כאבי ראש חזקים: גורמים אבחון וטיפול

כאבי ראש חזקים: גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי ראש חזקים – גורמים אבחון וטיפול אלה השלבים שהקלינאי צריך לעבור כדי לאבחן את מקור הכאב. כאבי ראש מהווים תופעה שכיחה. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאפיזודות של כאבים בראש, רק בחלק קטן מהמקרים כאבי הראש הללו מוגדרים ככאבים קשים במיוחד. חלק מהאנשים סובלים מכאבים אלו בראש על בסיס יומי. מדובר בהפרעה בריאותית מגבילה ביותר ובמצב של התקף קשה לבצע את המטלות הפשוטות ביותר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המיחושים עלולים להופיע בכול נקודה בראש כולל באזור העורף, שני צידי הראש, פנים ועוד, כאשר המאפיינים שלהם משתנים בהתאם לגורם. הם עלולים להיות פועמים וחריפים או מתמשכים וקהים קצרי מועד או מתמשכים. חולה המתלונן על מיחושים בראש עלול לסבול מסימנים ותסמינים נוספים כמו למשל בחילות והקאות. אבחון מדויק וטיפול יסודי עשויים להפחית את התסמינים הללו ולאפשר לכם לחזור לאורח חיים תקין. במאמר הנוכחי "כאבי ראש חזקים: גורמים אבחון וטיפול" נדון בכך בהרחבה.

  כאבי ראש חזקים מה גורם להם

  כאבי ראש נחלקים לשני סוגים: כאב ראש ראשוני שנגרם בין היתר בגלל גירוי ישיר של רקמות רגישות בראש ובצוואר כמו כלי דם, שרירים, עצבים ועוד וכאב ראש משני שהנגרם ממחלה או מהפרעה בריאותית כולל גידול סרטני במוח, אירוע מוחי, סחיף דם במוח, דימום תוך מוחי, הרעלה של פחמן חד-חמצני, התייבשות, שפעת, חמרמורת לאחר צריכת אלכוהול, שימוש יתר בתרופות ועוד. דוגמאות לכאב ראש ראשוני כוללות את כאב ראש מתחי, כאב ראש לסתי, כאב ראש צווארי, מיגרנה, כאב ראש מקבצי ועוד.

  גורמי סיכון

  מגוון רחב של גורמי סיכון מעלה את הסבירות להתפתחות סוגים שונים של כאבי ראש. חשוב לציין שגם ללא גורמי סיכון אלה ישנה סבירות להתפתחות כאבי ראש אך ככול שיש יותר גורמי סיכון הסבירות לכך עולה.

  • גורמי סיכון להתפתחות כאב ראש מתחי

  גורמי סיכון להתפתחות כאבי ראש מתחיים הקשורים לסגנון חיים ובכלל זה: לחץ נפשי, עייפות, עישון, חוסר שינה, חוסר בפעילות גופנית, רעב. הפרעות בריאותיות שמעלות את הסיכוי להתפתחות כאב ראש מתחי כוללות הפרעות הגורמות לכיווץ בלתי רצוני של שרירי הצוואר, ראש ופנים ובכלל זה, הידוק לסתות, חריקת שיניים, דיכאון, חרדות,תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea), דלקת פרקים בצוואר וגם משקל עודף או השמנה.

  • גורמי סיכון להתפתחות מיגרנה

  גורמי סיכון להתפתחות מיגרנה הקשורים לסגנון חיים כוללים: אכילה לא מסודרת, יותר מידי או פחות מידי שעות שינה, אירועים הכרוכים בלחץ נפשי, עישון, דיכאון, חרדות, שתיית יתר של אלכוהול וקפה, רעשים חזקים, אור חזק, ריחות מסוימים. גם סוגי מזון מסוימים מהווים גורמי סיכון להתפתחות מיגרנה. בין סוגי המזון נמנה צריכת שוקולד, גבינה מיושנת, אספרטם או אספרטיים (ממתיק מלאכותי), אלכוהול, קפה, ירקות כבושים, בשר מועבד. גם תרופות מסוימות עלולות להוות גורמי סיכון להתפתחות מיגרנה. דוגמאות לכך כוללות הורמונים חלופיים, גלולות למניעת הריון ותרופות נגד כאב ראש הנלקחות מידי יום או כמעט מידי יום. גורמי סיכון נוספים להתפתחות מיגרנה כוללים מגדר (נשים בסיכון גבוה יותר), גיל (בגיל העשרה שכיח יותר), רקע משפחתי של מיגרנה, ריחות שונים, שינוי בגובה, מזג אוויר או באזור זמן, מחזור חודשי ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • גורמי סיכון להתפתחות כאב ראש מקבצי

   גורמי סיכון להתפתחות כאבי ראש מקבציים הקשורים לסגנון חיים נמנה בעיקר עישון. גורמי סיכון להתפתחות כאב ראש מקבצי הקשורים להפרעות בריאותיות נציין בעיקר רקע של ניתוח בראש. גורמי סיכון נוספים לכאב ראש מקבצי כוללים גיל 20 – 50 ומגדר (גבר בסיכון גבוה יותר).

   • גורמי סיכון להתפתחות כאב ראש על רקע סינוסיטיס

   גורמי סיכון להתפתחות כאבי ראש על רקע סינוסיטיס (דלקת במערות הפנים) הקשורים להפרעות בריאותיות נמנה אלרגיות, צינון, שפעת, דלקת זיהומית בדרכי האוויר העליונות, דלקת באוזן, ליקוי במחיצות האף, פוליפ (גידול שפיר) בתעלות האף או בסינוסים, סיסטיק פיברוזיס, ליקויים במערכת החיסונית, ניתוח סינוס, פציעות טראומטיות בסינוס ועוד.

   • גורמי סיכון להתפתחות כאב ראש צווארי

   כאבי ראש צוואריים עלולים להתפתח בגלל נזק לאחת או יותר מרקמות הצוואר. גורמי סיכון להתפתחות נזק כזה ובעקבותיו התפתחות כאב ראש צווארי כוללים סוגי מקצוע מסוימים כגון נהגים, ספרים ומעצבי שיער, עובדי מחשבים, נגרים וכול מקצוע הגורם לנו לעבוד עם ראש מורכן שעות ארוכות. עומסי יתר על הצוואר ובקבות זאת גרימת נזק צווארי וכאבי ראש עלולים להיגרם בגלל יציבה לקויה כמו למשל ראש מושט לפנים ובגלל מאמצים קיצוניים על הצוואר. כך למשל כאב הראש השכיח ביותר בקרב מרימי משקולות הוא כאב ראש צווארי. גורמי סיכון נוספים לכאב ראש זה כוללים גם מגדר (לנשים סיכון גדול יותר).

   סימנים ותסמינים

   המאפיינים של כאב הראש והסימנים ותסמינים הנלווים לו משתנים מסוג אחד למשנהו. המיחושים יכולים להתפתח באופן הדרגתי או באופן חד, להימשך פחות משעה או לאורך מספר ימים, יכולים להקרין לאזורים שונים בראש או בפנים, יכולים להיות חדים, פועמים, קהים ועוד. כאב ראש מתחי הוא לרוב קל עד בינוני, עוטף את העורף ומשפיע לרוב על שני הצדדים. כאב ראש מסוג מיגרנה הוא פועם בצד אחד של הראש, עלולים להתלוות לו בחילה, הקאה, רגישות לאור ורעש. כאב ראש מקבצי מתאפיין במיחושים חריפים ביותר המתמקדים לרוב סביב העין, מתפתחים לרוב בתקופה מסוימת בשנה למשך חודש עד חודשיים.

   אבחון כאבי ראש חזקים

   כאבי ראש חזקים: גורמים אבחון וטיפול
   כאבי ראש חזקים: גורמים אבחון וטיפול

   בגלל שכאב ראש עלול להיות תסמין של מחלה רצינית חשוב לאבחן את מקורו באופן מדויק ומהיר. האבחון של כאב הראש יחל עם היסטוריה רפואית שבה ישאל החולה על הרקע האישי (מקצוע, מצב אישי, יחסים ועוד) ועל הרקע הבריאותי שלו (אשפוזים תרופות, ניתוחים, פציעות) ושל משפחתו (נטיות גנטיות למחלות רלוונטיות). נלמד על סוג המיחושים והמאפיינים השונים ונעבור לבדיקה הגופנית. בבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע את הצוואר, הפנים, הגב העליון והלסתות. ננסה לאתר אזורים כואבים, לא סימטריים ועוד. נערוך בדיקה נוירולוגית  ובמידת הצורך כדי לשלול פתולוגיות רציניות נערוך בדיקות דם, צילום רנטגן של הצוואר והלסתות, MRI של המוח ועוד.

   טיפול בכאבי ראש חזקים

   הטיפול בהפרעה בריאותית זאת משתנה בהתאם לגורם לה. במקרים של מיחושים קלים ושגרתיים ניתן להסתפק במנוחה, כרית חימום או קירור, הימנעות מלחצים נפשיים, אכילה מסודרת לשמירה על רמת סוכר יציבה בדם וגלולה נגד כאב ראש. לפעמים גם מקלחת חמה יכולה לעזור. במקרים שבהם מדובר בכאב ראש משני למחלה מסוימת יש לטפל במחלת הרקע הזאת. טיפול כירופרקטי בתסמינים הללו כאשר הם נובעים ממתחים נפשיים, בעיות צוואר או חיקויים במפרקי הלסת התמקדו בשיפור התפקוד וטווחי התנועה של אזורים אלה.

   גישות אחרות לטיפול בהפרעה בריאותית זאת כוללות בין היתר ביו פידבק, היפנוזה, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ועוד. במקרים קשים יופנה החולה לטיפול רפואי תרופתי. יש להיזהר מצריכה ממושכת או צריכת יתר של תרופות נגד כאב ראש כדי למנוע כאב ראש חוזר (Rebound headaches).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה לצורך טיפול ולמניעת כאבי גב תחתון ותסמונות כאב אחרות? כאב גב בכלל וכאב גב תחתון בפרט מהווים הפרעות