כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בעיקר בגלל הדרישה לשלמות ואימונים אינטנסיביים וחוזרניים. גורמים נוספים לכאב בירך כוללים פציעות טראומטיות וכמובן דלקת פרקים ניוונית הנוטה לפגוע במפרקים שנפצעו בעבר.

גורמים סיכון אפשריים לפציעת המפרק הזה כוללים ליקויים מבניים, חוסר איזון שרירים וכמובן טכניקת ריקוד לקויה. גורמי סיכון אלה מעלים עוד יותר את העומסים המוטלים על מפרק הירך ואת הסיכוי לפציעות. אבחון מהות הנזק במפרק או בסביבתו וזיהוי הגורם לסימנים ולתסמינים יקצר וייעל את הטיפול וכמובן ימנע נזקים כרוניים. התנהלות אחראית יותר עם הגוף תאפשר לרקדן הממוצע קריירה ארוכה יותר כרקדן ואיכות חיים טובה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בירך בקרב רקדנים – רקע

נכון, מפרק הירך שמבנהו מכתש ועלי תוכנן ועוצב לשאת את משקל גופנו ולהעניק לנו תנועה נרחבת. מבנהו כולל בין היתר דיפון סחוסי, קופסית (קפסולה) שבה הוא עטוף, טבעת סחוסית (לברום) היקפית, רצועות מחזקות ושרירים שאחראים על התנועה. פעילות ריקוד אינטנסיבית עלולה לפגוע בכל אחת מהרקמות הללו. להלן פירוט של תסמונות, פציעות וגורמי כאבים בירך בקרב רקדנים:

כאבים בירך בקרב רקדנים – טרוכנטריק בורסיטיס

טרוכנטריק בורסיטיס בירך (Trochanteric Bursitis) הואו מצב דלקתי של שק הבורסה שממוקמת חיצונית לתל הירך הגדול. אמתחת זאת היוצרת הפרדה בין שריר העכוז לתל הירך מכונה בעברית אמתחת תל הירך . .

סימנים ותסמינים

כאבים בירך הממוקמים חיצונית לתל הירך הגדול, נפיחות מקומית וקושי להניע את מפרק הירך. הכאבים עלולים להיות חריפים להקרין מעלה לכיוון הישבן ומטה לכיוון הברך. מגוון הפעולות והמנחים שעלולים להחריף את הכאבים כולל ישיבה ממושכת, נהיגה, הליכה, ריקוד, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות, עמידה מתמשכת, שכיבה על הצד המעורב או כול לחץ אחר המופעל על האמתחת.

אבחון, טיפול שיקום

חשוב לאבחן ולטפל בטרוכנטריק בורסיטיס בהקדם על מנת למנוע החמרת הבעיה והפיכתה לכרונית. אבחון יושג לאחר למידת הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית (איפה כואב?, מתי החל הכאב? …) יחד עם הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית שכוללת בין היתר התבוננות, מישוש והנעת מפרקי הירך, חוליות עמוד השדרה ומפרקי האגן.

צילומי רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה עשויים להועיל במידה ויש ספק לגבי האבחון או שיש ברצוננו לשלול גורמי כאב אחרים באזור מפרקי הירך. אבחנה מבדלת של כאבים בירך עשויה להיות מאתגרת. כאבים במפרק הזה אינם משקפים בהכרח בעיה במפרקי הירך ויכולים להתפתח גם כתוצאה מבעיה במפרקי האגן, בעיה בעמוד השדרה המותני ועוד. כאבים בירך שאליהם נלווים תסמינים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד מהווים דגל אדום. מקרים אלו יופנו לבירור רפואי ולטיפול שאינו בתחום המומחיות שלנו.

הטיפול בטרוכנטריק בורסיטיס יכלול חלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות, שימוש במכשירים לטיפול בדלקת כולל אולטרה סאונד ולייזר רך. במקביל נשמר את טווחי התנועה של עמוד השדרה, האגן ומפרקי הירך, נחזיר לאיזון את הכוח והגמישות של השרירים הפועלים סביב מפרק הירך והאגן. החזרה לפעילות גופנית ולריקוד צריכה להתבצע באופן הדרגתי. במקרים קיצוניים יופנה החולה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

כאבים בירך בקרב רקדנים – תסמונת הירך הקופץ

תסמונת הירך הקופץ (Snapping hip syndrome) היא עוד תופעה שכיחה בקרב העוסקים במחול. בתסמונת זאת יתלונן החולה על רעשים הבוקעים מהמפרק בעת ביצוע תנועות יישור רוטציה וכיפוף ולעתים גם על כאבים בירך. הסבר אפשרי לתופעה כולל חיכוך וקפיצה של אחד הגידים הפועלים בסמיכות לתל הגדול (greater trochanter) שבראש הירך.  הגידים כוללים את שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band), הגיד של שריר מותן כסל (Iliopsoas) או הגיד של שריר העכוז הגדול (Gluteus Maximus). סיבות נוספות לתופעה כוללות בין היתר: קער (לורדוזיס) מותני מוגבר, חוסר איזון שרירי, קרעים לרקמות התומכות (לברום, קפסולה רצועות) תנועת יתר של המפרק, פריקות חוזרות ועוד.

סימנים ותסמינים

במידה והחיכוך במפרק הירך יוצר דלקת יתלונן הסובל מהתופעה על כאבים בירך ועל מגבלות תנועה.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון התסמונת מתבצע במרפאה. ממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית (איפה כואב?, מתי החל הכאב? …) יחד עם הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית שכוללת בין היתר התבוננות, מישוש והנעת מפרקי הירך צפויים להעניק את המידע הדרוש לאבחון. ומידה וקיים חשד שהנזק הוא משמעותי יותר מגיד שמקפץ מעל זיז גרמי יופנה החולה לבדיקות הדמיה מתקדמות כולל MRI ואולטרה סאונד אבחוני.

הטיפול במפרק ירך קופץ הוא שמרני בעיקרו וכולל חלק או יותר מהאמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות ו/או מרעישות (תנועות הכוללות יישור וכיפוף חוזרני), היעזרות במכשור לריפוי דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך. במקביל נשמר את טווחי התנועה של מפרק הירך, נשפר את האיזון השרירי בכול הנוגע לכוח וגמישות. כדי למנוע כאבים בירך יש לחזור לריקוד רק לאחר ריפוי מלא ולעשות זאת באופן הדרגתי. את מעט המקרים שבהם החולה לא יגיב לטיפול שמרני נפנה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

כאבים בירך בקרב רקדנים – תסמונת השריר האגסי

כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים בירך בקרב רקדנים

תסמונת השריר האגסי (Piriformis Muscle Syndrome) היא עוד תופעה קלינית שכיחה בקרב העוסקים במחול. תסמונת השריר האגסי כוללת מגוון תסמינים הנגרמים בעקבות לחץ הנוצר על העצב הסכיאטי ובכלל זה כאבים בירך ובמורד הרגל. תסמינים דומים עלולים להתפתח גם בגלל גורמים נוספים ועל כן יש לקיים תהליך של אבחנה מבדלת. גורמים אפשריים לתסמונת זאת כוללים: מעבר העצב הסכיאטי דרך סיבי השריר האגסי, מאמץ יתר של השריר האגסי המובילים לשינויים במבנה השריר, חוסר איזון שרירי (למשל שרירי עכוז חלשים) ועוד.

סימנים ותסמינים

כאבי גב תחתון, כאבים באגן, כאבים בירך היורדים במורד הרגל. הכאבים יכולים להחמיר בעקבות כיווץ השריר האגסי על מנת לסובב את הירך החוצה. יתכנו גם תסמינים עצביים: נימול או הירדמות של חלקים מהרגל, חולשה של אחד או יותר מהשרירים ברגל ועוד.

אבחון, טיפול שיקום

התהליך האבחוני מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. נלמד על הסימנים והתסמינים כולל כיצד החלו, מה מחמיר ומה מחליש את עוצמתם. הבדיקה הפיזית תכלול התבוננות, מישוש וביצוע מגוון תנועות ובדיקות שמטרתן לשחזר את התלונה של החולה. יתכן שניעזר באמצעי הדמיה כולל רנטגן, CT , MRI, ו EMG על מנת לערוך אבחנה מבדלת כדי לוודא שהסימנים והתסמינים הללו לא נובעים מפתולוגיה אחרת כגון פריצת דיסק מותני.

הטיפול בתסמונת השריר האגסי כולל חלק או כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות, שימוש באמצעים חשמליים נוגדי דלקת כגון אולטרה סאונד ולייזר רך, תיקון ליקויים ביו מכניים (כף הרגל?), שיפור האיזון בין השרירים הפועלים על הירך, הפחתת הנוקשות במפרק הירך, הפחתת עומס באימונים, שיפור בטכניקות הריקוד. לאחר השיקום וכדי למנוע כאבים בירך וביתר חלקי הגוף המצוינים החזרה לריקוד חייבת להתבצע באופן הדרגתי. המקרים שבהם הטיפול השמרני לא נושא פרי יופנו לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

כאבים בירך בקרב רקדנים – קרע לברום

הלברום בירך הינה רקמה סחוסית טבעתית שבין תפקידיה ניתן למנות העמקה וייצוב של מפרק הירך. חבלה חדה או עומסים חוזרים ונזקים מצטברים המאפיינים את עבודתו של הרקדן עלולים להוביל להתפתחות קרעים בלברום (Acetabular Labrum Tears) וכאבים בירך.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים בירך ובאזור המפשעה. מגבלות תנועה הנובעות מכאב ואף תחושה חדה של “תפיסה” במפרק. פעילות גופנית ושינויים במנחי הגוף כמו למשל מעבר מישיבה לעמידה יחמירו את הכאבים. מנוחה ויישור מפרק הירך יקלו על הכאבים. לעיתים יתלוו לתנועת הירך גם רעשים.

אבחון טיפול שיקום

היסטוריה רפואית וממצאים המופקים מבדיקה גופנית כולל בדיקות ותנועות של מפרק הירך עשויים להעניק לנו כיוון אך את האבחון של קרע לברום נעשה באמצעות בדיקת MRI ארתרוגרפיה. בדיקה זאת מדגימה את המפרק על חלקיו השונים כולל את הלברום.

זיהוי הגורמים שהובילו להתפתחות הקרע בלברום חיוני להצלחת הטיפול. הטיפול השמרני בקרע לברום יכלול חלק או את כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות או תנועות שגורמות לתחושת התפיסה, שימוש באולטרה סאונד ובלייזר רך לריפוי דלקות, שמירה על טווחי התנועה של מפרק הירך, שיפור האיזון של השרירים הפועלים סביב הירך כולל כוח וגמישות. כדי למנוע כאבים בירך החזרה לרחבת הריקודים חייבת להתבצע באופן הדרגתי ועם הקפדה על טכניקות הריקוד. את המקרים שבהם החולה לא יגיב לטיפול שמרני נפנה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

שבר מאמץ באזור הירך

העומסים החוזרים והנשנים המוטלים במחול על מערכות עצב שריר ושלד עלולים לגרום גם להתפתחות שברי מאמץ ועקב כך כאבים בירך. שברי מאמץ השכיחים ביותר באזור הירך בקרב העוסקים במחול מתפתחים בצוואר הירך (femoral neck) עצמה ובעצם החיק (Pubic Ramus) שבאגן (Pelvis).

סימנים ותסמינים

התפתחות הדרגתית של כאבים בירך. מיקומו של הכאב ישתנה בהתאם למיקום השבר. הכאב יכול להופיע במפשעה, ישבן, אזור הירך, גב תחתון ואף להקרין לכיוון הברך. הכאבים מקומיים שפעילות נושאת משקל מחמירה אותם. הכאבים יכולים להגיע לרמת חומרה כזאת שתמנע המשך פעילות ולהטריד גם במהלך השינה . תתכן צליעה.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון מהיר של הבעיה בשלביה הראשונים עשוי לחסוך זמן החלמה ולהימשך שבועות ספורים בלבד ולא שנה ואפילו שנתיים כמו במקרים כרוניים. היסטוריה רפואית ובדיקות גופניות עשויות להעניק לנו את הכיוון לביצוע אבחנה של שבר מאמץ אך בדיקות הדמיה כולל רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI נדרשים כדי לאשר אותה ולעמוד על חומרתה. ההיסטוריה הרפואית יחד עם הבדיקות הגופניות ואמצעי ההדמיה יועילו גם בביצוע אבחנה מבדלת.

טיפול השמרני בשבר מאמץ סביב הירך יכלול חלק או את כל הצעדים הבאים: מנוחה מתנועות ומאמצים הגורמים לכאב, קביים, אולטרה סאונד ולייזר רך להאצת ההחלמה, שמירה על טווחי התנועה של הירך, איזון כוחם וגמישותם של השרירים הפועלים בסביבתו של מפרק הירך, פעילות אלטרנטיבית (שחייה, הליכה במים, אופניים), אימון פרופריוצפטיבי. לאחר השיקום וכדי למנוע כאבים בירך תתבצע חזרה הדרגתית לריקוד תוך מודעות לגורמים האפשריים לשבר המאמץ. בין הגורמים שצריך לקחת בחשבון נמנה: ליקויים בטכניקות מחול, ליקויים מבניים בגפיים (אורך רגליים לא שווה?, כף רגל שטוחה?), עומסי יתר חוזרניים (משטחי ריקוד קשיחים?, זמני התאוששות?) ועוד. במקרים קיצוניים יופנה החולה לטיפול רפואי תרופתי / כירורגי.

מניעת פציעות ירך מריקוד

עקרונות מניעת פציעות ריקוד הינם הגיוניים ויכולים למנוע פציעות מכול תחום אחר של פעילות גופנית. הקפדה על הימנעות מהגורמים השונים לעומסי יתר עשויה למנוע פציעות ירך וכמובן כאבים בירך. עומסי היתר הגורמים לפציעות ריקוד יכולים לנבוע מטכניקות ריקוד לקויות, מאמצים חוזרניים, אי אכילה ושתייה מתאימה ומספקת, ריקוד על משטחים קשים כגון בטון, נעלי ריקוד לא מתאימות, אי הקפדה על זמן התאוששות ועוד.

על מנת למנוע פציעות ריקוד יש להקפיד גם על מבנה מאוזן וביומכניקה תקינה. אלו יושגו במידה והעוסקים במחול ידאגו לאיזון שרירי בכול הנוגע לכוח וגמישות של השרירים הפועלים באגן וברגליים, לסימטריה ביכולות של שתי הרגליים, לשוויון באורך רגליים ולתקינות של הקשת בכף הרגל. והכלל הכי חשוב, אל תרקדו עם כאב!. כאב מתריע על נזק. יש לברר מה גורם לכאב ולפעול בהתאם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

  ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן