נפיחות בברך מה גורם לה
נפיחות בברך מה גורם לה

נפיחות בברך מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נפיחות בברך מה גורם לה? זיהוי של הגורם לברך נפוחה על פי שאר הסימנים והתסמינים השונים היא שיטה יעילה. אבחון נכון עשוי להיות בעל חשיבות מכרעת בכל הנוגע לדרכי הריפוי שנבחר. אבחון מדויק של מקור הנפיחות במפרק הברך יאפשר לנו גם לכוון את התנהלותו של החולה בשגרת יומו. טיפול יעיל והתנהלות נכונה הוא לרוב כל מה שאתם צריכים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים וחיסכון אפשרי בהליכים רפואיים מורכבים כואבים ויקרים.

למעשה אין לנו יכולת משמעותית לטפל באופן אפקטיבי בהתפתחות נפיחות בברך בלי לדעת בעצם מה הגורם לה. הטיפול בסימנים ותסמינים בברך ובכלל זה טיפול בכאבים או טיפול בנפיחות לא יועיל אם לא נטפל בגורם להם. הבעיה בברך לא תיפטר והכאבים ו/או הנפיחות יוסיפו להתפתח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנפיחות בברך מה גורם לה – רקע

נפיחות בברך, כאבי ברכיים וסימנים ותסמינים נוספים מהווים תלונה שכיחה ביותר. מקור הסימנים והתסמינים הללו עלול להיות נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מפעילות את הברך. ילדים, ילדות, מבוגרים, מבוגרות, נשים וגברים כל קבוצות האוכלוסייה בכל גיל חשופים להתפתחות נפיחות בברך ושאר הסימנים והתסמינים. הפרעות בריאותיות מסוימות שכיחות יותר בגיל המבוגר ואילו אחרות בגיל הצעיר, הפרעות אחרות בברכיים שכיחות יותר בקרב נשים לעומת גברים.

ישנם גורמים אפשריים רבים להתפתחות נפיחות ושאר הסימנים והתסמינים בברך אך העיקרי שבהם הוא עומס יתר הנובע מביצוע מטלות חוזרניות. גורמים נוספים להתפתחות נפיחות בברך וסימנים ותסמינים נוספים כוללים נזקי חבלה בברך ומחולת פרקים כגון דלקת מפרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. מלבד נפיחות בברך החולה שנפגע בברכו צפוי להתלונן על סימנים ותסמינים נלווים נוספים. בין היתר החולה יכול להתלונן על כאבים בברך, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, רעשי חריקה הבוקעים מהברך, ברך חמה למגע ועוד. הסימנים והתסמינים השונים הללו מהווים כלי רב עוצמה לצורך אבחון הבעיה המדויקת בברך.

נפיחות בברך מה גורם לה – התהליך האבחוני

על מנת לאבחן את הגורם להתפתחות נפיחות בברך אנו נעזרים בשלושה מרכיבים:

היסטוריה רפואית

השלב הראשון הוא לקיחת היסטוריה רפואית שבה נלמד מה הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו? האם קיימת נטייה תורשתית למחלות מפרקים? מה הם הסימנים והתסמינים שמהם אתם סובלים (נפיחות בברך, כאב, מגבלות תנועה, נעילה של הברך ועוד)? מה הרקע להופעתם? מתי החלו? כיצד החלו (מנגנון הפציעה)?, מהו המיקום המדויק של הבעיה (צד פנימי, צד חיצוני, מאחור, לפנים)? מה מחמיר ומה מפחית את עוצמת הסימנים והתסמינים הללו? ועוד

בדיקה גופנית

השלב השני כולל בדיקה גופנית ובכלל זה בדיקה מקיפה של הברך. בשלב הזה נתבונן בברכיים, נמשש אותם בחיפוש אחר סימנים לבעיה, נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברכיים, נבצע מגוון בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

השימוש באמצעי הדמיה ו/או מעבדה אינו חייב להיות חלק מהתהליך האבחוני. נעשה שימוש באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה רק במקרים מוגדרים ובכללם כאשר המתלונן חווה טראומה, גילו של המתלונן, ספקות לגבי הגורם להתפתחות נפיחות בברך, חשד לקיום בעיות שאינן מכניות, החולה אינו מגיב לטיפולים ועוד.

אבחון

לאחר שאספתי את כל הנתונים מהשלבים השונים ושללנו את הבעיות הבלתי סבירות נבצע אבחנת עבודה לגבי הגורם להתפתחות נפיחות בברך ונחליט על הטיפול המתאים ביותר. יחד עם זאת לעיתים קרובות כבר על פי הסימנים והתסמינים נוכל להגיע לאבחון מושכל. כך למשל אופי הכאבים בברכיים, מיקום הכאב, מיקום וחומרת הנפיחות, אופן התפתחות הסימנים והתסמינים, על פי הגורמים המחמירים את הכאבים או את הנפיחות, על פי הגורמים המפחיתים את הכאבים, על פי מיקום הנפיחות ועל פי שאר הסימנים התסמינים הנלווים כגון רעשים בברכיים, חוסר יציבות של הברך ועוד.

נפיחות בברך מה גורם לה – אבחון על פי מאפייני הכאב בברך

לכאבים יש מאפייני רבים ומגוונים. מאפיינים אלו מאפשרים לנו לאסוף רמזים לגבי אבחון אפשרי של הבעיה. אנו נשאל שאלות כמו מה מיקום הכאב: האם הכאב חזיתי, אחורי או ממוקם באחד הצדדים?, מתי החל הכאב: האם מדובר בכאב חדש או שמא מדובר בכאב כרוני? מה עוצמת הכאב: האם התלונה היא על כאב קל או כאב חריף מאוד?, מה גרם לכאב: האם תאונה קדמה לכאב או שהכאב החל ללא סיבה ניראת לעין?, כמה מהר התפתח הכאב: הכאב החל באופן חד ופתאומי או התפתח באופן הדרגתי? אלו פעילויות מחמירות את הכאב: האם לחץ ישיר על הברך מכאיב? האם ריצה מכאיבה? עלייה או ירידה במדרגות מחמירה את הכאב?. על סמך התשובות לשאלות אלו נקבל כיווני חשיבה ראשוניים.

הברך נפוחה? אבחון על פי מאפייני הנפיחות

מיקום הנפיחות ועוצמת הנפיחות שמתפתחת בברך עשויים לספק לנו רמזים ראשוניים לגבי מה קורה בברך.

נפיחות מהירה בברך

נפיחות שמתפתחת באופן מהיר עלולה להעיד על נזק טראומטי בברך. להלן גורמים אפשריים להתפתחות נפיחות מהירה בברך:

 • – מתיחה או קרע של רצועה הפנימית או החיצונית בעקבות תנועה “לא נכונה” או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות.
 • – קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי או החיצוני עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.
 • – אפשרויות נוספות כוללות גאוט (Gout), דלקת זיהומית, דלקת פרקים חריפה כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), נמק העצם (AVN) ועוד.

נפיחות איטית בברך

נפיחות בברך מה גורם לה
נפיחות בברך מה גורם לה

נפיחות המתפתחת באופן הדרגתי עשויה להעיד על התפתחות נזק או דלקת כרוניים בברך. להלן גורמים אפשריים להתנפחות אטית של הברכיים:

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאשר הנפיחות בברכיים מתפתחת מעל גיל 50 יש לחשוד שמדובר בהתפתחות של דלקת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלו פמורל.
 • – אמתחת דלוקה (בורסיטיס) עלולה להיות האחראית להתפתחות נפיחות אטית בברך. שתי האמתחות שיכולות לגרום לנפיחות הן אמתחת “ברך עוזרת הבית” (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).
 • – ציסטה על שם בייקר (Baker’s Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לנפיחות וכאב מקומיים. הציסטה ע”ש בייקר יכולה להתפתח בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי.

נפיחות בברך? אבחון על פי יכולת התנועה של המפרק

יכולת התנועה של הברך יכולה לתת לנו את הרמזים הדרושים לצורך הגעה לאבחון משוער.

קושי ליישר את הברך או לכופף אותה לישבן

ברך מוגבלת תנועתית אך לא נעולה מעידה על נוכחות בצקת בברך. למעשה כול פתולוגיה בברך יכולה לגרום לכך.

 • – נציין כמובן את האפשרות הטראומטית של קרע מיניסקוס או רצועות, מגוון דלקות פרקים כולל התקף חריף של דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), נמק העצם (AVN), דלקת זיהומית בברך, גאוט ועוד.

נעילה של הברך

נפיחות בברך מה גורם לה
נפיחות בברך מה גורם לה

נעילה של הברך שלשם שחרורה החולה חייב לבצע תמרון מסוים תצביע בסבירות גבוהה על אחד משתי הפתולוגיות הבאות:

 • – קרע במיניסקוס שנלכד בברך ומונע ממנה לנוע בחופשיות.
 • – לעיתים נעילת הברך יכולה גם להיגרם בגלל פגיעה בזרימת דם שבעקבותיה חלק גרמי או סחוסי משתחררים ממקומם ונלכדים במפרק כמו במקרה של אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans).

נפיחות בברך? אבחון על פי רעשים הבוקעים מהברך

ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעשים (קריפטוס) הבוקעים מהברך יכולים לתת לנו רמזים לגבי מה קורה בברך.

רעש חד הבוקע מברך תוך כדי תנועה

ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעש חד שמתלווה לכאב חד יצביע לרוב על קרע של רקמה. סוג זה של נזק יופיע לרוב במהלך פעילות ספורט או בעקבות טראומה כגון נפילה. להלן הרקמות העיקריות שעלולות להיפגע:

 • – רעש חד יכול לבקוע מהברך בעקבות מתיחה או קרע של אחת או יותר מהרצועות בברך בעקבות תנועה “לא נכונה” או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות.
 • – קרע חלקי או מלא של אחד משני המיניסקוסים בברך עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

רעש כרוני המופיע בתנועות ברך שגרתיות

רעש כרוני שמופיע בכול זמן או ברוב הזמן שהברך מופעלת מצביע על נזקים לסחוסים וליכולת תנועה של חלקי העצם השונים בברך. הגורם העיקרי לתופעה היא דלקת פרקים ניוונית:

 • – רעשים בברכיים נגרמים ברוב המקרים בגלל דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים ניוונית היא למעשה מחלה ניוונית הפוגעת ברקמות בתוך המפרק ובכך גורמת לשינוי מבני במשטחי המפרק. התוצאה הסופית היא רעשים הנלווים לתנועת המפרק.

נפיחות בברך? אבחון על פי חוסר יציבות של הברך

הגורמים האפשריים לתחושה של חוסר יציבות של הברך כוללים:

 • – אחת או יותר מהרצועות בברך שאמורות לעגן ולייצב את המפרק אינן מתפקדות וזאת בגלל מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא.
 • – גם נזק למיניסקוס עלול להוביל לתחושה של חוסר יציבות אבל במידה פחותה.

הברך נפוחה? אבחון על פי נוקשות בוקר של הברך

נוקשות של הברך עם הצעדים הראשונים בבוקר הם סימן ברור לדלקת. הגורמים האפשריים לתופעה הם רבים ובכלל זה ניתן למנות:

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) במפרק שבין עצם השוק לעצם הירך או במפרק פיקה ירך (Patella Femoral Syndrome).
 • – כול דלקת פרקים אחרת כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

הברך נפוחה? אבחון על פי בליטה גרמית מתחת לפיקת הברך

 • בליטה גרמית המתפתחת בעיקר בקרב נערים, מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הארבע ראשי אל הזיז בעצם השוק, משקפת בסבירות גבוהה תופעה הקרויה אוסגוד שלטר (Osgood Schlatters).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן