תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה? תסמונת זאת נגרמת כאשר מתפתחת צביטה חוזרנית של גידים ורקמות נוספות בכתף. הרמת כתף בגובה שבין בין 60 – 120 מעלות גורמת לצביטת הרקמות במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף ולקשת כואבת (Painful arc). כתוצאה מהלחץ המכני החוזרני שנוצר על הרקמות הללו הן עלולות לפתח פציעות ודלקות כולל בין היתר בורסיטיס בכתף ודלקת בגידים של השרוול המסובב. הסימנים והתסמינים בגין תופעה זאת כוללים לעתים קרובות כאבים בכתף, מגבלות תנועה של מפרק הכתף וחולשת שרירים. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת הזאת עשויים להועיל לנו בהליך האבחון ובהערכה של חומרת הנזק.

  מפרקי הכתפיים חשופים לעומסים פיזיים ניכרים וזאת עקב היותם צירי תנועה מרכזיים. לגוף ובכלל זה לכתפיים יש לרוב יכולת מרשימה להתמודד עם עומסים אלו. שכיחות הכאבים בכתפיים ומגבלות התנועה שמתלוות להם מעידים על כך שאנו חורגים מהיכולות הללו של ספיגת עומסים ולמעשה כושלים בהפעלה נכונה של הגוף. כול שנדרש כדי למנוע את הכאבים הללו הוא הקשבה לגוף ולמפרקים והימנעות מהגזמה במאמצים. אין לשכוח שלפעמים הכאבים בכתפיים ומגבלות תנועה מתפתחים גם על רקע טראומטי. אז, תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה – רקע

   מפרק הכתף העיקרי מורכב ממכתש (מרחשת הכתף) ועלי (ראש עצם הזרוע). מעל המתכתש ועלי של מפרק הכתף נמצא מרווח אנטומי הקרוי "מרווח תת שיא הכתף" (sub-acromial space). במרווח הזה שרוחבו בסך הכול כ- סנטימטר וחצי מתפקדים שרירי השרוול המסובב ובורסה הקרויה אמתחת שיא הכתף. הגבול העליון של מרווח תת שיא הכתף נוצר באמצעות "קשת מקור העורב ושיא הכתף". תפקידה של קשת זאת המורכבת "מרצועת מקור העורב ושיא הכתף" (coracoacromial ligament) המחברת בין מקור העורב (coracoid) ושיא הכתף (acromion) הוא לדפן ולהגן על הרקמות הפועלות במרווח המדובר.

   תסמונת הצביטה שהיא תסמונת כאב שכיחה בכתף מתפתחת כאשר שרירי השרוול המסובב ואמתחת שיא הכתף נצבטים על ידי קשת מקור העורב ושיא הכתף. בין גורמי הסיכון השכיחים לפציעה שכיחה זאת נמנה פעילות גופנית ומקצוע המצריכים ביצוע תנועות חוזרניות מעל גובה הכתף כמו למשל בצביעת תקרות, במשחקי טניס, כדורעף או כדור סל. הסימנים והתסמינים בפתולוגיה זאת כוללים כאבים מקומיים בכתף, מגבלות תנועה ובעיקר קושי להרים את הכתף עד לנקודת הלחץ על הגידים והבורסה.

   על ציר הזמן, התעלמות מתסמונת הצביטה עלולה לגרום לגירוי דלקתי בגידים של השרירים המסובבים ובבורסה. דלקת עלולה להוביל בסופו של דבר לקרע חלקי ומאוחר יותר אף לקרע מלא של הגידים. כמובן שעדיף לאבחן ולטפל בבעיה בראשית דרכה.

   אנטומיה של הכתף

   מאפיין מרכזי במפרק הכתף הוא יכולת התנועה המרשימה שלו. תנועה מגוונת זאת מוקנית לו בגלל המבנה האנטומי. מפרק הכתף מורכב משלושה מפרקים שונים, כולם מפרקים סינוביאליים: מפרק הזרוע (Glenohumeral) שהוא כדורי הבנוי ממכתש ועלי (Ball and Socket), מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) ומפרק החזה והבריח (Sternoclavicular). יש המוסיפים את ציר התנועה שנוצר מאחור בין עצם השכם לכלוב הצלעות למניין המפרקים.

   לברום, רצועות, מעטפת, בורסה

   תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
   תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

   סביב השקע הגלנואידי ישנה טבעת סחוסית שמעמיקה את האחיזה בעצם הזרוע  שנקראת לברום (Glenoid labrum). מפרקי הכתף נתמכים עם רצועות (Ligaments). מעטפות המפרקים מעניקות למפרקים יציבות נוספת. אמתחת שיא הכתף (בורסה Bursae) ממוקמת במרווח תת שיא הכתף ומפרידה בין החלקים הגרמיים לרקמות הרכות במפרק כדי להפחית חיכוך ולשפר תנועה.

   כלי דם ועצבים

   אספקת הדם לכתף מגיעים מעורקים שמוצאם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery). מהמקלעת הברכיאלית (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי יוצאים סיבי העצבים שאחראים על עצבוב הכתף. העצבים הללו כוללים את  העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), העצב האקסילרי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדדי (Lateral pectoral nerve).

   השרירים מסובבי הכתף

   קבוצת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) מייצבים את מפרק הזרוע ומניעים אותו. השרירים מסובבי הכתף הנקראים גם השרוול המסובב או השרוולית המסובבת כוללים את: השריר הרום קוצי (Supraspinatus), השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) והשריר התת-שכמי (Subscapularis). שרירי השרוול המסובב מתפקדים בתוך מרווח אנטומי שנוצר בין זיז שיא הכתף (Acromion) מעל לבין ראש עצם הזרוע (Humerus) הקרוי "מרווח תת שיא הכתף".

   תסמונת הצביטה בכתף – מה זה?

   מדובר בתסמונת שכיחה הכרוכה בכאב ומגבלות תנועה של הכתף הנגרמת עקב צביטה של הרקמות הרכות במפרק זה. תסמונת זאת מתרחשת כאשר מסיבות שונות כולל טראומה, הליכים ניווניים בכתף, ביצוע תנועות הרמת כתף חוזרניות ומסיבות נוספות, נצבטות רקמות בכתף ונפצעות. בין הרקמות הללו נציין את שרירי וגידי השרוול המסובב ו/או את האמתחת – הבורסה. נפיחות ודלקתיות של הרקמות הללו גורמים להיצרות נוספת של המרווח האנטומי הצר ממילא, המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. היצרות זאת גורמת בעת הרמת הכתף להחרפת הצביטה של הרקמות בין ראש עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף.

   צביטה חוזרת ונשנית של הרקמות גורמת לפציעה שהולכת ומחריפה הנקראת תסמונת הצביטה (Impingement Syndrome). על הציר של הזמן צביטת רקמות זאת עלולה להסתבך ולגרום לדלקות ברקמות הנצבטות כולל דלקות גידים, שרירים ואמתחת (בורסיטיס). התעלמות מהבעיה בשלבים הללו עלולה להוביל להתפתחות קרע מלא של הגידים והשרירים של השרוול המסובב.

   צביטת רקמות אינה אמורה להתרחש בכתף בריאה. האזור בו נצבטים הרקמות בין עצם שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע אמור לאפשר תנועה חופשית לרקמות המתפקדות בו. קשת שנוצרת על ידי שיא הכתף (Acromion) אמורה להעניק הגנה קשיחה לשרירי השרוול המסובב בעוברם מתחת. מיקומה של אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) בין הקשת הגרמית של שיא הכתף לבין שרירי השרוול המסובב אמור היה לאפשר גם לה להגן על שרירי וגידי השרוול המסובב. אך לא לעולם חוסן. תהליכים ניווניים, שינויים מבניים חבלה או פשוט מאוד יותר מידי תנועות הרמת כתף מובילות לצביטה פתולוגית של הרקמות הללו כולל דלקת באמתחת תת שיא הכתף.

   סימנים ותסמינים

   תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
   תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

   תסמונת הצביטה גורמת לכאבים בכתף שעלולים להקרין במורד הזרוע אל המרפק. כאבים אלו יוחמרו בעת הרמת הכתף מעל גובה הראש. פעולות שכיחות שיחמירו את הכאב כוללות שחייה, זריקת כדור והגשת כדור במשחק טניס. גם פעולות כתף דומות שאינן על רקע ספורטיבי עלולות לגרום להחמרת הכאב כמו למשל הרמת היד על מנת לקחת משהו מהמזווה או מארון הבגדים, הושטת היד אל מאחורי הגב כדי לסבנו, הושטת היד אל חגורת הבטיחות ברכב ועוד.

   בדומה לדלקות אחרות גם הכאבים בתסמונת הצביטה עלולים להחמיר במהלך השינה, בעיקר עם אתם ישנים על הכתף הכואבת ואף להעיר אתכם משנתכם. בעיקר נכון הדבר לגבי האנשים שרגילים לישון עם היד מורמת מעל הראש. כאשר הבעיה מחמירה הכאבים עלולים להפוך לקבועים ולא תלויים בתנועה כזאת או אחרת. הכאבים בתסמונת הצביטה נוטים להפוך לכאבים כרוניים. מלבד כאבים ומגבלות תנועה החולים בתסמונת הצביטה יתלוננו גם על חולשה של השרירים בכתף.

   סיבוך אפשרי שנוצר כאשר הגידים והשרירים של השרוול המסובב נותרים פצועים לאורך זמן הוא קרע מלא של הרקמות הללו (Rotator cuff tear). הסימנים והתסמינים במקרה של קרע יהיו חמורים יותר בכול הנוגע ליכולת התנועה של הכתף אך לא בהכרח בכול הנוגע לכאבים. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים בתסמונת זאת כוללים גם רעשים הבוקעים מהמפרק הכתף.

   תסמונת הצביטה בכתף גורמים וגורמי הסיכון

   הכרת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף עשויה להועיל לנו במניעת הבעיה מלכתחילה. הגורם העיקרי להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף היא פעילות חוזרנית של הרמת כתף מעל גובה מעל לגובה הראש. דוגמאות לכך כוללות סוגי פעילות גופנית המחייבים פעילות אינטנסיבית של הכתף מעל הראש כולל בין היתר משחק טניס, כדור עף, כדור סל, כדור יד או כדור מים ועוד או מקצועות המחייבים פעילות חוזרנית של הכתף מעל גובה הראש כמו למשל צבעים, סידורי מדפים גבוהים בסופר ועוד. גורם אפשרי נוסף להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף הם נזקי חבלה בגידי השרוול המסובב ו/או של בשק הבורסה במרווח הלכידה בכתף (impingement zone). חבלה מקומית עלולה להיגרם על רקע נפילה ובלימה באמצעות יד מושטת לפנים, בגלל תאונת דרכים או פציעת ספורט.

   גורמי סיכון

   גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף כוללים:

   גיל

   תסמונת הצביטה אינה מתרחשת בקרב ילדים. מכאן שנדרשים שינויים ניווניים מסוימים כדי להתחיל את תהליך צביטת הרקמות והנזקים בכתף

   מקצוע

   מקצועות הדורשים מהעוסקים בהם להרים משאות מעל גובה הראש או לסדר מדפים גבוהים בסופר מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה.

   עיסוקים ספורטיביים מועדפים

   הדברים נכונים גם לגבי ספורטאים כולל שחיינים, שחקני כדור יד, שחקני כדור מים, מרימי משקולות מעל גובה הכתפיים ויתר ענפי הספורט שבהם נדרשת הרמת ידיים  מעל לגובה הכתף.

   שינויים מבניים נרכשים ומולדים ועוד

   תסמונת הצביטה עלולה להתפתח עקב שינויים מבניים מולדים (חלק מהאנשים נולד אם מרווח קטן יותר) או שינויים נרכשים. שינויים נרכשים במפרק הכתף עלולים להתפתח עקב פציעה או שבר של זיז שיא הכתף או דלקת פרקים ניוונית שמצרים את "מרווח תת שיא הכתף" שהוא המרווח התפקודי של הרקמות הפועלות בכתף מתחת ל"קשת מקור העורב ושיא הכתף". שינויים מבניים בזיז שיא הכתף כתוצאה מהליכים ניווניים (Bony spurs) עלולים להוביל להיצרות המרווח ולגרום להתפתחות התסמונת. גם חוסר יציבות של ראש עצם הזרוע הגורם לגלישה שלו כלפי זיז שיא הכתף עלול להצר את המרווח ובכך לגרום להתפתחות תסמונת הצביטה.

   יציבה לקויה

   סוגי יציבה מסוימים כמו למשל גב וכתפיים מעוגלות (Rounded shoulder posture) מעלים את הסיכוי לגירוי של גידי השרוול המסובב ושל שק הבורסה במרווח הלכידה ולהוביל להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע