דלקת פרקים אבחנה מבדלת

דלקת פרקים אבחנה מבדלת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת פרקים – אבחנה מבדלת יסודית תוביל אתכם לזהות טוב יותר את המחלה ולכן גם לטיפול נכון ויעיל יותר. ישנם מעל 100 סוגים של מחלות שפוגעות בפרקים. כול אחת מהן עלולה להיות האחראית למיחושים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים בשלב כזה או אחר של חייכם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקות פרקים יכולות לפגוע בכול מפרק ובכול קבוצת הגיל. במיוחד שכיחה דלקת המפרקים הניוונית שפוגעת כמעט בכול אחד. עם זאת ישנן דלקות פרקים רבות אחרות שכול אחת מהן זקוקה להתייחסות אישית. בין דלקות הפרקים השכיחות נמנה דלקת פרקים שגרונית, קבוצת דלקות מפרקים ללא גורם ראומטי בדם (Seronegative arthropathy) הכוללת: דלקת חוליות מקשחת, דלקת פרקים פסוריאטית, תסמונת ע"ש רייטר, דלקת מפרקים אנטרופטית ועוד. בכול מקרה של דלקת פרקים אבחנה מבדלת משרתת את מיטב האינטרסים שלכם.

  {loadposition inside-page}

  דלקת פרקים אבחנה מבדלת – רקע

  יש חשיבות גדולה בביצוע אבחון מהיר ומדויק של דלקת הפרקים המסוימת שעומדת אחרי הסימנים והתסמינים. הרבה פעמים זיהוי נכון וטיפול מתאים שמתאפשר עקב כך עשויים להציל את המפרק או המפרקים מהרס רב בלתי הפיך ולאפשר לחולה איכות חיים טובה הרבה יותר. כדי להגיע לאבחון מדויק ומהיר יש, באמצעות לקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית, ללמוד כול פרט רלוונטי על החולה שיכול לתת רמז לגבי סוג המחלה, יש לערוך בדיקה גופנית ולפעמים גם להיעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. במאמר "דלקת פרקים אבחנה מבדלת" נפרט בנושא החשוב הזה.

  היסטוריה

  היסטריה רפואית תכלול את גיל החולה, מין החולה, מוצא אתני, היסטוריה משפחתית, האם הדלקת החלה באופן הדרגתי או באופן חד וחריף? האם מנוחה מקלה על הכאבים (כאב דלקתי) האם קיימת נוקשות בוקר וכמה זמן היא נמשכת? מהו מספר הפרקים המעורבים? מפרק אחד או מספר מפרקים? האם מדובר בפרקים הקטנים בגוף או במפרקים גדולים? האם הפגיעה היא סימטרית או אסימטרית? האם ישנם תסמינים וסימנים כמו חום עייפות ואיבוד משקל בלתי מוסבר המעידים על בעיה מערכתית, האם ישנם תסמינים וסימנים המעידים על כך שמערכות גוף נוספות כמו עור, עיניים, ריאות, לב ועוד נפגעו? האם מלבד דלקת הפרקים ישנן גם מחלות רקע נוספות כמו דלקת בדרכי השתן, דלקת מעי, פסוריאזיס?

  בדיקה גופנית

  יש לבצע בדיקה גופנית שבה נתבונן באופן שבו נושא החולה את גופו בהליכה ובעמידה, נזהה את הפרקים הדלקתיים, נבדוק אם מדובר בכאבים מקומיים או שמדובר בכאבים המוקרנים ממקור מרוחק. נחוש באמצעות מישוש את המפרקים: האם המפרק חם? האם הוא נפוח, אדום, מעוות? נבדוק באופן פסיבי ואקטיבי את טווחי התנועה של הפרקים. נבדוק מערכות גוף אחרות: עיניים, מעי, עור, כיבים בפה, דרכי השתן, כבד וטחול מוגדלים, בלוטות לימפה מוגדלות? נערוך בדיקה נירולוגית על מנת לזהות חסרים נוירולוגיים שעלולים להתפתח עם דלקות פרקים מסוימים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בדיקות מעבדה והבדיקות הדמיה

   ברוב המקרים לא יהיה צורך באמצעים אלו כדי לאבחן את דלקת המפרקים. ואכן אמצעים מתקדמים אלו רק נועדו לחזק את האבחון שאליו ניתן להגיע בדרך כלל רק באמצעות היסטוריה ובדיקה גופנית. ישנו מגוון רחש של בדיקות מעבדה שנועדו לסייע במלאכת האבחון (שקיעת דם, חלבון CRP, סמן גנטי HLA-B27, קיומו או אי קיומו של גורם שגרוני, בדיקות של הנוזל הסינוביאלי התוך מפרקי ועוד). גם השימוש באמצעי הדמיה ובעיקר צילומי רנטגן עשויים לעזר לנו, על פי אופי הפגיעה במפרק להחליט מיהי דלקת הפרקים שגורמת לנזק.

   האם זו דלקת פרקים ניוונית?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית

   דלקת פרקים אבחנה מבדלת
   דלקת פרקים אבחנה מבדלת

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת פרקים ניוונית כוללת: שחיקת סחוסים הוא מסימני ההיכר של דלקת פרקים ניוונית. שחיקה זאת יחד עם שינויים ניווניים נוספים גורמים לכאבים בפרקים המלווים בנוקשות ומגבלות תנועה. יתכן רעשים וחריקות בעת הנעת המפרק הפגוע. מישוש של הפרקים המעורבים באצבעות עשוי לגלות זיזים גרמיים. יתכן שהרקע לדלקת פרקים ניוונית הוא אחד או יותר מהגורמים הבאים: השמנה, טראומה או ניתוח למפרק, חוסר פעילות גופנית או פעילות גופנית לא נכונה, סוג של עבודה או עיסוק המחייב ביצוע תנועות חוזרות (הקלדה למשל), אנומליה מולדת (עקמת למשל) של אחד או יותר מהמפרקים.

   בדיקות ואבחון:

   הכאבים והנוקשות כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית אינם ממושכים יחסית לדלקות הפרקים האחרות. ובניגוד לדלקות פרקים אחרות מנוחה ותנועה עשויים להפחית את התסמינים. לעומת דלקת פרקים שגרונית שמעדיפה לפגוע בפרקים שבין עצמות כף היד לאצבעות בדלקת פרקים ניוונית נפגעים הפרקים האחרונים באצבעות. בדיקות מעבדה יעידו ברוב המקרים על דלקת (שקיעת דם גבוהה) אך ישללו מעורבות חיידקית, ישללו קיומו של גורם ראומטי או קיומו של סמן גנטי  HLA-B27.

   האם זו דלקת פרקים ללא גורם ראומטי?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת פרקים ללא גורם ראומטי.

   היסטוריה, תסמינים וסימנים שמרמזים על דלקת פרקים ללא גורם ראומטי (Seronegative arthropathy) בדם כוללים: כאבי פרקים ואגן, כאבים ברקמה סינוביאלית בעיקר ברגליים. נוכחות של דלקת במפרקי האגן ברמות חומרה  בינוני עד למצב סופי של אובדן התנועה במפרק. מספר שבועות טרם הופעת כאבי הפרקים סבל החולה מכאבי גרון (Streptococcal), אפיזודות של שלשול ו/או דלקת בדרכי השתן שאינה זיבה הנגרמת על ידי חיידקים שאינם N.Gonorrhea. או דלקת בצוואר הרחם (Cervicitis) אצל אישה.

   רקע משפחתי: דלקת פרקים מקשחת או פסוריאזיס, דלקת פרקים תגובתית (Reactive arthritis) דלקת של קשתית העין ומחלת מעי דלקתית. לחולה עבר או הווה של מחלות רקע כגון: פסוריאזיס, קוליטיס כיבית (Ulcerative colitis), מחלת קרוהן (Crohn's disease), כאבים  באחד או בשני הישבנים עם או בלי הקרנות כאב לרגליים, כאבים בנקודת החיבור של גיד אכילס לעקב או ברקמת  החיבור בכף הרגל. בדיקות הדם של קבוצה זו  יעידו על קיומה של דלקת (שקיעת דם וחלבון CRP גבוהים) ישללו  קיומו של גורם ראומטי (Negative rheumatoid factor) ויאתרו ברוב מהמקרים את הסמן הגנטי HLA-B27.

   האם זו דלקת חוליות מקשחת?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת חוליות מקשחת

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת חוליות מקשחת כוללת: חולים בדלקת חוליות מקשחת ידווחו על כאבי גב תחתון ובהמשך גם כאבי צוואר וכאבי פרקים נוספים שאינם פוסקים גם במצב של מנוחה. הכאבים מעירים אותם  משנת לילה. החולים במחלה זו סובלים מנוקשות שהולכת ומחריפה עם התפתחות המחלה עד אובדן טווח תנועה בעקבות איחוי החוליות. תלונות נוספות כוללות נוקשות בעיקר בבוקר עם הקימה. כאבי גידים, דלקות בעיניים, דלקות במעי, ועוד.

   בדיקות ואבחון:

   אינדיקציות לאבחון כוללות: חולים מתחת לגיל 40 עם כאבי גב תחתון הנמשכים מעל שלושה חודשים. זיהוי באמצעות אמצעי הדמיה דלקת במפרקי עצה וכסל (סקרואילאיטיס). מלבד כאבי גב דלקתיים חולים אלו מתלוננים גם על אחד או יותר מהתסמינים הבאים: דלקת בנקודת החיבור של הגידים לעצם, דלקת ונפיחות של האצבע או אצבעות, דלקת בעיניים (Uveitis), פסוריאזיס ומחלת מעי דלקתית. אינדיקציות נוספות: חולה במחלה זו יגיב טוב לתרופות נוגדות דלקת שלא על בסיס סטרואידי, תהיה לו היסטוריה משפחתית של מחלה מקבוצת מחלות זו ובדיקות מעבדה יצביעו על קיומה של דלקת באמצעות שקיעת דם וחלבון CRP גבוהים. ורמה גבוהה (כ90%) של סמן גנטי HLA-B27. בקרב חולים שאמצעי הדמיה לא זיהו אצלם דלקת במפרקי האגן  אבחון דלקת פרקים מקשחת מותנה ברמה גבוהה של HLA-B27 עם שני מאפיינים נוספים מהרשימה למעלה.

   האם זו דלקת פרקים פסוריאטית?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת פרקים פסוריאטית

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת פרקים פסוריאטית כוללת: חולים בדלקת פרקים פסוריאטית ידווחו על כאבים דלקתיים בפרקים שאינם פוסקים גם לא במנוחת לילה. תלונות נוספות כוללות נוקשות מפרקים בעיקר בבוקר. יתכנו תסמינים בגין פגיעה ברצועות או בגידים.

   בדיקות ואבחון:

   אינדיקציות לאבחון כוללות: פסוריאזיס בעור ובציפורניים (לא בהכרח). צילומי רנטגן מצביעים על נזקים לא סימטריים לפרקים בכפות הידיים ובכפות הרגליים בעיקר במפרקים הקרובים לקצות האצבעות, מעורבות של מפרקי עמוד השדרה ואגן,. בדיקות מעבדה: שקיעת דם גבוהה, אנמיה קלה, רמת גבוהה של חומצת שתן (שיגדון?) עלייה ברמת חלבון CRP.

   האם זו דלקת פרקים תגובתית?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת פרקים תגובתית:

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת פרקים תגובתית או תסמונת ע"ש רייטר כוללים נוקשות מתמשכת וכאבים דלקתיים בפרקים המעורבים כולל מפרקי העצה והכסל שאינם פוסקים או פוחתים במנוחה. תלונות נוספות כוללות סימנים ותסמינים הנובעים מדלקת חיידקית בדרכי השתן או במעי ודלקות בעיניים.

   בדיקות ואבחון:

   אין בדיקה מסוימת שמאבחנת בוודאות דלקת פרקים תגובתית. האבחון של דלקת מסוג זה מתבסס בעיקר על  שלילה של דלקות פרקים אחרות ובחינה מדוקדקת של ההיסטוריה ועל הסימנים והתסמינים הקיימים. בדלקת תגובתית יופיעו שלושת התסמינים הבאים: דלקת פרקים, דלקת חיידקית (Non Gonococcal) בדרכי השתן או במעי ודלקת בלחמית של העין. בדיקות מעבדה יאשרו קיומה של דלקת (שקיעת דם וחלבון CPR גבוהים) וישללו את קיומו של גורם ראומטי (Rheumatoid factor) או קיומם של נוגדנים נגד גרעין (Antinuclear antibody) המופיעים במחלות חיסון עצמי כמו זאבת. בדיקות לזיהוי דלקת זיהומית בדם עשויות להצביע על דלקת זיהומית (Chlamydia infection). בדיקת הנוזל הסינוביאלי תשלול דלקת זיהומית במפרק. צילומי רנטגן יצביעו על נזקים דלקתיים למפרקי האגן, מפרקי עמוד השדרה לנקודת החיבור של הגידים אל העצם.

   האם זו דלקת מפרקים אנטרופטית?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת מפרקים אנטרופטית

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת פרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis) כוללת: דלקת פרקים זו מתרחשת בקרב אנשים שחולים במחלת קרוהן (Crohn's disease) ומחלה כיבית של המעי הגס (ulcerative colitis), מחלות מעי שיחד נקראות (inflammatory bowel diseases). דלקת הפרקים שמתפתחת אצל אנשים אלו יכולה לתקוף את מפרקי עמוד השדרה והאגן או את הפרקים הפריפריים או שילוב של השניים. התסמינים יהיו דומים לתסמינים המופיעים בעקבות התפתחותן של הדלקות מקבוצה זאת וחן יכללו: כאבי גב ואגן ו/או כאבים בפרקים פריפריים שנלוות להם  נוקשות מתמשכת. הכאבים אינם פוסקים או פוחתים במנוחה. תסמינים של מערכת העיכול כגון כאבי בטן, שלשול וכיוצא בזה עשויים להקדים הופעת התסמינים של דלקת המפרקים או להופיע רק לאחר התפתחות הדלקת במפרקים.

   בדיקות ואבחון:

   המעורבות הדלקתית של מערכת העיכול צריכה להיות בולטת יותר. בדיקות קולונוסקופיה ובדיקות צואה עשויות להצביע על קיומן של מחלות המעי: מחלת קרוהן  ודלקת כיבית במעי הגס. מחלת פרקים זו פוגעת בארבע או פחות פרקים ובאופן שאינו סימטרי. צילום רנטגן של מפרקי האגן  ועמוד השדרה יראו סימנים דלקתיים אך לא יראו איחוי עמוד השדרה ולא את סימני ההרס בפרקים הפריפריים שאופייניים למחלות האחרות בקבוצה זו. בדומה ליתר המחלות בקבוצה זו בדיקות מעבדה יעידו על אנמיה, רמת חלבון גבוהה של CRP ושקיעת דם גבוהה.

   האם זו דלקת פרקים שיגרונית?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת מפרקים שיגרונית

   דלקת פרקים אבחנה מבדלת
   דלקת פרקים אבחנה מבדלת

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) כוללת: במחלה זו הרקמה הסינוביאלית בפרקים מותקפת על ידי המערכת החיסונית גורמת לכאבים ונזקים. דלקת פרקים שגרונית תוקפת לרוב לאחר גיל 40 עם העדפה מובהקת לנשים. עם זאת גם ילדים ואנשים מבוגרים יותר יכולים לחלות בה. חולים במחלה זו יתלוננו על חולשה, תחושת חולי כללית ומצב רוח ירוד. המחלה מתאפיינת בכאבים, חום מקומי, אדמומיות מקומית ונפיחות בשלושה פרקים לפחות. הכאבים אינם שוקטים במנוחה ואף עלולים להעיר משינה.

   קיימת נוקשות בוקר ממושכת. הפגיעה במפרקים היא סימטרית. קיימת מעורבות גבוהה של המפרקים הקטנים באצבעות הידיים והרגליים (בעיקר בין עצמות כף היד / הרגל והאצבעות). מעורבות  פחותה של מפרקים נוספים ובכללם: קרסוליים, ברכיים, ירכיים, כתפיים ומרפקים. ללא טיפול מתאים הדלקת הזאת צפויה לכרסם את הפרקים ולגרום לעיוותים קשים ומגבלות תנועה.

   בדיקות ואבחון:

   לאבחון יש לאתר ארבע מתוך שבעת הנקודות הבאות: נוקשות בוקר הנמשכת מעל שעה, זיהוי פגיעה בשלושה מפרקים לפחות, קיימת פגיעה גם בפרקים בידיים, הפגיעה נושאת אופי  סימטרי, קיומם של קשרירים בעור (Rheumatoid nodules), קיומו של גורם שגרוני בדם ושינויים אופייניים למחלה בצילום רנטגן. בדיקות מעבדה יזהו (רק ב80%) גורם שגרוני. בדיקה נוספת לזיהוי נוגדן (anti-CCP) נחשבת לבדיקה אמינה יותר. שקיעת דם ורמת חלבון CRP גבוהים בדם מצביעים על דלקת. ספירת דם מלאה עשויה להצביע על אנמיה. בדיקת הנוזל הסינוביאלי בתוך המפרק הכואב תשלול דלקות זיהומיות. צילום רנטגן או אמצעי הדמיה אחרים יראו הרס אופייניי בכפות הידיים וכפות הרגליים.

   האם זו מחלת פרקים זיהומית?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת מפרקים זיהומית

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת פרקים זיהומית (Infectious arthritis) כוללת: חום, צמרמורת, פריחה בעור, כאבים ומגבלת תנועה במפרק המעורב, נוקשות מתמשכת, אדמומיות ונפיחות מפרקית. תסמינים וסימנים אלו יכולים להתפתח בעקבות זיהום הנוזל התוך מפרקי והרקמות האחרות במפרק על ידי מיקרואורגניזם כולל חיידקים, וירוסים ופטריות.  החולה יכול לדווח על רקע של פציעה או ניתוח שדרכם חדר המזהם. החדירה של מזהמים אלו אל המפרק יכולה להתרחש במגוון דרכים כולל החדרת המזהם דרך עקיצה (של קרציה למשל), מעבר של הזיהום ממקום אחר בגוף אל המפרק, חדירה דרך פצע או בעקבות ניתוח. גם אנשים המזריקים סמים יכולים להחדיר גורם מזהם לגוף שיעשה דרכו אל המפרקים.

   בדיקות ואבחון:

   בדיקות מעבדה: שקיעת דם וחלבון CRP גבוהים. ברוב המקרים בדיקה של הנוזל הסינוביאלי לנוכחות של תאי דם לבנים וחיידקים תזהה את הגורם לזיהום. המקרים שבהם הגורם לדלקת במפרק הוא חיידק הגונוריאה (gonorrhea) או מחלת ליים (Lyme disease) קשים יותר לזיהוי.  תרביות שיילקחו מהגרון, דרכי השתן ואו פי הטבעת עשויים לאתר את חיידק הגונוריאה. צילום רנטגן יצביע על נזק למפרק האופייני לדלקת זיהומית.

   האם זו מחלת מפרקים תגובתית?

   היסטוריה, תסמינים וסימנים של דלקת מפרקים תגובתית

   היסטוריה, תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת מפרקים תגובתית (Reactive Arthritis) כוללת: בניגוד לדלקות פרקים זיהומיות שנגרמות עקב זיהום של המפרק על ידי מיקרו אורגניזם, דלקות תגובתיות נגרמות בגלל תגובה משובשת של המערכת החיסונית לנוכחות של דלקת זיהומית. הדלקת הזיהומית הראשונית נגרמת לרוב על ידי חיידקים התוקפים את מערכת השתן (Chlamydia) בעקבות מגע מיני, את מערכת העיכול (Campylobacter, Salmonella, Shigella), הגרון (streptococcal) ובכך מניעים את התהליך שבו המערכת החיסונית פוגעת בפרקים, בעיקר בברכיים ובקרסוליים ובאצבעות.  דוגמאות לדלקות מפרקים שהן משניות לדלקת זיהומית כוללות את קדחת השיגרון (Rheumatic  fever) שעלולה לפגוע גם בלב ומחלת ליים ( Lyme disease, Lyme arthritis) שמתחילה לאחר מחלה זיהומית חיידקית שראשיתה בעקיצת קרציה.

   מלבד כאבי פרקים יתלוננו החולים בסוג זה של דלקות מפרקים על כאבי שרירים, פריחה עורית, נפיחות של אצבעות הידיים או הרגליים (אצבע נקניקיה), נוקשות מפרקית וכאבי גב ואגן שאינם פוחתים במנוחה ואף מחמירים בלילה ולאחר ההשכמה בבוקר. לעתים יתכנו תסמינים נוספים ובכללם דלקת בעיניים, נגעים עוריים בכפות ידיים, בכפות רגליים ובאיבר המין הגברי, שלשול, כיבים בפה, דלקות בדרכי השתן עם הפרשות, פגיעה בלב, אובדן משקל וחום.

   בדיקות ואבחון:

   בדיקות מעבדה יעידו על תהליך דלקתי (שקיעת דם וחלבון CRP גבוהים), תיתכן אנמיה, בדיקות שתן עשויות לזהות גורם חיידקי (תלוי בגורם המזהם הראשוני), תרבית של הנוזל הסינוביאלי ישלול דלקת זיהומית במפרק. בדיקות מעבדה לזיהוי קיומו של גורם שגרוני (Rheumatoid factor) המופיע בדלקת פרקים שגרונית או לזיהוי נוגדנים נגד גרעין התא (Antinuclear antibodies) יהיו שליליות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה