סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סיאטיקה – סטרואידים לא יעילים לטיפול בבעיה זאת. סיאטיקה היא תסמונת הכוללת כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוספים. כל שנה סובלים מהפרעה זאת כ- 2% מהגברים וכ- 1.5% מהנשים בארצות הברית. סיאטיקה נובעת לרוב מבלט או פריצת דיסק בין חולייתי מותני הלוחץ על שורש עצב מותני. לחץ על שורש עצב מותני גורמת לדלקת בעצב הסיאטי והתפתחות התסמונת הקרויה סיאטיקה. דיסק בין חולייתי מותני עלול להיפגע בגלל:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • נזקי חבלה כמו אלו שעלולים להתפתח בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט.
  • נזק מצטבר הנגרם בשל מאמצים חוזרניים

  הגורם העיקרי לנזק מצטבר בדיסק הבין חולייתי היא הישיבה. בעיקר ישיבה ממושכת ולא נכונה או יציבה לקויה. סימנים ותסמינים של סיאטיקה עלולים לכלול כאבים בגב ובישבן המושלכים לאורך הרגל ותסמינים נוירולוגיים. כדי להקל על הסימנים והתסמינים של סיאטיקה הרופאים נוטים להמליץ בעיקר על טיפול תרופתי. מגוון התרופות המוצע כולל תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים. במחקר שלפנינו פרדניזון שהיא תרופה סטרואידית, לא הועילה לחולים שסבלו מסיאטיקה יותר מתרופת דמה (פלסבו).

  סיאטיקה, סטרואידים לא יעילים – רקע

  סיאטיקה היא למעשה תסמונת הנגרמת עקב גירוי של העצב הסיאטי – העצב הגדול ביותר בגוף. תסמונת זאת עלולה לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים:

  • כאבי גב תחתון
  • כאבים באגן ובישבן
  • השלכות כאב לרגל. הכאבים לאורך הרגל עלולים להיות חריפים או קלים
  • יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכללם:
  • נימול והירדמות בגפה התחתונה
  • חולשת שרירים
  • פגיעה בהחזרים גידיים ועוד

  חומרת התסמינים תלויה בחומרת הנזק לעצב. ברוב המקרים הגורם ללחץ על העצב הסיאטי הוא הדיסק הבין חולייתי מותני. גורמים אפשריים נוספים כוללים:

  סיאטיקה היא תסמונת שכיחה הגורמת נזקים אישיים ולאומיים קשים. חולים הסובלים מסיאטיקה סובלים מכאבים משמעותיים ויחד עמם גם מגבלות תנועה ותפקוד. התוצאה הישירה היא אובדן ימי עבודה, קשיי תפקוד יום יומיים, עלויות טיפול ועוד. מחקר שנערך בפינלנד בקרב עובדים במפעלי בטון נמצא ש- 42% מהנשים ו- 60% מהגברים מעל גיל 45 דיווחו על סימנים ותסמינים של סיאטיקה. לאחר 5 שנים יותר עובדים מאותה קבוצה של עובדים דיווחו על סיאטיקה.

  אבחון סיאטיקה מתבסס על ממצאים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות דימות כגון MRI. לחולים הסובלים מהתופעה מוצעים סוגים שונים של טיפולים. טיפול שהרבה רופאים נוהגים לתת במצב הזה הוא זריקת סטרואידים מסוג פרדניזון. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זאת אינה יעילה כלל במקרים הללו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   סיאטיקה סטרואידים לא יעילים
   סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

   חוקרים בדקו את ההשפעה שיש לתרופות סטרואידיות על חולים הסובלים מסיאטיקה – תסמונת כאב הנגרמת בגלל גירוי של העצב הסיאטי. הסימנים והתסמינים האופייניים לסיאטיקה כוללים בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל ומגבלות תנועה. המחקר נמשך בין השנים 2008 – 2013 וכלל בוגרים שסבלו מסיאטיקה במשך עד 3 חודשים ודיווחו שהדבר משפיע על החיים שלהם. הסיאטיקה נגרמה אצל כולם מפריצת דיסק מותני שאובחנה על ידי MRI.

   ממצאי המחקר

   על פי המחקר הנוכחי תרופות קורטיקוסטרואידים אינן מועילות לסיאטיקה יותר מתרופת דמה (Placebo) בכול הנוגע לרמת הכאב ולצורך בניתוח גב לאחר שנה. עם זאת פרדניזון (Prednisone) שיפר מעט יותר את היכולת התפקודית של החולים.

   המלצות החוקרים

   לצמצם את השימוש בסטרואידים במקרים של סיאטיקה.

   May 19, 2015, Journal of the American Medical Association

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת