שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים? האם יש קשר? אנשים רבים הסובלים מכאבים במפרקים בטוחים שלמזג האוויר יש יכולת להשפיע על דלקת הפרקים שלהם. ברוב המקרים מדובר בדלקת הפרקים השכיחה ביותר שהיא דלקת פרקים ניוונית. השכיחות של דלקת פרקים ניוונית גבוהה מעט יותר בקרב נשים. ישנם חולים במחלות פרקים שאפילו מתהדרים ביכולת לחזות את מזג האוויר בזכות הכאבים הללו.

לטענתם הכאבים במפרקים מופיעים במפרקים אצלם בעת שינויים כאלה ואחרים במזג האוויר. חולים רבים טוענים ששינויים במזג האוויר ובלחצים אטמוספריים מגבירים את הכאבים ואת הנוקשות בפרקים שלהם. האם יש הוכחות לקיומן של השפעות כאלה? יש מחקרים המוצאים קשר בין שינויי מזג אוויר לכאב במפרקים ומחקרים אחרים הפוסלים זאת. המחקר שלפנינו יצא לבדוק את זה והגיע למסקנות מפתיעות.

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים – רקע

האם אתם יכולים לחזות את מזג האוויר באמצעות הכאבים במפרקים שלכם? ובכן אתם לא לבד. ישנם רבים שטוענים כך. ישנם מחקרים שפוסלים את העניין כשטות גמורה ומחקרים אחרים שטוענים שיש משהו בדיבורים הללו. במחקר שנערך בשנת 2007 (Am J Med. 2007 May;120(5):429-34) נבדקו ההשפעות שיש לשינויים בלחצים ברומטריים ובטמפרטורה על כאבים בברכיים שנובעים מדלקת מפרקים ניוונית. לצורך המחקר ניתחו החוקרים נתונים אודות 200 חולים וחולות אמריקאים. חולים אלה היו בני 60 בממוצע סבלו מכאבי ברכיים בשל דלקת פרקים ניוונית. נתוני מזג האוויר נלקחו עבור כל חולה מתחנת מזג האוויר הקרובה אליו ואלה כלל:

  • טמפרטורה
  • לחצים ברומטריים
  • נקודת הטל (Dew point)
  • משקעים
  • לחות
שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים
שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

החוקרים בדקו האם קיים יחס כלשהו בין:

  • התלונות על כאבים בברכיים ועוצמתם
  • לבין המשתנים השונים בדיווחי מזג האוויר

ואכן, במחקר הזה נמצא קשר קבוע בין השינויים בלחצים הברומטריים וגם בין השינויים בטמפרטורת הסביבה לבין חומרת הכאב על רקע דלקת פרקים ניוונית כפי שדווחה על יד החולים.

קשר זה נותר משמעותי גם לאחר שלקחו החוקרים בחשבון את המשתנים השונים כגון גיל, מין, מדד מסת גוף, שימוש בתרופות נוגדות דלקת ועוד. החוקרים סיכמו זאת כך: שינויים בלחצים ברומטריים וכן שינויים בטמפרטורת הסביבה באופן עצמאי משפיעים על כאבים בברכיים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית.

מחקרים קודמים שמצאו קשר בין מזג אוויר לכאבי מפרקים

מחקרים נוספים שמצאו קשר אפשרי בין כאבי פרקים ושינויים במזג האוויר כוללים בין היתר את המחקר שפורסם בשנת 2011 בירחון האירופאי לכאב (Eur J Pain. 2011 Jan;15(1):5-10) ומצא שישנם חולים בדלקת פרקים שגרונית שהכאבים שלהם מושפעים משינויים במזג האוויר. מסקנותיו של מחקר נוסף שעסק בנושא ופורסם בשנת 2014 בירחון הבריטי לרפואה (BMC Musculoskelet Disord. 2014; 15: 66) קבעו ש67% מהחולים בדלקת פרקים ניוונית שנבדקו במסגרת המחקר סובלים ממפרקים רגישים למזג האוויר.

המחקר

המחקר המסוקר כאן בדק את שינויי מזג האוויר היומיים, את מזג האוויר הממוצע במשך שלושה ימים ואת השינויים במזג האוויר המשפיעים על כאבים במפרקים של 810 אנשים מבוגרים (65-85) מ 6 ארצות שונות באירופה שסבלו מדלקת פרקים ניוונית במגוון מפרקים.

עם תחילת המחקר החוקרים בדקו וראיינו את החולים ולאחר מכן עשו זאת שוב לאחר 6 חודשים ולאחר 12-18 חודשים. רמת הכאב על פי לוח הזמנים שציינו החולים נבדקה ביחס לשינויים בטמפרטורה, כמות משקעים, שינויים בלחץ הברומטרי, רמת הלחות ומהירות הרוח.

ממצאי המחקר

לאחר נטרול גורמים שונים מצאו החוקרים יחס משמעותי בין כאבי פרקים לבין רמת הלחות היומית ובין רמת הלחות הממוצעת המלווה בשינויים בטמפרטורה וכאבים במפרקים. בעיקר השפיעה על רמת הכאב במפרקים לחות המלווה בטמפרטורה קרה.

מסקנות החוקרים

הממצאים הללו לטעמם של החוקרים מאשרים את הקשר שבין כאב מפרקים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית ושינויים במזג האוויר.

J Rheumatol. 2015 Oct;42(10):1885-92

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צרו קשר עם המרפאה

צרו קשר עם המרפאה

ד"ר יצחק בכרהמרפאה לכירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום כתובתנו:קאנטרי ג' רחוב

ליקויי יציבה שכיחים

ליקויי יציבה שכיחים

ליקויי יציבה שכיחים? טבלה מסכמת של מנחי גוף לקויים האופייניים לרבים מובאת כאן לפניכם. בטבלה תמצאו פירוט השרירים הקצרים והשרירים החלשים שמצויים בבסיס כול לקות. מלבד אסתטיקה למנח גוף לקוי יש משמעות בריאותית כולל כאבים, שחיקת סחוסים, עייפות ועוד.

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

קפאין להפחתת טינטון

קפאין מפחית טינטון באוזניים

קפאין להפחתת טינטון? על פי המחקר הנוכחי מספר כוסות קפה ביום עשויים להועיל בהפחתת הטנטון. טינטון היא תסמונת שהסובלים ממנה שומעים רעשים שאינם קיימים במציאות. במשך זמן רב שתיית משקאות שכללו קפאין נחשבה לגורם סיכון להתפתחות טינטון.