כאבי צוואר מניעה

כאבי צוואר מניעה

כאבי צוואר – מניעה צריכה להיות הדרך המועדפת עליכם. פגיעה באזור האנטומי הזה או מהרקמות סביבו והתפתחות סימנים ותסמינים מהווים תלונה שכיחה ביותר. למרות סיכויי ההצלחה הגבוהים של הטיפול השמרני בכאבים האלה עדיין עדיף להימנע מהם. מניעת כאבים בצוואר וסימפטומים אחרים האופייניים לפגיעה בצוואר מחייבת את ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון לכך. בין יתר הגורמים לכאב בצוואר נמנה:

  • עומס חוזרני (תנוחת שינה), נזקי חבלה (צליפת שוט) ונזקי מחלות (דלקות פרקים)

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים אלו נציין:

  • מקצועות מסוימים, סוגים מסוימים של פעילות גופנית ועוד.

במהלך חיינו נחשף הצוואר לעומסים חוזרניים ובשל כך נמצא בסיכון לפציעות. כאשר הנזקים הם קלים הסימנים והתסמינים אינם משמעותיים. על ציר הזמן הנזקים הקטנים הללו מחמירים והסימפטומים הופכים קשים יותר. כמובן שהנזקים והכאבים בצוואר עלולים להתרחש באחת כאשר הגורם הוא טראומה כגון תאונות צליפת שוט. נזקים וכאבים בצוואר עלולים להתפתח גם בגלל מחלות כגון דלקת פרקים ניוונית או אחרת. בכל מקרה, כאבים בצוואר אינם גזרת גורל. בעזרת מודעות למספר כללים בסיסיים ניתן למנוע אותם.

כאבי צוואר מניעה – רקע

לצורך מניעת כאבים בצוואר יש לקחת בחשבון את כלל הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחותם ולנטרל אותם. אלא שלא מדובר במשימה אפשרית. חלק מהגורמים ומגורמי הסיכון לא נמצאים בשליטה שלנו. כך למשל בכל הנוגע לנטרול הגורמים לכאבים בצוואר. ישנם גורמים שנוכל לצמצמם ואפילו לנטרל אותם לחלוטין ואילו על אחרים אין לנו שליטה. כך למשל, נוכל למנוע ביצוע של תנועות חוזרניות עם הצוואר ולצמצם את הסיכון לפציעתו. אך לא נוכל למנוע לחלוטין את הסיכון לנזקים ברקמות הצוואר בגלל טראומה או מחלה.

כך גם לגבי נטרול גורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר. על חלק מגורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר אין לנו שליטה או לפחות לא שליטה מלאה. חוסר השליטה הזה מקשה על יכולתנו למנוע את השפעתם. דוגמאות לגורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם כוללים את:

  • הגיל
  • מגדר
  • ליקויים מבניים מולדים
  • תאונות דרכים ועוד.

ברשימה הבאה אני מפרט על האופן שבו תוכלו לצמצם ואף למנוע את התפתחות הכאבים בצוואר. בין היתר נתייחס להקפדה על יציבה נכונה, הקפדה על ארגונומיה נכונה, פעילות גופנית מתאימה ועוד. להלן העקרונות למניעת כאבים בצוואר:

כאבי צוואר? אסור להתעלם

על מנת להוריד את הסיכון להישנות כאבי צוואר יש להקפיד על מספר כללים, כאשר הכלל החשוב ביותר הוא:

  • אסור להתעלם מכאב! עצרו כל פעילות או מאמץ ושנו כל מנח או תנוחה שגורמים לכאב. נסו לברר עם עצמכם תחילה, מה גרם להופעת הכאב והתנהלו כך שהכאב לא יופיע שוב.

הקפידו על היציבה למניעת כאבי צוואר

יציבה נכונה משמעותה פחות עומסים שליליים על הגוף ובכלל זה על הצוואר. פחות עומסים שליליים על הצוואר משמעותם פחות נזקים ופחות כאבים. מהי יציבה נכונה של הצוואר? העיקרון הוא פשוט, צמצמו לאורך כל היום את פרק הזמן שהצוואר לא נימצא במצב ניטרלי. הימנעו מעבודה, הליכה, לימוד, צפייה בטלוויזיה, נהיגה ועוד כאשר הצוואר אינו נמצא במנח ניטרלי כלומר, מסובב, כפוף, מתוח לאחור או מצוי בכל תנוחה בעייתית אחרת.

התנהלות ארגונומית נכונה

התנהלו נכון בכל הנוגע לארגונומיה. עבדו רק בעמדת עבודה מותאמת עבורכם. הקפידו על מנח צווארי נכון. צמצמו את פרקי הזמן שבהם אתם יושבים עם תנוחת צוואר מקובעת מול מסך, ברכיבה על אופניים ועוד.

עשו הפסקות תכופות שבהן תלכו מעט ותמתחו קלות את הצוואר ואת חגורת הכתפיים. וודאו שעמדת המחשב או עמדת העבודה שלכם מותאמים אליכם ולמידותיכם. גובה השולחן, כיסא תומך, מסך בגובה הנכון, עכבר ממוקם בהישג יד, משענת לאמה ועוד.

צמצמו עומסים הנובעים מעומס חוזר ונשנה על הצוואר. בעת ביצוע שיחות טלפון אל תתקעו את הטלפון בין הצוואר לכתף. במקום זאת השתמשו באוזניה או ברמקול של הטלפון. בעת שימוש, הרימו את הטלפון סלולרי אל מול העניים שלכם ולא להוריד את הראש אל הטלפון.

הימנעו מעישון

מתברר שלעישון ישנה השפעה קשה על כול מערכות הגוף כולל על הבריאות של עמוד השדרה הצוואר. מנגנון אחד אפשרי לקשר שבין עישון לצוואר הוא הפגיעה באספקת הדם לרקמות הגוף השונות הנגרמת בגלל עישון. אספקת דם דלה יותר משמעותה סיכוי גבוה יותר לפציעות וקצב החלמה איטי לאחר פציעה.

תנוחת שינה נכונה תמנע כאבי צוואר

הימנעו מתנוחת שינה על הבטן. תנוחה זאת יוצרת עומס גדול על הצוואר. הראש והצוואר צריכים להיות מיושרים עם המשך עמוד השדרה הגבי. בשינה על הצד כרית מתאימה שתמלא את הרווח שבין הצוואר לכתף תאפשר לצוואר להיות במנח ניטרלי. בשינה על הגב נסו לישון עם כרית דקה יותר.

פעילות גופנית נכונה

פעילות גופנית נכונה ומבוצעת נכון עשויה להועיל מאוד במניעת כאבי צוואר. חשוב שהפעילות הגופנית שלכם תכלול פעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה, שיפור קואורדינציה ושיווי המשקל, שיפור האיזון השרירי בצוואר ועוד. הקפידו שכול הפעילות הזאת לא תעשה עם כאב ו/או עם עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי. עומס חריג על הצוואר על להיווצר במהלך עבודת כוח לא נכונה שבה אינכם מבודדים את השרירים שעליהם אתם עובדים, במהלך ביצוע כפיפות בטן באופן לקוי ועוד.

כאבי צוואר בגלל פציעת ספורט

סוגי ספורט מסוימים כמו אגרוף, אומנויות לחימה, כדור סל, כדורגל חושפים את העוסקים בהם לרמת סיכון גבוהה במיוחד לפציעות. מכה, חבטה או התנגשות בין שחקנים עלולה לגרום לפציעות צוואר שחלקן עלול אפילו להיות קטלני. יש להקפיד על ציוד הגנה מתאים כדי לגונן על הצוואר ואימונים מתאימים במטרה לחזק את השרירים כקו הגנה על הצוואר.

ללא מתחים נפשיים

כאבי צוואר מניעה
כאבי צוואר מניעה

אין זה סוד שמתחים נפשיים משפיעים, לפעמים באופן דרמטי, על התפתחות כאבי צוואר ועל קצב ההחלמה מכאבים אלו. מודעות לקשר הזה שבין הנפש לצוואר תאפשר לכם להפנות תשומת לב מרבית גם לרווחה הנפשית שלכם. אם אתם נוטים לבעיות צוואר על רקע זה נסו בכל דרך אפשרית למנוע לחצים מחייכם וערכו לעיתים קרובות תרגילי הרפיה לצוואר ולשכמות.

ללא נפילות ותאונות

חלק ניכר מהמקרים של כאבי צוואר נגרם עקבות נפילות וגרוע מכך בעקבות תאונות דרכים. תאונות מסוג צליפת שוט גורמות לנזקים קשים לצוואר ולכאבים שעלולים להימשך שנים ארוכות. צמצמו את הנפילות באמצעות אימוני שיווי משקל ואימוני חוש החישה העצמית. צמצמו את תאונות הדרכים על ידי נקיטה בכל צעדי הזהירות המתבקשים. הקפידו שהתומך המובנה של הצוואר במושב של הרכב יהיה מכוון לגובה הנכון. במקרה שלצליפת שוט תומך עשוי להציל את הצוואר שלכם.

נשיאת תיק כבד

הרבה אנשים נוהגים לשאת תיק כבד עם רצועה בודדה על כתף אחת. העומס הלא מאוזן שמוטל על הכתף יוצר עומסי יתר על הצוואר, עלול להזיק לרקמות השונות בצוואר ולגרום להתפתחות כאבי צוואר. יש להעדיף נשיאה של תיקים על הגב עם שתי רצועות רחבות שיכולות ליצור חלוקת עומס טובה יותר.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סיפור לפני השינה

סיפור לילד לפני השינה

סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו לפני השינה מעלה את סיכויו להצליח בלימודים, משפר את היחס איתו, תורם ליכולת הרגשית והמילולית שלו ולמעשה משפר חלקים ממוחו. 

רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מייננת. מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שיש הבדלים ברמת הרגישות בין האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות

כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של מחלה זאת, יתר הסימנים והתסמינים יופיעו מאוחר יותר.

כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף? אבחון מדויק של תסמין זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר ובכך עשוי להימנע נזק כרוני. מקור הסימנים והתסמינים במפרק הזה יכול להיות רקמה מקומית פצועה או הקרנה מנזק או מחלה ברקמה מרוחקת כמו למשל פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי.