כאבי צוואר מניעה

כאבי צוואר מניעה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי צוואר – מניעה צריכה להיות הדרך המועדפת עליכם. פגיעה באזור האנטומי הזה או מהרקמות סביבו והתפתחות סימנים ותסמינים מהווים תלונה שכיחה ביותר. למרות סיכויי ההצלחה הגבוהים של הטיפול השמרני בכאבים האלה עדיין עדיף להימנע מהם ולחסוך את עוגמת הנפש הכרוכה בהם. מניעת כאבים בצוואר ושאר סימנים ותסמינים האופייניים לפגיעה באזור הזה מחייבת את ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון לכך. בין יתר הגורמים נמנה  כולל פעולות חוזרניות, נזקי חבלה ומחלות ובין יתר גורמי הסיכון נמנה גיל, מקצוע, פעילות גופנית מועדפת ועוד..

  לאורך השנים הצוואר שלנו חשוף לפציעות עקב כוחות המופעלים עליו על ידי עומסים חוזרניים. נזקים מינוריים אינם גורמים לסימנים ותסמינים משמעותיים אך על הציר של הזמן הנזקים הקטנים הללו מצטברים לנזק גדל והולך, מפרקי הצוואר מתבלים והסימנים והתסמינים נעשים משמעותיים. כמובן שכול התהליך הזה עלול להתקצר כאשר הגורם לנזקים בצוואר הוא טראומטי כמו למשל צליפת שוט. לא מדובר בגזרת גורל. ניתן למנוע כאבים בצוואר. כול שנדרש היא מודעות למספר כללים בסיסיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי צוואר מניעה – רקע

   כאמור לצורך מניעת כאבים בצוואר יש לקחת בחשבון את כלל הגורמים וגורמי הסיכון האפשריים להתפתחות כאבים אלו. אלא שלא מדובר במשימה אפשרית. חלק מהגורמים ומגורמי הסיכון לא נמצאים בשליטה שלנו. כך למשל בכל הנוגע לגורמים העיקריים לכאבים בצוואר נוכל אולי למנוע ביצוע של תנועות חוזרניות ולצמצם את הסיכון לחלק מהמחלות ותאונות אך לא נוכל למנוע אותן לחלוטין. כך גם לגבי גורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר. על חלק מגורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר אין לנו שליטה או שליטה מלאה ולכן קשה יותר למנוע כאבים בצוואר המתפתחים בגלל גורמים כאלו. דוגמאות לגורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם כוללים את הגיל שלנו, את המגדר, ליקויים מבניים מולדים, תאונות דרכים ועוד.

   ברשימה הבאה ריכזתי עבורכם את כול אותם דרכים שבהם אתם יכולים לצמצם ואף למנוע את התפתחות הכאבים בצוואר כמו למשל הקפדה על יציבה נכונה בעת ישיבה מול מחשב או הקפדה על מנחי שינה על הצד או על הגב שאינם מעלים את העומס על הצוואר ועלולים לגרום לכאבים בצוואר. להלן מספר כללים למניעת כאבים בצוואר:

   כאבי צוואר? אסור להתעלם

   על מנת להוריד את הסיכון להישנות כאבי צוואר יש להקפיד על מספר כללים, כאשר הכלל החשוב ביותר הוא: אסור להתעלם מכאב! עצרו כול פעילות או מאמץ ושנו כול מנח או תנוחה שגורמים לכאב. נסו לברר עם עצמכם תחילה, מה גרם להופעת הכאב והתנהלו כך שהכאב לא יופיע שוב.

   הקפידו על היציבה למניעת כאבי צוואר

   יציבה נכונה משמעותה פחות עומסים שליליים על הגוף ובכלל זה על הצוואר. פחות עומסים שליליים על הצוואר משמעותם פחות נזקים ופחות כאבים. מהי יציבה נכונה של הצוואר? העיקרון הוא פשוט, צמצמו לאורך כול היום את פרק הזמן שהצוואר לא נימצא במצב ניטרלי. הימנעו מעבודה, הליכה, לימוד, צפייה בטלוויזיה, נהיגה ועוד כאשר הצוואר אינו נמצא במנח ניטרלי כלומר, מסובב, כפוף, מתוח לאחור או מצוי בכול תנוחה בעייתית אחרת.

   התנהלות ארגונומית נכונה

   התנהלו נכון בכול הנוגע לארגונומיה. עבדו רק בעמדת עבודה מותאמת עבורכם. הקפידו על מנח צווארי נכון. צמצמו את פרקי הזמן שבהם אתם יושבים מול מסך כזה או אחר או ברכיבה על אופניים בתנוחה צווארית מקובעת.

   עשו הפסקות תכופות שבהן תלכו מעט ותמתחו קלות את הצוואר ואת חגורת הכתפיים. וודאו שעמדת המחשב או עמדת העבודה שלכם מותאמים אליכם ולמידותיכם. גובה השולחן, כיסא תומך, מסך בגובה הנכון, עכבר ממוקם בהישג יד, משענת לאמה ועוד.

   צמצמו עומסים הנובעים מעומס חוזר ונשנה על הצוואר. בעת ביצוע שיחות טלפון אל תתקעו את הטלפון בין הצוואר לכתף. במקום זאת השתמשו באוזניה או ברמקול של הטלפון. בעת שימוש, הרימו את הטלפון סלולרי אל מול העניים שלכם ולא להוריד את הראש אל הטלפון.

   הימנעו מעישון

   מתברר שלעישון ישנה השפעה קשה על כול מערכות הגוף כולל על הבריאות של עמוד השדרה הצוואר. מנגנון אחד אפשרי לקשר שבין עישון לצוואר הוא הפגיעה באספקת הדם לרקמות הגוף השונות הנגרמת בגלל עישון. אספקת דם דלה יותר משמעותה רגישות גבוה יותר לפציעות ובמידה ונפצעתם קצב החלה אטי יותר.

   תנוחת שינה נכונה תמנע כאבי צוואר

   הימנעו מתנוחת שינה על הבטן. תנוחה זאת יוצרת עומס גדול על הצוואר. הראש והצוואר צריכים להיות מיושרים עם המשך עמוד השדרה הגבי. בשינה על הצד כרית מתאימה שתמלא את הרווח שבין הצוואר לכתף תאפשר לצוואר להיות במנח ניטרלי. בשינה על הגב נסו לישון עם כרית דקה יותר.

   פעילות גופנית נכונה

   פעילות גופנית נכונה ומבוצעת נכון עשויה להועיל מאוד במניעת כאבי צוואר. חשוב שהפעילות הגופנית שלכם תכלול פעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה, שיפור קואורדינציה ושיווי המשקל, שיפור האיזון השרירי בצוואר ועוד. הקפידו שכול הפעילות הזאת לא תעשה עם כאב ו/או עם עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי. עומס חריג על הצוואר על להיווצר במהלך עבודת כוח לא נכונה שבה אינכם מבודדים את השרירים עליהם אתם עובדים, במהלך ביצוע כפיפות בטן באופן לקוי ועוד.

   כאבי צוואר בגלל פציעת ספורט

   סוגי ספורט מסוימים כמו אגרוף, אומנויות לחימה, כדור סל, כדורגל חושפים את העוסקים בהם לרמת סיכון גבוהה במיוחד לפציעות. מכה, חבטה או התנגשות בין שחקנים עלולה לגרום לפציעות צוואר שחלקן עלול אפילו להיות קטלני. יש להקפיד על ציוד הגנה מתאים כדי לגונן על הצוואר ואימונים מתאימים במטרה לחזק את השרירים כקו הגנה על הצוואר.

   ללא מתחים נפשיים

   כאבי צוואר מניעה
   כאבי צוואר מניעה

   אין זה סוד שמתחים נפשיים משפיעים, לפעמים באופן דרמטי, על התפתחות כאבי צוואר ועל קצב ההחלמה מכאבים אלו. מודעות לקשר הזה שבין הנפש לצוואר תאפשר לכם להפנות תשומת לב מרבית גם לרווחה הנפשית שלכם. אם אתם נוטים לבעיות צוואר על רקע זה נסו בכול דרך אפשרית למנוע לחצים מחייכם וערכו לעיתים קרובות תרגילי הרפיה לצוואר ולשכמות.

   ללא נפילות ותאונות

   חלק ניכר מהמקרים של כאבי צוואר נגרם עקבות נפילות וגרוע מכך בעקבות תאונות דרכים. תאונות מסוג צליפת שוט גורמות לנזקים קשים לצוואר ולכאבים שעלולים להימשך שנים ארוכות. צמצמו את הנפילות באמצעות אימוני שיווי משקל ואימוני חוש החישה העצמית. צמצמו את תאונות הדרכים על ידי נקיטה בכול צעדי הזהירות המתבקשים. הקפידו שהתומך המובנה של הצוואר במושב של הרכב יהיה מכוון לגובה הנכון. במקרה שלצליפת שוט תומך עשוי להציל את הצוואר שלכם.

   נשיאת תיק כבד

   הרבה אנשים נוהגים לשאת תיק כבד עם רצועה בודדה על כתף אחת. העומס הלא מאוזן שמוטל על הכתף יוצר עומסי יתר על הצוואר, עלול להזיק לרקמות השונות בצוואר ולגרום להתפתחות כאבי צוואר. יש להעדיף נשיאה של תיקים על הגב עם שתי רצועות רחבות שיכולות ליצור חלוקת עומס טובה יותר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה