קרע ברצועה הצולבת בברך

קרע ברצועה הצולבת בברך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע ברצועה הצולבת בברך היא פגיעה שכיחה יחסית. ארבעת הרצועות העיקריות בברך מחברות, מחזקות, מייצבות ותומכות במפרק שבין עצם השוק לעצם הירך. קרע ברצועה הצולבת הוא  אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב אתלטיות צעירות בפרט. במקרים שבהם נגרם קרע חלקי ברצועה עדיף לטפל באופן שמרני, במקרים שבהם נגרם קרע מלא של הרצועה, רצוי לבחור בפיתרון כירורגי ולשחזר את הרצועה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  השחזור של הרצועה הצולבת הקרועה נעשה באמצעות שתל גיד עצמי או שתל גיד מתורם. ברוב המקרים הכירורגים נוטים לקחת שתל מגיד שריר המיתר (Hamstring graft) או מגיד השריר הארבע ראשי (Quadriceps tendon graft). המחקר שלפנינו מוצא שחלק ניכר מניתוחי השחזור הללו של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament -ACL) בקרב אתלטיות צעירות מתחת לגיל 25 אינם שורדים. הרצועה במקרים אלו נקרעת שוב והספורטאיות הללו נאלצות לעבור ניתוח שחזור נוסף ובחלק מהמקרים אף לסיים את הקריירה הספורטיבית שלהן.

  {loadposition inside-page}

  קרע ברצועה הצולבת בברך – רקע

  קרע ברצועה הצולבת בברך
  קרע ברצועה הצולבת בברך

  הרצועות בברך

  ישנן ארבע רצועות עיקריות שתפקידן לתמוך ולייצב את מפרק הברך: הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) או בקצרה ACL, הרצועה הצולבת האחורית (Posterior cruciate ligament) או בקצרה PCL, הרצועה הצדדית פנימית (Medial collateral ligament) או בקצרה MCL והרצועה הצדדים חיצונית (Lateral collateral ligament) או בקצרה LCL. יחד הרצועות הללו מקנות לברך את הייציבות מחד ואת ההגנה מפני תנועות חריגות מאידך.

  קרע רצועות בברך

  אחת הפציעות השכיחות ביותר בקרב ספורטאים ובעיקר ספורטאיות היא מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועה הצולבת הקדמית. פציעה זאת שכיחה בעיקר בתחומי ספורט שבהם ישנם עומסים חוזרניים ותנועות סיבוביות של הברכיים כמו למשל בכדורגל, כדורסל, סקי ועוד. מנגנון הפציעה כולל לרוב תנועה סיבובית פתאומית של ברך בעוד שכף הרגל נותרת נטועה על מקומה. מנגנון הקריעה של הרצועה הצולבת האחורית הוא לרוב טראמטי ונובע ממכה ישירה בגלל תאונה או היתקלות בספורט. גם הרצועות הצדדיות ובעיקר הצדדית פנימית נוטות להיקרע בגלל חבטות בצידי הברך.

  סימנים ותסמינים אבחון וטיפול

  הסימנים והתסמינים כוללים לרוב רעש קריעה, כאב, נפיחות, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. במצב של קרע מלא תיפגע גם היציבות של הברך. אבחון של קרע רצועות בברך מתבסס על הממצאים המופקים מלמידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך מהדמיה כגון MRI. כאשר מדובר במתיחה בלבד הטיפול הוא פשוט והברך צפוייה לחזור לכושר מלא. כול שנדרש במצב הזה הוא מנוחה ושיפור היכולות הגופניות והפסיכומוטוריות של הברך. קרע מלא של הרצועה הזאת היא לא פחות מסיוט עבור ספורטאים רבים בגלל העובדה שבחלק ניכר מהמקרים שבהם הרצועה משוחזרת הרצועה נקרעת שוב לאחר שחזורה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   קרע ברצועה הצולבת בברך – המחקר

   החוקרים עקבו במשך שנתיים אחר 500 אתלטים ואתלטיות בגיל ממוצע של 27 שעברו ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית תוך שימוש בשתל שנלקח מגיד שריר המיתר. האתלטים והאתלטיות קיבלו אישור לשוב לפעילותם הגופנית לאחר 6 חודשים עד שנה מיום הניתוח וזאת לאחר שנמצא שהיו נטולי כאב, בעלי כוח זהה בשריר הארבע ראשי ובשריר המיתר והשלימו את תכנית השיקום שנקבעה להם.

   ממצאי המחקר

   אתלטיות בנות פחות מ- 25 שנים שלצורך שחזור הרצועה הצולבת שלהן עשו שימוש במהלך התיקון הכירורגי בשתל קטן (פחות מ- 8 מילימטר) סבלו מסיכון גבוה יותר משמעותית לקרע חוזר של הרצועה.

   מסקנות החוקרים

   נדרשים מחקרים נוספים כדי לדעת למה דווקא אתלטיות צעירות סובלות מקרעים חוזרים לאחר תיקון כירורגי של הרצועה הצולבת הקדמית. בין יתר הסיבות האפשריות לכך ניתן למנות רמה גבוהה של אסטרוגן, הבדלים אנטומיים וברכיים חלשות יותר. בכול מקרה ראוי שהכירורגים יתנו את דעתם לכך ויעשו שימוש בשתלים גדולים יותר ובשיקום ממושך יותר.

   American Orthopaedic Society of Sports Medicine, July 7, 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם