שיכול רגליים מזיק

שיכול רגליים לא בריא
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שיכול רגליים מזיק! אנשים שונים בוחרים לשבת באופנים שונים ההבדלים נובעים בין היתר מאילוצי תרבות, מבנה אישיות, מבנה גופני ומנטליות. חלק מהאנשים, בעיקר נשים, מעדיף לשבת עם רגליים משוכלות, מה שגורם בין היתר נזק לגב התחתון, לאגן, למפרקי הירך ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גברים למשל, מעדיפים ישיבה עם ברכיים פסוקות. ישיבה לא נכונה ובכלל זה ישיבה ממושכת עם רגליים משוכלות עלולה להזיק לבריאות וליציבה. חשוב לזכור שכול שהייה במנח שגורם לאחד או יותר מהמפרקים או לאחד או יותר מהשרירים להיות במצב לא נוח, בקצהו של טווח התנועה מעלה את הסיכוי להתפתחות נזקים. כדאי לכם להיגמל מישיבה בשיכול רגליים. במאמר הנוכחי "שיכול רגליים מזיק" נפרט מעט אודות הנזקים הנגרמים במצב ישיבה זה.

  {loadposition inside-page}

  שיכול רגליים מזיק – רקע

  המצב הבריא ביותר לגוף שלנו הוא מצב של תנועה. כאשר הגוף נמצא בתנועה הוא משכלל ומשביח את עצמו. כמובן שיש מגבלות. אין הכוונה כאן שאדם שמעולם לא עסק בפעילות גופנית יבצע מרתון בשם ההשבחה הגופנית. זה לא יקרה. הגוף רוצה לנוע אבל הוא גם רוצה שתעשו את זה באופן הדרגתי כדי לאפשר לו לעשות התאמות. מנחים ועומסים סטטיים אינם טובים לגוף. העומסים הללו נוטים להצטבר ולגרום לנזקים. הרעיון הוא לגוון את העומסים הסטטיים ללא הרף. מעט לעמוד, מעט לשבת ולהרבות בהליכות. קיימים היום שולחנות עבודה מתכווננים המאפשרים לבצע בדיוק את זה.

  כאמור ישיבה אינה בריאה עבור הגוף שלנו. הישיבה מעלה את הסיכון שלנו להשמנה ועודף משקל ואת הסיכון חלות במגוון מחלות קטלניות בחלקן כמו סוכרת, סוגי סרטן מסוימים, מחלות לב וכלי דם ועוד. ישיבה גם גורמת נזקים קשים לחלקיו השונים של מערכת שריר ושלד ובכלל זה לגב התחתון ולצוואר. חשוב שתזכרו, ישיבה עם שיכול רגליים הופכת את העניין לחמור יותר. אמנם ישיבה קצרה בשיכול רגליים אינה מזיקה אבל ישיבה בשיכול רגליים היא הרגל והרגלים קשה לשנות. לכן סביר להניח שאם אתם רגילים לשבת בשיכול רגליים אתם יושבים כך הרבה שעות מידי יום. להלן פירוט נזקים אפשריים מישיבה ממושכת בשיכול רגליים.

  נזקים ליציבה מישיבה עם רגליים בשיכול

  ראשית חשוב לדעת, אין אפשרות לשמור על יציבה נכונה במהלך ישיבה כאשר הרגליים שכולות. מהי יציבה נכונה? היציבה נכונה כאשר עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים "מונחים" נכון ומתפקדים עם מינימום עומסים על חלק גוף כלשהו וצריכה אנרגטית אופטימלית. ללא עומסי יתר רקמות הגוף השונות אינן צפויות לשחיקה ובלאי מהירים. יציבה טובה מחייבת שמירה על הקשתות של עמוד השדרה במנחים השונים שבו אנו שוהים במהלך חיינו כולל עמידה, ישיבה או במהלך תנועה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   יציבה טובה מחייבת שמירה על האגן מאוזן וללא רוטציה ממושכת. יציבה טובה מחייבת מנח ראש וצוואר ניטרליים ולא כפופים או עם רוטציה. במהלך הישיבה עם רגליים משוכלות אנו מעוותים ומסובבים את האגן, את חוליות עמוד השדרה ואת המנח של הראש והצוואר. יתרה מכך, ישיבה ממושכת עם רגליים משוכלות תוביל בהכרח להרגלי יציבה לקויים ולנזקים גופניים ותקבע את הצורך שלכם לשבת באופן לקוי.

   פגיעה במערכות עצב שריר ושלד

   שיכול רגליים מזיק
   שיכול רגליים מזיק

   במהלך ישיבה מול מחשב, מול הטלוויזיה או בכול מצב ישיבה אחר אמור האגן לשבת על עצמות הישיבה באופן מאוזן וללא רוטציות או כפיפות מיותרות, עמוד השדרה אמור להיות זקוף, נינוח ובמנח ניטרלי וכך גם הצוואר והראש. אגן, עמוד שדרה, צוואר וראש המוחזקים נכון חשופים פחות לעומסי יתר.

   ישיבה בשיכול רגליים גורמת לסיבוב חלקי ושיבוש המיקום האופטימלי של חלקי גוף רבים כולל אגן, מפרקי הירך, עמוד השדרה צוואר וראש. מיקום לא אופטימלי של האגן יוצר עומסים חריגים על מפרקי האגן ובכך לגרום לנזקים לפרקי העצה והכסל ולכאבים באגן. מיקום לא אופטימלי של האגן המהווה את ה"תושבת" של עמוד השדרה יגרום גם לעומסי יתר על עמוד השדרה המותני, עמוד השדרה הגבי ועמוד השדרה הצווארי.

   עומסי יתר שהם תוצאה של הישיבה הזאת עלולים לגרום למגוון נזקים בחלקי עמוד השדרה השונים כולל בין היתר:

   • שחיקות סחוסים
   • דלקת פרקים ניוונית
   • פריצות דיסק בין חולייתי
   • סיאטיקה
   • צוואר תפוס
   • גב תפוס ועוד

   ישיבה עם שיכול רגליים יוצרת עומסי יתר גם על מפרקי הירך ועלולה לגרום על הציר של הזמן לפגיעה גם במפרקים הללו. סימנים ותסמינים אפשריים בגין פגיעה במפרקי הירך כוללים:

   • כאבי מפשעה
   •  כאבים בירך
   • שחיקת סחוסים ודלקת פרקים ניוונית במפרק הירך
   • נזקים לרקמות התומכות במפרק הירך ובכלל זה קרע לברום ועוד

   נזקים לכלי הדם

   שיכול רגליים והלחץ שנוצר על כלי הדם עקב כך גורם להגדלת ההתנגדות לזרימת הדם בכלי הדם ברגליים ומעלה את לחץ הדם. ישיבה בשיכול רגליים עלולה להעלות את לחץ הדם גם בוורידי הרגליים ולגרום לדעת מומחים בין היתר גם לוורידי עכביש (Spider veins).כאמור, ישנם מומחים הסבורים שגם ישיבה ממושכת בשיכול רגליים מזיקה לוורידי הרגליים ומחלישה אותם ולכן מהווה גורם סיכון להתפתחות וורידי עכביש או החמרה של וורידי עכביש קיימים. ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות וורדי עכביש כולל בין היתר גנטיקה, עמידה או ישיבה ממושכים הריונות ועוד.

   סימנים ותסמינים

   לחץ דם גבוה עלול עם השנים לגרום לנזקים ללב ולכלי הדם ומכאן הדרך למחלות לב וכלי דם ואף למוות עלולה להתקצר.

   נזקים לעצבי הרגל

   כאשר אתם יושבים עם רגליים משוכלות באזור הברכיים אתם עלולים להפעיל לחץ משמעותי מתמשך על העצב השוקיתי (Fibular nerve or Peroneal nerve) באזור הברך ולגרום לנזק ונוירופתיה של העצב השוקיתי. עצב השת (Sciatic nerve) מתחיל את מסלולו במקלעת העצבים המותנית, יורד מטה אל גומץ בית הברך (Popliteal fossa) ונחלק שם לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve).

   העצב השוקיתי המשותף מסתובב באזור הברך סביב צוואר השוקית (Fibula) ובכך ממקם עצמו בעמדה רדודה ובלתי מוגנת, חשוף למכה חיצונית או ללחץ חיצוני כמו זה שנגרם בעת שיכול רגליים. מיקומו האנטומי של העצב השוקיתי המשותף (common Fibular Nerve) בקרבת הברך בעמדה בלתי מוגנת גורמת לכך שנוירופתיה של העצב השוקיתי היא הנוירופתיה השכיחה ביותר ברגל.

   סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים בגלל פגיעה בעצב השוקיתי כוללים נימול בצד החיצוני של השוק ובגב כף הרגל ובמצבים קשים יותר חולשה של השרירים ברגל שתפקידם להרים את כף הרגל ואצבעות כף הרגל. במצבים קשים במיוחד עלולה אפילו להתפתח שמיטה מלאה של כף רגל (Foot drop) וצליעה אופיינית. ברוב המקרים נזק הנגרם לעצב בגלל שיכול רגליים יהיה זמני וכך גם הסימנים והתסמינים. במקרים של ישיבה ממושכת בשיכול רגליים הנזק והסימנים והתסמינים עלולים להיות קבועים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,