סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה – סטרואידים לא יעילים לטיפול בבעיה זאת. סיאטיקה היא תסמונת הכוללת כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוספים. כל שנה סובלים מהפרעה זאת כ- 2% מהגברים וכ- 1.5% מהנשים בארצות הברית. סיאטיקה נובעת לרוב מבלט או פריצת דיסק בין חולייתי מותני הלוחץ על שורש עצב מותני. לחץ על שורש עצב מותני גורמת לדלקת בעצב הסיאטי והתפתחות התסמונת הקרויה סיאטיקה. דיסק בין חולייתי מותני עלול להיפגע בגלל:

  • נזקי חבלה כמו אלו שעלולים להתפתח בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט.
  • נזק מצטבר הנגרם בשל מאמצים חוזרניים

הגורם העיקרי לנזק מצטבר בדיסק הבין חולייתי היא הישיבה. בעיקר ישיבה ממושכת ולא נכונה או יציבה לקויה. סימנים ותסמינים של סיאטיקה עלולים לכלול כאבים בגב ובישבן המושלכים לאורך הרגל ותסמינים נוירולוגיים. כדי להקל על הסימנים והתסמינים של סיאטיקה הרופאים נוטים להמליץ בעיקר על טיפול תרופתי. מגוון התרופות המוצע כולל תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים. במחקר שלפנינו פרדניזון שהיא תרופה סטרואידית, לא הועילה לחולים שסבלו מסיאטיקה יותר מתרופת דמה (פלסבו).

סיאטיקה, סטרואידים לא יעילים – רקע

סיאטיקה היא למעשה תסמונת הנגרמת עקב גירוי של העצב הסיאטי – העצב הגדול ביותר בגוף. תסמונת זאת עלולה לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים:

  • כאבי גב תחתון
  • כאבים באגן ובישבן
  • השלכות כאב לרגל. הכאבים לאורך הרגל עלולים להיות חריפים או קלים
  • יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכללם:
  • נימול והירדמות בגפה התחתונה
  • חולשת שרירים
  • פגיעה בהחזרים גידיים ועוד

חומרת התסמינים תלויה בחומרת הנזק לעצב. ברוב המקרים הגורם ללחץ על העצב הסיאטי הוא הדיסק הבין חולייתי מותני. גורמים אפשריים נוספים כוללים:

סיאטיקה היא תסמונת שכיחה הגורמת נזקים אישיים ולאומיים קשים. חולים הסובלים מסיאטיקה סובלים מכאבים משמעותיים ויחד עמם גם מגבלות תנועה ותפקוד. התוצאה הישירה היא אובדן ימי עבודה, קשיי תפקוד יום יומיים, עלויות טיפול ועוד. מחקר שנערך בפינלנד בקרב עובדים במפעלי בטון נמצא ש- 42% מהנשים ו- 60% מהגברים מעל גיל 45 דיווחו על סימנים ותסמינים של סיאטיקה. לאחר 5 שנים יותר עובדים מאותה קבוצה של עובדים דיווחו על סיאטיקה.

אבחון סיאטיקה מתבסס על ממצאים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות דימות כגון MRI. לחולים הסובלים מהתופעה מוצעים סוגים שונים של טיפולים. טיפול שהרבה רופאים נוהגים לתת במצב הזה הוא זריקת סטרואידים מסוג פרדניזון. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זאת אינה יעילה כלל במקרים הללו.

המחקר

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים
סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

חוקרים בדקו את ההשפעה שיש לתרופות סטרואידיות על חולים הסובלים מסיאטיקה – תסמונת כאב הנגרמת בגלל גירוי של העצב הסיאטי. הסימנים והתסמינים האופייניים לסיאטיקה כוללים בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל ומגבלות תנועה. המחקר נמשך בין השנים 2008 – 2013 וכלל בוגרים שסבלו מסיאטיקה במשך עד 3 חודשים ודיווחו שהדבר משפיע על החיים שלהם. הסיאטיקה נגרמה אצל כולם מפריצת דיסק מותני שאובחנה על ידי MRI.

ממצאי המחקר

על פי המחקר הנוכחי תרופות קורטיקוסטרואידים אינן מועילות לסיאטיקה יותר מתרופת דמה (Placebo) בכול הנוגע לרמת הכאב ולצורך בניתוח גב לאחר שנה. עם זאת פרדניזון (Prednisone) שיפר מעט יותר את היכולת התפקודית של החולים.

המלצות החוקרים

לצמצם את השימוש בסטרואידים במקרים של סיאטיקה.

May 19, 2015, Journal of the American Medical Association

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאבי גב וסקס

לעשות סקס כאשר הגב כואב

כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת כאבי גב מצוי בתנוחות שאותם אתם בוחרים. בחרו תנוחה שאינה גורמת כאב. 

מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה הרגל? אנטומיה וביומכניקה של הרגל באים לעזרת הקלינאי לצורך אבחון מקור הסימנים והתסמינים. אחת הבעיות השכיחות בקרב בני אדם היא מיחושים בגפה התחתונה. קלינאי איכותי יערוך אבחנה מבדלת שמתבססת בין היתר על האנטומיה והביומכניקה.

קרע לברום בירך אבחון וטיפול

קרע לברום בירך אבחון וטיפול

קרע לברום בירך? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת תסמינים כרוניים וצורך בניתוח. מיחושים במפשעה ובירך יכולים לנבוע גם מקרע לברום במפרק הירך. גורמים אפשריים כוללים נזקי חבלה, בלאי מתנועות חוזרות ועוד. התעלמות מהקרע תוביל להתפתחות דלקת נייונית בפרק.