כאבים בישבן אבחון

כאבים בישבן אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בישבן – אבחון ואבחנה מבדלת של כאב המופיע בישבן יעלו את הסבירות לזיהוי מדויק הבעיה. מיחושים בישבן עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות או המפרקים בישבן כולל שרירים, עצבים, מפרקי הירך, מחלות גינקולוגיות ועוד. אבחון מדויק הוא תנאי לטיפול יעיל.

  חשובים כדי לדעת מה בדיוק הגורם וכיצד לטפל בו. העכוז מורכב משכבת שומן ושרירי עכוז. מתחת לשומן ממוקמים גידים, רצועות, מפרקים ועצבים. כאבים בישבן יכולים להופיע באופן מבודד או בשילוב עם כאבים במפשעה, כאבים בגב התחתון, כאבים במפרק הירך או באזור אנטומי אחר. מיחושים באזור זה יכולים לנבוע מתפקוד לקוי של רקמה מקומית או מנזק לרקמה מרוחקת המשליכה כאב לישבן.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בישבן אבחון – רקע

   כאבים בישבן היא תלונה שכיחה במרפאה שלי. ברוב המקרים הכאבים הללו נובעים מלחץ על שרירי העכוז הנוצר במהלך שעות ארוכות של ישיבה יומית או על רקע של נזקים מינוריים לרקמות הרכות באגן וצפויים לחלוף תוך ימים אחרים. כאבים בעכוז עלול להתפתח גם בגלל סיבות אחרות רציניות יותר כמו מחלה או פגיעה רצינית. כאבים בישבן עלולים גם להתפתח בגלל נזקים ברקמה מרוחקת המושלכים לישבן כמו למשל במצב של  פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני, דלקת במפרקי העצה והכסל או קרע בשריר המיתר (hamstring tendinopathy) מאחור.

   לכן, אין לזלזל בכאבים בישבן ובעיקר לא בכאבים שאינם חולפים תוך ימים אחדים. התהליך האבחוני של כאבים בישבן כוללים לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך הפנייה לבדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה. בתהליך האבחנה המבדלת נשלול הפרעות בריאותיות משמעותיות ונאשר את האבחון שהגענו אליו.

   כאבים בישבן אבחון – התהליך שלב אחר שלב

   בגלל מגוון הסיבות האפשריות להתפתחות כאבים בישבן האבחון של מקור הבעיה יכול להיות מאתגר. עם זאת בלי זיהוי מדויק של הגורם לכאבים בישבן לא ניתן יהיה לטפל במקור הכאבים באופן יעיל. נתחיל את מלאכת האבחון עם לקיחת היסטוריה.

   היסטוריה רפואית

   כאבים בישבן אבחון
   כאבים בישבן אבחון

   במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו. האם יש רקע תורשתי של מחלות (סרטן במערכת העיכול?) כמו כן נלמד את כול הפרטים הקשורים בתלונה: מה מיקום הכאב?, מתי החל הכאב (טראומה?)?, האם מדובר בכאב מתמשך או כאב לסירוגין?, מהי עוצמת הכאב?, האם זו הפעם הראשונה שאתה חווה את הכאב הזה?, האם ישנם פעולות, מאמצים או מנחים המשפיעים על עוצמת הכאב?, האם מלבד כאבים בישבן אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוספים? ועוד.

   בדיקה גופנית

   את הבדיקה הפיזית נתחיל בתצפית על האופן שבו אתם עומדים ונעים. ננסה לשחזר את התלונה שלכם אודות כאבים בישבן באמצעות מישוש של חלקי הגוף הכואבים ושל השרשרת הקינטית שלהם. נערוך בדיקות טווחי תנועה, בדיקות אורתופדיות מיוחדות ובדיקות כירופרקטיות. נערוך כמובן גם בדיקות נוירולוגיות על מנת לשלול פגיעה עצבית.

   בדיקות מתקדמות

   בשלב הזה אנו אמורים להיות מסוגלים לאבחן את הבעיה. במידה ויש עדיין ספק או לחילופין אנו מעוניינים לשלול נוכחות של מחלה או פגיעה רציניים נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות. בין הבדיקות שנשקול נין למנות בדיקות הדמיה לשלילת פגיעות גרמיות כמו דלקות, שברים או גידולים סרטניים ובדיקות מעבדה לשלילת דלקות פרקים ופגיעות באיברים פנימיים.

   דגלים אדומים ודגלים צהובים

   לפעמים כאבים בישבן נובעים מפתולוגיות משמעותיות שחלקן אפילו מסכנות חיים. לאורך כול המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים המעידים על נוכחות אפשרית של פתולוגיות מסוג זה. סימנים ותסמינים כלו מוגדרים כדגל אדום והם כוללים: דימום בצואה, מגבלות תנועה קשות, דפורמציה משמעותית באגן או ברגל, חולשה משמעותית ברגל, אובדן שליטה על הסוגרים, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד.

   גם לסימנים ותסמינים על רקע נפשי ירוד יש חשיבות קלינית. סימנים ותסמינים אלו המוגדרים כדגל צהוב כוללים דיכאון, חרדות ולחצים נפשיים. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו מעלה את הסיכוי שהתלונות שלכם על כאבים בישבן מושפעים מגורמים נפשיים. השפעה כזאת מעלה את הסיכוי שההפרעה הבריאותית הזאת תעשה בעיה כרונית ומהלך ההחלמה מואט או אפילו נבלם.

   כאבים בישבן אבחנה מבדלת – התהליך

   גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאבים בישבן. ברוב המקרים הגורמים יהיו מכניים והנזקים יהיו קלים כגון מתיחה של שרירי המיתר, איליו פסואס או בורסיטיס של מפרק הירך. בחלק אחר של המקרים הגורמים עדיין יהיו מכניים אך הנזקים יהיו מורכבים יותר כגון שבר במפרק הירך, שבר באגן או שבר של אחת החוליות בעמוד השדרה התחתון. אם זאת ישנן גם מחלות ופגיעות כולל סרטן, דלקות זיהומיות וטראומה עם משמעות קלינית רבה שעלולות לגרום בין היתר גם לכאבי ישבן.

   מה עלול לגרום כאב בישבן?

   עריכת אבחנה מבדלת משמעותה לקחת בחשבון כול גורם אפשרי להתפתחות כאבים בישבן ולשלול אותו עד ההגעה לאבחון הנכון. כך למשל כאבים בישבן שהחלו על רקע טראומטי מצביעים על נזקי חבלה אפשריים שאותם יש לשלול כולל: קרעים של רקמות, פריקות מפרקים, שברים כולל שבר של עצם הזנב, שבר של עצם הירך, שבר של האגן, שבר של עמוד השדרה ועוד. בדיקות הדמיה כולל צילומי רנטגן, CT, מיפוי עצמות או MRI עשויים להועיל לשם כך. מגוון בדיקות נוספות כולל אולטרה סאונד וMRI עשויים להועיל בזיהוי נזקים לרקמה רכה.

   כאבים בישבן יכולים גם להיגרם  על רקע של מחלות בפי הטבעת כולל סדק פי הטבעת (Anal Fissure), כאבים בפי הטבעת (Anal pain), מורסה או פיסטולה בפי הטבעת (Anal Abscess/Fistula), טחורים (Hemorrhoids) ועוד את אלה נשלול באמצעות ההיסטוריה הרפואית ובדיקות גופניות.

   פגיעה מכנית או מחלה

   ברוב המקרים נצטרך להחליט בין פגיעה מכנית (דלקת פרקים ניוונית, מתיחה, קריעה, דלקת של רקמות רכות, בורסיטיס ,פריצת דיסק מותני) בעמוד השדרה התחתון לבין פגיעה מכנית במפרקי העצה והכסל לבין פגיעה מכנית במפרקי הירך. לשם כך מספיק להיעזר בנתונים המופקים בהיסטוריה הרפואית ובאלו המופקים בבדיקה הגופנית. כך למשל בדיקת טווחי תנועה עשויה להעניק לרו רמז עבה איפה מונחת הבעיה.

   מחלות נוספות שיש לקחת בחשבון כוללות שלבקת חוגרת (שלפוחיות על העור ותחושת גירוד), סרטן העצמות (נתונים מההיסטוריה וכן מיפוי עצמות, CT ו/או MRI), סרטן במערכת העיכול (היסטוריה הכוללת סימנים ותסמינים אופייניים למערכת העיכול ונתונים מהבדיקה הגופנית), סרטן רחם או שחלות (היסטוריה הכוללת סימנים ותסמינים אופייניים למערכת הגניקולוגית ונתונים מהבדיקה הגופנית), פיברומיאלגיה (היסטוריה רפואית של כאבים מפושטים, דיכאון, הפרעות שינה ועוד וכן זיהוי נקודות רגישות ללחץ).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע