דלקת פרקים ניוונית גורמים

דלקת פרקים ניוונית גורמים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת מפרקים ניוונית – גורמים וגורמי סיכון להתפתחות מחלות ניווניות של המפרקים מהווים מידע חשוב לצורך מניעת מחלות אלה. ישנן מעל 100 סוגי חולי הפוגעים בפרקי הגוף. חלקם כרוכים בסימנים ותסמינים קשים במיוחד ובכלל זה אי יכולת ללכת. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. בין הגורמים למחלה הזאת נמנה גיל, שימוש יתר חוזרני במפרק ועוד. בין גורמי הסיכון נמנה ליקויים מבניים, ליקויים ביומכניים, השמנה, חוסר פעילות גופנית, פעילות גופנית לקויה ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת פרקים ניוונית אינה ניתנת לריפוי מלא והטיפול בה מתמקד בהקלה על התסמינים ובהאטה של קצב התפתחות שלה. בין יתר הדרכים להתמודד עם המחלה נמנה נטרול של מגוון גורמי הסיכון להתפתחותה. אבחון מוקדם של מחלה זאת יאפשר טיפול יעיל ועשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. איחור במתן טיפול עלול לגרום שחיקת הסחוס וצורך בהחלפת מפרק בפרוצדורה כירורגית מורכבת.

  {loadposition inside-page}

  דלקת מפרקים ניוונית גורמים – רקע

  דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. ישנם מומחים הסבורים שלא מדובר במחלה אלא בתהליך של בלאי טבעי ועל כן לא נכון לכנות אות מחלת פרקים אלא הליך ניוונית טבעי. המחלה יכולה לתקוף בכול גיל אך עושה זאת בעיקר לאחר גיל 65. עם זאת, כבר לאחר גיל 40 מעל 80% מבני האדם יראו סימנים של המחלה בצילומי רנטגן. למרות השכיחות הענקית של המחלה, רק כ50% מהמבוגרים יתלוננו במהלך חייהם על התסמינים של המחלה. המחלה יכולה לפגוע בכול מפרק אך שכיחה יותר במפרקים נושאי המשקל כולל ברכיים, מפרקי ירך, כפות רגליים ומפרקי עמוד השדרה. בגפה העליונה נוטה המחלה הזאת לפגוע במפרקים שבהם אנו מרבים להשתמש ובעיקר בבסיס האגודל.

  באופן תקין קצוות העצמות במפרקים מדופנים עם סחוסים שתפקידם למנוע מגע של עצם בעצם, לאפשר לתנועה להתבצע באופן חלק יותר ולבלום זעזועים. במחלת פרקים ניוונית הסחוסים בתוך המפרק אינם עומדים בעומס ומתחילים להישחק. על הציר של הזמן מלבד השחיקה של הסחוס גם עצמות המפרק ניזוקות ומחילות לייצר זיזים גרמיים (Spurs). חלקים גרמיים זעירים ו/או חלקים סחוסיים זעירים עלולים להשתחרר ולהסתובב  בחופשיות בתוך המפרק. בשלבים הסופיים הסחוס נשחק לגמרי ומתפתח מגע בין העצמות במפרק. כתוצאה מכך חלים נזקים נוספים וכמובן כאבים. על פי נתונים שמתפרסמים בארצות הברית אצל מבוגר אחד מכול ארבעה מבוגרים תתפתח דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך.

  סימנים ותסמינים של מחלה זאת

  הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית תלויים במיקום הנזק ובחומרתו. בעיקרון התפתחו כאבים במפרק שנפגע, למגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות בוקר בעיקר, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד. מגבלות התנועה והנוקשות עשויים להיעלם או להתעמעם לאחר פעילות ראשונית ולחזור בסוף היום. מגבלות התנועה המאפיינות את המחלה הזאת עשויים להיות קשים עד כדי אי יכולת לתפקד אפילו תפקודים בסיסיים כמו לרכוס כפתורים (חולי באצבעות), הליכה (חולי ניווני במפרקי הירך, ברכיים קרסוליים), לכרוע ברך (חולי ניווני בברכיים) ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית דוחפת את החולים לנהל אורח חיים יושבני. גם אורח חיים יושבני גובה מחיר בריאותי כבד. בין היתר אנשים המנהלים אורח חיים שבו הם יושבים כול היום מעלים את הסיכון שלהם לחלות מחלות לב, לחץ דם גבוה, בסוכרת ועוד וכתוצאה מכך גם למות מוות מוקדם. תוצאה עקיפה נוספת עקב מחלת הפרקים המדוברת, חוסר הפעילות גופנית הנלוות לה והטיפולים התרופתיים היא נפילות בגיל המבוגר. יותר חולים בחולי זה – דלקת פרקים ניוונית – נופלים בגיל המבוגר בהשוואה לאנשים שאינם חולים. הגורמים לנטייה הזאת ליפול כוללים חוסר בפעילות גופנית והתרופות נגד כאב אותם נוטלים לעתים קרובות חולי הפרקים. מיותר לציין שחלק משמעותי מהנפילות הללו  מסתיימות עם שברים באגן ובירכיים, גורמות לנכויות קשות ואולי אף למוות.

   דלקת פרקים ניוונית גורמים – פירוט

   דלקת פרקים ניוונית גורמים
   דלקת פרקים ניוונית גורמים

   גורמים אפשריים להתפתחות מחלת מפרקים ניוונית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של פעולות. עומסי יתר חוזרניים נגרמים תדיר במקצועות ובסוגי ספורט מסוימים. דוגמאות למקצועות וענפי ספורט שבהם ישנם עומסים חוזרניים כוללים הקלדה, עבודה עם פטיש או מברג, טניס, ריצה ועוד. דלקת פרקים ניוונית יכולה להתפתח גם לאחר נזקי חבלה או ניתוח קודם במפרק. נזקי חבלה במפרקים עלולים להתפתח על רקע נפילה במדרגות בבית או במדרכה ברחוב אך עלולים להתרחש בגלל תאונות דרכים, פציעות ספורט ועוד.

   גורם שכיח נוסף להתפתחות דלקת פרקים ניוונית באחד או יותר מהמפרקים הם נזקים במפרק הנגרמים בגלל מחלות והפרעות בריאותיות במפרק. מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללות בין היתר מחלה זיהומית במפרק, מחלת מפרקים שגרונית או אחרת במפרק שגורמת לנזקים מבניים במפרק. נזקים אלה מובילים באופן מואץ להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

   עוד חשוב לציין ששילוב של גורמי סיכון המפורטים מטה מאיצים את תהליכי הבלאי במפרקים ומעלים את הסבירות להתפתחות מחלה פרקים ניוונית. כך למשל עומסי היתר והנזקים במפרק מואצים כאשר ישנו ליקוי מבני או כשל ביו-מכני במפרק או כאשר אנו מתבגרים ועוד.

   מה הם גורמי הסיכון לחולי מפרקי ניווני

   בין גורמי הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית נמנה:

   גיל

   ככול שממתבגרים כך גם עולה הסיכון לחלות במחלה. בעיקרון לאחר גיל 40 ניתן למצוא שינויים ניווניים ברמות חומרה כאלה ואחרות אצל רוב בני האדם.

   השמנה

   ככול שאנו שוקלים יותר כך אנו יוצרים עומסים גדולים יותר על המפרקים ומשנים את הביומכניקה של המפרקים וגורמים בכך לבלאי מהיר יותר שלהם. התוצאה היא לעתים קרובות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

   פציעה או ניתוח קודמים

   פציעה או ניתוח קודמים במפרק מסוים מעלים את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית במפרק הזה. זו אחת הסיבות למה חשוב לעבור ניתוח רק עם אין בררה אחרת.

   חוסר איזון שרירי

   יוצר עומסי יתר או תפקוד מפרקי לקוי ובכך מאיץ את תהליך השחיקה.

   ליקוי מבני מולד או נרכש

   ליקוי מבני של המפרק יגרום בהכרח לשיבוש באופן עבודתו ובכך יוביל לשחיקת סחוסים מוגברת.

   ליקוי ביומכני

   ליקוי באופן עבודת המפרק יוביל בהכרח לשינוי ברמות העומס האופטימלי המוטל עליו. עומסי יתר אלו יאיצו את קצב התפתחות דלקת פרקים ניוונית.

   גנטיקה

   כמו בכול דבר אחר גם כאן ישנה נטייה גנטית לפתח מחלות פרקים ואלא שנולדו אתה חייבים לשמור יותר מאחרים. אנשים מסוימים נולדים עם מנגנון ייצור לקוי של סחוסים.

   מחלות

   מחלות מסוימות כמו מחלת פרקים שגרונית מאיצות את תהליך שחיקת הסחוס במפרק ומובילות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

   סוג ספורט מועדף

   פעילות גופנית מסוימות מתבססות על ביצוע חוזרני של תנועות ופעולות עם קבוצות שרירים מצומצמות ועם מספר קטן של מפרקים. פעילות מסוג זה מעלה את הסבירות לבלאי, פציעות והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כך למשל שחייה עושה שימוש חוזרני בכתפיים, כדורגל עושה שימוש חוזרני בכפות הרגליים ובברכיים ועוד.

   עיסוק מקצועי

   עסוקים מקצועיים מסוימים יוצרים עומסי יתר חוזרניים על קבוצות שרירים קטנות ועל מפרקים בודדים. חוסר הגיוון הזה מוביל בסבירות גבוהה יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. דוגמאות למקצועות כאלה נמנה, עבודה על פס ייצור, עבודת צביעה, עבודה עם עכבר מחשב, הקלדה ועוד.

   חוסר תזונתי

   מחקר מצא שגם חוסר בוויטמין K עלול להוביל להתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,