תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה? תסמונת זאת נגרמת כאשר מתפתחת צביטה חוזרנית של רקמות בכתף. הרמת כתף לגובה 60 – 120 מעלות יוצרת ללחץ על הרקמות מתחת לזיז שיא הכתף. בין הרקמות הממוקמות בתוך "הקשת הכואבת" (Painful arc) נכללים שק הבורסה והגידים של השרוול המסובב. לחץ מכני חוזרני על הרקמות הללו עלול לגרום לפציעתן והתפתחות בורסיטיס בכתף ודלקת בגידים. הסימנים והתסמינים בגין תופעה זאת כוללים לעתים קרובות כאבים בכתף, מגבלות תנועה של מפרק הכתף וחולשת שרירים. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת הזאת עשויים להועיל לנו בהליך האבחון ובהערכה של חומרת הנזק.

מפרקי הכתפיים חשופים לעומסים פיזיים ניכרים וזאת עקב היותם צירי תנועה מרכזיים. לגוף ובכלל זה לכתפיים יש לרוב יכולת מרשימה להתמודד עם עומסים אלו. עם זאת, השכיחות הגבוהה של הכאבים ומגבלות תנועה בכתפיים נגרמים בגלל חריגה מהיכולות הללו. כל שנדרש כדי למנוע את הכאבים הללו הוא הקשבה לגוף ולמפרקים והימנעות מהגזמה במאמצים. אין לשכוח שלפעמים הכאבים בכתפיים ומגבלות תנועה מתפתחים גם על רקע טראומטי. במאמר הבא "תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה" נתייחס לגורמים השונים לתסמונת הזאת.

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה – רקע

מפרק הכתף העיקרי מורכב ממכתש (מרחשת הכתף) ועלי (ראש עצם הזרוע). מעל המכתש ועלי של המפרק נמצא מרווח אנטומי הקרוי "מרווח תת שיא הכתף" (sub-acromial space). במרווח הזה שרוחבו כ- סנטימטר וחצי מתפקדים שרירי השרוול המסובב ובורסה הקרויה אמתחת שיא הכתף. הגבול העליון של מרווח תת שיא הכתף נוצר באמצעות "קשת מקור העורב ושיא הכתף". קשת זאת מורכבת "מרצועת מקור העורב ושיא הכתף" (coracoacromial ligament) המחברת בין מקור העורב (coracoid) ושיא הכתף (acromion). תפקידו של מרווח תת שיא הכתף הוא לדפן ולהגן על הרקמות הפועלות בו.

תסמונת הצביטה מתפתחת כאשר קשת מקור העורב ושיא הכתף צובטת את השרירים ואמתחת שיא הכתף. בין גורמי הסיכון לתסמונת נמנה פעילות גופנית ומקצוע המצריכים ביצוע תנועות חוזרניות מעל גובה הכתף. התסמינים בפתולוגיה זאת כוללים בין היתר כאבים בכתף וקושי להרים את הכתף מעל גובה הראש. על ציר הזמן, התעלמות מתסמונת הצביטה עלולה לגרום לגירוי דלקתי בגידים של השרירים המסובבים ובבורסה. דלקת עלולה להוביל בסופו של דבר לקרע חלקי ומאוחר יותר אף לקרע מלא של הגידים. כמובן שעדיף לאבחן ולטפל בבעיה בראשית דרכה.

אנטומיה של הכתף

מאפיין מרכזי במפרק הכתף הוא יכולת התנועה המרשימה שלו. תנועה מגוונת זאת מוקנית לו בגלל המבנה האנטומי. ציר הכתף מורכב משלושה מפרקים שונים, כולם מפרקים סינוביאליים:

 • מפרק הזרוע (Glenohumeral) שהוא כדורי הבנוי ממכתש ועלי (Ball and Socket)
 • מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular)
 • עוד מפרק הנקרא החזה והבריח (Sternoclavicular)
 • יש המוסיפים את ציר התנועה שנוצר מאחור בין עצם השכם לכלוב הצלעות למניין המפרקים.

לברום, רצועות, מעטפת, בורסה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

סביב השקע הגלנואידי ישנה טבעת סחוסית שמעמיקה את האחיזה בעצם הזרוע שנקראת לברום (Glenoid labrum). מפרקי הכתף נתמכים עם רצועות (Ligaments). מעטפות המפרקים מעניקות למפרקים יציבות נוספת. אמתחת שיא הכתף (בורסה Bursae) ממוקמת כאמור במרווח תת שיא הכתף. תפקידה להפריד בין החלקים הגרמיים לרקמות הרכות במפרק כדי להפחית חיכוך ולשפר תנועה.

כלי דם ועצבים

אספקת הדם לכתף מגיעים מעורקים שמוצאם מענפים של:

 • עורק הזרוע (Humeral arteries)
 • העורק הרום שכמתי (Suprascapular artery)
 • העורק השכמתי (Scapular artery)

העצבוב לכתף מגיע מהמקלעת הברכיאלית (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי. העצבים הללו כוללים את:

 •  העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve)
 • העצב האקסילרי (Axillary nerve)
 • עצב החזה הצדדי (Lateral pectoral nerve).

השרירים מסובבי הכתף

קבוצת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) מייצבים את מפרק הזרוע ומניעים אותו. השרירים מסובבי הכתף מתפקדים בתוך מרווח אנטומי שקרוי "מרווח תת שיא הכתף". שרירים אלו נקראים גם השרוול המסובב או השרוולית המסובבת והם כוללים את:

 • השריר הרום קוצי (Supraspinatus)
 • שריר מך קוצי (Infraspinatus)
 • השריר העגול הקטן (Teres minor)
 • שריר תת-שכמי (Subscapularis)

תסמונת הצביטה בכתף – מה זה?

מדובר בתסמונת שכיחה בכתף הכוללת כאב ומגבלות תנועה הנגרמת עקב צביטה של הרקמות הרכות במפרק. תסמונת זאת מתרחשת מסיבות שונות ובכלל זה טראומה, ניוון, ביצוע תנועות הרמת כתף חוזרניות ועוד. בין הרקמות הללו נציין את שרירי וגידי השרוול המסובב ו/או את האמתחת – הבורסה. נפיחות ודלקתיות של הרקמות הללו גורמים להיצרות נוספת של מרווח תת שיא הכתף הצר ממילא. היצרות נוספת זאת גורמת בעת הרמת הכתף להחרפת הצביטה של הרקמות הללו.

צביטה חוזרת ונשנית של הרקמות גורמת לפציעה שהולכת ומחריפה הנקראת תסמונת הצביטה (Impingement Syndrome). על הציר של הזמן צביטת רקמות זאת עלולה להסתבך ולגרום לדלקות ברקמות הנצבטות כולל דלקות גידים, שרירים ואמתחת (בורסיטיס). התעלמות מהבעיה בשלבים הללו עלולה להוביל להתפתחות קרע מלא של הגידים והשרירים של השרוול המסובב.

צביטת רקמות אינה אמורה להתרחש בכתף בריאה. האזור שבו נצבטים הרקמות בין עצם שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע אמור לאפשר תנועה חופשית לרקמות המתפקדות בו. קשת שנוצרת על ידי שיא הכתף (Acromion) אמורה להעניק הגנה קשיחה לשרירי השרוול המסובב בעוברם מתחת. מיקומה של אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) בין הקשת הגרמית של שיא הכתף לבין שרירי השרוול המסובב אמור היה לאפשר גם לה להגן על שרירי וגידי השרוול המסובב. אך לא לעולם חוסן. תהליכים ניווניים, שינויים מבניים חבלה או פשוט מאוד יותר מידי תנועות הרמת כתף מובילות לצביטה פתולוגית של הרקמות הללו כולל דלקת באמתחת תת שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

בין הסימנים והתסמינים של תסמונת הצביטה נציין:

 • כאבים בכתף שעלולים להקרין במורד הזרוע אל המרפק. הכאבים יחמירו בעת הרמת הכתף מעל גובה הראש. פעולות שכיחות שיחמירו את הכאב כוללות שחייה, זריקת כדור והגשת כדור במשחק טניס. גם פעולות כתף דומות שאינן על רקע ספורטיבי עלולות לגרום להחמרת הכאב כמו הרמת היד על מנת לקחת משהו מהמזווה או מארון הבגדים, הושטת היד אל מאחורי הגב, הושטת היד אל חגורת הבטיחות ברכב ועוד.
 • הכאבים בתסמונת הצביטה עלולים להחמיר במהלך השינה, בעיקר אם אתם ישנים על הכתף הכואבת ואף להעיר אתכם משנתכם. בעיקר נכון הדבר לגבי האנשים שרגילים לישון עם היד מורמת מעל הראש.
 • כאשר הבעיה מחמירה הכאבים עלולים להפוך לקבועים ולא תלויים בתנועה כזאת או אחרת. הכאבים בתסמונת הצביטה נוטים להפוך לכאבים כרוניים. מלבד כאבים ומגבלות תנועה החולים בתסמונת הצביטה יתלוננו גם על חולשה של השרירים בכתף.

סיבוך אפשרי שנוצר כאשר הגידים והשרירים של השרוול המסובב נותרים פצועים לאורך זמן הוא קרע מלא של הרקמות הללו (Rotator cuff tear). הסימנים והתסמינים במקרה של קרע יהיו חמורים יותר בכול הנוגע ליכולת התנועה של הכתף אך לא בהכרח בכול הנוגע לכאבים. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים בתסמונת זאת כוללים גם רעשים הבוקעים מהמפרק הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף גורמים וגורמי הסיכון

הכרת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף עשויה להועיל לנו במניעת הבעיה מלכתחילה. הגורם העיקרי להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף היא פעילות חוזרנית של הרמת כתף מעל לגובה הראש. דוגמאות לענפי ספורט הכרוכים בהרמה חוזרנית של הכתף כוללות בין היתר:

 • משחק טניס
 • שחקני כדור עף
 • כדור סל
 • שחקני כדור יד
 • כדור מים ועוד

דוגמאות למקצועות המחייבים הרמה חוזרנית של הכתף כוללות בין היתר:

 • צבעים
 • מסדרי מדפים גבוהים בסופר ועוד

גורם אפשרי נוסף להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף הם נזקי חבלה בגידי השרוול המסובב ו/או של בשק הבורסה במרווח הלכידה בכתף (impingement zone). חבלה מקומית עלולה להיגרם בגלל:

 • נפילה ובלימה באמצעות יד מושטת לפנים
 • בגלל תאונת דרכים
 • פציעת ספורט.

גורמי סיכון

גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף כוללים:

גיל

תסמונת הצביטה אינה מתרחשת בקרב ילדים. מכאן שנדרשים שינויים ניווניים מסוימים כדי להתחיל את תהליך צביטת הרקמות והנזקים בכתף

מקצוע

מקצועות הדורשים מהעוסקים בהם להרים משאות מעל גובה הראש או לסדר מדפים גבוהים בסופר מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה.

עיסוקים ספורטיביים מועדפים

הדברים נכונים גם לגבי ספורטאים כולל שחיינים, שחקני כדור יד, שחקני כדור מים, מרימי משקולות מעל גובה הכתפיים ויתר ענפי הספורט שבהם נדרשת הרמת ידיים מעל לגובה הכתף.

שינויים מבניים נרכשים ומולדים ועוד

תסמונת הצביטה עלולה להתפתח עקב שינויים מבניים מולדים (חלק מהאנשים נולד אם מרווח קטן יותר) או שינויים נרכשים. שינויים נרכשים במפרק הכתף עלולים להתפתח עקב פציעה או שבר של זיז שיא הכתף או דלקת פרקים ניוונית שמצרים את "מרווח תת שיא הכתף" שהוא המרווח התפקודי של הרקמות הפועלות בכתף מתחת ל"קשת מקור העורב ושיא הכתף". שינויים מבניים בזיז שיא הכתף בשל ניוון (Bony spurs) עלולים להצר את המרווח ולגרום לתסמונת הצביטה. גם חוסר יציבות של ראש עצם הזרוע הגורם לגלישה שלו כלפי זיז שיא הכתף עלול להצר את המרווח ובכך לגרום להתפתחות תסמונת הצביטה.

יציבה לקויה

סוגי יציבה מסוימים כמו גב וכתפיים מעוגלות (Rounded shoulder posture) מעלים את הסיכוי לגירוי של גידי השרוול המסובב ושל שק הבורסה במרווח הלכידה ולהוביל להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כלור מזיק לריאות של שחיינים

כלור מזיק לריאות של שחיינים

כלור מזיק לריאות של השחיינים! ידוע ששחיינים חשופים למגוון פציעות מתנועות חוזרניות וכאבים כולל בין היתר כאבים בכתפיים (כתף שחיינים), כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ועוד. מתברר שגם הכלור בבריכות עלול לגרום לנזק ריאתי בקרב שחייני עלית.

עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית בברך יש להקפיד בין היתר על משקל מאוזן.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

לכידה של עצב פריפרי

לכידה של עצב פריפרי

נזק לעצב פריפרי היא תופעה שכיחה. סיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה עושים דרכם עד לקצות האצבעות בידיים וברגליים כדי למלא את תפקידם – לעצבב. סיבי עצב אלו עלולים להיפגע בין היתר על יד מגוון מחלות או בגלל החשיפה שלהם במהלך המסלול המפותל לעומסים וחבלות.