נוירופתיה של עצב חישתי בטני

נוירופתיה של עצב חישתי בטני
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נוירופתיה של עצב חישתי בטני בדופן השרירית של הבטן עלולה להיות הגורם למיחושים שאתם חשים באזור. מדובר במיחושים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר ואליהם נלווים רגישות קיצונית למגע, מישוש או צביטה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת כאבי בטן זאת נגרמת בגלל לחץ שמופעל על העצב התחושתי הבטני בעוברו דרך השריר הישר של הבטן קדימה אל רקמת החיבור (Anterior sheath). המיקום של הכאב הוא על כן בשולי השריר הישר של הבטן, בנקודה בה בוקע העצב. התסמונת תוארה לראשונה על ידי ד"ר פרנק כבר ב1792 ולמרות זאת לעיתים קרובות מידי אינה מאובחנת כראוי.

  {loadposition inside-page}

  נוירופתיה של עצב חישתי בטני – רקע

  לכידה של עצב חישתי בטני קדמי (Anterior cutaneous nerve entrapment) בקיר הבטן (Abdominal wall) עלולה להיות הגורם לסימנים והתסמינים שאתם חשים באזור הזה. לעיתים קרובות תסמונת כאב זאת מאובחנת באופן שגוי ככאב שמקורו באיברי הבטן הפנימיים ועקב כך מבוצעות בדיקות רבות ומיותרות. אבחנות שגויות שכיחות המבוצעות לעיתים קרובות כוללות תסמונת המעי הרגיז, דלקות מעי, דיכאון ותופעות נפשיות אחרות ועוד. אבחון התסמונת מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית מדוקדקת ובדיקה גופנית. גם הזרקה מקומית של חומרים משככי כאב ו/או נוגדי דלקת סטרואידים עשויה להקל על התסמינים ולאשר את האבחון.

  אנטומיה של עצבי החישה בבטן

  נוירופתיה של עצב חישתי בטני
  נוירופתיה של עצב חישתי בטני

  תסמונת לכידת עצב חישתי בטני נובעת כאמור מלכידה של אחד או יותר מעצבים התחושתיים התחתונים הבין צלעיים המעצבבים את קיר הבטן. מקורם של עצבי חישה אלו מחוט השדרה בין חוליות T7-T12. בהגיעם אל אזור הבטן יוצרים סיבי עצב אלו פנייה חדה בת 90 מעלות כדי לחצות דרך רקמת החיבור האחורית של השריר הישר של הבטן, מבעד לטבעת סיבית (Fibrous ring) המצויה בגבול החיצוני של השרירי הישר של הבטן. כאשר העצבים מגיעים אל האלל (Aponeurosis) אותה יריעה סיבית הנמצאת מעל השריר הישר של הבטן ומתחת לעור הם שוב מתפצלים ויוצרים פנייה חדה נוספת בת 90 מעלות.

  שכיחות

  תסמונת לכידת עצב חישתי בטני שכיחה בקרב אנשים בגילאים 30 – 50 אך חשוב לציין שגם ילדים וזקנים עלולים לסבול מהתופעה. תסמונת לכידת עצב חישתי בטני שכיחה פי 4 יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. מקורות שונים מעניקים הערכות שונות לגבי השכיחות הכללית של התסמונת. על פי הערכות מקור הכאבים של 15% – 30% מהחולים הסובלים מכאבי בטן מבלי שנמצאו ממצאים המעידים על פתולוגיות תוך בטנית הוא תסמונת לכידת עצב חישתי בטני. מחקר מסוים טען שישנו מקרה אחד של תסמונת לכידת עצב חישתי בטני על כל 5000 – 4000 מכלל האוכלוסייה. במחקר אחר נטען ש2% מכלל האנשים שהופיעו בחדרי המיון והתלוננו על כאבי בטן סבלו מתסמונת לכידת עצב חישתי בטני.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נוירופתיה של עצב חישתי בטני – גורמים

   תסמונת לכידת עצב חישתי בטני נגרם בגלל לכידה של העצב התחושתי הקדמי במהלך מסלולו דרך השריר הישר של הבטן אל הקיר של הבטן. הלחץ המופעל על העצב יוצר כנראה דלקת איסכמית של העצב (Ischemic neuropathy). ברוב המקרים שומן מקומי מעניק הגנה לסיבי העצבים בעודן חוצות את הטבעת הסיבית כדי להעניק תחושה לעור הבטן. נזק לרקמת השומן עלול להזיק לעצבים. גורמים נוספים שעלולים להשפיע על רקמת השומן ו/או על הטבעת הסיבית דרכה עוברים העצבים כוללים לחץ תוך בטני או חוץ בטני מוגבר, השמנה, כרס, בגדים לוחצים, חבלה מקומית, ניתוח בטן ועוד. שינויים הורמונליים הנגרמים בין היתר עקב כדורים למניעת הריון והריון עצמו עלולים להחמיר את הכאבים. סיבה אפשרית לכך היא ההשפעה המחמירה של הורמונים כולל אסטרוגן (Estrogen) ופרוגסטרון (Progesterone) על הבצקת של העצב הלכוד.

   סימנים ותסמינים

   הכאבים בתסמונת כאב זאת עלולים להיות חריפים או כרוניים. הכאבים מתוארים ככאבים חדים וממוקדים כאשר לרוב מתווסף לכאב תחושת שריפה ועוד. בהקשר לזה חשוב לציין שישנם 2 סוגים של חיישני כאב, סיבי A דלתא (Aδ , A delta) הממוקמים בעור ובשריר ומהווים 25% מכלל עצבי חישת כאב (Nociceptors) וסיבי C הממוקמים בחלקים ובאברים הפנימיים בגוף ומהווים 50% מכלל עצבי חישת הכאב. סיבי A דלתא עטופים בשכבת מיאלין המקנה להם יכולת תגובה מהירה ומאפשרת להם הולכה מהירה של כאב חד במצבים של פציעה חריפה. סיבי C שאינם מצופים בשכבת מיאלין ועל כן מתאפיינים בהולכה אטית, משמשים להעברת כאב עמום ומתמשך. מסיבה זאת המיקום של כאבים הנובעים מאיברים פנימיים אינם ברורים בעוד שהמיקום של כאבים הנובעים מהעור ומשריר הוא לרוב ברור ומוגדר.

   הכאבים בתסמונת לכידת עצב חישתי בטני עלולים להיות מושלכים מטה אל הבטן התחתונה ומעלה לכיוון הבטן העליונה. תנועות סיבוב חדות, כפיפות גו, ישיבה, בגדים צמודים הלוחצים על האזור הרגיש, אכילת יתר, עמידה ממושכת, הרמת משאות, עיטוש ושיעול. יתכן וגם היריון והורמונים למניעת היריון מגבירים את הכאב על ידי השפעה הורמונלית על הבצקת ועקב כך הגדלת הלחץ על סיב העצב. שכיבה ו/או ישיבה עשויים להקל על הכאב אך לא תמיד. ישנם מקרים שבהם תנוחות אלו מעצימות את הכאב. גם הנחת יד על אזור עשויה להפחית מעט באופן זמני את עוצמת הכאב. בחלק מהמקרים החולים יתלוננו גם על נפיחות בבטן בחילה שינויים במתן צואה ועוד.

   נוירופתיה של עצב חישתי בטני – אבחון

   אבחון של כאבי בטן על רקע זה מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. המיקוד של הכאב והרגישות העורית יכולים לעזור לנו באבחנה מבדלת ועל מנת לשלול פתולוגיה תוך בטנית. זריקה מאלחשת עשויה לאשר את האבחון. כאב מקומי בבטן התחתונה, בגבול החיצוני של השריר הישר של הבטן, הכאב האינטנסיבי ביותר ממוקד לאזור קטן בגודל מטבע, בדיקת קרנט חיובית (Carnett’s sign). בדיקת קרנט מבוצעת באופן הבא: החולה שוכב על המיטה, הקלינאי מאחר את נקודת הכאב בבטן ומבקש מהחולה להרים את ראשו ואם אפשר גם את רגליו. המאמץ השרירי שנוצר בקיר של הבטן יחמיר כאב שמקורו בקיר של הבטן אך לא ישפיע על כאב שמקורו תוך בטני.

   בדיקה נוספת שאמורה להיות חיובית בתסמונת זאת היא בדיקת צביטת עור. הבדיקה מתבצעת באופן הבא: צביטה של האזור הכואב עם האגודל ואצבע אינדקס. כאב חד ביחס לצד השני מהווה חיזוק לחשד שמדובר בלכידה של עצב חישתי. בדיקה תחושתית של המקום תזהה שינוי תחושתי באזור הכאב כולל שוני בתחושת המגע ושוני ברגישות לקור. תנאי נוסף לאבחון הוא כמובן שהבדיקות האחרות תקינות כולל בדיקות שתן דם ובדיקות הדמיה ששללו כול פתולוגיה תוך בטנית אחרת. ירידה חדה בכאב לאחר הזרקה מקומית של חומר משכך כאב.

   אבחנה מבדלת

   כדי להגיע לאבחון של תסמונת לכידת עצב חישתי בטני יש תחילה לשלול מגוון רחב של פתולוגיות אחרות שבחלקן מהוות סיכון לחיים. את האבחנה המבדלת נבסס על הנתונים והממצאים אותם הפקנו במהלך הלקיחה של ההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידה ובוצעו בדיקות מעבדה והדמיה. בין היתר יש לשלול:

   • שבר (הרניה)
   • גידולים סרטניים
   • קרע של רקמות
   • שברים
   • פתולוגיות של איברי הרבייה כגון אנדומטריוזיס (Endometriosis)
   • פתולוגיות של מערכת העיכול כגון דלקת תוספתן
   • גירוי דלקתי רדיקולרי על רקע פריצת דיסק מותני
   • הרפס זוסטר
   • תסמונת לכידת עצב חישתי בטני

   טיפול בנוירופתיה של עצב חישתי בטני

   הטיפול בתסמונת לכידת עצב חישתי בטני צריך לכלול מספר דיסציפלינות. הטיפול השמרני יכלול הימנעות ממנחים ומתנועות הגורמים לגירוי והחמרת הכאבים, תרגילי מתיחה לשריר הישר של הבטן, עיסוי רקמות עמוק בנקודת המוצא של העצב, שימוש בלייזר רך על נקודת מוצא העצב ועוד. כאשר הטיפול השמרני אינו מועיל יש לשקול הזרקה של תרופות נוגדות דלקת כולל קורטיקוסטרואידים אל נקודת הכאב. זריקה כזאת עשויה להועיל גם כאמצעי אבחוני וגם לצורך הקלה בכאב. במקרים קשים יש לשקול התערבות כירורגית כולל כירורגיה הנעשית בטכניקה של התערבות מינימלית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,