כאבים במרפק גורמים

כאבים במרפק גורמים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים במרפק – גורמים אפשריים לכך כוללים עומסי יתר, נזקי חבלה ומחלות פרקים. כאבי מרפק הם תלונה שכיחה. פגיעה באחת או יותר מהרקמות במרפק ובכלל זה גידים, בורסה, עצמות, עצבים סחוסים ועוד עלולים לגרום לכך. מקצועות וסוגי ספורט שונים כרוכים בשימוש חוזרני במפרק הזה ובכך מובילים להתפתחות נזקים מצטברים באחת או יותר מהרקמות התומכות במפרק או פועלות בסמיכות לו. כאבים במרפק עלולים להתפתח גם בגלל נזקי חבלה או מחלות הפוגעות במרפק. יש לעתים שמקור הכאבים שאנו חשים במרפק נמצא במקום מרוחק בעל יכול השלכת כאב במורד הגפה העליונה. דוגמה לכך היא פריצת דיסק צווארי ולחץ על שורש עצב צווארי הגורם להשלכת כאב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בין יתר תסמונות הכאב המתפתחות במרפק נמנה אולקרנון בורסיטיס, מרפק טניס ומרפק גולף, תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הרדיאלית ועוד. אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע כאבים ונזקים כרוניים במרפק. הכרת הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים במרפק מהווה עזר לקלינאי המעוניין לאבחן כאבים במרפק.

  {loadposition inside-page}

  כאבים במרפק גורמים – רקע

  כאבים במרפק מהווים עניין שכיח. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים מנזקים שוליים וצפויים לחלוף במהירות. בחלק מהמקרים הכאבים הללו נגרמים מהפרעות בריאותיות משמעותיות יותר. בקרב חלק מהאנשים המתלוננים על כאבים במרפק הכאבים הללו עלולים להימשך זמן רב ולהיות כרוניים. מגוון רחב של גורמים עלו להוביל להתפתחות כאבים אלו עם זאת הגורם המרכזי הוא ללא ספק עומסי יתר חוזרניים. במחקר מקיף נבדק שיעור פציעות המרפק הנובעים משימוש יתר בקרב ספורטאים מענפי ספורט שונים. נמצא ששיעור הפציעות היה הכי גבוה בטניס שבו נדרש שימוש חוזרני עם המרפק. בין 20% – 50% מכלל שחקני הטניס סובלים ממרפק טניס. אם זאת חשוב לציין שגם עובדי כפיים סובלים משיעור דומה של דלקות במרפק.

  כאב במרפק יכול להיות גם תוצאה של נזקי חבלה. דוגמאות לכך כוללות פריקת מרפק השכיחה יחסית בקרב ילדים (nursemaid’s elbow), שבר במרפק, מתיחה או קרע של רקמות במפרק ובכלל זה רצועות, שרירים או גידים ועוד. כאבים במרפק עלולים להתפתח או בגלל דלקת פרקים כגון דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים שגרונית. לעתים הכאבים שאנו חשים במרפק לא נגרמים מנזק באחת הרקמות במרפק אלא מושלכים אליו מאזורים אחרים בגוף. דוגמה לכך נזק בעמוד השדרה הצווארי שעלול לגרום ללחץ על חוט השדרה או על שורש עצב צווארי ולגרום להקרנות כאב במרפק.

  אבחון כאבים במרפק

  האבחון של כאבים אלו חייב להיעשות באופן שיטתי ולהתבסס על המידע המופק מההיסטוריה הרפואית. בין היתר נלמד על הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה. נלמד על אופי הכאב, איך החל וכמה זמן נמשך. נלמד אלו פעולות ותנוחות משפיעים על הכאבים במרפק. נברר עם החולה האם ישנם סימנים והתסמינים נלווים (מגבלות תנועה, חום, עיוות של המרפק ועוד).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • כאבים הנגרמים בחלק הפנימי של המרפק בעת הידוק האחיזה עם כף היד נגרמת בגלל אפיקונדיליטיס מדיאלי (Medial epicondylitis) או מרפק גולף. חולה הסובל מתופעה זאת אמור לדווח על עומסי יתר על החלק הפנימי של המרפק או על רקע טראומטי.
   • כאבים הנגרמים בחלק החיצוני של המרפק בעת הידוק האחיזה עם כף היד נגרמת בגלל אפיקונדיליטיס לטרלי (Lateral epicondylitis) או מרפק טניס. חולה הסובל מתופעה זאת אמור לדווח על עומסי יתר על החלק החיצוני של המרפק או על רקע טראומטי.
   • כאבים כרוניים המתפתחים בהדרגתיות, מגבלות תנועה, קליקים הבוקעים מהמפרק עשויים להצביע על דלקת פרקים ניוונית. כאבים בשני המרפקים ובמקביל מעורבות של מפרקים נוספים ומעורבות מערכתית עלול להצביע על דלקת פרקים שגרונית ועוד.

   מה עלול לגרום כאב במרפק?

   דלקות ופציעות מרפק עלולות להתפתח ממספר סיבות. להלן פירוט של הסיבות האפשריות:

   נזקי חבלה

   תאונות דרכים, נפילה (על יד מושטת לפנים) ופציעות ספורט הן דוגמאות למנגנוני פציעה של המרפק. נזקי חבלה אפשריים כוללים שברים, פריקות, קרעים של רקמות ועוד.

   עומסי יתר

   כאבים במרפק גורמים
   כאבים במרפק גורמים

   עומס יתר חד פעמי גדול מכדי היכולת של המרפק לשאת עלולה לגרום לפציעתו. כך גם ריבוי עומסים על המרפק הנובע משימוש חוזרני במפרק הזה על רקע ביצוע מטלות ותנועות חוזרניות (בעבודה, בספורט) עלול לגרום להתפתחות הדרגתית של בלאי ונזקים מצטברים לרקמות השונות.

   מחלות למיניהן

   כאבים במרפק יכולים להתפתח גם כתוצאה ממחלה הפוגעת במפרק כמו למשל בגלל דלקות פרקים ניוונית או אחת מדלקת פרקים אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית, דלקת זיהומית במפרק, גידול סרטני ראשוני או גרורתי הפוגע במפרק ועוד. כאב במרפק עלול להופיע גם בגלל חולי ברקמות מרוחקות מהמפרק אך בעלי יכולת להשליך כאב אליו. דוגמאות לכך כוללות אוטם שריר הלב שעלול להשליך כאב ליד, לחץ על שורש עצב בצוואר המושלך לגפה העליונה, פגיעה בכתף כמו למשל תסמונת הצביטה או פריקת כתף שעלולה להוביל להשלכת כאב לגפה העליונה ועוד.

   גורמי סיכון

   סוג מקצוע

   מקצועות מסוימים חושפים אותנו לעומסים גדולים יותר על המרפקים ולכן גם לסיכונים גדולים יותר לפציעה במפרק זה. עומס יתר ונזק למרפק עלול להתפתח על רקע של מאמץ חד פעמי גדול או לחילופין על רקע של עומסים מופחתים החוזרים על עצמם באמצעות תנועות או מאמצים חוזרניים. דוגמא למאמץ חד פעמי גדול יכולה להיות הרמת משא כבד או משקולת כבדה בחדר הכושר. דוגמאות למאמצים ועומסים חוזרים הנגרמים על רקע של תנועות חוזרניות שימוש בפטיש או מברג, פעילות הרכבה על קו ייצור, שימוש בכלים היוצרים ויברציות, בנייה, צביעה, עבודה עם מייבש שיער, הקלדה, לחיצות ידיים ועוד.

   סוג ספורט

   ענפי ספורט שונים חושפים את המרפק לפציעות ספורט בגלל חבלה או בגלל תנועות ומאמצים חוזרניים. נפילה, הטלה, התנגשות בין שחקנים עלולים לגרום לפציעות ספורט טראומטיות במרפק כולל שבר של אחת העצמות במרפק ופריקה. דוגמאות בולטות לפציעות על רקע של עומסים נשנים הן מרפק טניס ומרפק גולף. בתסמונות אלה, הכאב שמתפתח במרפק הוא תוצאה של נזקים לגידים שנגרמו על רקע ביצוע מאמצים חוזרניים ותנועות חוזרניות. אחיזת המחבט בעוצמה, המפגש עם הכדור, שנע במהירות גבוהה, המנוף הארוך של התנועה יוצרים ריכוז עומסים גבוה החוזר על עצמו שוב ושוב וחושפים אותו לפציעה. כמובן שככול שאנו מתבגרים, היכולת הבסיסית של הרקמות לספוג זעזועים ועומסים פוחתת ועל הסיכוי לפציעות מרפק גדל.

   מחלות רקע

   כאבים במרפק גורמים
   כאבים במרפק גורמים

   מחלות רקע שונות עלולות לפגוע גם במפרק המרפק ולגרום להתפתחות כאבים. בין יתר המחלות נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית, דלקת פרקים שגרונית ודלקת פרקים זיהומית.

   חוסר איזון שרירי בכתף ובמרפק

   תפקוד תקין של השרירים בכתף ובמרפק שמתאפשר כאשר השרירים הפועלים על המפרקים הללו נמצאים במצב של איזון בכול הנוגע לגמישות וכוח מצמצמים את הסיכון לפציעות.

   ליקויים מבניים בכתף ובמרפק

   ליקויים מבניים במפרק הכתף ו/או במפרק יגרמו לליקוי תפקודי של מפרקים אלו ויובילו בהקדם לביצוע תנועות ומאמצי פיצוי. כך למשל ישנם מחקרים המצביעים על הזווית שבה מונחת עצם השכמה על כלוב הצלעות מאחור כגורם חשוב המשפיע על שיעורי הפציעה במרפק.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.