כף רגל שטוחה מה המשמעות

כף רגל שטוחה מה המשמעות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כף רגל שטוחה מה המשמעות? כף רגל שטוחה עלולה להוביל להתפתחות כאבים בכפות הרגליים ולעתים גם כאבים במפרקים השונים לאורך השרשרת הקינמטית של הגפה התחתונה. השרשרת הקינמטית של הגפה התחתונה כוללת את כפות הרגליים, ברכיים, מפרקי ירך, האגן, גב תחתון וצוואר. כפות רגליים שטוחות עלולות לגרום לשינוי תפקודי בכל אחד מהמפרקים הללו ובכך חושפת אותם לנזקים ופציעות. כף רגל שטוחה (Pes Planus) היא תופעה שכיחה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע.  על פי מחקרים שונים מעל רבע מאוכלוסיית העולם סובלת מהשתטחות של כף הרגל. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

  לעתים קרובות אין כל סימנים והתסמינים המתפתחים בגין הפרעה זאת. ולכן, רוב האנשים עם כפות רגליים שטוחות לא מתלוננים על תסמינים כלשהם ועתים אפילו לא מודעים לכך שכפות הרגליים שלהם שטוחות. במקרים אלה אין צורך כמובן בטיפול כלשהו לצורך תיקון העיוות. אז, כף רגל שטוחה מה המשמעות? יש לעתים שתופעה זאת כרוכה בכאבים בכפות הרגליים ומגבלות תנועה. במקרים מסוימים בגלל עיקרון הפעולה של השרשרת הקינמטית חלק קטן מהאנשים עם כפות רגליים שטוחות יפתחו סימנים ותסמינים במעלה השרשרת הקינמטית ובכלל זה כאבי רגליים, כאבי גב תחתון ומגוון תסמונות כאב נוספים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כף רגל שטוחה מה המשמעות – רקע

   כף הרגל הוא מבנה מרשים ביותר. היא מורכבת מ26 עצמות, 33 מפרקים, ועשרות רבות של שרירים, גידים, רצועות ועוד. הגמישות של כף הרגל ויכולת בלימת הזעזועים שלה מקבלת כף הרגל מהקשות האנטומית שלה הנתמכות באמצעות חיתולית הכפית (Plantar Fascia) – רקמת חיבור חזקה הממוקמת בקרקעית כך הרגל. רוב בני האדם נהנים מקשת בכף הרגל גם במצב של עמידה והליכה. על פי נתונים שמפרסם החברה האורתופדית אמריקאית לכף רגל וקרסול 1 מכול 4 אמריקאים לא נמנה על אנשים ברי מזל אלה.

   יש להניח שהמספרים האלה משקפים את המצב גם אצלנו. עוד חשוב לציין שחלק מאותם אנשים עם כף רגל שטוחה (Flat foot) נולדו וחיו שנים רבות עם כפות רגליים נורמליות לחלוטין. ברוב המקרים כפות רגליים שטוחות אינן גורמות לסימנים ותסמינים כלשהם. בקרב מעטים המצב שונה. כפות הרגליים שלהם גורמות להתפתחות הדרגתית של כאבים, מגבלות תנועה ועוד.

   למה צריך קשתות בכף הרגל?

   כף רגל שטוחה
   כף רגל שטוחה

   היכולת של כף הרגל לעמוד בתפקידיה הרבים מוקנית לה בזכות המבנה הייחודי הכולל 26 עצמות ומעל 100 שרירים, גידים ורצועות. כול אלה מאפשרים לכף הרגל את יכולת התאמה לפני השטח המשתנים, את יכולת ההתמודדות עם עומסים, את היכולת לחלק את משקל הגוף על כול כף הרגל ואת היכולת לשמור אותנו זקופים ויציבים.

   קשתות כף הרגל

   חלק ניכר מהיכולות של כף הרגל מוקנות לה בזכות שתי קשתות אנטומיות בכף הרגל: קשת אורכית וקשת רוחבית. בעת ביצוע פעילות נושאת משקל כמו קפיצה או ריצה מתפקדת הקשת כמו קפיץ המשתטח חלקית בעת ספיגת העומסים ובעת שהעומס מוסר חוזרת למצבה הראשוני תוך שחרור אנרגיה. פגיעה בקשתות הללו עלולה לגרום לשינויים ביומכניים תפקודיים באופן עבודת כף הרגל. שיבוש באופן שבו כף הרגל מתפקד עלול לגרום לעומסי יתר, פציעות וכאבים.

   השפעות קליניות

   לקשת בכפות הרגליים הרגל ישנה חשיבות בבלימת הזעזועים וחלוקת העומס הנלווים לנשיאת משקל הגוף בהליכה, ריצה ובקפיצה. אובדן הקשתות בכפות הרגליים גורם למספר עיוותים נלווים במצב של פעילות נושאת משקל ובכללם סטייה של העקב והחלק הקדמי של כף הרגל החוצה (Valgus) וכן גלגול של החלק המרכזי של כף הרגל פנימה (Hyperpronation). כף רגל שטוחה משנה את הביו מכניקה של כף הרגל ובכך היא למעשה משבשת את האופן שבה כף הרגל מתפקדת ומעבירה עומסים במעלה הגוף.

   שיבושים ביומכניים אלו עומדים הרבה פעמים בבסיסם של תלונות ופתולוגיות שמתפתחות בכף הרגל ובמעלה מעגל התנועה. הרבה פעמים כאבים בכף הרגל כולל בין היתר "דורבן" בכף הרגל, דלקת עצב ע"ש מורטון כמו גם דלקת בגיד אכילס מיוחסים לקיומה של כף רגל שטוחה. לעיתים אפילו בעיות מרוחקות יותר מכף הרגל כגון כאבים במפשעה, שין ספלינט ובעיות ברכיים ואפילו בעיות עמוד שדרה יכולה להתפתח מהליקוי התפקודי של כפות רגליים שטוחות.

   כף רגל שטוחה – סיווג

   ישנם שני סוגים עיקריים של קשת כף רגל שטוחה:

   כפות רגליים שטוחות וגמישות

   כף רגל שטוחה
   כף רגל שטוחה

   קשת כף רגל שטוחה – גמישה תשתטח לגמרי בעודה נחה על הקרקע אך בהרימנו את כף הרגל הקשת תחזור.

   כפות רגליים שטוחות וקשיחות

   כף רגל שטוחה – קשיחה היא קשת שתישאר שטוחה בכול מצב, גם כאשר היא מונפת באוויר או כאשר היא מונחת על הרצפה.

   כף רגל שטוחה – גורמים

   ישנם מספר גורמים לכף רגל שטוחה. בין הגורמים נמנה:

   כפות רגליים שטוחות אצל תינוקות וילדים

   כף רגל שטוחה יכולה להיות שלב נורמלי בהתפתחות כף הרגל האנושית. להרבה תינוקות וילדים רכים יש קשת כף רגל נמוכה או אפילו קשת שטוחה בעת עמידה או הליכה. הדבר נובע מרצועות כף רגל גמישות במיוחד בשנים הראשונות של ההתפתחות. ברוב המקרים רצועות אלו מתקשחות עד גיל 10 וכף הרגל מפתחת את הקשת הדרושה לתפקוד פיזיולוגי תקין.

   כפות רגליים שטוחות גנטית

   כף רגל שטוחה יכולה להיות להתפתח בגלל נטייה גנטית שקיימת אצלכם במשפחה. אם הוריך או הסבים והסבתות שלך סבלו מכף רגל שטוחה ישנה סבירות גבוהה שגם אתה תסבול מהתופעה. לעיתים נדרש השילוב של הנטייה הגנטית לכף רגל שטוחה עם פגיעה או מחלה בכף הרגל כדי שאכן תתפתח כף רגל שטוחה.

   כפות רגליים שטוחות נרכשות

   עלולה להתפתח בגין פציעה (קרע רצועות או שבר) או מחלה (דלקת פרקים, מחלות נירולוגיות כגון שיתוק מוחי, פוליו ו/או בגין בעיות התפתחות אחרות של רקמות החיבור בכף הרגל), במהלך היריון בגלל שינויים הורמונליים הגורמים לאלסטיות יתר של רקמות החיבור בכף הרגל, בגלל תהליך הניוון הנלווה לגיל (דלקת פרקים ניוונית), עקב עומס יתר מתמשך (שוטר מקוף, רקדנים, אצנים, השמנה וכיוצא בזה) או כתוצאה מליקוי ביומכני של כף הרגל. פגיעה תפקודית בשריר טיביאליס אחורי היא גורם שכיח לקריסה של הקשת.

   סימנים ותסמינים של כפות רגליים שטוחות

   בחלק מהמקרים לא מתפתחים כול סימנים ותסמינים בקרב אנשים עם כפות רגליים שטוחות. סיבות אפשריות לכך כוללות בין היתר רמות מאמץ שאינם גבוהים מספיק, יכולות ספיגה ופיצוי גבוהים של הגוף ועוד. עם זאת חלק מהאנשים עם כפות רגליים שטוחות עלול להתלונן על כאבים בכפות הרגליים, נפיחות, קושי לבצע פעולות הכרוכות במאמצים עם כפות הרגליים כמו הליכות ממושכות, עמידה ממושכת וכמובן ריצה. בגלל העיקרון הקינמטי תפקוד לקוי של כפות הרגליים בגלל היותן שטוחות עלול להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במעלה הגוף ובכלל זה כאבים בקרסול, שין ספלינט, כאבי ברכיים, כאבים בירך, כאבים בגב ואפילו כאבים בצוואר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע