נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נקע בקרסול מה גורם לזה? נקע בקרסול הוא למעשה מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות האוחזות את מפרק הקרסול. הסיבה העיקרית לנקיעה של מפרק הקרסול היא ביצוע תנועה סיבובית חזקה עם המפרק. מגוון גורמי סיכון שניתן לנטרלן מעלים את הסבירות לביצוע תנועה מזיקה כזאת. עיקמתי, סובבתי, פצעתי… אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את אחת הפציעות השכיחות ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה הזאת ומה הם התסמינים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעתו של פרק הקרסול היא מפציעות הספורט הנפוצות ביותר ומהגורמים השכיחים להתפתחות כאבים בכף הרגל. למעשה, 75% מהפציעות של הקרסול הן נקיעה. בקרב יותר מ- 40% ממקרים אלו של נקיעות קרסול יש את הפוטנציאל להתפתחות בעיות כרוניות בקרסול ובכלל זה קרסול רגיש ולא יציב ונקיעות חוזרות ונשנות. הנזק הכלכלי שכרוך בנקיעות הקרסול, המגבלות שנגרמות עקב כך ועגמת הנפש הכרוכה בהן מחייבות אותנו לנסות למצוא דרכים להימנע מהן. כדי למנוע מצב של נקעים חוזרים בקרסול בכל מקרה של נקע בקרסול – מה גורם לזה צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לקלינאי שלכם.

  {loadposition inside-page}

  נקע בקרסול מה גורם לזה – רקע

  נקע בקרסול היא הפציעה השכיחה ביותר בקרב ספורטאים ורקדנים אך גם בקרב כלל האוכלוסייה. הפציעה פוגעת בגברים ונשים בכול הגילאים. קבוצות סיכון כוללות אתלטים ממין זכר המצויים בסיכון גבוה פי 3 מנשים לסבול מפציעה זאת ונשים לאחר גיל 30. גם ילדים חשופים לפגיעה זאת. חומרת הפציעה נעה בין קלה לחמורה. המשמעות הפתולוגית של נקיעה קלה היא מתיחה של הרצועות ואילו של נקיעה חמורה היא קרע חלקי או מלא של הרצועות. רוב הנקיעות מוגדרות כקלות. במצב הזה מנוחה והתנהלות זהירה יאפשרו למפרק להחלים תוך ימים אחדים.

  נקיעה קשה מחייבת טיפול מקצועי ובעיקר שיקום כדי להחזיר למפרק את היציבות שבהכרח נפגעה. החשיבות של השיקום נובעת מהעובדה שהחולשה וחוסר יציבות שמתפתחים לאחר נקיעה חמורה מזמינים נקיעות חוזרות. נקיעות חוזרות עלולות להוביל להמשך חוסר היציבות של הקרסול, כאבים כרוניים ודלקת פרקים ניוונית במפרק.

  האנטומיה של מפרק הקרסול

  מפרק הקרסול הוא מפרק סינוביאלי הממוקם בגפה התחתונה. מפרק זה מחבר בין עצמות השוק והשוקית ( Tibia and Fibula) לבין עצמות כף הרגל, עצם הערקום (Talus) ועצם העקב (Calcaneus).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הרצועות של מפרק הקרסול

   הרצועות האלסטיות שמקיפות את מפרק הקרסול יחד עם השרירים מאפשרים את יכולת העמידה של הקרסול בעומסים ובמקביל לספק יציבות ותנועה. הרצועות הללו בקרסול כוללות את:

   • הצד החיצוני של הקרסול מחוזק באמצעות הרצועה הקולטרלית החיצונית (Lateral collateral ligament) ומונע תנועת יתר סיבובית כלפי פנים של הקרסול (inversion). רצועה זאת נחלקת לשלוש רצועות שונות: רצועת השוקית והערקום הקדמית (Anterior talofibular ligament), רצועת השוקית והעקב (Calcaneofibular ligament) ורצועת השוקית והערקום האחורית (Posterior talofibular Ligament).
   • הצד הפנימי של הקרסול נתמך באמצעות רצועה רחבה, עבה וחזקה יותר מזו החיצונית, הרצועה הקולטרלית הפנימית (Medial Collateral Ligament) שנקראת גם דלתא (Deltoid) והיא בעלת מבנה משולש ופריסה רחבים הנאחזת בעצם השוקה, עצם העקב (calcaneus) עצם הערקום (Talus) ועצם הסירה (Navicular). בגלל החולשה היחסית של הרצועה החיצונית רוב נקיעות הקרסול מתרחשות לכיוון הזה.

   השרירים שמניעים את המפרק

   מבחינה תפקודית מדובר במפרק ציר המאפשר תנועת כפיפה כפית (Plantarflexion) ותנועת כפיפה גבית (Dorsiflexion). מספר שרירים מאפשר את התנועות הללו במפרק הקרסול. לביצוע תנועת הכפיפה הגבית נעזר מפרק הקרסול בשרירים המצויים בקדמת השוק השריר השוקתי הקדמי (Tibialis anterior) והשריר פושט האצבעות הארוך (Extensor digitorum longus). לביצוע כפיפה כפית נעזר מפרק הקרסול בשרירים המצויים בחלק האחורי של השוק, שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה ( Soleus) ובגיד אכילס שאליו מתחברים השרירים הללו.

   כלי דם ועצבים

   העורקים המספקים דם למפרק הזה כוללים את עורק שוק קדמי (Anterior tibial artery), עורק שוק אחורי (Posterior tibial artery) ועורק השוקית (Fbular artery). העצבוב למפרק הקרסול מגיע מסיב של עצב השוק (Tibial nerve) וסיב של עצב השוקית העמוק (Deep fibular nerve).

   מה המשמעות של נקיעת קרסול?

   נקע בקרסול המתרחש כאשר הרצועות שאוחזות במפרק הקרסול נמתחות מעבר ליכולתן ונגרם להן נזק. לעיתים עלולה נקיעת קרסול להוביל לנזקים נוספים כגון שברים פגיעה בגידים ועוד. אנו יכולים לנקוע את הקרסול שלנו על ידי סיבוב כף הרגל פנימה או סיבוב כף הרגל החוצה. לרוב, האופן בו אנו נוקעים את הקרסול הוא על ידי סיבוב החוצה של מפרק הקרסול. בנקיעה מהסוג הזה שלושת הרצועות הממוקמות בצד החיצוני של פרק הקרסול ניזוקות: רצועת השוקית והערקום הקדמית (Anterior talofibular ligament), רצועת השוקית והעקב (Calcaneofibular ligament) ורצועת השוקית והערקום האחורית (Posterior talofibular Ligament).

   חוזקה היחסי של רצועת הדלתא (Deltoid) – הרצועה הקולטרלית הפנימית (Medial Collateral Ligament) הממוקמת בחלק הפנימי של מפרק הקרסול ומבנה המפרק גורמים לכך שנקיעת הקרסול על ידי סיבוב הקרסול פנימה אינה שכיחה. על פי מחקרים 85% מהנקיעות בקרסול הן מהסוג שבו הקרסול מסתובב החוצה (Inversion) והרצועות שנפגעות הן הרצועות בצד החיצוני של הקרסול ורק ב5% מהמקרים מנגנון הנקיעה כולל סיבוב הקרסול פנימה (Eversion) ונזק לרצועת הדלתא.

   סימנים ותסמינים של נקע בקרסול

   נקע בקרסול מה גורם לזה
   נקע בקרסול מה גורם לזה

   הסימנים והתסמינים העיקריים בגין נקיעת קרסול כוללים כאבים בקרסול שבמקרים חמורים יכולים להיות מושלכים אל המשך של כף הרגל ולגרום גם כאבים בכף הרגל ו/או ובמעלה השוק. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים, נפיחות, שטפי דם,רגישות למגע, כאב בהליכה ברמת חומרה התלויה בחומרת הנזק וכמובן חוסר יציבות של הקרסול. יש לציין שבמקרים שבהם הנקיעה גורמת גם שברים (כמו בתמונה) וקרעים של רקמות נוספות מלבד הרצועות, הסימנים והתסמינים יהיו חמורים יותר.

   גורמים אפשריים לנקע בקרסול

   הגורם הישיר לנקע בקרסול הוא ביצוע תנועה סיבובית חזקה של מפרק הקרסול פנימה או החוצה כאשר משקל הגוף נמצא על המפרק. תנועה סיבובית זאת יכולה להתרחש בעודנו הולכים להנאתנו ברחוב ונכנסים למהמורה. התנועה הסיבובית של הקרסול יכולה גם להתרחש בגלל נחיתה לא טובה לאחר קפיצה או על רקע טראומטי אחר. דוגמאות לאירועים טראומטיים הכרוכים בנקיעת קרסול נמנה התנגשות בין שחקנים יריבים על מגרש הספורט או כתוצאה מתאונה אחרת.

   גורמי סיכון לנקע בקרסול

   מספר גורמי סיכון הופכים את קרסולו של אחד להיות פגיע יותר מקרסולו של חברו:

   • ראשית מצב גופני לא תקין. רצועות, רקמות ושרירים חלשים או לא מאוזנים ותפקוד לקוי שלהן על רקע של חוסר בפעילות גופנית אינו מאפשרת למערכת העצב שריר ולרקמות לתפקד באופן מיטבי כדי למנוע נקיעה.
   • טיפול ושיקום לקוי או חוסר טיפול ושיקום של הקרסול לאחר נקיעה ישנה.
   • מידע חישה עצמית (פרופריוצפטיבי) לקוי אודות המנח, המיקום והמצב של הקרסול ביחס לסביבה מעלה את הסיכוי להתפתחות פציעות בקרסול כולל נקע. ליקוי במידע המועבר אל המוח עלול להתרחש בגלל פציעה ישנה בקרסול או בחלק אחר ברגל שלא שוקמה כראוי.
   • אנשים שמנים או בעלי עודף משקל מצויים בסיכון גבוה יותר לסבול מנקיעת קרסול.
   • כמובן שגם סוג הפעילות הגופנית עלול לעלות את הסיכון שלכם לסבול מפציעה טורדנית זאת. ספורטאים שמרבים לקפוץ, לרוץ ו/או לשנות כיווני ריצה יוצרים עומסי יתר על מפרקי הקרסול ומצויים ברמות סיכון גבוהות יותר לנקיעת קרסול. גם טירונים סובלים בשכיחות גבוהה יותר מנקעים בקרסול.
   • גורמי סיכון נוספים לנקיעת קרסול כוללים מין – אתלטים חשופים לפגיעה זאת פי 3 יותר מנשים
   • הליכה או אימון על משטחים לא אחידים,
   • ספורטאים המשתתפים בספורט המחייב שינויים חדים במיקום ובמצב הקרסול כמו למשל בכדורסל, טניס, כדורגל ועוד.
   • גנטיקה הגורמת למבנה קרסול מועד או רצועות אלסטיות מידי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,