סיאטיקה סטרואידים לא יעילים
סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סיאטיקה – סטרואידים לא יעילים לטיפול בבעיה זאת. סיאטיקה היא תסמונת קלינית הכוללת כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוספים. השכיחות השנתית של תסמונת זאת בארצות הברית נאמדת ב- 2% בקרב הגברים ו- 1.5% בקרב הנשים. סיאטיקה נובעת לרוב מנזק לדיסק הבין חולייתי המותני כמו למשל בלט דיסק או פריצת דיסק מותני אשר יוצר לחץ על שורש עצב מותני ובכך מוביל לדלקת בעצב הסיאטי ולהתפתחות סיאטיקה. סימנים ותסמינים של סיאטיקה עלולים לכלול בין היתר כאבים בגב ובישבן המושלכים לאורך הרגל, נימול והירדמות של הרגל, חולשה של שרירים ברגל ועוד. במחקר שלפנינו פרדניזון שהיא תרופה סטרואידית, לא הועילה לחולים שסבלו מסיאטיקה יותר מתרופת דמה (פלסבו).

הגורם לסיאטיקה הוא בעיקר נזק מצטבר לדיסק הבין חולייתי עקב מאמצים חוזרניים כמו אלו הנגרמים מישיבה ממושכת ולא נכונה או יציבה לקויה. גורם נוסף להתפתחות סיאטיקה הם נזקי חבלה כמו אלו שעלולים להתפתח בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. כדי להקל על הכאבים ויתר הסימנים והתסמינים של סיאטיקה הרופאים נוטים להמליץ על מגוון תרופות כולל על תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסיאטיקה, סטרואידים לא יעילים – רקע

סיאטיקה היא למעשה תסמונת הנגרמת עקב גירוי של העצב הסיאטי – העצב הגדול ביותר בגוף. תסמונת זאת עלולה לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי גב תחתון, אגן וישבן עם הקרנות כאב לרגל. יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכללם נימול והירדמות בגפה התחתונה, חולשת שרירים, החזרים גידיים חלשים ועוד. הכאבים לאורך הרגל עלולים להיות חריפים או קלים. חומרת התסמינים תלויה בחומרת הנזק לעצב. ברוב המקרים הגורם ללחץ על העצב הסיאטי הוא הדיסק הבין חולייתי מותני. גורמים אפשריים נוספים כוללים תסמונת השריר האגסי (Piriformis syndrome), נזקי חבלה בעמוד השדרה המותני, היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis), שבר מאמץ וגלישה של חוליה מותנית – ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) ועוד.

סיאטיקה היא תסמונת שכיחה הגורמת נזקים אישיים ולאומיים קשים. חולים הסובלים מסיאטיקה סובלים מכאבים משמעותיים ויחד עמם גם מגבלות תנועה ותפקוד. התוצאה הישירה היא אובדן ימי עבודה, קשיי תפקוד יום יומיים, עלויות טיפול ועוד. מחקר שנערך בפינלנד בקרב עובדים במפעלי בטון נמצא ש- 42% מהנשים ו- 60% מהגברים מעל גיל 45 דיווחו על סימנים ותסמינים של סיאטיקה. לאחר 5 שנים יותר עובדים מאותה קבוצה של עובדים דיווחו על סיאטיקה.

אבחון סיאטיקה מתבסס על ממצאים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות דימות כגון MRI. לחולים הסובלים מהתופעה מוצעים סוגים שונים של טיפולים. טיפול שהרבה רופאים נוהגים לתת במצב הזה הוא זריקת סטרואידים מסוג פרדניזון. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זאת אינה יעילה כלל במקרים הללו.

המחקר

חוקרים בדקו את ההשפעה שיש לתרופות סטרואידיות על חולים הסובלים מסיאטיקה – תסמונת כאב הנגרמת בגלל גירוי של העצב הסיאטי. הסימנים והתסמינים האופייניים לסיאטיקה כוללים בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל ומגבלות תנועה. המחקר נמשך בין השנים 2008 – 2013 וכלל בוגרים שסבלו מסיאטיקה במשך עד 3 חודשים ודיווחו שהדבר משפיע על החיים שלהם. הסיאטיקה נגרמה אצל כולם מפריצת דיסק מותני שאובחנה על ידי MRI.

ממצאי המחקר

על פי המחקר הנוכחי תרופות קורטיקוסטרואידים אינן מועילות לסיאטיקה יותר מתרופת דמה (Placebo) בכול הנוגע לרמת הכאב ולצורך בניתוח גב לאחר שנה. עם זאת פרדניזון (Prednisone) שיפר מעט יותר את היכולת התפקודית של החולים.

המלצות החוקרים

לצמצם את השימוש בסטרואידים במקרים של סיאטיקה.

May 19, 2015, Journal of the American Medical Association

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון