כאבים במרפק ותסמינים נלווים

כאבים במרפק וסימנים ותסמינים נלווים

כאבים במרפק ותסמינים נלווים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים שנגרמים בגלל פגיעה במרפק נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק הזה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר חוזרניים בעבודה או בספורט ומדלקות פרקים.

המרפק מהווה ציר תנועה מרכזי. חלק ניכר מהפעולות שאנו מבצעים נעזר במפרק הזה. העומסים המוטלים עליו גורמים גם לפגיעות וכאבים. השימוש הרב שאנו עושים במפרק בעבודה, בחיי היום יום ובפעילויות גופניות מעלים את הסיכון לפציעתו. גם דלקות פרקים, טראומה ואפילו בגלל לחיצת ידיים. אבחון מדויק של הגורם לכאבים חשוב כדי לאפשר טיפול ושיקום יעילים ולמנוע מהבעיה להפוך לכרונית. על הקלינאי מוטלת האחריות לזהות את הגורם המדויק לכאבים מבין מגוון הגורמים האפשריים לכאבי מרפק. במאמר הנוכחי "כאבים במרפק ותסמינים נלווים" נדון בהרחבה בהפרעות בריאותיות במפרקים הללו.

כאבים במרפק ותסמינים נלווים – רקע

חתך אנטומי של המרפק
חתך אנטומי של המרפק

מפרק המרפק המחבר את עצם הזרוע אל עצמות האמה הוא מפרק מרכזי בחיינו. מדובר במפרק שמוציא לפועל את רצוננו ובכלל זה ביצוע מטלות שגרתיות שונות. פגיעה במרפק משמעותה קושי לבצע תנועות:

 • כפיפה ופשיטה
 • סיבוב חיצוני וסיבוב פנימי של האמה וכף היד

בלי תנועות אלה אנו נתקשה להרים חפצים ולהניח אותם לא נוכל לבצע מטלות כמו הברגה או כל מטלה אחרת המחייבת תנועה סיבובית ועוד.

תסמונת כאב וסימנים ותסמינים נלווים במרפקים

נזק לכול אחת מהרקמות במרפק יובילו להתפתחות כאבי מרפקים. מפרק המרפק על רקמותיו השונות למגוון נזקים ובכלל זה:

 • למתיחה או קרע של מעטפת המפרק (קפסולה)
 • מתיחה או קרע של רצועות במרפק
 • דלקת ברקמת הבורסה (בורסיטיס) במרפק
 • פריקת מפרק
 • חוסר יציבות של המפרק
 • דלקות פרקים ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית
 • דלקת זיהומית
 • שחיקת סחוסים
 • מתיחה או קרע של גידים במרפק
 • גידולים סרטניים
 • נזק לעצבים פריפריים החוצים את המרפק
 • הקרנות כאב למרפק בעקבות נזק לעמוד השדרה הצווארי
 • הקרנות כאב למרפק עקב בעיית לב ועוד

מרפק טניס

הגורם השכיח ביותר לכאבי מרפק היא התופעה הקרויה מרפק טניס (Lateral Epicondylitis). הבעיה נגרמת בגלל נזק בנקודת החיבור של הגיד המשותף אל העצם. המשכו של הגיד המשותף הזה הם השרירים המותחים של כף היד. הסובלים מהתופעה הזאת יחושו כאבי מרפקים באזור החיצוני של המפרק וקושי לאחוז דברים. הגורם לנזקים ולדלקות בגידים אלו כמו בגידים ואחרים הוא לרוב עומס יתר הנגרם בגין מאמץ מצטבר או מאמץ חד פעמי גדול מידי.  סימנים ותסמינים נוספים כוללים קושי תפקודי של המרפק כגון קושי לאחוז בחפצים.

האבחון והטיפול בגידים דלוקים נעשים במרפאתנו. חשוב לציין שרוב הסובלים מהבעיה אינם שחקני טניס. אנשים המשתמשים במברגים או אוחזים בחוזקה סלי קניות כבדים יכולים לסבול מהתופעה גם כן.

מרפק גולף

בדומה למרפק טניס גם מרפק גולף (Medial Epicondylitis) נגרם בגין נזק לגיד המשותף בצד הפנימי של המרפק. המשכו של גיד זה הם השרירים הכופפים. הסובלים מהתופעה הזאת יחושו כאבי מרפקים באזור הפנימי של המפרק וקושי לאחוז דברים. הגורם לנזקים ולדלקות בגידים אלו כמו בגידים ואחרים הוא לרוב עומס יתר הנגרם בגין מאמץ מצטבר או מאמץ חד פעמי גדול מידי.

חשוב לציין שגם כאן רוב הסובלים מהבעיה אינם שחקני הגולף. כול האנשים שמפעילים באופן לא מבוקר את השרירים המכופפים של כף היד עלולים לסבול מהתופעה. אבחון וטיפול בבעיה ניתנים במרפאתנו.

אולקרנון בורסיטיס

כאבים במרפק ותסמינים נלווים
כאבים במרפק ותסמינים נלווים

אולקרנון הוא למעשה השם האנטומי של החלק העליון של עצם הגומד. זהו החלק הבולט המצוי בחלקו האחורי של המרפק. בורסה הנה שק נוזלים קטן המצוי באזורי הגוף השונים אשר מפריד ומונע חיכוך ולחץ בין רקמות הגוף – גידים, עצמות, רצועות, שרירים ועור. הנוזל בתוך השק דומה לנוזל הסינוביאלי המצוי בתוף המפרקים. אולקרנון בורסיטיס (Olecranon Bursitis) היא דלקת של רקמת הבורסה המצויה בחלק האחורי של המרפק בין העצם לעור.

הנטייה שלנו להשעין את המרפק על משטחים קשיחים באופן חוזר ונשנה גורמת לפגיעה מצטברת המובילה להתפתחות בורסיטיס במרפק וכמובן כאבי מרפקים. כאשר הבורסה תקינה אנו לא יכולים לראות או להרגיש אותה במגע. במצב דלקתי היא הופכת לכדור צמיגי. ברוב המקרים אלה אם כן מדובר בדלקת זיהומית או בנספח של דלקת פרקים כזו או אחרת, אולקרנון בורסיטיס אינו כואב או כואב מעט והתנועה אינה מוגבלת. אבחון וטיפול ניתנים במרפאתנו.

דלקת או קרע בגיד הדו או התלת ראשי

דלקת או קרע בגיד יכולים להתפתח גם בכל אחד מהגידים האחרים סביב המפרק. שני הגידים הפגיעים ביותר לקרעים ודלקות, מלבד אלו שצוינו הם:

 • גיד של השריר הדו ראשי (Biceps Tendinitis) הממוקם בחלק הקדמי של המרפק
 • וגיד התלת ראשי (Triceps Tendinosis) הממוקם בחלק האחורי של המרפק

כמובן גורם הסיכון לקרעים ולדלקות בגידים אלו כמו בגידים ואחרים הוא לרוב עומס יתר הנגרם בגין מאמץ מצטבר או מאמץ חד פעמי גדול מידי (מאמץ הרמה – דו ראשי, תנועות זריקה – תלת ראשי). קרע של הגיד הדו ראשי יגרום לתחושת קריעה אצל החולה ודפורמציה של השריר (סימן פופיי). רוב הנפגעים בגידים אלו הם גברים בני 45-60. האבחון והטיפול בגידים דלוקים ו/או קרועים נעשה במרפאתנו.

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת תעלת הקוביטל (Cubital Tunnel Syndrome) היא מכלול הסימפטומים והסימנים האופייניים ללחץ על עצב הגומד בעוברו בתעלה במרפק. הסימפטומים העיקריים שאנו עלולים לחוש במצב של גירוי העצב כוללים:

 • כאבי מרפקים שעלולים להיות חריפים
 • נימול באזור המרפק הקורן לכיוון האצבעות

הגורם העיקרי לנזקים ולדלקות לעצב הגומד הוא לרוב עומס יתר הנגרם בגין מאמץ מצטבר. האבחון והטיפול בגירוי העצבי נעשים במרפאתנו.

תסמונת תעלת החישור

תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial Tunnel Syndrome) מתרחשת כאשר נוצר לחץ על עצב החישור באזור המרפק. הסימפטומים במקרה הזה הכוללים בין היתר כאבי מרפקים הממוקמים בצד החיצוני של המפרק דומים מאוד למרפק טניס ועלולים לגרום לבלבול באבחון. הגורם העיקרי לנזקים ולדלקות בעצב החישור הוא לרוב עומס יתר הנגרם בגין מאמץ מצטבר. האבחון והטיפול בגירוי העצבי נעשים במרפאתנו.

תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור מתרחשת כאשר העצב התווך נלחץ במעבר בין שני הראשים של שריר השריר הכפן העגול ( Pronator teres) הממוקם בקדמת המרפק או בנקודות אחרות במרפק. גם במקרה הזה עומס היתר הנגרם בין היתר בגלל משחקי מחבט או ספורט הכרוך בזריקות. החולה יתלונן על כאבי מרפקים המרכזים בקדמת המרפק ותחושת נימול והירדמות במורד האמה. האבחון והטיפול בגירוי העצבי נעשים במרפאתנו.

שברים

שברים באזור המרפק הנם תופעה שכיחה יחסית הגורמת כאבי מרפקים. הגורם לכך הוא כמובן טראומטי. תאונות דרכים, נפילות ופציעות ספורט הם הסיבות העיקריות לשברים במרפק. השברים הנפוצים ביותר באזור המרפק הם:

 • שבר אולקרנון
 • ושבר של הראש של עצם הרדיוס

כמובן שכאשר יש חשש לשברים יש לפנות ללא דיחוי לצילום וגיבוס.

מרפק האומנת

כאבים במרפק וסימנים ותסמינים נלווים
כאבים במרפק וסימנים ותסמינים נלווים

מרפק האומנת (Nursemaid's elbow) הנקרא גם מרפק משוך (Pulled elbow) מתרחש בקרב ילדים צעירים. התסריט הרגיל הוא הילד מסרב ללכת עם המלווה (האם, האב או אולי האומנת) אשר מושך את ידו של הילד באופן נחוש. העצמות נמתחות וראש הרדיוס מחליק מתוך הרצועה האנולרית (annular ligament) אשר חובקת את ראשו.

הרצועה האנולרית אינה אחוזה באופן הדוק בקרב ילדים ועל כן משיכה חזקה מדי של היד יכולה להוביל לכך. בעקבות הפריקה, הילד יסרב להשתמש במרפק ואף יבכה אם ינסה לכופף את היד. האבחון הוא לאור סיפור המקרה והסימנים הקליניים הכוללים כאבים במפרק. הטיפול הוא החזרה של הרדיוס למקומו.

פריצת דיסק צווארי

כאבי מרפקים יכולים להופיע בגלל נזקים שמקורם עמוד השדרה הצווארי. נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר עלול לכלול:

 • בלט דיסק או פריצת דיסק

דיסק כזה עלול ללחוץ על שורש עצב צווארי או על חוט השדרה ולגרום בין יתר לכאבים ביד ומרפק. על מנת לאתר את מקור הכאבים בצוואר יש לערוך אבחנה מבדלת. הליך זה של אבחנה מבדלת מתבסס על הממצאים השונים שהופקו בעת:

 • לקיחת ההיסטוריה הרפואית
 • ביצוע הבדיקה הגופנית
 • ולעיתים גם מהבדיקות השונות כולל בדיקות מעבדה ודימות

סימפטומים אופייניים ללחץ שגורם בלט או פריצת דיסק על שורש עצב צווארי כוללים:

 • כאבים בצוואר
 • השלכות כאב ליד
 • אובדן תחושה ביד ועוד

טווח התנועה של הכתף לא יפגע וזאת לעומת טווח התנועה בצוואר שצפוי להיפגע.

מחלות לב

התפתחות כאבי מרפקים עלולים להיות גם על רקע של מחלת לב כמו אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). מחלת לב זאת עלולה בין יתר הסימנים והתסמינים לגרום גם להקרנות כאב ליד ולמרפק השמאליים. על מנת לאבחן במדויק מה מקור הכאבים ביד יש לבצע אבחנה מבדלת שבה נבדקים כלל הסימנים והתסמינים של החולה. אלו במקרה של מחלת לב צפויים לכלול:

 • כאבים חריפים ביד ובכתף
 • לחץ בחזה
 • הכאבים ביד והלחץ בחזה הגוברים עם כל מאמץ קל ופוחתים מיד במנוחה
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אימוני כוח להפחתת כאבי גב

כאבי גב אימוני כוח עשויים להועיל

אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. אימונים אירוביים לעומת זאת ישפרו את הכושר הגופני ויעזרו לכם להפחית את אחוזי השומן אך ישפרו רק במעט את מצב הגב התחתון שלכם.

כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

כאבי גב כרוניים – מכתב תודה

כאבי גב כרוניים

Dear Yitzhak: 

Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am writing you to express my appreciation and thanks. I have been a patient of yours for thirteen years.

כאבי הגב - סקר של מגזין מנטה

כאבי הגב – סקר של מגזין מנטה

כתבה במגזין מנטה מאי 2009, 

בחודש מאי 2009 פורסמה כתבה מקיפה במגזין מנטה על כאבי גב. במסגרת הכתבה פורסם גם הסקר שערך המגזין בקרב קוראיו שעסק בשאלה: מה הטיפול היעיל ביותר לכאבי הגב שלכם? בצילום למטה מצויה התשובה של הקוראים.
אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות.