נפיחות בברך מה גורם לה

נפיחות בברך מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נפיחות בברך מה גורם לה? זיהוי של הגורם לברך נפוחה על פי שאר הסימנים והתסמינים השונים היא שיטה יעילה. אבחון נכון עשוי להיות בעל חשיבות מכרעת בכל הנוגע לדרכי הריפוי שנבחר. אבחון מדויק של מקור הנפיחות במפרק הברך יאפשר לנו גם לכוון את התנהלותו של החולה בשגרת יומו. טיפול יעיל והתנהלות נכונה הוא לרוב כל מה שאתם צריכים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים וחיסכון אפשרי בהליכים רפואיים מורכבים כואבים ויקרים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למעשה אין לנו יכולת משמעותית לטפל באופן אפקטיבי בהתפתחות נפיחות בברך בלי לדעת בעצם מה הגורם לה. הטיפול בסימנים ותסמינים בברך ובכלל זה טיפול בכאבים או טיפול בנפיחות לא יועיל אם לא נטפל בגורם להם. הבעיה בברך לא תיפטר והכאבים ו/או הנפיחות יוסיפו להתפתח.

  {loadposition inside-page}

  נפיחות בברך מה גורם לה – רקע

  נפיחות בברך, כאבי ברכיים וסימנים ותסמינים נוספים מהווים תלונה שכיחה ביותר. מקור הסימנים והתסמינים הללו עלול להיות נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מפעילות את הברך. ילדים, ילדות, מבוגרים, מבוגרות, נשים וגברים כל קבוצות האוכלוסייה בכל גיל חשופים להתפתחות נפיחות בברך ושאר הסימנים והתסמינים. הפרעות בריאותיות מסוימות שכיחות יותר בגיל המבוגר ואילו אחרות בגיל הצעיר, הפרעות אחרות בברכיים שכיחות יותר בקרב נשים לעומת גברים.

  ההפרעות הבריאותיות בברכיים שגורמות לנפיחות וסימנים והתסמינים נוספים נגרמות לרוב בגלל עומס יתר על רקע ביצוע מטלות חוזרניות. הפרעות בריאותיות בברכיים הכרוכות בנפיחות, כאבים ועוד עלולות להיגרם גם בגלל נזקי חבלה. נפילה, פציעת ספורט תאונת דרכים ועוד עלולים לגרום לפגיעה באחת או יותר מהרקמות בברך ולהוביל להתפתחות נפיחות מקומית. נפיחות בברך מתפתחת לעתים קרובות גם בגלל מחלות פרקים כגון דלקת מפרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. מלבד נפיחות בברך החולה שנפגע בברכו צפוי להתלונן על סימנים ותסמינים נלווים נוספים. בין היתר החולה יכול להתלונן על כאבים בברך, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, רעשי חריקה הבוקעים מהברך, ברך חמה למגע ועוד. הסימנים והתסמינים השונים הללו מהווים כלי רב עוצמה לצורך אבחון הבעיה המדויקת בברך.

  נפיחות בברך מה גורם לה – התהליך האבחוני

  על מנת לאבחן את הגורם להתפתחות נפיחות בברך אנו נעזרים בשלושה מרכיבים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   השלב הראשון הוא לקיחת היסטוריה רפואית שבה נלמד מה הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו? האם קיימת נטייה תורשתית למחלות מפרקים? מה הם הסימנים והתסמינים שמהם אתם סובלים (נפיחות בברך, כאב, מגבלות תנועה, נעילה של הברך ועוד)? מה הרקע להופעתם? מתי החלו? כיצד החלו (מנגנון הפציעה)?, מהו המיקום המדויק של הבעיה (צד פנימי, צד חיצוני, מאחור, לפנים)? מה מחמיר ומה מפחית את עוצמת הסימנים והתסמינים הללו? ועוד

   בדיקה גופנית

   השלב השני כולל בדיקה גופנית ובכלל זה בדיקה מקיפה של הברך. בשלב הזה נתבונן בברכיים, נמשש אותם בחיפוש אחר סימנים לבעיה, נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברכיים, נבצע מגוון בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

   אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

   השימוש באמצעי הדמיה ו/או מעבדה אינו חייב להיות חלק מהתהליך האבחוני. נעשה שימוש באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה רק במקרים מוגדרים ובכללם כאשר המתלונן חווה טראומה, גילו של המתלונן, ספקות לגבי הגורם להתפתחות נפיחות בברך, חשד לקיום בעיות שאינן מכניות, החולה אינו מגיב לטיפולים ועוד.

   אבחון

   לאחר שאספתי את כל הנתונים מהשלבים השונים ושללנו את הבעיות הבלתי סבירות נבצע אבחנת עבודה לגבי הגורם להתפתחות נפיחות בברך ונחליט על הטיפול המתאים ביותר. יחד עם זאת לעיתים קרובות כבר על פי הסימנים והתסמינים נוכל להגיע לאבחון מושכל. כך למשל אופי הכאבים בברכיים, מיקום הכאב, מיקום וחומרת הנפיחות, אופן התפתחות הסימנים והתסמינים, על פי הגורמים המחמירים את הכאבים או את הנפיחות, על פי הגורמים המפחיתים את הכאבים, על פי מיקום הנפיחות ועל פי שאר הסימנים התסמינים הנלווים כגון רעשים בברכיים, חוסר יציבות של הברך ועוד.

   נפיחות בברך מה גורם לה – אבחון על פי מאפייני הכאב בברך

   לכאבים יש מאפייני רבים ומגוונים. מאפיינים אלו מאפשרים לנו לאסוף רמזים לגבי אבחון אפשרי של הבעיה. אנו נשאל שאלות כמו מה מיקום הכאב: האם הכאב חזיתי, אחורי או ממוקם באחד הצדדים?, מתי החל הכאב: האם מדובר בכאב חדש או שמא מדובר בכאב כרוני? מה עוצמת הכאב: האם התלונה היא על כאב קל או כאב חריף מאוד?, מה גרם לכאב: האם תאונה קדמה לכאב או שהכאב החל ללא סיבה נראית לעין?, כמה מהר התפתח הכאב: הכאב החל באופן חד ופתאומי או התפתח באופן הדרגתי? אלו פעילויות מחמירות את הכאב: האם לחץ ישיר על הברך מכאיב? האם ריצה מכאיבה? עלייה או ירידה במדרגות מחמירה את הכאב?. על סמך התשובות לשאלות אלו נקבל כיווני חשיבה ראשוניים.

   הברך נפוחה? אבחון על פי מאפייני הנפיחות

   מיקום הנפיחות ועוצמת הנפיחות שמתפתחת בברך עשויים לספק לנו רמזים ראשוניים לגבי מה קורה בברך.

   נפיחות מהירה בברך

   נפיחות שמתפתחת באופן מהיר עלולה להעיד על נזק טראומטי בברך. להלן גורמים אפשריים להתפתחות נפיחות מהירה בברך:

   • – מתיחה או קרע של רצועה הפנימית או החיצונית בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות.
   • – קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי או החיצוני עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.
   • – אפשרויות נוספות כוללות גאוט (Gout), דלקת זיהומית, דלקת פרקים חריפה כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), נמק העצם (AVN) ועוד.

   נפיחות אטית בברך

   נפיחות בברך מה גורם לה
   נפיחות בברך מה גורם לה

   נפיחות המתפתחת באופן הדרגתי עשויה להעיד על התפתחות נזק או דלקת כרוניים בברך. להלן גורמים אפשריים להתנפחות אטית של הברכיים:

   • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאשר הנפיחות בברכיים מתפתחת מעל גיל 50 יש לחשוד שמדובר בהתפתחות של דלקת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלו פמורל.
   • – אמתחת דלוקה (בורסיטיס) עלולה להיות האחראית להתפתחות נפיחות אטית בברך. שתי האמתחות שיכולות לגרום לנפיחות הן אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).
   • – ציסטה על שם בייקר (Baker's Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לנפיחות וכאב מקומיים. הציסטה ע"ש בייקר יכולה להתפתח בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי.

   נפיחות בברך? אבחון על פי יכולת התנועה של המפרק

   יכולת התנועה של הברך יכולה לתת לנו את הרמזים הדרושים לצורך הגעה לאבחון משוער.

   קושי ליישר את הברך או לכופף אותה לישבן

   ברך מוגבלת תנועתית אך לא נעולה מעידה על נוכחות בצקת בברך. למעשה כל פתולוגיה בברך יכולה לגרום לכך.

   • – נציין כמובן את האפשרות הטראומטית של קרע מיניסקוס או רצועות, מגוון דלקות פרקים כולל התקף חריף של דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), נמק העצם (AVN), דלקת זיהומית בברך, גאוט ועוד.

   נעילה של הברך

   נפיחות בברך מה גורם לה
   נפיחות בברך מה גורם לה

   נעילה של הברך שלשם שחרורה החולה חייב לבצע תמרון מסוים תצביע בסבירות גבוהה על אחד משתי הפתולוגיות הבאות:

   • – קרע במיניסקוס שנלכד בברך ומונע ממנה לנוע בחופשיות.
   • – לעיתים נעילת הברך יכולה גם להיגרם בגלל פגיעה בזרימת דם שבעקבותיה חלק גרמי או סחוסי משתחררים ממקומם ונלכדים במפרק כמו במקרה של אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans).

   נפיחות בברך? אבחון על פי רעשים הבוקעים מהברך

   ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעשים (קריפטוס) הבוקעים מהברך יכולים לתת לנו רמזים לגבי מה קורה בברך.

   רעש חד הבוקע מברך תוך כדי תנועה

   ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעש חד שמתלווה לכאב חד יצביע לרוב על קרע של רקמה. סוג זה של נזק יופיע לרוב במהלך פעילות ספורט או בעקבות טראומה כגון נפילה. להלן הרקמות העיקריות שעלולות להיפגע:

   • – רעש חד יכול לבקוע מהברך בעקבות מתיחה או קרע של אחת או יותר מהרצועות בברך בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות.
   • – קרע חלקי או מלא של אחד משני המיניסקוסים בברך עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

   רעש כרוני המופיע בתנועות ברך שגרתיות

   רעש כרוני שמופיע בכל זמן או ברוב הזמן שהברך מופעלת מצביע על נזקים לסחוסים וליכולת תנועה של חלקי העצם השונים בברך. הגורם העיקרי לתופעה היא דלקת פרקים ניוונית:

   • – רעשים בברכיים נגרמים ברוב המקרים בגלל דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים ניוונית היא למעשה מחלה ניוונית הפוגעת ברקמות בתוך המפרק ובכך גורמת לשינוי מבני במשטחי המפרק. התוצאה הסופית היא רעשים הנלווים לתנועת המפרק.

   נפיחות בברך? אבחון על פי חוסר יציבות של הברך

   הגורמים האפשריים לתחושה של חוסר יציבות של הברך כוללים:

   • – אחת או יותר מהרצועות בברך שאמורות לעגן ולייצב את המפרק אינן מתפקדות וזאת בגלל מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא.
   • – גם נזק למיניסקוס עלול להוביל לתחושה של חוסר יציבות אבל במידה פחותה.

   הברך נפוחה? אבחון על פי נוקשות בוקר של הברך

   נוקשות של הברך עם הצעדים הראשונים בבוקר הם סימן ברור לדלקת. הגורמים האפשריים לתופעה הם רבים ובכלל זה ניתן למנות:

   • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) במפרק שבין עצם השוק לעצם הירך או במפרק פיקה ירך (Patella Femoral Syndrome).
   • – כל דלקת פרקים אחרת כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

   הברך נפוחה? אבחון על פי בליטה גרמית מתחת לפיקת הברך

   • בליטה גרמית המתפתחת בעיקר בקרב נערים, מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הארבע ראשי אל הזיז בעצם השוק, משקפת בסבירות גבוהה תופעה הקרויה אוסגוד שלטר (Osgood Schlatters).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,