נפיחות בברך
נפיחות בברך

נפיחות בברך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נפיחות בברך? אבחון לפי הסימנים והתסמינים בברך היא שיטה יעילה לאבחון הבעיה בברך. אבחון נכון עשוי להיות בעל חשיבות מכרעת בכול הנוגע לדרכי הריפוי שנבחר, להמלצות על התנהלות נכונה של החולה, למניעת נזקים ותסמינים כרוניים וחיסכון אפשרי בהליכים רפואיים מורכבים כואבים ויקרים.

 למעשה אין לנו יכולת משמעותית לטפל באופן אפקטיבי בברך בלי לדעת מה בעצם קורה שם. הטיפול בסימנים ותסמינים כמו לשמלש כאבים או נפיחות שהתפתחו בברך ולא טיפול בגורם לסימנים ולתסמינים הללו לא יפתור את הבעיה. הכאבים ו/או הנפיחות יוסיפו להתפתח שוב ושוב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנפיחות בברך – רקע

נפיחות בברך, כאבי ברכיים וסימנים ותסמינים נוספים מהווים תלנה שכיחה שמקורה עלו להיות נזק בכול רקמה המרכיבה או מפעילה את המפרק הזו. הסימנים והתסמינים הללו יכולים להתפתח בכול גיל. הפרעות בריאותיות מסוימות שכיחות יותר בגיל המבוגר ואילו אחרות בגי הצעיר. ישנם גורמים אפשריים רבים להתפתחות נפיחות ושאר סימנים ותסמינים בברך אך העיקרי שבהם הוא עומס יתר הנובע מביצוע מטלות חוזרניות. סימנים ותסמינים בגין פגיעה בברך כוללים כמובן כאבים בברך, נפיחות, מגבלות תנועה, רעשי חריקה ועוד. הסימנים והתסמינים השונים הללו מהווים כלי רב עוצמה לצורך אבחון הבעיה המדויקת בברך.

התהליך האבחוני של כאבים בברך

על מנת לאבחן את הכאבים בברכיים שלכם אנו נעזרים בשלושה מרכיבים:

היסטוריה רפואית

השלב הראשון הוא לקיחת היסטוריה רפואית שבה נלמד מה הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו? האם קיימת נטייה תורשתית למחלות מפרקים? מה הם הסימנים והתסמינים שמהם אתם סובלים (נפיחות, כאב, מגבלות תנועה, נעילה של הברך ועוד)? מה הרקע להופעתם? מתי החלו? כיצד החלו (מנגנון הפציעה)?, מהו המיקום המדויק של הבעיה (צד פנימי, צד חיצוני, מאחור, לפנים)? מה מחמיר ומה מפחית את עוצמת הסימנים והתסמינים הללו? ועוד

בדיקה גופנית

השלב השני כולל בדיקה גופנית ובכלל זה בדיקה מקיפה של הברך. בשלב הזה נתבונן בברכיים, נמשש אותם בחיפוש אחר סימנים לבעיה, נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברכיים, נבצע מגוון בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

השימוש באמצעי הדמיה ו/או מעבדה אינו חייב להיות חלק מהתהליך האבחוני. נעשה שימוש באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה רק במקרים מוגדרים ובכללם כאשר המתלונן חווה טראומה, גילו של המתלונן, ספקות לגבי האבחון, חשד לקיום בעיות שאינן מכניות, החולה אינו מגיב לטיפולים ועוד.

אבחון 

לאחר שאספנו את כלל הנתונים מהשלבים השונים ושללנו את הבעיות הבלתי סבירות נאבחן את הבעיה ונחליט על הטיפול המתאים ביותר. יחד עם זאת לעיתים קרובות כבר על פי הסימנים והתסמינים נוכל להגיע לאבחון מושכל. כך למשל אופי הכאבים בברכיים, מיקום הכאב, מיקום וחומרת הנפיחות, אופן התפתחות הסימנים והתסמינים, הגורמים שמחמירים את הכאבים או את הנפיחות, הגורמים שמשפרים את הכאבים, הנפיחות ושאר הסימנים התסמינים הנלווים אליהם כגון רעשים בברכיים, חוסר יציבות של הברך ועוד.

אבחון על פי סימנים ותסמינים

לכאבים יש מאפייני רבים ומגוונים. מאפיינים אלו מאפשרים לנו לאסוף רמזים לגבי אבחון אפשרי של הבעיה. אנו נשאל שאלות כמו מה מיקום הכאב: האם הכאב חזיתי, אחורי או ממוקם באחד הצדדים?, מתי החל הכאב: האם מדובר בכאב חדש או שמא מדובר בכאב כרוני? מה עוצמת הכאב: האם התלונה היא על כאב קל או כאב חריף מאוד?, מה גרם לכאב: האם תאונה קדמה לכאב או שהכאב החל ללא סיבה ניראת לעין?, כמה מהר התפתח הכאב: הכאב החל באופן חד ופתאומי או התפתח באופן הדרגתי? אלו פעילויות מחמירות את הכאב: האם לחץ ישיר על הברך מכאיב? האם ריצה מכאיבה? עלייה או ירידה במדרגות מחמירה את הכאב?. על סמך התשובות לשאלות אלו נקבל כיווני חשיבה ראשוניים. 

אבחון על פי נפיחות בברכיים 

מיקום הנפיחות ועוצמת הנפיחות שמתפתחת בברך עשויים לספק לנו רמזים ראשוניים לגבי מה קורה בברך.

נפיחות מהירה בברך

נפיחות שמתפתחת באופן מהיר עלולה להעיד על נזק טראומטי בברך. להלן גורמים אפשריים להתפתחות נפיחות מהירה בברך:

 • – מתיחה או קרע של רצועה הקו לטראלית הפנימית או החיצונית בעקבות תנועה “לא נכונה” או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות. 

 • – קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי או החיצוני עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

 • – אפשרויות נוספות כוללות גאוט (Gout), דלקת זיהומית, דלקת פרקים חריפה כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), נמק העצם (AVN) ועוד.

נפיחות איטית בברך

נפיחות בברךנפיחות המתפתחת באופן הדרגתי עשויה להעיד על התפתחות נזק או דלקת כרוניים בברך. להלן גורמים אפשריים להתנפחות איטית של הברכיים: 

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאשר הנפיחות בברכיים מתפתחת מעל גיל 50 יש לחשוד שמדובר בהתפתחות של דלקת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלופמורל.

 • – אמתחת דלוקה (בורסיטיס) עלולה להיות האחראית להתפתחות נפיחות איטית בברך. שתי האמתחות שיכולות לגרום לנפיחות הן אמתחת “ברך עוזרת הבית” (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis). 

 • – ציסטה על שם בייקר (Baker’s Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לנפיחות וכאב מקומיים. הצ’יסטה ע”ש בייקר יכולה להתפתח בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי. 

אבחון על פי יכולת התנועה של הברך 

יכולת התנועה של הברך יכולה לתת לנו את הרמזים הדרושים לצורך הגעה לאבחון משוער.

קושי ליישר את הברך או לכופף אותה לישבן

ברך מוגבלת תנועתית אך לא נעולה מעידה על נוכחות בצקתית בברך. למעשה כול פתולוגיה בברך יכולה לגרום לכך.

 • – נציין כמובן את האפשרות הטראומטית של קרע מיניסקוס או רצועות, מגוון דלקות פרקים כולל התקף חריף של דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), נמק העצם (AVN), דלקת זיהומית בברך, גאוט ועוד.

נעילה של הברך

קרע במיניסקוסנעילה של הברך שלשם שחרורה החולה חייב לבצע תמרון מסוים תצביע בסבירות גבוהה על אחד משתי הפתולוגיות הבאות:

 • – קרע במיניסקוס שנלכד בברך ומונע ממנה לנוע בחופשיות.

 • – לעיתים נעילת הברך יכולה גם להיגרם בגלל פגיעה בזרימת דם שבעקבותיה חלק גרמי או סחוסי משתחררים ממקומם ונלכדים במפרק כמו במקרה של אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans).

אבחון על פי רעשים הבוקעים מהברך

ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעשים (קריפיטוס) הבוקעים מהברך יכולים לתת לנו רמזים לגבי מה קורה בברך.

רעש חד הבוקע מברך תוך כדי תנועה

ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעש חד שמתלווה לכאב חד יצביע לרוב על קרע של רקמה. סוג זה של נזק יופיע לרוב במהלך פעילות ספורט או בעקבות טראומה כגון נפילה. להלן הרקמות העיקריות שעלולות להיפגע:

 • – רעש חד יכול לבקוע מהברך בעקבות מתיחה או קרע של אחת או יותר מהרצועות בברך בעקבות תנועה “לא נכונה” או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות. 

 • – קרע חלקי או מלא של אחד משני המיניסקוסים בברך עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

רעש כרוני המופיע בתנועות ברך שגרתיות

רעש כרוני שמופיע בכול זמן או ברוב הזמן שהברך מופעלת מצביע על נזקים לסחוסים וליכולת תנועה של חלקי העצם השונים בברך. הגורם העיקרי לתופעה היא דלקת פרקים ניוונית:

 • – רעשים בברכיים נגרמים ברוב המקרים בגלל דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים ניוונית היא למעשה מחלה ניוונית הפוגעת ברקמות התוך מפרקיות ובכך גורמת לשינוי מבני במשטחי המפרק. התוצאה הסופית היא רעשים הנילווים לתנועת המפרק.  

אבחון על פי חוסר יציבות של הברך

הגורמים האפשריים לתחושה של חוסר יציבות של הברך כוללים:

 • – אחת או יותר מהרצועות בברך שאמורות לעגן ולייצב את המפרק אינן מתפקדות וזאת בגלל מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא.

 • – גם נזק למיניסקוס עלול להוביל לתחושה של חוסר יציבות אבל במידה פחותה.

אבחון על פי נוקשות בוקר של הברך

נוקשות של הברך עם הצעדים הראשונים בבוקר הם סימן ברור לדלקת. הגורמים האפשריים לתופעה הם רבים ובכלל זה ניתן למנות:

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) במפרק שבין עצם הטיביה לעצם הירך או במפרק פיקה ירך (Patella Femoral Syndrome).

 • – כול דלקת פרקים אחרת כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

אבחון על פי בליטה גרמית מתחת לפיקת הברך

 • בליטה גרמית המתפתחת בעיקר בקרב נערים, מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הארבע ראשי אל הזיז בעצם השוק, משקפת בסבירות גבוהה תופעה הקרויה (Osgood Schlatters).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן