דלקת ברגל גורמים אפשריים
דלקת ברגל

דלקת ברגל גורמים אפשריים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת ברגל – גורמים אפשריים כוללים עומסי יתר ותנועות חוזרניות בגלל ספורט ועבודה, נזקים טראומטיים ומחלות מערכתיות כמו דלקת פרקים. דלקת בגפה התחתונה עלולה לכלול בין היתר כאבים ומגבלות תפקוד ותנועה של הגפה. מקור אפשרי להתפתחות כאבים ברגל יכול לנוע מנזק קל לרקמה מקומית ודלקת הנגרמים בשל למשל מתיחה קלה באחד השרירים ברגל. כאבים ברגל עלולים להתפתח גם בגלל בעיות משמעותיות יותר כמו למשל בגלל דלקת זיהומית בעצמות הרגל, מחלה דלקתית של כלי דם פריפריים (Peripheral arterial disease) ועוד.

לכן לפני שאנו ניגשים לטפל במקור לסימנים ולתסמינים בגפה התחתונה ישנה חשיבות גדולה לביצוע אבחון ואבחנה מבדלת מדויקים ומהירים. ידיעת הגורם לכאב, הערכה מדויקת של חומרת הנזק והבנת המנגנון של הפגיעה יאפשרו לקלינאי להעניק את הטיפול הנכון או להפנות את החולה לקבלת טיפול כזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת ברגל גורמים אפשריים – רקע

כאבים ברגל הם כאבים שאנו חשים בגפה התחתונה בין המפשעה לבין כף הרגל ועד קצות האצבעות בכף הרגל. הכאבים ברגל יכולים להיות חריפים מאוד או קלים. ברוב המקרים הכאבים ברגל יהיו קלים ויחלפו תוך ימים רק באמצעות מנוחה. לעתים הכאב ברגל יעידו על נזקים ומחלות משמעותיות יותר. רוב הכאבים ברגל נגרמים מסיבות של התכווצויות שרירים, שחיקה ועומסי יתר או פציעה של שרירים וגידים. לפעמים הגורם לכאבים הללו עלולים להיות משמעותיים יותר ולכלול נזק לעמוד השדרה התחתון, קרישי דם בוורידים העמוקים או דלקת בכלי הדם הפריפריים.

אבחון מהיר ומדויק נדרש כדי לדעת מה אופן הטיפול הנכון ובמידה והבעיה אינה נמצאת בתחום הידע שלנו אזי לאן להפנות את החולה. התעלמות מכאבים ברגל והימנעות מטיפול בכאבים הללו עלולים להוביל להתפתחות בעיה כרונית וקושי עתידי רב לרפא אותה.

דלקת ברגל גורמים אפשריים:

מספר גורמים מרכזיים עלולים להוביל להתפתחות דלקת וכאב בגפה התחתונה. להלן פירוט:

1) דלקת ברגל מנזקי חבלה

דלקת ברגל
דלקת ברגל

חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים עלולים לגרום לפציעה של אחת הרקמות הנכללות בגפה התחתונה. נזקי חבלה עלולים להתרחש גם ברקמה או איבר מרוחקים בעלי יכולת להקרין כאב לרגל. כך למשל פגיעה בדיסק הבין חולייתי בגב עלול לגרום לכאב להופיע ברגל. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאב ומגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב. בין יתר נזקי החבלה ברגליים נמנה:

שבר

יכול להיגרם בכול עצמות הרגל כולל בפיקת הברך. שבר גורם לכאבים קשים ומגבלת תנועה. מחייב גיבוס ומנוחה. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

פריקה

מדובר בעיקר במפרק הירך ובפריקה של פיקת הברך. גורמים כאבים קשים ומגבלת תנועה. מחייבים החזרת המפרק שנפרק או של פיקת הברך, גיבוס ומנוחה למניעת פריקה חוזרת. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נמק העצם (AVN)

הנמק פוגע בעיקר בראש הירך או בברך. עקב פגיעה בכלי דם שמזינים את עצם הירך או הברך נגרם נזק לעצם התת סחוסית ולסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. גורם לכאבים קשים ומגבלת תנועה.

קרע מיניסקוס

כריות המיניסקוס, מבנים סחוסיים בצורת ירח שנפגעים באופן תדיר אצל ספורטאים. לאחר שנפגעו גורמים לכאבים ומגבלת תנועה. נזקים בכריות המיניסקוס עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נקע קרסול

מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הקרסול. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

פריקה של פיקת הברך

פריקה של הפיקה עקב טראומה. מתבטא בכאבים קשים. מתוקן בחדר מיון, ולאחר מכן גיבוס בכדי למנוע פריקה חוזרת.

2) דלקת ברגל מנזקים מצטברים

עומסי יתר חוזרניים כמו אלו הנגרמים מריצה או אימון לקוי עלולים לגרום לנזקים מצטברים ברקמות השונות ברגל. דוגמה לנזק מסוג זה היא תופעה הקרויה שין ספלינט (Shin splint) שבה נגרם נזק לשרירים ולעצמות השוק עקב עומסי יתר חוזרניים. מעטפת העצם של השוק ועצם השוק עצמה חשופים לדלקות ושברי מאמץ בגלל היות העצם רכיב מרכזי בבלימת הזעזועים שנגרמים מפעילות גופנית. הנזקים לרקמות הללו לא מתרחשים מחבלה חד פעמית אלא ממאמצים חוזרים ואגירה אטית של נזק.

שין ספלינט מתרחש לרוב אצל אנשים שמרבים לרוץ וטירונים ביחידות חיל רגליים. סימנים ותסמינים אופייניים לבעיה כוללים כאבים במקום בשוק, מוגבלות תנועה, תחושת חום מקומית ועוד. מיפוי עצמות מראה את הנזק בצורה ברורה. הטיפול חייב לכלול מנוחה. נזקים מצטברים שכיחים ברגל כוללים:

שחיקת הסחוס התת פיקתי הברך

שחיקת הסחוס במפרק הפטלו פמורלי. נגרם בין היתר בגלל ניוון ושימוש לא הדרגתי בברכיים. גורם לכאבים בעקר בעלייה וירידה במדרגות.

בורסיטיס ברגל

דלקת באחת הבורסות (בורסיטיס) הממוקמות לאורך הרגל. זו דלקת ברקמה דמוית שק המצויה סביב הרגל במקומות המצריכים הגנה. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.

כאבי שרירים

נזק לשריר בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לאלו האנטגוניסטים? מסיבות לא  ברורות לחלוטין שרירים עלולים להיכנס למצב של עווית שרירית לילית ולגרום לכאבים חריפים. תיאוריות שונות מדברות על חסרים של מינרלים כגורם לתופעה.

דלקות גידים

נזק לאחד הגידים הפועלים ברגל יכול להוביל לדלקת וכאבים. דלקת כזאת תתרחש לרוב בגלל חבלה או עומס יתר הנובע משמוש רב פעמי לקוי הגורם לאגירה של נזק איטית או משמוש חד פעמי מוגזם שגורם לנזק באופן  מידי.

3) דלקת ברגל ממחלות והפרעות בריאותיות

מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות עלול לגרום בין היתר לכאבים ברגל. בין המחלות הללו נמנה מחלות כלי דם:

פגיעה באספקת הדם לרגל

פגיעה באספקת הדם אל הרגל על רקע היצרות או חסימה של כלי דם יכולים לגרום להתפתחות כאבים חריפים ברגל. המיקום המדויק של הכאב ישתנה בהתאם למיקום הפגיעה ולשרירים שנפגעים. הכאב, במקרה של פגיעה באספקת הדם, יופיע תוך זמן קצר מתחילת הפעילות. הסיבה לכך היא הצורך המוגבר לחמצן לא נענה והשרירים נכנסים למצב של חוסר בחמצן ומתחילים לכאוב.

בהיצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar Spinal Stenosis) נחוש בין היתר כאבים בשרירי הרגליים בהליכה (Claudication) הנובעים מחסימת כלי דם (Vascular claudication) או בגלל לחץ על חוט השדרה המותני והעצבים (Neurogenic or pseudo-claudication). בשלבים מתקדמים של הפגיעה באספקת הדם יופיעו הכאבים גם במצב של מנוחה. הירידה באספקת החמצן לרקמות עלולה לגרום גם לדלקות זיהומיות בעור.

קרישי דם

קריש דם עלול לחסום את אחד מכלי הדם ברגל ולגרום להתפתחות כאבים חריפים. סימנים ותסמינים נוספים כוללים ירידה בטמפרטורה של הרגל והעור יהפוך חיוור. מקורות אפשריים לקרישי דם כוללים את הלב. כל שיבוש בעבודת הלב, כולל בקצב פעימות הלב, יכול לגרום להיווצרות קרישי דם ולחסימת כלי דם. קריש הדם עלול להגיע גם למוח על כל המשתמע מכך.

קרישי דם עלולים להיווצר גם בוורידי הרגליים העמוקים או הרדודים. קריש דם הנוצר בוורידים העמוקים (פקקת ורידים עמוקה -DVT) יגרום ללכידת דם ללא יכולת זרימה. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב זה כוללים כאב, אדמומיות, נפיחות ואזור חם למגע. סיבוך אפשרי גם במקרה הזה הוא היסחפות של הקריש אל הריאות. הגורמים להיווצרות קרישי דם כוללים שימוש באמצעי מניעה, חוסר תנועתיות (תסמונת מחלקת התיירים) ועוד.

דליות ורידים

דליות ורידים (Varicose Veins) נגרמים בגלל כשל של שסתומי האל חזור בוורידים הנמצאים בגפיים התחתונות. במצב תקין שסתומי האל חזור מונעים את חזרת הדם הורידי. מלבד הפגיעה האסתטית בשל התרחבות של הוורידים קיימת במחלה זאת גם פגיעה בריאותית. בין הסימנים והתסמינים בגין שסתומי האל חזור בוורידים נכלול נפיחות של הורידים, כאבים בגפה התחתונה ועוד.

דלקות פרקים ומחלות אחרות

מגוון דלקות פרקים עלול לפגוע במפרקי הרגל והרקמות התומכות והמניעות אותה. בין דלקות הפרקים נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית (Osteoarthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout), דלקת פרקים זיהומית (Osteomyelitis), דלקת פרקים שגרונית בקרב ילדים ובקרב מבוגרים ( Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) דלקת פרקים תגובתית (Reactive arthritis) כמו למשל תסמונת רייטר ועוד.

כאבי רגליים עלולים להיגרם גם בגלל מחלות נוספות. סוכרת שעלולה לגרום לפגיעה בזרימת הדם ו/או לפגיעה עצבית ברגל, נמק העצם בקרב ילדים (Legg-Calve-Perthes disease) או מבוגרים בירך, בברך או בכול מקום אחר ברגל, מחלת עצבים פריפרית (Peripheral neuropathy), כאבי בלוטות לימפה בגלל מחלה זיהומית או מכול סיבה אחרת ועוד.

4) נזק מרוחק והקרנת כאב לרגל

דלקת ברגל
דלקת ברגל

נזקים לגב תחתון יכולים לגרום להקרנות כאב ברגל ולכן תמיד נכון לבדוק את הגב התחתון במקרה של תלונה על כאבים ברגל. מגוון תסמונת כאב בגב התחתון עלולים לגרום לכאבים ברגל. בין התסמונות הללו נמנה דלקת בפרקי השטחה שבין חוליות עמוד השדרה המותני, דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliitis), דלקת בעצב השת (Sciatica) על רקע לחץ המופעל על אחד משורשי העצב הזה בעמוד השדרה, היצרות תעלה השדרה (Spinal stenosis) על רקע פריצת דיסק או שינויים ניווניים ועוד.

5) בגלל נוירופתיה

דלקת של עצב לאחר שעזב את חוט השדרה, עלולה לגרום בין היתר לכאב ברגל. דלקת כזאת עלולה להתרחש בגלל גירוי פיזי ישיר של העצב או כתוצאה ממחלה שפוגעת בעצב. דוגמה לדלקת פריפרית הגורמת לכאבים ברגל היא דלקת בעצב ע”ש מורטון בכף הרגל.

מדובר בדלקת של אחד העצבים העוברים בין האצבעות בכף הרגל (לרוב בין האצבעות השלישית והרביעית) בגלל לחץ שמופעל עליו בגלל נעליים בהליכה או בעמידה. עוד דוגמה לדלקת עצב פריפרית היא של העצב הפמורלי שנלכד באזור המפשעה באגן וגורם לתופעה הקרויה “מרלגיה פרסטטיקה”. הסימנים והתסמינים במרלגיה פרסטטיקה יכללו כאב ונימול בחלק הקדמי של הירך.

גורמים לכאבי רגליים בקרב ילדים

לילדים יש אין סוף הזדמנויות לפצוע את הרגליים שלהם. תאונות, חבלות, נפילות, כדורגל או כדור-סל שכונתי או חוגי בלט וטניס. ילדים רצים, קופצים ונופלים באורח בלתי פוסק וכאשר הם מתלוננים על כאב אנו נוטים לומר אל תדאג זה יעבור. ואכן ברוב המקרים זה עובר אך לפעמים הגורם הוא רציני וצריך לבדוק אותו.

בין הגורמים לכאבים ברגל של ילדים שיש לתת עליהם את הדעת נמנה דלקת זיהומית באחד המפרקים ברגל ובעיקר בירך, חבלה ללוחיות הגדילה במפרק או פגיעה בכלי הדם לראש המפרק עלולים לשאת השלכות עתידיות רבות משמעות. כול אחד מהפתולוגיות הללו יכולים לגרום להתפתחות לא תקינה של ראש הירך ובעקבות כך לגרום לדלקת פרקים ניוונית, כאבים ומגבלת תנועה. על כן יש להיות קשובים לתלונות ולהתנהגות של הילד. האם יש לו גם חום? האם הוא נימנע מלעמוד על הרגל?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • הליכה או רכיבה על אופניים

  להגיע ברגל או עם אופניים? לא משנה, העיקר לא לנסוע ברכב. פעילות גופנית משפרת את תפקוד המוח, מונעת מחלות ובכלל…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן