דורבן ברגל טיפול

דורבן ברגל טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דורבן ברגל – טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע סימנים ותסמינים כרוניים. מדובר בתסמונת כאב טורדנית המופיעה בעקב כף הרגל. הגורם הוא לרוב עומסים חוזרניים על העקב. לא מדובר בבעיה בריאותית מסוכנת אלא, בבעיה שפוגעת באיכות החיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דורבן בעקב כף הרגל הוא מקור שכיח לכאבים בכף הרגל. דורבן ברגל הוא למעשה זיז גרמי היוצא מעצם העקב לכיוון הקשת של כף הרגל. חיתולית הכפית היא רקמת החיבור הנמתחת בין עצם העקב לכרית כף הרגל ותפקידה בין היתר לתמוך את קשת כף הרגל. נזקים לרקמת חיבור זאת גורמים לדלקת ברקמת החיבור (Plantar fasciitis). פציעה כרונית של רקמת חיבור זאת מובילה לשינויים מסוידים בנקודת החיבור של רקמת החיבור ובכך נוצר זיז גרמי הקרוי דורבן (Heel spur). מגוון טיפולים מוצע לבעיה. הטיפול בגלי הלם נחשב ליעיל מכולם. במאמר הנוכחי "דורבן ברגל טיפול" נדון בנושא בהרחבה.

  {loadposition inside-page}

  דורבן ברגל טיפול – רקע

  ברוב המקרים, החולים המגיעים למרפאתי ומתלוננים על כאבים בעקב כף הרגל סובלים מדורבן כרוני. בעיה כרונית כפי שידוע היא בעיה שהרבה יותר קשה לרפא. הסיבה להימשכות הבעיה והפיכתה לכרונית היא הקושי הרב לטפל בבעיה שממוקמת בעקב כף הרגל שעליה אנו דורכים שוב ושוב ולמעשה פוצעים באופן חוזרני. חשוב על כן לא להתעכב ולטפל בהקדם האפשרי. כמובן שלפני שנתחיל בטיפול חשוב לאבחן שמדובר אכן בדורבן ולא בבעיה אחרת שגורמת למיחושים הללו בעקב.

  כאבים בכף הרגל יכולים להיגרם ממגוון גדול של הפרעות בריאותיות מקומיות ו/או עלולים להיות מוקרנים ממקור אחר. על מנת לבחור את הטיפול המתאים יש ראשית להגיע לאבחון מדויק. בין יתר ההפרעות שיש לקחת בחשבון נמנה:

  • הקרנות ממפרק הירך
  • דלקת בגיד אכילס
  • דלקת בבורסה
  • הקרנות מהגב התחתון
  • תסמונת התעלה הטרסלית
  • נוירומה ע"ש מורטון ועוד

  דורבן ברגל אבחון

  האבחון של דורבן ברגל – פלנטר פשיאטיס או דורבן מתחיל בראש וראשונה מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית ובדיקה גופנית. רק לעתים רחוקות נדרשים גם צילומי הדמיה או בדיקות מעבדה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל כגון קשת נפולה או גבוהה, על פציעות חדשות או ישנות ועל מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו. נשאל האם אתם עוסקים בספורט ואם כן איזה? מתי החלפתם את נעלי הספורט שלכם? האם הצעדים הראשונים בבוקר כואבים במיוחד? או שמא כואב לכם יותר בסוף היום לאחר עמידה ממושכת?

   בדיקה גופנית

   לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על מבנה כף הרגל, העור, אופן ההליכה והעמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובכלל זה גיד אכילס. נמשש את כף הרגל ובעיקר את המשטח הפלנטרי וננסה לאתר את מיקום הכאב אשר לרוב נמצא באזור עצם העקב קרוב לנקודת האחיזה של חיתולית הכיפה. על מנת לשלול רקע נוירולוגי נערוך בדיקות מתאימות.

   דימות

   דורבן ברגל טיפול
   דורבן ברגל טיפול

   במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון וצילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של כף הרגל. יש לעתים שאת הדורבן ברגל נוכל לראות באופן חד וברור באמצעות צילום רנטגן (ראו תמונה בעמוד הזה). לעיתים אולטרה סאונד וMRI נדרשים לאבחון הבעיה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

   טיפול עצמי

   לרוב, כאבי כף רגל שנובעים מהתפתחות דורבן ברגל או בשמה המקצועי דלקת בחיתולית הכפית יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמי. זכרו התנהגות נכונה כאשר העקב מתחיל לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   הרבה פעמים הימנעות או צמצום פעילות נושאת משקל, הימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה עם תמיכה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל לאיזון קשת כף הרגל שטוחה או גבוהה, מספיקים כדי להקל על הכאבים. יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל. גם הפחתה במשקל במידה ואתם סובלים מהשמנה עשויה לעזור להפחית את העומס מעל עקב הרגל. מחקרים מצביעים על קשר בין חולשת שרירים בגפיים לבין התפתחות דורבן. חיזוק שרירי השוק הוא על כן המלצת החוקרים במקרה של דורבן.

   זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4 – 8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

   טיפול ושיקום כירופרקטי

   מיחושים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות כף רגל ובכלל זה להתפתחות דורבן ברגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. נתחיל את הטיפול בעקב כף הרגל רק לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, ערכנו בדיקה גופנית הכוללת את כף רגלו, ערכנו ניתוח התנהגות ביו מכנית של כף הרגל והגפה התחתונה במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב בכף הרגל.

   שלב ראשוני

   מטרת הטיפול בשלב הראשוני כוללת הפחתת הדלקת והכאב בעקב כף הרגל לרמה שניתן לשוב ולתפקד. הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות שילוב של מנוחה מכול פעילות נושאת משקל שגורמת להחמרת הכאבים עם טכניקות ריפוי ידניות הכוללות הנעה פסיבית של כף הרגל ושימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים הכוללים לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול בגלי הלם נחשב לטיפול היעיל והמוצלח ביותר. על הכושר הגופני נשמור באמצעות פעילות שאינה נושאת משקל כמו רכיבה על אופניים או שחייה.

   בשלב הזה, במידה וקיימת בעיה מבנית כגון קשת גבוהה או קשת שטוחה או דפורמציה אחרת נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים על מנת לאזן את כף הרגל. כמו כן נמליץ להימנע מהליכה יחפה או הליכה עם נעליים שאינן רכות במיוחד. בגלל עיכוב ושיבוש אפשרי בתהליך הריפוי אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בתרופות נוגדות דלקת או בקומפרסים של קרח.

   שלב מתקדם

   עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את הגפה התחתונה ואת כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. נשמר ונשפר את טווחי התנועה של המפרקים בגפה התחתונה, נחזק שרירים חלשים ונגמיש שרירים קצרים לאורך הגפה התחתונה, נשפר את השליטה השרירית על חלקי הגפה השונים, נחזיר את יכולת השליטה השרירית בקשת כף הרגל, נחזיר את הביומכניקה התקינה של קשת כף הרגל, נתקן את תבנית ההליכה ונשפר את טכניקות האימון והפעילות הגופנית שלכם כדי למנוע התפתחות עתידית של דורבן ברגל.

   טיפול רפואי

   אותם מקרים מועטים שהחולה אינו מגיב לטיפולים שלנו יופנו לטיפול רפואי. במסגרת זאת יטופל בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו או טיפולים תרופתיים לבעיות הבסיס אשר גורמות למיחושים בקשת כף הרגל (שיגדון, סוכרת, דלקת פרקים ועוד). ישנה כמובן גם האופציה הכירורגית שמטרתה להסיר את הדורבן עצמו מכף הרגל או לתקן בעיות מבניות כגון אצבע פטיש (Hammer toe), אצבע טופר (Claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus) אשר עלולות לשנות את אופן ההליכה ולגרום להתפתחות דורבן ברגל. יש לנקוט אמצעים קיצוניים אלו רק אם טיפול שמרני לא צלח.

   דורבן ברגל מניעה

   הכלל הראשוני במניעת דורבן ברגל – פלנטר פשיאטיס בכף הרגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ריצה לריצה, נעלי טניס לטניס ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לגרוב גרביים מתחת לנעליים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

   למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם אתלטים הקפידו על כליי אימון תקינים (חימום, קירור, הדרגתיות וכיוצא בזה), רוצו על משטחים רכים והחליפו נעליים לעיתים קרובות יותר. יתכן וכדאי לכם להחליף את הריצה או לפחות לגוון עם פעילות שאינה נושאת משקל כגון שחייה או אופניים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.