דלקת פרקים ניוונית גורמים

דלקת פרקים ניוונית גורמים

דלקת מפרקים ניוונית – גורמים להתפתחות מחלות ניווניות של המפרקים מהווים מידע חשוב לצורך מניעתן. קיימים מעל 100 סוגי חולי הפוגעים בפרקי הגוף. חלקם כרוכים בסימנים ותסמינים קשים במיוחד ובכלל זה אי יכולת לתפקד. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. בין הגורמים למחלה הזאת נציין גיל מבוגר, שימוש יתר חוזרני במפרק ועוד. בין גורמי הסיכון נמנה ליקויים מבניים וביומכניים, השמנה, חוסר או עודף פעילות גופנית ועוד.

דלקת פרקים ניוונית (Degenerative joint disease) או בקצרה DJD אינה ניתנת לריפוי מלא. הטיפול בה מתמקד בהקלה על התסמינים ובהאטה של קצב התפתחותה. בין יתר הדרכים להתמודד עם המחלה נמנה נטרול של מגוון גורמי הסיכון להתפתחותה. אבחון מוקדם של המחלה יאפשר טיפול יעיל ועשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. איחור במתן טיפול עלול לגרום לאובדן הסחוס וצורך בהחלפת מפרק בפרוצדורה כירורגית מורכבת.

דלקת מפרקים ניוונית גורמים – רקע

מחלת מפרקים ניוונית (DJD), הידועה גם בשם דלקת מפרקים ניוונית, היא סוג נפוץ של דלקת פרקים. הפרעה זאת משפיעה על הסחוס המכסה את קצות העצמות במפרקים נורמליים. סחוס הוא רקמה גמישה המפחיתה את החיכוך וסופגת זעזועים במפרקים. DJD מתרחש כאשר הסחוס נשחק עקב הזדקנות, פציעה, דלקת או גורמים גנטיים. על ציר הזמן מלבד השחיקה של הסחוס גם עצמות המפרק ניזוקות ומתחילות לייצר זיזים גרמיים (Spurs). כתוצאה משינויים ניווניים אלה מתפתחים:

 • כאב, נפיחות, נוקשות ועיוות של המפרקים הפגועים

DJD יכול להשפיע על כל מפרק בגוף, אך הוא נפוץ יותר במפרקים נושאי משקל. מפרקים נושאי משקל כוללים את מפרקי הירך, הברכיים ועמוד השדרה, כמו גם בידיים, ברגליים ובמפרק הלסת (TMJ).

ישנם מומחים הסבורים שלא נכון לכנות את ההפרעה הזאת בשם דלקת או מחלה אלא תהליך ניווני טבעי. מחלת הפרקים הזאת יכולה לתקוף בכל גיל אך עושה זאת בעיקר לאחר גיל 65. השכיחות של DJD משתנה בהתאם לאוכלוסייה, המפרק המעורב, וקריטריוני האבחון. על פי סקירה שיטתית ומטא-אנליזה של מחקרים תצפיתיים שהשתמשו בקריטריוני אבחון מחקריים השכיחות הכוללת של DJD הייתה:

 • 9.8% מהמבוגרים והקשישים, 0.4% מהילדים והמתבגרים
 • השכיחות עלתה עם הגיל, והגיעה ל-10.6% בקרב אנשים בני 60 ומעלה
 • בברך 19%, עם שיעורים גבוהים יותר אצל נשים (23%) מאשר גברים (14%). השכיחות עלתה עם הגיל, והגיעה ל-37% בקרב אנשים בני 65 ומעלה
 • מעל 80% מבני האדם יראו סימנים של המחלה בצילומי רנטגן
 • רק כ- 50% מהמבוגרים יתלוננו במהלך חייהם על תסמיני המחלה

סימנים ותסמינים של מחלה זאת

הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית תלויים במיקום הנזק ובחומרתו. בעיקרון החולים במחלה זאת מתלוננים על:

 • כאבים במפרק שנפגע
 • מגבלות תנועה
 • נפיחות
 • נוקשות זמנית בוקר בעיקר
 • רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד

מגבלות התנועה והנוקשות עשויים להיעלם או להצטמצם לאחר פעילות ראשונית ולחזור בסוף היום. מגבלות התנועה המאפיינות את המחלה הזאת עלולים להיות קשים עד כדי אי יכולת לתפקד:

 • קושי בתפקודים בסיסיים כמו לרכוס כפתורים (חולי באצבעות)
 • הליכה (חולי ניווני במפרקי הירך, ברכיים קרסוליים)
 • לכרוע ברך (חולי ניווני בברכיים) ועוד

הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית דוחפת את החולים לנהל אורח חיים יושבני. גם אורח חיים יושבני גובה מחיר בריאותי כבד. אנשים המנהלים אורח חיים שבו הם יושבים כול היום מעלים את הסיכון שלהם לחלות:

 • במחלות לב
 • בלחץ דם גבוה
 • בסוכרת
 • במחלות סרטן מסוימות ועוד

בגלל שמחלות אלה הן קטלניות בחלקן אנשים אלה חשופים גם למוות מוקדם. נפילות בגיל המבוגר היא תוצאה עקיפה נוספת של:

 • מחלת הפרקים הניוונית
 • חוסר בפעילות גופנית
 • טיפולים התרופתיים נוגדי כאב

יותר חולים בחולי זה – דלקת פרקים ניוונית – נופלים בגיל המבוגר בהשוואה לאנשים שאינם חולים. מיותר לציין שחלק משמעותי מהנפילות הללו מסתיים:

 • עם שברים באגן ובירכיים
 • נכויות קשות
 • ולעתים אף במוות

דלקת פרקים ניוונית גורמים – פירוט

דלקת פרקים ניוונית גורמים
דלקת פרקים ניוונית גורמים

עומס יתר חוזרני

גורמים אפשריים להתפתחות מחלת מפרקים ניוונית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של פעולות. עומסי יתר חוזרניים נגרמים תדיר במקצועות ובסוגי ספורט מסוימים. דוגמאות למקצועות וענפי ספורט שבהם ישנם עומסים חוזרניים כוללים:

 • הקלדה
 • עבודה עם פטיש או מברג
 • טניס
 • ריצה
 • קפיצה ועוד

נזקי חבלה או ניתוח במפרק

דלקת פרקים ניוונית יכולה להתפתח גם לאחר נזקי חבלה או ניתוח קודם במפרק. נזקי חבלה במפרקים עלולים להתפתח על רקע:

 • נפילה במדרגות בבית או במדרכה ברחוב
 • תאונות דרכים
 • פציעות ספורט ועוד

נזקי מחלות במפרק

גורם שכיח נוסף להתפתחות דלקת פרקים ניוונית באחד או יותר מהמפרקים הם נזקים במפרק הנגרמים בגלל מחלות והפרעות בריאותיות במפרק. נזקים אלה מובילים באופן מואץ להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללות בין היתר:

 • מחלה זיהומית במפרק
 • דלקת מפרקים שגרונית או אוטואימונית אחרת במפרק שגורמת לנזקים מבניים במפרק

שילוב של גורמי סיכון המפורטים מטה מאיצים את הבלאי במפרקים ומעלה את הסבירות להתפתחות מחלה פרקים ניוונית. כך למשל עומסי היתר והנזקים במפרק מואצים כאשר ישנו ליקוי מבני או כשל ביו-מכני במפרק או כאשר אנו מתבגרים ועוד.

מה הם גורמי הסיכון לחולי מפרקי ניווני

בין גורמי הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית נמנה:

גיל

ככול שממתבגרים כך גם עולה הסיכון לחלות במחלה. בעיקרון לאחר גיל 40 ניתן למצוא שינויים ניווניים ברמות חומרה כאלה ואחרות אצל רוב בני האדם.

השמנה

ככול שאנו שוקלים יותר כך אנו יוצרים עומסים גדולים יותר על המפרקים ומשנים את הביומכניקה של המפרקים וגורמים בכך לבלאי מהיר יותר שלהם. התוצאה היא לעתים קרובות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

פציעה או ניתוח קודמים

פציעה או ניתוח קודמים במפרק מסוים מעלים את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית במפרק הזה. זו אחת הסיבות למה חשוב לעבור ניתוח רק אם אין בררה אחרת.

חוסר איזון שרירי

יוצר עומסי יתר או תפקוד מפרקי לקוי ובכך מאיץ את תהליך השחיקה.

ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

מבנה מפרק לקוי יגרום בהכרח לשיבוש באופן עבודתו ובכך יוביל לשחיקת סחוסים מוגברת.

ליקויים ביומכניים

עבודת המפרק לקויה תגרום בהכרח לשינוי ברמות העומס האופטימלי המוטל עליו. עומסי יתר אלו יאיצו את קצב התפתחות דלקת פרקים ניוונית.

גנטיקה

כמו בכל דבר אחר גם כאן ישנה נטייה גנטית לפתח מחלות פרקים ואלא שנולדו אתה חייבים לשמור יותר מאחרים. אנשים מסוימים נולדים עם מנגנון ייצור לקוי של סחוסים.

מחלות

מחלות מסוימות כמו מחלת פרקים שגרונית מאיצות את תהליך שחיקת הסחוס במפרק ומובילות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

סוג ספורט מועדף

פעילות גופנית מסוימות מתבססות על ביצוע חוזרני של תנועות ופעולות עם קבוצות שרירים מצומצמות ועם מספר קטן של מפרקים. פעילות מסוג זה מעלה את הסבירות לבלאי, פציעות והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כך למשל שחייה עושה שימוש חוזרני בכתפיים, כדורגל עושה שימוש חוזרני בכפות הרגליים ובברכיים ועוד.

עיסוק מקצועי

עסוקים מקצועיים מסוימים יוצרים עומסי יתר חוזרניים על קבוצות שרירים קטנות ועל מפרקים בודדים. חוסר הגיוון הזה מוביל בסבירות גבוהה יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. דוגמאות למקצועות כאלה נמנה, עבודה על פס ייצור, עבודת צביעה, עבודה עם עכבר מחשב, הקלדה ועוד.

חוסר תזונתי

מחקר מצא שגם חוסר בוויטמין K עלול להוביל להתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית.

References:

Valesan LF et al. Prevalence of temporomandibular joint disorders: a systematic review and meta-analysis. Clin Oral Investig. 2021;25(2):441-453.

Litwic A et al. Epidemiology and burden of osteoarthritis. Br Med Bull. 2013;105:185-199.

Nguyen US et al. Increasing prevalence of knee pain and symptomatic knee osteoarthritis: survey and cohort data. Ann Intern Med. 2011;155(11):725-732.

Loeser RF et al. Osteoarthritis: a disease of the joint as an organ. Arthritis Rheum. 2012;64(6):1697-1707.

Hochberg MC et al. American College of Rheumatology 2012 recommendations for the use of nonpharmacologic and pharmacologic therapies in osteoarthritis of the hand, hip, and knee. Arthritis Care Res (Hoboken). 2012;64(4):465-474.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הילחם או ברח

לחץ נפשי הילחם או ברח

הילחם או ברח הוא מנגנון שבאמצעותו מתמודד עם סיכונים ולחצים נפשיים. הלחץ הנפשי מסתובב בקרבנו מבלי להשמיע רחש, שולט בתגובות שלנו, גורם לנו בין היתר לכאבי צוואר, פוגע באיכות חיינו ולפעמים גוזר עליהם כליה. המתח הנפשי הוא הרוצח של העת החדשה. אצלנו בארץ המצב חמור במיוחד. 

תסמונות כאב שכיחות בחזה

תסמונות כאב שכיחות בחזה

תסמונות שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם באזור האנטומי הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן את מקורם.

פריצת דיסק בגב התחתון

פריצת דיסק בגב התחתון

פריצת דיסק גב תחתון? תסמינים אופייניים יעזרו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. מעל רבע מהמקרים של התפתחות סימנים ותסמינים באזור המותן והאגן נובעים ממנזק ברמת חומרה משתנה בדיסק הבין חולייתי מותני. הגורם הוא לרוב התנועתיות המרובה וארגונומיה ויציבה לקויים.

בלי סכנת חיים האינטלקט האנושי נסוג

בלי סכנת חיים האינטלקט האנושי נסוג

האינטלקט האנושי נסוג לאיטו! אלו מסקנותיו של המחקר הנוכחי שמצא שבגלל שאדם אינו זקוק יותר להתמודד כדי לשרוד, האינטליגנציה האנושית והיכולת הרגשית שלו עוברים תהליך אבולוציוני הפוך ולמעשה הוא הולך ומאבד את שתי היכולות המרכזיות הללו.