צביטה בכתף אבחון וטיפול
צביטה בכתף אבחון וטיפול

צביטה בכתף אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צביטה בכתף – אבחון וטיפול נדרשים כעת למניעת קרע של הגידים ונזקים כרוניים אחרים. תסמונת הצביטה בכתף נובעת מלחץ על שרירי השרוול המסובב ועל האמתחת (בורסה) בכתף בעת ביצוע הרחקה של הכתף. התוצאה כוללת מיחושים ומגבלות תנועה.

שרירי השרוול המסובב אמורים להיות מוגנים מחבלות בגלל עוברם מתחת לקשת שנוצרת בעיקר על ידי שיא הכתף (Acromion). בין שרירי וגידי השרוול המסובב לבין הקשת הגרמית הזאת שוכנת אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) שמשמשת בין היתר להגנה על שרירי וגידי השרוול המסובב מפני מגע עם עצם שיא הכתף ומאפשרת תנועה חלקה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצביטה בכתף אבחון וטיפול – רקע

תסמונת הצביטה בכתף (Shoulder impingement syndrome) נגרמת בגלל מגוון סיבות כולל בין היתר בגלל שינויים מבניים ושינויים ניווניים ברקמות המפרק המשולבים בפעילות חוזרנית של הכתף הכוללת הרמות כתף חוזרות ונשנות. בתסמונת זאת הגידים, השרירים ורקמת הבורסה בחלק העליון של הכתף מתחילים להיצבט ולהתחכך בקשת הגרמית שמעליהם. צביטה וחיכוך חוזרים ונשנים מתחילים לגרום לדלקות בגידים (Rotator cuff tendonitis), לשרירים ולדלקת ב אמתחת תת שיא הכתף (בורסיטיס).

הנפיחות הנלוות לדלקות ולפציעות הללו מצמצמת עוד יותר את המרווח בין שיא הכתף ובין ראש עצם הזרוע ובכך מגבירה את כוחות החיכוך והצביטה של הרקמות הללו. במצבים כרוניים, כאשר לא ניתן טיפול לרקמות הפצועות הללו והן אינן משוקמות המצב שלהן עלול להתדרדר ולהגיע עד כדי קריעה מלאה של הרקמות הללו. לכן כאשר אתם סובלים מתסמונת צביטה בכתף אבחון וטיפול מהירים חיוניים כדי לעצור את התפתחות הנזק. אבל ראשית יש לאבחן את הכתף ולאשר שאכן זו הבעיה.

צביטה בכתף אבחון

את התסמונת הזאת צביטה בכתף, נאבחן באמצעות לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית וכאשר יש ספק לגבי האבחון או כאשר יש צורך לשלול גורמים אחרים לסימנים ותסמינים בכתף ניעזר בהדמיה ו/או בבדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נלמד כיצד החלו הכאבים בכתף (חבלה, נפילה, תאונה, פציעת ספורט, בבת אחת או הדרגתי), מה המיקום שלהם (בעיקר בחלק העליון של הכתף), מהו סוג הכאב (חד, קהה, שורף, קבוע, לסירוגין), חומרת הכאב (בין 1-10), אלו תנועות ומנחים מחמירים את הכאב ואלו מנחים ותנועות מפחיתים אותו (תנוחות שינה, הרמת כתפיים, תרופות, שינוי תנוחה), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (רעשים בכתף, נימול, חולשה בגפיים, כאבי צוואר, כאבי חזה, סחרחורת, קושי לנשום ועוד). נשאל לגבי המקצוע של החולה ועיסוקיו הספורטיביים ונעריך האם יש קשר בין אלה לבין תלונתו של החולה.

מקצועות וענפי ספורט מסוימים מחייבים את העוסקים בהם לבצע הרמות ותנועות כתפיים חוזרניות ואלה מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה. בין המקצועות בעלי הסיכון ללקות בתסמונת הצביטה נמנה סידור מדפים גבוהים וסידור ארונות, מחסנאי ועוד. בין ענפי הספורט שנושאים בסיכון מוגבר ללקות בתסמונת הצביטה בכתף נמנה שחייה, ענפי ספורט שבהם מוסרים וזורקים כדורים מעל הראש (כדור יד, כדור מים, כדור עף, טניס ועוד) ועוד. נשאל כמובן לגבי פרקי הזמן המושקעים בפעילות הזאת, הרמה המקצועית, האם פעיל במספר ענפי ספורט ובכולם ישנה פעילות כתף חריגה?

בדיקה הגופנית

לאחר מכן במהלך הבדיקה הפיזית נתבונן בכול הכתף נחפש סימנים חיצוניים לבעיה: נפיחות, אדמומיות, חוסר סימטריה עצם שכמה בולטת ועוד. נמשש את חלקי המפרק השונים כולל את הגידים ואת עצם שיא הכתף כדי לאתר אזורים רגישים, נפוחים, לא סימטריים וכואבים. במיוחד נמשש את אזור השליש הקדמי של עצם שיא הכתף ששם מתחת לעצם נוצר הלחץ על הרקמות. נבצע בדיקות טווחי תנועה של הכתף.

הבדיקות תהיינה פסיביות ואקטיביות וכן תתבצענה בדיקות טווחי התנועה מול התנגדות כדי לבחון את הכוח בשרירים. חולשת שרירים עלולה להתפתח גם בגלל אי שימוש בשרירים בגלל הכאב. תנועות הכתף כוללות כפיפה, פשיטה, הרחקה, קירוב, סיבוב חיצוני וסיבוב פנימי.

בדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות כמו מבחן צביטה בכתף של ניר (Neer’s Impingement Test) שמטרתן לעורר את הכאב שממנו סובל החולה. במבחן הזה נבקש מהחולה לסובב את היד פנימה ולהרימה אל מעל גובה הכתף. החמרה בכאבי הכתף מאשרת את קיום הקשת הכואבת (Painful arc) ואת התסמונת הצביטה. בדיקה נוספת היא בדיקת ריקון הפחית (Empty can test) בבדיקה זאת נבקש מהחולה לישר את היד לפנים ולסובב אותה פנימה (כאילו הוא מרוקן פחית). בשלב הזה הקלינאי יפעיל לחץ על היד המושטת. כאב בכתף עלול להעיד על צביטה של הגיד של השרירי הרום קוצי.

כדי לבדוק אם אין קרע של שרירי השרוול נבקש את החולה להרים את היד למקסימום ואז להורידה באופן אטי. הורדה פתאומית עלולה להעיד על חוסר יכולתו של החולה לשלוט בתנועת הכתף עקב נזק קשה בשרירי השרוול ובעיקר קרע. נבצע את מבחן החרדה (Apprehension) של הכתף. המבחן חיובי אם הנבדק חש אי יציבות של הכתף כאשר הקלינאי מרחיק את היד הכפופה ומסובב אותה בעדינות החוצה. מבחן זה מעיד על חוסר יציבות בכתף. נבצע גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות של כלי הדם.

דימות ומעבדה

צביטה בכתף אבחון וטיפול
צביטה בכתף אבחון וטיפול

כאשר הנתונים ברורים מספיק אין צורך בכול בדיקה נוספת כדי לקבוע אבחון של תסמונת הצביטה. עם זאת כאשר יש ספק ויש צורך לאשר את האבחנה או לשלול הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים יהיה צורך לעשות שימוש בהדמיה ו/או בבדיקות מעבדה. בין יתר הבדיקות שאנו עשויים להיעזר בהם נכלול אולטרה סאונד אבחוני שיכול להדגים צביטה בכתף, צילום רנטגן כדי לשלול פגיעה במפרק הכתף ובכלל זה פגיעה גרמית כמו שבר או דלקת פרקים ניוונית, בדיקת MRI כדי לשלול פגיעה ברקמה רכה כגון קרעים של גידים או שרירי השרוול וכן שינויים אחרים ברקמות הרכות

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של פתולוגיות עלול לגרום לסימנים ותסמינים שעלולים להיות דומים בחלקם לפחות לאלו המתפתחים בתסמונת זאת צביטה בכתף. בהסתמך על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות יש לקחת בחשבון את שלל פתולוגיות הללו ולשלול אותן כדי להגיע לאבחון ודאי של תסמונת הצביטה. בין התסמונות שיש לשקול נמנה:

פגיעות כתף

פגיעות בכתף כמו שבר בכתף, שבר של עצם הבריח, פציעה של מפרק שיא הכתף ועצם הבריח, קרע לברום, פריקת כתף ועוד.

פגיעות בעמוד השדרה הצווארי

נזקים לעמוד השדרה הצווארי כמו לצליפת שוט או פריצת דיסק צווארי שגורם ללחץ על שורש עצב והקרנת כאב לכתף ועוד

פציעות גידים

דלקת בגיד של השרירי הדו ראשי

פציעות שרירים

פציעות שרירים בגב העליון, צוואר ובכתף והתפתחות ונקודות הדק

נזק עצבי

פציעה של הצמה הברכיאלית בצוואר

דלקת במפרק

דלקת פרקים ניווניות או דלקת פרקים מסוג אחר, כתף שחיינים, כתף קפואה ועוד

תופעות נוספות

תסמונת מוצא בית החזה

טיפול כירופרקטי

יש חשיבות לטיפול מהיר בסימנים ובתסמינים הנובעים מבעיה זאת. פציעה חוזרת ונשנית של גידי הכתף במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף עלולה להתפתח לכדי קרע של הגידים. הטיפול בתסמונת הצביטה בשלב החריף יכלול מנוחה. לא מדובר במנוחה מוחלטת אלה הימנעות מתנועות ומנחים שיוצרים גירוי של הכאב. כך למשל בעלי מקצוע כמו צבעים או ספורטאים כמו שחיינים שפעילותם מחייבת הרמת היד יצטרכו להימנע מכך לפרק זמן שאורכו ישתנה בהתאם לחומרת הבעיה. מלבד תנועות שגורמות לכאב והחמרה במצב הגידים בכתף יש להקפיד ולהמשיך להניע את היד כדי למנוע התפתחות של כתף קפואה. בשלב הזה נעשה שימוש במכשור חשמלי כולל אולטרה סאונד, לייזר רך וגלי הלם כדי להאיץ את ריפוי הדלקת.

עם שוך הסימנים והתסמינים של צביטה בכתף נתחיל בשיקום הכתף על ידי מגוון תנועות ותרגילים כולל תרגילים איזומטריים. מטרת השיקום, החיזוק והשיפור של התיאום העצבי של שרירי השרוול המסובב היא החזרת היכולת של מפרק הכתף לשאת בעומס. מגוון רחב של מחקרים מאשר ששיקום הכתף בעקבות תסמונת הצביטה יכול למנוע ניתוח. מחקר שבדק את היעילות של הטיפול בגלי הלם בתסמונת הצביטה מצא שיעילותה עולה כאשר בטיפול משולבים גם תרגילי שיקום. נקפיד לשלב שיפורים ארגונומיים ושיפור טכניקות אימון במידה ותסמונת הצביטה מתרחשת על רקע של טכניקות משחק או עבודה לקויים.

טיפול רפואי

צביטה בכתף שאינה מגיבה לטיפולים שמרניים יופנו לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי יציע מגוון רחב של טיפולים תרופתיים כולל תרופות נוגדות דלקת, תרופות לשיכוך כאב, זריקות סטרואידים ועוד. במקרים קשים במיוחד כאשר גם התרופות הללו אינן מועילות יתכן ויהיה גם צורך בהתערבות כירורגית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן