איך מונעים חריקת שיניים

איך מונעים חריקת שיניים

איך מונעים חריקת שיניים? הידוק לסתות וחריקת שיניים מתרחשים לרוב במהלך השינה. פעולות אלה הן חלק מדרכי התגובה הטבעיות של הגוף במצבים של דחק. לפעולות בלתי רצוניות אלו עלולות להיות השלכות בריאותיות משמעותיות ובכלל זה כאבי ראש, כאבים בלסתות ונזקים כבדים לשיניים וללסתות. מניעת חריקת שיניים עשויה למנוע נזקים קשים ודלקות במפרקי הלסת וברקמות הסובבות.

פציעה של מפרקי הלסת ושל הרקמות הסובבות בגלל חריקת שיניים, הידוק לסתות או מסיבה אחרת עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל כאבי פנים ועוד. ארגון השינה הארצי בארצות הברית הוציא המלצות למלחמה בחריקת שיניים: חריקת שיניים היא סימן למתח. עזרו לעצמכם להוריד מתחים על ידי הרגלי שינה שגרתיים. שמרו על חדר השינה קריר, מוחשך ונוח. הקפידו על מספיק שעות שינה. שמרו על רמת פעילות גופנית גבוהה. נסו להירדם על הצד לא על הגב.

איך מונעים חריקת שיניים – רקע

חריקת שיניים או ברוקסיזם הוא מונח המתייחס להרגל של הידוק וחריקת שיניים, במהלך השינה או בזמן ערות. זוהי התנהגות נפוצה המשפיעה על אנשים רבים, עם דיווחים על שכיחות הנעה בין 8% ל 31% באוכלוסייה הכללית. ברוקסיזם יכול לגרום לתסמינים שונים ובכללם כאבי לסתות ושיניים. הגורמים לברוקסיזם אינם מובנים במלואם, אך ברוב המקרים הפרעה זאת קשורה למתחים נפשיים. ניתן לסווג את חריקת השיניים לשני סוגים:

 • ברוקסיזם ער – שכיח יותר בקרב מבוגרים וכולל הידוק או דחיפת הלסת קדימה. במצב של ערות חריקת שיניים מתרחשת כאשר אנשים נמצאים במצב של ריכוז ובלי משים מהדקים לסתות וחורקים שיניים.
 • וברוקסיזם שינה – נפוץ יותר אצל ילדים וכולל חריקת שיניים במהלך השינה.

הטיפול בברוקסיזם תלוי בחומרת הסימפטומים ובסוג הברוקסיזם. חלק מהטיפולים האפשריים טיפולים תרופתיים ועוד. עם זאת, אין תרופה מבוססת לברוקסיזם והיעילות של טיפולים מסוימים עדיין אינה ודאית. לכן, אם אתה חושד שיש לך ברוקסיזם חשוב להתייעץ עם קלינאי בתחום. הדבר עשוי למנוע מכם עוגמת נפש גדולה.

סימנים ותסמינים של חריקות שיניים

חריקת שיניים עלולה לגרום למגוון רחב של נזקים ובכללם:

 • שחיקת שיניים
 • נזק לשחזורי שיניים
 • פגיעה ברקמות מפרק הלסת.

אין לשכוח שקיים קשר בין מיקום ותפקוד הלסת ליציבה. בשל הקשר הזה פגיעה במפרק הלסת עלולה לגרום ליציבה לקויה ולתסמינים כגון:

 • כאבי צוואר
 • כאבים בראש
 • כאב בגב העליון ועוד

בשל נזקים אלה, חריקות שיניים עלולות להוביל להתפתחות מגוון תסמינים וסימנים. בין התסמינים הצפויים נציין בין היתר:

 • כאבים בפנים
 • כאב ראש. על פי מחקרים שונים אדם שמהדק לסתות נמצא בסיכון גבוה פי 3 לסבול מכאבי ראש.
 • כאב באוזן או ליד האוזן
 • נוקשות צווארית
 • שרירי לסתות כואבים ומפותחים במיוחד
 • פגיעה בשיניים עצמן
 • שרירי לסת כואבים
 • שיניים רגישות ועוד

אין לשכוח את הנזקים שמתרחשים לשיניים עצמן. החריקה פוגעת גם באמייל, שכבת מגן חיצונית של השן וגם בחודים המצויים בקצה העליון של השן. השן הולכת ומשתטחת, השיניים גם עלולות להיסדק, להישבר, לנשור ועוד. בגלל חריקת שיניים עלולה להיחשף שכבת הדנטין ולגרום לתסמינים שונים בעת חשיפה לחום או לקור.

מה גורם לחריקת שיניים

איך מונעים חריקת שיניים
איך מונעים חריקת שיניים

הסיבה העיקרית לחריקת שיניים היא מתחים נפשיים ושאר מצבים נפשיים כולל דיכאון, חרדות ועוד. על פי מחקרים שונים 70% ממקרי חריקת השיניים נגרמים בגלל גורמים נפשיים כולל כאלה המתפתחים במקומות עבודה לחוצים. גורמי סיכון נוספים לחריקת שיניים כוללים:

 • כאמור, חריקה ושחיקת שיניים היא התופעה המתרחשת לרוב בגלל מתחים נפשיים
 • עישון
 • שתיית יתר של אלכוהול
 • צריכת יתר של קפאין
 • מנשך לא תקין ועוד
 • הפרעות שינה. נמצא קשר בין אנשים שמרבים לנחור ואנשים עם דום נשימה בשינה (sleep apnea) לבין חריקת שיניים

טיפול בחריקת שיניים

ישנן מספר שיטות למניעת חריקת שיניים. מניסיוני כדאי לשלב מספר רב של שיטות ודרכים על מנת למקסם את התוצאה. חלק מהטיפולים הנפוצים בחריקת שיניים כוללים:

מגן פה או סד פה

הטיפול בחריקת שיניים מתבסס בעיקר על שינה עם סד לילה ומגוון שיטות למניעת חריקת שיניים. עוד ניתן להשתמש בסד לילה לצורך הגנה על השיניים. ישנם סדי לילה מוכנים שניתן להתאים אותם למנשך שלכם לאחר שהות קצרה במים חמים וכמובן ישנם סדים שמכין טכנאי השיניים על מדידה מדוקדקת. מדובר במכשירים בהתאמה אישית שמונחים מעל השיניים ומגנים עליהן מפני שחיקה. הם גם עוזרים להפחית את המתח בשרירי הלסת ומשפרים את המנשך. חשוב לציין שסד לילה אכן יגן על השיניים אך ברוב המקרים אינו יעיל משמעותית במניעת נזקים למפרק ולשרירי הלסת. ניתן לבקש מרופא השיניים שיכין לכם סד. ישנו אביזר נוסף המוכנס לפה ומסייע ללסת התחתונה להתמקם מעט קדימה. מיקום זה מסייע במניעת חריקת שיניים וגם במניעת דום נשימה בשינה.

ניהול מתח

מתח וחרדה קשורים לעתים קרובות לברוקסיזם. מציאת דרכים להירגע יכולה לעזור למנוע או להפחית את חריקת השיניים. אם הגורם לחריקת שיניים הוא מתח נפשי יש לפעול להפחתת המתחים. לצורך רגיעה ניתן לנסות תרגילי נשימה, מדיטציה, מוסיקה, דמיון מודרך, פעילות גופנית או פעילויות מרגיעות אחרות. תרופות מסוימות יכולות לעזור עם ברוקסיזם על ידי הרפיית שרירי הלסת או הפחתת החרדה שלכם. בין התרופות ניתן לציין:

 • תרופות אנטי דלקתיות
 • מרפי שרירים
 • תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נוגדות חרדה

עם זאת, לתרופות אלה עלולות להיות תופעות לוואי ואינם מתאימים לכולם. התייעצו עם הרופא שלכם לפני נטילת תרופות עבור ברוקסיזם.

הזרקות בוטוקס

בוטוקס הוא סוג של רעלן החוסם אותות עצביים לשרירים. ניתן להזריק אותו לשרירי הלסת כדי להפחית את פעילותם ולמנוע חריקת שיניים. זוהי אפשרות עבור אנשים שאינם מגיבים לטיפולים אחרים או שיש להם ברוקסיזם חמור. ההשפעות של בוטוקס נמשכות מספר חודשים ויש לחזור עליהן.

גירוי נגדי

זוהי טכניקה המשתמשת במכשיר כדי להעביר דחפים חשמליים קלים לשרירי הלסת במהלך השינה. המכשיר חש מתי אתם חורקים שיניים ושולח אות לעצור אותו. זה יכול לעזור לך לשבור את ההרגל של ברוקסיזם ולאמן את השרירים שלך להירגע.

הרפו את הגוף

הימנעו מ"מהידוק" כל שרירי הגוף לא רק מהידוק הלסתות. במצבי מנוחה וודאו שכלל שרירי הגוף רפויים. במצבים פעילים וודאו שרק השרירים שצריכים לפעול אכן פועלים. יתר השרירים צריכים להיות רפויים. עסו את שרירי הלעיסה

יציבה של הפה

שמרו על היציבה של הפה לכל הפחות במצב של ערות. וודאו שאין מפגש בין השיניים העליונות לשיניים התחתונות אלא רק לצורך לעיסה.

