פציעות טרמפולינה

טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות

ןפציעות טרמפולינה מהוות עניין שכיח יחסית. על ההורים להיות מודעים לנזקים שעלולים להיגרם לילדיהם בגלל קפיצות על טרמפולינה. עוד חשוב לידע את ההורים שהפציעות הללו עלולות להיות קשות ביותר, בעיקר בקרב ילדים. על רקע הסיכון הזה לפציעות האגודה האמריקאית לרופאי ילדים המליצה להימנע משימוש בטרמפולינות. בין יתר נזקי החבלה הנגרמים באופן תדיר בגלל שימוש בטרמפולינה נמנה:

האם למרות הסיכון תאפשרו לילד שלכם לקפוץ על טרמפולינה? לפני 12 שנה במסיבה פרטית, בבית פרטי במושב במרכז הארץ, נפצעה ילדה באופן קשה ביותר. לצערי לא מדובר במקרה יחיד. עשרות ילדים נפגעים מידי שבוע בארץ ואלפים בארצות הברית בגלל קפיצות על טרמפולינה. הפציעות מתרחשות בגלל נחיתה לא טובה או בגלל התנגשות של שני קופצים על אותה טרמפולינה. בהרבה מקרים ההורים אינם מודעים לסיכון הרב הטמון בתחביב זה. המחשבה שעדיף שהילד יקפוץ על טרמפולינה מאשר יישב מול מחשב אינה נכונה במקרה הזה. טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות.

פציעות טרמפולינה – רקע

מספר הפציעות וחומרתן עולים ביחס ישר לשימוש הגדל בטרמפולינות. הפציעות הללו בשל שימוש בטרמפולינות שכיחות בקרב כול הגילים ובעיקר בקרב ילדים ובני נוער. קפיצות על טרמפולינה (ענף אולימפי החל משנת 2000) הן פעילות פופולרית בקרב ילדים ונערים. בחלק ניכר מהמקרים הקפיצות הללו מתבצעות בקבוצות גדולות של ילדים וללא השגחה מקצועית ראויה.

התוצאה היא בהרבה מידי מקרים פציעות שבארצות הברית מספרן נאמד במאות אלפים בשנה. חשוב לדעת שגם ספורטאי מקצועי שהתמחותו בקפיצות על טרמפולינה סובל לעתים מפציעות רציניות. לדברי איגוד רופאי הילדים האמריקאי ואיגוד רופאי הילדים הקנדי עדיף להימנע מקפיצות על טרמפולינה. אם החלטתם לאפשר לילדכם לקפוץ על טרמפולינה וודאו שהוא עושה זאת תחת השגחה מקצועית. בארץ לא הוצאו הנחיות רשמיות בנושא.

שכיחות הפציעות מטרמפולינה ועלויות נלוות

בין 2002 – 2011 טופלו בחדרי מיון בארצות הברית מעל מיליון פציעות בגלל קפיצות טרמפולינה. בשנת 2014 נפצעו בארצות הברית 286,000 ילדים ובני נוער. 104,691 מתוכם טופלו בחדרי מיון והיתר טופלו רפואית. פציעות טרמפולינה מתרחשות לרוב בקרב ילדים ובני נוער בגילים 5 – 14 שנים. ברוב המקרים הפציעות האלה מתרחשות בבתים או בחצרות הבתים. הפציעות מתרחשות לרוב כאשר אין השגחה על הילדים והנערים. רק בחלק קטן מהמקרים הפציעות הללו מתרחשות תחת השגחת ההורים.

 • מעל 50% מהפציעות מתרחשות על משטח הקפיצה עצמו
 • 75% מהפציעות נגרמות כאשר על משטח הטרמפולינה קופצים בו זמנית לפחות שני ילדים.

על פי הערכות שונות העלויות הכרוכות בפציעות הנגרמות עקב השימוש בטרמפולינה בארצות הברית נאמדות בקרוב ל- 9 מיליארד דולרים לשנה. עלויות אלה כוללות אבחונים וטיפולים רפואיים, תשלומים משפטיים למיניהם, אובדן ימי עבודה, עוגמת נפש ועוד.

סוגי הפציעות

רוב הפציעות עקב הקפיצות על טרמפולינה כוללות:

 • מתיחות וקריעות של שרירים ושברים של עצמות.

60% מהשברים ממוקמים בגפיים העליונות ורק 36% מהם ממוקמים בגפיים התחתונות. רוב הפציעות מתרחשות בגלל נחיתה לקויה על משטח הקפיצה של הטרמפולינה, על המסגרת של הטרמפולינה, על הקפיצים של הטרמפולינה, בגלל התנגשות עם קופץ אחר או בגלל נחיתה על הרצפה או על משטח קשיח אחר. ביצוע סלטות והיפוכים על טרמפולינה מהווים את אחת הסיבות המרכזיות לפציעות קשות ובלתי הפיכות של עמוד השדרה הצווארי על כול המשתמע מכך.

מניעת פציעות קשות מטרמפולינה

טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות
טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות

פציעות על רקע שימוש בטרמפולינה ניתנות למניעה או לצמצום על ידי:

 • הפחתה בשימוש בטרמפולינות
 • הצבת מפקחים מקצועיים שעברו הכשרה מתאימה
 • הקפדה על ההמלצות שהוציאה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (American Academy of Pediatrics).

בגלל שאמצעי הזהירות שננקטים לא הפחיתו את הפציעות משימוש בטרמפולינה מבקשת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים:

 • מההורים למנוע מילדיהם להשתמש בטרמפולינה למטרות בילוי.

האגודה האמריקאית למנתחים אורתופדיים (American Academy of Orthopedic Surgeons) פרסמה קווים מנחים למניעת פציעות מקפיצות על טרמפולינה:

 • הציבו תמיד מדריך ומפקח שהוכשר לכך בכול שימוש בטרמפולינה ובכלל זה במסגרת חינוך גופני, תחרות בהתעמלות או לכול סיבה אחרת. במידת הצורך הציבו גם תצפיתנים נוספים.
 • וודאו שיש רק קופץ אחד על הטרמפולינה בכול רגע נתון.
 • אין לבצע סלטות או היפוכים ללא הדרכה מתאימה, ללא השגחה צמודה וללא ציוד מתאים הכולל רמתה ייעודית.
 • יש להציב את משטח הקפיצה של הטרמפולינה נמוך כדי למנוע נפילה מגובה.
 • הכרחי לדפן היטב ובאופן יסודי את התמיכות, הקפיצים ומשטחי הנחיתה האפשריים מסביב לטרמפולינה.
 • בדקו את הבטיחות של הטרמפולינה לעתים קרובות והחליפו כול חלק בלוי.
 • על תסמכו על רשת הביטחון לצורך מניעת הפציעות רוב הפציעות מתרחשות על משטח הנחיתה
 • על תאפשרו לילדים מתחת לגיל 6 לעלות על הטרמפולינה.
 • הסירו את הסולם של הטרמפולינה לאחר השימוש כדי למנוע מילדים לטפס עליו ללא רשות וללא מפקח.
 • וודאו שהביטוח שלכם בתור מחזיקי ומפעילי טרמפולינות מכסה אתכם כול מקרה של פציעה מכול סוג שהוא

מחקרים בנושא

‏פציעות טרמפולינה מהוות דאגה משמעותית, במיוחד בקרב ילדים, כאשר מחקרים שונים מדגישים את השכיחות והחומרה של פציעות אלה. להלן 10 הפניות מחקריות המספקות תובנות לגבי פציעות הקשורות לטרמפולינה:‏

 • ‏מחקר שנערך במרכז נוירוכירורגי ילדים במשך 10 שנים חשף את הסיכונים החמורים הקשורים לרמיסה, כולל תמותה וליקויים נוירולוגיים ארוכי טווח‏ (1).
 • ‏60% מפציעות הטרמפולינה מתרחשות כאשר מספר אנשים משתמשים בטרמפולינה בו זמנית. הדבר מדגיש את החשיבות של שמירה על הנחיות הבטיחות כדי להפחית את הסיכון לתאונות‏ (1).
 • ‏שיעורי הפגיעה בטרמפולינה דווחו כ-70/100,000 בשנה לילדים בני 5 ומטה ו-160/100,000 לילדים גדולים יותר. שיעורים אלה היו דומים לפציעות מפעילויות כמו רכיבה על אופניים ושימוש במתקני שעשועים‏ (1).
 • ‏סקירה רטרוספקטיבית של פציעות הקשורות לטרמפולינה במחלקה לרפואה דחופה לילדים בסינגפור מצאה כי רוב הפציעות התרחשו עקב נחיתות כושלות בעת קפיצה על הטרמפולינה. פציעות ברקמות רכות היו סוג הפציעה השכיח ביותר שנגרם‏ (4).
 • ‏המחקר הדגיש כי נפילות מהטרמפולינה היו סיבת המוות השכיחה ביותר, ואחריה נחיתה על הצוואר תוך כדי ניסיון סלטות. פגיעות הראש והצוואר היו חמורות במיוחד ולעיתים קטלניות‏ (1,4).
 • שברים הם סוג נפוץ של פגיעה הקשורה לטרמפולינות, עם שיעורי שברים דומים שנצפו בהשוואה לפעילויות אחרות של ילדים (5).
 • ‏התפלגות פגיעות בעמוד השדרה בנוסף לפגיעות ראש וצוואר הודגשה במחקר שהתמקד בפציעות הקשורות לטרמפולינה בילדים באסיה. פציעות ברקמות רכות, שברים ונקעים היו בין סוגי הפציעות הנפוצים ביותר שנגרמו לילדים‏ (4).

טרמפולינה בפרק ובמרכז מסחרי יותר מסוכן מהבית

 • ‏מחקר אוסטרלי גילה כי פציעות מטרמפולינות במקומות מסחריים או ספורטיביים גרמו לאשפוזים ארוכים יותר בהשוואה לפציעות בבית, למרות מספר גבוה יותר של פציעות טרמפולינה המתרחשות בבית‏ (1).
 • ‏פרקי טרמפולינה תרמו לעלייה בפציעות הקשורות לטרמפולינה, עם המלצות לאמצעים כגון חינוך כללי, שינויים במערך סביב טרמפולינות, הגדלת מגבלות הגיל, השגחת מבוגרים ומניעת קפיצות כפולות לשיפור הבטיחות‏ (4).‏

‏ככלל, מחקרים אלה מדגישים את החשיבות של הקפדה על הנחיות בטיחות בעת שימוש בטרמפולינות למניעת פציעות חמורות, במיוחד בקרב ילדים הפגיעים יותר לתאונות בעת ביצוע פעילות זו‏.

Main reference:

Council on Sports Medicine and Fitness, American Academy of Pediatrics; Briskin S, LaBotz M. Trampoline safety in childhood and adolescence. Pediatrics. 2012 Oct;130(4):774-9. doi: 10.1542/peds.2012-2082. Epub 2012 Sep 24. PMID: 23008455.

More references:

Das JM, Baig A, Togarepi N, Soon WC, Gallo P, Walsh AR, Solanki GA, Rodrigues D, Lo WB. Trampoline-Associated Cranial and Spinal Injuries: A 10-Year Study in a Pediatric Neurosurgery Center. Cureus. 2023 May 16;15(5):e39097. doi: 10.7759/cureus.39097. PMID: 37332436; PMCID: PMC10270429.

Warwick J. Teague, Joanna F. Dipnall, Cameron S. Palmer, Ben Beck; Trampoline Park Injury Trends. Pediatrics January 2024; 153 (1): e2023061659. 10.1542/peds.2023-061659.

Adrien Runtz, Jérémie Nallet, Victor Font, Mathilde Anriot, Caroline Pechin, Jean Langlais, Benoît de Billy. Trampoline injuries in children: A prospective study, Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research, Volume 108, Issue 6, 2022ץ

Lim FMT, James V, Lee KP, Ganapathy S. A retrospective review of trampoline-related injuries presenting to a paediatric emergency department in Singapore. Singapore Med J. 2021 Feb;62(2):82-86. doi: 10.11622/smedj.2019168. Epub 2019 Dec 10. PMID: 31820005; PMCID: PMC8027143.

Meyerber, B. Fraisse, T. Dhalluin, A. Ryckewaert, P. Violas. Trampoline injuries compared with other child activities, Archives de Pédiatrie, Volume 26, Issue 5, 2019, Pages 282-284.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף? אבחון מדויק של תסמין זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר ובכך עשוי להימנע נזק כרוני. מקור הסימנים והתסמינים במפרק הזה יכול להיות רקמה מקומית פצועה או הקרנה מנזק או מחלה ברקמה מרוחקת כמו למשל פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי. 

ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן

ירקות ופירות נלחמים בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות אצל ספורטאים

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE – Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם.