נקע בקרסול אבחון וטיפול

נקע בקרסול אבחון וטיפול

נקע בקרסול – אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע את אובדן היציבות של המפרק. מפרק הקרסול הוא מפרק מורכב, נושא משקל, בעל יכולת תנעה מרשימה הכוללת כפיפה מטה, כפיפה מעלה, סיבוב פנימה של כף הרגל (Inversion) וסיבוב החוצה של כף הרגל (Eversion) וכמובן שילוב של כול התנועות הללו. מנגנון הנקיעה השכיח הוא לרוב סיבוב הקרסול לצד החיצוני כשהוא במצב של כפיפה קלה. התוצאה היא לרוב נזק (מתיחה, קרע) לרצועות התומכות בצד החיצוני של הקרסול.

מפרק הקרסול נתמך ומחוזק משני צדדיו על ידי רצועות חזקות. יכולות התנועה המדהימות של כף הרגל ומבנהו הגמיש מאפשרים לו לשמור על שיווי משקל ולהתאים את עצמו למגוון רחב של סוגי משטחים. אלא שהתנועתיות הרבה שלו עומדת בעוכריו וחושפת אותו לנקעים. מדובר בפציעת ספורט השכיחה ביותר עם השלכות עתידיות על יציבות המפרק. התרחשות של נקע בקרסול מחייבת אבחון זהיר הכולל זיהוי הרקמות שנפגעו והערכה של יציבות המפרק. נקע בקרסול שמותיר את הקרסול לא יציב מעלה את הסיכון לנקעים עתידיים.

נקע בקרסול אבחון וטיפול – רקע

המשמעות של נקע בקרסול היא מתיחה או קריעה של הרצועות התומכות במפרק הקרסול. על פי מחקרים שונים נקיעת קרסול מהווה את פציעת הספורט השכיחה ביותר בנערכת שריר ושלד. לטענת חוקרים נקע בקרסול מהווה 45% מכלל פציעות ספורט.

קבוצות סיכון לפציעה זאת:

 • אתלטים ושחקני כדור סל
 • טירונים
 • רצים המרבים לרוץ בשדות
 • ספורטאים שבמסגרת פעילותם מרבים לקפוץ ו/או לשנות את כיווני הריצה

הרצועות שהכי שכיח לפצוע הן אלה הממוקמות בצד החיצוני של הקרסול. גם הרצועות בצד הפנימי של מפרק הקרסול עלולות להיפצע אבל הסיכון לכך נמוך הרבה יותר. ברוב המקרים הנקע בקרסול מוגדר כפציעה קלה. בחלק מהמקרים נפגעות הרצועות בקרסול והיציבות של המפרק מה שהופך את הפציעה הזאת לחוזרת ונשנית. הרבה פעמים נקיעות קרסול הן אכן חוזרות ונשנות. למעשה מחקרים טוענים שמעל 70% מהאנשים שנקעו קרסול פעם אחת ינקעו אותו שוב. ויתור על טיפול ושיקום או הימנעות מטיפול ושיקום ראוי לאחר שהקרסול ננקע בפעם הראשונה היא סיבה מרכזית לנקע חוזר. החזרת הקרסול למצב תפקודי טוב ולמניעת נקעים חוזרים יש לדאוג:

 • לאבחון מדויק
 • לטיפול יעיל
 • ולשיקום יסודי

נקעים חוזרים גוררים אחריהם כאבים בכפות רגליים שהם כרוניים באופיים. הנקעים הללו מהווים גם גורם סיכון להתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית בקרסול.

אבחון נקע בקרסול

נקע בקרסול אבחון וטיפול
נקע בקרסול אבחון וטיפול

אבחון נקע בקרסול חייב לכלול הערכה לגבי חומרת הנזקים. הטיפול בנקיעה של הקרסול שאינה כרוכה בנזק משמעותי לרקמות התומכות הוא פשוט יותר ואת השיקום במקרה הזה ניתן לבצע גם בבית. כאשר הנקיעה של הקרסול כרוכה בנזקים משמעותיים לרקמות התומכות הטיפול והשיקום צריכים להתבצע באופן מקצועי.

במהלך האבחון נבדוק את מידת הנזק לרצועות. נבחן את עצמות הרגל ועצמות כף הרגל על מנת לשלול שברים. נבדוק האם הגידים והסחוסים ניזוקו וכמובן נבדוק אם קיימת פגיעה אפשרית ביציבות של הפרק על רקע פגיעה קשה ברצועות התומכות.

אבחון הבעיה וחומרתה יכול לרוב להתבצע במרפאה. במידת הצורך יש להפנות לצילום רנטגן על מנת לשלול נזק גרמי. יש לשקול שימוש באמצעי הדמיה מתקדמים יותר אם לא מושגת הקלה משמעותית בכאבים יותר משישה שבועות. בעקבות הנקיעה אנו ננסה להעריך מבחינה קלינית את רמות חומרת הנזק לרצועות הקרסול. הערכה זו תינתן בשלוש דרגות:

נקע דרגה ראשונה

מתיחה או קרע מינימלי של הרצועות כאב קל ונפיחות קלה. אובדן תפקוד מועט (מסוגל לשאת את משקל גופו ולנוע). פרק יציב לבדיקה.

נקע דרגה שנייה

קרע חלקי של הרצועות. כאב ונפיחות בינוניים. שטף דם מקומי. קושי בתפקוד (כואב לשאת את משקל הגוף ולנוע) אובדן יציבות קל או בינוני של הפרק.

נקע דרגה שלישית

קרע מלא או כמעט מלא. כאב ונפיחות גדולים. שטף דם חמור. אובדן יכולת תפקוד (ללא יכולת לשאת את משקל הגוף).

נקע בקרסול טיפול עצמי

במקרים קלים של נקע בקרסול שבהם הרצועות במפרק נמתחו באופן קל בלבד ניתן לטפל באופן עצמאי. כול שנדרש מכם במצב הזה הוא הימנעות מביצוע פעולות הגורמות לכאב. אין, לדעתי, צורך להניח קומפרסים של קרח או להשתמש בתרופות נוגדות דלקת או נוגדות כאב. שכן, אלה עלולים להאט את ההחלמה. הימנעו ממנוחה גורפת וממושכת.

הקפידו ללכת על כף הרגל ברגע שהמצב מאפשר זאת אפילו עם כאב קל. ניתן לשקול שימוש זמני בקביים או חבישה. אם אתם מבינים מה היה מנגנון הפציעה ולמה היא הפציעה התרחשה תוכלו לבצע שיקום עצמי ולשנות תבנית תנועה ולשיפור את היכולות של הרקמות השונות והמפרקים השונים לאורך הגפה כולל מפרק הקרסול.

טיפול כירופרקטי בנקע בקרסול

הטיפול הראשוני בפציעות הספורט או בפציעה מסיבה אחרת חייב להתחיל בסמוך לפציעה. הכלל הזה נכון גם לגבי נקע בקרסול. הכירופרקט יציב לו כמטרות להוריד נפיחות וכאב. לשם כך הטיפול יכלול בשלב הראשוני מנוחה (מפעילות כואבת) ושימוש בעזרים כמו לייזר רך. חבישה אלסטית של המקום ושימוש אפשרי בקביים עשויה להועיל בשלבים המודמים של הטיפול כדי למנוע נפיחות. הרמת הרגל מעל גובה הלב תעזור גם היא בשיפור של זרימת הדם והזרימה הלימפתית. מטרה נוספת היא שמירה ואף שיפור טווחי התנועה.

חשוב להניע במידת האפשר את הגפה התחתונה ואת הקרסול באופן פסיבי ואקטיבי. המדד שלנו הוא הכאב. מה שלא כואב טוב לנו. מטרה נוספת היא שימור או שיפור האיזון של השרירים הפועלים על מפרק הקרסול. חיזוק שרירים חלשים והגמשה של שרירים קצרים. לאחר הפחתה של הדלקת ושיפור טווח התנועה יש להתחיל בשיקום הקרסול. טיפול כירורגי יידרש לנקיעת קרסול ברמת נזק שלישית.

שיקום קרסול לאחר נקע

החשיבות של שיקום הקרסול לאחר נקיעה היא מרובה. חשיבות רבה נודע גם למהירות שבה ניתן השיקום. שיקום מהיר מונע שינויים ניווניים והארכה מיותרת של השיקום. ללא שיקום רבים הסיכויים שפרק הקרסול היוותר לא יציב והפציעה הזאת תחזור על עצמה שוב ושוב. השיקום חייב להתבצע באופן מדוקדק, הדרגתי ועם כאב מינימלי. מרכיבי השיקום כוללים:

 • השגת טווח תנועה נורמלי
 • חיזוק השרירים החלשים והגמשת השרירים הקצרים הפועלים על כף הרגל
 • אימונים ייחודיים בהתאם לסוג האימון של הנפגע כולל אימוני לב ריאה וסבולת, אימוני זריזות ושיווי משקל

אימון של המערכת הפרופריוצפטיבית

המערכת הפרופריוצפטית כוללת בעיקר את:

 • המוח הקטן
 • מרכז שיווי המשקל באוזן התיכונה
 • מערכת הראייה
 • קולטנים הנמצאים בכישורי השרירים והגידים, במפרקים ועוד

מערכת זאת אחראית על שליחת מידע אודות המיקום, המצב והמנח של כול חלק בגוף אל המוח ומעבירה מהמוח הנחיות לגבי התיקונים הנדרשים. מערכת זו עובדת באופן רציף גם כאשר העיניים עצומות. חיישנים המצויים בקרסול מהווים רכיב חשוב בחילופי המידע הללו. נקע בקרסול ופציעת רקמות בקרסול שלא טופלו ולא שוקמו כראוי יגרמו לכך שהמידע שנשלח מהמפרק הזה אל המוח אינו מדויק ו/או אינו מהיר דיו. תנועות, מנחים ותגובות המבוססות על מידע לקוי זה ישאיר את הקרסול במצב פגיע לפציעה חוזרת. לאימון המערכת הפרופריוצפטיבית ניעזר בין היתר בטרמפולינה, כדור בוסו ובלוח שווי משקל.

מניעת נקע בקרסול

כאמור הסיכוי לסבול מנקעים חוזרים הוא גדול. שיפור התפקוד של המפרקים והרקמות הרכות הפועלות על הגפה התחתונה עשוי להועיל לנו במניעת נקעים חוזרים. אם אתם שומרים על היכולות הגופניות שלכם ובכלל זה על:

 • כוח
 • גמישות
 • שיווי משקל
 • פרופריוספציה ועוד

אתם מפחיתים משמעותית את הסיכון לנקעים חוזרים. עוד חשוב לטפל ולשקם באופן יסודי כל נקע בקרסול כדי למנוע הישנות הפציעה. רקמות שנותרו פצועות ומצולקות לא יכולות לתמוך ולמנוע נקע חוזר. גורמים נוספים שיש לתת עליהם את הדעת כוללים הקפדה על משקל גוף (להפחית) ושמירה על עקרונות האימון הגופני הנכון (חימום, סרגל מאמצים הגיוני ועוד).

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צילום רנטגן למה צריך את זה

צילום רנטגן למה צריך את זה

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה אחריה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים כולל רפואיים וקרינה מזיקה.

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

ריצה נכונה כך תרוצו בלי להיפצע

ריצה נכונה וללא פציעות

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.