כאבים במרפק גורמים

כאבים במרפק גורמים

כאבים במרפק – גורמים אפשריים לכך כוללים עומסי יתר, נזקי חבלה ומחלות פרקים. כאבי מרפק מהווים תלונה שכיחה. פגיעה בכל אחת מהרקמות במרפק כולל גידים, בורסה, עצמות, עצבים סחוסים ועוד עלולה לגרום לכך. מקצועות וסוגי ספורט שונים הכרוכים בשימוש חוזרני במרפק מעלים את הסבירות לנזקים מצטברים במפרק ורקמותיו. נזקים וכאבים במרפק עלולים להתפתח גם בגלל חבלה או מחלות שונות. יש לעתים שמקור הכאב במרפק נמצא במקום מרוחק ובעל יכולת השלכת כאב במורד הגפה העליונה. דוגמה לכך היא פריצת דיסק בצוואר הלוחצת על שורש עצב צווארי וגורמת להשלכת כאב ליד.

בין יתר תסמונות הכאב המתפתחות במרפק נמנה:

 • אולקרנון בורסיטיס
 • מרפק טניס ומרפק גולף
 • תסמונת התעלה הקוביטלית
 • תסמונת התעלה הרדיאלית ועוד

אבחון אמין וטיפול יעיל עשויים למנוע כאבים ונזקים כרוניים במרפק. הכרת הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים במרפק מהווה עזר לקלינאי המעוניין לאבחן כאבים במרפק.

כאבים במרפק גורמים – רקע

פציעות וכאבים במרפק מהווים עניין שכיח. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים מנזקים שוליים וצפויים לחלוף במהירות. בחלק מהמקרים הכאבים הללו נגרמים מהפרעות בריאותיות משמעותיות יותר. בקרב חלק מהאנשים המתלוננים על כאבים במרפק הכאבים הללו עלולים להימשך זמן רב ולהיות כרוניים. כאבים במרפק עלולים להתפתח בגלל מספר סיבות. עם זאת הגורם המרכזי הוא ללא כל ספק עומסי יתר חוזרניים. במחקר מקיף נבדק שיעור פציעות המרפק הנובעים משימוש יתר בקרב ספורטאים מענפי ספורט שונים. נמצא ששיעור הפציעות היה הכי גבוה בטניס שבו נדרש שימוש חוזרני עם המרפק.

 • בין 20% – 50% מכלל שחקני הטניס סובלים ממרפק טניס
 • גם עובדי כפיים סובלים משיעור דומה של דלקות במרפק

כאב במרפק יכול להיות גם תוצאה של נזקי חבלה. דוגמאות לכך כוללות:

 • פריקת מרפק השכיחה יחסית בקרב ילדים (nursemaid’s elbow)
 • שבר במרפק של זי המרפק יגרום לכאב בחלק האחורי של המרפק
 • מתיחה או קרע של רקמות במפרק ובכלל זה רצועות, שרירים או גידים ועוד

כאבים במרפק עלולים להתפתח או בגלל דלקת פרקים ובכלל זה:

 • דלקת פרקים ניוונית
 • דלקת פרקים שגרונית ועוד

לעתים קרובות הכאב שאנו חשים במרפק לא נגרם מנזק באחת הרקמות במרפק. במקרים אלו מדובר בכאב המושלך אל המרפק מאזור אחר בגוף. דוגמה לכך היא כמובן:

 • דיסק בין חולייתי צווארי הלוחץ על שורש עצב וגורם להשלכת כאב במורד הגפה העליונה והמרפק.

אבחון כאבים במרפק

האבחון של כאבים אלו חייב להיעשות באופן שיטתי ולהתבסס על המידע המופק מההיסטוריה הרפואית. בין היתר נלמד על הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה. נלמד על אופי הכאב, איך החל וכמה זמן נמשך. נלמד אלו פעולות ותנוחות משפיעים על הכאבים במרפק. נברר עם החולה האם ישנם סימנים והתסמינים נלווים (מגבלות תנועה, חום, עיוות של המרפק ועוד).

 • כאבים הנגרמים בחלק הפנימי של המרפק בעת הידוק האחיזה עם כף היד נגרמת בגלל אפיקונדיליטיס מדיאלי (Medial epicondylitis) או מרפק גולף. חולה הסובל מתופעה זאת אמור לדווח על עומסי יתר על החלק הפנימי של המרפק או על רקע טראומטי.
 • כאבים הנגרמים בחלק החיצוני של המרפק בעת הידוק האחיזה עם כף היד נגרמת בגלל אפיקונדיליטיס לטרלי (Lateral epicondylitis) או מרפק טניס. חולה הסובל מתופעה זאת אמור לדווח על עומסי יתר על החלק החיצוני של המרפק או על רקע טראומטי.
 • כאבים כרוניים המתפתחים בהדרגתיות, מגבלות תנועה, קליקים הבוקעים מהמפרק עשויים להצביע על דלקת פרקים ניוונית. כאבים בשני המרפקים ובמקביל מעורבות של מפרקים נוספים ומעורבות מערכתית עלול להצביע על דלקת פרקים שגרונית ועוד.

מה עלול לגרום כאב במרפק?

דלקות ופציעות מרפק עלולות להתפתח ממספר סיבות. להלן פירוט של הסיבות האפשריות:

נזקי חבלה

תאונות דרכים, נפילה (על יד מושטת לפנים) ופציעות ספורט הן דוגמאות למנגנוני פציעה של המרפק. נזקי חבלה אפשריים כוללים שברים, פריקות, קרעים של רקמות ועוד.

עומסי יתר

עומס יתר חד פעמי גדול מכדי היכולת של המרפק לשאת עלולה לגרום לפציעתו. כך גם ריבוי עומסים על המרפק הנובע משימוש חוזרני במפרק הזה. שימוש כזה מתרחש על רקע ביצוע מטלות ותנועות חוזרניות (בעבודה, בספורט). ריבוי העומסים החוזרניים עלול לגרום להתפתחות הדרגתית של בלאי ונזקים מצטברים לרקמות השונות.

מחלות למיניהן

מספר מחלות עלולות להזיק לרקמות במרפק ולגרום להתפתחות כאבים. דוגמאות למחלות כאלה כוללות:

 • דלקות פרקים ניוונית
 • דלקת פרקים אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית
 • ודלקת זיהומית במפרק
 • גידול סרטני ראשוני או גרורתי הפוגע במפרק ועוד

כאב במרפק עלול להופיע גם בגלל חולי ברקמות מרוחקות מהמפרק אך בעלי יכולת להשליך כאב אליו. דוגמאות לכך כוללות אוטם שריר הלב שעלול להשליך כאב ליד, לחץ על שורש עצב בצוואר המושלך לגפה העליונה, פגיעה בכתף כמו תסמונת הצביטה או פריקת כתף שעלולה להוביל להשלכת כאב לגפה העליונה ועוד.

גורמי סיכון

סוג מקצוע

מקצועות מסוימים חושפים אותנו לעומסים גדולים יותר על המרפקים ולכן גם לסיכונים גדולים יותר לפציעה במפרק זה. עומס יתר ונזק למרפק עלול להתפתח על רקע של מאמץ חד פעמי גדול או לחילופין על רקע של עומסים מופחתים החוזרים על עצמם באמצעות תנועות או מאמצים חוזרניים. דוגמא למאמץ חד פעמי גדול יכולה להיות הרמת משא כבד או משקולת כבדה בחדר הכושר. דוגמאות למאמצים ועומסים חוזרים הנגרמים על רקע של תנועות חוזרניות שימוש בפטיש או מברג, פעילות הרכבה על קו ייצור, שימוש בכלים היוצרים ויברציות, בנייה, צביעה, עבודה עם מייבש שיער, הקלדה, לחיצות ידיים ועוד.

סוג ספורט

ענפי ספורט שונים חושפים את המרפק לפציעות ספורט בגלל חבלה או בגלל תנועות ומאמצים חוזרניים. נפילה, הטלה, התנגשות בין שחקנים עלולים לגרום לפציעות ספורט טראומטיות במרפק כולל שבר של אחת העצמות במרפק ופריקה. דוגמאות בולטות לפציעות על רקע של עומסים נשנים כוללות:

 • מרפק טניס ומרפק גולף

בתסמונות אלה, הכאב שמתפתח במרפק הוא תוצאה של נזקים לגידים שנגרמו על רקע ביצוע מאמצים חוזרניים ותנועות חוזרניות. אחיזת המחבט בעוצמה, המפגש עם הכדור, שנע במהירות גבוהה, המנוף הארוך של התנועה יוצרים ריכוז עומסים גבוה החוזר על עצמו שוב ושוב וחושפים אותו לפציעה. כמובן שככול שאנו מתבגרים, היכולת הבסיסית של הרקמות לספוג זעזועים ועומסים פוחתת ועל הסיכוי לפציעות מרפק גדל.

מחלות רקע

כאבים במרפק גורמים
כאבים במרפק גורמים

מחלות רקע שונות עלולות לפגוע גם במפרק המרפק ולגרום להתפתחות כאבים. בין יתר המחלות נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית, דלקת פרקים שגרונית ודלקת פרקים זיהומית.

חוסר איזון שרירי בכתף ובמרפק

תפקוד תקין של השרירים בכתף ובמרפק שמתאפשר כאשר השרירים הפועלים על המפרקים הללו נמצאים במצב של איזון בכול הנוגע לגמישות וכוח מצמצמים את הסיכון לפציעות.

ליקויים מבניים בכתף ובמרפק

ליקויים מבניים במפרק הכתף ו/או במפרק יגרמו לליקוי תפקודי של מפרקים אלו ויובילו בהקדם לביצוע תנועות ומאמצי פיצוי. כך למשל ישנם מחקרים המצביעים על הזווית שבה מונחת עצם השכמה על כלוב הצלעות מאחור כגורם חשוב המשפיע על שיעורי הפציעה במרפק.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב במפרק הלסת ואובדן שמיעה

כאב במפרק הלסת ואובדן שמיעה

מפרק הלסת ואובדן שמיעה, מה הקשר? רק לכאורה אין קשר בין השניים. חלק נרחב מהאוכלוסייה המערבית סובל לפחות מתסמין אחד שנובע מהפגיעה בפרק הזה, אבל לא הרבה מודעים לכך שהפגיעה הזאת עלולה לגרום גם לאובדן שמיעה (1, 2, 3).

תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית ITBS

תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

לנסט על כאבי גב תחתון היא סדרת מאמרים על כאב בגב התחתון שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי – לנסט. מאמרים אלו עוסקים באחת הבעיות הכאובות והשכיחות ביותר לאדם בעידן המודרני. כמעט כול אדם סובל או יסבול מהתפחות כאב בחלק התחתון של גבו במהלך חייו. 

אומנות לחימה לילד

אומנות לחימה לילדים רק בזהירות

אומנות לחימה לילדים? בזהירות אבל לא לוותר!. בעקבות ריבוי הפציעות החמורות בקרב ילדים המתאמנים באומנויות לחימה קוראת האגודה האמריקאית לרפואת ילדים לאפשר לילדים להתאמן רק באומניות לחימה ללא מגע ורק בגיל מתקדם יותר. האן זה נכון?