תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה
תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה

תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה. בכול הנוגע להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה היא השאלה העיקרית שצריכה להישאל.

במהלך השנים האחרונות כמות הפגיעות העצומה במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע מטלות ותנועות חוזרניות גורמות לנזקים כלכליים עצומים בשל הטיפולים הרפואיים, בשל אובדן ימי עבודה ובשל הפיצויים המשולמים לחולים. בין הפגיעות הללו ניתן למנות את פגיעות באצבעות כגון אצבע הדק, פגיעות במרפקים כגון מרפק טניס, ותסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome). התופעה שכיחה יותר בעולם המתועש המערבי. על פי מחקר שפורסם בארצות הברית (נירולוגיה 01/2009) בעשורים האחרונים הוכפלה שכיחות התסמונת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת התעלה הקרפלית – מה זה?

תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת לכידת עצב פריפרי השכיחה ביותר בגוף האדם. על פי מחקרים שונים היא פוגעת ב 5 – 11% מכלל האוכלוסייה עם העדפה ברורה לנשים. רוב החולים בתסמונת זאת נמצאים בקבוצת גילים שנעה בין 40-60. תסמונת זאת כוללת אוסף של סימנים ותסמינים הנגרמים בגין היצרות של התעלה הקרפלית בשורש כף היד והלחץ הנגרם עקב כך על עצב התווך (Median nerve) שעובר בתוכה.

גורם אפשרי נוסף ללחץ על עצב התווך בתעלה הוא מצב שבו רקמות סינוביאליות בתוך התעלה ניזוקות, מפתחות דלקת ומתנפחות. במצב נורמלי רקמות סינוביאליות יוצרות נוזל סיכה הגורם לתנועת הגידים להיות חלקה יותר. כאשר הרקמה הסינוביאלית הזאת מתנפחת ישנה פגיעה במרחב המחיה של העצב וגירוי חוזרני שלו. כתוצאה מהלחץ הזה מתפתחים סימנים ותסמינים אופייניים.

אנטומיה של התעלה הקרפלית

התעלה הקרפלית היא למעשה מרווח אנטומי קטן ברוחב של 2 -3 סנטימטרים הנמצא בבסיס שורש כף היד. התעלה נוצרת באמצעות שמונה עצמות כף היד (Carpal bones) והתקרה שלה נוצרת באמצעות רצועה הרחבה הקרפלית (Transverse carpal ligament) החוצה מעל. המבנה של התעלה והרקמות התומכות בו מאפשרים רק מעט גמישות. בתוך התעלה הצרה הזאת נמצא עצב התווך שמקורו מהצמה הברכיאלית בצוואר מהווה את אחד העצבים המרכזיים בגפה העליונה. עצב התווך יורד מטה מהצוואר דרך הזרוע, האמה, דרך התעלה הקרפלית בשורש כף היד ועד לכף היד. עצב התווך מעניק תחושה לאגודל, לאצבע המורה, לאמה ולמחצית מהקמיצה. הזרת ומחצית מהקמיצה מעוצבבים על ידי עצב נפרד הקרוי גומד. עצב התווך גם מעניק כוח מוטורי לשרירים סביב האגודל.

עוד בתעלה הקרפלית נמצאים תשעה גידים של השרירים מכופפי האצבעות והאגודל. כול הרכיבים הללו מצטופפים בתוך התעלה וכול גורם שמשנה את מצב הרקמות הללו עלול לפגוע ישירות בעצב התווך או לפגוע בעצב באופן עקיף על ידי פגיעה באספקת הדם אליו ולגרום לתסמונת התעלה הקרפלית. גורמים שעלולים לפגוע בתעלה וברקמות שעוברות דרכה ובכך לעלות את הסיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית כוללים פגיעה טראומטית בשורש כף היד או לחלופין עומסי יתר וגירוי דלקתי באחד או יותר מהגידים העוברים בתעלה.

סימנים ותסמינים

התסמינים בגין תסמונת התעלה הקרפלית באים לידי ביטוי בחלקי היד המעוצבבים על ידי עצב התווך, קרי, השרירים של האגודל ושלושת האצבעות שלאחריו (ללא הזרת) ובכלל זה כוח לשרירים התולעיים (lumbricals) הראשון והשני, לשריר מנגד האגודל (Opponens pollicis), לשריר מתוויך האגודל (Adductor pollicis) ולשריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis) ותחושות לעור של האגודל ולשלושת האצבעות הסמוכות לו כולל האצבע המורה, האמה והקמיצה.

התסמינים יכולים לכלול כאבים בכף היד (גם כאבי לילה שמעירים משינה) שעלולים להקרין במעלה היד, נפיחות בכף היד, תחושת נימול והירדמות, תחושת דגדוג, שינויי בגוונים של העור בכף היד ובשלבים מתקדמים: חולשת שרירי כף היד שבאה לידי ביטוי בנפילת חפצים מהידיים וחוסר יכולת לאחוז. במצבים מתקדמים שרירי האגודל וכרית האגודל יראו סימנים של ניוון וחולשה. במצבים קשים במיוחד צפוי אובדן ביכולת התפקודית של כף היד.

שכיחות

מספר סיבות אפשריות לעלייה התלולה במספר המתלוננים על תסמונת זו:

1) עלייה במודעות לסוג זה של פגיעות.

2) הפיכת המחשב לכלי עבודה עיקרי.

3) יותר עבודות הכרוכות בתנועות חוזרות.

3) יותר נשים עובדות (נשים סובלות מהתופעה פי שתיים יותר מגברים).

החדשות הטובות הן שהחל 1995 החלה ירידה הדרגתית אך ברורה במספר הדיווחים על תסמונת התעלה הקרפלית בארצות הברית (על פי דיווחי משרד העבודה האמריקאי). יש להניח שהסיבה העיקרית לכך היא התכניות האגרסיביות להחדרת המודעות לפציעות הללו ולשיפור הארגונומי שמופעלות על ידי משרדי העבודה בארצות המערב.

תסמונת התעלה הקרפלית – גורמים

הגורמים העיקרים לתסמונת התעלה הקרפלית כוללים שימוש חוזרני בשורש כף היד ובאצבעות כף היד על רקע ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות כמו למשל הקלדה, פעולות חיתוך, שימוש בכלי עבודה ועוד. הדבר גורם לגירוי דלקתי בגידים ולרקמות הסינוביאליות בתעלה שתפקידן לסוכך את תנועת הגידים. כתוצאה מדלקת, נפיחות ובצקת מקומית זאת מתפתחת היצרות הדרגתית של החלל בתוך התעלה הקרפלית.

במצב שנוצר אין לעצב התווך מרחב מחייה מספק בתוך התעלה הקרפלית והוא נתון לחיכוכים חוזרים ונשנים או לחץ מתמשך עד להתפתחות דלקתית בעצב. גורמים נוספים להתפתחות התסמונת כוללים נזקים ישירים לתעלה הקרפלית הנגרמים בעקבות חבלה או מחלות. מגוון רחב של מחלות עלול לגרום לנזקים בתעלה הקרפלית ולהוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית. בין יתר המחלות נמנה סוכרת, דלקת פרקים שגרונית, ליקויים תפקודיים בבלטת התריס ועוד.

תסמונת התעלה הקרפלית – גורמי סיכון

תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה
תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה

גורמי הסיכון כוללים כל גורם היוצר נטייה ללחץ על העצב (היצרות מולדת) או יוצר עומס ישיר או עקיף על התעלה הקרפלית (דרישות עבודה, פעילות גופנית, תחביבים ושגרה).

גורמי סיכון מקצועיים להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית

 • החזקה ממושכת של כף היד בזוית שאינה ניטרלית – כפיפת יתר או פשיטת יתר- יוצרים עומסי יתר על העצב בתעלה הקרפלית
 • תנועות חוזרניות (מקלדת…)
 • תנועות כוחניות חוזרות (פטיש או כלי עבודה אחר).
 • חשיפה לקור
 • חשיפה לוויברציה
 • חוסר בזמן התאוששות בין מטלות
 • חשיפה ממושכת לעבודה בסיכון גבוה
 • מגע ממושך עם עופרת
 • חוסר שביעות רצון מהעבודה
 • תאונות וחבלות בעבודה

גורמי סיכון אישיים להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית

 • דלקות פרקים ומחלות אחרות בשורש כף היד
 • לחץ דם גבוה
 • סוכרת
 • בלוטת תריס לא מאוזנת
 • אלכוהוליזם
 • שינויים הורמונליים (בלוטת התריס, גיל מעבר ולאחר כריתת רחם, היריון)
 • חוסר בוויטמין B
 • ישנם אנשים שהם בעלי נטייה גנטית לתעלה מוצרת
 • תעלה מוצרת באופן נרכש לאחר שבר או נזק טראומטי אחר
 • שינויים הורמונליים החלים בגופה של האישה מעלים את סיכוייה להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

 • ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית, אל תרוצו

  חכו עם ניתוח התעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך העובר בתעלה בשורש כף היד נלחץ ומגורה. הפתרון…

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

  בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן