כאבי גב אמצעי אבחון וטיפול

כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב אמצעי – אבחון וטיפול במקרה הצורך עשויים לשפר למנוע נזקים כרוניים. כאבים המתפתחים במרכז הגב הם תופעה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומס יתר שרירי. יחד עם זאת אין להקל ראש בכאבים אלו וחשוב לבדוק מה גורם להם. אזור הגב המרכזי מתחיל מחוליית הצוואר השביעית ועד חוליית המותן הראשונה וכולל בתוכו את הרקמות הפועלות ומפעילות אזור רחב זה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  סגנון החיים המודרני הכרוך בחוסר פעילות גופנית ומאופיין באורח חיים יושבני גורם לפגיעות רבות בגב האנושי, לאובדן ימי עבודה ולעלויות עצומות במושגים של כלכלה לאומית. ברוב המקרים כאבי גב אמצעי הם תוצאה של פגיעה ברקמות רכות כמו שרירים ורצועות בעמוד השדרה הגבי. זיהוי מדויק של מקור הכאב בגב האמצעי והבנה של מנגנון הפציעה חשובים כדי לרפא ביעילות את הרקמה שנפגעה ולמנוע את הישנות הבעיה. בכל מקרה של כאבי גב אמצעי אבחון וטיפול במקרה הצורך עשויים למנוע פגיעה באיכות החיים.

  כאבי גב אמצעי אבחון וטיפול – רקע

  פציעה של כל אחת מהרקמות המרכיבות או פועלות באזור של הגב המרכזי עלולה להוביל להתפתחות כאבי גב אמצעי. ברוב המקרים כאבים בחלק הזה של הגב נגרמים בגלל פגיעה באחת מהרקמות הרכות הפועלות באזור הזה כולל בין היתר שרירים, רצועות, גידים ועוד. הרקע לפגיעה באחת או יותר מהרקמות הללו הוא לרוב ליקוי יציבה או ביצוע תנועה "לא נכונה". כאבים בגב האמצעי המופיעים מסיבה זאת עתידים לחלוף תוך ימים ספורים עם או בלי טיפול.

  יחד עם זאת יש לעתים שהגורם לכאב ואולי גם לסימנים ולתסמינים הנוספים שאתם חשים בגב המרכזי, הוא בעל משמעות קלינית גדולה יותר. חשוב על כן לאבחן היטב את מקור הכאב, לערוך אבחנה מבדלת ובמידת הצורך לצאת לדרך עם טיפול מהיר ויעיל. לפני שנדבר על הגורמים לכאב בגב המרכזי מספר מילים על המבנים העיקריים באזור אנטומי זה. כירופרקט מיומן עשוי להיות המענה לכך. ההכשרה המקיפה של הכירופרקט מעניקה לו את הידע הנדרש כדי לאבחן את מקור הכאב, להעריך את חומרת הנזק ובמידת הצורך לטפל בו ביעילות. חולה שהגורם לכאביו אינו מצוי בתחום המומחיות של הכירופרקט יופנה לחדר מיון.

  {loadposition inside-page}

  אנטומיה של הגב המרכזי

  אזור הגב המרכזי כולל בתוכו 12 חוליות גביות (Thoracic Vertebrae) המופרקות עם 24 צלעות מקבילות, 12 צלעות מכול צד. חולייה גבית בדומה לחוליות אחרות בעמוד השדרה מגינה על חוט השדרה העובר דרכה ומהווה נקודת אחיזה לשרירים ולרצועות. בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני המאופיינים בחופש תנועה גדול עמוד השדרה הגבי מאופיין בתנועה מוגבלת. מוגבלות תנועתית זאת נגרמת בשל בית בחזה והמפרקים של החוליות עם הצלעות. בזכות התנועה המוגבלת עמוד השדרה הגבי נוטה פחות לפציעות ובלאי. כול חולייה בגב המרכזי מופרקת עם החוליה תחתיה ומעליה באמצעות שני מפרקים פאצטלים. בין כול שתי חוליות בגב המרכזי ממוקם דיסק ביו חולייתי. הדיסקים הבין חולייתיים הגביים מתפקדים באופן זהה לדיסקים הבין חולייתיים באזורים אחרים בעמוד השדרה. בין התפקידים של הדיסקים הללו נמנה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • בלימת זעזועים
   • הענקת גמישות ותנועה לעמוד השדרה הגבי
   • לשמש כגורמים מרווחים בין החוליות כדי לאפשר מעבר של שורשי העצבים

   בין כול שתי חוליות בגב המרכזי ישנו חריר (intervertebral foramina) המהוות את פתח היציאה של שורש עצב. שורשי עצב אלו הבוקעים מחוט השדרה, יוצאים מהחריר הבין חולייתי וממשיכים בדרכם לעצבב שרירים רבים, איברים פנימיים ורקמות נוספות באזורי החזה והבטן. חלק מהשרירים שמעצבבים העצבים האלו הם השרירים זוקפי עמוד השדרה הגבי. שרירים אלו אחראיים לחלק ניכר מהתנועות של האזור הזה.

   מה עלול להשתבש בגב המרכזי?

   כאמור פציעה או ליקוי בכול אחד מהמבנים האנטומיים הללו עלול להוביל להתפתחות כאבי גב אמצעי. החוליות בגב התחתון עלולות להישבר בגלל חבלה או בגלל אוסטאופורוזיס ולגרום לסימנים ותסמינים מקומיים. נקיעה או מתיחה עלולה לפגוע במפרקים הפאצטלים. גם הסחוסים המדפנים את המפרקים הפאצטלים עלולים להישחק ובך להוביל להתפתחות דלקתית והופעת כאבי גב אמצעי סביב האזור הפגוע.

   גם המפרקים בין חוליות עמוד השדרה הגבי לבין הצלעות עלולים להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים מקומיים. שרירים, רצועות וגידים עלולים להיקרע או להימתח מעבר לטווח הרצוי ובכך להינזק ולגרום לכאבים מקומיים. הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להינזק (בלט דיסק,  פריצת דיסק) ולגרום בין היתר ללחץ על שורש עצב גבי או על חוט השדרה. התוצאה עלולה להיות כאבים ומגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים. כאמור בגלל היציבות של הגב המרכזי הדיסקים הבין חולייתיים באזור זה נוטים להינזק פחות מהדיסקים בצוואר או בגב התחתון. למעשה רק ב- 2% מהמקרים מקור הכאבים בעמוד השדרה יהיה פריצת דיסק בין חולייתי גבי.

   כאבי גב אמצעי גורמים

   הגורמים העיקריים להתפתחות כאבי גב אמצעי כוללים:

   • בלאי מצטבר לאחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי. בלאי מצטבר מתרחש לרוב בגלל חשיפה של אזור הגב המרכזי לעומסים חוזרניים כמו למשל יציבה לקויה, ישיבה שפופה מול מחשב, מול מסך טלפון, מול עמדת עבודה במפעל וכיוצא באלו.
   • פציעה טראומטית של אחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי. פציעה טראומטית לאחת מהרקמות הרבות המרכיבות או מפעילות את הגב המרכזי יכולה להתרחש בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט.
   • מחלה מערכתית באזור הזה. בכול הנוגע למחלה מערכתית כגורם לכאבים אלו נציין דלקת פרקים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית), גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות, הרפס זוסטר ועוד.
   • ליקוי באיבר מרוחק המשליך כאב אל הגב האמצעי. חשוב להיות מודע לכך שגם פגיעה בגורמים שאינם חלק מהגב התחתון עלולים לגרום לכאבי גב מרכזי. בעיקר חשוב להזכיר בהקשר הזה את הכליות שלנו שחולי שלהן (דלקות, זיהומים ואבנים) עלול לבוא לידי ביטוי באמצעות כאב באזור הזה.

   כאבים בגב האמצעי – גורמי סיכון

   מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להאיץ את דרכם לסבול מכאבים בגב העליון. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגב המרכזי נמנה:

   • גיל מבוגר מעלה את הסבירות. יחד עם זאת בדורות האחרונים לאור כניסת המחשבים והטלפונים החכמים לחיינו אנו רואים גם צעירים סובלים מכך
   • יציבה לקויה המגבירה את הלחצים על המבנים האנטומיים השונים בגב המרכזי
   • חוסר אימון גופני (מסת שריר דלה)
   • אוסטאופורוזיס וחולשה של העצמות
   • ארגונומיה לקויה (הרמה לא נכונה, ישיבה לא נכונה, עמדת עבודה לקויה, תנוחה שינה לקויה)
   • כמובן גם עישון. מתברר שעישון גורם לריבוי שיעול גורם סיכון בפני עצמו וגם פוגע באספקת הדם לדיסקים הבין חולייתיים.
   • השמנה היא עוד גורם סיכון שאין כמעט רשימת גורמי סיכון שהיא שלמה בלעדיו. מתברר שהמשקל העודף מוסיף עומסים על המבנים השונים בעמוד השדרה ומאיץ את תהליך הבלאי הטבעי שלהם.
   • אנשים הסובלים מעקמת של עמוד השדרה נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בכאבי גב מרכזי
   • אנשים הסובלים מחרדות ומצב נפשי לחוץ.

   כאבים בגב האמצעי וסימנים ותסמינים נוספים

   כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול
   כאבי גב אמצעי גורמים אבחון וטיפול

   הסימנים והתסמינים בגב האמצעי משתנים בהתאם לגורם להם. מלבד כאבים בגב האמצעי שעלולים להיות עמומים או חריפים, חדים או דוקרים החולה יכול להתלונן על מגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים. בין היתר יכול החולה לדווח על תחושת שריפה בגב, על תחושה של נוקשות שרירית או שרירים תפוסים, קושי להניע את הגב ועוד. יש לעתים שלכאבים בגב האמצעי התלוו גם כאבים בחזה, סימנים ותסמינים עצביים כגון נימול או הירדמות של החזה ושל הגפיים, חולשה ועוד.

   אבחון כאבים בגב האמצעי

   אבחון מהיר ומדויק של מקור הכאבים בגב המרכזי מעלה את הסיכוי לטיפול יעיל ומהיר. ההליך האבחוני כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו אודות הסימנים והתסמינים (כאבים, נימול, חולשה, מיקום הכאב, מתי החל, ועוד) והרקע הבריאותי (הרגלים, אשפוזים, פציעות, תרופות, מקצוע, תחביבים, פעילות גופנית ועוד).

   בבדיקה גופנית שתכלול התבוננות, מישוש, הנעה ומגוון רחב של בדיקות אחרות ננסה לאתר הרקמה הפגועה ולהעריך את חומרת הפגיעה. יש לעתים שנזדקק גם לבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות כדי לבסס את האבחון שלנו. במקרים אלו נפנה את החולה לגורם המתאים. נערוך גם הליך של אבחנה מבדלת כדי לשלול את כלל הגורמים האפשריים לכאבים בגב המרכזי. כך למשל כאבים בגב המרכזי שאליהם נלווים גם חום גבוהה, קושי וכאב במתן שתן, צמרמורת, בחילות והקאות יצביע על בבעיה זיהומית בדרכי השתן ולא פגיעה בגב המרכזי.

   במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות שמקור תלונותיו של החולה אינו מכני אלא מערכתי. בין הסימנים והתסמינים שבגינם נפנה את החולה לגורמים רפואיים מתאימים נמנה חום גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר, היסטוריה של מחלת סרטן, סימנים נוירולוגיים פרוגרסיביים, דימום בשתן רקע טראומטי ועוד.

   כאבי גב אמצעי טיפול

   הטיפול בכאבי הגב האמצעי יהיה תלוי בגורם להם. ברוב המקריים הכאבים הללו יהיו תוצאה של מתחיה קלה של שרירים בגב המרכזי. במקרים אלו טיפול עצמי שיכלול בעיקר מנוחה ממאמצים הגורמים להחמרה בתסמינים עשוי להועיל. לעתים שגם קומפרסים חמים המונחים לסירוגין עשויים להעניק הקלה. יש הממליצים בשלב הזה גם על הנחת קומפרסים קרים ועל צריכה של תרופות נוגדות דלקת או תרופות משככות כאב. אין כותב שורות אלה מצטרף להמלצות אלו.
   במידה והתסמינים לא חולפים תוך יומיים שלושה או במידה וישנם סימנים ותסמינים כמו כאב בחזה, חולשה, עקצוץ, נימול ואובדן תחושה בגפיים יש לפנות לעזרה מקצועית.

   טיפול כירופרקטי בגב העליון יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות שחלקן נטועות עמוק בהיסטוריה האנושית יחד עם שימוש באמצעי עזר מודרניים לריפוי דלקות כמו לייזר רך ומכשיר גלי הלם. עם שוך הכאב ישקם הכירופרקט את הגב של החולה וידריכו כיצד לנהל אורח חיים בריא יותר הכולל פעילות גופנית, יציבה נכונה וארגונומיה נכונה. במידה והטיפול העצמי כשל וגם הטיפול הכירופרקטי לא הצליח לייצב את מצב החולה (לא סביר) יופנה החולה לטיפול רפואי.

   רופאים ממליצים לרוב על טיפולים תרופתיים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים וגם על זריקות סטרואידים. במידה ואלה כשלו יתכן ולא יהיה מנוס מטיפול כירורגי כולל הסרת הדיסק הפגוע, הסרה של הלמינה (הדופן האחורית של חוליה) קיבוע חוליות ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.