מנשך לקוי

אם הגורם לחריקת שיניים הוא מנשך לקוי יש לבקש מרופא השיניים להסדיר את המנשך

טפלו בהפרעות שינה

אם הגורם לחריקת שיניים הם הפרעות שינה טפלו בהם. ניתן לעשות זאת באמצעות:

 • פעילות גופנית יומית
 • הקפדה על שגרת שינה
 • שמירה על טמפרטורה קרירה בחדר השינה
 • הקפדה על חדר שינה מוחשך
 • שינה על מזרן נוח ועל כרית מתאימה
 • הקפידו על מספר מתאים של שעות שינה
 • הקפדה על שינה בתנוחת צד ולא על הגב

במקרים רבים חריקת שיניים גורמת לנזקים למפרק הלסת עצמו ולרקמות התומכות ומניעות אותו. לאחר שנאבחן את מהות הנזק נטפל גם בכאבים במפרקי הלסת. הטיפול יכלול שילוב של בין היתר טכניקות טיפול ידניות ואמצעי עזר מודרניים לשיכוך דלקות כולל לייזר רך אולטרסאונד. ועוד.

References:

Shetty S, Pitti V, Satish Babu CL, Surendra Kumar GP, Deepthi BC. Bruxism: a literature review. J Indian Prosthodont Soc. 2010 Sep;10(3):141-8.

Yap AU, Chua AP. Sleep bruxism: Current knowledge and contemporary management. J Conserv Dent. 2016 Sep-Oct;19(5):383-9. doi: 10.4103/0972-0707.190007. PMID: 27656052; PMCID: PMC5026093.

Hajime Minakuchi, Masanori Fujisawa, Yuka Abe, Takashi Iida, Kyosuke Oki, Kazuo Okura, Norimasa Tanabe, Akira Nishiyama,Managements of sleep bruxism in adult: A systematic review, Japanese Dental Science Review, Volume 58, 2022, Pages 124-136.

Chisini, Luiz & Martin, Alissa & Cademartori, Mariana & Boscato, Noéli & Correa, Marcos & Goettems, Marília. (2020). Interventions to reduce bruxism in children and adolescents: a systematic scoping review and critical reflection. European Journal of Pediatrics. 179. 10.1007/s00431-019-03549-8.

Chisini, L.A., San Martin, A.S., Cademartori, M.G. et al. Interventions to reduce bruxism in children and adolescents: a systematic scoping review and critical reflection. Eur J Pediatr 179, 177–189 (2020).

Ladino LG, Vargas M, Rodriguez J, López E (2020) Bruxism Management: A Comprehensive Review. Clin Med Rev Case Rep 7:316.

Mesko, M.E., Hutton, B., Skupien, J.A. et al. Therapies for bruxism: a systematic review and network meta-analysis (protocol). Syst Rev 6, 4 (2017).

Chandrasekaran, Shruthi & Logaranjani, Anitha & Mahendra, Jaideep. (2021). Bruxism And Its Management-An Overeview. Annals of the Romanian Society for Cell Biology. 24. 162-169.

Cervantes-Chavarría Andrés R., Utsman-Abarca Robert, Herrero-Babiloni Alberto. Bruxism an issue between the myths and fact. Odovtos  [Internet]. 2022  Dec [cited  2024  May  04] ;  24( 3 ): 15-21.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב באיליו פסואס

כאב באיליו פסואס

כאב באיליו פסואס? גורמים ותסמינים אופייניים לפגיעה בשריר זה עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לצורך האבחון. פציעה של שריר המותן כסל היא אחת הסיבות האפשריות להופעת תסמינים במפשעה ובאזור הירך. תפקיד השריר הוא כיפוף הירך.

כאבי הגב - סקר של מגזין מנטה

כאבי הגב – סקר של מגזין מנטה

כתבה במגזין מנטה מאי 2009, 

בחודש מאי 2009 פורסמה כתבה מקיפה במגזין מנטה על כאבי גב. במסגרת הכתבה פורסם גם הסקר שערך המגזין בקרב קוראיו שעסק בשאלה: מה הטיפול היעיל ביותר לכאבי הגב שלכם? בצילום למטה מצויה התשובה של הקוראים.
מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

חזרה לפעילות גופנית לאחר פציעה צריכה להתבצע בזהירות. לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות, החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת גם במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה

פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך.