ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספונדילוליסטזיס – אבחון וטיפול עשויים למנוע החמרה במצב וצורך עתידי בניתוח קיבוע. ספונדילוליסטזיס נגרם כאשר חוליה אחת זזה ממקומה קדימה או אחורה ביחס לחוליות האחרות הסמוכות אליה בעמוד השדרה. תופעה זאת מתפתחת בעקבות שבר מאמץ בקשת האחורית של החוליה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אחד מהגורמים השכיחים להתפתחות כאבי גב תחתון בעיקר בקרב ילדים ונערים הוא ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) תזוזת חוליה. הגורם העיקרי לתופעה הזאת הוא שבר מאמץ בקשת החוליה באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis). שבר זה הקרוי ספונדילוליזיס (Spondylolysis) יכול להתרחש בגלל עומסי יתר ומגוון סיבות נוספות ולאפשר באופן הדרגתי את גלישת החוליה ממקומה.

  {loadposition inside-page}

  ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול – רקע

  המילה ספונדילוליסטזיס מורכבת למעשה משתי מילים יווניות נפרדות ספונדילו ו- ליסטזיס. המשמעות של ספונדילו היא עמוד שדרה ואילו המשמעות של ליסטזיס היא החלקה. המשמעות הכוללת היא על כן: החלקה של חוליה אחת ביחס לחוליה השנייה. כאבי גב וסימנים ותסמינים נוספים עלולים להתפתח בגלל ספונדילוליזיס (שבר בלי תזוזת חוליה) וגם בגלל ספונדילוליסטזיס (שבר עם תזוזת חוליה). עם זאת חשוב לזכור שהתופעות הללו יכולות להיות קיימות במשך שנים ללא כל סימנים ותסמינים. עוד חשוב לזכור שאין בהכרח התאמה בין גודל התזוזה של החוליה לבין חומרת הסימנים והתסמינים. שבר מאמץ וגלישה של החוליה יכולים להתפתח בכול אזור בעמוד השדרה אך ברוב המקרים הם מתפתחים בעמוד השדרה המותני.

  חוליית מותן טיפוסית – אנטומיה

  אנטומיה של חוליה
  אנטומיה של חוליה

  חוליות עמוד השדרה ובכלל זה החוליה המותנית מורכבים משני חלקים עיקריים, גוף החוליה מלפנים וקשת החוליה מאחור. גוף החוליה המותנית רחב וחזק ובעל צורה של כליה. המסיביות היחסית של חוליות המותן נועדו לאפשר להן לשאת את משקל הפלג הגוף העליון. קשת החוליה מאחור יוצרת את תעלת השדרה שתפקידה להגן על חוט השדרה ולהכיל מלבד חוט השדרה גם רצועות, כלי דם ועוד.

  המבנה האנטומי של קשת החוליה כולל שתי רגליים (Pedicles) ושתי לוחות (Laminae). מתחת לכול רגל נוצר נקב החוליה (Inter vertebral foramen) שדרכו יוצא שורש העצב מחוט השדרה לחלקי הגוף השונים. שבעה מבנים גרמיים ממוקמים בקשת החוליה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • זיז קוצי (Spinous process)
   • שני זיזים רוחביים (Transverse processes)
   • שני פרקי שטחה עליונים (Superior facets)
   • שני פרקי שטחה תחתונים (Inferior facets)

   האזור הצר שבין פרק השטחה העליון לפרק השטחה התחתון (Pars interarticularis) הוא לרוב נקודת התורפה שבה מתרחש השבר.

   שכיחות התופעה

   ספונדילוליסטזיס יכול להיגרם לכול אחת מהחוליות בעמוד השדרה ובכלל זה חוליות הצוואר וחוליות הגב. אך את הבכורה בנושא הזה נוטל עמוד השדרה המותני. גלישת של החוליות שכיחה יותר בקרב חוליות המותן וברוב המכריע של המקרים (90%) גולשת חוליית המותן החמישית (L5) על פני חוליית עצם העצה הראשונה (S1). החוליה השנייה בשכיחותה היא חוליית המותן הרביעית (L4) הגולשת מעל החוליה החמישית (L5). יתכן מצב של שבר באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים ללא גלישה של החוליה. עם זאת בחלק ניכר מהמקרים (30 – 60%) המצב שונה וקיומו של שבר מאמץ כרוך גם בגלישה של החוליה.

   כאמור שבר מאמץ בקשת החוליה באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים הוא הגורם השכיח ביותר לכאבי גב בקרב ילדים ונערים. התופעה מתרחשת בקרב ילדים ובני נוער בין הגילאים 6-16. כאשר גורמי הסיכון לכך כוללים כנראה חבלות חוזרות ונשנות בשילוב עם התפתחות לקויה של עמוד השדרה או חבלה טראומטית משמעותית. בין 6 – 7% מבני הנוער עד גיל 18 עלולים לסבול מתופעה זאת. הבעיה שכיחה יותר בקרב בנים אך נוטה להיות חמורה יותר בקרב בנות.

   הבעיה שכיחה יותר בקרב ספורטאים צעירים העוסקים בענפי ספורט הכוללים מתיחות חוזרות ונשנות של עמוד השדרה לאחור כגון אתלטיקה, התעמלות, הרמת משקולות, טניס, היאבקות, אומניות לחימה ועוד. ספורטאים צעירים אלו מצויים בסיכון מוגבר לסבול משבר (Spondylolysis) באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis) ללא גלישה של החוליה או משבר עם גלישה (Spondylolisthesis).שבר מאמץ כזה פוגע גם בקרב יותר מ- 10% מהמבוגרים.

   סימנים ותסמינים

   כאמור ברוב המקרים ספונדילוליסטזיס יכול להיות נוכח ללא כול סימנים ותסמינים. במקרים שבהם ישנם סימנים ותסמינים יתלונן החולה בעיקר על כאבי גב תחתון שמחמירים לאחר פעילות גופנית ובעיקר לאחר פעילות הכרוכה בפשיטה של עמוד השדרה לאחור. תלונות אחרות תכלולנה מגבלות תנועה של הגב התחתון ונוקשות של שרירי המיתר מאחור (Hamstrings) .

   במצבים שבהם יש לחץ על חוט השדרה או על שורשי עצב עלול החולה להתלונן גם על חלק או כול הסימנים והתסמינים הנירולוגיים הבאים: כאב בישבן, בירך ובמורד הרגל, נימול הירדמות בגפיים, חולשה בגפיים. במצבים קשים במיוחד שבהם יש לחץ חמור על רקמה עצבית יכול החולה לסבול מאובדן שליטה על הסוגרים ומתסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome).

   גורמים לספונדילוליסטזיס

   עמוד השדרה בכלל ועמוד השדרה המותני בפרט חשופים לעומסים כבדים חוזרים ונשנים הנובעים מהיציבה הזקופה שאימצנו. עומסים ומאמצים חוזרניים אלו בשילוב עם עמוד שדרה שטרם התחזק דיו הם הגורמים העיקריים לשכיחות התופעה בקרב ספורטאים צעירים. ענפי ספורט מסוימים מעלים את הסיכון להתפתחות שבר מאמץ – ספונדילוליסטזיס (spondylolysis) בקשת החוליה מאחור בחלק הצר שבין פרקי השטחה העליונים לפרקי השטחה התחתונים (Pars interarticularis).

   במצב של שבר מאמץ בפרקי השטחה העליונים לא ניתן יותר להתנגד למשקל הגוף הדוחף את החוליה מטה והגלישה של החוליה מתרחשת. גורמים נוספים להתפתחות התופעה כוללים נטיות גנטיות, בעיות התפתחותיות של עמוד השדרה או טראומה הגורמת לשבר בחלק האחורי של קשת החוליה. בהקשר זה חשוב לציין ספונדילוליזיס קיים בקרב יותר מ- 50% מהאסקימואים. לדעת חלק מהחוקרים הדבר מצביע על בעיה גנטית בעוד שחוקרים אחרים מייחסים את הנטייה הזאת לחשיפה המוגברת לעומסים על עמוד השדרה של התינוקות האסקימואים בגלל אופן הנשיאה שלהם.

   סיווג ספונדילוליסטזיס על פי גורמים

   נהוג לחלק את הסוגים השונים של ספונדילוליסטזיס ל6 קטגוריות שונות על פי הגורמים לתופעה:
   סוג 1
   מולד (Congenital or dysplastic) נגרם על רקע התפתחות לקויה של פרקי השטחה האחוריים שעקב כך אינם מונעים את גלישת החוליה.
   סוג 2
   איסטמי (Isthmic or spondylolytic) השכיח ביותר. נגרם על רקע שבר מאמץ או שבר חריף באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (pars interarticularis).
   סוג 3
   ניווני (Degenerative) – שכיח יותר בקרב אנשים מבוגרים ונגרם על רקע שינויים ניווניים במפרקים הבין חולייתיים ופגיעה ביכולתם לבלום את גלישת החוליה.
   סוג 4
   טראומטי (Traumatic) נגרם על רקע של שבר חבלתי או פריקה טראומטית של אחד או יותר מהמבנים המצויים בחלק האחורי של קשת החוליה ובכך אינם מונעים את גלישת החוליה.
   סוג 5
   פתולוגי (Pathologic) נגרם על רקע נזקים משניים ממחלות כגון גידולים סרטניים מחלות זיהומיות של העצם ועוד
   סוג 6
   רפואי (Iatrogenic) נגרם בעקבות ביצוע פרוצדורה רפואית כגון ניתוח עמוד שדרה.

   ספונדילוליסטזיס – גורמי סיכון

   ישנם מספר גורמים המעלים את הסיכון לכך ששבר בקשת החוליה – ספונדילוליסטזיס (Spondylolysis), התפתח לכדי גלישה של החוליה (Spondylolisthesis). בין יתר גורמי הסיכון נמנה:

   סוגי ספורט כגון אתלטיקה והתעמלות היוצרים עומסים חריגים על עמוד השדרה

   • מגדר (בנות יותר מבנים)
   • גיל צעיר
   • פגמים מולדים בחוליות עמוד השדרה כגון שדרה שסועה (Spina bifida)
   • שדרה שסועה נסתרת (spina bifida occulta)
   • חוליות בצורת טריז (Vertebral wedging)
   • קרוב משפחה מקרבה ראשונה שסובל מספונדילוליסטזיס
   • קיעור יתר של עמוד השדרה המותני (Lumbar hyper lordosis) ועוד

   ספונדילוליסטזיס אבחון

   ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול
   ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול

   לא ניתן לאבחן ספונדילוליסטזיס על סמך הסימנים והתסמינים עימם מופיע החולה. ועל כן האבחון נעשה באמצעות לקיחת היסטוריה ובדיקות גופנית אך נסמך על אמצעי הדמיה ובעיקר על צילום רנטגן. באמצעות צילום רנטגן צדי Lateral X-ray)) של עמוד השדרה נדע להעריך עם קיימת גלישה של החוליה ומהי חומרתה. צילום רנטגן אלכסוני (Oblique X-rays) עשוי להדגים את השבר בחוליה.

   במידה ויש חשש שקיימת חוסר יציבות בעמוד השדרה ניתן לבצע צילומי רנטגן צדיים נוספים כולל צילום במצב כפיפה (Flexion) וצילום במצב פשיטה (Extension). במקרים מסוימים כדי לשלול פתולוגיות נוספות או אחרות או לאשר שאכן ספונדילוליסטזיס הוא הגורם לסימנים והתסמינים ידרשו בדיקות דימות מתקדמות נוספות כולל מיפוי עצמות, CT ו/או MRI.

   דירוג חומרת הגלישה

   את חומרת הגלישה הנגרמת בגלל ספונדילוליסטזיס מחלקים לחמש דרגות חומרה כאשר החוליה זזה קדימה כ 25% מהמקסימום הגלישה מוגדרת כרמה 1, כאשר החוליה זזה קדימה כ 50% מהמקסימום הגלישה מוגדרת כרמה 2, כאשר החוליה זזה קדימה כ 75% מהמקסימום הגלישה מוגדרת כרמה 3, תזוזה קדימה של 100% מהמקסימום מוגדר כרמה 4.  גלישה של מעל 100% מוגדרת כרמה 5.

   ספונדילוליסטזיס טיפול

   הטיפול הראשוני בסימנים ותסמינים הנגרמים בגלל ספונדילוליסטזיס הוא שמרני. ברוב המכריע של המקרים טיפול כירופרקטי ושיקום הוא כול שצריך כדי להחזיר את החולה לחיים נורמליים הכוללים עבודה ופעילות גופנית. השילוב של טיפול באמצעים להפחתת דלקת כגון לייזר רך עם טכניקות טיפול ידניות ועם מנוחה מתנועות ומאמצים הגורמים לכאב הכוללים הרמות משקלים, כפיפות עמוד שדרה לאחור, עמידה ממושכת ועוד יעזור ברב המקרים להרגיע את המצב.

   מטרתן של טכניקות הטיפול הידניות הוא לשמר או לשפר את טווחי התנועה של חוליות המותן, הגמשה של שרירי המיתר וחיזוק שרירי הליבה. במקרים של ספונדילוליסטזיס לא יציב המסכן את חוט השדרה או במקרים אחרים שאינם מגיבים לטיפול שמרני יש לשקול טיפול כירורגי לקיבוע ואיחוי השבר ואולי החזרת החוליה למקום. המלצתנו: ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול גם עם לצורך מניעה עשויים לחסוך צרות בעתיד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.