מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער
מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער

מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער שוברת שיאים. השמנה בקרב ילדים ובני נוער נעשתה מחזה שכיח. כשליש מהילדים ובני נוער מוגדרים כשמנים או כבעלי עודף משקל. המשמעות הבריאותית של מגפה זאת היא אדירה. בהשוואה לילד בעל משקל תקין סיכוייו של ילד שמן לחלות במחלות קטלניות ולסבול מדלקת פרקים ניוונית גבוהים באופן משמעותי.

בשנים האחרונות מדברים מומחים בתחום על תופעת ההשמנה כמגפה. הנזקים האדירים והעלויות הישירות והעקיפות הנגרמות בגלל השמנה הופכות להיות נטל שקשה לשאת. במהלך 30 השנים האחרונות בארצות הברית הוכפל מספר הילדים השמנים ושולש מספר בני הנוער השמנים. בכול הנוגע למגמה האופק אינו נראה טוב יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער – רקע

בשנת 1980 7% מהילדים בארצות הברית, בגילים 6 – 11, הוגדרו כשמנים. בשנת 2012 קפץ אחוז הילדים השמנים בגילים הללו ל18%, כמעט פי שלוש. רק כ5% מבני הנוער בארצות הברית בגילים 12-19 הוגדרו בשנת 1980 כשמנים, 22 שנים מאוחר יותר קפץ גם המספר הזה והקיף כ21% מבני הנוער בקבוצת גילים זאת. מדובר בעלייה של יותר מפי ארבע! בסך הכול ניתן לסכם ולומר שקרוב לשליש מהילדים ובני הנוער בארצות הברית סובלים ממשקל עודף (ביחס לגובה) או השמנה (עודף שומן).

ומה המצב בארץ?

המצב בארץ אינו שונה בהרבה מהמצב בארצות הברית. כאן ילד אחד מכול ארבעה ילדים בארץ סובל מהשמנה. ממצאים אלו נלקחים מדו”ח של משרד הבריאות בישראל שבדק את נתוני ההתפתחות של יותר ממיליון תלמידי בתי ספר ברחבי הארץ. נציגי משרד הבריאות ד”ר ליזה רובין, פרופ’ איתמר גרוטו, מירה חונוביץ, ד”ר זיוה שטל ושרית יערי שחיברו את הדו”ח, מציגים תמונה מדאיגה. מתברר ששיעור התלמידים בעלי עודף משקל ושל תלמידים הסובלים מהשמנה עולה משמעותית מכיתה א’ עד כיתה ה’. בכיתה א’ 21.4% מהתלמידים סבלו מעודף משקל או השמנה בעוד שבכיתה ה’ 30.7% מהתלמידים סבלו מעודף משקל או השמנה. מספר התלמידים השמנים או בעלי עודף משקל נותר ללא שינוי בין כיתה ה’ לכיתה ז’ ובכיתה ט’ הוא יורד ל-27.2%.

מגפת ההשמנה – גורמים

הגורם המרכזי להשמנה ועודף משקל הוא חוסר איזון קלורי (Caloric imbalance) או במילים אחרות צריכת קלוריות גדולה יותר מקצב השריפה שלהן. לחוסר איזון קלורי זה מתווספים גורמים נוספים המשפיעים על היווצרות חוסר איזון זה כולל נטייה גנטית, גורמים התנהגותיים וגורמים סביבתיים.

– גורמים התנהגותיים

בגורמים התנהגותיים נכלול הרגלי תזונה לקויים שכוללים בעיקר “אוכל זבל” ושתיית משקאות ממותקים ולא מספיק פירות, ירקות, חלבונים מין החי ושתיית מים. בכול הנוגע לפעילות גופנית ממליץ משרד הבריאות האמריקאי על מינימום יומי של 60 דקות. חוסר בפעילות גופנית או אי ביצוע פעילות גופנית מהווה גם הוא גורם התנהגותי המוביל להשמנה. אורח החיים של רוב הילדים ובני הנוער הוא אורח חיים יושבני שאינו מותיר מקום לפעילות גופנית.

רובם שורצים שעות ארוכות מידי יום מול המחשב, הטלוויזיה והטלפון הנייד לפעמים עושים זאת תוך כדי נשנוש בלתי פוסק. חוסר שינה הוא גורם התנהגותי נוסף בעל השפעה על השמנה של ילדים ובני נוער. מחקרים רבים מצביעים על כך שחוסר שינה עלול לגרום לשינויים מטבוליים ועלות את הסיכוי להשמנה. השפעה זאת בולטת בעיקר בקרב ילדים (Arch Dis Child 2006;91:881–884). חוסר שינה עלול לפגוע בהיפותלמוס (hypothalamus) במוחם של הילדים ובני הנוער ובכך לשבש את ניהול תחושת הרעב ואת צריכת האנרגיה.

– גורמים סביבתיים

מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער
מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער

גם לגורמים סביבתיים יש השפעה על השמנת ילדים ובני נוער. פרסומות המקדמות מכירה של מזון זבל או שתייה ממותקת אינה מועילה לילד. לצערנו פרסומות אחרות המקדמות אכילה בריאה כמעט ואינן קיימות. גורמים רגולטיביים צריכים לוודא שבבתי הספר ובגני הילדים לא ניתן יהיה לרכוש מזון שאינו בריא או שתייה ממותקת. הרשויות והנהלת בתי הספר צריכים לטפח מגרשי משחקים ופרקים בטוחים ומפוקחים על מנת לעודד פעילות גופנית על ידי הילדים ובני הנוער. הרשויות, המשפחות והקהילה צריכים לעודד אימהות להניק את תינוקן. הנקה מפחיתה באופן דרמטי את הסיכון של התינוקות לגדול להיות ילדים או בני נוער שמנים.

מה המשמעות השמנה בקרב ילדים ובני נוער

לילד שמן סיכוי גדול יותר לפתח בטווח המידי מחלות לב וכלי דם (לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה), סוכרת, תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea), הערכה עצמית נמוכה, בעיות פסיכולוגיות, בעיות התהגותיות ועוד. ילד שמן מסכן גם בריאות המפרקים שלו. משקל גופם הגבוה של ילדים אלו יוצר עומסים משמעותיים על מערכת השריר והשלד המתפתחת שלהם ועל לוחות הגדילה בעצמות.

– נזק ללוחות הגדילה

הגוף של ילדים רגיש ביותר לעומסים אלו בגלל לוחות הצמיחה (Growth plates) הנמצאים בקצוות העצם. בלוחות צמיחה אלו מתרחש למעשה גידול העצם והתארכותה. רק בסוף העשור השני לחייו של הנער נעלם לוח הצמיחה והעצם מפסיקה להתארך. לוחות הצמיחה עשויות משכבות של סחוס. לחץ משמעותי על לוחות הגדילה עלול להזיק להן לשנות אות אופן הצמיחה שלהן (למשל: רגל קצרה או יד קצרה) ולגרום לליקויים ביומכניים תפקודיים עתידיים (למשל: תנועה לא תקינה במפרק הירך. התוצאה של פגיעה בלוחות הצמיחה עלולה להיות בסיכומו של דבר דלקת מפרקים ניוונית, כאבים ומגבלות.

– ילד שמן יהיה מבוגר שמן

סיכויו של ילד שמן להיות מבוגר שמן גדולים יותר ובכך הוא מעלה ביתר שאת את סיכויו לחלות ולסבול משורה של הפרעות בריאותיות כולל מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוכרת, סוגים שונים של סרטן כולל סרטן החזה, סרטן המעי, סרטן הושט, סרטן הכליה, סרטן הלבלב, סרטן הרחם, סרטן הערמונית ועוד ועוד. כמובן שגם הפגיעה במערכות עצם שריר ושלד של המבוגר הופכת להיות שכיחה יותר. סיכוייו של מבוגר שמן לסבול משחיקת פרקי שטחה בעמוד השדרה, מהיצרות תעלת השדרה או מ”סתם” פריצת דיסק גבוהים משמעותית מסיכוייו של אדם בעל משקל מאוזן.

מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער – מה עושים?

שינוי בסגנון חיים של ילדכם הכולל שינוי בהרגלי התזונה ופעילות גופנית עשויים להוריד את הסיכון להשמנה ואת הסיכוי לחלות. הצלחת משימה זאת מחייבת מעורבות של מגוון גורמים כולל חברתיים, משפחתיים, בתי הספר, גורמים רפואיים מקצועיים ועוד. הילד שלכם צריך לאכול טוב ונכון. המזון שלו צריך להכיל את כלל הרכיבים הנדרשים להתפתחות תקינה כולל ויטמינים מינרלים, חלבונים שומנים ופחמימות. רופא המשפחה צריך לעקוב אחר התפתחות הילד ובכלל זה אחר משקלו, גובהו ואחוזי השומן שלו. בית הספר צריך להעניק את הידע ואת המטרייה והתמיכה הדרושים להתנהלות תקינה של הילד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • מגפת ההשמנה קוטלת חיים

  השמנה קוטלת חיים ועל כך אין חולק. ההשמנה ברחבי העולם הגיעה לממדי מגפה. בארצות הברית חמישית מהנערים בגילאי 12-19 מוגדרים…

 • הילקוט גורם כאבי גב בקרב ילדים

  ילקוט כבד וכאב גב בקרב ילדים? שוב נמצא קשר בין השניים. כול שנה מטופלים בארצות הברית קרוב ל15,000 ילדים בגלל…

 • משחק אלים דוחף ילדים לאלימות

  משחקים אלימים ילדים אלימים! משחקי וידאו עשויים לתרום למגוון מיומנויות אך משחקי ווידאו אלימים שניתן לשחק אותם על פלטפורמות שונות…

 • בריונות מותירה ילדים מצולקים נפשית

  צלקות נפשיות מבריונות אינן עניין נדיר. ילדים רבים הנחשפים לבריונות סובלים מדיכאונות והפרעות אחרות ומטופלים בהמשך חייהם בשל כך. בריונות…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health)…

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן