דלקת במפרק הירך מה הגורם לה

דלקת במפרק הירך מה גורם לה

דלקת במפרק הירך מה הגורם לה? הדלקת והכאב בירך מתפתחים לרוב בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את המפרק. הגורם העיקרי לנזקים הללו הם עומסים חוזרניים ובלאי מצטבר. דוגמאות למטלות היוצרות עומסים חוזרניים כוללות הליכה, ריצה, קפיצה ועוד. גורמים נוספים לנזקים באזור הירך כוללים נזקי חבלה (נפילה, פציעת ספורט, תאונה) ומחלות שונות. לרוב הדלקת במפרק הירך היא קלה וגורמת למיחושים קלים שצפויים לחלוף תוך ימים אחדים. לעתים הנזק שנגרם בירך הוא חמור וגורם לסימפטומים חריפים יותר. במקרים אלו חשוב להיעזר בגורם מקצועי.

יש לעתים שהכאב בירך אינו נובע מנזק מקומי אלא מושלך ממיקום אנטומי אחר. דוגמה שכיחה לכך היא כאב המושלך אל הירך מהגב התחתון. למניעת נזקים וסימפטומים כרוניים חשוב לזהות את מקור הדלקת בירך ובמידת הצורך לטפל בו. עם זאת לא תמיד מדובר בתהליך קל וברור. הרבה פעמים אבחון דלקת במפרק הירך מהווה אתגר. על הקלינאי לזהות ראשית כול האם הבעיה נובעת מהמפרק עצמו או מרקמה מרוחקת. בכל מקרה של דלקת במפרק הירך מה גורם לה היא שאלה שיש להפנות לכירופרקט שלכם.

דלקת במפרק הירך מה הגורם לה – רקע

"<yoastmark

דלקות וכאבי מפרק הירך הם תלונה נפוצה בעיקר בקרב מבוגרים וספורטאים. כאבים אלה יכולים להשפיע על איכות חייהם ויכולתם התפקודית. שכיחות הכאב בירך משתנה בהתאם לאוכלוסייה ולהגדרת כאבי הירך. על פי סקר שנערך בקרב 14,300 מבוגרים בבריטניה:

 • שכיחות הדיווח העצמי על כאבי מפרק הירך בחודש האחרון הייתה 11.1%

מחקר נוסף שנערך בקרב 2,500 מבוגרים בארצות הברית מצא כי:

 • השכיחות של כאבי מפרק הירך מכל סיבה שהיא הייתה 22.4%

לכאבי מפרק הירך יכולים להיות אטיולוגיות שונות, כגון:

 • דלקת מפרקים ניוונית, קרעים לברליים, תסמונת הצביטה או התפס בירך, תסמונת כאב טרוכנטרי

גורמים להפרעות הבריאותיות הללו כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר או נזקי מחלות כגון דלקת פרקים ניוונית. כאב בירך עלול להיות מופנה מעמוד השדרה המותני או מאיברי האגן.

דלקת במפרק הירך מה הגורם לה – פגיעות מקומיות בירך

כאבים שמקורם מפרק הירך עצמו

דלקת במפרק הירך וכאבי פרקים יכולים להיגרם מטראומה, מבלאי מצטבר בגין שימוש לא תקין או ממחלות כגון דלקות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית. הנזק הנגרם למפרק מוביל להתפתחות דלקת ולכאב. להלן מגוון פגיעות אופייניות לפרקים ברגליים:

נזקי חבלה

שברים של הירך או האגן או שברים בתוך מפרק הירך עלולים להוביל להתפתחות דלקת במפרק הירך. נזקים טראומטיים אלו שכיחים בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. גורמים כאבים קשים, צליעה, מגבלות תפקוד ולפעמים אף למוות. על פי נתונים מצטברים כשליש מהקשישים הסובלים משבר בצוואר הירך מתים עקב תסחיף שומני. הטיפול חייב לכלול גיבוס ומנוחה ארוכה. לפעמים יהיה צורך לנתח ואף להחליף את ראש הירך. יש לזכור שנזקים תוך מפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

שבר מאמץ

שברי מאמץ במפרק הירך יגרמו להתפתחות דלקת במפרק הירך. שברי מאמץ שכיחים במיוחד בקרב אתלטים וטירונים ביחידות חיל רגלים המעורבים בפעילות עם עומס גדול על המפרק כגון ריצות ארוכות ומסעות למרחקים ארוכים תוך נשיאת משאות כבדים. הטיפול חייב לכלול מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות.

פריקות

פריקה של מפרק הירך עלולה להוביל גם להתפתחות דלקת במפרק הירך. לרוב נגרם בגלל תאונת דרכים. בחלק גדול מהמקרים הפריקה היא קדמית. הפריקה גורמת כמובן לכאבים קשים ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול החזרת המפרק למיקומו, גיבוס ומנוחה ולאחריו שיקום למניעת פריקה חוזרת. נזקים תוך מפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

נמק העצם

דלקת במפרק הירך יכולה להתפתח גם בגלל נמק הא וסקולרי, אוסטאונקרוזיס או נמק העצם של ראש הירך (AVN – A vascular necrosis). מדובר בתופעה שבה מתרחשת פגיעה בכלי דם שמספקים דם ומזינים את ראש הירך. ללא אספקת דם סדירה ישנה סכנה של הרס העצם התת סחוסית ושל הסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. גורם לכאבים קשים באזור הירך ומגבלת תנועה של מפרק הירך.

דלקות פרקים

דלקת במפרק הירך היא לעתים קרובות דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). זוהי למעשה דלקת הפרקים השכיחה ביותר בירך. דלקת זאת גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרק. גורמת להגבלה משמעותית בתנועה ולצליעה. יש לפעמים שזווית הטיה גדולה מידי – קוקסה וולגה (Coxa Valga) או קטנה מידי – קוקסה וורה (Coxa Vara):

 • משבשים את עבודת מפרק הירך
 • מגבירים משמעותית את העומס עליו
 • ואת קצב השחיקה שלו

מלבד מחלת אוסטיאוארטריטיס כאבי ירך יכולים להיווצר בגין מגוון גדול של מחלות פרקים אחרות ובכללן: דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט), זאבת ועוד.

נקע של הירך

דלקת במפרק הירך עלולה להיגרם בגלל מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הירך. פציעה זאת גורמת לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

דלקות גידים

נזקים לגידים המקיפים ומניעים את מפרק הירך יכולים להיות הסיבה להתפתחות דלקת במפרק הירך. הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band) שכיח במעורבותו ולעתים קרובות מהווה גורם בכאבי ירך.

קרע ברצועות הירך

הרצועות התומכות את מפרק הירך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל לפגיעה ביציבות של המפרק והתפתחות דלקת במפרק הירך. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקים עלולים על ציר הזמן לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

קרע לברום בירך

הלברום בירך היא טבעת סחוסית שמקיפה את השוליים של השקע המרחשתי. חבלה חדה או עומסי יתר חוזרניים על מפרק הירך הם הגורמים העיקריים לקרע לברום בירך. כאבי מפשעה הם תסמין שכיח במצב הזה. גורמי סיכון לקרע בלברום כוללים בין היתר:

 • שינויים מבניים נרכשים או מולדים במפרק הירך (Hip dysplasia), ישיבה ממושכת וסוגי ספורט מסוימים ובכלל זה ריצה.
דלקת באמתחת תל הירך

דלקת באמתחת תל הירך היא דלקת בבורסת הירך הממוקמת בחלק החיצוני של מפרק הירך (Trochanteric Bursitis). זו דלקת ברקמה דמוית שק הקרויה בעברית אמתחת. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים שיורגשו סביב מפרק הירך ולמגבלות תנועה במפרק הירך.

כאבי שרירים

דלקת במפרק הירך עלולה להתפתח בגלל נזק לשריר כזה או אחר הפועלים סביב אזור הירך. הסיבה העיקרית לכך היא שימוש יתר. צריך לבדוק למה ניזוקו השרירים. האם הם מנוונים? האם הם קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים אנטגוניסטים? שרירים באזור המפשעה וברגל האחורית (Hamstrings) נפצעים באופן גדול יותר משרירים אחרים.

שרירים שעלולים להיפגע ולגרום להתפתחות דלקת במפרק הירך או כאבים בירך כוללים את:

 • קבוצת השרירים פושטי הירך – שריר העכוז הגדול (Gluteus maximus), שרירי המיתר (Hamstring), הראש הארוך של השריר הארבע ראשי (Rectus femoris) ועוד
 • וקבוצת השרירים מרחיקי הירך (The abductor muscle group) – השריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae)
 • קבוצת השרירים המקרבים (Adductor group) – המקרב הארוך (Adductor longuss) ועוד.

כך למשל נזק לשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) הממוקם ופועל בסמיכות למפרק הירך עלול לגרום להתפתחות כאבים בצד החיצוני של מפרק הירך ובמורד הירך.

פגיעות שיש ביכולתם להשליך כאב לירך

פגיעה בעמוד השדרה התחתון

נזקים בעמוד השדרה התחתון גורמים לרוב לכאבי גב תחתון שיכולים גם להקרין כאב אל הירך. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבים בירך. כאשר הדיסק הבין חולייתי או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב הסיאטי. הלחץ על העצב גורם:

 • לדלקת וכאב שיכול להופיע באזור הירך. מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגיים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

מגוון פתולוגיות בעמוד השדרה שעלול לגרום בין היתר להקרנות כאב לירך כוללות: בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק הגורמים ללחץ על שורש עצב מותני והתפתחות סיאטיקה, היצרות תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה ודלקות פרקים. דלקות פרקים שעלולות לפגוע במפרקי עמוד השדרה המותני כוללות את דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת זיהומית ועוד.

פגיעה במפרקי העצה והכסל

נזקים במפרקי העצה והכסל עלולים לגרום להתפתחות דלקת מקומית (סקרואילאיטיס). התוצאה יכולה להיות כאבים מקומיים בחלק האחורי של האגן ולעתים גם להקרנות כאב לאזור מפרק הירך.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – לאחר שעזב את חוט השדרה – יכולה לגרום גם לכאבי ירך. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה לכך היא שורש עצב פמורלי שנלכד באגן ומוביל לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה" (Meralgia-paresthetica). הסימפטומים והסימנים מפגיעה זו יכללו כאבים באזור הירך וחסרים תחושתיים בירך.

References:

: Peat G et al. Epidemiology of hip and knee pain and its impact on overall health status in older adults. Rheumatology (Oxford). 2004 Apr;43(4):497-504. https://academic.oup.com/rheumatology/article/43/4/497/1785060

: Christmas C et al. Prevalence of hip pain among older adults: results from the Third National Health and Nutrition Examination Survey. J Am Geriatr Soc. 2002 Dec;50(12):2019-25. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12473007/

: Chamberlain R et al. Hip Pain in Adults: Evaluation and Differential Diagnosis. Am Fam Physician. 2021 Jan 15;103(2):81-89. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2021/0115/p81.html

: Paoloni J et al. Approach to the adult with unspecified hip pain. UpToDate. Updated Jun 14, 2023. https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-adult-with-unspecified-hip-pain

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך מה גורם לזה

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

כאבי גדילה אבחון וטיפול

כאבי גדילה אבחון וטיפול

כאבי גדילה יופיעו בערב או בלילה אצל בנים ובנות בגילאים 3 – 12 ויכללו לרוב את שרירי הרגליים. מיחושי רגליים אלו עלולים להיות חריפים ואף להעיר את הילד משנתו. אם זאת, הם אינם פוגעים במפרקים ועל כן לא יוצרים מגבלות תנועה תנועה או הפרעות אחרות.

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

שינויי מזג אוויר וכאב פרקים? האם יש קשר? אנשים רבים בטוחים שלמזג האוויר יש יכולת להשפיע על דלקות הפרקים שלהם. ישנם חולים שמתהדרים ביכולת לחזות את מזג האוויר בזכות הכאבים שמופיעים במפרקים שלהם בעת שינויים כאלה ואחרים במזג האוויר.