כאב פטלופמורלי מה גורם לזה

כאב פטלופמורלי מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב פטלופמורלי מה גורם לזה? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה. להתפתחות כאבי ברכיים על רקע זה פטלופמורלי יש שמות נוספים ובכלל זה:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • "ברך רצים" (Runner's Knee)
  • "תסמונת כאבי ברך קדמיים" (Anterior knee pain syndrome)
  • "תסמונת כאבי מפרק הירך-פיקה" (Patellofemoral Pain Syndrome) ועוד

  אכן ברוב המקרים כאבים בקדמת הברך יהיו תוצאה של פגיעה במפרק הירך-פיקה. עם זאת  ישנן תסמונות כאבי ברכיים נוספות בקרב רצים יש המכנים גם אותן "ברך רצים" ובכלל זה:

  • תסמונת דלקתית של הרקמה הסינוביאלית (Synovial Plica syndrome) המצויה בברך
  • תסמונת איליוטיביאל (Iliotibial band syndrome) הנגרמת עקב החיכוך של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית בעצם הירך ועוד. .

  {loadposition inside-page}

  כאב פטלופמורלי מה גורם לזה – רקע

  ברך רצים (Runner's Knee) היא פציעת ריצה שכיחה אשר תסמיניה כוללים כאבים בקדמת הברך וסביב פיקת הברך וכן מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. התופעה פוגעת בעיקר בבני נוער (בנות יותר מבנים) או במבוגרים לאחר גיל 40. במחצית מהמקרים שתי הברכיים יהיו מעורבות. ברוב המקרים הבעיה נפתרת על ידי טיפולים שמרניים ושינויים באורח החיים ושינויים בפעילות הגופנית. הכאבים מפציעה זו שמנגנונה משתייך למשפחת הפציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries) נגרמים בגלל שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך במפרק מפרק הירך- פיקה (Patellofemoral).

  אכן, כאבי ברכיים על רקע פגיעה בסחוס התת פיקתי שכיחה ביותר בקרב רצים אך גם פעילויות אחרות, עיסוקים אחרים ותחביבים אחרים עלול לגרום לפגיעה בסחוס התת פיקתי. בין יתר הפעילויות נמנה עלייה וירידה במדרגות, ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות וכריעות ברכיים. אבחון מהיר ומדויק של הבעיה יאפשר הענקת טיפול מהיר ויעיל שעשוי לעצור את תהליך שחיקת הסחוס ולמנוע בעיות כרוניות ועגמת נפש. הגורמים לפגיעה בסחוס התת פיקתי הם בעיקר עומס יתר הנגרם על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כגון ריצה או/ו תנועת פיקת ברך לקויה.

  הגורם העיקרי לברך רצים הוא עומס יתר על המפרק ירך-פיקה. לפעמים גם תנועת פיקה לקויה עלולה להוות גורם. במצב מיטבי פיקת הברך עולה ויורדת בעת יישור וכיפוף של הברך בתוך מגרעת המצויה בקצה התחתון של עצם הירך. מסיבות שונות שעל חלקן נעמוד בהמשך הפיקה עלולה לפתח מסלול תנועה חלופי או אפילו לסטות לחלוטין ממסלולה ואגב כך לגרום לשחיקת הסחוס ולכאבים. ברוב המקרים הסטייה של הפיקה או פריקתה בעת תנועתה מעלה ומטה תהיה החוצה כלומר לצד החיצוני של הברך.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאב פטלופמורלי מה גורם לזה
   כאב פטלופמורלי מה גורם לזה

   אנטומיה בסיסית של מפרק הברך

   מפרק הברך, המפרק הגדול בגופנו, הוא מפרק צירי חד כיווני בעל יכולת מוגבלת לבצע תנועה סיבובית. מפרק הברך מכיל למעשה שני מפרקים: האחד מורכב מעצם הירך (femur) ומעצמות השוק והשוקית (tibia and fibula) והשני מפרק הירך-פיקה שנוצר מהחיבור שבין עצם הירך לפיקת הברך (Patella). מפרק הברך מוחזק על ידי רצועות כאשר שתי כריות סחוסיות הקרויות מיניסקוס ולהן צורת סהר, ממוקמות בין שני חלקי המפרק יוצרות חיץ ובולמות עומסים.

   מפרק הירך-פיקה

   פיקת הברך ממוקמת בתוך מגרעת מוארכת המצויה בחלק התחתון של עצם הירך ומוטבעת בתוך הגיד של השריר הארבע ראשי. הפיקה מוחזקת במקומה גם על ידי רצועות המצויות מצדדיה. שכבת סחוס מצפה את המשטח הפנימי של הפיקה ושכבה נוספת מצפה את המגרעת שבתוכה נעה הפיקה. בכול פעולה שמבצעת הברך, הסחוסים מאפשרים לפיקה לנוע בתוך המגרעת הנמצאת בעצם הירך, מעלה מטה באופן חלק. פיקת הברך מתפקדת כציר ותפקידה להגביר את הכוח של השריר הארבע ראשי.

   קפסולה, רקמה סינוביאלית, כלי דם …

   מפרק הברך עטוף ברקמה סיבית עבה הקרויה קפסולה (Capsule) שתפקידה לייצב ולהגן על המפרק. בתוך הקפסולה ישנה ממברנה סינוביאלית (Synovial membrane) שתפקידה לייצר ולהפריש נוזל סינוביאלי אשר מסוכך את חלקי המפרק. חלקים אחרים כוללים את שכבת השומן מתחת לפיקת הברך (Infrapatellar fat pad) והבורסה (Bursa) שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים.

   הקפסולה של מפרק הברך מחוזקת על ידי רצועות. התפצלויות של כלי הדם הגניקולארים העורקיים מספקים דם עשיר בחמצן לרקמות הברך השונות ואילו הוורידים אוספים את הדם. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. שרירים וגידים שונים מניעים המפרק. העצבים המעצבבים את הברך מקורם בעמוד השדרה המותני.

   כאב פטלופמורלי – מה בדיוק כואב שם?

   מגוון רקמות עשוי להיות מעורב בכאב המופיע בחלק הקדמי של הברך כולל גידי השריר הארבע ראשי וגיד הפיקה, הרצועות הרטינקולריות, הרקמה הסינוביאלית, שכבת השומן התת פיקתי, העצם מתחת לשכבת הסחוס, מעטפת המפרק ועוד. הסחוס עצמו אינו יוצר כאב אך כאשר הוא ניזוק הוא יכול להוביל לשרשרת תגובות שבסופן רקמה אחרת כמו למשל מעטפת המפרק, כרית השומן התת-פיקתי , הרקמה הסינוביאלית או העצם מתחת לסחוס שהן רגישות לכאב והממוקמת מתחת לסחוס או סביבו תייצרנה כאב.

   כאב פטלופמורלי מה גורם לזה – פירוט גורמים

   הגורם העיקרי להתפתחות כאבים באזור המפרק הירך-פיקה הוא עומס יתר חוזרני. עומס היתר הוא אינדיבידואלי ומשתנה בהתאם ליכולת של רקמת הסחוס ושל הרקמות סביב המפרק להתמודד עם העומס לפני הכשל, הדלקת והכאבים. גורם נוסף הוא תפקוד לקוי של המפרק מפרק הירך-פיקה שנגרם בגלל ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים כגון ריצה, בגלל ליקויים מבניים במפרק הברך ו/או במפרק הירך פיקה, ליקוי ביומכני באופן עבודת מפרק הברך ו/או מפרק הירך פיקה. ברוב המקרים הגורם הנו שילוב מסוים של הגורמים הללו. כמובן שגם נזקי חבלה כתוצאה מנפילה או מכה במפרק הזה עלולים להוביל להתפתחות כאב פטלופמורלי.

   כאב פטלופמורלי מה גורם לזה – גורמי סיכון

   במחקר פיני (Osteoarthritis Cartilage. 2002 Aug;10(8):623-30) שנערך בקרב קבוצת עובדים גדולה קבעו החוקרים שגורמי סיכון ללקות בפציעה וכאב במפרק ירך פיקה או בחלק אחר בברך כוללים מלבד גיל מתקדם גם את הגורמים הבאים:

   גיל

   שתי קבוצות גיל מצויות בקבוצות הסיכון להתפתחות כאבים במפרק הירך-פיקה, בני הנוער ומבוגרים מעל גיל 40. רמת הסיכון הגבוה של בני הנוער נובעת משתי סיבות עיקריות:  סיבה ראשונה –  בגיל הזה ישנם שינויים מבניים וחוסר איזון שרירי הנובעים מההתפתחות המהירה של הברכיים. אלה גורמים לתנועת פיקה לא מיטבית ובעקבות כך להתפתחות פציעה. הסיבה השנייה – עומסי היתר הנובעים מתקופה שבה חלק ניכר מבני הנוער עוסק בפעילות ספורט באופן מוגבר. כאבי ברכיים במפרק הירך-פיקה בקרב קבוצת הגיל המבוגרת של מעל גיל 40 נגרמים למעשה בגלל שילוב של שינויים ניווניים הנוצרים במהלך השנים במבנה הברך וברקמות התומכות ומניעות. שינויים אלו גורמים לתנועה לא תקינה בברך ויחד עם עומסי יתר, לפעמים אפילו מינימליים, גורמים לפציעה בברך.

   משקל עודף והשמנה

   אלה יוצרים עומסי יתר על המפרקים

   עישון
   פציעות ברך קודמות או ניתוחים קודמים

   כול ניתוח בברך צפוי לגרום להתפתחות שינויים ניווניים מוגברים ובכך לעלות את הסיכון לתפקוד לקוי ופגיעה בברך.

   סוג עבודה

   עבודה במנח שדורשת כפיפת פלג גוף עליון עם ברכיים כפופות או בעמידה

   גורמים פסיכולוגיים

   החוקרים הפינים מצאו שגם גורמים חברתיים פסיכולוגיים בעבודה העלו את הסיכון לסבול מבעיות בברכיים.

   סוג הספורט שלכם

   ריצה ובעיקר ריצה בעליה היא סוג הספורט עם רמת הסיכון הגבוהה ביותר לסבול מפציעה של מפרק הירך פיקה ולכן גם פציעה זאת מכונה ברך רצים.

   מגדר

   פציעה וכאב במפרק הירך פיקה שכיחים יותר בקרב נשים. גורמים אפשריים להבדלים הללו כוללים זווית Q גדולה יותר וחולשת שרירים (השריר הארבע ראשי ועוד).

   מה גורם לתנועת פיקה לא תקינה?

   במהלך פעילות הכרוכה בכפיפה של הברך הפיקה עולה ויורדת בתוך מגרעת מוארכת המצויה על עצם הירך. עומס יתר על הציר הזה או/ומיקום לא אופטימלי של הפיקה בתוך השקע יובילו בהכרח לנזק וכאבים. בהעדר חבלה שיכולה להוביל לסטייה של הפיקה או לתפקוד לקוי של המפרק פטלופמורל ניתן לסווג את הגורמים לתנועת פיקה לא תקינה לשני תתי קבוצות: קבוצת גורמים התנהגותיים נרכשים וקבוצת גורמים מבניים מולדים:

   גורמים נרכשים

   פיקת הברך יכולה לסטות ממסלולה בגלל חולשת שרירים, התקצרות רקמות, ליקוי תפקוד עצבי פרופריוצפטיבי ועוד. אלה עלולים להתפתח בגלל גיל, חוסר אימון, מחלה או/ו ביו-מכניקה לקויה של כפות הרגליים או פרק הירך. בסוג זה של תנועת פיקה לקויה, המבנה האנטומי של הפיקה עצמה, של הברך ושל המגרעת בתוכה הפיקה נעה הנם תקינים לחלוטין. כמו כן לרוב אין תחושה של חוסר יציבות.

   תפקוד המפרק ירך פיקה מושפע ממצבו של שריר הארבע ראשי ובעיקר של הראש הפנימי (Vastus medialis). שרירים נוספים בעלי השפעה תפקודית על מפרק הברך בכלל ועל מפרק הירך פיקה כוללים את השרירים הפועלים על הגב התחתון, האגן (שרירי העכוז ועוד) ועל מפרק הירך (שביל הכסל והשוקה ועוד). חולשת שרירים, תפקוד לקוי של הגב התחתון, האגן ו/או מפרק הירך יובילו לביצוע תנועות פיצוי בברך ולגרום לפציעה.

   הניוון או הליקויים התפקודיים המתפתחים עם השנים מובילים גם להתקצרות יתר של רקמות רכות כגון רצועות (כמו למשל הרצועה הרטינקולארית), שרירים (השריר הארבע ראשי לפנים, שריר המיתר מאחור, שריר התאומים בשוק ועוד) וגידים מקשה על תפקוד תקין של המפרק יתר. תפקוד תקין של הברך מחייב קשר עצבי תקין בין הברך לבין מרכזי השליטה. נזק לסיבי העצבים בברך הנובע מניוון או פציעה יוביל לכשל בחיבור הזה ובהכרח לתפקוד פרופריוצפטיבי לא תקין.

   כיצד נשפר את המצב

   אימונים מתאימים יכולים לשפר את תפקוד השרירים הללו ולהחזיר את הפיקה לציר תנועה תקין ובכך להפחית מהשחיקה ומהכאבים הנלווים לה. מתברר שגם לשרירים הפועלים על מפרק הירך יש השפעה על התפתחות כאבי פטלו-פמורל. כך למשל נימצא במחקר שבוצע בארצות הברית שחולשה וחוסר גמישות של השרירים במפרקי הירך עשויים לגרום לכאבים כרוניים במפרק פטלו-פמורל בעוד שחיזוק וגמישות של השרירים הללו עשוי לשפר את מצב המפרק (21.4.06 הירחון האמריקאי לרפואת ספורט).

   גורמים מבניים מולדים

   כאב פטלופמורלי מה גורם לזה
   כאב פטלופמורלי מה גורם לזה

   שינויים מבניים במבנה הברך עלולים גם הם לגרום לכאבי מפרק הירך-פיקה. דוגמה לכך הן בעיות מבניות של הפיקה והמגרעת על עצם הירך בה הפיקה מתפקדת: פיקת ברך שטוחה מידי שהיא בהכרח עם נטייה להחליק מחוץ למגרעת או רדידות של המגרעת אשר שוב גורמת לפיקה לסטות בקלות החוצה. גם פיקה הממוקמת גבוה (Patella alta) מידי או נמוכה (Patella baja) מידי תשבש בהכרח את התפקוד של המפרק הזה.

   גם בירכי X או ברכי O אשר יוצרים זווית Q שאינה אופטימלית חושפים את מפרק הירך פיקה לליקוי תפקודי. זווית Q היא הזווית שבין הקו הנמתח מהזיז הקדמי עליון באגן לאמצע הפיקה והקו הנמתח בין אמצע הפיקה לזיז השוק. זווית ממוצעת של גברים עומדת על 14 מעלות וזו של נשים על 17 מעלות.

   עוד גורמים מולדים לליקוי תפקודי של מפרק הירך פיקה כוללים הבדל באורך הרגליים, שינויים מבניים אחרים הגורמים מנח לא תקין של עצם הירך, מנח לא תקין של הקרסול (קשת שטוחה או גבוהה מידי), תנועתיות יתר בברך הנובעת מכשל של הרצועות הגמישות מידי באופן מולד לייצב ולתמוך בברך ועוד. המשמעות של שינויים בזוויות Q ושל שינויים מבניים אחרים היא ליקוי בתנועת הפיקה אשר גורמת לחץ מוגבר על צד אחד של המגרעת, שחיקה וכאבים.

   שינויים אלו ניתן לזהות בבדיקה גופנית וצילום רנטגן. בבעיה מסוג זה הברך מאופיינת בחוסר יציבות יחסית. גורמי סיכון מבניים, מולדים, נוספים לפתח כאבי מפרק הירך-פיקה כוללים גמישות יתר של מפרקי הברכיים (שכיח בקרב נשים) וכפות רגליים שטוחות.

   תסמינים נוספים

   התסמינים העיקריים הנובעים מפגיעה במפרק מפרק הירך-פיקה כוללים כאבי ברכיים המתמקדים בקדמת הברך וסביב הפיקה. הכאבים מחמירים בהליכה, ריצה וקפיצה וכן בעת ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות, במעבר מישיבה לעמידה, בעת עלייה וירידה במדרגות וכאשר אנו כורעים ברכיים. כאבים עלולים להחמיר בכול מצב של שימוש ועומס על הברכיים. מלבד כאבים יתכן ורעשים וחריקות יתלוו לתנועת הברך. הקלה ברמת הכאב צפויה במנוחה עם ברכיים ישרות או כמעט ישרות.

   הסימנים העיקריים כוללים רעשים וחריקות המופקים מהנעה אקטיבית ופסיבית של פיקת הברך, הנעת הפיקה עם מעט לחץ עליה יכולה להניב מלבד כאב גם תגובת כאב. בדיקות ומדידות יכולים לחשוף שינויים מבניים (ברכי O או ברכי X) וזווית Q גדולה מהרצוי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,