נקע בקרסול מה גורם לזה
נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול מה גורם לזה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נקע בקרסול מה גורם לזה? נקע בקרסול הוא למעשה מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות האוחזות את מפרק הקרסול. הסיבה העיקרית לנקיעה של מפרק הקרסול היא ביצוע תנועה סיבובית חזקה עם המפרק. מגוון גורמי סיכון שניתן לנטרלן מעלים את הסבירות לביצוע תנועה מזיקה כזאת. עיקמתי, סובבתי, פצעתי… אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים.

פציעתו של פרק הקרסול היא מפציעות הספורט הנפוצות ביותר ומהגורמים השכיחים להתפתחות כאבים בכף הרגל. למעשה, 75% מהפציעות של הקרסול הן נקיעה. בקרב יותר מ- 40% ממקרים אלו של נקיעות קרסול יש את הפוטנציאל להתפתחות בעיות כרוניות בקרסול ובכלל זה קרסול רגיש ולא יציב ונקיעות חוזרות ונשנות. הנזק הכלכלי שכרוך בנקיעות הקרסול, המגבלות שנגרמות עקב כך ועגמת הנפש הכרוכה בהן מחייבות אותנו לנסות למצוא דרכים להימנע מהן. כדי למנוע מצב של נקעים חוזרים בקרסול בכל מקרה של נקע בקרסול – מה גורם לזה צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לקלינאי שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנקע בקרסול מה גורם לזה – רקע

נקע בקרסול היא הפציעה השכיחה ביותר בקרב ספורטאים ורקדנים אך גם בקרב כלל האוכלוסייה. הפציעה פוגעת בגברים ונשים בכול הגילאים. קבוצות סיכון כוללות אתלטים ממין זכר המצויים בסיכון גבוה פי 3 מנשים לסבול מפציעה זאת ונשים לאחר גיל 30. גם ילדים חשופים לפגיעה זאת. חומרת הפציעה נעה בין קלה לחמורה. המשמעות הפתולוגית של נקיעה קלה היא מתיחה של הרצועות ואילו של נקיעה חמורה היא קרע חלקי או מלא של הרצועות. רוב הנקיעות מוגדרות כקלות. במצב הזה מנוחה והתנהלות זהירה יאפשרו למפרק להחלים תוך ימים אחדים.

נקיעה קשה מחייבת טיפול מקצועי ובעיקר שיקום כדי להחזיר למפרק את היציבות שבהכרח נפגעה. החשיבות של השיקום נובעת מהעובדה שהחולשה וחוסר יציבות שמתפתחים לאחר נקיעה חמורה מזמינים נקיעות חוזרות. נקיעות חוזרות עלולות להוביל להמשך חוסר היציבות של הקרסול, כאבים כרוניים ודלקת פרקים ניוונית במפרק.

האנטומיה של מפרק הקרסול

מפרק הקרסול הוא מפרק סינוביאלי הממוקם בגפה התחתונה. מפרק זה מחבר בין עצמות השוק והשוקית ( Tibia and Fibula) לבין עצמות כף הרגל, עצם הערקום (Talus) ועצם העקב (Calcaneus).

הרצועות של מפרק הקרסול

הרצועות שמחברות את המפרק הן רקמות אלסטיות אשר יחד עם השרירים מאפשרות את היכולות המפליאות של מפרק הקרסול לעמוד בעומסים ובמקביל לספק יציבות ותנועה. הצד החיצוני של הקרסול מחוזק באמצעות הרצועה הקולטרלית החיצונית (Lateral collateral ligament) ומונע תנועת יתר סיבובית כלפי פנים של הקרסול (inversion). רצועה זאת נחלקת לשלוש רצועות שונות: רצועת השוקית והערקום הקדמית (Anterior talofibular ligament), רצועת השוקית והעקב (Calcaneofibular ligament) ורצועת השוקית והערקום האחורית (Posterior talofibular Ligament).

הצד הפנימי של הקרסול נתמך באמצעות רצועה רחבה, עבה וחזקה יותר מזו החיצונית, הרצועה הקולטרלית הפנימית (Medial Collateral Ligament) שנקראת גם דלתא (Deltoid) והיא בעלת מבנה משולש ופריסה רחבים הנאחזת בעצם השוקה, עצם העקב (calcaneus) עצם הערקום (Talus) ועצם הסירה (Navicular). בגלל החולשה היחסית של הרצועה החיצונית רוב נקיעות הקרסול מתרחשות לכיוון הזה.

השרירים שמניעים את המפרק

מבחינה תפקודית מדובר במפרק ציר המאפשר תנועת כפיפה כפית (Plantarflexion) ותנועת כפיפה גבית (Dorsiflexion). מספר שרירים מאפשר את התנועות הללו במפרק הקרסול. לביצוע תנועת הכפיפה הגבית נעזר מפרק הקרסול בשרירים המצויים בקדמת השוק השריר השוקתי הקדמי (Tibialis anterior) והשריר פושט האצבעות הארוך (Extensor digitorum longus). לביצוע כפיפה כפית נעזר מפרק הקרסול בשרירים המצויים בחלק האחורי של השוק, שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה ( Soleus) ובגיד אכילס שאליו מתחברים השרירים הללו.

כלי דם ועצבים

העורקים המספקים דם למפרק הזה כוללים את עורק שוק קדמי (Anterior tibial artery), עורק שוק אחורי (Posterior tibial artery) ועורק השוקית (Fbular artery). העצבוב למפרק הקרסול מגיע מסיב של עצב השוק (Tibial nerve) וסיב של עצב השוקית העמוק (Deep fibular nerve).

מה זה נקע בקרסול?

נקע בקרסול המתרחש כאשר הרצועות שאוחזות במפרק הקרסול נמתחות מעבר ליכולתן ונגרם להן נזק. לעיתים עלולה נקיעת קרסול להוביל לנזקים נוספים כגון שברים פגיעה בגידים ועוד. אנו יכולים לנקוע את הקרסול שלנו על ידי סיבוב כף הרגל פנימה או סיבוב כף הרגל החוצה. לרוב, האופן בו אנו נוקעים את הקרסול הוא על ידי סיבוב החוצה של מפרק הקרסול. בנקיעה מהסוג הזה שלושת הרצועות הממוקמות בצד החיצוני של פרק הקרסול ניזוקות: רצועת השוקית והערקום הקדמית (Anterior talofibular ligament), רצועת השוקית והעקב (Calcaneofibular ligament) ורצועת השוקית והערקום האחורית (Posterior talofibular Ligament).

חוזקה היחסי של רצועת הדלתא (Deltoid) – הרצועה הקולטרלית הפנימית (Medial Collateral Ligament) הממוקמת בחלק הפנימי של מפרק הקרסול ומבנה המפרק גורמים לכך שנקיעת הקרסול על ידי סיבוב הקרסול פנימה אינה שכיחה. על פי מחקרים 85% מהנקיעות בקרסול הן מהסוג שבו הקרסול מסתובב החוצה (Inversion) והרצועות שנפגעות הן הרצועות בצד החיצוני של הקרסול ורק ב5% מהמקרים מנגנון הנקיעה כולל סיבוב הקרסול פנימה (Eversion) ונזק לרצועת הדלתא.

סימנים ותסמינים של נקע בקרסול

נקע בקרסול מה גורם לזה
נקע בקרסול מה גורם לזה

הסימנים והתסמינים העיקריים בגין נקיעת קרסול כוללים כאבים בקרסול שבמקרים חמורים יכולים להיות מושלכים אל המשך של כף הרגל ולגרום גם כאבים בכף הרגל ו/או ובמעלה השוק. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים, נפיחות, שטפי דם,רגישות למגע, כאב בהליכה ברמת חומרה התלויה בחומרת הנזק וכמובן חוסר יציבות של הקרסול. יש לציין שבמקרים שבהם הנקיעה גורמת גם שברים (כמו בתמונה) וקרעים של רקמות נוספות מלבד הרצועות, הסימנים והתסמינים יהיו חמורים יותר.

נקע בקרסול מה גורם לזה – גורמים אפשריים

הגורם הישיר לנקע בקרסול הוא ביצוע תנועה סיבובית חזקה של מפרק הקרסול פנימה או החוצה כאשר משקל הגוף נמצא על המפרק. תנועה סיבובית זאת יכולה להתרחש בעודנו הולכים להנאתנו ברחוב ונכנסים למהמורה. התנועה הסיבובית של הקרסול יכולה גם להתרחש בגלל נחיתה לא טובה לאחר קפיצה או על רקע טראומטי אחר. דוגמאות לאירועים טראומטיים הכרוכים בנקיעת קרסול נמנה התנגשות בין שחקנים יריבים על מגרש הספורט או כתוצאה מתאונה אחרת.

גורמי סיכון

מספר גורמי סיכון הופכים את קרסולו של אחד להיות פגיע יותר מקרסולו של חברו:

 • ראשית מצב גופני לא תקין. רצועות, רקמות ושרירים חלשים או לא מאוזנים ותפקוד לקוי שלהן על רקע של חוסר בפעילות גופנית אינו מאפשרת למערכת העצב שריר ולרקמות לתפקד באופן מיטבי כדי למנוע נקיעה.
 • טיפול ושיקום לקוי או חוסר טיפול ושיקום של הקרסול לאחר נקיעה ישנה.
 • מידע חישה עצמית (פרופריוצפטיבי) לקוי אודות המנח, המיקום והמצב של הקרסול ביחס לסביבה מעלה את הסיכוי להתפתחות פציעות בקרסול כולל נקע. ליקוי במידע המועבר אל המוח עלול להתרחש בגלל פציעה ישנה בקרסול או בחלק אחר ברגל שלא שוקמה כראוי.
 • אנשים שמנים או בעלי עודף משקל מצויים בסיכון גבוה יותר לסבול מנקיעת קרסול.
 • כמובן שגם סוג הפעילות הגופנית עלול לעלות את הסיכון שלכם לסבול מפציעה טורדנית זאת. ספורטאים שמרבים לקפוץ, לרוץ ו/או לשנות כיווני ריצה יוצרים עומסי יתר על מפרקי הקרסול ומצויים ברמות סיכון גבוהות יותר לנקיעת קרסול. גם טירונים סובלים בשכיחות גבוהה יותר מנקעים בקרסול.
 • גורמי סיכון נוספים לנקיעת קרסול כוללים מין – אתלטים חשופים לפגיעה זאת פי 3 יותר מנשים
 • הליכה או אימון על משטחים לא אחידים,
 • ספורטאים המשתתפים בספורט המחייב שינויים חדים במיקום ובמצב הקרסול כמו למשל בכדורסל, טניס, כדורגל ועוד.
 • גנטיקה הגורמת למבנה קרסול מועד או רצועות אלסטיות מידי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

 • עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן