פציעות ספורט בקרב נשים

פציעות ספורט בקרב נשים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות ספורט בקרב נשים מהווים עניין שכיח ביותר. לנשים אתלטיות יש סיכויים גבוהים יותר להיפצע מפעילות גופנית בהשוואה לגברים בתחום. הברכיים ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית הם נקודות התורפה של הנשים שעוסקות בפעילות גופנית משמעותית.

  מסיבות שונות שאינן מצויות בתחומי הידע של כותב מאמר זה החלו נשים לעסוק בספורט באופן משמעותי רק במאה שנים האחרונות בלבד. רק בשנת 1972 עבר התיקון לחוק האמריקאי שאסר על הפלייה על רקע של מין במתן תקציבים לספורט. קצב הגידול של מספר הנשים העוסקות בספורט גדול פי כמה משל גברים. מטבע הדברים הגידול המספרי הזה מוביל לריפוי פציעות ספורט בקרב נשים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פציעות ספורט בקרב נשים – רקע

   פציעות ספורט בקרב נשים
   פציעות ספורט בקרב נשים

   היתרונות של עשייה ספורטיבית אצל נשים הם ענקיים. על פי מחקרים רבים נשים העוסקות בספורט פחות חשופות ליחסי ניצול. יש להן פחות סיכוי להיכנס להריון בגיל העשרה. נשים העוסקות בספורט נוטות פחות להשתמש בסמים ולצרוך כימיקלים אחרים. לספורטאיות ישנה נטייה פחותה להשמנה ולמחלות לב וסרטן השד. לנשים ספורטאיות מסת עצם טובה יותר, דימוי גוף בריא יותר וביטחון עצמי גבוה.

   מחקרים אחרים מוצאים שלנשים ספורטאיות יש סיכוי גדול יותר לסיים את לימודי התיכון ולהמשיך לקולג', לנשים ספורטאיות יש יכולת משופרת להציב מטרות ולחתור להשגתן וכמובן את היכולת לעבוד בצוות.

   פציעות ספורט בקרב נשים – שכיחות

   למרבה הצער ישנם הרבה מחקרים המעידים על כך שנשים ספורטאיות חשופות באופן משמעותי יותר מגברים להתפתחות פציעות ספורט בעיקר לפציעות ברכיים. להלן פירוט של אזורים שבהם נמצא שנשים פגיעות יותר לפציעות מגברים:

   פציעות ברכיים בקרב נשים

   פציעת הברך השכיחה ביותר בקרב נשים היא פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך. לרוב נשים וגברים העוסקים באותו ספורט יסבלו מאותם פציעות ספורט. אלא שהשוני הייחודי במבנה האנטומי והפיזיולוגי של האישה חושף נקודות תורפה וכאמור סיכון מוגבר לפציעות ברכיים. מחקר חדש שנעשה על מדגם גדול של 6100 סטודנטים מצא שסיכויי הנשים להיפצע גבוה ב 14% מזה של גברים העוסקים באותו סוג ספורט (כדורגל אמריקאי, כדור סל). אזורי הגוף הפגיעים ביותר הנם על פי המחקר הזה הברכיים והקרסוליים. עיקר רגישותן של נשים (פי 3 – 8 מגברים) הנה לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך.

   מחקרים אחרים מוצאים שהאישה הספורטאית מצויה ברמת סיכון של פי 4 עד פי 10 לסבול מפציעת ברך בהשוואה לגבר הספורטאי. גם אלו זיהו את הרצועה הצולבת הקדמית כנקודת התורפה העיקרית. קרע ברצועה הצולבת הקדמית מצריך טיפול כירורגי ושיקום מפרך. לפציעה הזאת ולטיפול הכירורגי הנלווה יש משמעות כלכלית ואישית כבדה וכן משמעות ארוכת טווח לגבי תפקוד הברך ברבות השנים. השכיחות הגבוהה יותר של נשים בהשוואה לגברים לפגיעה ברצועה הצולבת הקדמית נובעת מן הסתם ממספר סיבות כולל בין היתר חולשת שרירים (ארבע ראשי, שרירי המיתר), גמישות יתר של המפרקים, סיבות הורמונליות ועוד.

   שברי מאמץ

   יותר נשים סובלות משברי מאמץ מאשר גברים. הסיבות לכך הן קרבו לוודאי שהגברים מצוידים במסת שריר ומסת עצם גדולים יותר ואלה מסייעים להם לספוג זעזועים. במחקר מסוים שנעשה על נשים אתלטיות נמצא שנשים עם מסת שריר נמוכה בשוק היו בסיכון גבוה יותר לסבול משבר מאמץ בעצם השוק. הצפיפות של עצמות האישה מושפעת ממגוון דברים כולל משינויים הורמונליים, מחזור לא סידר, הפרעות אכילה וחסרים תזונתיים, ביוץ, אמצעי מניעה ועוד. על פניו נראה שאמצעי מניעה מסייעות למניעת שברי מאמץ בקרב נשים אתלטיות. גורמי סיכון להתפתחות שברי מאמץ בגפה התחתונה לגברים וגם לנשים כוללים גם ליקויים מבניים לאורך הגפה ובכלל זה כפות רגליים שטוחות או קשתות גבוהות ונוקשות, רגל אחת ארוכה יותר ועוד.

   התסמונת המשולשת של האישה האתלטית

   התסמונת המשולשת של האישה האתלטית (Female Athlete Triad Syndrome) מתרחשת בגלל אורח חיים של ספורטאיות עילית הכולל תכנית אימונים אינטנסיבית וצריכה קלורית נמוכה. התוצאה עלולה להיות שיבוש הורמונלי קשה המוביל להפרעות במחזור החודשי, עצירה בגדילה וירידה בצפיפות העצם. השלכה נוספת של תסמונת זאת והשיבוש ההורמונלי שנגרם בגללה היא עלייה בשכיחות הפציעות ובכלל זה שברים אוסטאופורוטיים. לעתים קרובות צפיפות העצם לא מצליחה להשתקם ממצב זה. זיהוי מוקדם של המצב וטיפול באמצעות הורמונים חלופיים עשויים להציל את האישה האתלטית ממצב ביש זה שעלול אף לסכן את חייה.

   הרצועה הצולבת הקדמית

   הרצועה הצולבת הקדמית מחברת את עצם הירך עם עצם השוק ומקנה את היציבות לברך. לרצועה זו יש תפקיד במניעת עצם השוק קדימה ולהסתובב פנימה. בגלל מבנה הברך הייחודי של האישה לרצועה הצולבת הקדמית יש טווח תנועה מוגבל. הגבלה זו מעלה את הסיכון לפגיעה ברצועה על ידי צביטה פנימית בעיקר בעת סיבוב ו/או נעילת יתר של הברך .

   גורמים וגורמי הסיכון לפציעות ספורט בקרב נשים

   למה נשים פגיעות יותר מגברים להתרחשות פציעות ספורט בכלל ופציעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך בפרט? תאוריות רבות ומחקרים אין סוף מיחסים פגיעות זו לשוני במבנה האנטומי, לתפקוד העצבי שרירי של האישה ולחיישני ההורמון אסטרוגן המצויים ברצועות התומכות בברכי האישה. להלן הסיבות העיקריות לפגיעות ברכיים בקרב נשים:

   השפעה הורמונלית

   להורמונים אסטרוגן, פרוגסטרון ורלקסין יש חיישנים על הרצועה הצולבת הקדמית. לתכונה פיזיולוגית זו יש השלכות לגבי גמישות היתר של הרצועה ועל השוני המבני של התאים המרכיבים את הרצועה. רצועה גמישה מידי משמעותה תמיכה מופחת וסיכון מוגבר להתרחשות פציעות ספורט. מחקרים שונים מצאו שאכן לפני הביוץ הסיכון לפציעה של הרצועה הזאת גדול יותר.

   גודלה של זווית Q

   זווית Q גדולה יותר אצל נשים
   זווית Q גדולה יותר אצל נשים

   זווית Q היא הזווית הנוצרת כאשר אנו מותחים קו מהזיז הקדמי העליון של האגן (ASIS) למרכז פיקת הברך וקו שני ממרכז הפיקה לזיז עצם השוק (tibial tubercle) . זווית זו נקבעת על ידי רוחבו של האגן. לנשים לרוב יש אגן רחב יותר משל גברים ועל כן זווית Q גדולה יותר. זווית Q גדולה משמעותה עומס גדול יותר על הרצועה ועל תפקוד המפרק הפטלו פמורלי בברך. לזווית מוגדלת יש גם השפעה על מידת הפרונציה של כף הרגל ועל כן ללחץ נוסף על הברכיים. אלה מעלים את הסיכון להתרחשות פציעות ספורט ובעיקר פציעות ברכיים בקרב נשים.

   חוסר איזון שרירי של הרגליים

   האיזון בכוח השרירי וביכולת גיוס השריר לביצוע עבודה הוא חיוני ליציבות ולתפקוד הברך. מחקרים מראים חוסר איזון בקרב נשים בין השריר הארבע ראשי הקדמי ולשרירי המיתר מאחור. השריר הארבע ראשי חזק יותר אצל נשים ומהווה מקור עיקרי לתמיכה בברך. אצל גברים קיים איזון טוב יותר ועל כן יציבות והגנה טובה יותר על הברך.

   אופן ביצוע תנועות

   במהלך פעילות גופנית ומאמצים הכרוכים בניתורים, נחיתות ושינויי כיוון נחשפת הברך והרצועה הצולבת הקדמית לעומסים מוגברים. דבר זה נכון בעיקר לגבי נשים שנוטות לבצע את הפעולות הללו עם ברכיים ישרות בהשוואה לאופן הביצוע אצל גברים. התנהלות זאת גורמת לעומס גבוה יותר על הברכיים (הגדול פי ארבע ממשקל הגוף) וגם מעודד נעילת יתר של הברך. נעילת יתר של הברך הוא אחד המנגנונים השכיחים לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית.

   שרירי ליבה

   לנשים שרירי ליבה חלשים יותר משל גברים. שרירי ליבה חזקים תומכים בגוף ומונעים ביצוע תנועות "לא נכונות" הכרוכות בביו מכניקה לקויה וברמת סיכון מוגברת לפציעה. לנוכח עובדה זו גברים חסינים יותר להתרחשות פציעות ספורט הנגרמות בגין אובדן שליטה על המיקום היחסי של חלקי הגוף השונים בעת פעילות ספורט.

   מניעה של פציעות ספורט בקרב נשים

   לא ניתן לשנות את המבנה האנטומי. יש להשקיע בשינוי אופן ביצוע מוטורי נכון של פעולות. בתכנית מחקרית בשם ספורט מטריק שפותחה בארצות הברית נלקחו 366 אתלטיות ועברו אימוני חיזוק ושיפור סנסו מוטורי של שרירי המיתר ואימון מוטורי נכון של קפיצות ונחיתות על החלק הקדמי של כף הרגל עם ברכיים כפופות קמעה. בנות אלו הפחיתו באופן משמעותי את מספר המקרים של פציעות ספורט בהשוואה לקבוצת הביקורת.

   על פי סברתם של החוקרים נטייתן של נשים להיפצע יותר מגברים כתוצאה מעיסוק בספורט קשורה לשוני המובנה של גוף האישה. האם מדובר בשוני של הזוויות השונות בין חלקי הפרק או שמא שינויים באלסטיות של רקמות החיבור התומכות על שאלות אלו ואחרות נדרשים מחקרים נוספים. חשיבותו של מחקר זה היו ביכולתו להתריע על הפגיעות הנשית ובכך להדגיש את הצורך של הספורטאית לבחור נכון את הספורט בו היא עוסקת ולהכין את עצמה בצורה יסודית יותר (חימום, הדרגתיות, אמצעי הגנה ועוד).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב