נוירופתיה של עצב חישתי בטני
נוירופתיה של עצב חישתי בטני

נוירופתיה של עצב חישתי בטני

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נוירופתיה של עצב חישתי בטני בדופן השרירית של הבטן עלולה להיות הגורם למיחושים שאתם חשים באזור. מדובר במיחושים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר ואליהם נלווים רגישות קיצונית למגע, מישוש או צביטה.

תסמונת כאבי בטן זאת נגרמת בגלל לחץ שמופעל על העצב החישתי הבטני בעוברו דרך השריר הישר של הבטן קדימה אל רקמת החיבור (Anterior sheath). המיקום של הכאב הוא על כן בשולי השריר הישר של הבטן, בנקודה בה בוקע העצב. התסמונת תוארה לראשונה על ידי ד”ר פרנק כבר ב1792 ולמרות זאת לעיתים קרובות מידי אינה מאובחנת כראוי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנוירופתיה של עצב חישתי בטני – רקע

לכידה של עצב חישתי בטני קדמי (Anterior cutaneous nerve entrapment) בקיר הבטן (Abdominal wall) עלולה להיות הגורם לסימנים והתסמינים שאתם חשים באזור הזה. לעיתים קרובות תסמונת כאב זאת מאובחנת באופן שגוי ככאב שמקורו באיברי הבטן הפנימיים ועקב כך מבוצעות בדיקות רבות ומיותרות. אבחנות שגויות שכיחות המבוצעות לעיתים קרובות כוללות תסמונת המעי הרגיז, דלקות מעי, דיכאון ותופעות נפשיות אחרות ועוד. אבחון התסמונת מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית מדוקדקת ובדיקה גופנית. גם הזרקה מקומית של חומרים משככי כאב ו/או נוגדי דלקת סטרואידים עשויה להקל על התסמינים ולאשר את האבחון.

אנטומיה של עצבי החישה בבטן

נוירופתיה של עצב חישתי בטני
נוירופתיה של עצב חישתי בטני

תסמונת לכידת עצב חישתי בטני נובעת כאמור מלכידה של אחד או יותר מעצבים החישתיים התחתונים הבין צלעיים המעצבבים את קיר הבטן. מקורם של עצבי חישה אלו מחוט השדרה בין חוליות T7-T12. בהגיעם אל אזור הבטן יוצרים סיבי עצב אלו פנייה חדה בת 90 מעלות כדי לחצות דרך רקמת החיבור האחורית של השריר הישר של הבטן, מבעד לטבעת סיבית (Fibrous ring) המצויה בגבול החיצוני של השרירי הישר של הבטן. כאשר העצבים מגיעים אל האלל (Aponeurosis) אותה יריעה סיבית הנמצאת מעל השריר הישר של הבטן ומתחת לעור הם שוב מתפצלים ויוצרים פנייה חדה נוספת בת 90 מעלות.

שכיחות

תסמונת לכידת עצב חישתי בטני שכיחה בקרב אנשים בגילאים 30-50 אך חשוב לציין שגם ילדים וזקנים עלולים לסבול מהתופעה. תסמונת לכידת עצב חישתי בטני שכיחה פי 4 יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. מקורות שונים מעניקים הערכות שונות לגבי השכיחות הכללית של התסמונת. על פי הערכות מקור הכאבים של 15-30% מהחולים הסובלים מכאבי בטן מבלי שנמצאו ממצאים המעידים על פתולוגיות תוך בטניות הוא תסמונת לכידת עצב חישתי בטני. מחקר מסוים טען שישנו מקרה אחד של תסמונת לכידת עצב חישתי בטני על כול 5000 – 4000 מכלל האוכלוסייה. במחקר אחר נטען ש2% מכלל האנשים שהופיעו בחדרי המיון והתלוננו על כאבי בטן סבלו מתסמונת לכידת עצב חישתי בטני.

נוירופתיה של עצב חישתי בטני – גורמים

תסמונת לכידת עצב חישתי בטני נגרם בגלל לכידה של העצב החישתי הקדמי במהלך מסלולו דרך השריר הישר של הבטן אל הקיר של הבטן. הלחץ המופעל על העצב יוצר כנראה דלקת איסכמית של העצב (Ischemic neuropathy). ברוב המקרים שומן מקומי מעניק הגנה לסיבי העצבים בעודן חוצות את הטבעת הסיבית כדי להעניק תחושה לעור הבטן. נזק לרקמת השומן עלול להזיק לעצבים. גורמים נוספים שעלולים להשפיע על רקמת השומן ו/או על הטבעת הסיבית דרכה עוברים העצבים כוללים לחץ תוך בטני או חוץ בטני מוגבר, השמנה, כרס, בגדים לוחצים, חבלה מקומית, ניתוח בטן ועוד. שינויים הורמונאליים הנגרמים בין היתר עקב כדורים למניעת היריון והיריון עלולים להחמיר את הכאבים. סיבה אפשרית לכך היא ההשפעה המחמירה של הורמונים כולל אסטרוגן (Estrogen) ופרוגסטרון (Progesterone) על הבצקתיות של העצב הלכוד.

סימנים ותסמינים

הכאבים בתסמונת כאב זאת עלולים להיות חריפים או כרוניים. הכאבים מתוארים ככאבים חדים וממוקדים כאשר לרוב מתווסף לכאב תחושת שריפה ועוד. בהקשר לזה חשוב לציין שישנם 2 סוגים של חיישני כאב, סיבי A דלתא (Aδ , A delta) הממוקמים בעור ובשריר ומהווים 25% מכלל עצבי חישת כאב (Nociceptors) וסיבי C הממוקמים בחלקים ובאברים הפנימיים בגוף ומהווים 50% מכלל עצבי חישת הכאב. סיבי A דלתא עטופים בשכבת מיאלין המקנה להם יכולת תגובה מהירה ומאפשרת להם הולכה מהירה של כאב חד במצבים של פציעה חריפה. סיבי C שאינם מצופים בשכבת מיאלין ועל כן מתאפיינים בהולכה איטית, משמשים להעברת כאב עמום ומתמשך. מסיבה זאת המיקום של כאבים הנובעים מאיברים פנימיים אינם ברורים בעוד שהמיקום של כאבים הנובעים מהעור ומשריר הוא לרוב ברור ומוגדר.

הכאבים בתסמונת לכידת עצב חישתי בטני עלולים להיות מושלכים מטה אל הבטן התחתונה ומעלה לכיוון הבטן העליונה. תנועות סיבוב חדות, כפיפות גו, ישיבה, בגדים צמודים הלוחצים על האזור הרגיש, אכילת יתר, עמידה ממושכת, הרמת משאות, עיטוש ושיעול. יתכן וגם היריון והורמונים למניעת היריון מגבירים את הכאב על ידי השפעה הורמונאלית על הבצקת ועקב כך הגדלת הלחץ על סיב העצב. שכיבה ו/או ישיבה עשויים להקל על הכאב אך לא תמיד. ישנם מקרים שבהם תנוחות אלו מעצימות את הכאב. גם הנחת יד על אזור עשויה להפחית מעט באופן זמני את עוצמת הכאב. בחלק מהמקרים החולים יתלוננו גם על נפיחות בבטן בחילה שינויים במתן צואה ועוד.

נוירופתיה של עצב חישתי בטני – אבחון

אבחון של כאבי בטן על רקע זה מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. המיקוד של הכאב והרגישות העורית יכולים לעזור לנו באבחנה מבדלת ועל מנת לשלול פתולוגיה תוך בטנית. זריקה מאלחשת עשויה לאשר את האבחון. כאב מקומי בבטן התחתונה, בגבול החיצוני של השריר הישר של הבטן, הכאב האינטנסיבי ביותר ממוקד לאזור קטן בגודל מטבע, בדיקת קרנט חיובית (Carnett’s sign). בדיקת קרנט מבוצעת באופן הבא: החולה שוכב על המיטה, הקלינאי מאחר את נקודת הכאב בבטן ומבקש מהחולה להרים את ראשו ואם אפשר גם את רגליו. המאמץ השרירי שנוצר בקיר של הבטן יחמיר כאב שמקורו בקיר של הבטן אך לא ישפיע על כאב שמקורו תוך בטני.

בדיקה נוספת שאמורה להיות חיובית בתסמונת זאת היא בדיקת צביטת עור. הבדיקה מתבצעת באופן הבא: צביטה של האזור הכואב עם האגודל ואצבע אינדקס. כאב חד ביחס לצד השני מהווה חיזוק לחשד שמדובר בלכידה של עצב חישתי. בדיקה תחושתית של המקום תזהה שינוי תחושתי באזור הכאב כולל שוני בתחושת המגע ושוני ברגישות לקור. תנאי נוסף לאבחון הוא כמובן שהבדיקות האחרות תקינות כולל בדיקות שתן דם ובדיקות הדמיה ששללו כול פתולוגיה תוך בטנית אחרת. ירידה חדה בכאב לאחר הזרקה מקומית של חומר משכך כאב.

אבחנה מבדלת

כדי להגיע לאבחון של תסמונת לכידת עצב חישתי בטני יש תחילה לשלול מגוון רחב של פתולוגיות אחרות שבחלקן מהוות סיכון לחיים. בין היתר יש לשלול שבר (הרניה), גידולים סרטניים, קרע של רקמות, שברים, פתולוגיות של איברי הרבייה כגון אנדומטריוזיס (Endometriosis), פתולוגיות של מערכת העיכול כגון דלקת תוספתן, גירוי דלקתי רדיקולארי על רקע פריצת דיסק מותני, הרפס זוסטר ועוד. את האבחנה המבדלת נבסס על הנתונים אותם למדנו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומשאר הבדיקות שאנו מבצעים.
תסמונת לכידת עצב חישתי בטני

טיפול

הטיפול בתסמונת לכידת עצב חישתי בטני צריך לכלול מספר דיסציפלינות. הטיפול השמרני יכלול הימנעות ממנחים ומתנועות הגורמים לגירוי והחמרת הכאבים, תרגילי מתיחה לשריר הישר של הבטן, עיסוי רקמות עמוק בנקודת המוצא של העצב, שימוש בלייזר רך על נקודת מוצא העצב ועוד. כאשר הטיפול השמרני אינו מועיל יש לשקול הזרקה של תרופות נוגדות דלקת כולל סטרואידים אל נקודת הכאב. זריקה כזאת עשויה להועיל גם כאמצעי אבחוני וגם לצורך הקלה בכאב. במקרים קשים יש לשקול התערבות כירורגית כולל כירורגיה הנעשית בטכניקה של התערבות מינימאלית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן