מפרק הלסת מבנה ותנועה

המבנה והתנועה של מפרק הלסת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מפרק הלסת – מבנה ותנועה של המפרק הזה מהווים נקודת התחלה טובה לאבחון הפרעות שמתפתחות. התפקוד של פרקי הלסתות שלנו הם עניין מורכב להפליא. תפקוד נורמלי של פרקים אלו נשען על:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • מבנה המפרק
  • השליטה השרירית עצבית
  • תקינות הרקמות הרכות המרכיבות את המפרק
  • תפקוד תקין של כלל הרקמות ועל היחס בין החלקים השונים

  אין ספק ששום מפרק אחר בגוף אינו עומד ברמת העומסים של מפרקי הלסת. מסיבה זאת ריבוי הנזקים במפרקים הללו אינם צריכים להפתיע. עומסים אלו גורמים לשכיחות הגדולה של כאבים בפנים הנגרמים בגלל הפרעות בריאותיות במפרק הלסת.

  ישנה חשיבות עצומה באבחון מוקדם של הנזק במפרק הלסת. אבחון כזה יאפשר טיפול יעיל ויכול אף לעצור את המשך הנזק. הכרה של מפרק הלסת מבנה ותנועה עשויה להועיל כאשר אנו צריכים להחליט מה בדיוק ניזוק ומה גורם לסימנים ולתסמינים השונים בלסת. הכרת האנטומיה והביומכניקה של מפרק הלסת עשויים לעזור לנו גם בשיקום מפרק הלסת ובמניעת הישנות הכאבים בלסת.

  מפרק הלסת מבנה ותנועה – רקע

  מפרק לסת תקין יאפשר לאדם ממוצע ללעוס, לדבר, לפהק, לנשק ועוד במשך חיים שלמים מבלי לכאוב או לייצר סימנים ותסמינים אחרים. מאידך בקרב מיעוט ובגלל סיבות מגוונות המצב אינו כזה. פגיעה תפקודית או מבנית במפרק הלסת עלולה על הציר של הזמן לגרום להמשך ההידרדרות במצבו של המפרק ופגיעה ניכרת באיכות החיים. על מנת להעריך את המורכבות המבנית והתפקודית של המפרק הזה יש תחילה להבין את מבנהו האנטומי. ידיעה של האנטומיה והביומכניקה של מפרק הלסת היא צורך מובהק של כול קלינאי שמטפל במפרק המורכב הזה. בלי ידיעה כזאת האבחון הופך להיות ניחוש והטיפול מאבד מסיכויי ההצלחה שלו.

  אנטומיה של מפרק הלסת

  עצמות המפרק

  מפרק הלסת (Temporomandibular Joint) או כפי שהוא קרוי בעברית המפרק לסתי רקתי מהווה את נקודת החיבור שבין הראש המפרק- עלי (Condyle) של הלסת התחתונה (Mandible) ובין השקע המפרקי- מכתש (Articular fossa) המצוי בעצם הטמפורלית (Temporal) שבגולגולת. מדובר במפרק בעל שני ראשים (Bi-condylar) מסוג של "כדור ומכתש" כאשר הצד העליון של המפרק (המכתש) הוא חלק מהגולגולת ואינו מתנועע ואילו ללסת התחתונה (עלי) יש יכולת תנועה.

  מפרק הלסת הוא מפרק סינוביאלי, בעל יכולות החלקה, עטוף בקופסית ומיוצב באמצעות שלוש רצועות עיקריות. החלל המפרקי מלא בנוזל סינוביאלי לצורך ביצוע תנועות חלקות והזנה של הרקמות. שני החלקים הגרמיים של המפרק מחוברים באמצעות רקמות חיבור, מדופנים בסחוס עשיר בקולגן (צבועים בצבע כחול) ומופרדים על ידי רקמה סחוסית – סיבית הקרוי הדיסק התוך מפרקי (TMJ articular disc) או מיניסקוס.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הדיסק התוך מפרקי

   מפרק הלסת מבנה ותנועה
   מפרק הלסת מבנה ותנועה

   בין שני חלקי המפרק מתפקדת רקמה סחוסית מעובה הקרויה מיניסקוס (צבועה בצבע תכלת) או הדיסק התוך מפרקי. הדיסק התוך מפרקי הוא רקמה סחוסית פיברוטית בעלת צורה של אוכף אשר יוצרת הפרדה בין שני חלקי המפרק הגרמיים. הדיסק התוך מפרקי מחובר מלפנים אל ראש עצם הלסת התחתונה ואל שריר הכנפה הצידי (Lateral pterygoid muscle) ומאחור מחובר הדיסק התוך מפרקי את קופסית המפרק.

   חיבורים אלו מאפשרים לדיסק התוך מפרקי לנוע תמיד יחד עם ראש עצם הלסת התחתונה ועם הקופסית ובכך להישאר באופן קבוע בין שני חלקי המפרק הגרמיים. תפקידו העיקרי של הדיסק התוך מפרקי הוא לעזור לתנועת הלסת התחתונה ולספוג חלק מהעומסים הנגרמים עקב הלעיסה.

   המיניסקוס מחלק את העומס בתוך המפרק על שטח רחב יותר ומונע עומס יתר נקודתי. עוביו של המיניסקוס משתנה בחלקיו השונים. להתנהגותו הביו-מכנית של המיניסקוס בעת פתיחה וסגירה של הפה יש השלכות על חלק ניכר מהסימפטומים שחשים הסובלים מתסמונת מרק הלסת. בהרבה מקרים של תסמונת מפרק הלסת נמצא נזק למיניסקוס התוך מפרקי. אספקת דם ועצבוב עשיר הופכים את הדיסק לרגיש כאב.

   שרירי הלסת

   שרירי הלסת מהווים מרכיב חשוב בתפקוד ובפתולוגיה של המפרק. על שרירי הלסת מוטלים עומסים אדירים והרבה פעמים הם מהווים מקור לכאב. עוד חשוב לזכור שעומסי יתר ,עם יש כאלו מועברים בחלקם למפרקים עצמם ולרקמות הסובבות אותם.

   ארבעה שרירי הלעיסה (Muscles of Mastication) העיקריים שמפעילים את מפרק הלסת כוללים את שריר המלעס (Masseter) החזק במיוחד, את שריר הצדע (Temporalis), שריר הכנפה התיכון (Medial Pterygoid) ואת השריר הכנפה הצדי (Lateral Pterygoid). שרירים אלו יחד עם שרירים נוספים כגון שריר המחצצר (Buccinator), השריר הדו בטני (Digastric) ועוד אחראים למגוון התנועות הרחב של מפרק הלסת כולל פתיחת הפה וסגירתו, קידום הלסת והסגתו וכן ביצוע תנועות לצדדים.

   עצבוב וכלי דם

   שרירי הלעיסה מעוצבבים באמצעות השורש המוטורי של העצב הגולגולתי החמישי (Trigeminal) והעצב הגולגולתי השביעי (Facial). העצבוב של מפרק הלסת מגיע משלושה עצבים שונים: עצב אאוריקולוטמפורל (Auriculotemporal) עצב המסטריק (Masseteric) והענף העמוק האחורי של עצב הטמפורל (Temporal). כלי הדם המזינים את מפרק הלסת כוללים שלוש שלוחות של העורק הטמפורלי הרדוד (Temporal Artery) וחמש שלוחות של העורק המקסילארי העמוק (Maxillary Artery).

   תעלה פטרוטימפניק

   תעלה זעירה (Petrotympanic fissure) בעצם הטמפורלית אשר רצה בין מפרק הלסת לחלל הטימפני באוזן. בתוך התעלה הזו עוברות מספר רקמות שונות: רצועה המחברת, כך גילו שני החוקרים גוד ומורגן את עצם הפטיש עם המיניסקוס והקפסולה של מפרק הלסת, וכן העורק הטימפני, העצב הקורדה טימפני (Chorda tympani) והעצב הטימפני (Tympanic nerve). שני העצבים הללו הן הסתעפויות של העצבים קרניאליים (VII and IX). לחיבור האנטומי שבין מפרק הלסת לבין האוזן התיכונה יש השלכות קליניות.

   התנועות של מפרקי הלסת

   תפקידו החשוב ביותר של מפרק הלסת הוא לאפשר לנו ללעוס ולדבר. שרירי הלעיסה החזקים שולטים במגוון התנועות של המפרק ומאפשרים לו למלא את ייעודו. בנוסף למורכבות של התנועה נדרש ממפרק הלסת גם יכולת לעמוד בעומסים קשים ולאורך זמן. התנועות של מפרקי הלסת מוגבלות ומונחות על ידי העצמות, השרירים, הרצועות והמנשך של השיניים.

   סגירת הלסת

   השרירים סוגרי הלסת – שריר המלעס (Masseter Muscle), שריר הצדע (Temporalis Muscle) ושריר הכנפה התיכון (Medial Pterygoid Muscle). שרירים אלו עלולים להיות פעילים באופן בלתי רצוני ולגרום לחריקת שיניים או הידוק לסתות.

   פתיחת הלסת

   השרירים פותחי הלסת –  שריר הכנפה הצידי (Lateral Pterygoid Muscle) יחד עם עזרה של שתי קבוצות השרירים ההיואידים: האינפראהיואיד והסופראהיואיד. התנועות של מפרק הלסת ייחודיות בכך שהן נדרשות לפעול במקביל. אין עוד זוג מפרקים בגוף שחייבים לפעול בסנכרון מושלם כמו מפרקי הלסת.

   תנועות נוספות

   מלבד פתיחה וסגירה למפרק הלסת יש שלוש תנועות אפשריות: תנועת החלקה קדימה ואחורה, תנועה סיבובית ותנועה מצד לצד. כאשר אנו פותחים את הפה מתרחשות שתי תנועות במקביל. התנועה הראשונה היא רוטציה על ציר אופקי של ראש מפרק הלסת (Condyle) והתנועה השנייה היא למעשה תנועת גלישה לפנים של ראש (Condyle) הלסת התחתונה יחד עם המיניסקוס. במצב של סגירת הפה החלק העבה של המיניסקוס מונח מעל ראש מפרק הלסת (Condyle). במצב של גלישת ראש המפרק לפנים החלק הדק של המיניסקוס הוא שמפריד בין ראש המפרק והשקע בעצם הטמפורלית בו הוא מצוי. הרצועות במצבן המיטבי בולמות את התנועה של המפרק ומונעות תזוזה שאינה אופטימלית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,