כאב בעצם החיק
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

 

לעתים קרובות הבעיה נותרת ללא אבחון. מאחה עצמות החיק (Symphysis pubis) הוא למעשה מפרק סחוסי סיבי שבתוכו מצוי דיסק סחוסי סיבי המחבר את שני חלקי האגן לפנים. בחלק האחורים מתחברים שני חלקי האגן עם עצם העצה ויוצרים את מפרקי העצה והכסל. רצועות שנאחזות בדיסק עצמו מחזקות אותו למקומו. גידים של השרירי הישר של הבטן (Rectus abdominis), השריר העדין (Gracilis) ושריר הבטן הישר (Rectus abdominis externus) אחוזים על מאחה עצמות החיק. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב בעצם החיק – רקע

הדיסק במאחה עצמות החיק מתנהל כמו כול דיסק אחר בגוף הנתון לעומסים. הדיסק יכול להינזק ולנוע ממקומו התקין. כאבים במפשעה באזור מאחה עצמות החיק עלולים להיות חריפים להקרין למפשעה ולאגן. הכאבים עלולים להחמיר בכול מצב שבו יש עומס על שרירי הבטן או על שרירי הירך: ריצה, כפיפות בטן או כריעות ברכיים ועוד. הטיפול השמרני הוא ברוב המקרים יעיל. רק לעתים רחוקות יהיה צורך בטיפול תרופתי או בכירורגיה.

שני חצאיו של האגן מופרקים בחלקם האחורי עם עצם העצה ויוצרים את מפרקי העצה והכסל. מלפנים מתחברים שני החצאים דרך “מאחה עצמות החיק”. שלושת המפרקים הללו – מפרקי העצה והכסל ומאחה עצמות החיק יוצרים טבעת יציבה (Stable pelvic girdle) שדרכה עתיד לעבוד התינוק במהלך הלידה. בגלל הקשר הזה נזק במאחה עצמות החיק משפיע על מפרקי העצה והכסל מאחור וההיפך נזק מתמשך במפרקי העצה והכסל סופת לשבש את עבודת מאחה עצמות החיק ולגרום להתפתחות דלקתית באזור.

אנטומיה של מאחה עצמות החיק 

כאב בעצם החיקמאחה עצמות החיק הוא מפרק סחוסי סיבי המחבר את שתי עצמות האגן לפנים. עצמות המפרק מופרדות באמצעות דיסק סחוסי בגודל של 3-4 סנטימטרים ונתמכות באמצעות רצועות. יחד עם מפרקי העצה והכסל – סקרואליאק ( Sacroiliac joints) יוצר מפרק מאחה עצמות החיק את חגורת האגן. בעיקרון, חגורת האגן מאפשרת תנועה מוגבלת בלבד. יכולת התנועה של המפרק מצומצמת ומסתכמת בשני מילימטר תנועה ומעלה אחת של רוטציה. כמובן שבמהלך ההריון והלידה הרצעות סביב מאחת עצמות החיק מתגמשות להרחבת תעלת הלידה ומעבר של התינוק.

פעילות הורמונאלית מוגברת במהלך ההיריון גורמת להתרככות רקמות החיבור בחגורת האגן שמטרתה הרחבה של תעלת הלידה. התרככות זאת מאפשרת טווחי תנועה גדולים יחסית מה שעלול לגרום לחוסר יציבות ועלול לחשוף את המפרקים לפציעות. אחת הסיבות לשכיחות כאבי גב בהריון היא שינויים הורמונאליים אלו.

הגורמים לכאב במאחה עצמות החיק

פגיעה במאחה עצמות החיק היא לרוב תוצאה של עומס יתר. יותר מידי בעיטות, יותר מידי ריצות או יותר מידי פעילות אתלטית. כאבים במאחה עצמות החיק יכולים להתפתח גם בעקבות חבלה למשל נפילה עם רגליים פסוקות, או בגלל ריצה והריון. שתי סיבות העיקריות להתפתחות של כאבים במפרק המאחה עצמות החיק אצל נשים בהריון הן העומס המכני המוגבר אשר נוצר על חגורת האגן והמפרקים שלה עקב ההיריון והשינויים ההורמונאליים שנלווים להריון וגורמים להתרופפות של הרקמות הרכות התומכות במפרקים הללו.

רלקסין ופרוגסטרון הם שני הורמונים שרמתם עולה במהלך ההיריון. אחד התפקידים של ההורמונים הללו הוא ריכוך של הרצועות השרירים ויתר הרקמות התומכות במפרקים על מנת להרחיב את תעלת הלידה. רפיון זה של הרקמות התומכות יוצר חוסר יציבות של עמוד השדרה והאגן וחושף את עמוד השדרה ואת המפרקים של האגן מאחור (סקרואליאק) ומלפנים (סימפיזיס פוביס) לתנועתיות יתר (Hypermobility) ולביצוע “תנועות לא נכונות”. התוצאה עלולה להיות נזקים וכאבים לחוליות עמוד השדרה ו/או מפרקי הסקרואיליאק ו/או סימפיזיס פוביס.

סימנים ותסמינים אפשריים

התסמין העיקרי בגין נזק למאחה עצמות החיק הוא כאב מקומי שעלול להיות חריף ביותר. תסמינים אפשריים נוספים כוללים תחושת חוסר נוחות מקומית, רעשים הבוקעים ממפרקי האגן בעת תנועה ומגבלות בביצוע תנועות ופעילות נושאת משקל אשר יוצרים עומס על המאחה עצמות החיק ובכלל זה פיסוק או קירוב של הרגליים, הליכה, עלייה וירידה במדרגות ועוד. במקרים חמורים יכול הכאב להיות מוקרן לגב, לבטן, למפשעה ולחיץ שבין הנקבים. הסובלים מבעיה במפרק הזה יכולים לתאר את הכאב ככאב שורף, כאב דוקר או ככאב חודרני. הכאב יכול להיות קל בתחילת הדרך אך עלול להתפתח עד כדי כאב חמור ומתמשך. ברוב המקרים הכאב פוחת עם מנוחה. עם הסיבה לבעיה במפרק הזה היא היריון אזי לאחר הלידה יש סיכוי טוב שהכאב יחלוף.

אבחון

כמו בהרבה מקרים אחרים אבחון מוקדם של הבעיה במאחה עצמות החיק עשויה לקצר את פרק הזמן שהיא נמשכת ובוודאי למנוע את הפיכתה לכרונית. לצערי לא כול הרופאים שאליהם תגיעו מכירים את הפתולוגיה הזאת ולכן יש סיכוי שהבעיה תיוותר לא מאובחנת או מאובחנת באופן שגוי. האבחון מתבסס על לקיחת היסטוריה ובדיקה גופנית יסודית. ההיסטוריה תבהיר לנו איפה כואב, מתי התחיל הכאב, מה גרם לכאב, מה מקל על הכאב ומה מחמיר אותו.

בבדיקה הגופנית נאתר פיזית את הכאב וננסה לאמוד את מידת הנזק. נתבונן במטופל בעודו עומד והולך (הליכה מתנדנדת), נמדוד טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של עמוד השדרה, מפרקי הסקרואיליאק ומפרקי הירך, נבדוק את האיזון השרירי של השרירים הפועלים על האגן ונבצע מספר מבחני תנועה כגון הרמת רגל ישרה (SLR) שמתבצעת כדי לבדוק מעורבות של עצב מותני, עמידה על רגל אחת (Trendlenburg’s sign), ו בדיקת פטריק פבר (Patrick’s fabere sign) לבדיקה של מפרקי הסקרואיליאק. אמצעי הדמיה כגון צילום מיפוי עצמות, רנטגן, MRI וגם CT עשויים להועיל.

אבחנה מבדלת

יש לערוך אבחנה מבדלת כדי לשלול את האפשרות שהמיחושים בקדמת האגן נגרמים בגלל אחרים כגון כדלקת בדרכי השתן (Urinary tract infection), “דלקת בעצב הסכיאטי” (Sciatica) עקב פריצת דיסק מותני, כ”מתיחה בשרירי הבטן” (Abdominal muscle pull) או “דלקת בגידים של השרירים המקרבים” (adductor tendonitis), דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliitis), דלקת במפרק הירך (Hip arthritis) או בקע.

ביצוע אבחנה מבדלת חשובה שכן סביר להניח שעמוד השדרה המותני, מפרקי הסקרואיליאק ומפרקי הירך עלולים להיראות חשודים בגלל שטווחי התנועה שלהם צפויים להיות מוגבלים בגלל כאב בעיקר בהרחקה וברוטציה חיצונית וזאת בגלל העומס שמופעל על הפוביס סימפיזיס. מאותה סיבה גם בדיקת הרמת רגל ישרה (SLR) עלולה להיות כואבת לביצוע. עוד נתון חשוב שיש לזכור כאשר מבצעים אבחנה מבדלת, נזק שרירי בגלל אספקת הדם המאוד עשירה שלו, צפוי להחלים תוך ימים אפילו מקרע.

טיפול 

הטיפול והניהול שמוצע במרפאתנו בכאבי מאחה עצמות החיק משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה. בשלב החריף נמליץ על מנוחה והימנעות מעומסים הגורמים כאב כולל עמידה ממושכת, מתיחות למינהן, כריעות ברכיים ועוד. יש לוודא שביצוע הפעולות היום יומיות נעשה באופן שאינו מציק למאחה עצמות החיק. יש להעדיף לעשות כול מה שניתן בישיבה. בשכיבה על הצד רצוי להניח כרית בין הברכיים. לשמור על הרגליים קרובות אחת לשנייה וכפופות ככול שניתן.

בשלב החריף נעשה שימוש בציוד לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד. בשלב מתקדם יותר נעשה שימוש בטכניקות ריפוי ידניות ותרגילי שיקום כולל תרגילים לחיזוק שרירי הליבה ורצפת האגן. במקרים קשים נמליץ על שימוש בקביים ואפילו בכיסא גלגלים לצורך המנוחה של הפוביס סימפיזיס.

תרופות, כירורגיה

יש לשמור את השימוש בתרופות או כירורגיה כמוצא אחרון. יש לקחת בחשבון את הבטיחות של צריכת תרופות בעיקר תרופות נוגדות דלקת במידה והגורם לכאבי פוביס סימפיזיס הוא היריון. לנשים בהיריון יש להתייעץ עם גורמים מקצועיים לגבי אופן הלידה הרצוי. 

אתם מוזמנים לקרוא אודות כלל המאמרים, המחקרים והחדשות שהוספנו לאתר שלנו שמכסים מגוון בעיות אפשריות באגן. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן