פציעות בגלל קפיצה על טרמפולינה

טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות

פציעות בגלל קפיצה על טרמפולינה מהוות עניין שכיח יחסית. על ההורים להיות מודעים לנזקים שעלולים להיגרם לילדיהם בגלל קפיצות על טרמפולינה. עוד חשוב לידע את ההורים שהפציעות הללו עלולות להיות קשות ביותר, בעיקר בקרב ילדים. על רקע הסיכון הזה לפציעות האגודה האמריקאית לרופאי ילדים המליצה להימנע משימוש בטרמפולינות. בין יתר נזקי החבלה הנגרמים באופן תדיר בגלל שימוש בטרמפולינה נמנה:

האם למרות הסיכון תאפשרו לילד שלכם לקפוץ על טרמפולינה? לפני 12 שנה במסיבה פרטית, בבית פרטי במושב במרכז הארץ, נפצעה ילדה באופן קשה ביותר. לצערי לא מדובר במקרה יחיד. עשרות ילדים נפגעים מידי שבוע בארץ ואלפים בארצות הברית בגלל קפיצות על טרמפולינה. הפציעות מתרחשות בגלל נחיתה לא טובה או בגלל התנגשות של שני קופצים על אותה טרמפולינה. בהרבה מקרים ההורים אינם מודעים לסיכון הרב הטמון בתחביב זה. המחשבה שעדיף שהילד יקפוץ על טרמפולינה מאשר יישב מול מחשב אינה נכונה במקרה הזה. טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות.

פציעות בגלל קפיצה על טרמפולינה – רקע

מספר הפציעות וחומרתן עולים ביחס ישר לשימוש הגדל בטרמפולינות. הפציעות הללו בשל שימוש בטרמפולינות שכיחות בקרב כול הגילים ובעיקר בקרב ילדים ובני נוער. קפיצות על טרמפולינה המהווים ענף ספורט אולימפי החל משנת 2000 נחשבים גם לפעילות פופולרית בקרב ילדים ובני נוער בפרקים ועל חוף הים. בחלק ניכר מהמקרים הקפיצות הללו מתבצעות בקבוצות גדולות של ילדים וללא השגחה מקצועית ראויה.

התוצאה היא בהרבה מידי מקרים פציעות שבארצות הברית מספרן נאמד במאות אלפים בשנה. חשוב לדעת שגם ספורטאי מקצועי שהתמחותו בקפיצות על טרמפולינה סובל לעתים מפציעות רציניות. לדברי איגוד רופאי הילדים האמריקאי ואיגוד רופאי הילדים הקנדי עדיף להימנע מקפיצות על טרמפולינה. אם החלטתם לקחת את הסיכון ולאפשר לילד שלכם לקפוץ על טרמפולינה אנה וודאו שהוא עושה זאת רק תחת השגחה מקצועית. בארץ לא הוצאו הנחיות רשמיות בנושא.

שכיחות הפציעות מטרמפולינה ועלויות נלוות

בין השנים 2002 – 2011 טופלו בחדרי מיון בארצות הברית יותר ממיליון פציעות שנגרמות מקפיצה על טרמפולינה. בשנת 2014 לבדה בארצות הברית נפצעו 286,000 בני אדם שטופלו רפואית כאשר 104,691 מתוכם טופלו בחדרי מיון. רוב הפציעות בגין קפיצות על טרמפולינה מתרחשות בקרב ילדים ובני נוער בגילים 5 – 14 שנים בבתים או בחצרות הבתים. רוב הפציעות מתרחשות כאשר הילדים או בני הנוער אינם תחת פיקוח אך חלק קטן מתרחש תחת השגחת ההורים.

מעל 50% מהפציעות מתרחשות על משטח הקפיצה עצמו ו- 75% מהפציעות נגרמות כאשר על משטח הטרמפולינה קופצים בו זמנית לפחות שני ילדים. על פי הערכות שונות העלויות הכרוכות בפציעות הנגרמות עקב השימוש בטרמפולינה בארצות הברית נאמדות בקרוב ל- 9 ביליון דולרים לשנה. עלויות אלה כוללות אבחונים וטיפולים רפואיים, תשלומים משפטיים למיניהם, אובדן ימי עבודה, עוגמת נפש ועוד.

סוגי הפציעות

רוב הפציעות עקב הקפיצות על טרמפולינה כוללות מתיחות וקריעות של שרירים ושברים של עצמות. 60% מהשברים ממוקמים בגפיים העליונות ורק 36% מהם ממוקמים בגפיים התחתונות. רוב הפציעות מתרחשות בגלל נחיתה לקויה על משטח הקפיצה של הטרמפולינה, על המסגרת של הטרמפולינה, על הקפיצים של הטרמפולינה, בגלל התנגשות עם קופץ אחר או בגלל נחיתה על הרצפה או על משטח קשיח אחר. ביצוע סלטות והיפוכים על טרמפולינה מהווים את אחת הסיבות המרכזיות לפציעות קשות ובלתי הפיכות של עמוד השדרה הצווארי על כול המשתמע מכך.

מניעת פציעות קשות מטרמפולינה

טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות
טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות

פציעות על רקע שימוש בטרמפולינה ניתנות למניעה או לצמצום על ידי:

 • הפחתה בשימוש בטרמפולינות
 • הצבת מפקחים מקצועיים שעברו הכשרה מתאימה
 • הקפדה על ההמלצות שהוציאה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (American Academy of Pediatrics).

בגלל שאמצעי הזהירות שננקטים לא הפחיתו את הפציעות משימוש בטרמפולינה מבקשת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים:

 • מההורים למנוע מילדיהם להשתמש בטרמפולינה למטרות בילוי.

האגודה האמריקאית למנתחים אורתופדיים (American Academy of Orthopedic Surgeons) פרסמה קווים מנחים למניעת פציעות מקפיצות על טרמפולינה:

 • הציבו תמיד מדריך ומפקח שהוכשר לכך בכול שימוש בטרמפולינה ובכלל זה במסגרת חינוך גופני, תחרות בהתעמלות או לכול סיבה אחרת. במידת הצורך הציבו גם תצפיתנים נוספים.
 • וודאו שיש רק קופץ אחד על הטרמפולינה בכול רגע נתון.
 • אין לבצע סלטות או היפוכים ללא הדרכה מתאימה, ללא השגחה צמודה וללא ציוד מתאים הכולל רמתה ייעודית.
 • יש להציב את משטח הקפיצה של הטרמפולינה נמוך כדי למנוע נפילה מגובה.
 • הכרחי לדפן היטב ובאופן יסודי את התמיכות, הקפיצים ומשטחי הנחיתה האפשריים מסביב לטרמפולינה.
 • בדקו את הבטיחות של הטרמפולינה לעתים קרובות והחליפו כול חלק בלוי.
 • על תסמכו על רשת הביטחון לצורך מניעת הפציעות רוב הפציעות מתרחשות על משטח הנחיתה
 • על תאפשרו לילדים מתחת לגיל 6 לעלות על הטרמפולינה.
 • הסירו את הסולם של הטרמפולינה לאחר השימוש כדי למנוע מילדים לטפס עליו ללא רשות וללא מפקח.
 • וודאו שהביטוח שלכם בתור מחזיקי ומפעילי טרמפולינות מכסה אתכם כול מקרה של פציעה מכול סוג שהוא

Pediatrics, October 2012, VOLUME 130 / ISSUE 4

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.