוב המקרים רצועות אלו מתקשחות עד גיל 10 וכף הרגל מפתחת את הקשת הדרושה לתפקוד פיזיולוגי תקין.

כפות רגליים שטוחות גנטית

כף רגל שטוחה יכולה להיות להתפתח בגלל נטייה גנטית שקיימת אצלכם במשפחה. אם הוריך או הסבים והסבתות שלך סבלו מכף רגל שטוחה ישנה סבירות גבוהה שגם אתה תסבול מהתופעה. לעיתים נדרש השילוב של הנטייה הגנטית לכף רגל שטוחה עם פגיעה או מחלה בכף הרגל כדי שאכן תתפתח כף רגל שטוחה.

כפות רגליים שטוחות נרכשות

עלולה להתפתח בגין פציעה (קרע רצועות או שבר) או מחלה (דלקת פרקים, מחלות נירולוגיות כגון שיתוק מוחי, פוליו ו/או בגין בעיות התפתחות אחרות של רקמות החיבור בכף הרגל), במהלך היריון בגלל שינויים הורמונליים הגורמים לאלסטיות יתר של רקמות החיבור בכף הרגל, בגלל תהליך הניוון הנלווה לגיל (דלקת פרקים ניוונית), עקב עומס יתר מתמשך (שוטר מקוף, רקדנים, אצנים, השמנה וכיוצא בזה) או בשל ליקוי ביומכני של כף הרגל. פגיעה תפקודית בשריר טיביאליס אחורי היא גורם שכיח לקריסה של הקשת.

השפעות קליניות

כף רגל שטוחה מה המשמעות
כף רגל שטוחה מה המשמעות

לקשת בכפות הרגליים הרגל ישנה חשיבות בבלימת הזעזועים וחלוקת העומס הנלווים לנשיאת משקל הגוף בהליכה, ריצה ובקפיצה. אובדן הקשתות בכפות הרגליים גורם למספר עיוותים נלווים במצב של פעילות נושאת משקל ובכללם:

 • סטייה של העקב והחלק הקדמי של כף הרגל החוצה (Valgus)
 • גלגול של החלק המרכזי של כף הרגל פנימה (Hyper pronation)

כף רגל שטוחה משנה את הביו מכניקה של כף הרגל ובכך היא למעשה משבשת את האופן שבה כף הרגל מתפקדת ומעבירה עומסים במעלה הגוף. שיבושים ביומכניים אלו גורמים לעתים להפרעות שמתפתחות בכף הרגל ובמעלה השרשרת הקינטית. השרשרת הקינטית של הגפה התחתונה כוללת את כפות הרגליים, ברכיים, מפרקי ירך, האגן, גב תחתון וצוואר. ועל כן, כפות רגליים שטוחות עלולות על ציר הזמן לגרום בין היתר:

 • "דורבן" בכף הרגל
 • דלקת עצב ע"ש מורטון
 • דלקת בגיד אכילס
 • שין ספלינט
 • הפרעות בריאותיות בברכיים ובכלל זה קרע מיניסקוס, שחיקת סחוסים ועוד
 • להתפתחות דלקת וכאבים במפשעה
 • בעיות עמוד שדרה ובכלל זה שחיקת סחוסים, פריצות דיסק ועוד

סימנים ותסמינים של כפות רגליים שטוחות

בחלק מהמקרים לא מתפתחים כול סימנים ותסמינים בקרב אנשים עם כפות רגליים שטוחות. סיבות אפשריות לכך כוללות בין היתר רמות מאמץ שאינם גבוהים מספיק, יכולות ספיגה ופיצוי גבוהים של הגוף ועוד. עם זאת חלק מהאנשים עם כפות רגליים שטוחות עלול להתלונן בין היתר על:

 • כאבים בכפות הרגליים
 • נפיחות בכף הרגל
 • קושי לבצע פעולות נושאות משקל ובכלל זה הליכות ממושכות, עמידה ממושכת וכמובן ריצה

בגלל העיקרון הקינטי תפקוד לקוי של כפות הרגליים בגלל היותן שטוחות עלול להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים גם במפרקים מרוחקים מכפות הרגליים. מסיבה זאת, אנשים עם כפות רגליים שטוחות עלולים להתלונן גם על:

 • כאב בקרסול וקשיי תנועה
 • כאבים בשוקיים
 • כאב בברכיים ומגבלות תנועה
 • כאבים בירך ומגבלות תנועה
 • כאב בגב ובצוואר ומגבלות תנועה
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

כאבי גב ובעיות נפשיות בקרב נערים

נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול מבעיות נלוות נוספות שלחלקן עלולה להיות משמעות עתידית. 

פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

פציעות שמסיימות קריירה כוללות בין היתר קרע ברצועה הצולבת הקדמית, פציעה של גיד הפיקה או של גיד האכילס. קריירה מקצועית בספורט היא חלומם של רבים המקדישים לכך את חייהם. חשוב להיות מודע לפציעות שעלולות לעצור קריירה של ספורטאים. 

כאב גב כרוני זה הכול בראש

כאב גב כרוני זה הכול בראש

כאב כרוני?, זה הכול בראש. האם כאב כרוני הוא למעשה תגובה רגשית? מתברר שהסיכוי להתפתחות כאבים כרוניים בעקבות פציעה תלוי בקשר שבין שני חלקים במוח הקשורים לרגשות ולמוטיבציה אשר מתקשרים באופן אינטנסיבי יותר בקרב אנשים עם כאבים כרוניים. 

הגב התחתון כואב צאו להליכה

הגב התחתון כואב צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!