פציעות ספורט בקרב נשים
פציעות ספורט בקרב נשים

פציעות ספורט בקרב נשים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ספורט בקרב נשים מהוות תלונה שכיחה ביותר. לנשים אתלטיות יש סיכויים גבוהים יותר להיפצע מפעילות גופנית בהשוואה לגברים בתחום. הברכיים ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית הם נקודות התורפה של הנשים שעוסקות בפעילות גופנית משמעותית.

מסיבות שונות שאינן מצויות בתחומי הידע של כותב מאמר זה החלו נשים לעסוק בספורט באופן משמעותי במאה שנים האחרונות בלבד. רק ב1972 עבר התיקון לחוק האמריקאי שאסר על הפלייה על רקע של מין במתן תקציבים לספורט. קצב הגידול של מספר הנשים העוסקות בספורט גדול פי כמה משל גברים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות ספורט בקרב נשים – רקע

פציעות ספורט בקרב נשיםהיתרונות של עשייה ספורטיבית אצל נשים הם ענקיים. על פי מחקרים רבים נשים העוסקות בספורט פחות חשופות ליחסי ניצול. יש להן פחות סיכוי להיכנס להריון בגיל העשרה. נשים העוסקות בספורט נוטות פחות להשתמש בסמים ולצרוך כימיקלים אחרים. לספורטאיות ישנה נטייה פחותה להשמנה ולמחלות לב וסרטן השד. לנשים ספורטאיות מסת עצם טובה יותר, דימוי גוף בריא יותר וביטחון עצמי גבוה. 

מחקרים אחרים מוצאים שלנשים ספורטאיות יש סיכוי גדול יותר לסיים את לימודי התיכון ולהמשיך לקולג’, לנשים ספורטאיות יש יכולת משופרת להציב מטרות ולחתור להשגתן וכמובן את היכולת לעבוד בצוות.

 שכיחות

למרבה הצער ישנם הרבה מחקרים המעידים על כך שנשים ספורטאיות חשופות באופן משמעותי יותר מגברים לפציעות ספורט בעיקר לפציעות ברכיים.

פציעות ברכיים בקרב נשים

פציעת הברך השכיחה ביותר בקרב נשים היא פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך. לרוב נשים וגברים העוסקים באותו ספורט יסבלו מאותם פציעות ספורט. אלא שהשוני הייחודי במבנה האנטומי והפיזיולוגי של האישה חושף נקודות תורפה וכאמור סיכון מוגבר לפציעות ברכיים. מחקר חדש שנעשה על מדגם גדול של 6100 סטודנטים מצא שסיכויי הנשים להיפצע גבוה ב %14 מזה של גברים העוסקים באותו סוג ספורט (כדורגל אמריקאי, כדור סל). אזורי הגוף הפגיעים ביותר הינם על פי המחקר הזה הברכיים והקרסוליים. עיקר רגישותן של נשים (פי 3 -8 מגברים) הינה לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך. 

מחקרים אחרים מוצאים שהאישה הספורטאית מצויה ברמת סיכון של פי 4 עד פי 10 לסבול מפציעת ברך בהשוואה לגבר הספורטאי. גם אלו זיהו את הרצועה הצולבת הקדמית כנקודת התורפה העיקרית. קרע ברצועה הצולבת הקדמית מצריך טיפול כירורגי ושיקום מפרך. לפציעה הזאת ולטיפול הכירורגי הנלווה יש משמעות כלכלית ואישית כבדה וכן משמעות ארוכת טווח לגבי תפקוד הברך ברבות השנים. 

הגורמים וגורמי הסיכון

למה נשים פגיעות יותר מגברים לפציעות בכלל ולפציעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך בפרט? תאוריות רבות ומחקרים אין סוף מיחסים פגיעות זו לשוני במבנה האנטומי, לתפקוד העצבי שרירי של האישה ולחיישני ההורמון אסטרוגן המצויים ברצועות התומכות בברכי האישה. להלן הסיבות העיקריות לפגיעות ברכיים בקרב נשים:

הרצועה הצולבת הקדמית

הרצועה הצולבת הקדמית מחברת את עצם הירך עם עצם השוק ומקנה את היציבות לברך. לרצועה זו יש תפקיד במניעת עצם השוק קדימה ולהסתובב פנימה. בגלל מבנה הברך הייחודי של האישה לרצועה הצולבת הקדמית יש טווח תנועה מוגבל. הגבלה זו מעלה את הסיכון לפגיעה ברצועה על ידי צביטה פנימית בעיקר בעת סיבוב ו/או נעילת יתר של הברך .

השפעה הורמונאלית

להורמונים אסטרוגן, פרוגסטרון ורלקסין יש חיישנים על הרצועה הצולבת הקדמית. לתכונה פיזיולוגית זו יש השלכות לגבי גמישות היתר של הרצועה ועל השוני המבני של התאים המרכיבים את הרצועה. רצועה גמישה מידי משמעותה תמיכה מופחת וסיכון מוגבר לפציעות. מחקרים שונים מצאו שאכן לפני הביוץ הסיכון לפציעה של הרצועה הזאת גדול יותר.

גודלה של זווית Q

זווית Q זווית Q היא הזווית הנוצרת כאשר אנו מותחים קו מהזיז הקדמי העליון של האגן (ASIS) למרכז פיקת הברך וקו שני ממרכז הפיקה לזיז עצם השוק (tibial tubercle) . זווית זו נקבעת על ידי רוחבו של האגן. לנשים לרוב יש אגן רחב יותר משל גברים ועל כן זווית Q גדולה יותר. זווית Q גדולה משמעותה עומס גדול יותר על הרצועה ועל תפקוד המפרק הפטלופמורלי הברך. לזווית מוגדלת יש גם השפעה על מידת הפרונציה של כף הרגל ועל כן ללחץ נוסף על הברכיים.

חוסר איזון שרירי של הרגליים

האיזון בכוח השרירי וביכולת גיוס השריר לביצוע עבודה הוא חיוני ליציבות ולתפקוד הברך. מחקרים מראים חוסר איזון בקרב נשים בין השריר הארבע ראשי הקדמי ולשרירי המיתר מאחור. השריר הארבע ראשי חזק יותר אצל נשים ומהווה מקור עיקרי לתמיכה בברך. אצל גברים קיים איזון טוב יותר ועל כן יציבות והגנה טובה יותר על הברך.

אופן ביצוע תנועות

במהלך פעילות גופנית ומאמצים הכרוכים בניתורים, נחיתות ושינויי כיוון נחשפת הברך והרצועה הצולבת הקדמית לעומסים מוגברים. דבר זה נכון בעיקר לגבי נשים שנוטות לבצע את הפעולות הללו עם ברכיים ישרות בהשוואה לאופן הביצוע אצל גברים. התנהלות זאת גורמת לעומס גבוה יותר על הברכיים (הגדול פי ארבע ממשקל הגוף) וגם מעודד נעילת יתר של הברך. נעילת יתר של הברך הוא אחד המנגנונים השכיחים לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית.

שרירי ליבה

לנשים שרירי ליבה חלשים יותר משל גברים. שרירי ליבה חזקים תומכים בגוף ומונעים ביצוע תנועות “לא נכונות” הכרוכות בביומכניקה לקויה וברמת סיכון מוגברת לפציעה. לנוכח עובדה זו גברים חסינים יותר לפציעות הנגרמות בגין אובדן שליטה על המיקום היחסי של חלקי הגוף השונים בעת פעילות ספורט.

מניעה 

לא ניתן לשנות את המבנה האנטומי. יש להשקיע בשינוי אופן ביצוע מוטורי נכון של פעולות. בתוכנית מחקרית בשם ספורטמטריק פותחה בארצות הברית נלקחו 366 אתלטיות ועברו אימוני חיזוק ושיפור סנסו מוטורי של שרירי המיתר ואימון מוטורי נכון של קפיצות ונחיתות על החלק הקדמי של כף הרגל עם ברכיים כפופות קמעה. בנות אלו הפחיתו באופן משמעותי את סיכויי הפציעות שלהן בהשוואה לקבוצת הביקורת. 

על פי סברתם של החוקרים נטייתן של נשים להיפצע יותר מגברים כתוצאה מעיסוק בספורט קשורה לשוני המובנה של גוף האישה. האם מדובר בשוני של הזוויות השונות בין חלקי הפרק או שמא שינויים באלסטיות של רקמות החיבור התומכות על שאלות אלו ואחרות נדרשים מחקרים נוספים. חשיבותו של מחקר זה הינו ביכולתו להתריע על הפגיעות הנשית ובכך להדגיש את הצורך של הספורטאית לבחור נכון את הספורט בו היא עוסקת ולהכין את עצמה בצורה יסודית יותר (חימום, הדרגתיות, אמצעי הגנה ועוד). 

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים לברכיים ובכללם: קרע במיניסקוס, שחיקת סחוס בברך, כמו כן קראו אודות ההשפעות של  ביומכניקה לקויה על התפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים בברכיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן