סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סקרואילאיטיס – אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של כאבים בגב התחתון נגרמים בגלל פגיעה במפרק הסקרואיליאק או בשמו העברי – מפרק עצה וכסל. הזה. האבחון של כאב גב הנובע מסקרואילאיטיס מאתגר שכן, התסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לתסמינים הנובעים מבעיות אחרות בגב התחתון.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הקושי לאבחן את הגורם לכאבים הללו מצוי בדמיון הרב שבין הסימנים והתסמינים הנוצרים בעקבות פגיעה במפרק הזה לבין אלו הנוצרים בתסמונות כאב אחרות. בין התסמונות האחרות נמנה פריצת דיסק מותני, דלקת בפרקי השטחה המותניים, דלקת במפרקי הירך, תסמונת שריר הפיריפורמיס ועוד. בכול מקרה של כאבים בגב התחתון המתפתחים בגלל סקרואילאיטיס אבחון מדוקדק ובמידת הצורך טיפול יעיל משרתים את מיטב האינטרסים שלכם.

  {loadposition inside-page}

  סקרואילאיטיס אבחון – רקע

  למרות הקושי שעלול להתגלות באבחן מקור הכאב במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס), אבחון מהיר והמדויק הוא אבן דרך הכרחית על מנת להעניק את הטיפול הנכון. ללא אבחון או עם אבחון מאוחר או לקוי לא ניתן לטפל בגורם האמתי לכאבים שלכם באופן ראוי והתוצאה עלולה להיות כאבים כרוניים ואולי אף נזקים בלתי הפיכים.

  התהליך האבחוני של פגיעה זאת דומה לתהליך המתבצע באופן שגרתי כול אימת שקיימת פגיעה כזו או אחרת במערכת שריר ושלד. ההליך כולל למידה מדוקדקת של ההיסטוריה הרפואית ובכלל זה הרקע האישי והמשפחתי של החולה. בשלב הזה נלמד כול מה שניתן על התפתחות הסימנים והתסמינים של החולה. לאחר מכן נבצע בדיקה גופנית של האגן ושל השרשרת הקינטית שלה כולל גב תחתון, גב עליון וגפה תחתונה. הבדיקה הגופנית תכלול בדיקות מיוחדות שבוחנות אספקטים שונים של המפרק וכן בדיקות נוירולוגיות. במידת הצורך מופנה החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

  סקרואילאיטיס – התהליך האבחוני

  היסטוריה רפואית

  התהליך האבחוני של כאבים במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס) מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה ושל הרקע הבריאותי של משפחתו. בשלב הזה נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו בכול הנוגע למחלות גנטיות, דלקות פרקים, בעיות מבניות ועוד. נלמד מה הם הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה. נזהה את המיקום המדויק שלהם. נלמד מתי וכיצד החלו. נקבל פרטים חשובים על סוג הכאב ואופיו. נלמד על גורמים המשפיעים על הסימנים והתסמינים השונים. אלו פעולות ומנחים מחמירים אותם ואלו מצבים מפחיתים את עוצמתם ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התסמינים שעליהם מתלונן החולה, נצביע על הרקמה שנפגעה ונעריך גם את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלולף

   • תצפית על האופן שבו האגן ויתר חלקי הגוף מתפקדים במצבים של עמידה, הליכה ובמידת האפשר, קפיצה וריצה
   • מישוש של חלקי הגוף הכואבים ואת חלקי הגוף הנמצאים בשרשרת הקינטית שלהם
   • בדיקה של את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של מפרקי העצה והכסל ושל יתר המפרקים בשרשרת הקינטית. בבדיקה זאת נכלול את מפרקי עמוד השדרה, את מפרקי הירך, את הברכיים ואת מפרקי הקרסול. חשוב לציין שבמקרה של סקרואילאיטיס טווח התנועה של מפרק העצה והכסל המעורב נפגע.
   • נבדוק את איזון הכוח והגמישות של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים לאורך הגפה התחתונה והגב.
   • במסגרת הבדיקה הגופנית נערוך גם בדיקות עצביות שמטרתן זיהוי מעורבות עצבית מעמוד השדרה המותני או מלכידה של עצב פריפרי.
   • נערוך גם בדיקות אורתופדיות שמטרתן גירוי של הרקמה המעורבת במטרה לעורר את הכאב שעליו מתלונן החולה.
   • נערוך גם בדיקות כירופרקטיות על מנת לאבחן את תקינות התנועה של בין היתר מפרקי האגן וחוליות עמוד השדרה המותני.

   בדיקות מעבדה ודימות

   בשלב הזה אנו אמורים לדעת מה גורם לסבלו של החולה. במידה וקיים ספק לגבי האבחון של סקרואילאיטיס, נפנה את החולה לביצוע מגוון בדיקות מעבדה ו/או בדיקות הדמיה. בין הבדיקות הללו נמנה צילומי רנטגן, MRI ו/או CT ויתכן וגם בדיקות מעבדה לזיהוי סמנים של מחלות כמו דלקות פרקים. חשוב לציין שבמחקר (Arthritis Rheumatol, 70: 1042-1048, March 2018) שנערך נמצא שבדיקת MRI למרות היותה מדויקת יחסית מניבה לעתים קרובות זיהוי חיובי כוזב. כך למשל נמצא שבדיקה של מפרקי העצה והכסל של  23.4% מהאנשים שלא סבלו אף פעם מכאבי גב הראו סימנים של דלקת במפרק הזה.

   דגלים אדומים ודגלים צהובים

   נחפש ללא הרף, לכול אורך הפגישה עם החולה, נוכחות של סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהכאבים במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס) אינם נגרמים בגלל סיבה מכנית. סימנים ותסמינים אלו כוללים אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים ועוד. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לצורך בירור רפואי יסודי. נחפש גם דגלים צהובים. דגלים צהובים נחשבים הסימנים והתסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ודיכאון. קיומם של אלו עשוי להעיד על הקשיים הצפויים למהלך ההחלמה ובכלל זה האטה בקצב ההחלמה או אף בלימתה.

   כאב במפרק הסקרואיליאק – אבחנה מבדלת

   סקרואילאיטיס אבחון
   סקרואילאיטיס אבחון

   ברוב המקרים הכאבים במפרק העצה והכסל או בלעז סקרואיליאק הם מכניים ביסודם ונגרמו מביצוע תנועה לא טובה, מאמץ חריג, נפילה, עומסי הריון וכיוצא באלו. לפעמים הכאבים הללו ינבעו מבעיות מורכבות יותר כמו דלקות פרקים: המגוון המבלבל של דלקות הפרקים עלול להקשות על ביצוע אבחנה מבדלת.

   ישנם מספר גורמים שעשויים לעזור לנו בבואנו להחליט מה בדיוק גורם לכאבים באזור העצה והכסל (סקרואילאיטיס). ראשית יש לזהות האם מפרק אחד נפגע או שהפגיעה מקיפה את שני פרקי העצה והכסל? ואם אכן שני הפרקים מעורבים, האם המעורבות היא סימטרית? מידע מסוג זה המושג בין היתר באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקות גופניות מהווה כלי עזר חשוב לצורך אבחון הגורם לכאבים במפרק העצה והכסל.

    פגיעה במפרק עצה וכסל בודד

   במצב של פגיעה במפרק אחד נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: סקרואילאיטיס בגלל נקיעה או פציעה מכנית אחרת של המפרק, סקרואילאיטיס בגלל דלקת זיהומית במפרק, סקרואילאיטיס בגלל דלקת פרקים ניוונית או בגלל גידול סרטני.

   פגיעה בשני מפרקים באופן לא סימטרי

   כאשר שני המפרקים ניזוקים באופן לא סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: סקרואילאיטיס דו צדדי לא סימטרי בגלל דלקת פרקים ניוונית, בגלל מחלת השיגדון (גאוט), בגלל דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis),בגלל  דלקת פרקים ראומטית (Rheumatoid arthritis) או בגלל מחלת סטיל (Juvenile rheumatoid arthritis) שהיא למעשה דלקת מפרקים שגרונית כרונית שמתפתחת בילדים צעירים לפני גיל 16.

   פגיעה בשני מפרקים באופן סימטרי

   כאשר שני הפרקים כואבים באופן סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: סקרואילאיטיס דו צדדי סימטרי בגלל פעילות יתר של בלוטות יותרת התריס, בגלל דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), בגלל תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome), או בגלל תת קבוצה של דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת קרוהן (Crohn's Disease) ואת קוליטיס כיבית (Ulcerative colitis).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,