דורבן ברגל טיפול
דורבן ברגל טיפול

דורבן ברגל טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דורבן ברגל – טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע סימנים ותסמינים כרוניים. מדובר בתסמונת כאב טורדנית המופיעה בעקב כף הרגל. הגורם הוא לרוב עומסים חוזרניים על העקב. לא מדובר בבעיה בריאותית מסוכנת אלא, בבעיה שפוגעת באיכות החיים.

דורבן בעקב כף הרגל הוא מקור שכיח לכאבים בכף הרגל. דורבן ברגל הוא למעשה זיז גרמי היוצא מעצם העקב לכיוון הקשת של כף הרגל. חיתולית הכפית היא רקמת החיבור הנמתחת בין עצם העקב לכרית כף הרגל ותפקידה בין היתר לתמוך את קשת כף הרגל. נזקים לרקמת חיבור זאת גורמים לדלקת ברקמת החיבור (Plantar fasciitis). פציעה כרונית של רקמת חיבור זאת מובילה לשינויים מסוידים בנקודת החיבור של רקמת החיבור ובכך נוצר זיז גרמי הקרוי דורבן (Heel spur). מגוון טיפולים מוצע לבעיה. הטיפול בגלי הלם נחשב ליעיל מכולם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדורבן ברגל טיפול – רקע

ברוב המקרים, החולים המגיעים למרפאתי ומתלוננים על כאבים בעקב כף הרגל סובלים מדורבן כרוני. בעיה כרונית כפי שידוע היא בעיה שהרבה יותר קשה לרפא. הסיבה להימשכות הבעיה והפיכתה לכרונית היא הקושי הרב לטפל בבעיה שממוקמת בעקב כף הרגל שעליה אנו דורכים שוב ושוב ולמעשה פוצעים באופן חוזרני. חשוב על כן לא להתעכב ולטפל בהקדם האפשרי. כמובן שלפני שנתחיל בטיפול חשוב לאבחן שמדובר אכן בדורבן ולא בבעיה אחרת שגורמת למיחושים הללו בעקב.

כאבים בכף הרגל יכולים להיגרם ממגוון גדול של בעיות מקומיות ו/או עלולים להיות מוקרנים ממקור אחר ובכללן: הקרנות ממפרק הירך, דלקת בגיד אכילס, דלקת בבורסה, הקרנות מהגב התחתון, תסמונת התעלה הטרסלית, נוירומה ע”ש מורטון ועוד. על מנת לבחור את הטיפול המתאים יש ראשית להגיע לאבחון מדויק.

דורבן ברגל אבחון

האבחון של דורבן ברגל – פלנטר פשיאיטיס או דורבן מתחיל בראש וראשונה מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית ובדיקה גופנית. רק לעתים רחוקות נדרשים גם צילומי הדמיה או בדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל כגון קשת נפולה או גבוהה, על פציעות חדשות או ישנות ועל מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו. נשאל האם אתם עוסקים בספורט ואם כן איזה? מתי החלפתם את נעלי הספורט שלכם? האם הצעדים הראשונים בבוקר כואבים במיוחד? או שמא כואב לכם יותר בסוף היום לאחר עמידה ממושכת?

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על מבנה כף הרגל, העור, אופן ההליכה והעמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובכלל זה גיד אכילס. נמשש את כף הרגל ובעיקר את המשטח הפלנטרי וננסה לאתר את מיקום הכאב אשר לרוב נמצא באזור עצם העקב קרוב לנקודת האחיזה של חיתולית הכיפה. על מנת לשלול רקע נוירולוגי נערוך בדיקות מתאימות.

דימות

דורבן ברגל טיפול
דורבן ברגל טיפול

במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון וצילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של כף הרגל. יש לעתים שאת הדורבן ברגל נוכל לראות באופן חד וברור באמצעות צילום רנטגן (ראו תמונה בעמוד הזה). לעיתים אולטרה סאונד וMRI נדרשים לאבחון הבעיה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

טיפול עצמי

לרוב, כאבי כף רגל שנובעים מהתפתחות דורבן ברגל או בשמה המקצועי דלקת בחיתולית הכפית יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמוני. זכרו התנהגות נכונה כאשר העקב מתחיל לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

הרבה פעמים הימנעות או צמצום פעילות נושאת משקל, הימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה עם תמיכה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל לאיזון קשת כף הרגל שטוחה או גבוהה, מספיקים כדי להקל על הכאבים. יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל. גם הפחתה במשקל במידה ואתם סובלים מהשמנה עשויה לעזור להפחית את העומס מעל עקב הרגל.

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

טיפול ושיקום כירופרקטי

מיחושים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות כף רגל ובכלל זה להתפתחות דורבן ברגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. נתחיל את הטיפול בעקב כף הרגל רק לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, ערכנו בדיקה גופנית הכוללת את כף רגלו, ערכנו ניתוח התנהגות ביו מכנית של כף הרגל והגפה התחתונה במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב בכף הרגל.

שלב ראשוני

מטרת הטיפול בשלב הראשוני כוללת הפחתת הדלקת והכאב בעקב כף הרגל לרמה שניתן לשוב ולתפקד. הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות שילוב של מנוחה מכול פעילות נושאת משקל שגורמת להחמרת הכאבים עם טכניקות ריפוי ידניות הכוללות הנעה פסיבית של כף הרגל ושימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים הכוללים לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול בגלי הלם נחשב לטיפול היעיל והמוצלח ביותר. על הכושר הגופני נשמור באמצעות פעילות שאינה נושאת משקל כמו רכיבה על אופניים או שחייה.

בשלב הזה, במידה וקיימת בעיה מבנית כגון קשת גבוהה או קשת שטוחה או דפורמציה אחרת נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים על מנת לאזן את כף הרגל. כמו כן נמליץ להימנע מהליכה יחפה או הליכה עם נעליים שאינן רכות במיוחד. בגלל עיכוב ושיבוש אפשרי בתהליך הריפוי אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בתרופות נוגדות דלקת או בקומפרסים של קרח.

שלב מתקדם

עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את הגפה התחתונה ואת כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. נשמר ונשפר את טווחי התנועה של המפרקים בגפה התחתונה, נחזק שרירים חלשים ונגמיש שרירים קצרים לאורך הגפה התחתונה, נשפר את השליטה השרירית על חלקי הגפה השונים, נחזיר את יכולת השליטה השרירית בקשת כף הרגל, נחזיר את הביומכניקה התקינה של קשת כף הרגל, נתקן את תבנית ההליכה ונשפר את טכניקות האימון והפעילות הגופנית שלכם כדי למנוע התפתחות עתידית של דורבן ברגל.

טיפול רפואי

אותם מקרים מועטים שהחולה אינו מגיב לטיפולים שלנו יופנו לטיפול רפואי. במסגרת זאת יטופל בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו או טיפולים תרופתיים לבעיות הבסיס אשר גורמות למיחושים בקשת כף הרגל (שיגדון, סוכרת, דלקת פרקים ועוד). ישנה כמובן גם האופציה הכירורגית שמטרתה להסיר את הדורבן עצמו מכף הרגל או לתקן בעיות מבניות כגון אצבע פטיש (Hammer toe), אצבע טופר (Claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus) אשר עלולות לשנות את אופן ההליכה ולגרום להתפתחות דורבן ברגל. יש לנקוט אמצעים קיצוניים אלו רק אם טיפול שמרני לא צלח.

דורבן ברגל מניעה

הכלל הראשוני במניעת דורבן ברגל – פלנטר פשיאיטיס בכף הרגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ריצה לריצה, נעלי טניס לטניס ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לגרוב גרביים מתחת לנעליים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם אתלטים הקפידו על כליי אימון תקינים (חימום, קירור, הדרגתיות וכיוצא בזה), רוצו על משטחים רכים והחליפו נעליים לעיתים קרובות יותר. יתכן וכדאי לכם להחליף את הריצה או לפחות לגוון עם פעילות שאינה נושאת משקל כגון שחייה או אופניים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן