דלקת במפרק הירך מה הגורם לה

דלקת במפרק הירך מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת במפרק הירך מה הגורם לה? גורמים אפשריים להתפתחות דלקתית בירך כוללים נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את המפרק הזה. כאבים בירך מהווים תלונה שכיחה שהגורם העיקרי לה הוא בלאי מצטבר על רקע של ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. דוגמאות לתנועות ומטלות אלו כוללות הליכה, ריצה, קפיצה, כפיפות חוזרניות במפרקי הירך ועוד. גורמים נוספים לנזקים במפרק הירך כוללים נזקי חבלה בגלל נפילה פציעת ספורט או תאונה וכמובן מחלות שונות. דלקת במפרק הירך גורמת לרוב מיחושים קלים וזמניים ואלה צפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אך לעתים הנזק שגורם להופעת סימנים ותסמינים במפרק הירך הוא משמעותי יותר ויש צורך להיעזר בגורם מקצועי. לעתים קרובות הכאב בירך אינו נובע מנזק מקומי אלא מושלך ממיקום אנטומי אחר. דוגמה שכיחה לכך היא השלכת כאב אל הירך מלחץ שיוצר בלט דיסק על שורש עצב מותני. ישנה חשיבות גדולה לאבחון מקור הדלקת בירך למניעת נזקים בלתי הפיכים. עם זאת לא תמיד מדובר בתהליך קל וברור. הרבה פעמים אבחון דלקת במפרק הירך מהווה אתגר. על הקלינאי לזהות ראשית כול האם הבעיה נובעת מהמפרק עצמו או מרקמה מרוחקת. ועל כן בכל מקרה של דלקת במפרק הירך מה גורם לה צריכה להיות השאלה הראשונה שאתם מפנים לכירופרקט.

  {loadposition inside-page}

  דלקת במפרק הירך מה הגורם לה – רקע

  דלקת במפרק הירך מה הגורם לה
  דלקת במפרק הירך מה הגורם לה

  דלקת במפרק הירך עלולה להתפתח בגלל פציעה או עומס יתר והצטברות נזקים מקומיים ודלקות באחד או יותר מחלקי הירך כולל חלקים גרמיים ו/או רקמות רכות. עם חשוב לדעת שאנו יכולים לחוש כאבים בירך גם בגלל פגיעה ברקמה מרוחקת יותר בעלת יכולת להשליך כאב לירך. בהמשך תוכלו לקרוא פירוט של גורמים אפשריים להתפתחות נזק וגם דלקת במפרק הירך ופירוט של גורמים שגורמים כאב בירך אך אינם גורמים נזק.

  חשוב לציין את הגורמים הללו שרק משליכים כאב לירך כיוון שהם בהרבה מקרים מבלבלים  ומקשים על מלאכת האבחון. כול יום אני פוגש במרפאה חולים שהכאבים בירך אובחנו באופן שגוי כפריצת דיסק בגב התחתון.

  דלקת במפרק הירך מה הגורם לה – פגיעות מקומיות בירך

  כאבים שמקורם מפרק הירך עצמו

  דלקת במפרק הירך וכאבי פרקים יכולים להיגרם מטראומה, מבלאי מצטבר בגין שימוש לא תקין או ממחלות כגון דלקות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית. הנזק הנגרם למפרק מוביל להתפתחות דלקת ולכאב. להלן מגוון פגיעות אופייניות לפרקים ברגליים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נזקי חבלה

   שברים של הירך או האגן או שברים בתוך מפרק הירך עלולים להוביל להתפתחות דלקת במפרק הירך. נזקים טראומטיים אלו שכיחים בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. גורמים כאבים קשים, צליעה, מגבלות תפקוד ולפעמים אף למוות. על פי נתונים מצטברים כשליש מהקשישים הסובלים משבר בצוואר הירך מתים עקב תסחיף שומני. הטיפול חייב לכלול גיבוס ומנוחה ארוכה. לפעמים יהיה צורך לנתח ואף להחליף את ראש הירך. יש לזכור שנזקים תוך מפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

   שברי מאמץ

   שברי מאמץ במפרק הירך יגרמו להתפתחות דלקת במפרק הירך. שברי מאמץ שכיחים במיוחד בקרב אתלטים וטירונים ביחידות חיל רגלים המעורבים בפעילות עם עומס גדול על המפרק כגון ריצות ארוכות ומסעות למרחקים ארוכים תוך נשיאת משאות כבדים. הטיפול חייב לכלול מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות.

   פריקות

   פריקה של מפרק הירך עלולה להוביל גם להתפתחות דלקת במפרק הירך. לרוב נגרם בגלל תאונת דרכים. בחלק גדול מהמקרים הפריקה היא קדמית. הפריקה גורמת כמובן לכאבים קשים ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול החזרת המפרק למיקומו, גיבוס ומנוחה ולאחריו שיקום למניעת פריקה חוזרת. נזקים תוך מפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

   נמק העצם

   דלקת במפרק הירך יכולה להתפתח גם בגלל נמק הא וסקולרי, אוסטאונקרוזיס או נמק העצם של ראש הירך (AVN – A vascular necrosis). מדובר בתופעה שבה מתרחשת פגיעה בכלי דם שמספקים דם ומזינים את ראש הירך. ללא אספקת דם סדירה ישנה סכנה של הרס העצם התת סחוסית ושל הסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. גורם לכאבים קשים באזור הירך ומגבלת תנועה של מפרק הירך.

   דלקות פרקים

   דלקת במפרק הירך היא לעתים קרובות דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). זוהי למעשה דלקת הפרקים השכיחה ביותר בירך. דלקת זאת גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרק. גורמת להגבלה משמעותית בתנועה ולצליעה. יש לפעמים שזווית הטיה גדולה מידי – קוקסה וולגה (Coxa Valga) או קטנה מידי – קוקסה וורה (Coxa Vara) משבשים את עבודת מפרק הירך, מגבירים משמעותית את העומס עליו ואת קצב השחיקה שלו. מלבד מחלת אוסטיאוארטריטיס כאבי ירך יכולים להיווצר בגין מגוון גדול של מחלות פרקים אחרות ובכללן: דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט),זאבת ועוד.

   דלקת במפרק הירך מה הגורם לה
   דלקת במפרק הירך מה הגורם לה
   נקע של הירך

   דלקת במפרק הירך עלולה להיגרם בגלל מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הירך. פציעה זאת גורמת לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

   דלקות גידים

   נזקים לגידים המקיפים ומניעים את מפרק הירך יכולים להיות הסיבה להתפתחות דלקת במפרק הירך. הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band) שכיח במעורבותו ולעתים קרובות מהווה גורם בכאבי ירך.

   קרע ברצועות הירך

   הרצועות התומכות את מפרק הירך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל לפגיעה ביציבות של המפרק והתפתחות דלקת במפרק הירך. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקים עלולים על ציר הזמן לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

   קרע לברום בירך

   הלברום בירך היא טבעת סחוסית שמקיפה את השוליים של השקע המרחשתי. חבלה חדה או עומסי יתר חוזרניים על מפרק הירך הם הגורמים העיקריים לקרע לברום בירך. כאבי מפשעה הם תסמין שכיח במצב הזה. גורמי סיכון לקרע בלברום כוללים בין היתר: שינויים מבניים נרכשים או מולדים במפרק הירך (Hip dysplasia), ישיבה ממושכת וסוגי ספורט מסוימים ובכלל זה ריצה.

   דלקת באמתחת תל הירך

   דלקת באמתחת תל הירך היא דלקת בבורסת הירך הממוקמת בחלק החיצוני של מפרק הירך (Trochanteric Bursitis). זו דלקת ברקמה דמוית שק הקרויה בעברית אמתחת. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים שיורגשו סביב מפרק הירך ולמגבלות תנועה במפרק הירך.

   כאבי שרירים

   דלקת במפרק הירך עלולה להתפתח בגלל נזק לשריר כזה או אחר הפועלים סביב אזור הירך. הסיבה העיקרית לכך היא שימוש יתר. צריך לבדוק למה ניזוקו השרירים. האם הם מנוונים? האם הם קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים אנטגוניסטים? שרירים באזור המפשעה וברגל האחורית (Hamstrings) נפצעים באופן גדול יותר משרירים אחרים.

   שרירים שעלולים להיפגע ולגרום להתפתחות דלקת במפרק הירך או כאבים בירך כוללים את קבוצת השרירים פושטי הירך הכוללים את שריר העכוז הגדול (Gluteus mximus), את שרירי המיתר (Hamstring), את  הראש הארוך של השריר הארבע ראשי (Rectus femoris) ועוד,  קבוצת השרירים מרחיקי הירך (The abductor muscle group) הכוללים את השריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), קבוצת השרירים המקרבים (Adductor group) הכוללים את המקרב הארוך (Adductor longuss) ועוד.

   כך למשל נזק לשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) הממוקם ופועל בסמיכות למפרק הירך עלול לגרום להתפתחות כאבים בצד החיצוני של מפרק הירך ובמורד הירך.

   פגיעות שיש ביכולתם להשליך כאב לירך

   פגיעה בעמוד השדרה התחתון

   נזקים בעמוד השדרה התחתון גורמים לרוב לכאבי גב תחתון שיכולים גם להקרין כאב אל הירך. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבים בירך. כאשר הדיסק הבין חולייתי או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב הסיאטי. הלחץ על העצב גורם לדלקת וכאב שיכול להופיע באזור הירך. מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגיים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

   מגוון פתולוגיות בעמוד השדרה שעלול לגרום בין היתר להקרנות כאב לירך כוללות: בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק הגורמים ללחץ על שורש עצב מותני והתפתחות סיאטיקה, היצרות תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה ודלקות פרקים. דלקות פרקים שעלולות לפגוע במפרקי עמוד השדרה המותני כוללות את דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת זיהומית ועוד.

   פגיעה במפרקי העצה והכסל

   נזקים במפרקי העצה והכסל עלולים לגרום להתפתחות דלקת מקומית (סקרואילאיטיס). התוצאה יכולה להיות כאבים מקומיים בחלק האחורי של האגן ולעתים גם להקרנות כאב לאזור מפרק הירך.

   נוירופתיה

   דלקת של עצב פריפרית – לאחר שעזב את חוט השדרה – יכולה לגרום גם לכאבי ירך. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה לכך היא שורש עצב פמורלי שנלכד באגן ומוביל לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה" (Meralgia-paresthetica). הסימפטומים והסימנים מפגיעה זו יכללו כאבים באזור הירך וחסרים תחושתיים בירך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,