פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

כל הפציעות פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי אינן שכיחות. עם זאת עבור הספורטאי שמסיים את חייו כספורטאי מדובר בלא פחות מטרגדיה. אכן פציעות מהוות עובדת חיים עבור ספורטאים. גם ספורטאי, המרוויח לעתים כסף רב מעיסוקו אינו מוחסן מפניהן. לעתים הצד הכלכלי של העניין הופכת את הפציעה "לכואבת יותר". קריירה מקצועית בספורט היא חלומם של רבים המקדישים לכך את חייהם. חשוב להיות מודע לפציעות שעלולות לעצור קריירה של ספורטאים.

ספורטאים בענפי ספורט רבים משקיעים באימונים קשים ומאתגרים לאורך שנים כדי ליהנות מקריירה מקצועית בספורט. פציעות ספורט מהוות מכשול מאתגר. לעתים הפציעות האלה כל כך קשות שהן מסיימות את הקריירה של הספורטאי. בין יתר הפציעות שיש ביכולתן לסיים קריירה של ספורטאי נציין:

לרקמות הללו יש תפקיד קריטי בייצוב מפרקי הברך והקרסול. לעתים, גם לאחר ניתוח שמשחזר את הרקמה הקרועה יש קושי לשחזר את יכולת הייצוב הזאת. המפתח הוא על כן מניעת הפציעות.

פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי – רקע

פציעות הן סיכון נפוץ ומצער עבור ספורטאים המתחרים ברמה גבוהה של ביצועים פיזיים. עם זאת לא לכל הפציעות גורל דומה. פציעות מסוימות יכולות להיות קלות ולהחלים עם טיפול נכון ומנוחה, בעוד שאחרות יכולות להיות חמורות יותר ועלולות לסיים את הקריירה של ספורטאי. שכיחות הפציעות שמסיימות את הקריירה היא דאגה רצינית עבור ספורטאים מקצועיים רבים ומעסיקיהם.

פציעות יכולות להתרחש בכל שלב בקריירה של ספורטאי, אך חלקן נוטות יותר לסיים את הקריירה מאחרות. לדוגמה, פגיעות בעמוד השדרה, פגיעות מוח טראומטיות ונזק חמור למפרקים יכולים להשפיע לטווח ארוך על בריאותו הפיזית והנפשית של ספורטאי, כמו גם על יכולתו לתפקד ברמה גבוהה.

על פי מחקר של איגוד מאמני האתלטיקה הלאומי, הגורמים השכיחים ביותר לפציעות סיום קריירה בספורט מקצועני הם:

 • מגע עם שחקן אחר (40%)
 • שימוש יתר (30%)
 • מגע אלים עם הקרקע או עם הציוד הציוד (15%)

המחקר מצא גם כי הגיל הממוצע של ספורטאים שסבלו מפציעות שסיימו את הקריירה שלהם היה 27.4 שנים. אורך הקריירה הממוצע של ספורטאים אלה היה 5.6 שנים. שכיחות פציעות סיום הקריירה משתנה לפי ענפי ספורט:

 • פוטבול אמריקאי הוא בעל השיעור הגבוה ביותר (8.3%)
 • כדורסל (4.3%)
 • בייסבול (3.9%)
 • הוקי (3.1%)

ההשפעה של פציעות שמסיימות את הקריירה על ספורטאים ובני משפחותיהם יכולה להיות הרסנית. הספורטאים הללו עלולים להתמודד עם קשיים כלכליים, מצוקה רגשית ואיכות חיים ירודה. לכן, חשוב למנוע פציעות ולטפל בהן בהקדם האפשרי, ולספק תמיכה ומשאבים הולמים לספורטאים שנאלצים לפרוש עקב פציעה.

פציעות שכיחות שמסיימות קריירה

ספורטאים חובבים וספורטאים מקצועיים נמצאים בסיכון לפציעה בכל פעם שהם מתאמנים או מתחרים. רוב פציעות הספורט מחלימות ומאפשרות לספורטאי לחזור למגרשים לאחר שיקום. אך יש פציעות שלא מתנהלות באופן הזה. בכל הנוגע לשיקום וחזרה למגרשים פציעות גידים או רצועות גרועות יותר מפריקה או עצמות שבורות. בפציעות מסוימות גם לאחר תהליך שיקומי קפדני קיים קושי להחזיר את היכולות של הספורטאי. פציעות כאלה כוללות בין היתר:

קרע רצועה צולבת קדמית

הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) היא מבנה חיוני המייצב את מפרק הברך ומונע סיבוב יתר. כאשר ה-ACL נקרע, הברך הופכת לא יציבה ומועדת לנזק נוסף. קרעים ב-ACL דורשים לעתים קרובות ניתוח ושיקום נרחב, ועלולים לגרום לכאב כרוני, נוקשות ודלקת מפרקים ניוונית. ספורטאים רבים הסובלים מקרע ACL לעולם לא חוזרים לרמת הביצועים שלהם לפני הפציעה, או נאלצים לפרוש עקב פציעות חוזרות או סיבוכים.

קרע בגיד אכילס

גיד אכילס הוא רצועה חזקה של רקמה המחברת בין שרירי השוק לעצם העקב. הוא מאפשר לכף הרגל להדוף את הקרקע ולהניע את הגוף קדימה. כאשר גיד אכילס נקרע, הוא גורם לכאב פתאומי ועז בחלק האחורי של הקרסול, ואחריו נפיחות וקושי בהליכה. קרעים בגיד אכילס נגרמים לעיתים קרובות כתוצאה מתנועות מתפרצות או שימוש יתר, והם שכיחים יותר בקרב ספורטאים מבוגרים או כאלה עם פציעות קודמות. ניתוח נדרש בדרך כלל כדי לתקן את הגיד, ואחריו תקופת החלמה ארוכה שעשויה להימשך עד שנה. חלק מהספורטאים לעולם לא יחזרו למלוא כוחם ומהירותם לאחר קרע בגיד אכילס.

פציעה בחוט השדרה

חוט השדרה הוא צרור עצבים העובר מהמוח לגב התחתון, ומעביר אותות השולטים בתנועה ובתחושה. חבלה בחוט השדרה היא חבורה או נפיחות של חוט השדרה הנגרמת על ידי השפעה ישירה או דחיסה. בהתאם למיקום ולחומרת הפגיעה, פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק זמני או קבוע, אובדן תחושה או תפקוד לקוי של איברים שונים. חבלות בעמוד השדרה הן פציעות נדירות אך הרסניות שיכולות להתרחש בענפי ספורט מגע כגון כדורגל, רוגבי או הוקי. לעתים קרובות הם דורשים ניתוח חירום וטיפול נמרץ, ועלולים לגרום לנכות לכל החיים או למוות.

פריצה קשה של דיסק

הדיסק הבין חולייתי משמש ככרית בין חוליות עמוד השדרה. פריצת דיסק היא מצב שבו חלק מהדיסק הבין חולייתי בולט ממקומו הרגיל ולוחץ על שורש עצב. זה יכול לגרום לכאב, חוסר תחושה, עקצוץ או חולשה באזור הפגוע, אשר עלול להקרין לחלקים אחרים של הגוף. פריצות דיסק נגרמות לעיתים קרובות על ידי לחץ חוזר ונשנה או טראומה בעמוד השדרה, והן שכיחות יותר בקרב ספורטאים מבוגרים או אלה עם יציבה או גמישות לקויה. פריצות דיסק יכולות להגביל את טווח התנועה והביצועים של הספורטאי, ועלולות להוביל לכאב כרוני או נזק עצבי.

שברים בשתי העצמות ברגל ימין

השוקה והפיבולה הן שתי העצמות המרכיבות את הרגל התחתונה. הם תומכים במשקל הגוף ומאפשרים תנועה במפרקי הקרסול והברך. שברים בשתי העצמות ברגל ימין הם פציעות חמורות שיכולות להתרחש עקב טראומה בעלת השפעה גבוהה כגון נפילות, התנגשויות או כוחות פיתול. הם גורמים לכאב עז, נפיחות, עיוות וחוסר יכולת לשאת משקל על הרגל הפגועה. שברים בשתי העצמות ברגל ימין דורשים לעתים קרובות ניתוח כדי לקבע את העצמות עם פלטות, ברגים, מוטות או סיכות. ההחלמה עשויה להימשך מספר חודשים או יותר, בהתאם לסוג והיקף השבר. שברים בשתי העצמות ברגל ימין עלולים לפגוע בניידות וביציבות של ספורטאי, ועלולים לגרום לסיבוכים כגון זיהום, אי-איחוד, תקלה או תסמונת המדור.

פציעות נוספות שעלולות לסיים קריירה של ספורטאי כוללות:

 • פציעה בגיד הפיקה
 • תסמונת שלאחר זעזוע מוח (post concussion syndrome)
 • שברים של הלסת
 • שבר בעמוד השדרה

אלו הן כמה דוגמאות לפציעות שעלולות לסיים את הקריירה של ספורטאי. עם זאת, ישנם גורמים רבים אחרים המשפיעים על התאוששות הספורטאי וחזרתו לספורט. בין הגורמים נציין:

 • גיל, רמת כושר, מוטיבציה, מצב פסיכולוגי, טיפול רפואי, תוכנית שיקום ומערכת תמיכה

חלק מהספורטאים עשויים להתגבר על פציעות אלה ולחדש את הקריירה שלהם עם נחישות והתמדה. ספורטאים אחרים עשויים להחליט לפרוש או לעסוק בתחומי עניין אחרים. לכאורה מדובר בפציעות שקל לתקן באופן כירורגי אך מסיבות שונות השיקום של הפציעה אינו פשוט והספורטאים הללו מתקשים לחזור למגרשים. בחלק מהמקרים הספורטאים חוזרים לאימונים ותחרויות ותוך זמן קצר הפציעה המקורית מתרחשת שוב והם נאלצים לפרוש.

פציעות שמסיימות קריירה – עדיף למנוע

ועל כן הדרך הנכונה לצעוד בה כספורטאים ובפרט כאשר מדובר בספורטאים מקצועיים היא מניעת הפציעות. מניעת פציעות ספורט בכלל ומניעת פציעות שמסיימות קריירה בפרט הוא תהליך שמעורבים בו מספר גורמים. כירופרקט שמתמחה בתחום יערוך את הבדיקות גופניות המקדימות של הספורטאי. הכירופרקט יאתר נקודות תורפה בגוף וימליץ כיצד לנטרלן טרם כניסה לעומס אימונים ומשחקים. בהמשך עונת האימונים והמשחקים יוסיף הכירופרקט לוודא:

 • שכללי האימון הגופני הנכונים נשמרים
 • יקפיד על בדיקות תקופתיות
 • וכאשר יתעורר הצורך יטפל וישקם פציעות שמתרחשות.

ההורים של הספורטאי צריכים להעמיד מטרות הגיוניות. מטרות מופרכות עלולות לגרום לעודף מוטיבציה ופציעות. מאמן הכושר חייב להקנות הרגלי אימון נכונים. האתלט, מתוך הבנה שגופו הוא כלי עבודתו חייב להקפיד על כללי האימון הנכונים ולבלום את פעילותו כאשר מתפתחת פציעה.

המחקר

פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי
פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

החוקרים עקבו במשך שנתיים אחר 559 שחקני כדורגל אמריקאי. המחקר נסב על פציעות שמסיימות קריירה. שחקנים אלה עברו בין השנים 2003 – 2013 מגוון ניתוחים לתיקון פציעות אורתופדיות שונות. בין היתר עברו השחקנים הפצועים פרוצדורות כירורגיות:

 • כדי לשחזר רצועה צולבת קרועה בברך
 • לתיקון כירורגי של גיד אכילס וגיד הפיקה
 • לאיחוי שברים ופריקות של עצמות
 • לתיקון הרניה (בקע).

ממצאי המחקר

באופן כללי 79% מהמנותחים חזרו לשחק. במדידת החזרה למגרש על פי סוג הפציעה מתברר:

 • 90% מהשחקנים שסבלו משברים בידיים או ברגליים או מהרניה חזרו לשחק
 • רק 50% מהשחקנים שנפצעו בגיד הפיקה חזרו למגרשים
 • 73% מהשחקנים שנפצעו בגיד אכילס חזרו למגרשים
 • 82% מהשחקנים שפצעו את הרצועה הצולבת הקדמית חזרו למגרשים.

כמו כן נמצא שהשחקנים שנפצעו בגיד הפיקה או ברצועה הצולבת הקדמית:

 • נמצאו בסיכון גבוה יותר לאבד את המיומנות שלהם במגרשים

מסקנות החוקרים

פציעות שיש להן את הסיכוי הגדול ביותר לעצור קריירה של ספורטאי פעיל כוללות:

 • פציעה של הרצועה הצולבת בברך, גיד אכילס וגיד הפיקה

לטענת החוקרים הסיבה לכך היא התפקיד בתפקיד של רקמות אלה בייצוב מפרקי הברך והקרסול. עוד אומרים החוקרים:

 • ניתן לתקן את הנזק ברקמות הללו באופן כירורגי בקלות יחסית
 • קשה לשחזר את היכולות הראשוניות של הרקמות המנותחות

June 16, 2016, American Journal of Sports Medicine

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר סיכון לשבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים. 

יציבה לקויה מה גורם לה

יציבה לקויה מה גורם לה

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי.