כאבי גב אמצעי אבחון וטיפול

כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול

כאבי גב אמצעי – אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים ותסמינים כרוניים. כאב המתפתח במרכז הגב הוא תופעה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומס יתר. יחד עם זאת אין להקל ראש בכאבים אלו וחשוב לבדוק מה גורם להם. אזור הגב המרכזי מתחיל מחוליית הצוואר השביעית ועד חוליית המותן הראשונה. הגב המרכזי כולל בתוכו רקמות רבות הפועלות ומפעילות אותו.

סגנון החיים המודרני הכרוך בישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית גורם לפגיעות רבות בגב האנושי. הנזקים הללו בגב ובכלל זה בגב האמצעי גורמים לאובדן ימי עבודה ולפגיעה בכלכלה האישית והלאומית. כאבי גב אמצעי הם לרוב תוצאה של פגיעה ברקמות כמו שרירים ורצועות בעמוד השדרה הגבי. זיהוי מקור הכאב בגב האמצעי והבנה של מנגנון הפציעה חשובים לריפוי ולמניעת הישנות הבעיה. בכל מקרה של כאבי גב אמצעי אבחון וטיפול במקרה הצורך עשויים למנוע פגיעה באיכות החיים.

כאבי גב אמצעי אבחון וטיפול – רקע

כאבי גב אמצעיים, הידועים גם בשם כאב בעמוד השדרה הגבי, הם תלונה נפוצה. כאב זה יכול להשפיע על יכולת התפקוד ואיכות החיים של הסובלים. השכיחות של כאבי גב אמצעי משתנה בהתאם להגדרה, לאוכלוסייה ולשיטת המדידה. אולם מחקרים מסוימים העריכו שהשכיחות של כאבי גב אמצעי:

 •  לכל החיים נעה בין 15% ל-40%
 • והשכיחות הנקודתית נעה בין 4% ל-28%

הגורמים לכאב גב אמצעי יכולים להיות:

 • נזק בגלל טראומה או עומס יתר, מחלות דלקתיות, גידולים סרטניים או כאב מופנה מאיברים אחרים

אבחון וניהול כאבי גב אמצעי דורשים היסטוריה יסודית, בדיקה גופנית ומחקרי הדמיה מתאימים. אפשרויות הטיפול כוללות התערבויות שמרניות או כירורגיות, בהתאם לאטיולוגיה הבסיסית ולחומרת הכאב. כירופרקט מיומן עשוי להיות המענה לכאבי גב אמצעי.

מה עלול להשתבש בגב המרכזי?

כאמור פציעה או ליקוי בכל אחד מהמבנים האנטומיים הללו עלול להוביל להתפתחות כאבי גב אמצעי:

 • החוליות בגב עלולות להישבר בגלל חבלה או בגלל אוסטאופורוזיס ולגרום לסימפטומים מקומיים.
 • מפרקים הפצטלים עלולים להינזק (שחיקה, פריקה ועוד)
 • הסחוסים המכסים את משטחי המפרקים הפצטלים עלולים להישחק. וכך להוביל להתפתחות דלקתית והופעת כאבי גב אמצעי סביב האזור הפגוע.
 • המפרקים בין חוליות עמוד השדרה הגבי לבין הצלעות עלולים להיפגע ולגרום לסימפטומים מקומיים
 •  שרירים, רצועות וגידים עלולים להיקרע או להימתח מעבר לטווח הרצוי ולהינזק.
 • הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להינזק (בלט דיסק, פריצת דיסק). לעיתים פריצה או בלט דיסק יכולים ללחוץ על שורש עצב גבי או על חוט השדרה. היציבות של הגב המרכזי מצמצמת את סיכויי ההינזקות של הדיסקים הבין חולייתיים באזור זה. למעשה רק ב- 2% מהמקרים מקור הכאבים בעמוד השדרה יהיה פריצת דיסק בין חולייתי גבי.

גורמים לכאב גב אמצעי

הגורמים העיקריים להתפתחות כאבי גב אמצעי כוללים:

 • בלאי מצטבר לאחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי. בלאי מצטבר מתרחש לרוב בגלל חשיפה של אזור הגב המרכזי לעומסים חוזרניים. אלה נוצרים בגלל ישיבה שפופה מול מחשב, מול מסך טלפון, מול עמדת עבודה במפעל ועוד.
 • פציעה טראומטית של אחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי. פציעה טראומטית לאחת מהרקמות בגב המרכזי יכולה להתרחש בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט.
 • מחלות כגון דלקת פרקים (בעיקר ניוונית), גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות, הרפס זוסטר ועוד.
 • ליקוי באיבר מרוחק כגון הכליות המשליך כאב אל הגב האמצעי.

גורמי סיכון לכאב בגב האמצעי

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להאיץ את דרכם לסבול מכאבים בגב העליון. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגב המרכזי נמנה:

 • גיל מבוגר מעלה את הסבירות. עם זאת, לאור כניסת המחשבים והטלפונים החכמים לחיינו אנו רואים גם צעירים שסובלים מכך.
 • יציבה לקויה המגבירה את הלחצים על המבנים האנטומיים השונים בגב המרכזי
 • חוסר אימון גופני (מסת שריר דלה)
 • אוסטאופורוזיס וחולשה של העצמות
 • ארגונומיה לקויה (הרמה לא נכונה, ישיבה לא נכונה, עמדת עבודה לקויה, תנוחה שינה לקויה)
 • עישון גורם לריבוי שיעול גורם סיכון בפני עצמו וגם פוגע באספקת הדם לדיסקים הבין חולייתיים.
 • השמנה מוסיפה עומס על המבנים בעמוד השדרה ומאיצה את תהליך הבלאי הטבעי.
 • אנשים הסובלים מעקמת של עמוד השדרה נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בכאבי גב מרכזי
 • אנשים הסובלים מחרדות ומצב נפשי לחוץ.

כאבים וסימנים ותסמינים נלווים בגב האמצעי

כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול
כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול

הסימנים והתסמינים בגב האמצעי משתנים בהתאם לגורם להם. תסמינים אפשריים בגין פגיעה בגב האמצעי כוללים:

 • כאבים בגב האמצעי שעלולים להיות עמומים או חריפים, חדים או דוקרים.
 • הכאב עשוי להיות מופנה לכיוונים שונים כולל לחזה ולבטן
 • תחושת שריפה בגב
 • על תחושה של נוקשות שרירית או שרירים תפוסים
 • קושי להניע את הגב ועוד

יש לעתים שלכאבים בגב האמצעי התלוו גם כאבים בחזה, סימנים ותסמינים עצביים כגון:

 • נימול או הירדמות של החזה ושל הגפיים
 • חולשה ועוד

אבחון כאבים בגב האמצעי

אבחון מהיר ומדויק של מקור הכאבים בגב המרכזי מעלה את הסיכוי לטיפול יעיל ומהיר. ההליך האבחוני כולל:

 • לקיחת היסטוריה רפואית
 • בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות
 • במידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות

ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו אודות הסימנים והתסמינים (כגון: כאבים, נימול, חולשה, מיקום הכאב, מתי החל, ועוד) והרקע הבריאותי (כגון: הרגלים, אשפוזים, פציעות, תרופות, מקצוע, תחביבים, פעילות גופנית ועוד).

בבדיקה גופנית שתכלול התבוננות, מישוש, הנעה ומגוון רחב של בדיקות אחרות ננסה לאתר הרקמה הפגועה ולהעריך את חומרת הפגיעה.

יש לעתים שנזדקק גם לבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות כדי לבסס את האבחון שלנו. במקרים אלו נפנה את החולה לגורם המתאים.

אבחנה מבדלת

נערוך גם הליך של אבחנה מבדלת כדי לשלול את כלל הגורמים האפשריים לכאבים בגב המרכזי. כך למשל כאבים בגב המרכזי שאליהם נלווים גם חום גבוה, קושי וכאב במתן שתן, צמרמורת, בחילות והקאות יצביע על בבעיה זיהומית בדרכי השתן ולא פגיעה בגב המרכזי.

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות שמקור תלונותיו של החולה אינו מכני אלא מערכתי. בין הסימנים והתסמינים שבגינם נפנה את החולה לגורמים רפואיים מתאימים כגון:

 • חום גבוה
 • אובדן משקל בלתי מוסבר
 • היסטוריה של מחלת סרטן
 • תסמינים נוירולוגיים פרוגרסיביים
 • דימום בשתן רקע טראומטי ועוד

כאבי גב אמצעי טיפול

הטיפול בכאבי הגב האמצעי יהיה תלוי בגורם להם. ברוב המקריים הכאבים הללו יהיו תוצאה של מתחיה קלה של שרירים בגב המרכזי. במקרים אלו טיפול עצמי שיכלול בעיקר מנוחה ממאמצים הגורמים להחמרה בתסמינים עשוי להועיל. לעתים שגם קומפרסים חמים המונחים לסירוגין עשויים להעניק הקלה. יש הממליצים בשלב הזה גם על הנחת קומפרסים קרים ועל צריכה של תרופות נוגדות דלקת או תרופות משככות כאב. אין כותב שורות אלה מצטרף להמלצות אלו.

אם התסמינים לא חולפים תוך יומיים שלושה או אם ישנם סימנים ותסמינים כמו כאב בחזה, חולשה, עקצוץ, נימול ואובדן תחושה בגפיים יש לפנות לעזרה מקצועית.

טיפול כירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי בגב העליון יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות שחלקן נטועות עמוק בהיסטוריה האנושית יחד עם שימוש באמצעי עזר מודרניים לריפוי דלקות כמו לייזר רך ומכשיר גלי הלם. עם שוך הכאב ישקם הכירופרקט את הגב של החולה וידריכו כיצד לנהל אורח חיים בריא יותר הכולל פעילות גופנית, יציבה נכונה וארגונומיה נכונה. אם הטיפול העצמי כשל וגם הטיפול הכירופרקטי לא הצליח לייצב את מצב החולה (לא סביר) יופנה החולה לטיפול רפואי.

טיפול רפואי

רופאים ממליצים לרוב על טיפולים תרופתיים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים וגם על זריקות סטרואידים. אם אלה כשלו יתכן שלא יהיה מנוס מטיפול כירורגי כולל הסרת הדיסק הפגוע, הסרה של הלמינה (הדופן האחורית של חוליה) קיבוע חוליות ועוד.

References:

Briggs AM, Smith AJ, Straker LM, Bragge P. Thoracic spine pain in the general population: prevalence, incidence and associated factors in children, adolescents and adults. A systematic review. BMC Musculoskelet Disord. 2009;10:77.

Hoy D, March L, Brooks P, et al. The global burden of low back pain: estimates from the Global Burden of Disease 2010 study. Ann Rheum Dis. 2014;73(6):968-74.

World Health Organization. Musculoskeletal health [Internet]. Geneva: World Health Organization; 2022 [cited 2023 Jul 26]. Available from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/musculoskeletal-conditions

Casiano VE, Sarwan G, Dydyk AM, Varacallo M. Back Pain [Internet]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-.2023 Feb 20 [cited 2023 Jul 26]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538173/

Chou R, Qaseem A, Snow V, et al. Diagnosis and treatment of low back pain: a joint clinical practice guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Ann Intern Med. 2007;147(7):478-91.

Henschke N, Maher CG, Refshauge KM, et al. Prevalence of and screening for serious spinal pathology in patients presenting to primary care settings with acute low back pain. Arthritis Rheum. 2009;60(10):3072-80.

van Tulder M, Becker A, Bekkering T, et al. Chapter 3 European guidelines for the management of acute nonspecific low back pain in primary care. Eur Spine J. 2006;15 Suppl 2:S169-91.

Koes BW, van Tulder M, Lin CW, Macedo LG, McAuley J, Maher C. An updated overview of clinical guidelines for the management of non-specific low back pain in primary care. Eur Spine J. 2010;19(12):2075-94.

Chou R, Deyo R, Friedly J, et al. Nonpharmacologic Therapies for Low Back Pain: A Systematic Review for an American College of Physicians Clinical Practice Guideline. Ann Intern Med. 2017;166(7):493-505.

Chou R, Deyo R, Friedly J, et al. Systemic Pharmacologic Therapies for Low Back Pain: A Systematic Review for an American College of Physicians Clinical Practice Guideline. Ann Intern Med. 2017;166(7):480-92.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרצאה בנושא כאבי גב

הרצאה על כאבי גב

הרצאה בנושא כאבי גב תכלול בין היתר הכרת האנטומיה הייחודית של עמוד השדרה, הגורמים השונים לכאבי גב, מה הקשר בין ארגונומיה ויציבה לכאבי גב ועוד. כאבי גב ובכלל זה כאבי צוואר מהווים את אחת התחלואות השכיחות באוכלוסייה המערבית. 

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.

כאבים בכף היד מה גורם להם

כאבים בכף היד מה גורם להם

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

פציעות ספורט מה גורם להן

פציעות ספורט מה גורם להן

פציעות ספורט? גורמים לפגיעה מפעילות גופנית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים. ספורטאים חשופים יותר מאחרים למנגנון פציעה זה. מאידך אנשים שאינם פעילים גופנית חשופים לנזקי ניוון ולהתפתחות מחלות הפוגעות באיכות החיים וחלקן אפילו מקצרות חיים.