כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בירך בקרב רקדנים מהווים תופעה שכיחה יחסית. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של מפרקי הירך וגורמים לפציעתם. פציעות ריקוד נגרמות בעיקר בגלל הדרישה לשלמות ואימונים אינטנסיביים וחוזרניים. גורמים נוספים לכאב בירך כוללים נזקים טראומטיים וכמובן דלקת פרקים ניוונית. דלקת זאת נוטה לפגוע מוקדם בחיים במפרקים שנפגעו בעבר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גורמי סיכון להתפתחות כאב בירך כוללים ליקויים מבניים, חוסר איזון שרירים, טכניקת ריקוד לקויה ועוד. אבחון הנזק במפרק או בסביבתו וזיהוי הגורם לנזק יקצר וייעל את הטיפול וימנע נזקים כרוניים. התנהלות אחראית יותר עם הגוף תאפשר לרקדן הממוצע קריירה ארוכה יותר כרקדן ואיכות חיים טובה יותר.

  כאבים בירך בקרב רקדנים – רקע

  מפרק הירך שמבנהו מכתש ועלי תוכנן ועוצב לשאת את משקל גופנו ולהעניק לנו תנועה נרחבת. מבנהו כולל בין היתר:

  • דיפון סחוסי העוטף את קצות העצמות
  • קופסית (קפסולה) שבה הוא עטוף
  • טבעת סחוסית (לברום) היקפית
  • רצועות מחזקות ומייצבות את המפרק
  • שרירים האחראים על תנועת המפרק

  ריקוד אינטנסיבי עלול לפגוע בכל אחת מהרקמות הללו ולגרום לכאבים.

  אבחון כאבי ירך בקרב רקדנים

  חשוב לאבחן ולטפל בכל כאב שמתפתח במפרק הירך כבר בראשיתו. אבחון וטיפול כזה ימנע החמרת הבעיה והפיכתה לכרונית. אבחון מתבסס על למידת הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית יחד עם הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות. היסטוריה רפואית תכלול מידע אודות:

  הסימנים והתסמינים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • איפה כואב?
   • מתי החל הכאב?
   • מה גרם לו?
   • סימנים ותסמינים נלווים ועוד

   הבדיקה הגופנית תבחן את הירך באופנים שונים:

   • התבוננות
   • מישוש
   • בדיקת התנועה של מפרקי הירך, חוליות עמוד השדרה ומפרקי האגן

   בדיקות המעבדה ואמצעי ההדמיה יכללו:

   • אולטרסאונד
   • צילומי רנטגן
   • CT
   • MRI
   • EMG ועוד

   נבצע תהליך של אבחנה מבדלת כדי לוודא שהסימנים והתסמינים הללו לא נובעים מפתולוגיה אחרת כמו למשל פריצת דיסק מותני. בדיקות המעבדה ואמצעי ההדמיה עשויים להועיל במידה ויש ספק לגבי האבחון או שיש ברצוננו לשלול גורמי כאב אחרים באזור מפרקי הירך.

   אבחנה מבדלת של כאבים בירך עשויה להיות מאתגרת. כאבים במפרק הזה אינם משקפים בהכרח בעיה במפרקי הירך ויכולים להתפתח גם כתוצאה מבעיה במפרקי האגן, בעיה בעמוד השדרה המותני ועוד. כאבים בירך שאליהם נלווים תסמינים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד מהווים דגל אדום. מקרים אלו יופנו לבירור רפואי ולטיפול שאינו בתחום המומחיות שלנו.

   טיפול בכאבי ירך בקרב רקדנים

   הטיפול בכאב בירך הוא שמרני בעיקרו וכולל חלק או יותר מהאמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות ו/או מרעישות (תנועות הכוללות יישור וכיפוף חוזרני). יתכן בחלק מהמקרים נאלץ להשתמש בקביים. שימוש במכשירים לטיפול בדלקת כולל אולטרסאונד ולייזר רך. במקביל נשמר את טווחי התנועה של עמוד השדרה, האגן ומפרקי הירך באופן אקטיבי ובאופן פסיבי. לצורך כך נמליץ בהתאם לצורך על פעילות אלטרנטיבית (שחייה, הליכה במים, אופניים). נחזיר איזון (כוח וגמישות) לשרירים הפועלים על מפרקי הירך. נבצע אימון פרופריוצפטיבי.

   לאחר שוך הכאב וכדי למנוע הישנות של הבעיה יש לחזור לפעילות גופנית ולריקוד באופן הדרגתי. חזרה הדרגתית לריקוד תתבצע תוך כדי מודעות לגורמים האפשריים לכאבים בירך. בין הגורמים שנבחן את הרלוונטיות שלהם נמנה:

   • ליקויים בטכניקות מחול
   • ליקוי מבני בגפיים (אורך רגליים לא שווה?, כף רגל שטוחה?),
   • עומסי יתר חוזרניים (משטחי ריקוד קשיחים?, זמני התאוששות?) ועוד

   במקרים קיצוניים יופנה החולה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

   מניעת פציעות ירך מריקוד

   עקרונות מניעת פציעות ריקוד הם הגיוניים ויכולים למנוע פציעות גם בכל תחום אחר של פעילות גופנית. הקפדה על הימנעות מהגורמים השונים לעומסי יתר עשויה למנוע פציעות ירך וכמובן כאבים בירך. עומסי היתר הגורמים לפציעות ריקוד יכולים לנבוע מטכניקות ריקוד לקויות, מאמצים חוזרניים, אי אכילה ושתייה מתאימה ומספקת, ריקוד על משטחים קשים כגון בטון, נעלי ריקוד לא מתאימות, אי הקפדה על זמן התאוששות ועוד.

   על מנת למנוע פציעות ריקוד יש להקפיד גם על מבנה מאוזן וביומכניקה תקינה. אלו יושגו במידה והעוסקים במחול ידאגו לאיזון שרירי בכל הנוגע לכוח וגמישות של השרירים הפועלים באגן וברגליים, לסימטריה ביכולות של שתי הרגליים, לשוויון באורך רגליים ולתקינות של הקשת בכף הרגל. והכלל הכי חשוב, אל תרקדו עם כאב!. כאב מתריע על נזק. יש לברר מה גורם לכאב ולפעול בהתאם.

   להלן פירוט של תסמונות, פציעות וגורמי כאבים בירך בקרב רקדנים:

   טרוכנטריק בורסיטיס בקרב רקדנים

   טרוכנטריק בורסיטיס בירך (Trochanteric Bursitis) הוא מצב דלקתי של שק הבורסה שממוקמת חיצונית לתל הירך הגדול. אמתחת זאת היוצרת הפרדה בין שריר העכוז לתל הירך מכונה בעברית אמתחת תל הירך .סימנים ותסמינים של טרוכנטריק בורסיטיס כוללים כאבים בירך הממוקמים חיצונית לתל הירך הגדול, נפיחות מקומית וקושי להניע את מפרק הירך. הכאבים עלולים להיות חריפים להקרין מעלה לכיוון הישבן ומטה לכיוון הברך. מגוון הפעולות והמנחים שעלולים להחריף את הכאבים כולל ישיבה ממושכת, נהיגה, הליכה, ריקוד, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות, עמידה מתמשכת, שכיבה על הצד המעורב או כל לחץ אחר המופעל על האמתחת.

   תסמונת הירך הקופץ בקרב רקדנים

   תסמונת הירך הקופץ (Snapping hip syndrome) היא עוד תופעה שכיחה בקרב העוסקים במחול. בתסמונת זאת יתלונן החולה על רעשים הבוקעים מהמפרק בעת ביצוע תנועות יישור רוטציה וכיפוף ולעתים גם על כאבים בירך. הסבר אפשרי לתופעה כולל חיכוך וקפיצה של אחד הגידים הפועלים בסמיכות לתל הגדול (greater trochanter) שבראש הירך.  הגידים כוללים את שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band), הגיד של שריר מותן כסל (Iliopsoas) או הגיד של שריר העכוז הגדול (Gluteus Maximus). סיבות נוספות לתופעה כוללות בין היתר: קער (לורדוזיס) מותני מוגבר, חוסר איזון שרירי, קרעים לרקמות התומכות (לברום, קפסולה רצועות) תנועת יתר של המפרק, פריקות חוזרות ועוד. סימנים ותסמינים של תסמונת הירך הקופץ התפתחו במידה והחיכוך במפרק הירך יוצר דלקת מקומית אלה יכללו כאבים בירך ומגבלות תנועה.

   תסמונת פיריפורמיס בקרב רקדנים

   כאבים בירך בקרב רקדנים
   כאבים בירך בקרב רקדנים

   תסמונת פיריפורמיס או כפי שהיא קרויה בעברית תסמונת השריר האגסי (Piriformis Muscle Syndrome) היא עוד תופעה קלינית שכיחה בקרב העוסקים במחול. תסמונת השריר האגסי כוללת מגוון תסמינים הנגרמים בעקבות לחץ הנוצר על העצב הסכיאטי ובכלל זה כאבים בירך ובמורד הרגל. תסמינים דומים עלולים להתפתח גם בגלל גורמים נוספים ועל כן יש לקיים תהליך של אבחנה מבדלת. גורמים אפשריים לתסמונת זאת כוללים: מעבר העצב הסכיאטי דרך סיבי השריר האגסי, מאמץ יתר של השריר האגסי המובילים לשינויים במבנה השריר, חוסר איזון שרירי (למשל שרירי עכוז חלשים) ועוד.

   סימנים ותסמינים אפשריים של תסמונת פיריפורמיס עלולים לכלול: כאבי גב תחתון, כאבים באגן וכאבים בירך היורדים במורד הרגל. הכאבים יכולים להחמיר בעקבות כיווץ השריר האגסי על מנת לסובב את הירך החוצה. ייתכנו גם תסמינים עצביים ובכלל זה נימול או הירדמות של חלקים מהרגל וחולשה של אחד או יותר מהשרירים ברגל ועוד.

   קרע לברום בירך בקרב רקדנים

   הלברום בירך היא רקמה סחוסית טבעתית שבין תפקידיה ניתן למנות העמקה וייצוב של מפרק הירך. חבלה חדה או עומסים חוזרים ונזקים מצטברים המאפיינים את עבודתו של הרקדן עלולים להוביל להתפתחות קרע לברום (Acetabular Labrum Tears) וכאבים בירך. סימנים ותסמינים אופייניים לקרע לברום בירך כוללים כאבים בירך ובאזור המפשעה. מגבלות תנועה הנובעות מכאב ואף תחושה חדה של "תפיסה" במפרק. פעילות גופנית ושינויים במנחי הגוף כמו למשל מעבר מישיבה לעמידה יחמירו את הכאבים. מנוחה ויישור מפרק הירך יקלו על הכאבים. לעיתים יתלוו לתנועת הירך גם רעשים.

   שבר מאמץ באזור הירך בקרב רקדנים

   העומסים החוזרים והנשנים המוטלים במחול על מערכות עצב שריר ושלד עלולים לגרום גם להתפתחות שברי מאמץ ועקב כך כאבים בירך. שברי מאמץ השכיחים ביותר באזור הירך בקרב העוסקים במחול מתפתחים בצוואר הירך (femoral neck) עצמה ובעצם החיק (Pubic Ramus) שבאגן (Pelvis). סימנים ותסמינים אופייניים לשבר מאמץ בירך יכללו התפתחות הדרגתית של כאבים בירך. מיקומו של הכאב ישתנה בהתאם למיקום השבר. הכאב יכול להופיע במפשעה, ישבן, אזור הירך, גב תחתון ואף להקרין לכיוון הברך. הכאבים מקומיים שפעילות נושאת משקל מחמירה אותם. הכאבים יכולים להגיע לרמת חומרה כזאת שתמנע המשך פעילות ולהטריד גם במהלך השינה . תיתכן צליעה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.