תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה? תסמונת זאת נגרמת כאשר מתפתחת צביטה חוזרנית של גידים ורקמות נוספות בכתף. הרמת כתף גורמת לצביטת הרקמות במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. כתוצאה מהלחץ המכני החוזרני שנוצר על הרקמות הללו הן עלולות לפתח פציעות ודלקות כולל בין היתר בורסיטיס בכתף ודלקת בגידים של השרוול המסובב. הסימנים והתסמינים בגין תופעה זאת כוללים לעתים קרובות כאבים משמעותיים, מגבלות תנועה של מפרק הכתף וחולשת שרירים. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת הזאת עשויים להועיל לנו בהליך האבחון ובהערכה של חומרת הנזק.

מפרקי הכתפיים חשופים לעומסים פיזיים ניכרים וזאת עקב היותם צירי תנועה מרכזיים. לגוף ובכלל זה לכתפיים יש לרוב יכולת מרשימה להתמודד עם עומסים אלו. שכיחות הכאבים בכתפיים ומגבלות התנועה שמתלוות להם מעידים על כך שאנו חורגים מהיכולות הללו של ספיגת עומסים ולמעשה כושלים בהפעלה נכונה של הגוף. כול שנדרש כדי למנוע את הכאבים הללו הוא הקשבה לגוף ולמפרקים והימנעות מהגזמה במאמצים. אין לשכוח שלפעמים הכאבים בכתפיים ומגבלות תנועה מתפתחים גם על רקע טראומטי. אז, תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה – רקע

תסמונת הצביטה היא תסמונת כאב שכיחה בכתף. היא מתרחשת כאשר מתפתח לחץ חוזרני באמצעות עצמות המפרק על הגידים ועל שק הבורסה בכתף. בין גורמי הסיכון השכיחים לפציעה שכיחה זאת נמנה פעילות גופנית ומקצוע המצריכים ביצוע תנועות חוזרניות מעל גובה הכתף כמו למשל בצביעת תקרות, במשחקי טניס, כדורעף או כדור סל. הסימנים והתסמינים בפתולוגיה זאת כוללים כאבים מקומיים בכתף, מגבלות תנועה ובעיקר קושי להרים את הכתף עד לנקודת הלחץ על הגידים והבורסה.

על ציר הזמן, התעלמות מתסמונת הצביטה עלולה לגרום לגירוי דלקתי בגידים של השרירים המסובבים ובבורסה. דלקת עלולה להוביל בסופו של דבר לקרע חלקי ומאוחר יותר לקרע מלא של הגידים. כמובן שעדיף לאבחן ולטפל בבעיה בראשית דרכה.

אנטומיה של הכתף

מאפיין מרכזי במפרק הכתף הוא יכולת התנועה המרשימה שלו. תנועה מגוונת זאת מוקנית לו בגלל המבנה האנטומי. מפרק הכתף מורכב משלושה מפרקים שונים, כולם מפרקים סינוביאליים: מפרק הזרוע (Glenohumeral) שהוא כדורי הבנוי ממכתש ועלי (Ball and Socket), מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) ומפרק החזה והבריח (Sternoclavicular). יש המוסיפים את ציר התנועה שנוצר מאחור בין עצם השכם לכלוב הצלעות למניין המפרקים.

לברום, רצועות, מעטפת

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

סביב השקע הגלנואידי ישנה טבעת סחוסית שמעמיקה את האחיזה בעצם הזרוע  שנקראת לברום (Glenoid labrum). מפרקי הכתף נתמכים עם רצועות (Ligaments). מעטפות המפרקים מעניקות למפרקים יציבות נוספת. אמתחות בורסה (Bursae) מפרידות בין החלקים הגרמיים לרקמות הרכות במפרק כדי להפחית חיכוך ולשפר תנועה.

כלי דם ועצבים

אספקת הדם לכתף מגיעים מעורקים שמוצאם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery). מהמקלעת הברכיאלית (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי יוצאים סיבי העצבים שאחראים על עצבוב הכתף. העצבים הללו כוללים את  העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), העצב האקסילרי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדדי (Lateral pectoral nerve).

השרירים מסובבי הכתף

קבוצת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) מייצבים את מפרק הזרוע ומניעים אותו. השרירים מסובבי הכתף הנקראים גם השרוול המסובב או השרוולית המסובבת כוללים את: השריר הרום קוצי (Supraspinatus), השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) והשריר התת-שכמי (Subscapularis). שרירי השרוול המסובב עוברים בתוך מרווח אנטומי שנוצר בין זיז שיא הכתף (Acromion) מעל לבין ראש עצם הזרוע (Humerus).

תסמונת הצביטה בכתף – מה זה?

מדובר בתסמונת שכיחה הכרוכה בכאב ומגבלות תנועה של הכתף הנגרמת עקב צביטה של הרקמות הרכות במפרק זה. תסמונת זאת מתרחשת כאשר מסיבות שונות כולל טראומה, הליכים ניווניים בכתף, ביצוע תנועות הרמת כתף חוזרניות ומסיבות נוספות, נצבטות רקמות בכתף ונפצעות. בין הרקמות הללו נציין את שרירי וגידי השרוול המסובב ו/או את האמתחת – הבורסה. נפיחות ודלקתיות של הרקמות הללו גורמים להיצרות נוספת של המרווח האנטומי הצר ממילא, המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. היצרות זאת גורמת בעת הרמת הכתף להחרפת הצביטה של הרקמות בין ראש עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף.

צביטה חוזרת ונשנית של הרקמות גורמת לפציעה שהולכת ומחריפה הנקראת תסמונת הצביטה (Impingement Syndrome). על הציר של הזמן צביטת רקמות זאת עלולה להסתבך ולגרום לדלקות ברקמות הנצבטות כולל דלקות גידים, שרירים ואמתחות (בורסיטיס). התעלמות מהבעיה בשלבים הללו עלולה להוביל להתפתחות קרע מלא של הגידים והשרירים של השרוול המסובב.

צביטת רקמות אינה אמורה להתרחש בכתף בריאה. האזור בו נצבטים הרקמות בין עצם שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע אמור לאפשר תנועה חופשית לרקמות המתפקדות בו. קשת שנוצרת בעיקר על ידי שיא הכתף (Acromion) אמורה להעניק הגנה קשיחה לשרירי השרוול המסובב בעוברם מתחת. מיקומה של אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) בין הקשת הגרמית של שיא הכתף לבין שרירי השרוול המסובב אמור היה לאפשר גם לה להגן על שרירי וגידי השרוול המסובב. אך לא לעולם חוסן. תהליכים ניווניים, שינויים מבניים חבלה או פשוט מאוד יותר מידי תנועות הרמת כתף מובילות לצביטה פתולוגית של הרקמות הללו כולל דלקת באמתחת תת שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה גורמת לכאבים בכתף שעלולים להקרין במורד הזרוע אל המרפק. כאבים אלו יוחמרו בעת הרמת הכתף מעל גובה הראש. פעולות שכיחות שיחמירו את הכאב כוללות שחייה, זריקת כדור והגשת כדור במשחק טניס. גם פעולות כתף דומות שאינן על רקע ספורטיבי עלולות לגרום להחמרת הכאב כמו למשל הרמת היד על מנת לקחת משהו מהמזווה או מארון הבגדים, הושטת היד אל מאחורי הגב כדי לסבנו, הושטת היד אל חגורת הבטיחות ברכב ועוד.

בדומה לדלקות אחרות גם הכאבים בתסמונת הצביטה עלולים להחמיר במהלך השינה, בעיקר עם אתם ישנים על הכתף הכואבת ואף להעיר אתכם משנתכם. בעיקר נכון הדבר לגבי האנשים שרגילים לישון עם היד מורמת מעל הראש. כאשר הבעיה מחמירה הכאבים עלולים להפוך לקבועים ולא תלויים בתנועה כזאת או אחרת. הכאבים בתסמונת הצביטה נוטים להפוך לכאבים כרוניים. מלבד כאבים ומגבלות תנועה החולים בתסמונת הצביטה יתלוננו גם על חולשה של השרירים בכתף.

סיבוך אפשרי שנוצר כאשר הגידים והשרירים של השרוול המסובב נותרים פצועים לאורך זמן הוא קרע מלא של הרקמות הללו (Rotator cuff tear). הסימנים והתסמינים במקרה של קרע יהיו חמורים יותר בכול הנוגע ליכולת התנועה של הכתף אך לא בהכרח בכול הנוגע לכאבים. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים בתסמונת זאת כוללים גם רעשים הבוקעים מהמפרק הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה ומה הם גורמי הסיכון

כאמור, הגורם העיקרי להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף היא פעילות חוזרנית של הרמת כתף מעל גובה מעל לגובה הראש. דוגמאות לכך כוללות סוגי פעילות גופנית המחייבים פעילות אינטנסיבית של הכתף מעל הראש כולל בין היתר משחק טניס, כדור עף, כדור סל, כדור יד או כדור מים ועוד או מקצועות המחייבים פעילות חוזרנית של הכתף מעל גובה הראש כמו למשל צבעים, סידורי מדפים גבוהים בסופר ועוד. גורם אפשרי נוסף להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף הם נזקי חבלה בגידי השרוול המסובב ו/או של בשק הבורסה במרווח הלכידה בכתף (impingement zone). חבלה מקומית עלולה להיגרם על רקע נפילה ובלימה באמצעות יד מושטת לפנים, בגלל תאונת דרכים או פציעת ספורט.

גורמי סיכון

גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף כוללים:

גיל

תסמונת הצביטה אינה מתרחשת בקרב ילדים. מכאן שנדרשים שינויים ניווניים מסוימים כדי להתחיל את תהליך צביטת הרקמות והנזקים בכתף

מקצוע

מקצועות הדורשים מהעוסקים בהם להרים משאות מעל גובה הראש או לסדר מדפים גבוהים בסופר מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה.

עיסוקים ספורטיביים מועדפים

הדברים נכונים גם לגבי ספורטאים כולל שחיינים, שחקני כדור יד, שחקני כדור מים, מרימי משקולות מעל גובה הכתפיים ויתר ענפי הספורט שבהם נדרשת הרמת ידיים  מעל לגובה הכתף.

שינויים מבניים נרכשים ומולדים ועוד

תסמונת הצביטה עלולה להתפתח עקב שינויים מבניים מולדים (חלק מהאנשים נולד אם מרווח קטן יותר) או שינויים נרכשים. שינויים נרכשים במפרק הכתף עלולים להתפתח עקב פציעה או שבר של זיז שיא הכתף או דלקת פרקים ניוונית שמצרים את המרווח התפקודי של הרקמות הרכות בכתף מתחת לקשת המדוברת. שינויים מבניים בזיז שיא הכתף כתוצאה מהליכים ניווניים (Bony spurs) עלולים להוביל להיצרות המרווח מתחת לזיז שיא הכתף ולגרום להתפתחות התסמונת. גם חוסר יציבות של ראש עצם הזרוע הגורם לגלישה שלו כלפי זי שיא הכתף עלול להצר את המרווח ובכך לגרום להתפתחות תסמונת הצביטה.

יציבה לקויה

סוגי יציבה מסוימים כמו למשל גב וכתפיים מעוגלות (Rounded shoulder posture) מעלים את הסיכוי לגירוי של גידי השרוול המסובב ושל שק הבורסה במרווח הלכידה ולהוביל להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן