כאבי פרקים גורמים אפשריים
כאבי פרקים גורמים אפשריים

כאבי פרקים גורמים אפשריים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי פרקים – גורמים אפשריים כוללים מחלות והפרעות בריאותיות רבות. פגיעה בפרקי הגוף מהווים גורם שכיח, למיחושים, מגבלות תנועה ופגיעה קשה באיכות החיים. הנזקים הכלכליים בגין זה הם עצומים ונאמדים בביליונים רבים של דולרים מידי שנה. בכול מקרה של כאבי פרקים גורמים אפשריים לכך חייבים להישקל עד הגעה לאבחון הנכון.

הגורמים האפשריים הרבים להתפתחות דלקות פרקים ו/או כאבים במפרקים הופכים את האבחון והניהול של חולי זה למאתגר במיוחד. בין הגורמים האפשריים הרבים למיחושים בפרקים ניתן למנות מחלות שונות, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים, מחלות מקצועיות, יציבה לקויה, פציעות וניוון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי פרקים גורמים אפשריים – רקע

נתונים סטטיסטיים מציבים את במקום גבוה את שכיחותם של כאבי מפרקים בקרב כול הגילאים. כמובן שהשכיחות והנטייה לסבול ממיחושים במפרקים עולים עם הגיל. זה מתחיל עם אחוזי סיכון ספורים (כ5%) בילדות מטפס ל כ30% בבגרותנו ומגיע בגיל מבוגר לשיא שבו למעשה, רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים במפרקים וברוב המקרים יהיו אלו שנושאים במשקל ובכללם מפרקי הירך, מפרקי הברכיים ומפרקי עמוד השדרה.

גורמים סיכון לסבול ממיחושי פרקים כוללים היסטוריה משפחתית של מחלות פרקים למיניהן, סוג של עבודה או  ספורט אשר גורם לעומס חוזר ונשנה על מפרק מסוים לאורך שנים (ידיים – הקלדה, ברכיים- כדור רגל, כתפיים –  שחייה, קרסוליים – רקדני בלט), בעיות מבניות מולדות, משקל עודף ופציעה או ניתוח קודם במפרק.

תסמינים וסימנים נלווים

מלבד כאב מפרקי יתלוננו החולים גם על תסמינים נלווים. כמובן שחומרת המכאובים הללו וסוג התסמינים הנוספים תלויים באופי הבעיה ובחומרתה. כאשר מדובר בבעיה פשוטה התלונות תתמקדנה בעיקר על המיחושים, ללא נוקשות, ללא נפיחות ללא חום וללא אודם מקומי. למיחושים על רקע של מחלת מפרקים דלקתית יתלוו גם תסמינים וסימנים נוספים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, נוקשות וכאבים חריפים שמנוחה אינה מפחיתה אותם, נגעים עוריים, תסמינים דלקתיים בעיניים, במעי ובמערכות גוף נוספות. יש חשיבות לתסמינים הנלווים לצורך ביסוס אבחנה.

כאבי פרקים – מחלות ודלקות פרקים כגורם להם

מספר רב של מחלות ופגיעות בפרקים יכולים לגרום למיחושים במפרקים. לצורך אבחון מקור הבעיה יש לקחת בחשבון את מכלול הגורמים האפשריים להתפתחות כאב כזה או אחר באחד המפרקים. על הקלינאי להעדיף לבחון ולחשוד תחילה בקיומם של דלקות והפרעות שכיחות יותר. כאשר אנו חושדים שתהליך דלקתי עומד אחרי כאבי הפרקים נעדיף לשלול את קיומה של דלקת פרקים ניוונית או דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) השכיחים יותר לפני שנחשוד בגידול סרטני כגורם.

כאבי פרקים גורמים אפשריים
כאבי פרקים גורמים אפשריים

מיחושים במפרקים עלולים להתפתח בגלל מגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית, קבוצת מחלות מפרקים ללא גורם ראומטי בדם, דלקת פרקים אידיופטית של ילדים, מחלות מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis) הנלוות למחלות מעי דלקתיות (Inflammatory bowel disease)  מחלת קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס, סרקואידוזיס (Sarcoidosis) פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) ועוד.  להלן פירוט של מחלות מפרקים שכיחות שעלולות לגרום בין היתר לכאבי במפרקים:

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

דלקת מפרקים ניוונית נחשבת לדלקת הפרקים השכיחה ביותר ופוגעת בשלב זה או אחר ברוב המכריע של האוכלוסייה ובעיקר האוכלוסייה המבוגרת. דלקת פרקים זו כפי ששמה מרמז מתרחשת בעקבות תהליך של שחיקת סחוסים וניוון בעיקר של הפרקים הגדולים נושאי המשקל: מפרקי הברכיים, מפרקי הירכיים ומפרקי עמוד השדרה. דלקת פרקים ניוונית עלולה לפגוע גם במפרק בסיס האגודל ובמפרקים האחרונים בקצות האצבעות. דלקת מפרקים ניוונית שמתפתחת בגיל צעיר נובעת בעיקר על רקע של שימוש יתר מוקצן במפרק בגלל אופי העבודה או בגלל טראומה או ניתוח מוקדמים במפרק. לא ניתן לרפא דלקת מפרקים ניוונית אך ניתן להפחית את התסמינים ואף להעלימם.

דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)

דלקת פרקים שגרונית היא מחלת כרונית אוטואימונית הפוגעת לרוב במפרקים הקטנים שבידיים וברגליים, גורמת למכאובים, נוקשות ממושכת ואיבוד יכולת תנועה. דלקת פרקים שכיחה זו פוגעת בכ-1% מן האוכלוסייה. מלבד המפרקים תוקפת מחלה זו מערכות גוף נוספות שעלולות להיפגע כוללות את העיניים, ריאות והרירית בפה. פי שלוש יותר נשים סובלות ממחלה זו. המחלה עלולה לתקוף בכול גיל כולל ילדים אך נוטה להופיע  בסביבות גיל 40. תסמינים נוספים כוללים תחושת חולי כללית, עייפות כרונית, מצב רוח ירוד, ירידה במשקל, חום.

מחלות פרקים ללא גורם ראומטי בדם (Seronegative arthropathy)

קבוצת מחלות מפרקים בעלות מאפיינים משותפים: דלקת במפרקי עמוד השדרה והאגן, דלקת במפרקים פריפריים, דלקת בנקודת החיבור של הגידים והרצועות לעצמות, דלקת בעיניים, דלקת של המעי ודלקות נוספות במערכות גוף שונות. בדיקות מעבדה של קבוצת מחלות זו יצביעו על תהליך דלקתי (שקיעת דם גבוהה),  שליליות בכול הנוגע  לקיומו של גורם ראומטי (negative Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים בכול הנוגע לקיומו של סמן גנטי HLA-B27. יש לזכור שקיומו של סמן גנטי זה אינו מעיד בהכרח על חולי שכן בין 3-5% מהאוכלוסייה הבריאה נושאת אותו.
קבוצה זו כוללת בין היתר את המחלות הבאות:

דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis)

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה דלקתית כרונית עם העדפה לגברים (2:1) אשר מלבד פגיעה במפרקים של עמוד השדרה ומפרקי האגן פוגעת גם במערכות גוף נוספות כולל בעיניים, במעי, בכלי דם ובריאות. הפגיעה של דלקת חוליות מקשחת היא בעיקר בחוליות חזה תחתונות, בחוליות המותן ובחוליות הצוואר. במצבה הסופי גורמת המחלה להתאחות של חוליות עמוד השדרה עד למצב הקרוי “עמוד שדרה במבוק”. למחלה זו מרכיב גנטי ורוב החולים בה (90%) נושאים את הסמן הגנטי שנקרא HLAB27 . עם זאת חשוב לציין שסמן גנטי זה מצוי בקרב כ3% מהאוכלוסייה הבריאה.

דלקת פרקים תגובתית (Reactive arthritis)

דלקת מפרקים תגובתית או כפי שהיא קרויה תסמונת ע”ש רייטר (Reiter’s  syndrome) פוגעת בעיקר בגברים צעירים. תסמונת זו מתאפיינת בפגיעה במפרקי עמוד השדרה, האגן ומפרקים אחרים כולל ברכיים וקרסוליים.  דלקת פרקים זאת נגרמת כתגובה לדלקת זיהומית בדרכי השתן או במעי הנגרמת לרוב על ידי חיידק כלמידיה. תסמינים אופניים כוללים כאבי גב תחתון ואגן, כאבי מפרקים ומלווים בנפיחות ונוקשות דלקתית. המכאובים והנוקשות אינם שוכחים במנוחה ומחמירים בבקרים. מחלה זו גורמת לנזקים נוספים כולל כיבים בפה, דלקת בדרכי השתן ודלקת בעיניים.

דלקת פרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis)

מדובר למעשה במחלת פרקים שמקורה הוא מחלת מעי. מדובר בעיקר משתי מחלות מעי מחלת קרוהן (Crohn’s disease) ודלקת כיבית במעי (ulcerative colitis). הפגיעה במפרקים יכולה להתרחש לפני, יחד או אחרי אבחונה של מחלת המעיים. לדלקת מפרקים אנטרופטית המופיעה אצל כ20% מהחולים במחלות המעי הנ”ל, פוגעת באופן שאינו סימטרי במפרקי עמוד השדרה, במפרקים פריפריים. גם חולים במחלה זו בדומה ליתר המחלות בקבוצה זו יתלוננו על נוקשות ומכאובים בגב ובמפרקים המעורבים שאינם פוחתים עם מנוחה ומחמירים לאחר שנת לילה.

דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis)

דלקת פרקים פסוריאטית היא מחלה דלקתית של המפרקים פוגעת בכ20% מהחולים במחלת העור פסוריאזיס.  מחלת פרקים זו אינה פוגעת במפרקים באופן אחיד בכול הנוגע למיקום או חומרה. לעתים יפגעו רק מפרקי האצבעות לפעמים רק מפרקי האגן ועמוד השדרה, לעתים מפרקים רבים ולעתים מעט מפרקים. מלבד נגעים עוריים של פסוריאזיס ופגיעה במפרקים חולים במחלה זו סובלים גם מתסמינים נוספים ובכללם כיבים בפה, דלקות עיניים, דלקות בדרכי השתן, רמת שומנים גבוהה בדם.

מחלות פרקים זיהומיות (Infectious arthritis)

כאבים במפרק המעורב, נוקשות אדמומיות מקומית ונפיחות יכולים להתרחש גם בגלל מחלות זיהומיות הנגרמות מחיידקים, וירוסים או פטריות. זיהומים אלו יכולים לחדור לגוף ואל המפרק דרך הדם (מחלה זיהומית במקום אחר בגוף, פצע, ניתוח, עקיצה, זריקה). התסמינים על רקע של דלקות זיהומיות במפרקים יכללו כאבים, נוקשות ונפיחות וגם חום, צמרמורות ופריחה עורית. תסמינים אחרים יופיעו בהתאם לסוג המסוים של הזיהום. בין המחלות הזיהומיות של המפרקים ניתן למנות: דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis), אוסטאומיאליטיס (Osteomyelitis),  דלקת העצם על ידי חיידק השחפת (Tuberculosis) ועוד.

מחלות פרקים תגובתיות (Reactive Arthritis)

בניגוד לדלקות פרקים זיהומיות שנגרמות בגלל זיהום של מיקרו אורגניזם במפרק בדלקות מפרקים תגובתיות נגרמות הדלקות כתגובה לא תקינה של המערכת החיסונית לדלקת זיהומית חיידקית. לרוב מדובר בדלקת זיהומית הנגרמת כאשר חיידקים תוקפים את מערכת השתן (Chlamydia) או את מערכת העיכול (Campylobacter, Salmonella, Shigella) ובכך מניעים תהליך של פגיעה במפרקים בעיקר בברכיים ובקרסוליים ובאצבעות.  מלבד כאבי מפרקים יתלוננו החולים בסוג זה של דלקת פרקים גם על נפיחות של אצבעות הידיים או הרגליים (אצבע נקניקיה), נוקשות ומיחושי גב ואגן שמחמירים בלילה ולאחר ההשכמה בבוקר. לעתים יתכנו תסמינים נוספים ובכללם דלקת בעיניים, נגעים עוריים בכפות ידיים, בכפות רגליים ובאיבר המין הגברי, שלשול, כיבים בפה, דלקות בדרכי השתן עם הפרשות, אובדן משקל וחום.

דוגמאות לדלקות זיהומיות שיכולות להתפתח לכדי דלקת פרקים תגובתית כוללות קדחת השיגרון (Rheumatic  fever) שיכולה להתפתח אחרי דלקת זיהומית שגורם חיידק סטרפטוקוקי (Streptococcal) למשל, בגרון. מחלה זו עלולה לתקוף מלבד פרקים גם את הלב והעור. מחלת ליים ( Lyme disease, Lyme arthritis) מחלה זיהומית חיידקית שפוגעת בבני אדם בעקבות עקיצה של קרציה. מחלה זו יכולה לגרום במפרקים המעורבים לכאבים, חום, מיחושים בשרירים, פריחה בעור ולעתים גם הלב עלול להיות מעורב.

מחלות מערכתיות כגורם

מחלות מערכתיות נוספות שעלולות לגרום כאב במגוון מפרקים כוללות: זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus) שהיא מחלת חיסון עצמי דלקתית. במחלה זו יכולים להינזק על ידי המערכת החיסונית מגוון מערכות בגוף כולל: העור, מפרקים, כליות, לב ריאות דם, מערכות עצבים ועוד. החולים במחלה הזאת התלוננו בין היתר על עייפות כרונית, חום, אובדן משקל, ירידה במצב רוח ועוד. מחלה מערכתית נוספת היא מחלת קוואסאקי (Kawasaki disease). סקלרוזיס מערכתי (Systemic sclerosis) ומחלת דלקתית של כלי הדם שנקראת הנוך שונליין פורפורה (henoch schonlein purpura). מחלה דלקתית זו על שם הנוך-שונליין עלולה להופיע לאחר התפתחות דלקת זיהומים וירלית או חיידקית. המחלה פוגעת בכול גיל אך לרוב תתפתח בילדים. מלבד פגיעה ומכאובים במפרקים גורמת מחלה זו גם לנגעים בעור, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה בכליות, פגיעה אפשרית בטחול ובכבד ועוד.

כאבי פרקים – פגיעות וליקויים מבניים ו/או ביומכניים כגורם

טראומה:

כאבי פרקים עלולים להתפתח גם ממגוון של בעיות מכניות כולל טראומה. נפילה, חבלה תאונה, פציעת ספורט או כול מנגנון טראומטי אחר עלול לגרום לנזקים לאחד או יותר מהמפרקים ולגרום להתפתחות כאב ברמת חומרה משתנה במפרק הפצוע.

אנומליה מולדת:

כאבי פרקים גורמים אפשריים
כאבי פרקים גורמים אפשריים

אנומליות מולדות של מערכות שריר ושלד (Inherited skeletal dysplasias) עלולות גם הן לעמוד בבסיס התלונות על כאבי פרקים. השיבוש התפקודי הנובע מהתפתחות לקויה של השלד עלולה לגרום לנזקים ולמכאובים. בין האנומליות בעמוד השדרה ניתן למנות: עקמת, קיפוזיס, לורדוזיס מולדים. בין האנומליות במפרקים האחרים ניתן למנות: קיצור העצמות באצבעות (Acromelia), קיצור העצמות באמה או בירך (Mesomelia), קיצור העצמות בשוק או בזרוע (Rhizomelia), גפה או חלק ממנה שהתפתחותם נפגעה (Dysmelia), קלאב פוט (club foot), “נקע מולד של מפרק הירך” (Congenital dysplasia of the hip), ברכי X או ברכי O ועוד. לתופעות אלו יש השלכות תפקודיות משמעותיות, הן משנות את אופן העברת הכוחות בגוף, יוצרות עומסי יתר ועלולות, עקב כך, לגרום לשחיקה ונזקים נוספים במפרקים ולמכאובי פרקים.

תנועתיות יתר של המפרקים:

תנועתיות יתר (Hypermobility) היא תופעה נוספת שעלולה לגרום לביצוע תנועות לא נכונות, לנקיעות ופריקות חוזרות, לנזקים וכאבי פרקים.

נמק של העצם:

תופעה נוספת שעלולה לגרום כאב במפרק היא נמק העצם (Avascular necrosis). פתולוגיה זו מתרחשת בעקבות אובדן זמני או קבוע של אספקת הדם לעצם ועלולה לגרום להרס המפרק. הפרקים הפגיעים ביותר לתופעה זו הם מפרק הברך ומפרק הירך.

כאבי גדילה:

כאבי גדילה (Growing pains) הם גורם נוסף למיחושים בפרקים שמקורו אינו ידוע. בין 10-20% מהילדים יסבלו מהם. לרוב יופיע הכאב ברגליים ולאו דווקא במפרקים. המכאובים יכולים להופיע בכול שלב של היום והלילה אך אינם מופיעים בבוקר. בבדיקה לא ימצאו סימני דלקת (חום, אדמומיות, נפיחות) או סימנים לפתולוגיה כלשהי.

מחלות מטבוליות כגורם

מחלות מטבוליות עלולות לגרום לכאבי פרקים. רככת (Rickets) היא דוגמה למחלה כזאת. מחלה זו נגרמת כישלון בתהליך ההסתיידות של הסחוס במהלך הגדילה והפיכתו לעצם. לקות התפתחותית זו מובילה לכאבי עצמות, חולשת שרירים, שכיחות שברים ודפורמציה של השלד. גם תת פעילות של בלוטת התריס (Hypothyroidism) עלולה לגרום בין היתר לכאבי פרקים. תסמינים נוספים כוללים: עייפות כרונית, רגישות מוגברת לקור, דיכאון, עצירות, ציפורניים ושיער דקים ושבירים, השמנה, קצב לב אטי, הפרעות שינה ועוד. סוכרת היא מחלה מטבולית נוספת שעלולה כתוצאה מנוירופתיה ופגיעה בכלי דם היקפיים לגרום להתפתחות כאב במפרק.

גידולים סרטניים כגורם

גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות בעצמות או בסחוסים עלולים לגרום להרס מקומי ולכאבי פרקים. לעתים יצור הגידול הסרטני לחץ על רקמה עצבית ובכך יגרום לכאב שאותו נחוש בפרקים. סרטן גם עלול להחליש את העצם ולגרום לשברים. יש לזכור שלכאבי פרקים שנובעים ממחלות סרטניות יתלוו תסמינים נוספים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר ועייפות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • השמנה ודלקת פרקים שיגרונית

  השמנה ודלקת פרקים שיגרונית? מתברר שיש קשר. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים. המחלה פוגעת ב…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן