פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי אינן שכיחות. עם זאת עבור הספורטאי הזה שמסיים את חייו כספורטאי מדובר בלא פחות מטרגדיה. אכן פציעות מהוות עובדת חיים עבור ספורטאים וספורטאי, המרוויח לעתים כסף רב מספורט אינו מוחסן מפני פציעות. לעתים הצד הכלכלי של העניין הופכת את הפציעה "לכואבת יותר". קריירה מקצועית בספורט היא חלומם של רבים המקדישים לכך את חייהם. חשוב להיות מודע לפציעות שעלולות לעצור קריירה של ספורטאים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כדורגלנים, כדורסלנים, אתלטים וספורטאים נוספים ממגוון רחב של ענפי ספורט אחרים מקדישים שעות ארוכות של אימונים קשים ומאתגרים לאורך שנים כדי ליהנות מקריירה מקצועית בספורט. פציעות ספורט מהוות מכשול. לעתים פציעות אלה כול כך קשות שהן מסיימות את הקריירה שלהם. בין יתר הפציעות מהסוג הזה מונים החוקרים את הקרע של הרצועה הצולבת בברך, קרע או דלקת בגיד אכילס ודלקת בגיד הפיקה. לרקמות הללו יש תפקיד קריטי בייצוב מפרקי הברך והקרסול. ומתברר שגם לאחר ניתוח כזה או אחר שמשחזר את השלמות האנטומית של הרקמה יש קושי לשחזר את יכולת הייצוב הזאת. המפתח הוא על כן מניעת הפציעות.

  {loadposition inside-page}

  פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי – רקע

  פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי
  פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

  ספורטאים חובבים וספורטאים מקצועיים נמצאים בסיכון לפציעה בכול פעם שהם מתאמנים או מתחרים. רוב פציעות הספורט מחלימות ומאפשרות לאחר תהליך שיקומי חזרה של הספורטאי אל המגרשים אך ישנן פציעות שלא מתנהלות באופן הזה. מתברר שבכול הנוגע לשיקום מלא וחזרה למגרשים פציעות של גידים או רצועות עלולות להתברר כגרועות יותר מפריקה או שבר של עצמות.

  יותר מפציעות אחרות, בחלק ניכר מהמקרים קרע ברצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament – ACL) או פציעה בגיד הפיקה או פציעה בגיד אכילס אינן מאפשרות חזרה מלאה ליכולות של הספורטאי גם לאחר תהליך שיקומי קפדני. לכאורה מדובר בפציעות שקל לתקן אותן כירורגית אך מסיבות שונות השיקום של הפציעה אינו פשוט והספורטאים הללו לא יכולים לחזור למגרשים. בחלק מהמקרים הספורטאים חוזרים לאימנים ותחרויות ותוך זמן קצר הפציעה המקורית מתרחשת שוב והם נאלצים לפרוש.

  פציעות נוספות שמעלות את הסבירות לסיום קריירה של ספורטאי מלבד קרע של רצועות בברך או קרע של גיד הפיקה או של גיד אכילס נמנה תסמונת שלאחר זעזוע מוח (post concussion syndrom), פציעות של חוט השדרה, פריצות דיסקים, שברים של הלסת, שברים בעמוד השדרה, שברים בעצמות אחרות בגפיים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פציעות שמסיימות קריירה – עדיף למנוע

   ועל כן הדרך הנכונה לצעוד בה כספורטאים ובפרט כאשר מדובר בספורטאים מקצועים היא מניעת הפציעות. מניעת פציעות ספורט בכלל ומניעת פציעות שמסיימות קריירה בפרט הוא תהליך שמוערבים בו מספר גורמים. כירופרקט שמתמחה בתחום יערוך את הבדיקות גופניות המקדימות הנדרשות לאיתור נקודות תורפה בגוף ולנטרלן טרם כניסה לעומס אימונים ומשחקים. בהמשך עונת האימונים והמשחקים יוסיף הכירופרקט לוודא שכללי האימון הגופני הנכונים נשמרים, יקפיד על בדיקות תקופתיות וכאשר יתעורר הצורך יטפל וישקם פציעות שמתרחשות.

   ההורים של הספורטאי צריכים להעמיד מטרות הגיוניות. מטרות מופרכות עלולות לגרום לעודף מוטיבציה ופציעות. המאמן חייב להקנות הרגלי אימון נכונים. האתלט, מתוך הבנה שגופו הוא כלי עבודתו חייב להקפיד על כללי האימון הנכונים ולבלום את פעילותו כאשר מתפתחת פציעה.

   המחקר

   החוקרים בצעו מעקב במשך שנתיים אחר 559 שחקני כדורגל אמריקאי שעברו בין השנים 2003 – 2013 מגוון ניתוחים לתיקון פציעות אורתופדיות שונות. בין היתר עברו השחקנים הפצועים פרוצדורות כירורגיות כדי לשחזר רצועה צולבת קרועה בברך, לתיקון כירורגי של גיד אכילס וגיד הפיקה, שברים ופריקות של עצמות, תיקון הרניה (בקע) על רקע פעילות ספורטיבית ועוד. המחקר נסב על פציעות שמסיימות קריירה.

   ממצאי המחקר

   באופן כללי 79% מהמנותחים חזרו לשחק. במדידת החזרה למגרש על פי סוג הפציעה מתברר שהחזרה למגרשים של שחקנים שסבלו משברים בידיים או ברגליים או מהרניה הייתה הגבוהה ביותר ועמדה על 90%. שיעור החזרה למגרשים בקרב שחקנים שנפצעו בגיד הפיקה עמד על 50% בלבד, שיעור החזרה למגרשים בקרב שחקנים שנפצעו בגיד אכילס עמד על 73% בלבד ושיעור החזרה למגרשים בקרב שחקנים שפצעו את הרצועה הצולבת הקדמית עמד על 82% בלבד. כמו כן נמצא שהשחקנים שנפצעו בגיד הפיקה או ברצועה הצולבת הקדמית נמצאו בסיכון גבוה יותר לאבד את המיומנות שלהם במגרשים.

   מסקנות החוקרים

   לפציעות של הרצועה הצולבת בברך, גיד אכילס וגיד הפיקה יש את הסיכוי הגדול ביותר לעצור קריירה של ספורטאי פעיל. הסיבות לטענת החוקרים קשורות בתפקיד של רקמות אלה בייצוב מפרקי הברך והקרסול. ולמרות שניתן לתקן את הנזק באופן כירורגי בקלות יחסית קשה להביא את הרקמות הללו ליכולות שלהן טרם פציעה.

   June 16, 2016, American Journal of Sports Medicine

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה