דלקת ברגל גורמים אפשריים

דלקת ברגל

דלקת ברגל – גורמים אפשריים כוללים עומסי יתר ותנועות חוזרניות בגלל ספורט ועבודה, נזקים טראומטיים ומחלות מערכתיות כמו דלקת פרקים. דלקת בגפה התחתונה עלולה לכלול בין היתר כאבים ומגבלות תפקוד ותנועה של הגפה. מקור אפשרי להתפתחות כאבים ברגל יכול לנוע מנזק קל לרקמה מקומית ודלקת הנגרמים בשל למשל מתיחה קלה באחד השרירים ברגל. כאב בחלק זה או אחר לאורך הרגל עלול להתפתח גם בגלל בעיות משמעותיות יותר כמו דלקת זיהומית, מחלה דלקתית של כלי דם פריפריים (Peripheral arterial disease) ועוד.

לכן לפני שאנו ניגשים לטפל במקור לכאבים ולשאר הסימנים והתסמינים בגפה התחתונה חשוב לבצע אבחון ואבחנה מבדלת מדויקים ומהירים. ידיעת הגורם לכאב, הערכה מדויקת של חומרת הנזק והבנת המנגנון של הפגיעה יאפשרו לנו להעניק את הטיפול הנכון או להפנות את החולה לקבלת טיפול כזה.

דלקת ברגל גורמים אפשריים – רקע

כאבים ברגל הם כאבים שאנו חשים בגפה התחתונה בין המפשעה לבין כף הרגל ועד קצות האצבעות בכף הרגל. הכאבים ברגל יכולים להיות חריפים מאוד או קלים. ברוב המקרים הכאבים ברגל התפתחו בגלל נזקים קלים ויחלפו תוך ימים באמצעות מנוחה. דוגמאות לפגיעות קלות שעלולות לגרום לכאבים זמניים ברגל נמנה:

 • התכווצויות שרירים
 • פגיעה קלה בסחוסים או מתיחה קלה של שרירים וגידים

לעתים הכאב ברגל יעיד על נזקים משמעותיים יותר. דוגמאות לסוג זה של נזקים כוללות:

 • שברי מאמץ
 • שבר של עצמות
 • קרעים של רקמות ועוד

לעתים הגורם לדלקת הזאת היא הפרעה בריאותית משמעותית יותר. דוגמאות לפגיעות ולהפרעות בריאותיות משמעותיות שעלולות לגרום בין היתר להתפתחות דלקת ברגל כוללים בין היתר:

 • קרישי דם בוורידים העמוקים
 • דלקת בכלי הדם הפריפריים
 • דלקת זיהומית
 • נמק העצם בירך או בברך ועוד
 • גידול סרטני

כאבים לאורך הגפה התחתונה עלולים להתפתח גם בגלל נזק לרקמה מרוחקת המשליכה כאב לרגל. דוגמה לכך הוא:

 • נזק לעמוד השדרה התחתון

אבחון מהיר ומדויק נדרש כדי לדעת מה אופן הטיפול הנכון. אם הבעיה אינה נמצאת בתחום הידע שלנו אזי נדע לאן להפנות את החולה. התעלמות מכאבים ברגל והימנעות מטיפול בכאבים הללו עלולים להוביל להתפתחות בעיה כרונית וקושי עתידי רב לרפא אותה.

דלקת ברגל גורמים אפשריים:

מספר גורמים מרכזיים עלולים להוביל להתפתחות דלקת וכאב בגפה התחתונה. להלן פירוט:

1) דלקת ברגל מנזקי חבלה

חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים עלולים לגרום לפציעה של אחת הרקמות הנכללות בגפה התחתונה. נזקי חבלה עלולים להתרחש גם ברקמה או איבר מרוחקים בעלי יכולת להקרין כאב לרגל. כך למשל פגיעה בדיסק הבין חולייתי בגב עלול לגרום לכאב להופיע ברגל. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאב ומגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב. בין יתר נזקי החבלה ברגליים נמנה:

שבר

יכול להיגרם בכול עצמות הרגל כולל בפיקת הברך. שבר גורם לכאבים קשים ומגבלת תנועה. מחייב גיבוס ומנוחה. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

פריקה

מדובר בעיקר במפרק הירך ובפריקה של פיקת הברך. גורמים כאבים קשים ומגבלת תנועה. מחייבים החזרת המפרק שנפרק או של פיקת הברך, גיבוס ומנוחה למניעת פריקה חוזרת. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נמק העצם (AVN)

נמק העצם פוגע בעיקר בראש הירך או בברך. עקב פגיעה בכלי דם שמזינים את עצם הירך או הברך נגרם נזק לעצם התת סחוסית ולסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. גורם לכאבים קשים ומגבלת תנועה.

קרע מיניסקוס

כריות המיניסקוס, מבנים סחוסיים בצורת ירח שנפגעים באופן תדיר אצל ספורטאים. לאחר שנפגעו גורמים לכאבים ומגבלת תנועה. נזקים בכריות המיניסקוס עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נקע קרסול

מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הקרסול. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

פריקה של פיקת הברך

פריקה של הפיקה עקב טראומה. מתבטא בכאבים קשים. מתוקן בחדר מיון, ולאחר מכן גיבוס כדי למנוע פריקה חוזרת.

2) דלקת ברגל מנזקים מצטברים

עומסי יתר חוזרניים כמו אלו הנגרמים מריצה, אימון לקוי, שיכול רגליים ועוד עלולים לגרום לנזקים מצטברים ברקמות השונות ברגל. דוגמה לנזק מסוג זה היא תופעה הקרויה שין ספלינט (Shin splint) שבה נגרם נזק לשרירים ולעצמות השוק עקב עומסי יתר חוזרניים. מעטפת העצם של השוק ועצם השוק עצמה חשופים לדלקות ושברי מאמץ בגלל היות העצם רכיב מרכזי בבלימת הזעזועים שנגרמים מפעילות גופנית. הנזקים לרקמות הללו לא מתרחשים מחבלה חד פעמית אלא ממאמצים חוזרים ואגירה איטית של נזק.

שין ספלינט

שין ספלינט מתרחש לרוב אצל אנשים שמרבים לרוץ וטירונים ביחידות חיל רגליים. סימנים ותסמינים אופייניים לבעיה כוללים כאבים במקום בשוק, מוגבלות תנועה, תחושת חום מקומית ועוד. מיפוי עצמות מראה את הנזק בצורה ברורה. הטיפול חייב לכלול מנוחה. נזקים מצטברים שכיחים ברגל כוללים:

שחיקת הסחוס התת פיקתי הברך

שחיקת הסחוס במפרק הפטלו פמורלי. נגרם בין היתר בגלל ניוון ושימוש לא הדרגתי בברכיים. גורם לכאבים בעקר בעלייה וירידה במדרגות.

בורסיטיס ברגל

דלקת באחת הבורסות (בורסיטיס) הממוקמות לאורך הרגל. זו דלקת ברקמה דמוית שק המצויה סביב הרגל במקומות המצריכים הגנה. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.

כאבי שרירים

נזק לשריר בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לאלו האנטגוניסטים? מסיבות לא ברורות לחלוטין שרירים עלולים להיכנס למצב של עווית שרירית לילית ולגרום לכאבים חריפים. תיאוריות שונות מדברות על חסרים של מינרלים כגורם לתופעה.

דלקות גידים

נזק לאחד הגידים הפועלים ברגל יכול להוביל לדלקת וכאבים. דלקת כזאת תתרחש לרוב בגלל חבלה או עומס יתר הנובע משמוש רב פעמי לקוי הגורם לאגירה של נזק איטית או משמוש חד פעמי מוגזם שגורם לנזק באופן מידי.

3) דלקת ברגל ממחלות והפרעות בריאותיות

מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות עלול לגרום בין היתר לכאבים ברגל. בין המחלות הללו נמנה מחלות כלי דם:

פגיעה באספקת הדם לרגל

פגיעה באספקת הדם אל הרגל על רקע היצרות או חסימה של כלי דם יכולים לגרום להתפתחות כאבים חריפים ברגל. המיקום המדויק של הכאב ישתנה בהתאם למיקום הפגיעה ולשרירים שנפגעים. הכאב, במקרה של פגיעה באספקת הדם, יופיע תוך זמן קצר מתחילת הפעילות. הסיבה לכך היא הצורך המוגבר לחמצן לא נענה והשרירים נכנסים למצב של חוסר בחמצן ומתחילים לכאוב.

בהיצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar Spinal Stenosis) נחוש בין היתר כאבים בשרירי הרגליים בהליכה (Claudication) הנובעים מחסימת כלי דם (Vascular claudication) או בגלל לחץ על חוט השדרה המותני והעצבים (Neurogenic or pseudo-claudication). בשלבים מתקדמים של הפגיעה באספקת הדם יופיעו הכאבים גם במצב של מנוחה. הירידה באספקת החמצן לרקמות עלולה לגרום גם לדלקות זיהומיות בעור.

קרישי דם

קריש דם עלול לחסום את אחד מכלי הדם ברגל ולגרום להתפתחות כאבים חריפים. סימנים ותסמינים נוספים כוללים ירידה בטמפרטורה של הרגל והעור יהפוך חיוור. מקורות אפשריים לקרישי דם כוללים את הלב. כל שיבוש בעבודת הלב, כולל בקצב פעימות הלב, יכול לגרום להיווצרות קרישי דם ולחסימת כלי דם. קריש הדם עלול להגיע גם למוח על כל המשתמע מכך.

קרישי דם עלולים להיווצר גם בוורידי הרגליים העמוקים או הרדודים. קריש דם הנוצר בוורידים העמוקים (פקקת ורידים עמוקה -DVT) יגרום ללכידת דם ללא יכולת זרימה. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב זה כוללים כאב, אדמומיות, נפיחות ואזור חם למגע. סיבוך אפשרי גם במקרה הזה הוא היסחפות של הקריש אל הריאות. הגורמים להיווצרות קרישי דם כוללים שימוש באמצעי מניעה, חוסר תנועתיות (תסמונת מחלקת התיירים) ועוד.

דליות ורידים

דליות ורידים (Varicose Veins) נגרמים בגלל כשל של שסתומי האל חזור בוורידים הנמצאים בגפיים התחתונות. במצב תקין שסתומי האל חזור מונעים את חזרת הדם הורידי. מלבד הפגיעה האסתטית בשל התרחבות של הוורידים קיימת במחלה זאת גם פגיעה בריאותית. בין הסימנים והתסמינים בגין שסתומי האל חזור בוורידים נכלול נפיחות של הורידים, כאבים בגפה התחתונה ועוד.

דלקות פרקים ומחלות אחרות

מגוון דלקות פרקים עלול לפגוע במפרקי הרגל והרקמות התומכות והמניעות אותה. בין דלקות הפרקים נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית (Osteoarthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout), דלקת פרקים זיהומית (Osteomyelitis), דלקת פרקים שגרונית בקרב ילדים ובקרב מבוגרים ( Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) דלקת פרקים תגובתית (Reactive arthritis) כמו תסמונת רייטר ועוד.

כאבי רגליים עלולים להיגרם גם בגלל מחלות נוספות. סוכרת שעלולה לגרום לפגיעה בזרימת הדם ו/או לפגיעה עצבית ברגל, נמק העצם בקרב ילדים (Legg-Calve-Perthes disease) או מבוגרים בירך, בברך או בכל מקום אחר ברגל, מחלת עצבים פריפרית (Peripheral neuropathy), כאבי בלוטות לימפה בגלל מחלה זיהומית או מכל סיבה אחרת ועוד.

4) נזק ברקמה מרוחקת והשלכת כאב לרגל

דלקת ברגל
דלקת ברגל

נזקים לגב תחתון יכולים לגרום להקרנות כאב ברגל ולכן תמיד נכון לבדוק את הגב התחתון במקרה של תלונה על כאבים ברגל. מגוון תסמונת כאב בגב התחתון עלולים לגרום לכאבים ברגל. בין התסמונות הללו נמנה דלקת בפרקי השטחה שבין חוליות עמוד השדרה המותני, דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliitis), דלקת בעצב השת (Sciatica) על רקע לחץ המופעל על אחד משורשי העצב הזה בעמוד השדרה, היצרות תעלה השדרה (Spinal stenosis) על רקע פריצת דיסק או שינויים ניווניים ועוד.

5) בגלל נוירופתיה

דלקת של עצב לאחר שעזב את חוט השדרה, עלולה לגרום בין היתר לכאב ברגל. דלקת כזאת עלולה להתרחש בגלל גירוי פיזי ישיר של העצב או בשל מחלה שפוגעת בעצב. דוגמה לדלקת פריפרית הגורמת לכאבים ברגל היא דלקת בעצב ע"ש מורטון בכף הרגל.

מדובר בדלקת של אחד העצבים העוברים בין האצבעות בכף הרגל (לרוב בין האצבעות השלישית והרביעית) בגלל לחץ שמופעל עליו בגלל נעליים בהליכה או בעמידה. עוד דוגמה לדלקת עצב פריפרית היא של העצב הפמורלי שנלכד באזור המפשעה באגן וגורם לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה". הסימנים והתסמינים של מרלגיה פרסטטיקה יכללו כאב ונימול בחלק הקדמי של הירך.

גורמים לכאבי רגליים בקרב ילדים

לילדים יש אין סוף הזדמנויות לפצוע את הרגליים שלהם. תאונות, חבלות, נפילות, כדורגל או כדור-סל שכונתי או חוגי בלט וטניס. ילדים רצים, קופצים ונופלים באורח בלתי פוסק וכאשר הם מתלוננים על כאב אנו נוטים לומר אל תדאג זה יעבור. ואכן ברוב המקרים זה עובר אך לפעמים הגורם הוא רציני וצריך לבדוק אותו.

בין הגורמים לכאבים ברגל של ילדים שיש לתת עליהם את הדעת נמנה דלקת זיהומית באחד המפרקים ברגל ובעיקר בירך, חבלה ללוחיות הגדילה במפרק או פגיעה בכלי הדם לראש המפרק עלולים לשאת השלכות עתידיות רבות משמעות. כל אחד מהפתולוגיות הללו יכולים לגרום להתפתחות לא תקינה של ראש הירך ובעקבות כך לגרום לדלקת פרקים ניוונית, כאבים ומגבלת תנועה. על כן יש להיות קשובים לתלונות ולהתנהגות של הילד. האם יש לו גם חום? האם הוא נימנע מלעמוד על הרגל?

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

המבנה והתנועה של מפרק הלסת

מפרק הלסת מבנה ותנועה

מפרק הלסת? אנטומיה ותנועה של ציר חשוב זה עשויים לעזור לנו לזהות את הרקמה שנפגעה. חולים מרבים להתלונן על סימנים ותסמינים הנובעים מהמפרק לסתי רקתי. האנטומיה והביומכניקה שלו הם כלי עזר חשוב באבחון את מקור הכאב ואומדן חומרת הנזק. 

האם ריצה פוגעת בברכיים

האם ריצה פוגעת בברכיים

האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות הברית טוען שזה לא נכון. לטענת החוקרים מדובר במיתוס שיש להפריכו. למעשה טוען המחקר ריצה עושה פעולה הפוכה.

נעלי ריצה עלולות להזיק

נעלי ריצה עלולות להזיק

נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת הסיכון להיפצע אינה פוחתת למרות "השתכללות" נעל הריצה. המחקר הנוכחי מצא שנעל ריצה משנה את המנגנון הקפיצי הטבעי של כף הרגל.

כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה

כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה

כאבי גב? אל תישארו במיטה. סימנים ותסמינים המופיעים באזור עמוד השדרה המותני ואגן מהווים בעייה רפואית שכיחה. עד לפני שנים ספורות הטיפול המומלץ בהם היה מנוחה ארוכה במיטה. היום ההמלצה היא להמשיך לנוע וצמצם את השהייה במיטה.