כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של מפרקי הירך וגורמים לפציעתם. פציעות ריקוד נגרמות בעיקר בגלל הדרישה לשלמות ואימונים אינטנסיביים וחוזרניים. גורמים נוספים לכאב בירך כוללים פציעות טראומטיות וכמובן דלקת פרקים ניוונית הנוטה לפגוע במפרקים שנפצעו בעבר.

גורמים סיכון אפשריים לפציעת המפרק הזה כוללים ליקויים מבניים, חוסר איזון שרירים וכמובן טכניקת ריקוד לקויה. גורמי סיכון אלה מעלים עוד יותר את העומסים המוטלים על מפרק הירך ואת הסיכוי לפציעות. אבחון מהות הנזק במפרק או בסביבתו וזיהוי הגורם לסימנים ולתסמינים יקצר וייעל את הטיפול וכמובן ימנע נזקים כרוניים. התנהלות אחראית יותר עם הגוף תאפשר לרקדן הממוצע קריירה ארוכה יותר כרקדן ואיכות חיים טובה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בירך בקרב רקדנים – רקע

נכון, מפרק הירך שמבנהו מכתש ועלי תוכנן ועוצב לשאת את משקל גופנו ולהעניק לנו תנועה נרחבת. מבנהו כולל בין היתר דיפון סחוסי, קופסית (קפסולה) שבה הוא עטוף, טבעת סחוסית (לברום) היקפית, רצועות מחזקות ושרירים שאחראים על התנועה. פעילות ריקוד אינטנסיבית עלולה לפגוע בכל אחת מהרקמות הללו. להלן פירוט של תסמונות, פציעות וגורמי כאבים בירך בקרב רקדנים:

טרוכנטריק בורסיטיס בקרב רקדנים

טרוכנטריק בורסיטיס בירך (Trochanteric Bursitis) הוא מצב דלקתי של שק הבורסה שממוקמת חיצונית לתל הירך הגדול. אמתחת זאת היוצרת הפרדה בין שריר העכוז לתל הירך מכונה בעברית אמתחת תל הירך . .

סימנים ותסמינים

כאבים בירך הממוקמים חיצונית לתל הירך הגדול, נפיחות מקומית וקושי להניע את מפרק הירך. הכאבים עלולים להיות חריפים להקרין מעלה לכיוון הישבן ומטה לכיוון הברך. מגוון הפעולות והמנחים שעלולים להחריף את הכאבים כולל ישיבה ממושכת, נהיגה, הליכה, ריקוד, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות, עמידה מתמשכת, שכיבה על הצד המעורב או כול לחץ אחר המופעל על האמתחת.

אבחון, טיפול שיקום

חשוב לאבחן ולטפל בהתפתחות טרוכנטריק בורסיטיס בהקדם על מנת למנוע החמרת הבעיה והפיכתה לכרונית. אבחון יושג לאחר למידת הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית (איפה כואב?, מתי החל הכאב? …) יחד עם הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית שכוללת בין היתר התבוננות, מישוש והנעת מפרקי הירך, חוליות עמוד השדרה ומפרקי האגן.

צילומי רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה עשויים להועיל במידה ויש ספק לגבי האבחון או שיש ברצוננו לשלול גורמי כאב אחרים באזור מפרקי הירך. אבחנה מבדלת של כאבים בירך עשויה להיות מאתגרת. כאבים במפרק הזה אינם משקפים בהכרח בעיה במפרקי הירך ויכולים להתפתח גם כתוצאה מבעיה במפרקי האגן, בעיה בעמוד השדרה המותני ועוד. כאבים בירך שאליהם נלווים תסמינים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד מהווים דגל אדום. מקרים אלו יופנו לבירור רפואי ולטיפול שאינו בתחום המומחיות שלנו.

הטיפול בטרוכנטריק בורסיטיס יכלול חלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות, שימוש במכשירים לטיפול בדלקת כולל אולטרה סאונד ולייזר רך. במקביל נשמר את טווחי התנועה של עמוד השדרה, האגן ומפרקי הירך, נחזיר לאיזון את הכוח והגמישות של השרירים הפועלים סביב מפרק הירך והאגן. החזרה לפעילות גופנית ולריקוד צריכה להתבצע באופן הדרגתי. במקרים קיצוניים יופנה החולה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

תסמונת הירך הקופץ בקרב רקדנים

תסמונת הירך הקופץ (Snapping hip syndrome) היא עוד תופעה שכיחה בקרב העוסקים במחול. בתסמונת זאת יתלונן החולה על רעשים הבוקעים מהמפרק בעת ביצוע תנועות יישור רוטציה וכיפוף ולעתים גם על כאבים בירך. הסבר אפשרי לתופעה כולל חיכוך וקפיצה של אחד הגידים הפועלים בסמיכות לתל הגדול (greater trochanter) שבראש הירך.  הגידים כוללים את שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band), הגיד של שריר מותן כסל (Iliopsoas) או הגיד של שריר העכוז הגדול (Gluteus Maximus). סיבות נוספות לתופעה כוללות בין היתר: קער (לורדוזיס) מותני מוגבר, חוסר איזון שרירי, קרעים לרקמות התומכות (לברום, קפסולה רצועות) תנועת יתר של המפרק, פריקות חוזרות ועוד.

סימנים ותסמינים

במידה והחיכוך במפרק הירך יוצר דלקת יתלונן הסובל מהתופעה על כאבים בירך ועל מגבלות תנועה.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון התסמונת מתבצע במרפאה. ממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית (איפה כואב?, מתי החל הכאב? …) יחד עם הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית שכוללת בין היתר התבוננות, מישוש והנעת מפרקי הירך צפויים להעניק את המידע הדרוש לאבחון. ומידה וקיים חשד שהנזק הוא משמעותי יותר מגיד שמקפץ מעל זיז גרמי יופנה החולה לבדיקות הדמיה מתקדמות כולל MRI ואולטרה סאונד אבחוני.

הטיפול במפרק ירך קופץ הוא שמרני בעיקרו וכולל חלק או יותר מהאמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות ו/או מרעישות (תנועות הכוללות יישור וכיפוף חוזרני), היעזרות במכשור לריפוי דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך. במקביל נשמר את טווחי התנועה של מפרק הירך, נשפר את האיזון השרירי בכול הנוגע לכוח וגמישות. כדי למנוע כאבים בירך יש לחזור לריקוד רק לאחר ריפוי מלא ולעשות זאת באופן הדרגתי. את מעט המקרים שבהם החולה לא יגיב לטיפול שמרני נפנה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

תסמונת פיריפורמיס בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים בירך בקרב רקדנים

תסמונת פיריפורמיס או כפי שהיא קרויה בעברית תסמונת השריר האגסי (Piriformis Muscle Syndrome) היא עוד תופעה קלינית שכיחה בקרב העוסקים במחול. תסמונת השריר האגסי כוללת מגוון תסמינים הנגרמים בעקבות לחץ הנוצר על העצב הסכיאטי ובכלל זה כאבים בירך ובמורד הרגל. תסמינים דומים עלולים להתפתח גם בגלל גורמים נוספים ועל כן יש לקיים תהליך של אבחנה מבדלת. גורמים אפשריים לתסמונת זאת כוללים: מעבר העצב הסכיאטי דרך סיבי השריר האגסי, מאמץ יתר של השריר האגסי המובילים לשינויים במבנה השריר, חוסר איזון שרירי (למשל שרירי עכוז חלשים) ועוד.

סימנים ותסמינים

כאבי גב תחתון, כאבים באגן, כאבים בירך היורדים במורד הרגל. הכאבים יכולים להחמיר בעקבות כיווץ השריר האגסי על מנת לסובב את הירך החוצה. יתכנו גם תסמינים עצביים: נימול או הירדמות של חלקים מהרגל, חולשה של אחד או יותר מהשרירים ברגל ועוד.

אבחון, טיפול שיקום

התהליך האבחוני מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. נלמד על הסימנים והתסמינים כולל כיצד החלו, מה מחמיר ומה מחליש את עוצמתם. הבדיקה הפיזית תכלול התבוננות, מישוש וביצוע מגוון תנועות ובדיקות שמטרתן לשחזר את התלונה של החולה. יתכן שניעזר באמצעי הדמיה כולל רנטגן, CT , MRI, ו EMG על מנת לערוך אבחנה מבדלת כדי לוודא שהסימנים והתסמינים הללו לא נובעים מפתולוגיה אחרת כגון פריצת דיסק מותני.

הטיפול בתסמונת השריר האגסי כולל חלק או כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות, שימוש באמצעים חשמליים נוגדי דלקת כגון אולטרה סאונד ולייזר רך, תיקון ליקויים ביו מכניים (כף הרגל?), שיפור האיזון בין השרירים הפועלים על הירך, הפחתת הנוקשות במפרק הירך, הפחתת עומס באימונים, שיפור בטכניקות הריקוד. לאחר השיקום וכדי למנוע כאבים בירך וביתר חלקי הגוף המצוינים החזרה לריקוד חייבת להתבצע באופן הדרגתי. המקרים שבהם הטיפול השמרני לא נושא פרי יופנו לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

קרע לברום בירך בקרב רקדנים

הלברום בירך היא רקמה סחוסית טבעתית שבין תפקידיה ניתן למנות העמקה וייצוב של מפרק הירך. חבלה חדה או עומסים חוזרים ונזקים מצטברים המאפיינים את עבודתו של הרקדן עלולים להוביל להתפתחות קרע לברום (Acetabular Labrum Tears) וכאבים בירך.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים בירך ובאזור המפשעה. מגבלות תנועה הנובעות מכאב ואף תחושה חדה של “תפיסה” במפרק. פעילות גופנית ושינויים במנחי הגוף כמו למשל מעבר מישיבה לעמידה יחמירו את הכאבים. מנוחה ויישור מפרק הירך יקלו על הכאבים. לעיתים יתלוו לתנועת הירך גם רעשים.

אבחון טיפול שיקום

היסטוריה רפואית וממצאים המופקים מבדיקה גופנית כולל בדיקות ותנועות של מפרק הירך עשויים להעניק לנו כיוון אך את האבחון של קרע לברום נעשה באמצעות בדיקת MRI אורתוגרפיה. בדיקה זאת מדגימה את המפרק על חלקיו השונים כולל את הלברום.

זיהוי הגורמים שהובילו להתפתחות הקרע בלברום חיוני להצלחת הטיפול. הטיפול השמרני בקרע לברום יכלול חלק או את כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות או תנועות שגורמות לתחושת התפיסה, שימוש באולטרה סאונד ובלייזר רך לריפוי דלקות, שמירה על טווחי התנועה של מפרק הירך, שיפור האיזון של השרירים הפועלים סביב הירך כולל כוח וגמישות. כדי למנוע כאבים בירך החזרה לרחבת הריקודים חייבת להתבצע באופן הדרגתי ועם הקפדה על טכניקות הריקוד. את המקרים שבהם החולה לא יגיב לטיפול שמרני נפנה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

שבר מאמץ באזור הירך בקרב רקדנים

העומסים החוזרים והנשנים המוטלים במחול על מערכות עצב שריר ושלד עלולים לגרום גם להתפתחות שברי מאמץ ועקב כך כאבים בירך. שברי מאמץ השכיחים ביותר באזור הירך בקרב העוסקים במחול מתפתחים בצוואר הירך (femoral neck) עצמה ובעצם החיק (Pubic Ramus) שבאגן (Pelvis).

סימנים ותסמינים

התפתחות הדרגתית של כאבים בירך. מיקומו של הכאב ישתנה בהתאם למיקום השבר. הכאב יכול להופיע במפשעה, ישבן, אזור הירך, גב תחתון ואף להקרין לכיוון הברך. הכאבים מקומיים שפעילות נושאת משקל מחמירה אותם. הכאבים יכולים להגיע לרמת חומרה כזאת שתמנע המשך פעילות ולהטריד גם במהלך השינה . תתכן צליעה.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון מהיר של הבעיה בשלביה הראשונים עשוי לחסוך זמן החלמה ולהימשך שבועות ספורים בלבד ולא שנה ואפילו שנתיים כמו במקרים כרוניים. היסטוריה רפואית ובדיקות גופניות עשויות להעניק לנו את הכיוון לביצוע אבחנה של שבר מאמץ אך בדיקות הדמיה כולל רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI נדרשים כדי לאשר אותה ולעמוד על חומרתה. ההיסטוריה הרפואית יחד עם הבדיקות הגופניות ואמצעי ההדמיה יועילו גם בביצוע אבחנה מבדלת.

טיפול השמרני בשבר מאמץ סביב הירך יכלול חלק או את כל הצעדים הבאים: מנוחה מתנועות ומאמצים הגורמים לכאב, קביים, אולטרה סאונד ולייזר רך להאצת ההחלמה, שמירה על טווחי התנועה של הירך, איזון כוחם וגמישותם של השרירים הפועלים בסביבתו של מפרק הירך, פעילות אלטרנטיבית (שחייה, הליכה במים, אופניים), אימון פרופריוצפטיבי. לאחר השיקום וכדי למנוע כאבים בירך תתבצע חזרה הדרגתית לריקוד תוך מודעות לגורמים האפשריים לשבר המאמץ. בין הגורמים שצריך לקחת בחשבון נמנה: ליקויים בטכניקות מחול, ליקויים מבניים בגפיים (אורך רגליים לא שווה?, כף רגל שטוחה?), עומסי יתר חוזרניים (משטחי ריקוד קשיחים?, זמני התאוששות?) ועוד. במקרים קיצוניים יופנה החולה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

מניעת פציעות ירך מריקוד

עקרונות מניעת פציעות ריקוד הם הגיוניים ויכולים למנוע פציעות גם בכול תחום אחר של פעילות גופנית. הקפדה על הימנעות מהגורמים השונים לעומסי יתר עשויה למנוע פציעות ירך וכמובן כאבים בירך. עומסי היתר הגורמים לפציעות ריקוד יכולים לנבוע מטכניקות ריקוד לקויות, מאמצים חוזרניים, אי אכילה ושתייה מתאימה ומספקת, ריקוד על משטחים קשים כגון בטון, נעלי ריקוד לא מתאימות, אי הקפדה על זמן התאוששות ועוד.

על מנת למנוע פציעות ריקוד יש להקפיד גם על מבנה מאוזן וביומכניקה תקינה. אלו יושגו במידה והעוסקים במחול ידאגו לאיזון שרירי בכול הנוגע לכוח וגמישות של השרירים הפועלים באגן וברגליים, לסימטריה ביכולות של שתי הרגליים, לשוויון באורך רגליים ולתקינות של הקשת בכף הרגל. והכלל הכי חשוב, אל תרקדו עם כאב!. כאב מתריע על נזק. יש לברר מה גורם לכאב ולפעול בהתאם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

  ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה כזאת היא שבר בירך. ניתוח החירום שיש הכרח לבצע במצב…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים המוצע לכאבים בצוואר הוא עצום ועלול אף לבלבל. על פי…

 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא אחת התלונות השכיחות ביותר של בני אדם. עם זאת הם…

 • בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך הממוקמת בצד החיצוני של המפרק מעל תל הירך הגדול. הכאב…