מרפק גולף מה גורם לו

מרפק גולף מה גורם לו
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מרפק גולף מה גורם לו? מרפק גולף היא פציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת עקב פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המרפק ואחראי על כפיפת כף היד. הסימנים והתסמינים כוללים כאב בצד הפנימי של המפרק, קשיי תנועה ותפקוד.  ישנן הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. בכל מקרה של מרפק גולף מה גורם לו צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לכירופרקט שלכם. התשובה שלו תהווה את הבסיס לאופן הטיפול שנבחר.

  מרפק גולף (Golfer's elbow) הקרוי בעברית דלקת של עילית העלי הפנימי (Medial epicondylitis) מהווה פציעות ספורט שכיחה למדי. בפציעה זאת החולים התלוננו על כאבים במפרק המרוכזים בחלק הפנימי של המפרק ואף עלולים להיות מושלכים לכיוון החלק הפנימי של האמה. פגיעה בגיד הממוקם בצד החיצוני של המרפק נגרמת לרוב בגלל משחק טניס ומסיבות נוספות. ברוב המקרים מנוחה בת מספר ימים מכול פעילות שמחמירה את הכאבים תאפשר החלמה של הבעיה במפרק. המשך פעילות עם מפרק פצוע עלול לגרום לבעיה להיעשות כרונית. יש חשיבות לאבחון מדוקדק של מקור הכאב. סימנים ותסמינים אופייניים לבעיה זאת עשויים להועיל באבחון הבעיה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מרפק גולף מה גורם לו – רקע

   עומסי יתר על שרירי וגידי המפרק המאפשרים לנו בין היתר את היכולת לאחוז עם כף היד ולכופף אותה גורמים לקרעים זעירים מקומיים. עומסי יתר אלו נגרמים לרוב על רקע ביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד כולל סיבוב או כפיפה חוזרים ונשנים של כף היד, אחיזה חוזרת ונשנית ועוד. גורמי סיכון להתפתחות מרפק גולף כוללים אמנם משחק גולף אך לא רק. גם שחקני טניס ואנשים שעיסוקם או תחביבם כרוך ביצירת עומסים חוזרניים על המפרק נמצאים בסיכון לסבול מהתופעה הזאת.

   יש דמיון בין שתי הפתולוגיות שקיבלו את שמן מענפי הספורט הפופולריים טניס וגולף כאשר ההבדל העיקרי הוא במיקום הפגיעה. בעוד שבטניס הפגיעה היא בגיד של השריר פושט כף היד הנאחז בחלק החיצוני של המפרק, בגולף הפגיעה היא בגיד של השריר מכופף כף היד הממוקם בחלק הפנימי של המפרק. שתי הפתולוגיות נקראות כך למרות שאין צורך להיות שחקן טניס או שחקן גולף על מנת לסבול מהן.

   אנטומיה בסיסית של המרפק

   מפרק זה נוצר בנקודת המפגש של החלק התחתון של עצם הזרוע (Humerus) עם ראש עצם החישור (Radius) ועצם הגומד (Ulna). המפרק עטוף במעטפת המפרק ונתמך על ידי רצועות. באזור המפגש של העצמות במפרק ישנו סחוס שמאפשר תנועה חלקה.

   מפרקים

   המפרק כולל למעשה שלושה מפרקים: מפרק ציר ששמו הזרוע והגומד (Humeroulnar joint) שמאפשר תנועה של כפיפה ופשיטה, מפרק סיבובי ששמו החישור והגומד (Radioulnar joint) שמאפשר את תנועות הסיבוב של האמה ומפרק החלקה ששמו הזרוע והחישור (Humeroradial joint) שמסייע למפרק הזרוע והגומד בתנועות פשיטה וכיפוף ולמפרק החישור והגומד בביצוע תנועות סיבוב של האמה והמפרק השלישי הוא.

   השרירים מניעי המפרק

   השרירים מכופפי ממפרק כוללים את שריר הזרוע (Brachialis) השריר הדו-ראשי (Biceps) את שריר הזרוע והחישור (Barchioradialis). השרירים פושטי המפרק כוללים את השריר התלת ראשי (Triceps) ואת שריר המרפק (Anconeus). השרירים שאחראים על סיבוב פנימה של כוללים את שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus) ואת שריר הכפן העגול (Pronator terez). השריר שמצבע סיבוב כלפי חוץ של האמה הוא שריר הגבן (Supinator).

   שרירים פושטי כף היד

   שרירים שמקורם במפרק אחראים גם על תנועות של כף היד. השרירים פושטי כף היד נאחזים באמצעות גיד משותף לחלק החיצוני של הפרק והם כוללים את השרירים הבאים: פושט שורש כף היד הארוך (Extensor Carpi Radialis Longus), השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis) והשריר פושט שורש היד הגומדי (Extensor carpi ulnaris).

   שרירים מכופפי כף היד

   השרירים שאחראים על כפיפת כף היד נאחזים באמצעות גיד משותף לחלק הפנימי של המפרק והם כוללים את השריר כופף שורש היד החישורי (flexor carpi radialis), השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris), שריר הכף הארוך (Palmaris longus), השריר כופף האצבעות השטחי (Flexor digitorum superficialis) ואת השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor Digitorum Profundus). פגיעה בגיד המשותף של השרירים מכופפי כף היד היא הגורם העיקרי להתפתחות מרפק גולף

   עצבוב ואספקת דם

   עצבוב המפרק מתבצע באמצעות ענפי עצב מרכזיים שמקורם ממקלעת העצבים ובכללם עצב השריר והעור (Musculocutaneous), עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial nerve) ואת עצב הגומד (Ulnar nerve). שורש עצב C7 מעצבב את השרירים פושטי כף היד ואילו שורש עצב C8 מעצבב את השרירים מכופפי כף היד. אספקת הדם למפרק מגיעה בעיקר מענפים של עורק הגומד (Ulnar artery) ועורק החישור (Radial artery) ומעורק הזרוע (Brachial artery).

    מרפק גולף – סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים של מרפק גולף מופיעים לרוב באופן הדרגתי. תחילה תופיע רגישות מקומית באזור הפנימי של המפרק רק במצב שבו אתם מפעילים את כף היד. התעלמות מהבעיה תגרום לרגישות הזאת להפוך לכאבים במרפק. הכאבים הללו יכולים להחמיר כאשר מאגרפים את כף היד, לוחצים כדור בכף היד, לוחצים ידיים, מכופפים את כף היד לכיוון המפרק ומסובבים מטה את כף היד והאמה. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים חולשה  של כף היד בעת ביצוע מטלות פשוטות כגון פתיחת דלת או לחיצת ידיים בגלל כאב ונוקשות של המפרק. יתכן נימול של האצבע הרביעית והחמישית במצב של נזק נלווה לעצב הגומד (Ulnar).

   שכיחות התופעה

   מרפק גולף שכיח הרבה פחות ממרפק טניס. על פי מחקרים שונים רק אחוז אחד (1%) מהאוכלוסייה צפוי לסבול מהתופעה. ספורטאים החשופים לפציעה כוללים את אלו שעוסקים בסוגי הספורט הכרוכים בהטלה או זריקה או בכול מאמץ ידיים חוזר. כולל למשל שחקני גולף המכים באופן חוזר ונשנה את מכת הסווינג הנודעת ושחקני טניס שמרבים להכות כדורים סיבוביים עיליים במכת יד קדמית.

   היות ושתי התסמונות מתרחשות בתדירות גדולה יותר לאחר גיל 40 חוקרים סבורים שגם כאן תהליכים ניווניים שמתרחשים בגיד הם אלו שהופכים אותו לפגיע יותר לפציעות. פציעות אלה עלולות להתפתח באופן חד ובעקבות מאמץ חד פעמי של נניח זריקת כדור או לחלופין בעקבות סדרה של מאמצים תוך אגירה אטית של נזק לגיד.

   מרפק גולף מה גורם לו – פירוט גורמים

   מרפק גולף מה גורם לו
   מרפק גולף מה גורם לו

   פציעות ממאמץ נשנה הוא מנגנון הפציעה של מרפק גולף ופציעות ספורט ועבודה אחרות. הגורם השכיח ביותר לפציעה הוא עומסי יתר על רקמות המפרק בגין ביצוע תנועות חוזרות של כפיפה וסיבוב של כף היד והאצבעות. תנועות כאלו ניתן למצוא בענפי ספורט רבים ובמקצועות רבים. נזק טראומטי לגידים ולשרירים הפושטים של כף היד הוא גורם אפשרי נוסף להתפתחות הפציעה.

   מרפק גולף – גורמי סיכון

   מגוון של גורמי סיכון מעלה את הסיכוי להתפתחות הפתולוגיה הזאת בצד הפנימי של המפרק. בין הגורמים הללו נמנה:

   גיל

   ככול שאנו מתבגרים עולים הסיכויים להתפתחות מרפק גולף. הסיבה העיקרית לכך היא השינויים הניווניים המתרחשים לאורך ציר הזמן ברקמות שלנו.

   מקצוע

   מקצועות מסוימים שבמסגרתם אתם נדרשים לבצע פעולות חוזרניות היוצרות עומסים על המפרק מעלים את הסיכון של העוסקים בהם להתפתחות מרפק גולף. מקצועות גינון, עבודת מחשב נגרים ובעיקר נגרים של סופי שבוע הנוטים לאמץ באופן מוגזם את הגיד המכופף, צבעים עם פעולות צביעה, הכאות פטיש חוזרות, שימוש בכלי עבודה היוצרים ויברציות, הקלדה חוזרת ונשנית, נשיאת סלים ותיקים כבדים ועוד.

   ספורט

   סוגי ספורט מסוימים הכרוכים באחיזה, זריקה או מסירה יוצרים עומסי יתר על הגידים והשרירים המכופפים של כף היד ובכך מעלים הסיכון להתפתחות מרפק גולף. בין ענפי הספורט הללו שפציעה זאת במפרק מהווה בעיה שכיחה בקרבם נמנה שחקני בייסבול (תנועות זריקה), שחקני גולף (מכות סווינג), שחקני טניס (הכאת כדורים סיבוביים עיליים) אימונים בחדר הכושר והרמת משקולות.

   טכניקת משחק

   טכניקה לא נכונה בפעילות הגופנית המועדפת עליכם יכולה להגדיל את העומסים על המפרק ובכך להגדיל את הסיכון לפציעה. שחקני גולף נדרשים לעבוד על טכניקת משחק נכונה. כולל מנח גוף נכון, סווינג נכון, אחיזה במידת כוח אופטימלית, הדרגתיות ועוד.

   ציוד

   בעיה נוספת היא בחירת מקל הגולף. שימוש במקל גולף כבד מברזל מעלה את העומס על המפרק ואת הסיכוי לפציעות. החליפו למקל גולף חדש שעשוי מחומרים קלים יותר. הקפידו על ידית אחיזה ארגונומית. ידית רחבה יותר ורכה יותר עשויה להפחית את העומסים מעל המפרק.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.