כף רגל שטוחה
כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה (Pes Planus) היא תופעה שכיחה. על פי מחקרים שונים מעל כרבע מהאוכלוסיה סובלים מהתופעה. הגורמים לתופעה הם רבים והיא עלולה להיות כרוכה בכאבים ומגבלות תנועה. רובם לא סובלים מתסמינים כלשהם ואפילו לא מודעים לכך ובמקרים אלה אין צורך בטיפול כלשהו לצורך תיקון העיוות. עם זאת אצל חלק קטן מהאנשים המשמעות של ליקוי זה כוללת כאבי רגליים ובגלל עיקרון הפעולה של השרשרת הקינטית גם כאבי גב תחתון ומגוון תסמונות כאב נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכף רגל שטוחה – רקע

כף הרגל הוא מבנה מרשים ביותר. היא מורכבת מ26 עצמות, 33 מפרקים, ועשרות רבות של שרירים, גידים, רצועות ועוד. הגמישות של כף הרגל ויכולת בלימת הזעזועים שלה מקבלת כף הרגל מהקשות האנטומית שלה הנתמכות באמצעות חיתולית הכפית (Plantar Fascia) – רקמת חיבור חזקה הממוקמת בקרקעית כך הרגל. רוב בני האדם נהנים מקשת בכף הרגל גם במצב של עמידה והליכה. על פי נתונים שמפרסם החברה האורטופדית אמריקאית לכף רגל וקרסול 1 מכול 4 אמריקאים לא נמנה על אנשים ברי מזל אלה.

יש להניח שהמספרים האלה משקפים את המצב גם אצלנו. עוד חשוב לציין שחלק מאותם אנשים עם כפות רגליים שטוחות (Flat foot) נולדו וחיו שנים רבות עם כפות רגליים נורמליות לחלוטין. ברוב המקרים כפות רגליים שטוחות אינן גורמות לסימנים ותסמינים כלשהם. בקרב מעטים המצב שונה. כפות הרגליים שלהם גורמות להתפתחות הדרגתית של כאבים, מגבלות תנועה ועוד. 

למה צריך קשתות בכף הרגל?

כאבים בכף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בתפקידיה הרבים מוקנית לה בזכות המבנה הייחודי הכולל 26 עצמות ומעל 100 שרירים, גידים ורצועות. כול אלה מאפשרים לכף הרגל את יכולת התאמה לפני השטח המשתנים, את יכולת ההתמודדות עם עומסים, את היכולת לחלק את משקל הגוף על כול כף הרגל ואת היכולת לשמור אותנו זקופים ויציבים.

קשתות כף הרגל

חלק ניכר מהיכולות של כף הרגל מוקנות לה בזכות שתי קשתות אנטומיות בכף הרגל: קשת אורכית וקשת רוחבית. בעת ביצוע פעילות נושאת משקל כמו קפיצה או ריצה מתפקדת הקשת כמו קפיץ המשתטח חלקית בעת ספיגת העומסים ובעת שהעומס מוסר חוזרת למצבה הראשוני תוך שחרור אנרגיה. פגיעה בקשתות הללו עלולה לגרום לשינויים בימכניים תפקודיים באופן עבודת כף הרגל. שיבוש באופן שבו כף הרגל מתפקד עלול לגרום לעומסי יתר, פציעות וכאבים. 

השפעות קליניות

לקשת בכפות הרגליים הרגל ישנה חשיבות בבלימת הזעזועים וחלוקת העומס הנלווים לנשיאת משקל הגוף בהליכה, ריצה ובקפיצה. אובדן הקשתות בכפות הרגליים גורם למספר עיוותים נילווים במצב של פעילות נושאת משקל ובכללם סטייה של העקב והחלק הקדמי של כף הרגל החוצה (Valgus) וכן גלגול של החלק המרכזי של כף הרגל פנימה (Hyperpronation). כף רגל שטוחה משנה את הביומכניקה של כף הרגל ובכך היא למעשה משבשת את האופן שבה כף הרגל מתפקדת ומעבירה עומסים במעלה הגוף. 

שיבושים ביומכניים אלו עומדים הרבה פעמים בבסיסם של תלונות ופתולוגיות שמתפתחות בכף הרגל ובמעלה מעגל התנועה. הרבה פעמים כאבים בכף הרגל כולל בין היתר “דורבן” בכף הרגל, דלקת עצב ע”ש מורטון כמו גם דלקת בגיד אכילס מיוחסים לקיומה של כף רגל שטוחה. לעיתים אפילו בעיות מרוחקות יותר מכף הרגל כגון כאבים במפשעה, שין ספלינט ובעיות ברכיים ואפילו בעיות עמוד שדרה יכולה להתפתח מהליקוי התפקודי של כף רגל שטוחה. 

סיווג

ישנם שני סוגים עיקריים של קשת כף רגל שטוחה:

כף רגל שטוחה גמישה

כף רגל שטוחה

קשת כף רגל שטוחה – גמישה תשתטח לגמרי בעודה נחה על הקרקע אך בהרימנו את כף הרגל הקשת תחזור.

כף רגל שטוחה קשיחה

כף רגל שטוחה – קשיחה היא קשת שתשאר שטוחה בכול מצב, גם כאשר היא מונפת באוויר או כאשר היא מונחת על הרצפה. 

גורמים

ישנם מספר גורמים לכף רגל שטוחה. בין הגורמים נמנה:

כף רגל שטוחה אצל תינוקות וילדים

כף רגל שטוחה יכולה להיות שלב נורמאלי בהתפתחות כף הרגל האנושית. להרבה תינוקות וילדים רכים יש קשת כף רגל נמוכה או אפילו קשת שטוחה בעת עמידה או הליכה. הדבר נובע מרצועות כף רגל גמישות במיוחד בשנים הראשונות של ההתפתחות. ברוב המקרים רצועות אלו מתקשחות עד גיל 10 וכף הרגל מפתחת את הקשת הדרושה לתפקוד פיזיולוגי תקין.

כף רגל שטוחה גנטית

כף רגל שטוחה יכולה להיות להתפתח בגלל נטייה גנטית שקיימת אצלכם במשפחה. אם הוריך או הסבים והסבתות שלך סבלו מכף רגל שטוחה ישנה סבירות גבוהה שגם אתה תסבול מהתופעה. לעיתים נדרש השילוב של הנטייה הגנטית לכף רגל שטוחה עם פגיעה או מחלה בכף הרגל כדי שאכן תתפתח כף רגל שטוחה.

כף רגל שטוחה נרכשת

עלולה להתפתח בגין פציעה (קרע רצועות או שבר) או מחלה (דלקת פרקים, מחלות נוירולוגיות כגון שיתוק מוחין, פוליו ו/או בגין בעיות התפתחות אחרות של רקמות החיבור בכף הרגל), במהלך היריון בגלל שינויים הורמונאליים הגורמים לאלסטיות יתר של רקמות החיבור בכף הרגל, בגלל תהליך הניוון הנלווה לגיל (דלקת פרקים ניוונית), עקב עומס יתר מתמשך (שוטר מקוף, רקדנים, אצנים, השמנה וכיוצא בזה) או כתוצאה מליקוי ביומכני של כף הרגל. פגיעה תפקודית בשריר טיביאליס אחורי היא גורם שכיח לקריסה של הקשת.

כף רגל שטוחה, סימנים ותסמינים

בחלק מהמקרים לא מתפתחים כול סימנים ותסמינים בקרב אנשים עם כפות רגליים שטוחות. סיבות אפשריות לכך כוללות בין היתר רמות מאמץ שאינם גבוהים מספיק, יכולות ספיגה ופיצוי גבוהים של הגוף ועוד. עם זאת חלק מהאנשים עם כפות רגליים שטוחות עלול להתלונן על כאבים בכפות הרגליים, נפיחות, קושי לבצע פעולות הכרוכות במאמצים עם כפות הרגליים כמו הליכות ממושכות, עמידה ממושכת וכמובן ריצה. בגלל העיקרון הקינטי תפקוד לקוי של כפות הרגליים בגלל היותן שטוחות עלול להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במעלה ההגוף ובכלל זה כאבים בקרסול, שין ספלינט, כאבי ברכיים, כאבים בירך, כאבים בגב ואפיחו כאבים בצוואר.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים לאורך הגפה התחתונה כולל פציעות ברכיים וכן אודות פציעות במפרק הירך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן