סקרואילאיטיס אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סקרואילאיטיס – אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות.

הקושי לאבחן את הגורם לכאבים הללו מצוי בדמיון הרב שבין הסימנים והתסמינים הנוצרים בעקבות פגיעה במפרק הזה לבין אלו הנוצרים בתסמונות כאב אחרות. בין הבעיות האחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים כמו למשל כאבים במפשעה, או בגב התחתון ניתן למנות פריצת דיסק מותני, דלקת בפרקי השטחה המותניים, דלקת במפרקי הירך, תסמונת שריר הפיריפורמיס ועוד. בכול מקרה של כאבים בגב התחתון בגלל סקרואילאיטיס אבחון מדוקדק ובמידת הצורך טיפול יעיל משרתים את מיטב האינטרסים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסקרואילאיטיס אבחון – רקע

למרות הקושי שעלול להתגלות באבחן מקור הכאב במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס), אבחון מהיר והמדויק הוא אבן דרך הכרחית על מנת להעניק את הטיפול הנכון. ללא אבחון או עם אבחון מאוחר או לקוי לא ניתן לטפל בגורם האמיתי לכאבים שלכם באופן ראוי והתוצאה עלולה להיות כאבים כרוניים ואולי אף נזקים בלתי הפיכים.

התהליך האבחוני של פגיעה זאת דומה לתהליך המתבצע באופן שגרתי כול אימת שקיימת פגיעה כזו או אחרת במערכת שריר ושלד. ההליך כולל למידה מדוקדת של ההיסטוריה הרפואית ובכלל זה הרקע האישי והמשפחתי של החולה, לימוד כול מה שניתן על התפתחות הסימנים והתסמינים, לאחריו ביצוע בדיקה גופנית של האגן ושל השרשרת הקינטית שלה כולל גב תחתון, גב עליון וגפה תחתונה. הבדיקה הגופנית כוללת בדיקות מיוחדות שבוחנות אספקטים שונים של המפרק וכן בדיקות נוירולוגיות. במידת הצורך מופנה החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

סקרואילאיטיס אבחון – התהליך האבחוני

היסטוריה רפואית

התהליך האבחוני של כאבים במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס) מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה ושל הרקע הבריאותי של משפחתו. בשלב הזה נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו בכול הנוגע למחלות גנטיות, דלקות פרקים, בעיות מבניות ועוד. נלמד מה הם הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה, נזהה את המיקום המדויק שלהם, נלמד מתי החלו, כיצד החלו, נקבל פרטים חשובים על סוג הכאב, נלמד מה משפיע על הסימנים והתסמינים השונים, אלו פעולות ומנחים מחמירים אותם ואלו מצבים מפחיתים את עוצמתם ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התסמינים שעליהם מתלונן החולה, נצביע על הרקמה שנפגעה ונעריך גם את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שבו האגן ויתר חלקי הגוף מתפקדים במצבים של עמידה, הליכה ובמידת האפשר, קפיצה וריצה. נמשש את חלקי הגוף הכואבים ואת חלקי הגוף הנמצאים בשרשרת הקינטים שלהם. נבדוק גם את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של מפרקי העצה והכסל ושל יתר המפרקים בשרשרת הקינטית. בבדיקה זאת נכלול את מפרקי עמוד השדרה, את מפרקי הירך, את הברכיים ואת מפרקי הקרסול. חשוב לציין שבמקרה של סקרואילאיטיס טווח התנועה של מפרק העצה והכסל המעורב נפגע.

נבדוק את איזון הכוח והגמישות של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים לאורך הגפה התחתונה והגב. במסגרת הבדיקה הגופנית נערוך גם בדיקות עצביות שמטרתן זיהוי מעורבות עצבית מעמוד השדרה המותני או מלכידה של עצב פריפרי. נערוך גם בדיקות אורתופדיות שמטרתן גירוי של הרקמה המעורבת במטרה לעורר את הכאב שעליו מתלונן החולה. נערוך גם בדיקות כירופרקטיות על מנת לאבחן את תקינות התנועה של בין היתר מפרקי האגן וחוליות עמוד השדרה המותני.

בדיקות מעבדה ודימות

בשלב הזה אנו אמורים לדעת מה גורם לסבלו של החולה. במידה וקיים ספק לגבי האבחון של סקרואילאיטיס, נפנה את החולה לביצוע מגוון בדיקות מעבדה ו/או בדיקות הדמיה. בין הבדיקות הללו נמנה צילומי רנטגן, MRI ו/או CT ויתכן וגם בדיקות מעבדה לזיהוי סמנים של מחלות כמו דלקות פרקים. חשוב לציין שבמחקר (Arthritis Rheumatol, 70: 1042-1048, March 2018) שנערך נמצא שבדיקת MRI למרות היותה מדויקת יחסית מניבה לעתים קרובות זיהוי חיובי כוזב. כך למשל נמצא שבדיקה של מפרקי העצה והכסל של  23.4% מהאנשים שלא סבלו אף פעם מכאבי גב הראו סימנים של דלקת במפרק הזה.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נחפש ללא הרף, לכול אורך הפגישה עם החולה, נוכחות של סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהכאבים במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס) אינם נגרמים בגלל סיבה מכאנית. סימנים ותסמינים אלו כוללים אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים ועוד. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לצורך בירור רפואי יסודי. נחפש גם דגלים צהובים. דגלים צהובים נחשבים הסימנים והתסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ודיכאון. קיומם של אלו עשוי להעיד על הקשיים הצפויים למהלך ההחלמה ובכלל זה האטה בקצב ההחלמה או אף בלימתה.

כאב במפרק הסקרואיליאק – אבחנה מבדלת

סקרואילאיטיס אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

ברוב המקרים הכאבים במפרק העצה והכסל או בלעז סקרואיליאק הם מכניים ביסודם ונגרמו מביצוע תנועה לא טובה, מאמץ חריג, נפילה, עומסי הריון וכיוצא באלו. לפעמים הכאבים הללו ינבעו מבעיות מורכבות יותר כמו דלקות פרקים: המגוון המבלבל של דלקות הפרקים עלול להקשות על ביצוע אבחנה מבדלת.

ישנם מספר גורמים שעשויים לעזור לנו בבואנו להחליט מה בדיוק גורם לכאבים באזור העצה והכסל (סקרואילאיטיס). ראשית יש לזהות האם מפרק אחד נפגע או שהפגיעה מקיפה את שני פרקי העצה והכסל? ואם אכן שני הפרקים מעורבים, האם המעורבות היא סימטרית? מידע מסוג זה המושג בין היתר באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקות גופניות מהווה כלי עזר חשוב לצורך אבחון הגורם לכאבים במפרק העצה והכסל.

 פגיעה במפרק אחד

במצב של פגיעה במפרק אחד נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: סקרואילאיטיס בגלל נקיעה או פציעה מכנית אחרת של המפרק, סקרואילאיטיס בגלל דלקת זיהומית במפרק, סקרואילאיטיס בגלל דלקת פרקים ניוונית או בגלל גידול סרטני.

פגיעה בשני מפרקים באופן לא סימטרי

כאשר שני המפרקים ניזוקים באופן לא סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: סקרואילאיטיס דו צדדי לא סימטרי בגלל דלקת פרקים ניוונית, בגלל מחלת השיגדון (גאוט), בגלל דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis),בגלל  דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis) או בגלל מחלת סטיל (Juvenile rheumatoid arthritis) שהיא למעשה דלקת מפרקים שגרונית כרונית שמתפתחת בילדים צעירים לפני גיל 16.

פגיעה בשני מפרקים באופן סימטרי

כאשר שני הפרקים כואבים באופן סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: סקרואילאיטיס דו צדדי סימטרי בגלל פעילות יתר של בלוטות יותרת התריס, בגלל דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), בגלל תסמונת ע”ש רייטר (Reiter’s syndrome), או בגלל תת קבוצה של דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת הקרוהן (Crohn’s Disease) ואת קוליטיס כיבית (Ulcerative colitis).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן