דלקת פרקים ניוונית גורמים
דלקת פרקים ניוונית גורמים

דלקת פרקים ניוונית גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת מפרקים ניוונית – גורמים וגורמי סיכון להתפתחות מחלות ניווניות של המפרקים מהווים מידע חשוב לצורך מניעת מחלות אלה. ישנן מעל 100 סוגי חולי הפוגעים בפרקי הגוף. חלקם כרוכים בסימנים ותסמינים קשים במיוחד ובכלל זה אי יכולת ללכת. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. בין הגורמים למחלה הזאת נמנה גיל, שימוש יתר חוזרני במפרק ועוד. בין גורמי הסיכון נמנה ליקויים מבניים, ליקויים ביומכניים, השמנה, חוסר פעילות גופנית, פעילות גופנית לקויה ועוד.

דלקת פרקים ניוונית אינה ניתנת לריפוי מלא והטיפול בה מתמקד בהקלה על התסמינים ובהאטה של קצב התפתחות שלה. בין יתר הדרכים להתמודד עם המחלה נמנה נטרול של מגוון גורמי הסיכון להתפתחותה. אבחון מוקדם של מחלה זאת יאפשר טיפול יעיל ועשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. איחור במתן טיפול עלול לגרום שחיקת הסחוס וצורך בהחלפת מפרק בפרוצדורה כירורגית מורכבת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת מפרקים ניוונית גורמים – רקע

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. ישנם מומחים הסבורים שלא מדובר במחלה אלא בתהליך של בלאי טבעי ועל כן לא נכון לכנות אות מחלת פרקים אלא הליך ניוונית טבעי. המחלה יכולה לתקוף בכול גיל אך עושה זאת בעיקר לאחר גיל 65. עם זאת, כבר לאחר גיל 40 מעל 80% מבני האדם יראו סימנים של המחלה בצילומי רנטגן. למרות השכיחות הענקית של המחלה, רק כ50% מהמבוגרים יתלוננו במהלך חייהם על התסמינים של המחלה. המחלה יכולה לפגוע בכול מפרק אך שכיחה יותר במפרקים נושאי המשקל כולל ברכיים, מפרקי ירך, כפות רגליים ומפרקי עמוד השדרה. בגפה העליונה נוטה המחלה הזאת לפגוע במפרקים שבהם אנו מרבים להשתמש ובעיקר בבסיס האגודל.

באופן תקין קצוות העצמות במפרקים מדופנים עם סחוסים שתפקידם למנוע מגע של עצם בעצם, לאפשר לתנועה להתבצע באופן חלק יותר ולבלום זעזועים. במחלת פרקים ניוונית הסחוסים בתוך המפרק אינם עומדים בעומס ומתחילים להישחק. על הציר של הזמן מלבד השחיקה של הסחוס גם עצמות המפרק ניזוקות ומחילות לייצר זיזים גרמיים (Spurs). חלקים גרמיים זעירים ו/או חלקים סחוסיים זעירים עלולים להשתחרר ולהסתובב  בחופשיות בתוך המפרק. בשלבים הסופיים הסחוס נשחק לגמרי ומתפתח מגע בין העצמות במפרק. כתוצאה מכך חלים נזקים נוספים וכמובן כאבים. על פי נתונים שמתפרסמים בארצות הברית אצל מבוגר אחד מכול ארבעה מבוגרים תתפתח דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך.

דלקת פרקים ניוונית גורמים – סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית תלויים במיקום הנזק ובחומרתו. בעיקרון התפתחו כאבים במפרק שנפגע, למגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות בוקר בעיקר, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד. מגבלות התנועה והנוקשות עשויים להיעלם או להתעמעם לאחר פעילות ראשונית ולחזור בסוף היום. מגבלות התנועה המאפיינות את המחלה הזאת עשויים להיות קשים עד כדי אי יכולת לתפקד אפילו תפקודים בסיסיים כמו לרכוס כפתורים (חולי באצבעות), הליכה (חולי ניווני במפרקי הירך, ברכיים קרסוליים), לכרוע ברך (חולי ניווני בברכיים) ועוד.

הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית דוחפת את החולים לנהל אורח חיים יושבני. גם אורח חיים יושבני גובה מחיר בריאותי כבד. בין היתר אנשים המנהלים אורח חיים שבו הם יושבים כול היום מעלים את הסיכון שלהם לחלות מחלות לב, לחץ דם גבוה, בסוכרת ועוד וכתוצאה מכך גם למות מוות מוקדם. תוצאה עקיפה נוספת עקב מחלת הפרקים המדוברת, חוסר הפעילות גופנית הנלוות לה והטיפולים התרופתיים היא נפילות בגיל המבוגר. יותר חולים בחולי זה – דלקת פרקים ניוונית – נופלים בגיל המבוגר בהשוואה לאנשים שאינם חולים. הגורמים לנטייה הזאת ליפול כוללים חוסר בפעילות גופנית והתרופות נגד כאב אותם נוטלים לעתים קרובות חולי הפרקים. מיותר לציין שחלק משמעותי מהנפילות הללו  מסתיימות עם שברים באגן ובירכיים, גורמות לנכויות קשות ואולי אף למוות.

דלקת פרקים ניוונית גורמים – פירוט

דלקת פרקים ניוונית גורמים
דלקת פרקים ניוונית גורמים

גורמים אפשריים להתפתחות מחלת מפרקים ניוונית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של פעולות. עומסי יתר חוזרניים נגרמים תדיר במקצועות ובסוגי ספורט מסוימים. דוגמאות למקצועות וענפי ספורט שבהם ישנם עומסים חוזרניים כוללים הקלדה, עבודה עם פטיש או מברג, טניס, ריצה ועוד. דלקת פרקים ניוונית יכולה להתפתח גם לאחר נזקי חבלה או ניתוח קודם במפרק. נזקי חבלה במפרקים עלולים להתפתח על רקע נפילה במדרגות בבית או במדרכה ברחוב אך עלולים להתרחש בגלל תאונות דרכים, פציעות ספורט ועוד.

גורם שכיח נוסף להתפתחות דלקת פרקים ניוונית באחד או יותר מהמפרקים הם נזקים במפרק הנגרמים בגלל מחלות והפרעות בריאותיות במפרק. מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללות בין היתר מחלה זיהומית במפרק, מחלת מפרקים שגרונית או אחרת במפרק שגורמת לנזקים מבניים במפרק. נזקים אלה מובילים באופן מואץ להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

עוד חשוב לציין ששילוב של גורמי סיכון המפורטים מטה מאיצים את תהליכי הבלאי במפרקים ומעלים את הסבירות להתפתחות מחלה פרקים ניוונית. כך למשל עומסי היתר והנזקים במפרק מואצים כאשר ישנו ליקוי מבני או כשל ביו-מכני במפרק או כאשר אנו מתבגרים ועוד.

דלקת פרקים ניוונית – גורמי סיכון

בין גורמי הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית נמנה:

גיל

ככול שממתבגרים כך גם עולה הסיכון לחלות במחלה. בעיקרון לאחר גיל 40 ניתן למצוא שינויים ניווניים ברמות חומרה כאלה ואחרות אצל רוב בני האדם.

השמנה

ככול שאנו שוקלים יותר כך אנו יוצרים עומסים גדולים יותר על המפרקים ומשנים את הביומכניקה של המפרקים וגורמים בכך לבלאי מהיר יותר שלהם. התוצאה היא לעתים קרובות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

פציעה או ניתוח קודמים

פציעה או ניתוח קודמים במפרק מסוים מעלים את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית במפרק הזה. זו אחת הסיבות למה חשוב לעבור ניתוח רק עם אין בררה אחרת.

חוסר איזון שרירי

יוצר עומסי יתר או תפקוד מפרקי לקוי ובכך מאיץ את תהליך השחיקה.

ליקוי מבני מולד או נרכש

ליקוי מבני של המפרק יגרום בהכרח לשיבוש באופן עבודתו ובכך יוביל לשחיקת סחוסים מוגברת.

ליקוי ביומכני

ליקוי באופן עבודת המפרק יוביל בהכרח לשינוי ברמות העומס האופטימלי המוטל עליו. עומסי יתר אלו יאיצו את קצב התפתחות דלקת פרקים ניוונית.

גנטיקה

כמו בכול דבר אחר גם כאן ישנה נטייה גנטית לפתח מחלות פרקים ואלא שנולדו אתה חייבים לשמור יותר מאחרים. אנשים מסוימים נולדים עם מנגנון ייצור לקוי של סחוסים.

מחלות

מחלות מסוימות כמו מחלת פרקים שגרונית מאיצות את תהליך שחיקת הסחוס במפרק ומובילות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

סוג ספורט מועדף

פעילות גופנית מסוימות מתבססות על ביצוע חוזרני של תנועות ופעולות עם קבוצות שרירים מצומצמות ועם מספר קטן של מפרקים. פעילות מסוג זה מעלה את הסבירות לבלאי, פציעות והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כך למשל שחייה עושה שימוש חוזרני בכתפיים, כדורגל עושה שימוש חוזרני בכפות הרגליים ובברכיים ועוד.

עיסוק מקצועי

עסוקים מקצועיים מסוימים יוצרים עומסי יתר חוזרניים על קבוצות שרירים קטנות ועל מפרקים בודדים. חוסר הגיוון הזה מוביל בסבירות גבוהה יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. דוגמאות למקצועות כאלה נמנה, עבודה על פס ייצור, עבודת צביעה, עבודה עם עכבר מחשב, הקלדה ועוד.

חוסר תזונתי

מחקר מצא שגם חוסר בוויטמין K עלול להוביל להתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר של אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כמו כדור רגל…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק הזה. אלא שהמחקר הנוכחי טוען שמלבד דלקת פרקים ניוונית הידועה,…

 • השמנה והסיכון לדלקת פרקים שיגרונית

  השמנה ודלקת פרקים שיגרונית? מתברר שיש קשר. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים. המחלה פוגעת ב 3% מהאוכלוסייה, בכל גיל ובעיקר נשים (3:1). חולים עם משקל…