שיכול רגליים לא בריא
שיכול רגליים לא בריא

שיכול רגליים לא בריא

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שיכול רגליים לא בריא! אנשים שונים בוחרים לשבת באופנים שונים ההבדלים נובעים בין היתר מאילוצי תרבות, מבנה אישיות, מבנה גופני ומנטליות. חלק מהאנשים, בעיקר נשים, מעדיף לשבת עם רגליים משוכלות, מה שגורם בין היתר נזק לגב התחתון, לאגן, למפרקי הירך ועוד.

גברים למשל, מעדיפים ישיבה עם ברכיים פסוקות. ישיבה לא נכונה ובכלל זה ישיבה ממושכת עם רגליים משוכלות עלולה להזיק לבריאות וליציבה. חשוב לזכור שכול שהייה במנח שגורם לאחד או יותר מהמפרקים או לאחד או יותר מהשרירים להיות במצב לא נוח, בקצהו של טווח התנועה מעלה את הסיכוי להתפתחות נזקים. כדאי לכם להיגמל מישיבה בשיכול רגליים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשיכול רגליים לא בריא – רקע

המצב הבריא ביותר לגוף שלנו הוא מצב של תנועה. כאשר הגוף נמצא בתנועה הוא משכלל ומשביח את עצמו. כמובן שיש מגבלות. אין הכוונה כאן שאדם שימייו לא עסק בפעילות גופנית יבצע מרתון בשם ההשבחה הגופנית. זה לא יקרה. הגוף רוצה לנוע אבל הוא גם רוצה שתעשו את זה באופן הדרגתי כדי לאפשר לו לעשות התאמות. מצבים סטטיים ועומסים סטטיים אינם טובים לגוף. העומסים הללו נוטים להצטבר ולגרום לנזקים. הרעיון הוא לגוון את העומסים הסטטיים ללא הרף. מעט לעמוד, מעט לשבת ולהרבות בהליכות. קיימים היום שולחנות עבודה מתכווננים המאפשרים לבצע בדיוק את זה.

כאמור ישיבה אינה בריאה עבור הגוף שלנו. הישיבה מעלה את הסיכון שלנו להשמנה ועודף משקל ואת הסיכון חלות במגוון מחלות קטלניות בחלקן כמו סוכרת, סוגי סרטן מסוימים, מחלות לב וכלי דם ועוד. ישיבה גם גורמת נזקים קשים לחלקיו השונים של מערכת שריר ושלד ובכלל זה לגב התחתון ולצוואר. חשוב שתזכרו, ישיבה עם שיכול רגליים היא גרועה עוד יותר. אמנם ישיבה קצרה בשיכול רגליים אינה מזיקה אבל ישיבה בשיכול רגליים היא הרגל והרגלים קשה לשנות ולכן סביר להניח שאם אתם רגילים לשבת בשיכול רגליים אתם יושבים כך הרבה שעות מידי יום.

להלן פירוט נזקים אפשריים מישיבה ממשוכת בשיכול רגליים.

נזקים ליציבה מישיבה עם רגליים בשיכול

ראשית חשוב לדעת, אין אפשרות לשמור על יציבה נכונה במהלך ישיבה כאשר הרגליים שכולות. מהי יציבה נכונה? היציבה נכונה כאשר עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים “מונחים” נכון ומתפקדים עם מינימום עומסים על חלק גוף כלשהו וצריכה אנרגטית אופטימאלית. ללא עומסי יתר רקמות הגוף השונות אינן צפויות לשחיקה ובלאי מהירים. יציבה טובה מחייבת שמירה על הקשתות של עמוד השדרה במנחים השונים שבו אנו שוהים במהלך חיינו כולל עמידה, ישיבה או במהלך תנועה.

יציבה טובה מחייבת שמירה על האגן מאוזן וללא רוטציה ממושכת. יציבה טובה מחייבת מנח ראש וצוואר ניטרליים ולא כפופים או עם רוטציה. במהלך הישיבה עם רגליים משוכלות אנו מעוותים ומסובבים את האגן, מכופפים ומסובבים את חוליות עמוד השדרה ומעוותים את מנח הראש והצוואר. יתרה מכך, ישיבה ממושכת עם רגליים משוכלות תוביל בהכרח להרגלי יציבה לקויים ולנזקים גופניים ותקבע את הצורך שלכם לשבת באופן לקוי.

פגיעה במערכות עצב שריר ושלד

שיכול רגליים לא בריא
שיכול רגליים לא בריא

במהלך ישיבה מול מחשב, מול הטלוויזיה או בכול מצב ישיבה אחר אמור האגן לשבת על עצמות הישיבה באופן מאוזן וללא רוטציות או כפיפות מיותרות, עמוד השדרה אמור להיות זקוף, נינוח ובמנח ניטראלי וכך גם הצוואר והראש. אגן, עמוד שדרה, צוואר וראש המוחזקים נכון חשופים פחות לעומסי יתר.

ישיבה בשיכול רגליים גורמת לסיבוב חלקי ושיבוש המיקום האופטימאלי של חלקי גוף רבים כולל אגן, מפרקי הירך, עמוד השדרה צוואר וראש. מיקום לא אופטימאלי של האגן יוצר עומסים חריגים על מפרקי האגן ובכך לגרום לנזקים לפרקי העצה והכסל ולכאבים באגן. מיקום לא אופטימאלי של האגן המהווה את ה”תושבת” של עמוד השדרה יגרום גם לעומסי יתר על עמוד השדרה המותני, עמוד השדרה הגבי ועמוד השדרה הצווארי.

עומסי יתר שהם תוצאה של הישיבה הזאת עלולים לגרום למגוון נזקים בחלקי עמוד השדרה השונים כולל שחיקות סחוסים, דלקת פרקים ניוונית, פריצות דיסק בין חולייתי, סיאטיקה, צוואר תפוס, גב תפוס ועוד. עומסי יתר עלולים להתפתח גם במפרקי הירך ולגרום על הציר של הזמן להתפתחות כאבים במפשעה ובירך על רקע דלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך ולנזקים לרקמות התומכות במפרק כולל קרע לברום ועוד.

שיכול רגליים לא בריא לכלי הדם

שיכול רגליים והלחץ שנוצר על כלי הדם עקב כך גורם להגדלת ההתנגדות לזרימת הדם בכלי הדם ברגליים ומעלה את לחץ הדם.ישיבה בשיכול רגליים עלולה להעלות את לחץ הדם גם בוורידי הרגליים ולגרום לדעת מומחים בין היתר גם לוורידי עכביש (Spider veins).כאמור, ישנם מומחים הסבורים שגם ישיבה ממושכת בשיכול רגליים מזיקה לוורידי הרגליים ומחלישה אותם ולכן מהווה גורם סיכון להתפתחות וורידי עכביש או החמרה של וורידי עכביש קיימים. ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות וורדי עכביש כולל בין היתר גנטיקה, עמידה או ישיבה ממושכים הריונות ועוד.

סימנים ותסמינים

לחץ דם גבוה עלול עם השנים לגרום לנזקים ללב ולכלי הדם ומכאן הדרך למחלות לב וכלי דם ואף למוות עלולה להתקצר.

שיכול רגליים לא בריא לעצבי הרגל

כאשר אתם יושבים עם רגליים משוכלות באזור הברכיים אתם עלולים להפעיל לחץ משמעותי מתמשך על העצב השוקיתי (Fibular nerve or Peroneal nerve) באזור הברך ולגרום לנזק ונוירופתיה של העצב השוקיתי. עצב השת (Sciatic nerve) מתחיל את מסלולו במקלעת העצבים המותנית, יורד מטה אל גומץ בית הברך (Popliteal fossa) ונחלק שם לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve).

העצב השוקיתי המשותף מסתובב באזור הברך סביב צוואר השוקית (Fibula) ובכך ממקם עצמו בעמדה רדודה ובלתי מוגנת, חשוף למכה חיצונית או ללחץ חיצוני כמו זה שנגרם בעת שיכול רגליים. מיקומו האנטומי של העצב השוקיתי המשותף (common Fibular Nerve) בקרבת הברך בעמדה בלתי מוגנת גורמת לכך שנוירופתיה של העצב השוקיתי היא הנוירופתיה השכיחה ביותר ברגל.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בגלל פגיעה בעצב השוקיתי כוללים נימול בצד החיצוני של השוק ובגב כף הרגל ובמצבים קשים יותר חולשה של השרירים ברגל שתפקידם להרים את כף הרגל ואצבעות כף הרגל. במצבים קשים במיוחד עלולה אפילו להתפתח שמיטה מלאה של כף רגל (Foot drop) וצליעה אופיינית. ברוב המקרים נזק הנגרם לעצב בגלל שיכול רגליים יהיה זמני וכך גם הסימנים והתסמינים. במקרים של ישיבה ממושכת בשיכול רגליים הנזק והסימנים והתסמינים עלולים להיות קבועים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • הנעלים יפות כפות הרגליים מכוערות

  נעלים יפות רגליים מכוערות! נעלי שפיץ יפות יובילו להתפתחות הלוקס ולגוס (עיוות של הבוהן בכף הרגל), יבלות (Bunions), דורבן בכף הרגל…

 • יוגה יכולה לתרום גם לבריאות הלב

  יוגה ללב בריא יותר?יוגה המתורגלת נכון ומותאמת ליכולת האישית נושאת יתרונות גופניים ונפשיים. אנשים המתרגלים יוגה משפרים את לחץ הדם,…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • מזון איכותי לחיים ארוכים יותר

  מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות,…

 • סגנון חיים בריא מונע דמנציה

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה! או דמנציה (שטיון) היא מחלה קשה הפוגעת בעיקר במבוגרים. המחקר הנוכחי מצא שאכילה נכונה ופעילות…

 • אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון…

 • ילד חזק הוא ילד בריא

  ילד חזק הוא ילד בריא! גם המחקר הנוכחי מצביע על התרומה האדירה של פעילות גופנית לבריאות שלנו ושל ילדינו ובמיוחד…

 • אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

  יחפים לשיפור יכולות מוטוריות! אימון עם רגליים יחפות משפר את היכולות המוטוריות של ילדים ובני נוער ובכלל זה את שיוויי…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן