קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך היא פציעת ספורט שכיחה ביותר. מדוע הרצועה הצולבת בברך נוטה לחזור ולהיקרע? האם זה קשור לשיקום לא מוצלח? קרע של הרצועה הצולבת ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים. במקרים רבים מעדיפים הספורטאים שהרצועה הצולבת הקדמית שלהם נקרעה לבצע שיחזור כירורגי שלה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אלא שרצועה ששוחזרה מצויה בסיכון גבוה לקרע חוזר. מתברר שספורטאים שבעקבות קרע של הרצועה הצולבת הקדמית עברו ניתוח לשחזור הרצועה מצויים בסיכון גבוה פי 6 לקרוע אותה שוב. קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך היא על כן בעיה קשה המסיימת קריירה ספורטיבית של ספורטאי עלית רבים. המחקר המסוקר כאן נמשך שנתיים ועקב אחר ספורטאים שעברו ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת מיום ביצוע הניתוח. השוואה, חשוב לציין, בוצעה מול קבוצת ביקורת של ספורטאים שלא חוו פציעת ברך מעולם.

  {loadposition inside-page}

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך – רקע

  כאבי ברכיים מהווים תופעה שכיחה ביותר. הגורם לכך הוא לרוב נזק מצטבר על רקע ביצוע תנועות וחשיפה לעומסים חוזרניים. גורם נוסף הוא נזקי חבלה כמו אלו שעלולים להתרחש בגלל נפילה, פציעת ספורט ועוד. בין נזקי החבלה השכיחים בברך נמנה מתיחת שריר, תסמונת פטלופמורל, קרע מיניסקוס וקרע רצועה ובעיקר קרע של הרצועה הצולבת הקדמית. רצועות הברך השונות מורכבות מרקמת חיבור סיבית וקולגן. תפקידן לייצב את הברך ולמנוע חריגה בטווחי התנועה ועקב כך למנוע פציעה. קרע ברצועה הצולבת בברך מהווה את אחת מפציעות הברכיים השכיחות.

  הרצועות העיקריות בברך

  ארבע רצועות עיקריות מחזקות ומייצבות את קופסית ומפרק הברך כולל רצועה פנימית שמחברת את עצם השוק אל עצם הירך ומייצבת את הצד הפנימי של מפרק הברך, רצועה חיצונית שמחברת את עצם השוקה אל עצם הירך ומייצבת את הצד החיצוני של מפרק הברך, רצועה צולבת קדמית שממוקמת בין החלק הקדמי של עצם השוקה לחלק האחורי של עצם הירך ומייצבת את הברך בתנועות סיבוביות ובתנועות לפנים של עצם השוקה, רצועה צולבת אחורית שממוקמת בין חלק האחורי של עצם השוקה לחלק הקדמי של עצם הירך ומייצבת את הברך בתנועות לאחור של עצם השוקה.

  קרע של הרצועה הצולבת הקדמית היא פציעה שכיחה ושיחזור של הרצועה הזאת היא פרוצדורה רפואית שכיחה. הסיכוי לביצוע ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית גבוה פי 6 בקרב אנשים שכבר קרעו את הרצועה הזאת במהלך שנתיים האחרונות ועקב כך עברו ניתוח שיחזור.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך
   קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

   מטרת המחקר הייתה לזהות את הרמת הסיכון לניתוח שיחזור חוזר  שבה נמצאים ספורטאים במהלך 24 החודשים מאז שקרעו לראשונה את הרצועה הצולבת ועברו ניתוח לשחזור הרצועה. לצורך המחקר ניתחו החוקרים מידע רלוונטי אודות 78 אנשים 59 מהם נשים ו19 גברים בגילים 10 – 25 שנים שעברו ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית והיו מוכנים לחזור למגרשי הספורט. המידע של קבוצת מחקר זאת הושווה לקבוצה של 47 ספורטאים בריאים בגילים דומים. החוקרים עקבו אחר כול אחד מהאנשים הללו לאורך 24 חודשים.

   ממצאי המחקר

   23 מחברי קבוצת המחקר ו4 מחברי קבוצת הביקורת סבלו מקרע של הרצועה הצולבת הקדמית. בקרב חברי קבות המחקר נשים היו בסיכון כפול לסבול מפציעה של הברך השנייה (לא הברך שנפצעה בעבר). באופן כולל 29.5% מחברי קבוצת המחקר סבלו מקרע חוזר של הרצועה הצולבת הקדמית בתוך 24 חודשים מיום הניתוח הראשוני שבוצע כדי לשחזר את הקרע. 20.5% מחברי קבוצת המחקר סבלו פציעה ברגל השנייה עם רוב נשי מובהק.

   מסקנות החוקרים

   המחקר שלנו מייצג את הדוח הראשון על הסיכון הגבוה שבו נמצאים ספורטאים צעירים החוזרים לספורט לקרע חוזרני של הרצועה הצולבת הקדמית בתוך שנתיים מיום הניתוח הראשון שעברו לשחזור הרצועה. המידע הזה צריך להפנות את תשומת הלב לכול נושא השיקום של הברך לאחר ניתוח מהסוג הזה. האם השיקום צריך להיות ארוך יותר?

   American Orthopedic Society for Sports Medicine, July 2013

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,