דלקת בכף הרגל מה גורם לה

דלקת בכף הרגל מה גורם לה

דלקת בכף הרגל מה גורם לה? כל פגיעה באחת או יותר מהרקמות בכף הרגל תוביל להתפתחות דלקתית, כאב ותסמינים נוספים. דוגמאות לכוללות:

 • פגיעה ברקמת החיבור בתחתית כף הרגל והתפתחות דורבן בעקב בגלל
 • נזק לעצב העובר בין אצבעות כף הרגל והתפתחות מורטון נוירומה
 • פגיעה בגיד אכילס והתפתחות דלקת בגיד
 • נקע בקרסול והתפתחות דלקת ברצועות ועוד

כמעט כול אדם יסבול בחייו מבעיות אלה או דומות להן. הגורמים לפגיעות ולדלקות בכף הרגל הם שימוש יתר, חבלה, מחלות ועוד.

כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו לאורך שנים בלי שנטרח לחשוב עליהם כלל. עד שהכאב בכף הרגל מתעורר, או אז מרכזיותם של כפות הרגליים גורמת לכאב להעכיר את חיינו. כדי לקבל את הטיפול הנכון יש צורך לאבחן נכון את הגורם לכאב. ככול שתקבלו אבחון מהיר יותר כך גדל גם הסיכוי לרפא מהר יותר את הבעיה. אך ראשית נדון מעט בשאלה: דלקת בכף הרגל מה גורם לה?

דלקת בכף הרגל מה גורם לה – רקע

ישנם גורמים אפשריים רבים לדלקת בגפיים התחתונות, אשר יכולה להשפיע על המפרקים, העצמות, השרירים, הגידים, הרצועות, העצבים או כלי הדם. דלקת היא תגובה טבעית של מערכת החיסון לפציעה או גירוי, אבל היא יכולה להיגרם גם על ידי מצבים כרוניים או זיהומים. חלק מהגורמים השכיחים לדלקת בגפיים התחתונות הם:

גורמים לדלקת בכף הרגל

הגורמים לדלקת וכאבים בכף הרגל כוללים:

 • עומס יתר. עומס יתר שכיח בקרב ספורטאים או חיילים שעוסקים בריצות אינטנסיביות ו/או משתתפים במסעות ארוכים
 • נזקי חבלה כגון פציעות ספורט ותאונות
 • נזקים הנגרמים ממחלות והפרעות בריאותיות כגון דלקת פרקים ניוונית.

גורמי סיכון להתפתחות דלקת וכאב כף הרגל

בין גורמי הסיכון להתפתחות דלקות בגפה התחתונה נמנה:

 •  נעליי עקב או נעליים שאינן מתאימות
 • השמנה ומשקל עודף
 • בעיות מבניות בכף הרגל (כפות רגליים שטוחות, קשת גבוהה, כפות רגליים פונות פנימה ועוד)
 • בעיות תפקודיות של כף הרגל

במאמר הנוכחי "דלקת בכף הרגל מה גורם לה" נדון בהרחבה בנושא.

פירוט הפרעות בריאותיות ודלקות בכפות הרגליים

כף הרגל אמורה לשאת את משקל גופנו במגוון מצבים כולל עמידה, הליכה, ריצה וקפיצה וכל זאת תוך הקפדה על שיווי משקל. לצורך קיום המטלות הללו כף הרגל חייבת להיות יציבה, עמידה, גמישה, חזקה בעלת ביכולת ביו מכנית תקינה ובעלת מבנה תקין. עם השנים בגלל העומס והנזקים המצטברים חלים שינויים ניווניים, מבניים ותפקודיים בכף הרגל.

שינויים אלו מעצימים את הבלאי והשחיקה בכף הרגל וגורמים לדלקות ומיחושים. הכאב יכול להופיע בכל נקודה אנטומית בכף הרגל. להלן תיאור ההפרעות השכיחות בכפות הרגליים:

נקע בקרסול

נקיעת קרסול היא מהפציעות הנפוצות ביותר. המשמעות של נקע בקרסול היא נזק לרצועות התומכות במפרק הקרסול. רמת הנזק יכולה לנוע בין מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות. קרסול נקוע שאינו מטופל ומשוקם היטב עלול לפתח חוסר יציבות ולגרום לבעיות כרוניות. מסיבות אנטומיות וביו מכניות ברוב המקרים ננקע את צידו החיצוני של הקרסול. התסמינים האופייניים לנקע בקרסול תלויים בחומרת הנזק. בין התסמינים ניתן למנות מיחושים ברמות חומרה שונות, נפיחות, קושי בתנועה, יתכן שטף דם ותיתכן גם פגיעה ביציבות המפרק.

דרכי טיפול בנקע בקרסול

יש להתחיל את הטיפול בנקע בקרסול מוקדם ככל האפשר. עקרונות הטיפול הראשוני כוללים הימנעות ממאמצים, תנועות ומנחים הגורמים לכאב. חשוב להמשיך להניע את הקרסול כול עוד זה לא כואב. לעיתים חבישה אלסטית ואף שימוש בקביים עשויים לעזור. מיד עם השיפור במצב הקרסול יש להתחיל בשיקומו. במקרים של נקע חמור שבו קיים קרע רצועות מלא יש צורך בהתערבות כירורגית. במרפאתנו מאבחנים, מטפלים ומשקמים נקעי קרסול באמצעות מכשור מתקדם וידע עדכני.

כף רגל שטוחה

דלקת בכף הרגל מה גורם לה
דלקת בכף הרגל מה גורם לה

סביר להניח שכף רגל שטוחה היא הבעיה המבנית השכיחה ביותר. מדובר בתופעה שבה קשת כף רגל נמוכה מידי ולפעמים אפילו אינה קיימת ועל כן מוגבלת ביכולתה לבלום זעזועים ועזור בהנעת הגוף. כף רגל שטוחה נגרמת בין היתר עקב ניוון של הרקמות התומכות בקשת.

אחת הסיבות לניוון היא קרוב לוודאי הנעליים שאנו נועלים שמנטרלים את פעולת הרקמות הרכות והשרירים בכף הרגל. התסמינים בגלל כף רגל שטוחה עשויים להיות נרחבים ובכלל זה נמנה מיחושים ומגבלות מקומיות (דורבן, דלקת עצב ע"ש מורטון, דלקת בגיד אכילס ועוד), נפיחות מקומית, פציעות של שרירים ומפרקים מרוחקים כולל ברכיים, שין ספלינט, מפרקי ירך, פציעות מפשעה, עמוד השדרה ועוד הנגרמים בגלל התפקוד הלקוי של כף הרגל.

דרכי טיפול בכף רגל שטוחה

הליכה יחפה על משטחי חול עשויים להועיל לשפר כף רגל שטוחה בעיקר אצל ילדים. להערכתי חשוב לצייד את הילדים בנעליים מינימליות על מנת לאפשר להם לפתח את התפקוד של הרקמות בכף הרגל. מומלץ גם למבוגרים ללכת יחף ו/או לרוץ עם נעליים מינימליות אך במקרים של כף רגל שטוחה היוצרת תסמינים אין מנוס מתמיכה בקשת כף הרגל על ידי מדרסים. כמובן שמיחושים ופציעות הנובעות מכף רגל שטוחה יכולות להיות מטופלות במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור וידע עדכני.

יבלת פשוטה

יבלות בכף הרגל מהווים מקור שכיח למיחושים. הגורם ליבלות, ברוב המקרים, הוא נעלים לא מתאימות שלוחצות או גורמות לשפשוף אזור מסוים בכף הרגל באופן נקודתי ו/או עומס יתר הנובע מהליכה או ריצה ממושכת. לעיתים גם צעידה קצרה יחסית עם נעליים חדשות שעדין לא עברו התאמה לכף הרגל שלנו עלולה לגרום להתפתחות יבלות. שלב מקדים ליבלת עלול להיות שלפוחית המכילה נוזל שקוף או מוגלתי. את היבלת נזהה על פי הגוון הצהבהב שלה וכן על פי הרגישות למגע.

דרכי טיפול ביבלת רגילה

להימנע מנעילת נעליים היוצרות לחץ או גורמות לשפשוף בכף הרגל. אם ישנו ליקוי תפקודי או מבני בכף הרגל הגורם להתפתחות היבלות יש לשקול התאמת מדרסים. נסו אם זה אפשרי לנעול למספר ימים סנדלים או נעלי אצבע. השרייה של כף הרגל עם היבלת בתוך מים חמים עם סבון עשויה להועיל. ניתן להניח רטייה על היבלת על מנת להגן עליה מפני נעל לוחצת.

יבלת נגיפית

יבלת נגיפית היא זיהום עור נגיפי שכיח ומדבק ממשפחת נגיפי הפפילומה שיכול להתפתח בכל גיל ובכל מקום בגוף. ליבלת ויראלית מראה אופייני הזרוע בכלי דם זעירים (נקודות שחורות). מקומות ציבוריים בעלי לחות גבוה כגון חדרי ספא, מקלחות בחדרי כושר ובריכות שחייה מהווים מקום אידאלי להידבקות מהנגיף. התסמינים עקב הידבקות ביבלת ויראלית תלויה במיקום היבלת. כאשר הן מתפתחות בכל מקום אחר מלבד על פני סוליית כף הרגל יבלות וירליות עשויות להוות גורם מטריד מבחינה אסתטית אך התפתחותן על סוליית כף הרגל עלולה לגרום למיחושים.

דרכי הטיפול ביבלת נגיפית

יבלות וירליות עשויות לחלוף מעצמן או להישאר במקומן במשך שנים. בגלל היותה מדבקת ובמקרים מסוימים טורדנית וכואבת רצוי לטפל בה ולא לחכות שתחלוף מאליה. ניתן לטפל ביבלת נגיפית באופן עצמי באמצעות מריחה של משחה המכילה חומצה סליצילית. יחד עם זאת חשוב לדעת שמדובר בתהליך ארוך המחייב הקפדה על הוראות הביצוע שלו. רופאי עור צורבים יבלות וירליות באמצעות חנקן נוזלי, חשמל או לייזר.

בוהן קלובה

בוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולוגיה שכיחה הגורמת לכאבים בבוהן של כף הרגל. בפתולוגיה זו הבוהן הגדולה בכף הרגל נוטה לכיוון האצבעות האחרות ותוך כדי כך נוצרת בליטה חיצונית לא אסתטית של העצם בבסיס הבוהן. בעיה זו שכיחה בקרב נשים. הגורם לבעיה הוא גנטיקה ו/או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. הנטייה של הבוהן פנימה עלולה לגרום ללחץ קבוע על האצבע הסמוכה במקרים קיצוניים אף ל"טפס" עליה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחככת בנעל ויוצרת יבלות, כיבים ומיחושים. כמו כן אופן ההליכה עלול להשתנות ולגרום בכך פציעות אחרות.

דרכי טיפול בבוהן קלובה

עברו לנעליים רחבות זאת כמובן עם הגורם לבוהן קלובה שלכם הוא נעליים עקב צרות (שפיציות). אם הגורם לבעיה הוא אובדן אחת הקשתות יש לשקול שימוש במדרסים. גם ריפוד הבליטה ומניעת החיכוך בנעל עשויים לעזור. ניתן לטפל במיחושים הנובעים מבוהן קלובה באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

דורבן

דורבן או כפי שהתופעה קרויה בעברית דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא פגיעה ברקמת החיבור התומכת בכף הרגל. לעיתים יתפתח בנוסף לפגיעה ברקמת החיבור גם חוד גרמי באזור העקב ומכאן השם דורבן. עומס יתר, בעיות מבניות ו/או תפקודיות בכפות הרגליים עלולים לגרום לתופעה. התסמינים האופייניים לדורבן הנם כאבים בכף הרגל שעמידה, הליכה או כול פעילות אחרת נושאת משקל יחמירו אותם.

דרכי טיפול בדורבן

אם הדורבן נגרם מנעליים שאינן מתאימות יש להחליפן. כאשר הגורם לדורבן הוא מבנה כף רגל ו/או תפקוד לוקה יש לנסות לשפר את המצב עם מדרס. חשוב בשלבים המוקדמים של הבעיה להימנע מעמידה, הליכה או כל פעילות נושאת משקל אחרת. במקרים קשים יש לשקול שימוש בקביים. אם הבעיה נגרמת מעומס יתר משני לפעילות גופנית יש להתארגן על סרגל מאמצים הדרגתי יותר. הפחיתו במשקל אם עומס היתר על כפות ברגליים נובע ממשקל עודף. במרפאתנו, אנו מטפלים בדורבן באמצעות מכשור מתקדם כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. במקרים נדירים יהיה צורך בהתערבות כירורגית על מנת לטפל בבעיה.

דלקת בגיד אכילס

גיד אכילס המצוי בחלקו האחורי של כף הרגל הוא הגיד הגדול בגוף האדם. למרות חוזקו המרשים גם הגיד הזה חשוף לדלקות ופציעות עקב עומסי יתר וחבלה. הכאב שמתפתח בשל דלקת בגיד אכילס עלול להיות חריף ומשתק. בעיקר נכונים הדברים בבוקר עם תחילת התנועה או לאחר ישיבה ממושכת. קשה לרפא דלקת בגיד אכילס. אחת הסיבות לכך היא העובדה שקשה לשכנע ספורטאים שבמצב הזה חשוב לאפשר לגיד מנוחה. סיבות נוספות כוללת קריסה של קשת כף הרגל או יתר פרונציה (Over-pronation), נעליים לא תקינות, חבלות ועוד.

דרכי טיפול בדלקת בגיד אכילס

הקפדה על מנוחה, שימוש בקומפרסים קרים ו/או חמים. במצבים קשים שימוש בקביים. התאמת מדרסים אם קיימת קריסה של קשת כף הרגל. הרמת העקב על מנת להפחית לחץ מעל הגיד. כאבים בגיד אכילס שאינם עוברים מומלץ לאבחן ולטפל באופן מקצועי. במרפאתנו אנו מטפלים בדלקות בגיד אכילס באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

דלקת בעצב ע"ש מורטון

דלקת בעצב ע"ש מורטון היא גירוי דלקתי בעצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) בכף הרגל וקרוי ע"ש מורטון (Morton's Neuroma). לחץ פיזי על העצב הוא הגורם העיקרי לדלקת זאת. לחץ כזה יכול להיווצר בגלל:

 • נעליים לוחצות
 • ליקוי תפקודי של כף הרגל
 • משקל עודף
 • שילוב של ליקוי כזה או אחר בכף הרגל עם עומס יתר (עמידה, הליכה, ריצה…) ועוד

בין התסמינים שעלולים להתפתח במצב דלקתי של העצב נמנה:

 • מיחושים מקומיים בכרית כף הרגל
 • נימול והירדמות של כרית כף הרגל וחלק מהאצבעות
 • תחושת שריפה בכף הרגל ועוד

ברוב המקרים העצב המעורב יהיה העצב שבין האצבע השלישית לאצבע הרביעית בכף הרגל. כמו בעיות כפות רגליים רבות גם בעיה זאת שכיחה יותר אצל נשים.

דרכי הטיפול בדלקת בעצב ע"ש מורטון

יש כמובן לאתר את הגורם המדויק לדלקת בעצב. אם מדובר בנעל לא מתאימה יש להחליפה. עם מדובר בבעיה מבנית של כף הרגל שגורמת לעומסים נקודתיים יש לשקול שימוש במדרסים מותאמים. לגבי כאבים ושינויים תחושתיים באזור כרית כף הרגל שאינם חולפים מומלץ להגיע לאבחון וטיפול מקצועיים. במרפאתנו אנו מטפלים במורטון נוירומה באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

ציפורניים חודרניות

ציפורן חודרנית היא תופעה שבא הציפורן – לרוב הציפורן בבוהן כף הרגל- מסיבות שנעמוד עליהם צומחת לתוך העור המצוי סביב הציפורן ופוצעת אותו. התסמינים יכולים לכלול:

 • מיחושים מקומיים
 • אדמומיות
 • בצקת

ציפורן חודרנית עלולה לגרום גם לזיהום מקומי. נעליים צרות מידי ו/או גזירת ציפורניים לא טובה עלולים לגרום לתופעה.

דרכי טיפול בציפורן חודרנית

הימנעות מנעליים צרות. נסו אם זה אפשרי לנעול למספר ימים סנדלים או נעלי אצבע. הקפידו לגזוז את הציפורניים רק לאחר שהן צמחו מעבר למצע הציפורן. הקפידו על גזיזה ישרה וזהירה. לאחר אמבטיה או מקלחת הציפורניים מתרככות ובכך מלאכת הגזיזה הופכת קלה יותר. בציפורן חודרנית ניתן לטפל על ידי השרייה חוזרת של כף הרגל במים עם מגנזיום גופרתי ושימוש במשחה אנטיביוטית. התייעצו עם מומחה בנושא.

רגל ספורטאי (זיהום פטרייתי)

רגל ספורטאי היא למעשה התפתחות זיהומית בכף הרגל הנגרמת על ידי פטריה. הפטרייה אוהבת מקומות לחים ועל כן יש סיכוי להידבק מזיהום פטרייתי במקלחות ציבוריות, חדרי ספא ועוד. כמובן שגם אי שמירה על היגיינה עלולה להקל על ההידבקות ולהקשות על החלמה. בין התסמינים האופייניים לנגע זה ניתן לכלול:

 • אדמומיות מקומית
 • פצעים בין האצבעות
 • גירוד
 • התקלפות של העור
 • תחושת עקצוץ
 • מיחושים מקומיים
 • הפרשה מצחינה מהזיהום
דרכי טיפול ברגל ספורטאי

נגע פטרייתי שאינו מטופל כראוי עלול להתפשט ולגרום לכיבים וזיהומים קשים. הקפדה על רגליים מאווררות, יבשות, ונקיות (טלק?) עשוי לבלום את צמיחת הפטרייה. חשוב להימנע מהליכה יחפה במקומות ציבוריים לחים. ברוב המקרים מריחה עצמית של משחות נגד פטריות תעשנה את העבודה. על מנת לייעל את הטיפול חשוב להקפיד על הוראות הביצוע. במקרים קשים יש להיוועץ עם רופא עור.

פטרייה בציפורניים

זיהום פטרייתי עלול להתפתח גם בציפורן כף הרגל (פטרת). הפטרייה אוהבת מקומות לחים ועל כן יש סיכוי להידבק מזיהום פטרייתי במקלחות ציבוריות, חדרי ספא ועוד. בין התסמינים האופייניים לציפורן עם נגע פטרייתי ניתן לכלול:

 • כאבים
 • עכירות הציפורן
 • עיבוי ועיוות הציפורן
 • הפיכת הציפורן לשברירית
דרכי הטיפול בפטרייה בציפורן

נגע פטרייתי בציפורן שאינו מטופל כראוי עלול להתפשט לציפורניים נוספות. הקפדה על רגליים מאווררות, יבשות, ונקיות (טלק?) ועור בריא סביב הציפורן עשוי למנוע את החדירה והתפתחות של הפטרייה לציפורן. ברוב המקרים מריחה עצמית של משחות נגד פטריות תעשנה את העבודה. עם זאת חשוב לעקוב אחר ההוראות ולבצע טיפול עקבי ויסודי. במקרים קשים יש להיוועץ עם רופא עור כדי להתאים טיפול תרופתי.

References:

Plantar Fasciitis | Johns Hopkins Medicine. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/plantar-fasciitis

Foot pain Causes – Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/symptoms/foot-pain/basics/causes/sym-20050792

Pain on Top of Foot: Causes, Treatment, and More – Healthline. https://www.healthline.com/health/pain-on-top-of-the-foot

Gout – Symptoms and causes – Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gout/symptoms-causes/syc-20372897

Osteoarthritis – Symptoms and causes – Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925

Foot Pain: Causes & Treatment | Cleveland Clinic. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10483-foot-pain

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תסמונת התעלה הקרפלית חכו עם הניתוח

תסמונת התעלה הקרפלית ללא ניתוח

חכו עם ניתוח התעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך העובר בתעלה בשורש כף היד נלחץ ומגורה. הפתרון השכיח המוצע לבעיה הוא ניתוח. המחקר הנוכחי מצא שהטיפול שמרני מפחית את הכאב ומשפר את תפקוד היד לא פחות טוב מניתוח.

תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים. 

ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

ישיבה גורמת למחלות סרטן

ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. הנזקים הבריאותיים הנובעים מרבים להיחקר לאחרונה. ישיבה ממושכת היא גורם סיכון לסרטן.