פריצת דיסק צווארי אבחון
פריצת דיסק צווארי אבחון

פריצת דיסק צווארי אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריצת דיסק צווארי – אבחון מדויק ובמידת הצורך טיפול יעיל יזרזו את הריפוי של הצוואר וימנעו נזקים בלתי הפיכים. כאבים בצוואר וסימנים ותסמינים המושלכים לאורך הגפה העליונה צריכים להעלות חשד לנזק בדיסק בין חולייתי צווארי היוצר לחץ על שורש עצב. גורם עיקרי לנזק כזה הוא עומס יתר חוזרני. משקל הראש, תנועות הצוואר הנרחבות והחוזרניות והשהייה במנחים לקויים יוצרים לחץ ועומס מצטברים על הדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. חבלות נפילות ותאונות דרכים עלולים להחמיר את הלחצים הללו ואת העומסים הנלווים אליהם.

גם תאונות דרכים הפכו להיות גורם לנזקים הנגרמים לדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. הדיסקים בין חוליות C4/5, C5/6 ,C6/7 הם הפגיעים ביותר. אבחון מדויק ומהיר של מקור הבעיה בצוואר עשוי להעניק לנו את ההזדמנות לטפל בבעיה באופן יעיל יותר. בכול מקרה של כאבים וסימנים ותסמינים נוספים בגלל פריצת דיסק צווארי אבחון וטיפול יעילים משמעותם הפחתת הסיכוי להתפתחות כאבים ומגבלות תנועה כרוניות והרחקת הצורך בפתרון כירורגי כדי לשחרר את העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפריצת דיסק צווארי אבחון – רקע

בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי

קריסה אטית או מהירה של הדיסק הבין חולייתי עלולה לגרום להתפתחות בלט דיסק, בקע דיסק או חמור יותר פריצת דיסק צווארי. פריצה של הדיסק בצוואר מתרחשת כאשר החומר הרך המצוי במרכז הדיסק (Nucleus pulposus) בוקע מבעד לדופן הדיסק (Annulus fibrosus). ההשלכות הקליניות בגין קריסה מבנית של הדיסק בצוואר עלולות להיות מלבד פגיעה בתפקוד של הדיסק כבולם זעזועים, גם לחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים היוצאים ממנו לכיוון הגפיים העליונות. יש מעט משמעות קלינית לכך שקיימת פריצת דיסק צווארי אלא אם הדיסק הזה “צובט” את אחד משורשי העצבים או את חוט השדרה. לחץ על שורש עצב (Radiculopathy) עלול לגרום למגוון סימנים והתסמינים הכוללים בין היתר כאבים מקומיים עם הקרנות כאב ליד ויתכן גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל: נימול, הירדמות, פגיעה בהחזרי הגידים וחולשה של חלק משרירי היד. לרוב, סחוס פצוע ובולט שאינו לוחץ על רקמה עצבית לא יגרום לסימנים ותסמינים.

מיאלופתיה צווארית

יש לעיתים שהדיסק שפרץ גורם להיצרות תעלת השדרה וללחץ ישיר על חוט השדרה. תופעה זו הקרויה מיאלופתיה צווארית (Myelopathy) גורמת לסימנים ותסמינים שונים. הגורמים העיקריים לנזק מסוג זה כוללים עומס פיזי חד פעמי כמו זה שנוצר למשל בתאונת צליפת שוט או לחלופין עומסים ונזקים מצטברים בגלל התנהלות יום יומית לקויה. עקב השינויים הניווניים שמתפתחים בדיסק הבין חולייתי לאחר גיל 30 עולה הסיכון לנזק לדיסק הבין חולייתי עם זאת לאחר גיל 60, עקב תהליך ההתייבשות של הדיסק הבין חולייתי הסיכון יורד.

גורמים אחרים ללחץ על עצבים בצוואר

הגורם העיקרי ללחץ על חוט השדרה הצווארי או על אחד או יותר משורשי העצבים הוא כאמור הדיסק הבן חולייתי שניזוק. עם זאת גירוי דלקתי של הרקמות העצביות הללו עלול להיגרם גם מסיבות אחרות הכוללות לחץ שנגרם מתזוזת חוליה, זיזים גרמיים שנוצרים בגלל שינויים ניווניים, טראומה לעצב (זריקה שפוגעת בעצב), דימום פנימי, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד.

גורמים וגורמי סיכון

כאמור הגורמים העיקריים להתפתחות פריצת דיסק צווארי כוללים נזקי חבלה או נזקים מצטברים עקב יציבה לקויה, פעילות גופנית לקויה, ארגונומיה לקויה ועוד. פעילות כגון עבודה מול מחשב, צפייה בטלוויזיה או שיחות טלפון המתבצעת תוך כדי שהייה ממושכת במנח קבוע ו/או במנח לקוי מובילים להצטברות של עומס הרסני על הדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. על ציר הזמן מתפתחים שינויים ניווניים בדיסקים הבין חולייתיים בצוואר ומתחילים לאבד את הרכיב הנוזלי ואת יכולת בלימת הזעזועים שלהם. שינויים ניווניים אלו חושפים את עמוד השדרה הצווארי לנזקים נוספים ולהחמרת הנזק לדיסקים הבין חולייתיים.

גורמי הסיכון להתפתחות פריצת דיסק צווארי כוללים בין היתר גיל ומגדר. עד גיל 60 הסיכון עולה בהדרגתיות ואז בעקבות התייבשות הדיסק הסיכון יורד. מחקרים מסוימים מצאו שגם מגדר עלול להוות גורם סיכון לפריצת דיסק עם נטייה מובהקת לגברים לסבול מזה. גורמי סיכון נוספים כוללים חוסר פעילות גופנית, פעילות גופנית לקויה, יציבה לקויה ארגונומיה לקויה, עיסוק במקצוע (מחשב, נהיגה מקצועית, הרמת חפצים, כלי עבודה היוצרים ויברציות) או בספורט (אומנויות לחימה) הכרוכים בסיכון מוגבר לנזקי צוואר, ליקויים מבניים וביו מכניים בצוואר בין אם הם מולדים או בין אם הם נרכשים. כמובן שאין רשימת גורמי סיכון שלמה בלי להוסיף גם עישון.

סימנים ותסמינים

בלט דיסק בקע דיסק או פריצת דיסק צווארי ולחץ על אחד משורשי העצבים היורדים ליד הנקרא גם רדיקולופתיה צווארית עלול לגרום לכאבי צוואר המושלכים במורד הגפה העליונה ו/או השכמה ולמגוון סימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה של הצוואר, נוקשות ועווית (ספזם) שרירית, תחושת דגדוג, שריפה, נימול או הירדמות של חלק מהיד, חולשה מוטורית של אחד או יותר מהשרירים בגפה העליונה, פגיעה בהחזרים (רפלקסים) ועוד. תסמינים נוספים שעלולים להתלוות לפריצת הדיסק בצוואר כוללים: כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו, בחילות. כמובן שמיקום פריצת הדיסק, העצב המעורב ורמת הלחץ עליו הם שיקבעו את עוצמת הכאבים ואת חומרת התסמינים הנירולוגיים.

סימנים ותסמינים על פי העצב המעורב

לחץ על שורש עצב C5 הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק צווארי בין חוליות C4-C5 עלול לגרום לכאב בצוואר, חולשה בשריר הדלתה ולרוב לא יגרום לתסמינים עצביים.

לחץ על שורש עצב C6 (מצב שכיח יחסית) הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק צווארי בין חוליות C5-C6 עלול לגרום לכאבי צוואר ושכמה, חולשה של השריר הדו ראשי והשרירים הפושטים של כף היד, כאבים נימול ועקצוצים עלולים להיות מושלכים עד לחלק החיצוני של כף היד.

לחץ על שורש עצב C7 הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק צווארי בין חוליות C6-C7 עלול לגרום לכאב בצוואר, חולשה בשריר התלת ראשי ובשרירים הפושטים של האצבעות, תחושת כאב ,נימול והירדמות המושלכים במורד היד עד לאצבע המרכזית.

לחץ על שורש עצב C8 הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק צווארי בין חוליות C7-T1 עלול לגרום לכאב בצוואר, חולשה בשרירים בכף היד המאפשרים אחיזה, תחושת כאב, נימול והירדמות המושלכים במורד היד עד לצד החיצוני של כף היד.

פריצת דיסק צווארי אבחון – שלבים

פריצת דיסק צווארי אבחון
פריצת דיסק צווארי אבחון

אבחון וודאי של פריצת דיסק צווארי מחייב MRI או CT. אך לאבחון מסוג זה לא תהייה בהכרח משמעות קלינית שכן נזק כזה עלול להיות נחלתם של רבים שלא סבלו אף פעם מכאבים ו/או סימנים ותסמינים אחרים. לכן ביצוע בדיקת MRI עלולה להדגים מספר בלטים, בקעים ופריצות דיסק וזאת מבלי לדעת מתי הנזקים המודגמים באמצעות הבדיקה אחראים לסימנים והתסמינים ומתי מדובר רק בממצא אקראי. לכן, המטרה היא לא לאבחן פריצת דיסק אלא לאבחן פריצת דיסק שגורמת לסימנים ותסמינים.

הדיסקים הבין חולייתיים בצוואר עם מרב הסיכון להתפתחות פריצת דיסק צווארי הם אלו הממוקמים בין חוליות C5/6 וחוליות C6/7. אבחון מדויק של הנזק לסחוס בין החוליות והסימנים והתסמינים הנגרמים בגינה, חשוב לצורך בחירת הטיפול הנכון. תהליך האבחון כולל שילוב של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות. 

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד מה הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. נשאל את החולה האם הוא או משפחתו סובלים או סבלו ממחלות (כמו פריצו דיסק צווארי, דלקות פרקים) או קיבלו טיפול (או ניתוח) בעל השפעה על הצוואר?, נלמד על ההרגלים שלכם: מעשנים או משתמשים בסמים? מה אתם עושים במסגרת המקצועית שלכם? (יושב מול מחשב, מרים משאות, עומד מכופף מעל מכונה כזאת או אחרת, מנגן) פעילים מבחינה גופנית? (רצים, מרימים משקולות, שוחים, אופניים).

נסה להבין מהו המיקום המדויק של הכאבים בצוואר ו/או ביד, מתי החלו הכאבים, כיצד הם החלו (באופן הדרגתי, באופן מידי, טראומה, הרמה, ישיבה מול מחשב, שינה על הבטן), מה סוג הכאבים (כאב שורף, כאב לופת, כאב לוחץ, כאב פועם), מה עוצמת הכאבים בצוואר ו/או ביד (מעיר אתכם משנתכם?), האם יש פעולות ו/או מנחים שיכולים להחמיר את הכאב בצוואר ו/או ביד? (נהיגה, עמידה, הליכה, הרמת הראש, כפיפת הראש) האם יש פעולות ו/או מנחים שיכולים להפחית את הכאבים מהצוואר ו/או מהיד (הליכה, שכיבה, תנוחת ישיבה מסוימת, סיבוב הצוואר לכיוון מסוים).

האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוירולוגיים שעלולים לגרום לחשד שאולי יש כאן מקרה של פריצת דיסק צווארי: נימול בחלק מהיד, חולשת או שרירים ביד וקושי לבצע פעולות עם היד (דברים נופלים מהיד), הירדמות של חלק מהיד או כף היד ו/או חוסר תחושה של חלק מהיד או כף היד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, לזהות את מקור הפגיעה ולאמוד את חומרתה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם נושאים את הצוואר (צוואר אנטלגי). נתבונן בכם מבצעים מספר פעולות כולל עם הצוואר כולל ביצוע סיבובים וכפיפות לכיוונים שונים. נמשש את הצוואר בניסיון לאתר חוליות כואבות או כול ממצא אחר, נבדוק טווחי תנועה של הצוואר.

נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר ביצוע מתיחה לאחור וכפיפה הצידה של הצוואר (Spurling’s manoeuvre), הנחת היד המעורבת על הראש של החולה (אמור להפחית את הכאב) ותמרון ולסלבה (Valsalva maneuver). בדיקות אחרונות אלה צפויות להיות חיוביות במצב של פריצת דיסק צווארי. נערוך בדיקות כירופרקטיות שתתמקדנה ביכולת התנועה של החוליות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקות הנירולוגיות נבדוק את הכוח של השרירים, את היכולת התחושתית ואת החזרי הגידים.

בדיקות מתקדמות

כאשר יש ספק לגבי האבחון ו/או לגבי חומרת הנזק ו/או יש צורך לבדוק אפשרות לטיפול כירורגי בבעיה אזי נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה. בין בדיקות המעבדה שנבקש לבצע ניתן לכלול ספירת דם לזיהוי דלקת זיהומית, שקיעת דם לזיהוי כללי של דלקת, גורם שגרוני לזיהוי דלקת פרקים שגרונית ובדיקה של סמן גנטי HLA-B27 לזיהוי אפשרי של קשחת חוליות.

אמצעי הדמיה מזהים לעיתים קרובות פתולוגיות אקראיות גם בקרב אנשים ללא כול סימנים ותסמינים. מסיבה זאת ומסיבות של נזקי קרינה ונזקים אחרים נעשה שימוש בבדיקות הדמיה רק לצורך אישור או שלילה של פתולוגיות שבקיומם אנו חושדים. בין יתר בדיקות הדמיה שנבקש לבצע לצורך זיהוי פתולוגיות בצוואר נמנה צילום רנטגן שאכן לא מראה נזקים לרקמות רכות כמו דיסק אך עשוי להעניק מידע חשוב אחר, MRI (מראה את הנזקים לדיסק באופן הכי ברור והוא האמצעי המדויק ביותר לאבחון פריצת דיסק צווארי), CT ללא חומר ניגודי או עם חומר ניגודי כדי להדגים לחץ על חוט השדרה (Myelogram) וכן בדיקת מוליכות חשמלית של העצב (EMG).

דגלים אדומים ודגלים צהובים

במהלך המפגש שלנו עם החולה ננסה לזהות סימנים ותסמינים שיצביעו על אפשרות שהגורם לכאבים בצוואר אינו מכני, כלומר לא תנועה, התנהלות לקויה, או מאמץ כזה או אחר גרמו לבעיה. סימנים ותסמינים מסוג זה מוגדרים כדגל אדום וכוללים חום, צמרמורת, כאבים שנותרים חמורים ואינם פוחתים גם במנוחה, אובדן שליטה על הסוגרים, הליכה משובשת, ידיים חלשות, שיתוק מתקדם והולך של היד, רקע טראומטי, ניתוח צווארי קודם, אובדן משקל לא מוסבר, רקע של מחלת סרטן, תנועות צוואר גורמות לאובדן הכרה, שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים, שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית (כימותרפיה?) ועוד.

הקשר שבין מצב נפשי לבעיות צוואר ידוע. דגלים צהובים מהווים סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד כולל דיכאון וחרדות. הגורם לסימנים ותסמינים אלו עלול להיות קשיים כלכליים, קשיים חברתיים, קשיים בתוך המשפחה, מוות בתוך המשפחה, גירושין ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול לעכב ואף למנוע את ההחלמה של החולה מכאביו.

פריצת דיסק צווארי – אבחנה מבדלת

צוואר, כתף או לב

סימנים ותסמינים של פתולוגיות ומחלות רבות עלולים להטעות אותנו לחשוב שמדובר בסימנים ותסמינים של פריצת דיסק צווארי. לחץ על חוט השדרה הצווארי (Cervical myelopathy) עלול לגרום מלבד הקרנות כאב ליד או לידיים גם שיבושים נוירולוגיים. בין השיבושים הללו נמנה: שיבושי הליכה, שיבושים בשליטה על הסוגרים, קשיים מוטוריים בהפעלת הידיים, קשיים בקיום יחסי מין וסימנים לפגיעה בעצבים מוטורים עליונים. גם פגיעה מכנית פשוטה בשרירים המסובבים של הכתף עלולה לגרום לכאבים בכתף היורדים במורד היד. במקרה הזה יש לזהות סימנים ותסמינים נוספים כולל אובדן טווח התנועה בכתף כדי לערוך אבחנה מבדלת. כאבים בכתף שמאל ומורד היד השמאלית עלולים להיגרם גם בגלל אוטם שריר הלב. כמובן שיש לחפש סימנים ותסמינים המאפיינים פגיעה בלב כולל לחץ בחזה שפוחת במנוחה ומתגבר במאמץ קל ועוד.

תסמונת מוצא בית החזה

“תסמונת מוצא בית החזה” (Thoracic outlet syndrome) כוללת אוסף תסמינים כולל כאבי צוואר והקרנות כאב ליד שנוצרים בגלל לחץ על עצבים וכלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. יש לזהות סימנים ותסמינים של לחץ על כלי דם (צבע עור, טמפרטורה). מתיחה של הכתף לאחור מעל גובה הראש תגרום להחמרת הסימנים והתסמינים בתסמונת מוצא בית החזה אך תפחית את אלו הנובעים מנזק לדיסק בין חולייתי צווארי.

לכידה של עצב פריפרי

לכידה של עצב ביד כולל עצב החישור במרפק, עצב הגומד במרפק ו/או בשורש כף היד, עצב התווך במרפק ו/או בשורש כף היד עלולים לגרום לכאבים מקומיים וחסרים נוירולוגיים ובכך לדמות לסימנים ותסמינים הנובעים מנזק לדיסק צווארי.  גם במקרה הזה סימנים ותסמינים אופייניים יסגירו את האבחון הנכון.

הפרעות בריאותיות ומחלות קטלניות

שלבקת חוגרת (Herpes zoster) עלולה לגרום לפגיעה בתא העצב (Ganglion) ובכך לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו הנגרמים כתוצאה מלחץ על שורש העצב כולל הקרנות כאבים, נימול ועוד. גידולים סרטניים בעמוד השדרה הצווארי (Osteochondromas), בחוט השדרה ובעצבים (Schwannomas) ומחוץ לעמוד השדרה הצווארי (סרטן ריאה -Pancoast tumors) עלולים לגרום לכאבים על ידי הרס רקמות, לחץ על שורש עצב וכמו במקרה של סרטן הריאה להקרין כאב לכתף וליד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן