שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים? האם יש קשר? אנשים רבים הסובלים מכאבים במפרקים בטוחים שלמזג האוויר יש יכולת להשפיע על דלקת הפרקים שלהם. ישנם חולים שאפילו מתהדרים ביכולת לחזות את מזג האוויר בזכות הכאבים הללו. לטענתם הכאבים במפרקים מופיעים במפרקים אצלם בעת שינויים כאלה ואחרים במזג האוויר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  חולים רבים טוענים ששינויים במזג האוויר ושינויים בלחצים אטמוספריים הם אלו  שמגבירים את הכאבים ואת הנוקשות בפרקים שלהם. האם יש הוכחות לקיומן של השפעות כאלה?  יש מחקרים המוצאים קשר בין שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים ואילו מחקרים אחרים הפוסלים זאת מכול וכול. המחקר שלפנינו יצא לבדוק את זה והגיע למסקנות מפתיעות.

  {loadposition inside-page}

  שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים – רקע

  האם אתם יכולים לחזות את מזג האוויר באמצעות הכאבים במפרקים שלכם? ובכן אתם לא לבד. ישנם רבים שטוענים כך. ישנם מחקרים שפוסלים את העניין כשטות גמורה ומחקרים אחרים שטוענים שיש משהו בדיבורים הללו. במחקר שנערך בשנת 2007 (Am J Med. 2007 May;120(5):429-34) נבדקו ההשפעות שיש לשינויים בלחצים ברומטריים ובטמפרטורה על כאבים בברכיים שנובעים מדלקת מפרקים ניוונית. לצורך המחקר ניתחו החוקרים נתונים אודות כאבים בברכיים שהוגשו על ידי 200 חולים וחולות אמריקאים בני 60 בממוצע שסבלו מדלקת פרקים ניוונית. נתוני מזג האוויר נלקחו עבור כל חולה מתחנת מזג האוויר הקרובה אליו ואלה כלל:

  • טמפרטורה
  • לחצים ברומטריים
  • נקודת הטל (Dew point)
  • משקעים
  • לחות

   

  שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים
  שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

  החוקרים בדקו האם קיים יחס כלשהו בין התלונות על כאבים בברכיים ועוצמתם לבין המשתנים השונים בדיווחי מזג האוויר. ואכן, במחקר הזה נמצא קשר קבוע בין השינויים בלחצים הברומטריים וגם בין השינויים בטמפרטורת הסביבה לבין חומרת הכאב על רקע דלקת פרקים ניוונית כפי שדווחה על יד החולים. קשר זה נותר משמעותי גם לאחר שלקחו החוקרים בחשבון את המשתנים השונים כגון גיל, מין, מדד מסת גוף, שימוש בתרופות נוגדות דלקת ועוד. החוקרים סיכמו זאת כך: שינויים בלחצים ברומטריים וכן שינויים בטמפרטורת הסביבה באופן עצמאי משפיעים על כאבים בברכיים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מחקרים קודמים שמצאו קשר בין מזג אוויר לכאבי פרקים

   מחקרים נוספים שמצאו קשר אפשרי בין כאבי פרקים ושינויים במזג האוויר כוללים בין היתר את המחקר שפורסם בשנת 2011 בירחון האירופאי לכאב (Eur J Pain. 2011 Jan;15(1):5-10) ומצא שישנם חולים בדלקת פרקים שגרונית שהכאבים שלהם מושפעים משינויים במזג האוויר. מסקנותיו של מחקר נוסף שעסק בנושא ופורסם בשנת 2014 בירחון הבריטי לרפואה (BMC Musculoskelet Disord. 2014; 15: 66) קבעו ש67% מהחולים בדלקת פרקים ניוונית שנבדקו במסגרת המחקר סובלים ממפרקים רגישים למזג האוויר.

   המחקר

   המחקר המסוקר כאן בדק את שינויי מזג האוויר היומיים, את מזג האוויר הממוצע במשך שלושה ימים ואת השינויים במזג האוויר המשפיעים על כאבים במפרקים של 810 אנשים מבוגרים (65-85) מ 6 ארצות שונות באירופה שסבלו מדלקת פרקים ניוונית במגוון מפרקים.

   עם תחילת המחקר החוקרים בדקו וראיינו את החולים ולאחר מכן עשו זאת שוב לאחר 6 חודשים ולאחר 12-18 חודשים. רמת הכאב על פי לוח הזמנים שציינו החולים נבדקה ביחס לשינויים בטמפרטורה, כמות משקעים, שינויים בלחץ הברומטרי, רמת הלחות ומהירות הרוח.

   ממצאי המחקר

   לאחר נטרול גורמים שונים מצאו החוקרים יחס משמעותי בין כאבי פרקים לבין רמת הלחות היומית ובין רמת הלחות הממוצעת המלווה בשינויים בטמפרטורה וכאבים במפרקים. בעיקר השפיעה על רמת הכאב במפרקים לחות המלווה בטמפרטורה קרה.

   מסקנות החוקרים

   הממצאים הללו לטעמם של החוקרים מאשרים את הקשר שבין כאבי פרקים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית ושינויים במזג האוויר.

   J Rheumatol. 2015 Oct;42(10):1885-92

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,