פציעות ספורט בקרב נשים
פציעות ספורט בקרב נשים

פציעות ספורט בקרב נשים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ספורט בקרב נשים מהווים עניין שכיח ביותר. לנשים אתלטיות יש סיכויים גבוהים יותר להיפצע מפעילות גופנית בהשוואה לגברים בתחום. הברכיים ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית הם נקודות התורפה של הנשים שעוסקות בפעילות גופנית משמעותית.

מסיבות שונות שאינן מצויות בתחומי הידע של כותב מאמר זה החלו נשים לעסוק בספורט באופן משמעותי רק במאה שנים האחרונות בלבד. רק בשנת 1972 עבר התיקון לחוק האמריקאי שאסר על הפלייה על רקע של מין במתן תקציבים לספורט. קצב הגידול של מספר הנשים העוסקות בספורט גדול פי כמה משל גברים. מטבע הדברים הגידול המספרי הזה מוביל לריפוי פציעות ספורט בקרב נשים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות ספורט בקרב נשים – רקע

פציעות ספורט בקרב נשים
פציעות ספורט בקרב נשים

היתרונות של עשייה ספורטיבית אצל נשים הם ענקיים. על פי מחקרים רבים נשים העוסקות בספורט פחות חשופות ליחסי ניצול. יש להן פחות סיכוי להיכנס להריון בגיל העשרה. נשים העוסקות בספורט נוטות פחות להשתמש בסמים ולצרוך כימיקלים אחרים. לספורטאיות ישנה נטייה פחותה להשמנה ולמחלות לב וסרטן השד. לנשים ספורטאיות מסת עצם טובה יותר, דימוי גוף בריא יותר וביטחון עצמי גבוה.

מחקרים אחרים מוצאים שלנשים ספורטאיות יש סיכוי גדול יותר לסיים את לימודי התיכון ולהמשיך לקולג’, לנשים ספורטאיות יש יכולת משופרת להציב מטרות ולחתור להשגתן וכמובן את היכולת לעבוד בצוות.

פציעות ספורט בקרב נשים – שכיחות

למרבה הצער ישנם הרבה מחקרים המעידים על כך שנשים ספורטאיות חשופות באופן משמעותי יותר מגברים להתפתחות פציעות ספורט בעיקר לפציעות ברכיים. להלן פירוט של אזורים שבהם נמצא שנשים פגיעות יותר לפציעות מגברים:

פציעות ברכיים בקרב נשים

פציעת הברך השכיחה ביותר בקרב נשים היא פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך. לרוב נשים וגברים העוסקים באותו ספורט יסבלו מאותם פציעות ספורט. אלא שהשוני הייחודי במבנה האנטומי והפיזיולוגי של האישה חושף נקודות תורפה וכאמור סיכון מוגבר לפציעות ברכיים. מחקר חדש שנעשה על מדגם גדול של 6100 סטודנטים מצא שסיכויי הנשים להיפצע גבוה ב 14% מזה של גברים העוסקים באותו סוג ספורט (כדורגל אמריקאי, כדור סל). אזורי הגוף הפגיעים ביותר הנם על פי המחקר הזה הברכיים והקרסוליים. עיקר רגישותן של נשים (פי 3 – 8 מגברים) הנה לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך.

מחקרים אחרים מוצאים שהאישה הספורטאית מצויה ברמת סיכון של פי 4 עד פי 10 לסבול מפציעת ברך בהשוואה לגבר הספורטאי. גם אלו זיהו את הרצועה הצולבת הקדמית כנקודת התורפה העיקרית. קרע ברצועה הצולבת הקדמית מצריך טיפול כירורגי ושיקום מפרך. לפציעה הזאת ולטיפול הכירורגי הנלווה יש משמעות כלכלית ואישית כבדה וכן משמעות ארוכת טווח לגבי תפקוד הברך ברבות השנים. השכיחות הגבוהה יותר של נשים בהשוואה לגברים לפגיעה ברצועה הצולבת הקדמית נובעת מן הסתם ממספר סיבות כולל בין היתר חולשת שרירים (ארבע ראשי, שרירי המיתר), גמישות יתר של המפרקים, סיבות הורמונליות ועוד.

שברי מאמץ

יותר נשים סובלות משברי מאמץ מאשר גברים. הסיבות לכך הן קרבו לוודאי שהגברים מצוידים במסת שריר ומסת עצם גדולים יותר ואלה מסייעים להם לספוג זעזועים. במחקר מסוים שנעשה על נשים אתלטיות נמצא שנשים עם מסת שריר נמוכה בשוק היו בסיכון גבוה יותר לסבול משבר מאמץ בעצם השוק. הצפיפות של עצמות האישה מושפעת ממגוון דברים כולל משינויים הורמונליים, מחזור לא סידר, הפרעות אכילה וחסרים תזונתיים, ביוץ, אמצעי מניעה ועוד. על פניו נראה שאמצעי מניעה מסייעות למניעת שברי מאמץ בקרב נשים אתלטיות. גורמי סיכון להתפתחות שברי מאמץ בגפה התחתונה לגברים וגם לנשים כוללים גם ליקויים מבניים לאורך הגפה ובכלל זה כפות רגליים שטוחות או קשתות גבוהות ונוקשות, רגל אחת ארוכה יותר ועוד.

התסמונת המשולשת של האישה האתלטית

תסמונת המשולשת של האישה האתלטית (Female Athlete Triad Syndrome) מתרחשת בגלל אורח חיים של ספורטאיות עילית הכולל תכנית אימונים אינטנסיבית וצריכה קלורית נמוכה. התוצאה עלולה להיות שיבוש הורמונלי קשה המוביל להפרעות במחזור החודשי, עצירה בגדילה וירידה בצפיפות העצם. השלכה נוספת של תסמונת זאת והשיבוש ההורמונלי שנגרם בגללה היא עלייה בשכיחות הפציעות ובכלל זה שברים אוסטאופורוטיים. לעתים קרובות צפיפות העצם לא מצליחה להשתקם ממצב זה. זיהוי מוקדם של המצב וטיפול באמצעות הורמונים חלופיים עשויים להציל את האישה האתלטית ממצב ביש זה שעלול אף לסכן את חייה.

הגורמים וגורמי הסיכון לפציעות ספורט בקרב נשים

למה נשים פגיעות יותר מגברים להתרחשות פציעות ספורט בכלל ופציעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך בפרט? תאוריות רבות ומחקרים אין סוף מיחסים פגיעות זו לשוני במבנה האנטומי, לתפקוד העצבי שרירי של האישה ולחיישני ההורמון אסטרוגן המצויים ברצועות התומכות בברכי האישה. להלן הסיבות העיקריות לפגיעות ברכיים בקרב נשים:

הרצועה הצולבת הקדמית

הרצועה הצולבת הקדמית מחברת את עצם הירך עם עצם השוק ומקנה את היציבות לברך. לרצועה זו יש תפקיד במניעת עצם השוק קדימה ולהסתובב פנימה. בגלל מבנה הברך הייחודי של האישה לרצועה הצולבת הקדמית יש טווח תנועה מוגבל. הגבלה זו מעלה את הסיכון לפגיעה ברצועה על ידי צביטה פנימית בעיקר בעת סיבוב ו/או נעילת יתר של הברך .

השפעה הורמונלית

להורמונים אסטרוגן, פרוגסטרון ורלקסין יש חיישנים על הרצועה הצולבת הקדמית. לתכונה פיזיולוגית זו יש השלכות לגבי גמישות היתר של הרצועה ועל השוני המבני של התאים המרכיבים את הרצועה. רצועה גמישה מידי משמעותה תמיכה מופחת וסיכון מוגבר להתרחשות פציעות ספורט. מחקרים שונים מצאו שאכן לפני הביוץ הסיכון לפציעה של הרצועה הזאת גדול יותר.

גודלה של זווית Q

זווית Q גדולה יותר אצל נשים
זווית Q גדולה יותר אצל נשים

 זווית Q היא הזווית הנוצרת כאשר אנו מותחים קו מהזיז הקדמי העליון של האגן (ASIS) למרכז פיקת הברך וקו שני ממרכז הפיקה לזיז עצם השוק (tibial tubercle) . זווית זו נקבעת על ידי רוחבו של האגן. לנשים לרוב יש אגן רחב יותר משל גברים ועל כן זווית Q גדולה יותר. זווית Q גדולה משמעותה עומס גדול יותר על הרצועה ועל תפקוד המפרק הפטלו פמורלי בברך. לזווית מוגדלת יש גם השפעה על מידת הפרונציה של כף הרגל ועל כן ללחץ נוסף על הברכיים. אלה מעלים את הסיכון להתרחשות פציעות ספורט ובעיקר פציעות ברכיים בקרב נשים.

חוסר איזון שרירי של הרגליים

האיזון בכוח השרירי וביכולת גיוס השריר לביצוע עבודה הוא חיוני ליציבות ולתפקוד הברך. מחקרים מראים חוסר איזון בקרב נשים בין השריר הארבע ראשי הקדמי ולשרירי המיתר מאחור. השריר הארבע ראשי חזק יותר אצל נשים ומהווה מקור עיקרי לתמיכה בברך. אצל גברים קיים איזון טוב יותר ועל כן יציבות והגנה טובה יותר על הברך.

אופן ביצוע תנועות

במהלך פעילות גופנית ומאמצים הכרוכים בניתורים, נחיתות ושינויי כיוון נחשפת הברך והרצועה הצולבת הקדמית לעומסים מוגברים. דבר זה נכון בעיקר לגבי נשים שנוטות לבצע את הפעולות הללו עם ברכיים ישרות בהשוואה לאופן הביצוע אצל גברים. התנהלות זאת גורמת לעומס גבוה יותר על הברכיים (הגדול פי ארבע ממשקל הגוף) וגם מעודד נעילת יתר של הברך. נעילת יתר של הברך הוא אחד המנגנונים השכיחים לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית.

שרירי ליבה

לנשים שרירי ליבה חלשים יותר משל גברים. שרירי ליבה חזקים תומכים בגוף ומונעים ביצוע תנועות “לא נכונות” הכרוכות בביו מכניקה לקויה וברמת סיכון מוגברת לפציעה. לנוכח עובדה זו גברים חסינים יותר להתרחשות פציעות ספורט הנגרמות בגין אובדן שליטה על המיקום היחסי של חלקי הגוף השונים בעת פעילות ספורט.

מניעה של פציעות ספורט בקרב נשים

לא ניתן לשנות את המבנה האנטומי. יש להשקיע בשינוי אופן ביצוע מוטורי נכון של פעולות. בתכנית מחקרית בשם ספורט מטריק שפותחה בארצות הברית נלקחו 366 אתלטיות ועברו אימוני חיזוק ושיפור סנסו מוטורי של שרירי המיתר ואימון מוטורי נכון של קפיצות ונחיתות על החלק הקדמי של כף הרגל עם ברכיים כפופות קמעה. בנות אלו הפחיתו באופן משמעותי את מספר המקרים של פציעות ספורט בהשוואה לקבוצת הביקורת.

על פי סברתם של החוקרים נטייתן של נשים להיפצע יותר מגברים כתוצאה מעיסוק בספורט קשורה לשוני המובנה של גוף האישה. האם מדובר בשוני של הזוויות השונות בין חלקי הפרק או שמא שינויים באלסטיות של רקמות החיבור התומכות על שאלות אלו ואחרות נדרשים מחקרים נוספים. חשיבותו של מחקר זה היו ביכולתו להתריע על הפגיעות הנשית ובכך להדגיש את הצורך של הספורטאית לבחור נכון את הספורט בו היא עוסקת ולהכין את עצמה בצורה יסודית יותר (חימום, הדרגתיות, אמצעי הגנה ועוד).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן