כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול
כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול

כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול. כאבים בגב האמצעי הם תופעה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומס יתר שרירי. יחד עם זאת אין להקל ראש בכאבים אלו וחשוב לבדוק מה גורם להם. אזור הגב המרכזי מתחיל מחוליית הצוואר השביעית ועד חוליית המותן הראשונה וכולל בתוכו את הרקמות הפועלות ומפעילות אזור רחב זה.

סגנון החיים המודרני הכרוך בחוסר פעילות גופנית ומאופיין באורח חיים יושבני גורם לפגיעות רבות בגב האנושי, לאובדן ימי עבודה ולעלויות עצומות במושגים של כלכלה לאומית. ברוב המקרים כאבי גב אמצעי הם תוצאה של פגיעה ברקמות רכות כמו שרירים ורצועות בעמוד השדרה הגבי. זיהוי מדויק של מקור הכאב בגב האמצעי והבנה של מנגנון הפציעה חשובים כדי לרפא ביעילות את הרקמה שנפגעה ולמנוע את הישנות הבעיה.

כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול – רקע

פגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות או פועלות באזור של הגב המרכזי עלולה להוביל להתפתחות כאבי גב אמצעי. ברוב המקרים כאבים בחלק הזה של הגב נגרמים בגלל פגיעה באחת מהרקמות הרכות הפועלות באזור הזה כולל בין היתר שרירים, רצועות, גידים ועוד. הרקע לפגיעה באחת או יותר מהרקמות הללו הוא לרוב ליקוי יציבה או ביצוע תנועה “לא נכונה”. כאבים בגב האמצעי המופיעים מסיבה זאת עתידים לחלוף תוך ימים ספורים עם או בלי טיפול.

יחד עם זאת יש לעתים שהגורם לכאב ואולי גם לסימנים ולתסמינים הנוספים שאתם חשים בגב המרכזי, הוא בעל משמעות קלינית גדולה יותר. חשוב על כן לאבחן היטב את מקור הכאב, לערוך אבחנה מבדלת ובמידת הצורך לצאת לדרך עם טיפול מהיר ויעיל. לפני שנדבר על הגורמים לכאב בגב המרכזי מספר מילים על המבנים העיקריים באזור אנטומי זה. כירופרקט מיומן עשוי להיות המענה לכך. ההכשרה המקיפה של הכירופרקט מעניקה לו את הידע הנדרש כדי לאבחן את מקור הכאב, להעריך את חומרת הנזק ובמידת הצורך לטפל בו ביעילות. חולה שהגורם לכאביו אינו מצוי בתחום המומחיות של הכירופרקט יופנה לחדר מיון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאנטומיה של הגב המרכזי

אזור הגב המרכזי כולל בתוכו 12 חוליות גביות (Thoracic Vertebrae) המופרקות עם 24 צלעות מקבילות, 12 צלעות מכול צד. חולייה גבית בדומה לחוליות אחרות בעמוד השדרה מגינה על חוט השדרה העובר דרכה ומהווה נקודת אחיזה לשרירים ולרצועות. בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני המאופיינים בחופש תנועה גדול עמוד השדרה הגבי מאופיין במוגבלות תנועתית גבוהה יחסית וזאת אודות למפרקים של החוליות עם הצלעות. מוגבלות תנועתית זאת מלווה ביתרון ענק, עמוד השדרה הגבי נוטה פחות לפציעות ובלאי. כול חולייה בגב המרכזי מופרקת עם החוליה תחתיה ומעליה באמצעות שני מפרקים פאצטלים.

בין כול שתי חוליות בגב המרכזי ממוקם דיסק ביו חולייתי. התפקידים של הדיסקים הבין חולייתיים הגביים דומים לתפקידים של הדיסקים הבין חולייתיים באזורים אחרים בעמוד השדרה והם כוללים בלימת זעזועים, הענקת גמישות ותנועה לעמוד השדרה הגבי ולשמש כגורמים מרווחים בין החוליות כדי לאפשר מעבר של שורשי העצבים.

בין כול שתי חוליות בגב המרכזי ישנו חריר (intervertebral foramina) המהוות את פתח היציאה של שורש עצב. שורשי עצב אלו הבוקעים מחוט השדרה, יוצאים מהחריר הבין חולייתי וממשיכים בדרכם לעצבב שרירים רבים, איברים פנימיים ורקמות נוספות באזורי החזה והבטן. חלק מהשרירים שמעצבבים העצבים האלו הם השרירים זוקפי עמוד השדרה הגבי. שרירים אלו אחראיים לחלק ניכר מהתנועות של האזור הזה.

מה עלול להשתבש בגב המרכזי?

כאמור פציעה או ליקוי בכול אחד מהמבנים האנטומיים הללו עלול להוביל להתפתחות כאבי גב אמצעי. החוליות בגב התחתון עלולות להישבר בגלל חבלה או בגלל אוסטאופורוזיס ולגרום לסימנים ותסמינים מקומיים. נקיעה או מתיחה עלולה לפגוע במפרקים הפאצטלים. גם הסחוסים המדפנים את המפרקים הפאצטלים עלולים להישחק ובך להוביל להתפתחות דלקתית והופעת כאבי גב אמצעי סביב האזור הפגוע.

גם המפרקים בין חוליות עמוד השדרה הגבי לבין הצלעות עלולים להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים מקומיים. שרירים, רצועות וגידים עלולים להיקרע או להימתח מעבר לטווח הרצוי ובכך להינזק ולגרום לכאבים מקומיים. הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להינזק (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק) ולגרום בין היתר ללחץ על שורש עצב גבי או לחץ על חוט השדרה. התוצאה עלולה להיות כאבים ומגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים. עם זאת בגלל היציבות של הגב המרכזי הדיסקים הבין חולייתיים באזור זה נוטים להינזק פחות מהדיסקים הבין חולייתיים בצוואר או בגב התחתון. למעשה רק ב2% מהמקרים מקור הכאבים בעמוד השדרה יהיה פריצת דיסק בין חולייתי גבי.

כאבי גב אמצעי גורמים

הסיבות העיקריות שבגינן עלולים להתפתח כאבי גב אמצעי כוללים: בלאי מצטבר לאחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי, פציעה טראומטית של אחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי, מחלה מערכתית באזור הזה. בלאי מצטבר מתרחש לרוב בגלל חשיפה של אזור הגב המרכזי לעומסים חוזרניים כמו למשל יציבה לקויה, ישיבה שפופה מול מחשב, מול מסך טלפון, מול עמדת עבודה במפעל וכיוצא באלו. פציעה טראומטית לאחת מהרקמות הרבות המרכיבות או מפעילות את הגב המרכזי יכולה להתרחש בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. בכול הנוגע למחלה מערכתית כגורם לכאבים אלו נציין דלקת פרקים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית), גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות, הרפס זוסטר ועוד. חשוב להיות מודע לכך שגם פגיעה בגורמים שאינם חלק מהגב התחתון עלולים לגרום לכאבי גב מרכזי. בעיקר חשוב להזכיר בהקשר הזה את הכליות שלנו שחולי שלהן (דלקות, זיהומים ואבנים) עלול לבוא לידי ביטוי באמצעות כאב באזור הזה.

כאבים בגב המרכזי גורמי סיכון

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להאיץ את דרכם לסבול מכאבים בגב העליון. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגב המרכזי נמנה זקנה (מעל גיל 30), יציבה לקויה המגבירה את הלחצים על המבנים האנטומיים השונים בגב המרכזי, חוסר אימון גופני (מסת שריר דלה), אוסטאופורוזיס וחולשה של העצמות, ארגונומיה לקויה (הרמה לא נכונה, ישיבה לא נכונה, עמדת עבודה לקויה, תנוחה שינה לקויה) וכמובן אי אפשר בלי להזכיר את גורם הסיכון לכול דבר כמעט וזה העישון. מתברר שעישון גורם לריבוי שיעול גורם סיכון בפני עצמו וגם פוגע באספקת הדם לדיסקים הבין חולייתיים. השמנה היא עוד גורם סיכון שאין כמעט רשימת גורמי סיכון שהיא שלמה בלעדיו. מתברר שהמשקל העודף מוסיף עומסים על המבנים השונים בעמוד השדרה ומאיץ את תהליך הבלאי הטבעי שלהם. גם אנשים הסובלים מעקמת של עמוד השדרה נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בכאבי גב מרכזי וכך גם אנשים הסובלים מחרדות ומצב נפשי לחוץ.

כאבים בגב האמצעי וסימנים ותסמינים נלווים

כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול
כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול

הסימנים והתסמינים בגב האמצעי משתנים בהתאם לגורם להם. מלבד כאבים בגב האמצעי שעלולים להיות עמומים או חריפים, חדים או דוקרים החולה יכול להתלונן על מגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים. בין היתר יכול החולה לדווח על תחושת שריפה בגב, על תחושה של נוקשות שרירית או שרירים תפוסים, קושי להניע את הגב ועוד. יש לעתים שלכאבים בגב האמצעי התלוו גם כאבים בחזה, סימנים ותסמינים עצביים כגון נימול או הירדמות של החזה ושל הגפיים, חולשה ועוד.

אבחון כאבים בגב האמצעי

אבחון מהיר ומדויק של מקור הכאבים בגב המרכזי מעלה את הסיכוי לטיפול יעיל ומהיר. ההליך האבחוני כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו אודות הסימנים והתסמינים (כאבים, נימול, חולשה, מיקום הכאב, מתי החל, ועוד) והרקע הבריאותי (הרגלים, אשפוזים, פציעות, תרופות, מקצוע, תחביבים, פעילות גופנית ועוד).

בבדיקה גופנית שתכלול התבוננות, מישוש, הנעה ומגוון רחב של בדיקות אחרות ננסה לאתר הרקמה הפגועה ולהעריך את חומרת הפגיעה. יש לעתים שנזדקק גם לבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות כדי לבסס את האבחון שלנו. במקרים אלו נפנה את החולה לגורם המתאים. נערוך גם הליך של אבחנה מבדלת כדי לשלול את כלל הגורמים האפשריים לכאבים בגב המרכזי. כך למשל כאבים בגב המרכזי שאליהם נלווים גם חום גבוהה, קושי וכאב במתן שתן, צמרמורת, בחילות והקאות יצביע על בבעיה זיהומית בדרכי השתן ולא פגיעה בגב המרכזי.

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות שמקור תלונותיו של החולה אינו מכני אלא מערכתי. בין הסימנים והתסמינים שבגינם נפנה את החולה לגורמים רפואיים מתאימים נמנה חום גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר, היסטוריה של מחלת סרטן, סימנים נוירולוגיים פרוגרסיביים, דימום בשתן רקע טראומטי ועוד.

כאבי גב אמצעי טיפול

הטיפול בכאבי הגב האמצעי יהיה תלוי בגורם להם. ברוב המקריים הכאבים הללו יהיו תוצאה של מתחיה קלה של שרירים בגב המרכזי. במקרים אלו טיפול עצמוני שיכלול בעיקר מנוחה ממאמצים הגורמים להחמרה בתסמינים עשוי להועיל. לעתים שגם קומפרסים חמים המונחים לסירוגין עשויים להעניק הקלה. יש הממליצים בשלב הזה גם על הנחת קומפרסים קרים ועל צריכה של תרופות נוגדות דלקת או תרופות משככות כאב. אין כותב שורות אלה מצטרף להמלצות אלו.
במידה והתסמינים לא חולפים תוך יומיים שלושה או במידה וישנם סימנים ותסמינים כמו כאב בחזה, חולשה, עקצוץ, נימול ואובדן תחושה בגפיים יש לפנות לעזרה מקצועית.

טיפול כירופרקטי בגב העליון יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות שחלקן נטועות עמוק בהיסטוריה האנושית יחד עם שימוש באמצעי עזר מודרניים לריפוי דלקות כמו לייזר רך ומכשיר גלי הלם. עם שוך הכאב ישקם הכירופרקט את הגב של החולה וידריכו כיצד לנהל אורח חיים בריא יותר הכולל פעילות גופנית, יציבה נכונה וארגונומיה נכונה. במידה והטיפול העצמוני כשל וגם הטיפול הכירופרקטי לא הצליח לייצב את מצב החולה (לא סביר) יופנה החולה לטיפול רפואי.

רופאים ממליצים לרוב על טיפולים תרופתיים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים וגם על זריקות סטרואידים. במידה ואלה כשלו יתכן ולא יהיה מנוס מטיפול כירורגי כולל הסרת הדיסק הפגוע, הסרה של הלמינה (הדופן האחורית של חוליה) קיבוע חוליות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן