סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה – סטרואידים לא יעילים לטיפול בבעיה זאת. סיאטיקה היא תסמונת הכוללת כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוספים. כל שנה סובלים מהפרעה זאת כ- 2% מהגברים וכ- 1.5% מהנשים בארצות הברית. סיאטיקה נובעת לרוב מבלט או פריצת דיסק בין חולייתי מותני הלוחץ על שורש עצב מותני. גם אוסטאופיט, שריר הפיריפורמיס ועוד עלולים ליצור לחץ על העצב הסיאטי והתפתחות התסמונת הקרויה סיאטיקה. דיסק בין חולייתי מותני עלול להיפגע בגלל:

 • נזקי חבלה כמו אלו שעלולים להתפתח בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט.
 • נזק מצטבר הנגרם בשל מאמצים חוזרניים

הגורם העיקרי לנזק מצטבר בדיסק הבין חולייתי היא הישיבה. בעיקר ישיבה ממושכת ולא נכונה או יציבה לקויה. סימנים ותסמינים של סיאטיקה עלולים לכלול כאבים בגב ובישבן המושלכים לאורך הרגל ותסמינים נוירולוגיים. כדי להקל על הסימנים והתסמינים של סיאטיקה הרופאים נוטים להמליץ בעיקר על טיפול תרופתי. מגוון התרופות המוצע כולל תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים. במחקר שלפנינו פרדניזון שהיא תרופה סטרואידית, לא הועילה לחולים שסבלו מסיאטיקה יותר מתרופת דמה (פלסבו).

סיאטיקה, סטרואידים לא יעילים – רקע

סיאטיקה היא למעשה תסמונת הנגרמת עקב גירוי של העצב הסיאטי – העצב הגדול ביותר בגוף. תסמונת זאת עלולה לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים:

 • כאבי גב תחתון
 • כאבים באגן ובישבן
 • השלכות כאב לרגל. הכאבים לאורך הרגל עלולים להיות חריפים או קלים
 • יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכללם:
 • נימול והירדמות בגפה התחתונה
 • חולשת שרירים
 • פגיעה בהחזרים גידיים ועוד

חומרת התסמינים תלויה בחומרת הנזק לעצב. ברוב המקרים הגורם ללחץ על העצב הסיאטי הוא הדיסק הבין חולייתי מותני. גורמים אפשריים נוספים כוללים:

סיאטיקה היא תסמונת שכיחה הגורמת נזקים אישיים ולאומיים קשים. חולים הסובלים מסיאטיקה סובלים מכאבים משמעותיים ויחד עמם גם מגבלות תנועה ותפקוד. התוצאה הישירה היא אובדן ימי עבודה, קשיי תפקוד יום יומיים, עלויות טיפול ועוד. מחקר שנערך בפינלנד בקרב עובדים במפעלי בטון נמצא ש- 42% מהנשים ו- 60% מהגברים מעל גיל 45 דיווחו על סימנים ותסמינים של סיאטיקה. לאחר 5 שנים יותר עובדים מאותה קבוצה של עובדים דיווחו על סיאטיקה.

אבחון סיאטיקה מתבסס על ממצאים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות דימות כגון MRI. לחולים הסובלים מהתופעה מוצעים סוגים שונים של טיפולים. טיפול שהרבה רופאים נוהגים לתת במצב הזה הוא זריקת סטרואידים מסוג פרדניזון. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זאת אינה יעילה כלל במקרים הללו.

תופעות לוואי של סטרואידים

סטרואידים הם תרופות אנטי דלקתיות שניתן להזריק לעמוד השדרה התחתון לטיפול בסיאטיקה, מצב הגורם לכאב, חוסר תחושה וחולשה ברגל עקב דחיסה או גירוי עצבי. סטרואידים עשויים להפחית את הדלקת סביב העצב ולהקל על תסמיני הסיאטיקה. עם זאת, סטרואידים אינם נטולי תופעות לוואי וסיכונים. על פי מקורות שונים, חלק מתופעות הלוואי האפשריות של זריקות סטרואידים לסיאטיקה הן:

 • כאב ואי נוחות במקום ההזרקה
 • שטפי דם זמניים או דימום מתחת לעור
 • סומק של הפנים
 • זיהום
 • אובדן שומן או צבע עור באתר ההזרקה
 • לחץ דם מוגבר או סוכר בדם
 • נמק העצם
 • שינויים במצב הרוח, בעיות זיכרון, בלבול או הזיות
 • קלקול קיבה
 • עלייה במשקל
 • נזק עצבי
 • שיתוק או שבץ מוחי (נדיר)

לכן, יש להשתמש בזהירות בזריקות סטרואידים לסיאטיקה ורק לאחר שיקול דעת מעמיק של היתרונות והנזקים הפוטנציאליים. הם לא צריכים להיחשב כפתרון לטווח ארוך עבור סכיאטיקה, כמו ההשפעה בדרך כלל פג לאחר כמה חודשים.

הם צריכים גם להימנע על ידי אנשים שיש להם מצבים רפואיים מסוימים או אלרגיות, הריון, נשים מניקות ועוד. זריקות סטרואידים לסיאטיקה צריכות להינתן על ידי רופא מומחה במסגרת בית חולים ומעקב אחר כל תופעות לוואי.

סיכום מחקרים בנושא

נכון לשנת 2023 ועל פי מחקרים עדכניים סטרואידים אינם יעילים לטיפול בכאבי גב תחתון וסיאטיקה. סיאטיקה נגרמת בגלל לחץ על אחד או יותר משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. סטרואידים, הידועים גם בשם קורטיקוסטרואידים, הם הורמונים סינתטיים שיכולים להפחית נפיחות ודלקת בגוף. עם זאת, הם עלולים להיות תופעות לוואי חמורות, כגון לחץ דם גבוה, סיכון מוגבר לזיהומים, היחלשות העצמות, ובעיות עיניים.

יתר על כן, סטרואידים עשויים שלא להספיק לטיפול במקרים חמורים של סכיאטיקה הדורשים ניתוח. לכן, יש להשתמש בסטרואידים בזהירות ורק כמוצא אחרון לסיאטיקה חריפה שאינה משתפרת עם טיפולים אחרים, כגון משככי כאבים, כירופרקטיקה או זריקות אפידורליות.

טיפולים אפשריים אחרים לסיאטיקה

סיאטיקה היא מצב הגורם לכאב וחוסר תחושה לאורך העצב הסיאטי, העובר מהגב התחתון לכפות הרגליים. הפרעה זאת יכולה להיגרם על ידי גירוי או דחיסה של העצב עקב פריצת דיסק, היצרות עמוד השדרה, תסמונת פיריפורמיס או גורמים אחרים. סיאטיקה בדרך כלל משתפרת מעצמה בתוך ארבעה עד שישה שבועות, אבל ישנם טיפולים שיכולים לעזור להקל על הסימפטומים ולהאיץ את ההתאוששות. חלק מהטיפולים הטובים ביותר לסיאטיקה הם:

תרופות אנטי דלקתיות

טיפול תרופתי יכול לסייע בהפחתת דלקת וכאב באזור הפגוע. דוגמאות לתרופות מסוג זה כוללות איבופרופן, נפרוקסן ואספירין.

טיפול בחום או בקור

החלת שקיות חום או קור על השרירים הכואבים יכולה לעזור להקל על אי הנוחות ולהרפות את השרירים. חום יכול גם לשפר את זרימת הדם ולקדם ריפוי.

טיפול גופני כגון כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יכולה לכלול טיפול ידני, כגון עיסוי או מניפולציה עם לייזר רך ועוד. הטיפול הכירופרקטי יכול לעזור לשחרר מתח שרירי ולחץ מעל העצב. כירופרקט יכול ללמד תרגילים ומתיחות שיכולים לחזק את שרירי הליבה והגב, לשפר את היציבה ולהגביר את הגמישות.

זריקות משככות כאבים

אם הכאב חמור ואינו מגיב לטיפולים אחרים, הרופא עשוי להמליץ על זריקות של סטרואידים או הרדמה מקומית לאזור סביב העצב. זריקות אלה יכולות לספק הקלה זמנית על ידי הפחתת דלקת וחסימת אותות כאב. עם זאת, כפי שהמחקר הזה מדגים זריקות סטרואידים אינם יעילים לטיפול בסיאטיקה.

ניתוח

במקרים נדירים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי לטפל בגורם הבסיסי של סכיאטיקה, כגון פריצת דיסק או היצרות בעמוד השדרה. ניתוח יכול לכלול הסרת חלק מהדיסק או העצם הלוחץ על העצב, או יצירת מרחב נוסף לעצב לעבור דרכו.

אלה הם חלק מהטיפולים הטובים ביותר לסיאטיקה על פי הראיות וההנחיות הנוכחיות. עם זאת, טיפולים שונים עשויים לעבוד טוב יותר עבור אנשים שונים בהתאם למצבם והעדפותיהם. עליכם להתייעץ עם הרופא לפני תחילת טיפול בסיאטיקה ולפעול לפי עצתם.

המחקר של JAMA בנושא

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים
סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

חוקרים בדקו את ההשפעה שיש לתרופות סטרואידיות על חולים הסובלים מסיאטיקה – תסמונת כאב הנגרמת בגלל גירוי של העצב הסיאטי. הסימנים והתסמינים האופייניים לסיאטיקה כוללים בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל ומגבלות תנועה. המחקר נמשך בין השנים 2008 – 2013 וכלל בוגרים שסבלו מסיאטיקה במשך עד 3 חודשים ודיווחו שהדבר משפיע על החיים שלהם. הסיאטיקה נגרמה אצל כולם מפריצת דיסק מותני שאובחנה על ידי MRI.

ממצאי המחקר

על פי המחקר הנוכחי תרופות קורטיקוסטרואידים אינן מועילות לסיאטיקה יותר מתרופת דמה (Placebo) בכול הנוגע לרמת הכאב ולצורך בניתוח גב לאחר שנה. עם זאת פרדניזון (Prednisone) שיפר מעט יותר את היכולת התפקודית של החולים.

המלצות החוקרים

לצמצם את השימוש בסטרואידים במקרים של סיאטיקה.

May 19, 2015, Journal of the American Medical Association

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כף רגל נפוחה מה גורם לזה

כף רגל נפוחה מה גורם לזה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל

צמחי מרפא לטיפול בדלקת פרקים?

דלקות פרקים גורמות לפגיעה קשה באיכות חייו של החולה. החיפוש אחר הקלה בכאבים ושיפור ביכולת התנועה גורם לחולה בדלקת פרקים לחפש מזור בכול מקום אפשרי. לא תמיד התרופות שמוצעות יעילות. הטיפול בדלקות פרקים עם צמחי מרפא לא הוכח כיעיל במחקרים.

כאבי גדילה בברכיים

כאבי גדילה בברכיים

כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול מכאבי ברכיים שנים ארוכות לאחר שבגרו. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל ללא דיחוי בכאבי ברכיים אצל ילדים ונערים.