סקרואילאיטיס אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

הקושי לאבחן את הגורם לכאבים הללו מצוי בדמיון הרב שבין הסימנים והתסמינים הנוצרים בעקבות פגיעה במפרק הזה לבין אלו הנוצרים בתסמונות כאב אחרות. בין הבעיות האחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים כמו למשל כאבים במפשעה, או בגב התחתון ניתן למנות פריצת דיסק מותני, דלקת בפרקי השטחה המותניים, דלקת במפרקי הירך, תסמונת שריר הפיריפורמיס ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסקרואילאיטיס אבחון – רקע

למרות הקושי שעלול להתגלות באבחן מקור הכאב במפרק העצה והכסל, אבחון מהיר והמדויק הוא אבן דרך הכרחית על מנת להעניק את הטיפול הנכוןללא אבחון או עם אבחון מאוחר או לקוי לא ניתן לטפל בגורם האמיתי לכאבים שלכם באופן ראוי והתוצאה עלולה להיות כאבים כרוניים ואולי אף נזקים בלתי הפיכים.

התהליך האבחוני של פגיעה זאת דומה לתהליך המתבצע באופן שגרתי כול אימת שקיימת פגיעה כזו או אחרת במערכת שריר ושלד. ההליך כולל למידה מדוקדת של ההיסטוריה הרפואית ובכלל זה הרקע האישי והמשפחתי של החולה, לימוד כול מה שניתן על התפתחות הסימנים והתסמינים, לאחריו ביצוע בדיקה גופנית של האגן ושל השרשרת הקינטית שלה כולל גב תחתון, גב עליון וגפה תחתונה. הבדיקה הגופנית כוללת בדיקות מיוחדות שבוחנות אספקטים שונים של המפרק וכן בדיקות נוירולוגיות. במידת הצורך מופנה החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

התהליך האבחוני

היסטוריה רפואית

התהליך האבחוני של כאבים במפרק העצה והכסל (Sacroiliac) מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה ושל הרקע הבריאותי של משפחתו. בשלב הזה נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו בכול הנוגע למחלות גנטיות, דלקות פרקים, בעיות מבניות ועוד. נלמד מהו המיקום של הכאב, מתי החל, כיצד החל, מה סוג הכאב, מה משפיע על הכאב (פעולות, מנחים) ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. 

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית נשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, נצביע על הרקמה שנפגעה ונאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שבו האגן ויתר חלקי הגוף מתפקדים במצבים של עמידה, הליכה ובמידת האפשר, קפיצה וריצה. נבדוק גם את טווחי התנועה של מפרקי העצה והכסל ושל יתר המפרקים בשרשרת הקינמטית כולל מפרקי עמוד השדרה, מפרקי הירך הברכיים והקרסוליים. נבדוק את איזון הכוח והגמישות של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים לאורך הגפה התחתונה והגב. נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. 

בדיקות מתקדמות

בשלב הזה אנו אמורים לדעת מה גורם לסבלו של החולה. במידה וקיים ספק לגבי האבחון, נפנה את החולה לביצוע מגוון בדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה כמו צילומי רנטגן, MRI ו/או CT ויתכן וגם בדיקות מעבדה לזיהוי סמנים של מחלות כמו דלקות פרקים. חשוב לציין שבמחקר (Arthritis Rheumatol, 70: 1042-1048, March 2018) שנערך נמצא שבדיקת MRI למרות היותה מדויקת יחסית מניבה לעתים קרובות זיהוי חיובי כוזב. כך למשל נמצא שבדיקה של מפרקי העצה והכסל של  23.4% מהאנשים שלא סבלו אף פעם מכאבי גב הראו סימנים של דלקת במפרק הזה.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נחפש ללא הרף, לכול אורך הפגישה עם החולה, נוכחות של סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהכאבים במפרק העצה והכסל אינם נגרמים בגלל סיבה מכאנית. סימנים ותסמינים אלו כוללים אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים ועוד מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לצורך בירור רפואי יסודי.

נחפש גם דגלים צהובים. דגלים צהובים נחשבים הסימנים והתסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ודיכאון. קיומם של אלו עשוי להעיד על הקשיים הצפויים למהלך ההחלמה ובכלל זה האטה בקצב ההחלמה או אף בלימתה.

אבחנה מבדלת של כאב במפרק העצה והכסל 

דלקת במפרקי האגןברוב המקרים הכאבים במפרק העצה והכסל הם מכניים ביסודם ונגרמו מביצוע תנועה לא טובה, מאמץ חריג, נפילה, עומסי הריון וכיוצא באלו. לפעמים הכאבים הללו ינבעו מבעיות מורכבות יותר כמו דלקות פרקים: המגוון המבלבל של דלקות הפרקים עלול להקשות על ביצוע אבחנה מבדלת.

מספר גורמים עשויים לעזור לנו בבואנו להחליט מה בדיוק גורם לכאבים באזור העצה והכסל. ראשית יש לשאול האם מפרק אחד נפגע או שהפגיעה מקיפה את שני פרקי העצה והכסל? ואם אכן שני הפרקים מעורבים, האם המעורבות היא סימטרית? שאלות אלו ואחרות מהוות כלי עזר חשוב לצורך אבחון הגורם לכאבים במפרק העצה והכסל.

 פגיעה במפרק אחד

במצב של פגיעה במפרק אחד נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: נקיעה של המפרק, דלקת זיהומית, דלקת פרקים ניוונית או גידול סרטני. 

פגיעה בשני מפרקים באופן לא סימטרי

כאשר שני המפרקים ניזוקים באופן לא סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: דלקת פרקים ניוונית, מחלת השיגדון (גאוט), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis), מחלת סטיל (Juvenile rheumatoid arthritis) שהיא למעשה דלקת מפרקים כרונית שמתפתחת בילדים צעירים לפני גיל 16.

פגיעה בשני מפרקים באופן סימטרי

כאשר שני הפרקים ניזוקים באופן סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: פעילות יתר של בלוטות יותרת התריס, דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), תסמונת ע”ש רייטר (Reiter’s syndrome), תת קבוצה של דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת הקרוהן (Crohn’s Disease) ואת קוליטיס כיבית (Ulcerative colitis).

המאמר הבא: כאבי עצה וכסל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן