דלקת בכף הרגל מה גורם לה
דלקת בכף הרגל מה גורם לה

דלקת בכף הרגל מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בכף הרגל מה גורם לה? דלקת בכפות הרגליים מתפתחת בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות בכף הרגל. דוגמאות לפגיעות ודלקות שכיחות מסוג זה נמנה דורבן בעקב בגלל פגיעה ברמת החיבור בתחתית כף הרגל, מורטון נוירומה בגלל פגיעה בעצב העובר בין אצבעות כף הרגל, דלקת בגיד אכילס בגלל פגיעה בגיד הזה, נקע בקראסול בגלל פגיעה ברצעות האוחזות בקרסול ועוד. כמעט כול אדם יסבול בחייו מבעיות אלה או דומות. הגורמים להתפתחות דלקת בכף הרגל כוללים עומס יתר חוזרניים, נזקי חבלה, מחלות והפרעות בריאותיות ועוד.

כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו בנאמנות מידי יום ולאורך שנים מבלי שנטרח לחשוב עליהם כלל. עד שהכאב בכף הרגל מתעורר, או אז מרכזיותם של כפות הרגליי גורמת לכאב להעכיר את חיינו. נעליים לא מתאימות מהוות גורם סיכון. כדי לקבל את הטיפול הנכון יש צורך לאבחן נכון את הגורם לכאב. ככול שתקבלו אבחון מהיר יותר כך גדל גם הסיכוי לרפא מהר יותר את הבעיה. אך ראשית נדון מעט בשאלה: דלקת בכף הרגל מה גורם לה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בכף הרגל מה גורם לה – רקע

הגורם העיקרי לדלקת וכאבים בכף הרגל הוא עומס יתר. עומס יתר שכיח בקרב ספורטאים או חיילים שעוסקים בריצות אינטנסיביות ו/או משתתפים במסעות ארוכים, בקרב אנשים הנועלים נעליי עקב או נעליים שאינן מתאימות, אנשים עם משקל עודף, אנשים עם בעיות מבניות בכף הרגל, אנשים בעלי בעיות תפקודיות של כף הרגל ועוד. שוני מבני או תפקודי בכפות הרגליים עלול להשפיע על אופן העברת העומסים בגוף, על היציבה שלנו ועל אופן תנועת הגוף ולגרום בסופו של דבר לנזקים לא רק בכפות הרגליים אלא גם בחלקי גוף אחרים.

גורמים נוספים לדלקת בכפות רגליים כוללים מחלות מפרקים, סוכרת וגנטיקה. במאמר הבא ריכזתי עבורכם בעיות שכיחות בכף הרגל אך טרם ניגש לפירוט התסמונות הללו קראו מעט על המבנה של כף הרגל.

מבנה ותפקוד כף הרגל

הגפה התחתונה עברה שינויים אבולוציוניים עמוקים על מנת לאפשר לאדם הקדמון את המעבר מהליכה על ארבע גפיים להליכה על שתי גפיים. העומסים שגדלו והתרכזותם על בסיס קטן יותר חייבו את כפות הרגליים לפתח עוצמה, עמידות, גמישות, יציבות וביומכניקה מופלאה. בין היתר נוספה לכף הרגל האנושית הקשת. מבנה כף הרגל מאפשר לגוף לעמוד במגוון עומסים המתבצעים על מגוון סוגי שטח תוך כדי שמירה על יציבות, גמישות ויכולת תנועה.

מבחינה אנטומית מורכבת כף הרגל מעשרות עצמות ומפרקים המחוזקים באמצעות מאות רצועות ומופעלים על ידי עשרות שרירים. קשתות מובנות ורצועה פלנטרית מוסיפות ליכולת הייחודית של כף הרגל להתאים את עצמו לתנאי השטח מחד ולסוג הפעולה הנדרשת ממנו: גמישות ובלימת זעזועים בעת ספיגת משקל הגוף וקשיחות בעת דחיפת הגוף קדימה.

אולי עדיף יחף?

ישנן טענות שמחבר המאמר שותף להן שהנעליים המודרניים שאנו נועלים הם אחד הגורמים העיקריים לניוון השרירים והמפרקים בכף הרגל וכן לשיבושים התפקודיים שנובעים מכך. באופן פרדוקסאלי נעליים משוכללות יותר מזיקות יותר שכן הקפיצים, הבולמים והתמיכות למיניהן מנטרלים באופן יעיל יותר את היכולת הטבעית של כפות הרגליים לתפקד וגורמים לניוונם. על פי התפיסה הזאת ריצה יחפה או ריצה בסגנון יחף כאשר היא מתבצעת באופן הדרגתי ונכון מפחיתה את העומסים על כף הרגל.

דלקת בכף הרגל מה גורם לה – פירוט דלקות שכיחות

כף הרגל אמורה לשאת את משקל גופנו במגוון מצבים כולל עמידה, הליכה, ריצה וקפיצה וכל זאת תוך הקפדה על שיווי משקל. לצורך קיום המטלות הללו כף הרגל חייבת להיות יציבה, עמידה, גמישה, חזקה בעלת ביכולת ביו מכנית תקינה ובעלת מבנה תקין. עם השנים בגלל העומס והנזקים המצטברים חלים שינויים ניווניים, מבניים ותפקודיים בכף הרגל. שינויים אלו מעצימים את הבלאי והשחיקה בכף הרגל וגורמים לדלקות ומיחושים. הכאב יכול להופיע בכל נקודה אנטומית בכף הרגל. להלן תיאור הבעיות השכיחות בכפות הרגליים:

נקע בקרסול

נקיעת קרסול היא מהפציעות הנפוצות ביותר. המשמעות של נקע בקרסול היא נזק לרצועות התומכות במפרק הקרסול. רמת הנזק יכולה לנוע בין מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות. קרסול נקוע שאינו מטופל ומשוקם היטב עלול לפתח חוסר יציבות ולגרום לבעיות כרוניות. מסיבות אנטומיות וביומכניות ברוב המקרים ננקע את צידו החיצוני של הקרסול. התסמינים האופיניים לנקע בקרסול תלויים בחומרת הנזק. בין התסמינים ניתן למנות מיחושים ברמות חומרה שונות, נפיחות, קושי בתנועה, יתכן שטף דם ותיתכן גם פגיעה ביציבות המפרק.

דרכי טיפול בנקע בקרסול

יש להתחיל את הטיפול בנקע בקרסול מוקדם ככל האפשר. עקרונות הטיפול הראשוני כוללים הימנעות ממאמצים, תנועות ומנחים הגורמים לכאב. חשוב להמשיך להניע את הקרסול כול עוד זה לא כואב. לעיתים חבישה אלסטית ואף שימוש בקביים עשויים לעזור. מיד עם השיפור במצב הקרסול יש להתחיל בשיקומו. במקרים של נקע חמור שבו קיים קרע רצועות מלא יש צורך בהתערבות כירורגית. במרפאתנו מאבחנים, מטפלים ומשקמים נקיעות קרסול באצמעות מכשור מתקדם וידע עדכני.

כף רגל שטוחה

דלקת בכף הרגל מה גורם לה
דלקת בכף הרגל מה גורם לה

סביר להניח שכף רגל שטוחה היא הבעיה המבנית השכיחה ביותר. מדובר בתופעה שבה קשת כף רגל נמוכה מידי ולפעמים אפילו אינה קיימת ועל כן מוגבלת ביכולתה לבלום זעזועים ועזור בהנעת הגוף. כף רגל שטוחה נגרמת בין היתר עקב ניוון של הרקמות התומכות בקשת. אחת הסיבות לניוון היא קרוב לוודאי הנעליים שאנו נועלים שמנטרלים את פעולת הרקמות הרכות והשרירים בכף הרגל. התסמינים בגלל כף רגל שטוחה עשויים להיות נרחבים ובכלל זה נמנה מיחושים ומגבלות מקומיות (דורבן, דלקת עצב ע”ש מורטון, דלקת בגיד אכילס ועוד), נפיחות מקומית, פציעות של שרירים ומפרקים מרוחקים כולל ברכיים, שין ספלינט, מפרקי ירך, פציעות מפשעה, עמוד השדרה ועוד הנגרמים בגלל התפקוד הלקוי של כף הרגל.

 

דרכי טיפול בכף רגל שטוחה

הליכה יחפה על משטחי חול עשויים להועיל לשפר כף רגל שטוחה בעיקר אצל ילדים. להערכתי חשוב לצייד את הילדים בנעליים מינימאליות על מנת לאפשר להם לפתח את התפקוד של הרקמות בכף הרגל. מומלץ גם למבוגרים ללכת יחף ו/או לרוץ עם נעליים מינימאליות אך במקרים של כף רגל שטוחה היוצרת תסמינים אין מנוס מתמיכה בקשת כף הרגל על ידי מדרסים. כמובן שמיחושים ופציעות הנובעות מכף רגל שטוחה יכולות להיות מטופלות במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור וידע עדכני.

יבלת פשוטה

יבלות בכף הרגל מהווים מקור שכיח למיחושים. הגורם ליבלות, ברוב המקרים, הוא נעלים לא מתאימות שלוחצות או גורמות לשפשוף אזור מסוים בכף הרגל באופן נקודתי ו/או עומס יתר הנובע מהליכה או ריצה ממושכת. לעיתים גם צעידה קצרה יחסית עם נעליים חדשות שעדין לא עברו התאמה לכף הרגל שלנו עלולה לגרום להתפתחות יבלות. שלב מקדים ליבלת עלול להיות שלפוחית המכילה נוזל שקוף או מוגלתי. את היבלת נזהה על פי הגוון הצהבהב שלה וכן על פי הרגישות למגע.

דרכי טיפול ביבלת רגילה

להימנע מנעילת נעליים היוצרות לחץ או גורמות לשפשוף בכף הרגל. במידה וישנו ליקוי תפקודי או מבני בכף הרגל הגורם להתפתחות היבלות יש לשקול התאמת מדרסים. נסו במידה וזה אפשרי לנעול למספר ימים סנדלים או נעלי אצבע. השרייה של כף הרגל המיובלת בתוך מים חמים עם סבון עשויה להועיל. ניתן להניח פד על היבלת על מנת להגן עליה מפני נעל לוחצת.

יבלת נגיפית

יבלת נגיפית היא זיהום עור נגיפי שכיח ומדבק ממשפחת נגיפי הפפילומה שיכול להתפתח בכל גיל ובכל מקום בגוף. ליבלת ויראלית מראה אופייני הזרוע בכלי דם זעירים (נקודות שחורות). מקומות ציבוריים בעלי לחות גבוה כגון חדרי ספא, מקלחות בחדרי כושר ובריכות שחייה מהווים מקום אידיאלי להידבקות מהנגיף. התסמינים עקב הידבקות ביבלת ויראלית תלויה במיקום היבלת. כאשר הן מתפתחות בכל מקום אחר מלבד על פני סוליית כף הרגל יבלות ויראליות עשויות להוות גורם מטריד מבחינה אסטטית אך התפתחותן על סוליית כף הרגל עלולה לגרום למיחושים.

דרכי הטיפול ביבלת נגיפית

יבלות ויראליות עשויות לחלוף מעצמן או להישאר במקומן במשך שנים. בגלל היותה מדבקת ובמקרים מסוימים טורדנית וכואבת רצוי לטפל בה ולא לחכות שתחלוף מאליה. ניתן לטפל ביבלת נגיפית באופן עצמוני באמצעות מריחה של משחה המכילה חומצה סליצילית. יחד עם זאת חשוב לדעת שמדובר בתהליך ארוך המחייב הקפדה על הוראות הביצוע שלו. רופאי עור צורבים יבלות ויראליות באמצעות חנקן נוזלי, חשמל או לייזר.

בוהן קלובה

בוהן קלובה
בוהן קלובה

בוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולוגיה שכיחה הגורמת לכאבים בבוהן של כף הרגל. בפתולוגיה זו הבוהן הגדולה בכף הרגל נוטה לכיוון האצבעות האחרות ותוך כדי כך נוצרת בליטה חיצונית לא אסטטית של העצם בבסיס הבוהן. בעיה זו שכיחה בקרב נשים. הגורם לבעיה הוא גנטיקה ו/או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. הנטייה של הבוהן פנימה עלולה לגרום ללחץ קבוע על האצבע הסמוכה במקרים קיצוניים אף ל”טפס” עליה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחככת בנעל ויוצרת יבלות, כיבים ומיחושים. כמו כן אופן ההליכה עלול להשתנות ולגרום בכך פציעות אחרות.

דרכי טיפול בבוהן קלובה

עברו לנעליים רחבות זאת כמובן עם הגורם לבוהן קלובה שלכם הוא נעליים עקב צרות (שפיציות). במידה והגורם לבעיה היא אובדן אחת הקשתות יש לשקול שימוש במדרסים. גם ריפוד הבליטה ומניעת החיכוך בנעל עשויים לעזור. ניתן לטפל במיחושים הנובעים מבוהן קלובה באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

דורבן

דורבן או כפי שהתופעה קרויה בעברית דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא פגיעה ברקמת החיבור התומכת בכף הרגל. לעיתים יתפתח בנוסף לפגיעה ברקמת החיבור גם חוד גרמי באזור העקב ומכאן השם דורבן. עומס יתר, בעיות מבניות ו/או תפקודיות בכפות הרגליים עלולים לגרום לתופעה. התסמינים האופייניים לדורבן הינם כאבים בכף הרגל שעמידה, הליכה או כול פעילות אחרת נושאת משקל יחמירו אותם.

דרכי טיפול בדורבן

במידה והדורבן נגרם מנעליים שאינן מתאימות יש להחליפן. במידה והגורם לדורבן הוא מבנה כף רגל ו/או תפקוד לוקה יש לנסות לשפר את המצב עם מדרס. יש בשלבים המוקדמים של הבעיה להימנע מעמידה, הליכה או כל פעילות נושאת משקל אחרת. במקרים קשים יש לשקול שימוש בקביים. במידה והגורם לבעיה הוא עומס יתר הנובע מפעילות גופנית יש להתארגן על סרגל מאמצים הדרגתי יותר. הפחיתו במשקל במידה והעומס יתר נובע ממשקל עודף. במרפאתנו, אנו מטפלים בדורבן באמצעות מכשור מתקדם כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. במקרים נדירים יהיה צורך בהתערבות כירורגית על מנת לטפל בבעיה.

דלקת בגיד אכילס

גיד אכילס המצוי בחלקו האחורי של כף הרגל הוא הגיד הגדול בגוף האדם. למרות חוזקו המרשים גם הגיד הזה חשוף לדלקות ופציעות עקב עומסי יתר וחבלה. הכאב כתוצאה מדלקת בגיד אכילס יכול להיות חריף ומשתק בעיקר בבוקר עם תחילת התנועה או לאחר ישיבה ממושכת. קשה לרפא דלקת בגיד אכילס. אחת הסיבות לכך היא העובדה שקשה לשכנע ספורטאים שבמצב הזה חשוב לאפשר לגיד מנוחה. סיבות נוספות כוללת קריסה של קשת כף הרגל או יתר פרונציה (Over-pronation), נעליים לא תקינות, חבלות ועוד.

דרכי טיפול בדלקת בגיד אכילס

הקפדה על מנוחה, שימוש בקומפרסים קרים ו/או חמים. במצבים קשים שימוש בקביים. התאמת מדרסים במידה וקיימת קריסה של קשת כף הרגל. הרמת העקב על מנת להפחית לחץ מעל הגיד. כאבים בגיד אכילס שאינם עוברים מומלץ לאבחן ולטפל באופן מקצועי. במרפאתנו אנו מטפלים בדלקות בגיד אכילס באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

דלקת בעצב ע”ש מורטון

דלקת בעצב ע”ש מורטון היא גירוי דלקתי בעצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) בכף הרגל וקרוי ע”ש מורטון (Morton’s Neuroma). לחץ פיזי על העצב הוא הגורם העיקרי לדלקת זאת. לחץ מעין יכול להיווצר בגלל נעליים לוחצות, ליקוי תפקודי של כף הרגל, משקל עודף, שילוב של ליקוי כזה או אחר בכף הרגל עם עומס יתר (עמידה, הליכה, ריצה…). בין התסמינים שעלולים להתפתח במצב דלקתי של העצב נמנה: מיחושים מקומיים בכרית כף הרגל, נימול והירדמות של כרית כף הרגל וחלק מהאצבעות, תחושת של שריפה ועוד. ברוב המקרים העצב המעורב יהיה העצב שבין האצבע השלישית לאצבע הרביעית בכף הרגל. כמו בעיות כפות רגליים רבות גם בעיה זאת שכיחה יותר אצל נשים.

דרכי הטיפול בדלקת בעצב ע”ש מורטון

יש כמובן לאתר את הגורם המדויק לדלקת בעצב. במידה ומדובר בנעל לא מתאימה יש להחליפה. עם מדובר בבעיה מבנית של כף הרגל שגורמת לעומסים נקודתיים יש לשקול שימוש במדרסים מותאמים. לגבי כאבים ושינויים תחושתיים באזור כרית כף הרגל שאינם חולפים מומלץ להגיע לאבחון וטיפול מקצועיים. במרפאתנו אנו מטפלים במורטון נוירומה באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

ציפורניים חודרניות

ציפורן חודרנית היא תופעה שבא הציפורן – לרוב הציפורן בבוהן כף הרגל- מסיבות שנעמוד עליהם צומחת לתוך העור המצוי סביב הציפורן ופוצעת אותו. התסמינים יכולים לכלול מיחושים מקומיים, אדמומיות ובצקתיות. ציפורן חודרנית עלולה לגרום גם לזיהום מקומי. נעליים צרות מידי ו/או גזירת ציפורניים לא טובה עלולים לגרום לתופעה.

דרכי טיפול בציפורן חודרנית

הימנעות מנעליים צרות. נסו במידה וזה אפשרי לנעול למספר ימים סנדלים או נעלי אצבע. הקפידו לגזוז את הציפורניים רק לאחר שהן צמחו מעבר למצע הציפורן. הקפידו על גזיזה ישרה וזהירה. לאחר אמבטיה או מקלחת הציפורניים מתרככות ובכך מלאכת הגזיזה הופכת קלה יותר. בציפורן חודרנית ניתן לטפל על ידי השרייה חוזרת של כף הרגל במים עם מגנזיום גופריתי ושימוש במשחה אנטיביוטית. התייעצו עם מומחה בנושא.

רגל ספורטאי (זיהום פטרייתי)

רגל ספורטאי היא למעשה התפתחות זיהומית בכף הרגל הנגרמת על ידי פטריה. הפטרייה אוהבת מקומות לחים ועל כן יש סיכוי להידבק מזיהום פטרייתי במקלחות ציבוריות, חדרי ספא ועוד. כמובן שגם אי שמירה על היגיינה עלולה להקל על ההידבקות ולהקשות על החלמה. בין התסמינים האופייניים לנגע זה ניתן לכלול אדמומיות מקומית ופצעים בין האצבעות, גירוד, התקלפות של העור, תחושת עקצוץ, מיחושים והפרשה מצחינה מהזיהום.

דרכי טיפול ברגל ספורטאי

נגע פטרייתי שאינו מטופל כראוי עלול להתפשט ולגרום לכיבים וזיהומים קשים. הקפדה על רגליים מאווררות, יבשות, ונקיות (טלק?..) עשוי לבלום את צמיחת הפטרייה. חשוב להימנע מהליכה יחפה במקומות ציבוריים לחים. ברוב המקרים מריחה עצמית של משחות נגד פטריות תעשנה את העבודה. על מנת לייעל את הטיפול חשוב להקפיד על הוראות הביצוע. במקרים קשים יש להיוועץ עם רופא עור.

פטרייה בציפורניים

זיהום פטרייתי עלול להתפתח גם בציפורן כף הרגל (פטרת). הפטרייה אוהבת מקומות לחים ועל כן יש סיכוי להדבק מזיהום פטרייתי במקלחות ציבוריות, חדרי ספא ועוד. בין התסמינים האופייניים לציפורן עם נגע פטרייתי ניתן לכלול כאבים, עכירות הציפורן, עיבוי ועיוות הציפורן והפיכת הציפורן לשברירית.

דרכי הטיפול בפטרייה בציפורן

נגע פטרייתי בציפורן שאינו מטופל כראוי עלול להתפשט לציפורניים נוספות. הקפדה על רגליים מאווררות, יבשות, ונקיות (טלק?..) ועור בריא סביב הציפורן עשוי למנוע את החדירה והתפתחות של הפטרייה לציפורן. ברוב המקרים מריחה עצמית של משחות נגד פטריות תעשנה את העבודה. עם זאת חשוב לעקוב אחר ההוראות ולבצע טיפול עקבי ויסודי. במקרים קשים יש להיוועץ עם רופא עור כדי להתאים טיפול תרופתי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום.אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת.{loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן