מצבנו הגופני תלוי בגנטיקה או באימונים

מצבנו הגופני תלוי גנטיקה או אימונים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מצבנו הגופני תלוי בגנטיקה או באימונים? המצב הגופני שלנו תלוי גם בגנטיקה וגם בגורמים סביבתיים כמו פעילות גופנית, אבל מה יותר חשוב? על השאלה הזאת ששבה ועולה בין ספורטאים לאלה שמעדיפים לשבת מול מסך הטלוויזיה עונה באופן ברור המחקר המסוקר כאן.

אימוני כושר גופני חשובים יותר ובאופן חד משמעי. יתרון אחד ממנו נהנה נהג המשאית לעומת אחיו, שרירי הרגליים שלו היו חזקים יותר וגדולים יותר. במחקר שלפנינו השוו החוקרים את הכושר הגופני של תאומים זהים שאחד מהם אתלט ואילו השני נהג משאית. חשוב לזכור שתאומים זהים חולקים מעל 99% מאותם גנים וכל שוני אצלם נובע מהשפעות סביבתיות. נתון זה מעניק הזדמנות יוצאת מין הכלל להשוות בין מצבם הגופני של התאומים ולענות על השאלה הטורדנית: מצבנו הגופני תלוי גנטיקה או אימונים?. בין היתר בדקו והשוו החוקרים את פרופיל הדם של התאומים, את מצב הלב וכלי הדם שלהם, את מצב הריאות, את בריאות מערכות שרירי ושלד כולל מצבם הבריאותי של השרירים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמצבנו הגופני תלוי בגנטיקה או באימונים? – רקע

מה יותר חשוב לשיפור הכושר הגופני, גנים או סגנון חיים פעיל? בניסיון לענות על השאלה הזאת, חוקרים מאוניברסיטת המדינה בסן פרנסיסקו חקרו תיאומים זהים בני 52 שניהלו בשלושת העשורים האחרונים אורח חיים שונה בתכלית. אחד מהתאומים פתח בקרירה של נהג משאית ואילו האח השני החל לנהל אורח חיים ספורטאי. לאחר שלושה עשורים האתלט הפך להיות לאיש ברזל ומאמן מסלול בעוד שהנהג משאית המשיך לנהל אורח חיים יושבני.

מטרת המחקר

על מנת להגדיל את הידע אודות ההשפעות הגנטיות לעומת ההשפעות של סגנון חיים על מצבנו הגופני ולהחליט האם זה הגנטיקה או האימונים, בדקו החוקרים את השרירים של תאומים זהים מונוזיגוטיים שהם כידוע תאומים שהתפתחו מביצית מופרית אחת שהתחלקה בשלב מאוחר יותר לשני עוברים נפרדים זהים מבחינה גנטית (מעל 99% מהגנים זהים) ובני אותו מין. התאומים נהלו ב- 30 השנים האחרונות אורך חיים שונה, אחד מהם הפך להיות נהג משאית שניהל אורח חיים יושבני ואילו השני בחר לפנות לספורט והפך ברבות השנים לאיש ברזל ומאמן כושר. החוקרים בדקו והשוו את מצב בריאות השרירים ואת יכולת הביצוע שלהם.

אופן ביצוע המחקר

החוקרים ביצעו בדיקות שונות על מנת להעריך את מצבם הבריאותי של התאומים. בין היתר נלמד הפרופיל של הדם, נלמדו סמנים ביולוגיים שעשויים להוסיף לגורמי סיכון קרדיווסקולריים אחרים בניבוי הסיכון למחלות לב וכלי דם וכן מחלות ריאות, נמדד גודל השרירים, כוחם וכן בדיקות מולקולריות לאיתור סמנים ביולוגיים המעידים בריאות השרירים.

ממצאי המחקר

מצבנו הגופני תלוי בגנטיקה או באימונים
מצבנו הגופני תלוי בגנטיקה או באימונים

ממצאי המחקר הללו הם תוצר של מחקר פיזיולוגי השוואתי היסודי ביותר שנעשה עד היום על תאומים שמנהלים אורח חיים שונה כול כך. התאום האתלט בהשוואה לאח שלו הדגים:

  • מסת גוף נמוכה יותר
  • פחות רקמת שומן בגוף
  • קצב פעימות לב נמוך יותר במנוחה
  • לחץ דם נמוך יותר, רמת כולסטרול נמוכה יותר
  • רמת טריגליצרידים נמוכה יותר
  • רמה נמוכה יותר של סוכר בדם
  • יותר כוח לפדל באופניים
  • יותר יכולת אירובית וסיבולת אנאירובית (VO2max)
  • יותר סיבי שריר מסוג MHC I שהם "סיבים אטיים" (slow-twitch) המכונים גם סיבים אדומים שהם בעלי יכולת עבודה ממושכת ופחות סיבי שריר מהסוג MHC IIa שהם סיבים מהירים המכונים גם סיבים לבנים שהם חסרי יכולת עבודה ממושכת
  • רמה גבוהה יותר של האנזים AMPK שהוא בעל חשיבות גדולה במשק האנרגיה ועוד.

יחד עם זאת האח, נהג המשאית, נהנה ממסת שריר גדולה יותר ומשרירים חזקים יותר.

גנטיקה או אימונים? – תשובת החוקרים

הממצאים שהופקו במחקר הזה מדגימים את העדיפות שיש לפעילות הגופנית ולסגנון החיים על פני הגנים בכול הנוגע לשיפור מדדים קריטיים לבריאותנו. עוד מדגימים הממצאים הללו את יכולת ההתאמה הגבוהה (greater plasticity) של הלב ושל מערכת השרירים. יכולת זאת גבוהה יותר ממה שסברו מומחים בתחום. המחקר גם מדגים את הצורך בהמשך מחקרים שיעשו בקנה מידה גדול יותר שבהם יעזרו בתאומים זהים כדי להגדיל את הידע בתחום.

החוקרים מסבירים את שרירי הרגליים שהיו גדולים וחזקים יותר אצל נהג המשאית בכך שכנהג משאית עליו להפעיל השרירים הללו באופן חוזרני. עוד טוענים החוקרים שעודף המשקל של נהג המשאית יוצר עומס גבוהה יותר על השרירים הללו וגורם להתחזקותם. לסיכום עונים החוקרים באופן חד משמעי לשאלה זה הגנטיקה או האימונים? לטענתם הרכיב העיקרי כאן זה אימונים.

European Journal of Applied Physiology 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים