תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול
שריר הפיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת פיריפורמיס – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע התפתחות נזקים ותסמינים כרוניים. ברוב המקרים כאבים המופיעים בגב התחתון, באגן או במפשעה נגרמים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה המותני. לעתים הגורם למיחושים הללו הוא גירוי של העצב הסיאטי על ידי שריר הפריפורמיס באגן.

תסמונת פיריפורמיס הוא מהגורמים המסתוריים לכאב בגב התחתון. כולם שמעו או קראו על זה אך מעטים אכן יודעים לאשר או לשלול את קיומה של התסמונת. אבחון מדויק המתבסס על הליך מסודר של אבחנה מבדלת יאפשר אבחון מדויק יותר וטיפול יעיל יותר. על הקלינאי שהמקרה מונח לפתחו לאתר את מקור הכאב מבין מגוון רחב של אפשרויות. בין יתר האפשרויות לכך נמנה מתיחה של שריר בגב, גירוי דלקתי של העצב הסיאטי על רקע פריצת דיסק מותני, סינדרום פצטלי מותני, קרע בלברום בירך או בעיה אחרת במפרק הירך או שבכל זאת מדובר בסינדרום פיריפורמיס. זכרו, בכל מקרה של תסמונת פיריפורמיס – אבחון וטיפול ללא דיחוי הם הצעד הבא שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול – רקע

תפקידו של שריר הפיריפורמיס הקרוי בעברית השריר האגסי הוא לבצע סיבוב חיצוני (Externally rotate)  והרחקה (Abduct) של עצם ומפרק הירך. מקלעת העצה (Sacral plexus) נמצאת באגן הקטן בקרבת שריר הפיריפורמיס כאשר העצב הסיאטי עובר ממש מתחת לשריר או דרכו. ליקוי בשריר הזה הנובע לרוב מעומסי יתר עלול לגרום לגירוי דלקתי של העצב הסיאטי. על פי הערכות ומחקרים שונים תסמונת פיריפורמיס היא הגורם לכאבי גב תחתון ו/או סיאטיקה בקרב 5-7% מהחולים הסובלים כאבים בגב התחתון ו/או סיאטיקה.

לתסמונת פיריפורמיס יש רוב נשי מובהק. על פי הערכות היחס בין נשים לגברים עומד על 6:1. החולים הסובלים מתסמונת פיריפורמיס עלולים להתלונן על כאבים במגוון רחב של אזורים אנטומיים כולל כאמור גב תחתון, אגן, ישבן, מפשעה, ירך ולאורך הרגל. היכולת להגיע לאבחון נכון ולאפשר טיפול יעיל תלויים בהקשבה קפדנית להיסטוריה הרפואית, למידה יסודית של הממצאים שהופקו מהבדיקה הגופנית ושילוב של כלל הנתונים עם הממצאים המושגים מבדיקות מעבדה ו/או דימות. לאחר ההגעה לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת שבמסגרתו תסננו שוב את הפתולוגיות שאינן רלוונטיות ותאשרו את האבחון שאליו הגעתם.

תסמונת פיריפורמיס אבחון

תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול
תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול

אבחון תסמונת פיריפורמיס מסתמך בעיקר על שלילה של פתולוגיות אחרות שגורמות לסימנים והתסמינים דומים לאלה שעליהם מתלונן החולה. בין הגורמים שאותם נצטרך לשלול נכלול בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק אשר יכולים ללחוץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי ולגרום לתסמינים אופייניים, דלקת במפרקי העצה והכסל, דלקת במפרק הירך ועוד.

היסטוריה רפואית

נתחיל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית. נלמד על הסימנים והתסמינים. החולה עלול להתלונן על חלק או על כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בגב התחתון, כאבים במפשעה, בישבן, באגן, בירך, כאבים המוקרנים לרגל, כאבים בשפתיים הגדולות (Labia majora) של הפות ובעת קיום יחסי מין (Dyspareunia) אצל האישה וכאבים בשק האשכים (Scrotum) אצל הגבר.

לאחר שנלמד על הסימנים והתסמינים נשאל כמה זמן הם קיימים? כיצד החלו ?, מהי תדירות הופעת התסמינים?, מה מחמיר אותם ומה גורם להקלה? החולה עלול לדווח על החמרה בסימנים ובתסמינים הללו במהלך הליכה או כריעה, במצב של תנועת מעיים (Bowel movements), במצב של ישיבה וכמובן במצב שבו הוא מבצע הרחקה ותנועת סיבוב פנימה של הירך. שכיבה אמורה להפחית את חומרת התסמינים וכך גם ביצוע תנועת סיבוב חיצונית של הירך שמרפה את השריר ומפחיתה את הלחץ מעל העצב הסיאטי.

בדיקה גופנית

תצפית ומישוש

במהלך הבדיקה הפיזית נתצפת על האופן בו אתם נושאים את עצמכם בעמידה ובהליכה ומתכופפים לכיוונים שונים. נמשש את האזורים השונים באגן, גב תחתון וירך שעלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים. נמשש את אזור הישבן מעל שריר הפיריפורמיס. במקרה של תסמונת פיריפורמיס אזור זה אמור להיות רגיש.

תנועה אקטיבית ופסיבית

נמדוד את טווחי התנועה הפסיבית והאקטיבית של כול המפרקים שיש ביכולתם להשפיע על תפקוד השריר הזה ובכלל זה של מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint), של עמוד השדרה וכמובן של מפרקי הירך. ננסה לכווץ ולהרפות את שריר הפיריפורמיס על ידי סיבוב פנימה והחוצה של הירך באופן פסיבי, אקטיבי ומול התנגדות ובכך להשפיע על התסמינים שעליהם אתם מתלוננים. כדי למקסם את הלחץ על הנוצר באמצעות שריר הפיריפורמיס על העצב הסיאטי נבצע כפיפה, קירוב ותנועת סיבוב פנימה של מפרק הירך. נערוך בדיקה אורתופדית מקיפה, בדיקה נוירולוגית כדי לשלול נזק עצבי וכמובן בדיקה כירופרקטית. בבדיקה הפיזית ננסה לאתר ליקוי מכאני שעשוי להסביר את התרחשות בתופעה.

חשוב לציין שבתסמונת פיריפורמיס לא מתפתחים חסרים נוירולוגיים לעומת סיאטיקה שהיא דלקת בעצב הסיאטי הנגרמת לרוב בגלל בלט או פריצת דיסק מותני שבה חסרים נוירולוגיים אפשריים. עם זאת תיתכן חולשה של הירך בעת ביצוע הרחקה וסיבוב חיצוני של מפרק הירך מול התנגדות (Pace sign).

הדמיה ומעבדה

נעזר באמצעי הדמיה, צילומי רנטגן, CT או MRI, ובבדיקות אחרות כגון בדיקת דם, בדיקת שתן, מיפוי עצמות, ו EMG אם קיים ספק לגבי האבחון ויש ברצוננו לשלול אפשרות שהגירוי של העצב הסיאטי אינו נגרם בגלל נזק לדיסקים הבין חולייתיים במותן או חלילה מגידול סרטני. נערוך בדיקות מקיפות גם במקרה שבו המטופל אינו מגיב כלל לטיפול שמרני.

הפניה לחדר מיון

תסמינים מסוימים כגון אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל וחום מהווים אות אזהרה ומחייבים הפנייה דחופה לחדר מיון לצורך בדיקות וטיפולים.

תסמונת פיריפורמיס – אבחנה מבדלת

כאמור ישנו מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים הדומים בחלקם לאלו של תסמונת פיריפורמיס. למעשה כול פגיעה במערכת שרירי ושלד במרכז הגוף עלולה להיות זו שגורמת לתלונות של החולה. בין הפגיעות האפשריות נמנה פציעה של שרירי המיתר, פריצת דיסק מותני הגורמת להתפתחות סיאטיקה, תסמונת פצטלית מותנית, מתיחה של שריר בגב התחתון, ספונדילוליסטזיס, פציעה של מפרקי העצה והכסל, פציעה של מפרק הירך, קרע לברום בירך, דלקת פרקים בעמוד השדרה או מפרקי העצה והכסל או במפרק הירך, היצרות תעלת השדרה, מחלות גינקולוגיות, גידולים סרטניים באגן, דלקת באמתחת עצם הישיבה – גבששת השת (ischial bursitis) שעליה נאחזים שרירי מיתר הברך, דלקת באמתחת תל הירך הגדול (Trochanteric bursitis) ועוד.

יש לסנן את הפתולוגיות הללו ובעיקר את המסוכנות שבהן עד לאישור האבחנה המקורית. יש להיעזר בסימנים והתסמינים וביתר הממצאים כדי לסנן את הפתולוגיות הלא רלוונטיות. כך למשל כדי לשלול מעורבות של שריר המיתר נמתח או נפעיל אותו מול התנגדות. אם אין כאב הרי שלא מדובר בשריר המיתר. הפעלה של שרירי הגב מול התנגדות שאינה מעוררת כאב תאשר ששרירי הגב אינם מהווים גורם לסימנים והתסמינים. טווחי תנועה מלאים של מפרק הירך תשלול מעורבות של מפרק ובכלל זה דלקת פרקים במפרק וקרע לברום. מישוש של גבששת השת שלא מניב כאב פוסל את האפשרות שמדובר בבורסיטיס של עצם הישיבה…. וכך הלאה נמשיך לשלול כול אחת מהבעיות המצוינות עד לאישור האבחנה המקורית או החלפתה.

תסמונת פיריפורמיס – טיפול

טיפול בכאב

תסמונת פיריפורמיס טיפול
תסמונת פיריפורמיס טיפול

ראשית חוכמה יש להתחיל את הטיפול בתסמונת פיריפורמיס במנוחה. מנוחה אין משמעותה רביצה במיטה אלה מנוחה אקטיבית. כלומר הימנעות מפעילות הגורמת לתסמינים בלבד כמו למשל ריצה, רכיבת אופניים וחתירה. הטיפול הכירופרקטי בתסמונת יכלול שימוש באמצעות עזרים ייעודיים מרפאי דלקת כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות. אלה כוללות ביצוע מתיחות עדינות של שריר הפיריפורמיס על ידי כפיפה, קירוב וסיבוב פנימה של הירך, עיסוי של שרירי הישבן המעורב ועוד. חשוב לציין שמתיחה אגרסיבית של השריר עלולה להחמיר את הדלקת בעצב.

הדרכה

נדריך את החולה בכול הנוגע להקפדה על כללי אימון נכונים הכוללים חימום לפני אימון ומתיחות עדינות לאחריו. חיזוק שרירי הליבה, שיפור סגנון הליכה וריצה ועוד. ננחה את החולה ונצביע על הקשר שיש בין ישיבה ממושכת לבין התפתחות או החמרה של תסמונת פיריפורמיס. החולה ילמד לשבת נכון, יצמצם את זמני הישיבה הרציפה ויבצע כול 20 דקות הפסקה לצורך ביצוע הליכה קצרה. נלמד את החולה כיצד למתוח את שריר הפיריפורמיס.

תיקונים ביומכניים

במידה והגורם לבעיה הוא ביומכני או התנהגותי יש לנקוט בצעדים מתקנים. גורמים שעשויים לעמוד אחרי התסמונת הזאת כוללים: ביומכניקה לקויה של כף הרגל (מדרסים?). תיקון חוסר איזון שרירי אפשרי בין החולשה של שריר הפיריפורמיס ושל שרירי העכוז ומרחיקי הירך (Gluteus medius and hip abductor) וכוחם וגמישותם של השרירים שמכופפים את הירך (Psoas , iliacus, Rectus femoris) והשרירים שמקרבים את הירך (Adductors). שיפור הנוקשות במפרק הירך. הפחתת עומס היתר באימונים.

ברוב המכריע של המקרים טיפול שמרני יקל על התסמינים הנובעים מלחץ של הפיריפורמיס על העצב הסיאטי תוך ימים ספורים עד שבועות. בגלל השפעתו של השריר על תפקודו של מפרק האגן ועל הגב התחתון יתכן ויהיה צורך לטפל גם בגב התחתון.

תסמונת פיריפורמיס – טיפול רפואי

הרפואה מטפלת בתסמונת פיריפורמיס באמצעות תרופות נוגדות דלקת ותרופות משכחות. במידה ואלו לא עוזרות האפשרות הכירורגית עולה. עדיף להימנע תרופות נגד כאב או תרופות אנטי דלקתיות ולהשתמש בהן רק כמוצא אחרון. נסו להקל על הכאבים שלכם עלי ידי שינוי המנח של הרגל ושינויים תפקודיים אחרים. כישלון לרפא את הבעיה באופן שמרני יצריך גישה אגרסיבית יותר ובכלל זה זריקות אנטי דלקתיות, זריקות של רעלן לשיתוק זמני של השריר ולעתים רחוקות מאוד גם אפשרות כירורגית עולה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה…

 • תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק כולל הרמה והנחה לא נכונים, מנח לא ארגונומי בעת רחצתו,…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים בארצות הברית 700,000 ניתוחי ארטרוסקופיה כדי לטפל בכאבי ברכיים עקב…

 • תופעות לוואי של טיפול באקנה

  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית,…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…