תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול

שריר הפיריפורמיס
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת פיריפורמיס – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע התפתחות נזקים ותסמינים כרוניים. ברוב המקרים כאבים המופיעים בגב התחתון, באגן או במפשעה נגרמים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה המותני. לעתים הגורם למיחושים הללו הוא גירוי של העצב הסיאטי על ידי שריר הפריפורמיס באגן.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת פיריפורמיס הוא מהגורמים המסתוריים לכאב בגב התחתון. כולם שמעו או קראו על זה אך מעטים אכן יודעים לאשר או לשלול את קיומה של התסמונת. אבחון מדויק המתבסס על הליך מסודר של אבחנה מבדלת יאפשר אבחון מדויק יותר וטיפול יעיל יותר. על הקלינאי שהמקרה מונח לפתחו לאתר את מקור הכאב מבין מגוון רחב של אפשרויות. בין יתר האפשרויות לכך נמנה מתיחה של שריר בגב, גירוי דלקתי של העצב הסיאטי על רקע פריצת דיסק מותני, סינדרום פצטלי מותני, קרע בלברום בירך או בעיה אחרת במפרק הירך או שבכל זאת מדובר בסינדרום פיריפורמיס. זכרו, בכל מקרה של תסמונת פיריפורמיס – אבחון וטיפול ללא דיחוי הם הצעד הבא שלכם.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול – רקע

  תפקידו של שריר הפיריפורמיס הקרוי בעברית השריר האגסי הוא לבצע סיבוב חיצוני (Externally rotate)  והרחקה (Abduct) של עצם ומפרק הירך. מקלעת העצה (Sacral plexus) נמצאת באגן הקטן בקרבת שריר הפיריפורמיס כאשר העצב הסיאטי עובר ממש מתחת לשריר או דרכו. ליקוי בשריר הזה הנובע לרוב מעומסי יתר עלול לגרום לגירוי דלקתי של העצב הסיאטי. על פי הערכות ומחקרים שונים תסמונת פיריפורמיס היא הגורם לכאבי גב תחתון ו/או סיאטיקה בקרב 5-7% מהחולים הסובלים כאבים בגב התחתון ו/או סיאטיקה.

  לתסמונת פיריפורמיס יש רוב נשי מובהק. על פי הערכות היחס בין נשים לגברים עומד על 6:1. החולים הסובלים מתסמונת פיריפורמיס עלולים להתלונן על כאבים במגוון רחב של אזורים אנטומיים כולל כאמור גב תחתון, אגן, ישבן, מפשעה, ירך ולאורך הרגל. היכולת להגיע לאבחון נכון ולאפשר טיפול יעיל תלויים להפיק את המידע ואת הממצאים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות מעבדה ו/או דימות. לאחר ההגעה לאבחון חשוב לבצע הליך מסודר של אבחנה מבדלת שבמסגרתו תסננו שוב את הפתולוגיות שאינן רלוונטיות ותאשרו את האבחון שאליו הגעתם.

  תסמונת פיריפורמיס אבחון

  תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול
  תסמונת פיריפורמיס אבחון וטיפול

  אבחון תסמונת פיריפורמיס מסתמך בין היתר על שלילה של הפרעות בריאותיות אחרות שגורמות לסימנים והתסמינים דומים לאלה שעליהם מתלונן החולה. בין ההפרעות שעלולות לגרום לתסמינים דומים נמנה בלט או פריצת דיסק מותני, דלקת במפרקי העצה והכסל, דלקת במפרק הירך ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   נתחיל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית. נלמד על הסימנים והתסמינים. החולה עלול להתלונן על מגוון של סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבים בגב התחתון, כאבים במפשעה, בישבן, באגן, בירך וכאבים המוקרנים לרגל. סימנים ותסמינים אפשריות נוספים כוללים כאבים בשפתיים הגדולות (Labia majora) של הפות ובעת קיום יחסי מין (Dyspareunia) אצל האישה וכאבים בשק האשכים (Scrotum) אצל הגבר.

   לאחר שנלמד מה הם הסימנים והתסמינים נברר מספר פרטים עליהם. נשאל מתי וכיצד החלו. נשאל מהי תדירות הופעת הסימנים והתסמינים ואלו פעולות ומנחים משפיעים עליהם. החולה עלול לדווח על החמרה בסימנים ובתסמינים הללו במהלך הליכה או כריעה, במצב של תנועת מעיים (Bowel movements), במצב של ישיבה וכמובן במצב שבו הוא מבצע הרחקה ותנועת סיבוב פנימה של הירך. שכיבה אמורה להפחית את חומרת התסמינים וכך גם ביצוע תנועת סיבוב חיצונית של הירך שמרפה את השריר ומפחיתה את הלחץ מעל העצב הסיאטי.

   בדיקה גופנית

   תצפית ומישוש

   במהלך הבדיקה הפיזית נתצפת על האופן בו אתם נושאים את עצמכם בעמידה ובהליכה ומתכופפים לכיוונים שונים. נמשש את האזורים השונים באגן, גב תחתון וירך שעלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים. נמשש את אזור הישבן מעל שריר הפיריפורמיס. במקרה של תסמונת פיריפורמיס אזור זה אמור להיות רגיש.

   תנועה אקטיבית ופסיבית

   נמדוד את טווחי התנועה הפסיבית והאקטיבית של כול המפרקים שיש ביכולתם להשפיע על תפקוד השריר הזה ובכלל זה של מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint), של עמוד השדרה וכמובן של מפרקי הירך. ננסה לכווץ ולהרפות את שריר הפיריפורמיס על ידי סיבוב פנימה והחוצה של הירך באופן פסיבי, אקטיבי ומול התנגדות ובכך להשפיע על התסמינים שעליהם אתם מתלוננים. כדי למקסם את הלחץ על הנוצר באמצעות שריר הפיריפורמיס על העצב הסיאטי נבצע כפיפה, קירוב ותנועת סיבוב פנימה של מפרק הירך. נערוך בדיקה אורתופדית מקיפה, בדיקה נוירולוגית כדי לשלול נזק עצבי וכמובן בדיקה כירופרקטית. בבדיקה הפיזית ננסה לאתר ליקוי מכאני שעשוי להסביר את התרחשות בתופעה.

   חשוב לציין שבתסמונת פיריפורמיס לא מתפתחים חסרים נוירולוגיים לעומת סיאטיקה שהיא דלקת בעצב הסיאטי הנגרמת לרוב בגלל בלט או פריצת דיסק מותני שבה חסרים נוירולוגיים אפשריים. עם זאת תיתכן חולשה של הירך בעת ביצוע הרחקה וסיבוב חיצוני של מפרק הירך מול התנגדות (Pace sign).

   הדמיה ומעבדה

   נעזר באמצעי הדמיה, צילומי רנטגן, CT או MRI, ובבדיקות אחרות כגון בדיקת דם, בדיקת שתן, מיפוי עצמות, ו EMG אם קיים ספק לגבי האבחון ויש ברצוננו לשלול אפשרות שהגירוי של העצב הסיאטי אינו נגרם בגלל נזק לדיסקים הבין חולייתיים במותן או חלילה מגידול סרטני. נערוך בדיקות מקיפות גם במקרה שבו המטופל אינו מגיב כלל לטיפול שמרני.

   הפניה לחדר מיון

   תסמינים מסוימים כגון אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל וחום מהווים אות אזהרה ומחייבים הפנייה דחופה לחדר מיון לצורך בדיקות וטיפולים.

   תסמונת פיריפורמיס – אבחנה מבדלת

   כאמור ישנו מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים הדומים בחלקם לאלו של תסמונת פיריפורמיס. למעשה כול פגיעה במערכת שרירי ושלד במרכז הגוף עלולה להיות זו שגורמת לתלונות של החולה. בין הפגיעות האפשריות שאותן נצטרך לשלול נמנה:

   • פציעה של שרירי הירך האחורי
   • בלט או פריצת דיסק מותני הגורמת להתפתחות סיאטיקה
   • תסמונת פצטלית מותנית
   • מתיחה של שריר בגב התחתון
   • ספונדילוליסטזיס
   • פציעה של מפרקי העצה והכסל
   • פציעה של מפרק הירך
   • קרע לברום בירך
   • דלקת פרקים בעמוד השדרה
   • דלקת פרקים במפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס)
   • דלקת פרקים במפרק הירך
   • היצרות תעלת השדרה
   • מחלות גינקולוגיות
   • גידולים סרטניים באגן
   • דלקת באמתחת עצם הישיבה – גבששת השת (ischial bursitis) שעליה נאחזים שרירי מיתר הברך
   • דלקת באמתחת תל הירך הגדול (Trochanteric bursitis) ועוד

   יש לסנן את הפתולוגיות הללו ובעיקר את המסוכנות שבהן עד לאישור האבחנה המקורית. יש להיעזר בסימנים והתסמינים וביתר הממצאים כדי לסנן את הפתולוגיות הלא רלוונטיות. כך למשל כדי לשלול מעורבות של שריר המיתר נמתח או נפעיל אותו מול התנגדות. אם אין כאב הרי שלא מדובר בשריר המיתר. הפעלה של שרירי הגב מול התנגדות שאינה מעוררת כאב תאשר ששרירי הגב אינם מהווים גורם לסימנים והתסמינים. טווחי תנועה מלאים של מפרק הירך תשלול מעורבות של מפרק ובכלל זה דלקת פרקים במפרק וקרע לברום. מישוש של גבששת השת שלא מניב כאב פוסל את האפשרות שמדובר בבורסיטיס של עצם הישיבה…. וכך הלאה נמשיך לשלול כול אחת מהבעיות המצוינות עד לאישור האבחנה המקורית או החלפתה.

   תסמונת פיריפורמיס – טיפול

   טיפול בכאב

   תסמונת פיריפורמיס טיפול
   תסמונת פיריפורמיס טיפול

   ראשית חוכמה יש להתחיל את הטיפול בתסמונת פיריפורמיס במנוחה. מנוחה אין משמעותה רביצה במיטה אלה מנוחה אקטיבית. כלומר הימנעות מפעילות הגורמת לתסמינים בלבד כמו למשל ריצה, רכיבת אופניים וחתירה. הטיפול הכירופרקטי בתסמונת יכלול שימוש באמצעות עזרים ייעודיים מרפאי דלקת כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות. אלה כוללות ביצוע מתיחות עדינות של שריר הפיריפורמיס על ידי כפיפה, קירוב וסיבוב פנימה של הירך, עיסוי של שרירי הישבן המעורב ועוד. חשוב לציין שמתיחה אגרסיבית של השריר עלולה להחמיר את הדלקת בעצב.

   הדרכה

   נדריך את החולה בכול הנוגע להקפדה על כללי אימון נכונים הכוללים חימום לפני אימון ומתיחות עדינות לאחריו. חיזוק שרירי הליבה, שיפור סגנון הליכה וריצה ועוד. ננחה את החולה ונצביע על הקשר שיש בין ישיבה ממושכת לבין התפתחות או החמרה של תסמונת פיריפורמיס. החולה ילמד לשבת נכון, יצמצם את זמני הישיבה הרציפה ויבצע כול 20 דקות הפסקה לצורך ביצוע הליכה קצרה. נלמד את החולה כיצד למתוח את שריר הפיריפורמיס.

   תיקונים ביומכניים

   במידה והגורם לבעיה הוא ביומכני או התנהגותי יש לנקוט בצעדים מתקנים. גורמים שעשויים לעמוד אחרי התסמונת הזאת כוללים: ביומכניקה לקויה של כף הרגל (מדרסים?). תיקון חוסר איזון שרירי אפשרי בין החולשה של שריר הפיריפורמיס ושל שרירי העכוז ומרחיקי הירך (Gluteus medius and hip abductor) וכוחם וגמישותם של השרירים שמכופפים את הירך (Psoas , iliacus, Rectus femoris) והשרירים שמקרבים את הירך (Adductors). שיפור הנוקשות במפרק הירך. הפחתת עומס היתר באימונים.

   ברוב המכריע של המקרים טיפול שמרני יקל על התסמינים הנובעים מלחץ של הפיריפורמיס על העצב הסיאטי תוך ימים ספורים עד שבועות. בגלל השפעתו של השריר על תפקודו של מפרק האגן ועל הגב התחתון יתכן ויהיה צורך לטפל גם בגב התחתון.

   תסמונת פיריפורמיס – טיפול רפואי

   הרפואה מטפלת בתסמונת פיריפורמיס באמצעות תרופות נוגדות דלקת ותרופות משכחות. במידה ואלו לא עוזרות האפשרות הכירורגית עולה. עדיף להימנע תרופות נגד כאב או תרופות אנטי דלקתיות ולהשתמש בהן רק כמוצא אחרון. נסו להקל על הכאבים שלכם עלי ידי שינוי המנח של הרגל ושינויים תפקודיים אחרים. כישלון לרפא את הבעיה באופן שמרני יצריך גישה אגרסיבית יותר ובכלל זה זריקות אנטי דלקתיות, זריקות של רעלן לשיתוק זמני של השריר ולעתים רחוקות מאוד גם אפשרות כירורגית עולה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך