תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה? תסמונת זאת נגרמת כאשר מתפתחת צביטה חוזרנית של רקמות בכתף. הרמת כתף לגובה 60 – 120 מעלות יוצרת ללחץ על הרקמות מתחת לזיז שיא הכתף. בין הרקמות הממוקמות בתוך "הקשת הכואבת" (Painful arc) נכללים שק הבורסה והגידים של השרוול המסובב. לחץ מכני חוזרני על הרקמות הללו עלול לגרום לפציעתן והתפתחות בורסיטיס בכתף ודלקת בגידים. הסימנים והתסמינים בגין תופעה זאת כוללים לעתים קרובות כאבים בכתף, מגבלות תנועה של מפרק הכתף וחולשת שרירים. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת הזאת עשויים להועיל לנו בהליך האבחון ובהערכה של חומרת הנזק.

מפרקי הכתפיים חשופים לעומסים פיזיים ניכרים וזאת עקב היותם צירי תנועה מרכזיים. לגוף ובכלל זה לכתפיים יש לרוב יכולת מרשימה להתמודד עם עומסים אלו. עם זאת, השכיחות הגבוהה של הכאבים ומגבלות תנועה בכתפיים נגרמים בגלל חריגה מהיכולות הללו. כל שנדרש כדי למנוע את הכאבים הללו הוא הקשבה לגוף ולמפרקים והימנעות ממצב של שימוש יתר. אין לשכוח שלפעמים הכאבים בכתפיים ומגבלות תנועה מתפתחים גם על רקע טראומטי. במאמר הבא "תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה" נתייחס לגורמים השונים לתסמונת הזאת.

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה – רקע

תסמונת הצביטה בכתף מהווה גורם שכיח לכאבים בכתף. הפרעה זאת מתרחשת בגלל היצרות של החלל התת-אקרומי, בו ממוקמים גידי השרוול המסובב והבורסה התת-אקרומית. השכיחות של תסמונת הצביטה בכתף היא:

 • עד 35% מהאנשים עם תלונות כתף

ניתן לסווג את תסמונת הצביטה בכתף לסוגים ראשוניים או משניים:

 • ראשוניים כאשר ההיצרות נובעת מגורמים מבניים (כמו למשל צורת אקרומיון, אוסטאופיטים או משקעים קלציפיים).
 • משניים כאשר ההיצרות נובעת מגורמים פונקציונליים (כמו למשל חולשת השרוול המסובב, דיסקינזיס עצם השכמה או יציבה לקויה).

האבחנה של תסמונת הצביטה בכתף מבוססת בעיקר על היסטוריה ובדיקה גופנית, עם מבחנים מיוחדים כמו מבחן ניר, מבחן הוקינס-קנדי ומבחן הקשת הכואבת. מחקרי הדמיה כגון צילומי רנטגן, אולטרסאונד או MRI יכולים לשמש כדי לשלול סיבות אחרות לכאבי כתף או להעריך את חומרת הבעיה. הטיפול בתסמונת הצביטה בכתף מתבסס בעיקר על שיטות ואמצעים שמרניים כגון כירופרקטיקה, תרופות נוגדות דלקת וזריקות סטרואידים. במקרים עקשנים במיוחד יש לשקול אפשרויות כירורגיות כמו דקומפרסיה תת-אקרומיאלית או תיקון שרוול מסובב.

מהו מרווח תת שיא הכתף?

מפרק הכתף העיקרי מורכב ממכתש (מרחשת הכתף) ועלי (ראש עצם הזרוע). מעל המכתש ועלי של המפרק נמצא מרווח אנטומי הקרוי "מרווח תת שיא הכתף" (sub-acromial space). במרווח הזה שרוחבו כ- סנטימטר וחצי מתפקדים שרירי השרוול המסובב ובורסה הקרויה אמתחת שיא הכתף. הגבול העליון של מרווח תת שיא הכתף נוצר באמצעות "קשת מקור העורב ושיא הכתף".

קשת זאת מורכבת "מרצועת מקור העורב ושיא הכתף" (coracoacromial ligament) המחברת בין מקור העורב (coracoid) ושיא הכתף (acromion). תפקידו של מרווח תת שיא הכתף הוא לדפן ולהגן על הרקמות הפועלות בו. תסמונת הצביטה מתפתחת כאשר קשת מקור העורב ושיא הכתף צובטת את השרירים ואמתחת שיא הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף – מה זה?

מדובר בתסמונת שכיחה בכתף הכוללת כאב ומגבלות תנועה הנגרמת עקב צביטה של הרקמות הרכות במפרק. תסמונת זאת מתרחשת מסיבות שונות ובכלל זה טראומה, ניוון, ביצוע תנועות הרמת כתף חוזרניות ועוד. בין הרקמות הללו נציין את שרירי וגידי השרוול המסובב ו/או את האמתחת – הבורסה. נפיחות ודלקתיות של הרקמות הללו גורמים להיצרות נוספת של מרווח תת שיא הכתף הצר ממילא. היצרות נוספת זאת גורמת בעת הרמת הכתף להחרפת הצביטה של הרקמות הללו.

צביטה חוזרת ונשנית של הרקמות גורמת לפציעה שהולכת ומחריפה הנקראת תסמונת הצביטה (Impingement Syndrome). על הציר של הזמן צביטת רקמות זאת עלולה להסתבך ולגרום לדלקות ברקמות הנצבטות כולל דלקות גידים, שרירים ואמתחת (בורסיטיס). התעלמות מהבעיה בשלבים הללו עלולה להוביל להתפתחות קרע מלא של הגידים והשרירים של השרוול המסובב.

צביטת רקמות אינה אמורה להתרחש בכתף בריאה. האזור שבו נצבטים הרקמות בין עצם שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע אמור לאפשר תנועה חופשית לרקמות המתפקדות בו. קשת שנוצרת על ידי שיא הכתף (Acromion) אמורה להעניק הגנה קשיחה לשרירי השרוול המסובב בעוברם מתחת. מיקומה של אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) בין הקשת הגרמית של שיא הכתף לבין שרירי השרוול המסובב אמור היה לאפשר גם לה להגן על שרירי וגידי השרוול המסובב. אך לא לעולם חוסן. תהליכים ניווניים, שינויים מבניים חבלה או פשוט מאוד יותר מידי תנועות הרמת כתף מובילות לצביטה פתולוגית של הרקמות הללו כולל דלקת באמתחת תת שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה
תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

בין הסימנים והתסמינים של תסמונת הצביטה נציין:

 • כאבים בכתף שעלולים להקרין במורד הזרוע אל המרפק. הכאבים יחמירו בעת הרמת הכתף מעל גובה הראש. פעולות שכיחות שיחמירו את הכאב כוללות שחייה, זריקת כדור והגשת כדור במשחק טניס. גם פעולות כתף דומות שאינן על רקע ספורטיבי עלולות לגרום להחמרת הכאב כמו הרמת היד על מנת לקחת משהו מהמזווה או מארון הבגדים, הושטת היד אל מאחורי הגב, הושטת היד אל חגורת הבטיחות ברכב ועוד.
 • הכאבים בתסמונת הצביטה עלולים להחמיר במהלך השינה, בעיקר אם אתם ישנים על הכתף הכואבת ואף להעיר אתכם משנתכם. בעיקר נכון הדבר לגבי האנשים שרגילים לישון עם היד מורמת מעל הראש.
 • כאשר הבעיה מחמירה הכאבים עלולים להפוך לקבועים ולא תלויים בתנועה כזאת או אחרת. הכאבים בתסמונת הצביטה נוטים להפוך לכאבים כרוניים. מלבד כאבים ומגבלות תנועה החולים בתסמונת הצביטה יתלוננו גם על חולשה של השרירים בכתף.

סיבוך אפשרי שנוצר כאשר הגידים והשרירים של השרוול המסובב נותרים פצועים לאורך זמן הוא קרע מלא של הרקמות הללו (Rotator cuff tear). הסימנים והתסמינים במקרה של קרע יהיו חמורים יותר בכול הנוגע ליכולת התנועה של הכתף אך לא בהכרח בכול הנוגע לכאבים. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים בתסמונת זאת כוללים גם רעשים הבוקעים מהמפרק הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף גורמים וגורמי הסיכון

הכרת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף עשויה להועיל לנו במניעת הבעיה מלכתחילה.

הגורמים

הגורם העיקרי להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף היא פעילות חוזרנית של הרמת כתף מעל לגובה הראש. דוגמאות לענפי ספורט הכרוכים בהרמה חוזרנית של הכתף כוללות בין היתר:

 • משחק טניס
 • שחקני כדור עף
 • כדור סל
 • שחקני כדור יד
 • כדור מים ועוד

דוגמאות למקצועות המחייבים הרמה חוזרנית של הכתף כוללות בין היתר:

 • צבעים
 • מסדרי מדפים גבוהים בסופר ועוד

גורם אפשרי נוסף להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף הם נזקי חבלה בגידי השרוול המסובב ו/או של בשק הבורסה במרווח הלכידה בכתף (impingement zone). חבלה מקומית עלולה להיגרם בגלל:

 • נפילה ובלימה באמצעות יד מושטת לפנים
 • בגלל תאונת דרכים
 • פציעת ספורט.

גורמי סיכון

גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף כוללים:

גיל

תסמונת הצביטה אינה מתרחשת בקרב ילדים. מכאן שנדרשים שינויים ניווניים מסוימים כדי להתחיל את תהליך צביטת הרקמות והנזקים בכתף. מעל גיל 50, מפרק הכתף עובר שחיקה עם הזמן ונוטה יותר לפגיעה.

מקצוע

מקצועות הדורשים מהעוסקים בהם להרים משאות מעל גובה הראש או לסדר מדפים גבוהים בסופר מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה. מניעת נזקי גוף משימוש יתר מחייבת שינויים ארגונומיים בעבודה.

עיסוקים ספורטיביים מועדפים

הדברים נכונים גם לגבי ספורטאים כולל שחיינים, שחקני כדור יד, שחקני כדור מים, מרימי משקולות מעל גובה הכתפיים ויתר ענפי הספורט שבהם נדרשת הרמת ידיים מעל לגובה הכתף.

שינויים מבניים נרכשים ומולדים ועוד

תסמונת הצביטה עלולה להתפתח עקב שינויים מבניים מולדים (חלק מהאנשים נולד אם מרווח קטן יותר) או שינויים נרכשים. שינויים נרכשים במפרק הכתף עלולים להתפתח עקב פציעה או שבר של זיז שיא הכתף או דלקת פרקים ניוונית שמצרים את "מרווח תת שיא הכתף" שהוא המרווח התפקודי של הרקמות הפועלות בכתף מתחת ל"קשת מקור העורב ושיא הכתף". שינויים מבניים בזיז שיא הכתף בשל ניוון (Bony spurs) עלולים להצר את המרווח ולגרום לתסמונת הצביטה. גם חוסר יציבות של ראש עצם הזרוע הגורם לגלישה שלו כלפי זיז שיא הכתף עלול להצר את המרווח ובכך לגרום להתפתחות תסמונת הצביטה.

יציבה לקויה

סוגי יציבה מסוימים כמו גב וכתפיים מעוגלות (Rounded shoulder posture) מעלים את הסיכוי לגירוי של גידי השרוול המסובב ושל שק הבורסה במרווח הלכידה ולהוביל להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף.

פציעות קודמות

פציעות כתף קודמות המשפיעות על היישור והתפקוד של מפרק הכתף, כגון נקעים, קרעים לברליים או קרעים בשרוול המסובב.

References:

Lucas J, van Doorn P, Hegedus E, Lewis J, van der Windt D. A systematic review of the global prevalence and incidence of shoulder pain. BMC Musculoskelet Disord. 2022;23(1):1073. https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-022-05973-8

Creech JA, Silver S. Shoulder Impingement Syndrome. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020. https://europepmc.org/article/nbk/nbk554518

Jobe CM. Subacromial (shoulder) impingement syndrome. In: UpToDate [Internet]. Waltham (MA): UpToDate; 2023. https://www.uptodate.com/contents/subacromial-shoulder-impingement-syndrome

Neer CS 2nd. Impingement lesions. Clin Orthop Relat Res. 1983;(173):70-7.

Hawkins RJ, Kennedy JC. Impingement syndrome in athletes. Am J Sports Med. 1980;8(3):151-8.

Causes and Risk Factors of Shoulder Impingement | Sports-health https://www.sports-health.com/sports-injuries/shoulder-injuries/causes-and-risk-factors-shoulder-impingement

Shoulder Impingement Syndrome: Causes, Symptoms & Treatments https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7079-shoulder-impingement-syndrome

Impingement Syndrome of the Shoulder | Cedars-Sinai https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/i/impingement-syndrome-of-the-shoulder.html

Shoulder Impingement Syndrome: Symptoms and Treatment https://health.usnews.com/health-care/patient-advice/articles/shoulder-impingement-causes-and-treatments

Shoulder Impingement Syndrome: Symptoms, Causes, Risks & Treatment https://www.healthgrades.com/right-care/bones-joints-and-muscles/impingement-syndrome

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת בסינוסים מה גורם לזה

דלקת בסינוסים מה גורם לזה

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

עבודה גוזלת שעות שינה

עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות וההשפעות הבריאותיות של השינה יש להקפיד על 7-9 שעות שינה בכול לילה. אחד מגזלני שעות שינה הוא מקום העבודה. 

דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. יש מספר רב של מחלות ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן על רקע ניווני שפוגעות בצירי התנועה של הגוף.