תסמונת הצביטה בכתף אבחון וטיפול

צביטה בכתף אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת הצביטה בכתף – אבחון וטיפול נדרשים כעת למניעת קרע מלא של הגידים בכתף והתפתחות נזקים כרוניים אחרים. תסמונת הצביטה בכתף נובעת מלחץ על שרירי השרוול המסובב ועל האמתחת (בורסה) בכתף בעת ביצוע הרחקה של הכתף. התוצאה כוללת מיחושים ומגבלות תנועה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שרירי השרוול המסובב אמורים להיות מוגנים מחבלות בגלל עוברם מתחת לקשת שנוצרת בעיקר על ידי שיא הכתף (Acromion). בין שרירי וגידי השרוול המסובב לבין הקשת הגרמית הזאת שוכנת אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) שמשמשת בין היתר להגנה על שרירי וגידי השרוול המסובב מפני מגע עם עצם שיא הכתף ומאפשרת תנועה חלקה יותר. הרמה חוזרת של הגפה העליונה מעל גובה הראש עלולה להוביל להתפתחות צביטת רקמות בכתף. בכול מקרה של תסמונת הצביטה בכתף – אבחון וטיפול מהירים ימנעו עגמת נפש מתמשכת.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת הצביטה בכתף אבחון וטיפול – רקע

  מעל המכתש והעלי של מפרק הכתף בין מקור העורב (coracoid) לבין שיא הכתף (acromion) נמתחת "רצועת מקור העורב ושיא הכתף" (coracoacromial ligament). המבנה הזה הכולל את השיא הכתף ואת מקור העורב והרצועה הנמתחת בניהם נקרא קשת מקור העורב ושיא הכתף. בתסמונת הצביטה בכתף (Shoulder impingement syndrome) הגידים, השרירים ורקמת הבורסה בחלק העליון של הכתף מתחילים להיצבט ולהתחכך בקשת מקור העורב ושיא הכתף. צביטה וחיכוך חוזרים ונשנים מתחילים לגרום לדלקות בגידים (Rotator cuff tendonitis), בשרירים ובאמתחת תת שיא הכתף (בורסיטיס) הממוקמים במרווח אנטומי הנוצר בין קשת מקור העורב ושיא הכתף לבין המכתש ועלי של מפרק הכתף.

  הנפיחות הנלוות לדלקות ולפציעות הללו מצמצמת עוד יותר את המרווח האנטומי הזה ובכך מגבירה את כוחות החיכוך והצביטה של הרקמות הללו. הגורם לכך הוא לרוב הרמות חוזרות ונשנות של הגפה העליונה אל מעבר לגובה הראש. שינויים מבניים ושינויים ניווניים ברקמות מפרק הכתף תורמים את חלקם לבעיה. במצבים כרוניים, כאשר לא ניתן טיפול לרקמות הפצועות הללו והן אינן משוקמות המצב שלהן עלול להתדרדר ולהגיע עד כדי קריעה מלאה של הרקמות הללו. לכן כאשר אתם סובלים מתסמונת צביטה בכתף אבחון וטיפול מהירים חיוניים כדי לעצור את התפתחות הנזק. אבל ראשית יש לאבחן את הכתף ולאשר שאכן זו הבעיה.

  צביטה בכתף אבחון

  את התסמונת הזאת צביטה בכתף, נאבחן באמצעות לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית וכאשר יש ספק לגבי האבחון או כאשר יש צורך לשלול גורמים אחרים לסימנים ותסמינים בכתף ניעזר בהדמיה ו/או בבדיקות מעבדה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נלמד כיצד החלו הכאבים בכתף (חבלה, נפילה, תאונה, פציעת ספורט, בבת אחת או הדרגתי), מה המיקום שלהם (בעיקר בחלק העליון של הכתף), מהו סוג הכאב (חד, קהה, שורף, קבוע, לסירוגין), חומרת הכאב (בין 1-10), אלו תנועות ומנחים מחמירים את הכאב ואלו מנחים ותנועות מפחיתים אותו (תנוחות שינה, הרמת כתפיים, תרופות, שינוי תנוחה), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (רעשים בכתף, נימול, חולשה בגפיים, כאבי צוואר, כאבי חזה, סחרחורת, קושי לנשום ועוד). נשאל לגבי המקצוע של החולה ועיסוקיו הספורטיביים ונעריך האם יש קשר בין אלה לבין תלונתו של החולה.

   מקצועות וענפי ספורט מסוימים מחייבים את העוסקים בהם לבצע הרמות ותנועות כתפיים חוזרניות ואלה מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה. בין המקצועות בעלי הסיכון ללקות בתסמונת הצביטה נמנה סידור מדפים גבוהים וסידור ארונות, מחסנאי ועוד. בין ענפי הספורט שנושאים בסיכון מוגבר ללקות בתסמונת הצביטה בכתף נמנה שחייה, ענפי ספורט שבהם מוסרים וזורקים כדורים מעל הראש (כדור יד, כדור מים, כדור עף, טניס ועוד) ועוד. נשאל כמובן לגבי פרקי הזמן המושקעים בפעילות הזאת, הרמה המקצועית, האם פעיל במספר ענפי ספורט ובכולם ישנה פעילות כתף חריגה?

   בדיקה הגופנית

   לאחר מכן במהלך הבדיקה הפיזית נתבונן בכול הכתף נחפש סימנים חיצוניים לבעיה: נפיחות, אדמומיות, חוסר סימטריה עצם שכמה בולטת ועוד. נמשש את חלקי המפרק השונים כולל את הגידים ואת עצם שיא הכתף כדי לאתר אזורים רגישים, נפוחים, לא סימטריים וכואבים. במיוחד נמשש את אזור השליש הקדמי של עצם שיא הכתף ששם מתחת לעצם נוצר הלחץ על הרקמות. נבצע בדיקות טווחי תנועה של הכתף.

   הבדיקות תהיינה פסיביות ואקטיביות וכן תתבצענה בדיקות טווחי התנועה מול התנגדות כדי לבחון את הכוח בשרירים. חולשת שרירים עלולה להתפתח גם בגלל אי שימוש בשרירים בגלל הכאב. תנועות הכתף כוללות כפיפה, פשיטה, הרחקה, קירוב, סיבוב חיצוני וסיבוב פנימי.

   בדיקות מיוחדות

   נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות כמו מבחן צביטה בכתף של ניר (Neer's Impingement Test) שמטרתן לעורר את הכאב שממנו סובל החולה. במבחן הזה נבקש מהחולה לסובב את היד פנימה ולהרימה אל מעל גובה הכתף. החמרה בכאבי הכתף מאשרת את קיום הקשת הכואבת (Painful arc) ואת התסמונת הצביטה. בדיקה נוספת היא בדיקת ריקון הפחית (Empty can test) בבדיקה זאת נבקש מהחולה לישר את היד לפנים ולסובב אותה פנימה (כאילו הוא מרוקן פחית). בשלב הזה הקלינאי יפעיל לחץ על היד המושטת. כאב בכתף עלול להעיד על צביטה של הגיד של השרירי הרום קוצי.

   כדי לבדוק אם אין קרע של שרירי השרוול נבקש את החולה להרים את היד למקסימום ואז להורידה באופן אטי. הורדה פתאומית עלולה להעיד על חוסר יכולתו של החולה לשלוט בתנועת הכתף עקב נזק קשה בשרירי השרוול ובעיקר קרע. נבצע את מבחן החרדה (Apprehension) של הכתף. המבחן חיובי אם הנבדק חש אי יציבות של הכתף כאשר הקלינאי מרחיק את היד הכפופה ומסובב אותה בעדינות החוצה. מבחן זה מעיד על חוסר יציבות בכתף. נבצע גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות של כלי הדם.

   דימות ומעבדה

   תסמונת הצביטה בכתף אבחון וטיפול
   תסמונת הצביטה בכתף אבחון וטיפול

   כאשר הנתונים ברורים מספיק אין צורך בכול בדיקה נוספת כדי לקבוע אבחון של תסמונת הצביטה. עם זאת כאשר יש ספק ויש צורך לאשר את האבחנה או לשלול הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים יהיה צורך לעשות שימוש בהדמיה ו/או בבדיקות מעבדה. בין יתר הבדיקות שאנו עשויים להיעזר בהם נכלול אולטרה סאונד אבחוני שיכול להדגים צביטה בכתף, צילום רנטגן כדי לשלול פגיעה במפרק הכתף ובכלל זה פגיעה גרמית כמו שבר או דלקת פרקים ניוונית, בדיקת MRI כדי לשלול פגיעה ברקמה רכה כגון קרעים של גידים או שרירי השרוול וכן שינויים אחרים ברקמות הרכות

   אבחנה מבדלת

   מגוון רחב של פתולוגיות עלול לגרום לסימנים ותסמינים שעלולים להיות דומים בחלקם לפחות לאלו המתפתחים בתסמונת זאת צביטה בכתף. בהסתמך על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות יש לקחת בחשבון את שלל פתולוגיות הללו ולשלול אותן כדי להגיע לאבחון ודאי של תסמונת הצביטה. בין התסמונות שיש לשקול נמנה:

   הפרעות בריאותיות טראומטיות וניווניות בכתף

   פגיעות טראומטיות בכתף כמו שבר בכתף, שבר של עצם הבריח, פציעה של מפרק שיא הכתף ועצם הבריח, קרע לברום, פריקת כתף, פציעות גידים, דלקת בגיד של השרירי הדו ראשי, פציעות שרירים ובמיוחד שרירי השרוול המסובב, דלקת פרקים ניווניות או דלקת פרקים מסוג אחר בכתף, כתף שחיינים, כתף קפואה ועוד ועוד.

   הפרעות בריאותיות בעמוד השדרה הצווארי

   נזקים לעמוד השדרה הצווארי כמו לצליפת שוט או פריצת דיסק צווארי שגורם ללחץ על שורש עצב והקרנת כאב לכתף, פציעות שרירים בצוואר, פציעה של הצמה הברכיאלית בצוואר ועוד

   הפרעות בריאותיות בעמוד השדרה הגבי

   פציעות מסוגים שונים בעמוד השדרה העליון ובכלל זה פציעות שרירים בגב העליון והתפתחות ונקודות הדק

   תופעות נוספות

   תסמונת מוצא בית החזה

   טיפול כירופרקטי בצביטה בכתף

   יש חשיבות לטיפול מהיר בסימנים ובתסמינים הנובעים מבעיה זאת. פציעה חוזרת ונשנית של גידי הכתף במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף עלולה להתפתח לכדי קרע של הגידים. הטיפול בתסמונת הצביטה בשלב החריף יכלול מנוחה. לא מדובר במנוחה מוחלטת אלה הימנעות מתנועות ומנחים שיוצרים גירוי של הכאב. כך למשל בעלי מקצוע כמו צבעים או ספורטאים כמו שחיינים שפעילותם מחייבת הרמת היד יצטרכו להימנע מכך לפרק זמן שאורכו ישתנה בהתאם לחומרת הבעיה. מלבד תנועות שגורמות לכאב והחמרה במצב הגידים בכתף יש להקפיד ולהמשיך להניע את היד כדי למנוע התפתחות של כתף קפואה. בשלב הזה נעשה שימוש במכשור חשמלי כולל אולטרה סאונד, לייזר רך וגלי הלם כדי להאיץ את ריפוי הדלקת.

   עם שוך הסימנים והתסמינים של צביטה בכתף נתחיל בשיקום הכתף על ידי מגוון תנועות ותרגילים כולל תרגילים איזומטריים. מטרת השיקום, החיזוק והשיפור של התיאום העצבי של שרירי השרוול המסובב היא החזרת היכולת של מפרק הכתף לשאת בעומס. מגוון רחב של מחקרים מאשר ששיקום הכתף בעקבות תסמונת הצביטה יכול למנוע ניתוח. מחקר שבדק את היעילות של הטיפול בגלי הלם בתסמונת הצביטה מצא שיעילותה עולה כאשר בטיפול משולבים גם תרגילי שיקום. במידה ותסמונת הצביטה מתרחשת על רקע של טכניקות משחק או אימון לקויים או לחלופין בגלל הרגלים ושיטות עבודה לא נכונות נקפיד לשלב שיפורים ארגונומיים, שיפור טכניקות אימון. למניעת הישנות של תסמונת הצביטה יש להקפיד בין היתר להוסיף ולשמור על שרירי השרוול המסובב חזקים ומאוזנים גם לאחר ההחלמה.

   טיפול רפואי

   צביטה בכתף שאינה מגיבה לטיפולים שמרניים יופנו לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי יציע מגוון רחב של טיפולים תרופתיים כולל תרופות נוגדות דלקת, תרופות לשיכוך כאב, זריקות סטרואידים ועוד. במקרים קשים במיוחד כאשר גם התרופות הללו אינן מועילות יתכן ויהיה גם צורך בהתערבות כירורגית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,