תסמונת התעלה הקרפלית מה הגורם

תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה. בכול הנוגע להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה היא השאלה העיקרית שצריכה להישאל.

  במהלך השנים האחרונות כמות הפגיעות העצומה במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע מטלות ותנועות חוזרניות גורמות לנזקים כלכליים עצומים בשל הטיפולים הרפואיים, בשל אובדן ימי עבודה ובשל הפיצויים המשולמים לחולים. בין הפגיעות הללו ניתן למנות את פגיעות באצבעות כגון אצבע הדק, פגיעות במרפקים כגון מרפק טניס, ותסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome). התופעה שכיחה יותר בעולם המתועש המערבי. על פי מחקר שפורסם בארצות הברית (נירולוגיה 01/2009) בעשורים האחרונים הוכפלה שכיחות התסמונת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת התעלה הקרפלית – מה הגורם?

   תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת לכידת עצב פריפרי השכיחה ביותר בגוף האדם. על פי מחקרים שונים היא פוגעת ב 5 – 11% מכלל האוכלוסייה עם העדפה ברורה לנשים. רוב החולים בתסמונת זאת נמצאים בקבוצת גילים שנעה בין 40-60. תסמונת זאת כוללת אוסף של סימנים ותסמינים הנגרמים בגין היצרות של התעלה הקרפלית בשורש כף היד והלחץ הנגרם עקב כך על עצב התווך (Median nerve) שעובר בתוכה.

   גורם אפשרי נוסף ללחץ על עצב התווך בתעלה הוא מצב שבו רקמות סינוביאליות בתוך התעלה ניזוקות, מפתחות דלקת ומתנפחות. במצב נורמלי רקמות סינוביאליות יוצרות נוזל סיכה הגורם לתנועת הגידים להיות חלקה יותר. כאשר הרקמה הסינוביאלית הזאת מתנפחת ישנה פגיעה במרחב המחיה של העצב וגירוי חוזרני שלו. כתוצאה מהלחץ הזה מתפתחים סימנים ותסמינים אופייניים. במאמר "תסמונת התעלה הקרפלית מה הגורם" נדון בהרחבה בגורמים ובגורמי הסיכון להתפתחות הפרעה בריאותית זאת.

   אנטומיה של התעלה הקרפלית

   התעלה הקרפלית היא למעשה מרווח אנטומי קטן ברוחב של 2 -3 סנטימטרים הנמצא בבסיס שורש כף היד. התעלה נוצרת באמצעות שמונה עצמות כף היד (Carpal bones) והתקרה שלה נוצרת באמצעות רצועה הרחבה הקרפלית (Transverse carpal ligament) החוצה מעל. המבנה של התעלה והרקמות התומכות בו מאפשרים רק מעט גמישות. בתוך התעלה הצרה הזאת נמצא עצב התווך שמקורו מהצמה הברכיאלית בצוואר מהווה את אחד העצבים המרכזיים בגפה העליונה. עצב התווך יורד מטה מהצוואר דרך הזרוע, האמה, דרך התעלה הקרפלית בשורש כף היד ועד לכף היד. עצב התווך מעניק תחושה לאגודל, לאצבע המורה, לאמה ולמחצית מהקמיצה. הזרת ומחצית מהקמיצה מעוצבבים על ידי עצב נפרד הקרוי גומד. עצב התווך גם מעניק כוח מוטורי לשרירים סביב האגודל.

   עוד בתעלה הקרפלית נמצאים תשעה גידים של השרירים מכופפי האצבעות והאגודל. כול הרכיבים הללו מצטופפים בתוך התעלה וכול גורם שמשנה את מצב הרקמות הללו עלול לפגוע ישירות בעצב התווך או לפגוע בעצב באופן עקיף על ידי פגיעה באספקת הדם אליו ולגרום לתסמונת התעלה הקרפלית. גורמים שעלולים לפגוע בתעלה וברקמות שעוברות דרכה ובכך לעלות את הסיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית כוללים פגיעה טראומטית בשורש כף היד או לחלופין עומסי יתר וגירוי דלקתי באחד או יותר מהגידים העוברים בתעלה.

   סימנים ותסמינים של התסמונת

   התסמינים בגין תסמונת התעלה הקרפלית באים לידי ביטוי בחלקי היד המעוצבבים על ידי עצב התווך, קרי, השרירים של האגודל ושלושת האצבעות שלאחריו (ללא הזרת) ובכלל זה כוח לשרירים התולעיים (lumbricals) הראשון והשני, לשריר מנגד האגודל (Opponens pollicis), לשריר מתוויך האגודל (Adductor pollicis) ולשריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis) ותחושות לעור של האגודל ולשלושת האצבעות הסמוכות לו כולל האצבע המורה, האמה והקמיצה.

   התסמינים יכולים לכלול כאבים בכף היד (גם כאבי לילה שמעירים משינה) שעלולים להקרין במעלה היד, נפיחות בכף היד, תחושת נימול והירדמות, תחושת דגדוג, שינויי בגוונים של העור בכף היד ובשלבים מתקדמים: חולשת שרירי כף היד שבאה לידי ביטוי בנפילת חפצים מהידיים וחוסר יכולת לאחוז. במצבים מתקדמים שרירי האגודל וכרית האגודל יראו סימנים של ניוון וחולשה. במצבים קשים במיוחד צפוי אובדן ביכולת התפקודית של כף היד.

   שכיחות התסמונת

   מספר סיבות אפשריות לעלייה התלולה במספר המתלוננים על תסמונת זו:

   1) עלייה במודעות לסוג זה של פגיעות.

   2) הפיכת המחשב לכלי עבודה עיקרי.

   3) יותר עבודות הכרוכות בתנועות חוזרות.

   3) יותר נשים עובדות (נשים סובלות מהתופעה פי שתיים יותר מגברים).

   החדשות הטובות הן שהחל משנת 1995 חלה ירידה הדרגתית אך ברורה במספר הדיווחים על תסמונת התעלה הקרפלית בארצות הברית (על פי דיווחי משרד העבודה האמריקאי). יש להניח שהסיבה העיקרית לכך היא התכניות האגרסיביות להחדרת המודעות לפציעות הללו ולשיפור הארגונומי שמופעלות על ידי משרדי העבודה בארצות המערב.

   הגורמים לתסמונת התעלה הקרפלית

   הגורמים העיקרים לתסמונת התעלה הקרפלית כוללים:

   • שימוש חוזרני בשורש כף היד ובאצבעות כף היד על רקע ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות כמו למשל הקלדה, פעולות חיתוך, שימוש בכלי עבודה ועוד. הדבר גורם לגירוי דלקתי בגידים ולרקמות הסינוביאליות בתעלה שתפקידן לסוכך את תנועת הגידים. כתוצאה מדלקת, נפיחות ובצקת מקומית זאת מתפתחת היצרות הדרגתית של החלל בתוך התעלה הקרפלית. במצב שנוצר אין לעצב התווך מרחב מחייה מספק בתוך התעלה הקרפלית והוא נתון לחיכוכים חוזרים ונשנים או לחץ מתמשך עד להתפתחות דלקתית בעצב.
   • נזקים ישירים לתעלה הקרפלית הנגרמים בעקבות חבלה או מחלות עלולים להוות גורם
   • מגוון רחב של מחלות עלול לגרום לנזקים בתעלה הקרפלית ולהוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית. בין יתר המחלות נמנה סוכרת, דלקת פרקים שגרונית, ליקויים תפקודיים בבלטת התריס ועוד.

   גורמי סיכון לתסמונת התעלה הקרפלית

   תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה
   תסמונת התעלה הקרפלית מה גורם לה

   גורמי הסיכון כוללים כל גורם היוצר נטייה ללחץ על העצב (היצרות מולדת) או יוצר עומס ישיר או עקיף על התעלה הקרפלית (דרישות עבודה, פעילות גופנית, תחביבים ושגרה).

   גורמי סיכון מקצועיים להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית

   • החזקה ממושכת של כף היד בזוית שאינה ניטרלית – כפיפת יתר או פשיטת יתר- יוצרים עומסי יתר על העצב בתעלה הקרפלית
   • תנועות חוזרניות (מקלדת…)
   • תנועות כוחניות חוזרות (פטיש או כלי עבודה אחר).
   • חשיפה לקור
   • חשיפה לוויברציה
   • חוסר בזמן התאוששות בין מטלות
   • חשיפה ממושכת לעבודה בסיכון גבוה
   • מגע ממושך עם עופרת
   • חוסר שביעות רצון מהעבודה
   • תאונות וחבלות בעבודה

   גורמי סיכון אישיים להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית

   • דלקות פרקים ומחלות אחרות בשורש כף היד
   • לחץ דם גבוה
   • סוכרת
   • בלוטת תריס לא מאוזנת
   • אלכוהוליזם
   • שינויים הורמונליים (בלוטת התריס, גיל מעבר ולאחר כריתת רחם, היריון)
   • חוסר בוויטמין B
   • ישנם אנשים שהם בעלי נטייה גנטית לתעלה מוצרת
   • תעלה מוצרת באופן נרכש לאחר שבר או נזק טראומטי אחר
   • שינויים הורמונליים החלים בגופה של האישה מעלים את סיכוייה להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל