צביטה בכתף גורמים ותסמינים
צביטה בכתף גורמים ותסמינים

צביטה בכתף גורמים ותסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צביטה בכתף? גורמים ותסמינים שונים עשויים להועיל לנו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. תסמונת זאת נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. התוצאה היא לרוב מיחושים ומגבלות תנועה של המפרק.

מפרקי הכתפיים חשופים לעומסים פיזיים ניכרים וזאת עקב היותם צירי תנועה מרכזיים. לגוף ובכלל זה לכתפיים יש יכולת מרשימה להתמודד עם עומסים אלו. כול שנדרש הוא הקשבה לגוף ולמפרקים והימנעות מהגזמה במאמצים. שכיחות הכאבים בכתפיים ומגבלות התנועה שמתלוות להם מעידה על כישלוננו להפעיל נכון את הגוף. אין לשכוח שלפעמים הכאבים בכתפיים ומגבלות תנועה מתפתחים גם על רקע טראומטי. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצביטה בכתף גורמים ותסמינים – רקע

תסמונת הצביטה היא תסמונת כאב שכיחה בכתף. היא מתרחשת כאשר מתפתח לחץ חוזרני באמצעות עצמות המפרק על הגידים ועל שק הבורסה בכתף. בין גורמי הסיכון השכיחים לפציעה שכיחה זאת נמנה פעילות גופנית ומקצוע המצריכים ביצוע תנועות חוזרניות מעל גובה הכתף כמו למשל בצביעת תקרות, במשחקי טניס, כדועף או כדור סל. הסימנים והתסמינים בפתולוגיה זאת כוללים כאבים מקומיים בכתף, מגבלות תנועה ובעיקר קושי להרים את הכתף עד לנקודת הלחץ על הגידים והבורסה.

על ציר הזמן, התעלמות מתסמונת הצביטה עלולה לגרום לגירוי דלקתי בגידים של השרירים המסובבים ובבורסה. דלקת עלולה להוביל בסופו של דבר לקרע חלקי ומאוחר יותר לקרע מלא של הגידים. כמובן שעדיף לאבחן ולטפל בבעיה בראשית דרכה.

אנטומיה של הכתף

מאפיין מרכזי במפרק הכתף הוא יכולת התנועה המרשימה שלו. תנועה מגוונת זאת מוקנית לו בגלל המבנה האנטומי. מפרק הכתף מורכב משלושה מפרקים שונים, כולם מפרקים סינוביאלים: מפרק הזרוע (Glenohumeral) שהוא כדורי הבנוי ממכתש ועלי (Ball and Socket), מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) ומפרק החזה והבריח (Sternoclavicular). יש המוסיפים את ציר התנועה שנוצר מאחור בין עצם השכם לכלוב הצלעות למניין המפרקים.

לברום, רצועות, מעטפת

שרירי הכתף

סביב השקע הגלנואידי ישנה טבעת סחוסית שמעמיקה את האחיזה בעצם הזרוע  שנקראת גלנויד לברום (Glenoid labrum). מפרקי הכתף נתמכים עם רצועות (Ligaments). מעטפות המפרקים מעניקות למפרקים יציבות נוספת. אמתחות בורסה (Bursae) מפרידות בין החלקים הגרמיים לרקמות הרכות במפרק כדי להפחית חיכוך ולשפר תנועה.  

כלי דם ועצבים

אספקת הדם לכתף מגיעים מעורקים שמוצאם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery). מהמקלעת הברכיאלית (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי יוצאים סיבי העצבים שאחראים על עצבוב הכתף. העצבים הללו כוללים את  העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), העצב האקסילארי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדדי (Lateral pectoral nerve). 

השרירים מסובבי הכתף

קבוצת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) מייצבים את מפרק הזרוע ומניעים אותו. השרירים מסובבי הכתף הנקראים גם השרוול המסובב או השרוולית המסובבת כוללים את: השריר הרום קוצי (Supraspinatus), השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) והשריר התת-שכמי (Subscapularis). שרירי השרוול המסובב עוברים בתוך מרווח אנטומי שנוצר בין זיז שיא הכתף (Acromion) מעל לבין ראש עצם הזרוע (Humerus).

תסמונת הצביטה בכתף. מה זה?

מדובר בתסמונת שכיחה הכרוכה בכאב ומגבלות תנועה של הכתף הנגרמת עקב צביטה של הרקמות הרכות במפרק זה. תסמונת זאת מתרחשת כאשר מסיבות שונות כולל טראומה, הליכים ניווניים בכתף, ביצוע תנועות הרמת כתף חוזרניות ומסיבות נוספות, ניצבטות רקמות בכתף ונפצעות. בין הרקמות הללו נציין את שרירי השרוול המסובב ו/או את האמתחת – הבורסה. נפיחות ודלקתיות של הרקמות הללו גורמים להיצרות נוספת של המרווח האנטומי הצר ממילא, המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. היצרות זאת גורמת בעת הרמת הכתף להחרפת הצביטה של הרקמות בין ראש עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף. צביטה חוזרת ונשנית של הרקמות גורם לפציעה שהולכת ומחריפה הנקראת תסמונת הצביטה (Impingement Syndrome). על הציר של הזמן צביטת רקמות זאת עלולה להסתבך ולגרום לדלקות ברקמות הנצבטות כולל דלקות גידים, שרירים ואמתחות (בורסיטיס). התעלמות מהבעיה בשלבים הללו עלולה להוביל להתפתחות קרע מלא של הגידים והשרירים של השרוול המסובב.

צביטת רקמות אינה אמורה להתרחש בכתף בריאה. האזור בו נצבטים הרקמות בין עצם שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע אמור לאפשר תנועה חופשית לרקמות המתפקדות בו. קשת שנוצרת בעיקר על ידי שיא הכתף (Acromion) אמורה להעניק הגנה קשיחה לשרירי השרוול המסובב בעוברם מתחת.  מיקומה של אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) בין הקשת הגרמית של שיא הכתף לבין שרירי השרוול המסובב אמור היה לאפשר גם לה להגן על שרירי וגידי השרוול המסובב. אך לא לעולם חוסן. תהליכים ניווניים, שינויים מבניים חבלה או פשוט מאוד יותר מידי תנועות הרמת כתף מובילות לצביטה פתולוגית של הרקמות הללו כולל דלקת באמתחת תת שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

תסמונת הצביטה

תסמונת הצביטה גורמת לכאבים בכתף שעלולים להקרין במורד הזרוע אל המרפק. כאבים אלו יוחמרו בעת הרמת הכתף מעל גובה הראש. פעולות שכיחות שיחמירו את הכאב כוללות שחייה, זריקת כדור והגשת כדור במשחק טניס. גם פעולות כתף דומות שאינן על רקע ספורטיבי עלולות לגרום להחמרת הכאב כמו למשל הרמת היד על מנת לקחת משהו מהמזווה או מארון הבגדים, הושטת היד אל מאחורי הגב כדי לסבנו, הושטת היד אל חגורת הבטיחות ברכב ועוד.

בדומה לדלקות אחרות גם הכאבים בתסמונת הצביטה עלולים להחמיר במהלך השינה, בעיקר עם אתם ישנים על הכתף הכואבת ואף להעיר אתכם משנתכם. בעיקר נכון הדבר לגבי האנשים שרגילים לישון עם היד מורמת מעל הראש. כאשר הבעיה מחמירה הכאבים עלולים להפוך לקבועים ולא תלויים בתנועה כזאת או אחרת. הכאבים בתסמונת הצביטה נוטים להפוך לכאבים כרוניים. מלבד כאבים ומגבלות תנועה החולים בתסמונת הצביטה יתלוננו גם על חולשה של השרירים בכתף.

סיבוך אפשרי שנוצר כאשר הגידים והשרירים של השרוול המסובב נותרים פצועים לאורך זמן הוא קרע מלא של הרקמות הללו (Rotator cuff tear). הסימנים והתסמינים במקרה של קרע יהיו חמורים יותר בכול הנוגע ליכולת התנועה של הכתף אך לא בהכרח בכול הנוגע לכאבים.

גורמים

שני הגורמים העיקריים להתפתחות תסמונת הצביטה כוללים נזקי חבלה ונזקים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות של הרמת כתף מעל לגובה הראש. חבלה מקומית עלולה להיגרם על רקע נפילה ובלימה באמצעות יד מושטת לפנים, בגלל תאונת דרכים או פציעת ספורט. עומס יתר על הגידים של שרירי השרוול המסובב עלולים כאמור להתפתח גם ביצוע תנועות חוזרניות כמו למשל בקרב שחקני כדור יד או כדור מים.

גורמי סיכון 

גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה כוללים גיל, מקצוע, עיסוקים ספורטיביים מועדפים, שינויים מבניים נרכשים ומולדים ועוד. תסמונת הצביטה אינה מתרחשת בקרב ילדים. מכאן שנדרשים שינויים ניווניים מסוימים כדי להתחיל את תהליף צביטת הרקמות והנזקים בכתף. מקצועות הדורשים מהעוסקים בהם להרים משאות מעל גובה הראש או לסדר מדפים גבוהים בסופר מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת התביטה. הדברים נכונים גם לגבי ספורטאים כולל שחיינים, שחקני כדור יד, שחקני כדור מים, מרימי משקולות מעל גובה הכתפיים ויתר ענפי הספורט שבהם נדרשת הרמת ידיים  מעל לגובה הכתף. תסמונת הצביטה עלולה להתפתח עקב שינויים מבניים מולדים (חלק מהאנשים נולד אם מרווח קטן יותר) או שינויים נרכשים.

שינויים נרכשים במפרק הכתף עלולים להתפתח עקב פציעה או שבר של זיז שיא הכתף  או דלקת פרקים ניוונית שמצרים את המרווח התפקודי של הרקמות הרכות בכתף מתחת לקשת המדוברת. שינויים מבניים בזיז שיא הכתף כתוצאה מהליכים ניווניים (Bony spurs) עלולים להוביל להיצרות המרווח מתחת לזיז שיא הכתף ולגרום להתפתחות התסמונת. גם חוסר יציבות של ראש עצם הזרוע הגורם לגלישה שלו כלפי זי שיא הכתף עלול להצר את המרווח ובכך לגרום להתפתחות תסמונת הצביטה.

המשיכו לקרוא אודות האבחון והטיפול בתסמונת הצביטה בכתף וכן אודות תסמונות כאב נוספות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים גם בכתף ובכלל זה פציעות צוואר וכן פציעות מרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן