כאבים בירך טיפול

כאבים בירך טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בירך – טיפול מהיר המתבסס על אבחון יסודי ומדוקדק עשוי למנוע נזק בלתי הפיך במפרק ואולי אף למנוע ניתוח עתידי. סימנים ותסמינים שנובעים ממפרק הזה מהווים תלונה שכיחה. מגוון רחב של פתולוגיות עלול להיות המקור האפשרי לתלונות הללו. סוג הטיפול המומלץ תלוי בעיקר בגורם לסימנים ולתסמינים ובחומרת הנזק. בעוד שהטיפול בכאב ירך על רקע של נזק קל לשריר יכלול בעיקר מנוחה, הטיפול בתסמינים שהתפתחו עקב קרע לברום בירך או שחיקת סחוס קשה צריכים להתנהל באופן מקצועי כדי לצמצם נזקים עתידיים אפשריים. לעתים הבעיה חמורה מכדי שאפשר לטפל בבעיה בירך במרפאה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אותם מקרים לא שכיחים שבהם הכאבים בירך ושאר הסימנים והתסמינים נגרמים בגלל שברים בצוואר הירך, פריקות מפרק, דלקת זיהומית או גדול סרטני יופנו לחדרי מיון או לטיפול על ידי מומחים רלוונטיים. בכול מקרה חשוב לזכור את השלבים שאותם חייב הקלינאי לעבור לפני תחילת טיפול בפגיעה הכוללת כאבים בירך: אבחון הנזק, הערכה של חומרת הנזק, הבנת מנגנון היווצרות הנזק וביצוע הליך של אבחנה מבדלת.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בירך טיפול – רקע

  כאבים בירך מהווים תלונה שכיחה. גורמים רבים עלולים להיות האחראיים לכאבים בירך. הכאבים הללו בירך יכולים להתפתח בקרב ילדים בוגרים ומבוגרים. ברוב המקרים הרקע לכאבים הוא נזק קל ובר חלוף באחת או יותר מהרקמות במפרק או סביב המפרק כולל בין היתר שרירים, גידים, רצועות, מעטפת מפרק, אמתחת (בורסה), לברום ועוד. יש לעתים שהכאבים בירך נגרמים בגלל פתולוגיות רציניות יותר במפרק או מחוצה לו ואז נדרשת התערבות וניהול מקצועיים.

  מלבד כאבים בירך החולה עלול להתלונן גם על:

  • כאבים בגב התחתון
  • כאבים בישבן
  • כאבים במפשעה
  • כאבים בברך
  • מגבלות תנועה כאלה ואחרות
  • נוקשות במפרקים
  • חריקות הנשמעות מהמפרק
  • מפרק חם למגע
  • אדמומיות ועוד

  במידה ומקור הכאב הוא בעמוד השדרה המותני החולה עלול להתלונן גם על:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • כאבים בגב התחתון
   • כאבים המושלכים במורד הרגל
   • חסרים נוירולוגיים ובכלל זה על נימול, הירדמות של חלקים מהגפה התחתונה, חולשה של שרירים בגפה התחתונה ועוד

   בכול מקרה של כאבים בירך הנמשכים מעל מספר ימים או כאבים חריפים במיוחד או כאבים שהחלו לאחר חבלה יש לקבל אבחון מדויק של הגורם להם. אבחון טוב יאפשר טיפול יעיל ובין היתר מניעת כאבים בירך.

   טיפול עצמי בכאבים בירכיים

   כאבי ירך קלים ללא שטפי דם, עיוותים, חריקות או מגבלות תנועה משמעותיים יכולים להיות מטופלים, בראשיתם בלבד, באופן עצמי. התנהגות נכונה כאשר מפרק הירך מתחיל לכאוב היא חשובה לקצב הריפוי. הכלל שצריך להנחות אתכם בשלב הזה הוא הימנעות מכאב. יחד עם זאת, כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע. הימנעו ממנוחה ממושכת במיטה. מנוחה במיטה הנמשכת מעל ליומיים שלושה גורמת לנזקים וסופה להאט את ההחלמה.

   במידת הצורך על מנת למנוע כאב תוכלו להיעזר באופן זמני בקביים. הקפידו על תנוחת שינה שאינה מכאיבה לירך. לרוב שכיבה בתנוחה עוברית עם כרית בין הברכיים עשויה להיות הכי נוחה. שמרו על משקל גוף מאוזן. עודף משקל עלול לגרום לנזקים במפרק הירך ומפרקים נושאי משקל אחרים. הימנעו מעמידה ממושכת. שבו על כיסא גבוה שמאפשר למפרק הירך זווית השואפת ל180 מעלות.

   המשיכו להתנהל בזהירות גם לאחר שהכאב חלף. לרקמה הפצועה נדרשים עוד פרק זמן של  4-8 שבועות כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזרה לשגרה של עבודה ופעילות גופנית יש לבצע באופן הדרגתי. הימנעו מאותן פעולות ועומסים שהובילו להיווצרות הבעיה.

   מתי לפנות לעזרה מקצועית?

   ההחלטה מתי נכון לפנות לקבלת אבחון וטיפול מקצועיים לא תמיד קלה. קיים תמיד פיתוי לומר זה יעבור תוך יום יומיים ולהמשיך להתעלם מבעיה שעלולה להתברר כרצינית. מומלץ להיעזר באיש מקצוע במידה והכאבים בירך נגרמו בגלל נפילה או חבלה רציניים, הכאבים מוספים להחמיר, נוצר עיוות מקומי באזור הכאב, התפתח במקום שטף דם רציני והנכם מוגבלים ביכולת להניע את הירך.

   טיפול כירופרקטי בסימנים ותסמינים בירכיים

   כאבים בירך שמוסיפים להחמיר ו/או אינם מגיבים לטיפול העצמי מחייבים התייחסות מקצועית. לאחר שליקטנו מידע מההיסטוריה רפואית ומהבדיקה הגופנית, בחנו את הבדיקות המתקדמות, עברנו הליך של אבחנה מבדלת וקבענו אבחון לבעיה יחל השלב הטיפולי. כירופרקטיקה יכולה לתת מענה למגוון גורמי כאב בירך בלי תרופות ובלי ניתוחים. הכירופרקט הוכשר לאבחן, לטפל ולשקם כאבים בירך שנגרמים בגלל פגיעה כזו או אחרת ברקמות של המפרק עצמו ו/או בגלל נזקים בשרשרת הקינמטית של הגפה התחתונה ובכלל זה כאבים שמקורם בגב התחתון ובאגן. דוגמאות לנזקים בירך הגורמים לכאב בהם אנו מטפלים במרפאה כוללים בין היתר קרע לברום בירך, דלקת פרקים ניוונית, בורסיטיס בירך, תסמונת התפס בירך ועוד.

   הטיפול בכאב

   כאבים בירך טיפול
   כאבים בירך טיפול

   את הטיפול בכאבי ירך נבצע במרפאתנו באמצעות מכשור רפואי ייעודי לטיפול בדלקות כולל לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם וטכניקות הנעה ידניות של מפרק הירך ויתר המפרקים בגפה התחתונה. הטיפול יותאם לרקמה שנפגעה, לחומרת הנזק ולמנגנון הפציעה: פציעה טראומטית, פציעה מעומס יתר ותנועות חוזרניות, פציעה שנבעה מליקויים מבניים וליקויים ביו-מכניים ועוד. אנו עושים שימוש בטכניקות טיפול ידניות, ציוד מתקדם ותרגילים ייעודיים להשגת המטרה שלנו שכוללת בראש וראשונה הפחתה של הכאב ורק לאחר מכן החזרת הכשירות התנועתית והתפקודית. בשלב הראשוני והכואב מאוד נעשה שימוש בעזרים לריפוי דלקות כמו לייזר רך ונשלב טכניקות טיפול ידניות עדינות לשמירה על טווחי תנועה. בעקבות ההקלה הראשונית בכאב נתחיל את התהליך השיקומי של מפרק הירך.

   שיקום

   החזרה לפעילות שגרתית ללא שיקום מזמינה צרות. מפרק שלא עבר תהליך שיקומי שכולל שיפור היציבות שלו ושל האגן לא יצליח לעמוד בעומסים האדירים שמוטלים עליו ועל כן יהיה חשוף לפציעות חוזרות. נשקם את האיזון הכוח והגמישות של השרירים הפועלים על האגן לאורך הגפה התחתונה, נשפר את טווחי התנועה של מפרק הירך ושל המפרקים האחרים לאורך הגפה התחתונה והאגן, נאמן את מערכת שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית. נשקיע גם בשיפור התפקוד של המפרקים האחרים בגפה התחתונה כולל ברכיים, אגן, גב תחתון וקרסוליים. ננסה להבין מה גרם לבעייתכם מלכתחילה. במידה והדבר קשור ליציבה, להתנהלות ארגונומית או ליקויים בטכניקות אימון, ריקוד או כול פעילות גופנית אחרת נתקן זאת.

   טיפול רפואי בסימנים ותסמינים הנובעים מהירכיים

   חולה שכאביו ממשיכים להטרידו והטיפול השמרני בו כשל או לא צלח במידה מספקת יופנה חזרה לרופא המשפחה ולאורתופד. האפשרויות הטיפולים בשלב הזה יהיו טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי. בין הטיפולים התרופתיים שתומלצנה על ידי הרופאים הללו נמנה:

   • תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs)
   • תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים (Corticosteroids)
   • תרופות לשיכוך הכאבים (Analgesics)
   • במקרה של דלקת אוטואימונית כמו דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת חוליות מקשחת ועוד יומלצו תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers) או תרופות הנוגדות פעילות ראומטית (Disease modifying anti-rheumatic drugs)
   • תרופות לגאוט שהן תרופות להורדת הרמה של חומצת שתן בדם.

   כאשר גם טיפול שמרני וגם טיפול תרופתי אינם מועילים והחולה מתלונן שהכאבים נותרו ללא שינוי. בשלב הזה עולה האפשרות הכירורגית. בין הניתוחים שמבצעים בירך נכלול:

   • ניתוחי ארטרוסקופיה (Arthroscopy) לתיקונים של קרע לברום, גיד קרוע ועוד,
   • ניתוח להחלפת מלאה של מפרק הירך (Total joint replacement)
   • ניתוח לחידוש פני המפרק בלבד (Resurfacing) המבוצע לרוב על חולים שהם צעירים מכדי לבצע החלת מפרק מלאה
   • ניתוח אוסטאוטומיה (osteotomy) שגם הוא מתבצע על חולים שהם צעירים מכדי לעבור החלפת מפרק מלאה. במהלך הניתוח הזה מסירים מהמפרק את החלקים שניזוקו ומתאימים את חלקי המפרק שנותרו לתנועה תקינה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,